Ikmaaivlei' N.-HOLLANDSE PERS 19^*5 Een fonds voor de bestrijding van de kanker Gedemilitairiseerde gebieden zullen nog niet worden uitgebreid Militair verdrag vijf mogendheden spoedig te wachten? Vakopleiding voor loodgieters, gasfitters en waterfitters Tweede Kamer besprak de Lager Onderwijswet 5e Jaargang No 1238 Vrijdag 21 Ai ei 1948 Uitgave voor de gelijknamige 8Ueh':n«. Wnd. hoofdred- A. Erik», Wccterweg Ut, I Alkmaar, t«L 3360. Redactie ea administra- tie: Bidderstraat hoek Oodegraekt rel. ttf7 Koningin wenste als nationaal huldeblijk Het nationaal huldeblijk, dat aan H. M. de Koningin aal worden aan geboden ter gelegenheid van haar 50-jarig regeringsjubileum, aal zijn: een fonds voor de kankerbestrijding. Dit besluit is genomen na overleg met de Koningin zelve, die de wens heelt geuit, dat het huldeblijk zodanig zou worden gekozen, dat het ieder lid van de bevolking 'en nauwste zal beroeren. Hare Majesteit heeft gemeend, dat een fonds, waaruit het onderzoek en de bestrijding van een van de meest gevreesde ziekten kunnen worden bekostigd, hiervoor het meest geëigend is. Voorts wenste Zij, dat de bedragen, die in de andere delen van het Rijk, in Oost en West, zullen worden bijeengebracht, zullen worden besteed voor een fonds ten ten behoeve van de volksgezondheid In die gebiedsdelen. Hierover is reeds contact opgenomen met de gou verneurs van Indonesië, West-Indië en de Anrillen Burgemeesters zullen insigne-verkoop organiseren j De burgemeesters van alle plaatsen in ons land zullen worden verzoch* j zich le belasten met de organisatie j van de verkoop van een insigne, dat J ontworpen is door de beeldhouwer M. Kutterïnk uit Voorschoten en dat liet aanzien heeft van een postzegel, fn bronskleurig lichtmetaal uitge voerd. Het insigne is l>/2 bij c m draagt de beeltenis van de koningin en zal verkrijgbaar zijn voor de prijs, van 0.50, Om even ie noteren Maar. daar de opbrengst van de speldjes niet zo groot zal zijn dat het fonds hieruit geheel gevormd kan worden een doelmatige bestrijding van de gesel der mensheid" verslindt enorme sommen! doet het onlangs gevormde Nationale Comité een be roep op alle burgers, nog wat dieper in de beurzen te tasten en de volgen adressen te noteren: de Neder! Handelmij. te Amsterdam, de Kasver- eniging te Amsterdam, postgiro no. 20000 of gemeente-giro Amsterdam C 600. Deze rekeningen worden ge- ©T« :>d op 1 Jiini a s Het is d<? bedoeling, dat de speld jes gedragen worden tot en met 6 Septde dag waarop H. M. het ge zag neerlegt en de prinses regentes als koningin zal worden ingehuldigd HERVORMDE JEUGDRAAD Zondagavond om 7 uur wordt er vanwege de Hervormde Jeugdraad te Alkmaar een jeugddienst gehouden in de Grote Kerk, waar Ds. Wi'.lemse van Hilversum hoopt te spreken over he; onderwerp „Volgen". Ds. Wi-lemse is een bekend predikant en houdt zich vooral met het jeugdwerk intens bezig. Niet alleen jongeren, die regel matig de kerkdiens.cn bijwonen, maar ook ouderen en buitenkerkelijken zijn van harte welkom. Installatie mr. dr. Wytema op 1 Juni Het is zo goed als zeker, dat de in stallatie van de nieuwe burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema. op 1 Juni zal plaats hebben. Na een gezamenlijk overleg achtten de heer Wytema en B en W deze da tum de meest geschikte. in scheervlucht Viei ton aan goudstaven (waarde 100.000 pond sterling) bevinden zich in Zwitserland. Het goud was door de Duitsers geroofd en zal nu aan de eigenaren worden terugegeven. Uit de gevangenis van Palembang zijn na een overrompeling van de be wakers 36 civiele gevangenen ont snapt. Elf van hen zijn reeds weer op gepikt. 15.000 boete of 180 dagen brom men: dat was de straf voor de direc teur van een rijwielenfabriek in Mep- pel, die, grote hoeveelheden onderde len op de zwarte markt bracht. DE ZIEKE KIP Bij de familie Bakker aan de Basserweg te Heerhugo- waard vertoonde een witte leghornkip eigenaarrige ver schijnselen. Men was reeds geneigd het dier af te maken toen de oorzaak der ziekte verscheen in de vorm van een ei dat aan een ganzen ei deed denken. Het bleek 110 gram te wegen (normale gewicht van een kippenei ongeveer 60 gram). »-tn s.crk «ergi-.c a.u»>ig vjd de jubileumspeld, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen van het fonds voor de kankerbestrijding. Anti - communistenwet in Amerika aanvaard Het Huis van Afgevaardigden der Ver. Staten heeft de wet „tegen rebel se activiteit, welke wet bedoeld ls om de Amerikaanse communistische partij tegen te gaan", thans aanvaard Verscheidene tegenstemmers ver klaarden, dat de wet in strijd was met de grondwet en een gevaar in hield voor de Amerikaanse arbeider. Amsterdamse studenten en professoren vragen erkenning van Israël Hoogleraren en studenten van de Amsterdamse ge meentelijke Universiteit heb ben aan het slot van een vergadering een telegram ge_ zonden aan H. K. H. prinses regentes Juliana, waarin zij erkenning vragen door Ne derland van de staat Israël. In het telegram geven de studenten en hun hooglera ren uiting aan hun bewonde ring voor het Joodse volk „dat onvruchtbare woestijn herschept in een woonstede voor duizenden", terwijl zij met bewogenheid zien, „hoe de vrucht van deze culturele arbeid door onredelijk ge weld dreigt te worden teniet gedaan". Nieuws van „de nieuwe" Vangst nog niet bijster groot 't Is hoogstwaarschijnlijk, dat mor. gen, Zaterdag, de eerste Hollandse nieuwe haring aan de markt zal ko- Misschien had het zelfsvandaag al kunnen gebeuren, maar het weer bij de visgronden was te ruw om de ha ring over te geven aan de jagers. Schipper Pronk van de Sch. 87 is met een eigen vangst van 50 vaten op weg naar huis. Hij is waarschijnlijk de eerste, die met haring aan land komt. Aar. boord van de Schevcninger log ger Excelsior bevindt zich een ANP- verslaggever. Woensdagavond schoot de logger de nétten, maar de vangst viel tegen. De stijve bries maakte zelfs, dat verschillende loggers niet aan vissen toekwamen. Uit in de nacht opgevangen berichten bleek, dat er 35 loggers gevist hadden. De vangsten van de „Katwijkers" en „Schévenin- gers" varieerden van niets tot 25 kant jes met een Katwijker als record houder (80 kantjes) en een Schevin- ger (50 kantjes) op de tweede plaats. Het staat wel vast, dat zowel in Sche. veningen. IJmuiden en Vlaardingen gelijktijdig de nieuwe haring „voet aan wal" zal zetten. MAN REDDE ZIJN KINDEREN, MAAR VOND ZELF DE DOOD De 37-jarige bouwvakarbeider K. H. uit Nijmegen heeft bij een moedige en geslaagde poging om zijn kinderen te redden uit zijn brandend houten woonhuis, de dood gevonden. Hij werd zo met brandwonden overdekt, dat bij later in het ziekenhuis is bezweken. Reeds meer dan 10.000 Republikeinen door Nederlanders vrijgelaten Een communiqué van de Commissie voor Goede Diensten meldi, dat in het huidige stadium niet kan worden over gegaan tot uitbreiding van de gede militariseerde zones. De Australische vertegenwoordiger Green haalde woor den van generaal Spoor aan. waarin deze zeide, dat in verband met her- haalde infiltraties, spionnage en sa botage hij niet accoord kon gaan met uitbreiding der zones. Green zeide echter, dat de Neder landse delegatie toestemde, dese zaak later opnieuw te overwegen. Het communiqué zegt voorts, dat de Nederlandse delegatie heeft aangekon digd, dat meer dan duizend republi keinse militaire gevangenen zoudep worden vrijgelaten, zodat dan een to taal aantal van meer dan tienduizend man republikeins militair personeel, sinds 19 Juli 1947 zal zijn vrijgelaten. De Republikeinse delegatie verklaar de, dat al het Nederlands militair per soneel, dat zich in de republiek be vond, reeds aan de Nederlanders is vrijgegeven. Over de Nederlandse bewering, dat 197 Nederl. militairen nog vermist zijn. zeide de Republikeinse delegatie. Uit goed-ingelichte Britse bron ver nam AFP, dat eerlang een overeen komst zal gesloten worden door de vijf mogendheden die betrokken zijn bü het pact van Brussel, namelijk Frank rijk, Groot-Britannië en de Benelux- landen, in verband met een plan van gemeenschappelijke verdediging. Er zou nochtans géén beslissing gevallen zijn inzake de kwestie aan wie het opperbevel van de strijdkrachten der vijf landen zou toevertrouwd worden. Zoals bepaald was heeft het vaste militaire comité, dat verleden maand is ingesteld, geregeld elke week een vergadering gehouden. Hoewel de grootste geheimhouding in acht word; j genomen met betrekking tot de coör- j dinatie van de strijdkrachten van de I West-Enropese unie, de standaardisatie van de bewapening en het beschik baar stellen van gemeenschappelijke bases in de betrokken landen, is men de mening toegedaan, dat de bespre kingen voldoende gevorderd zijn, om de „Commissie voor do buitenlandse aangelegenheden" van de Amerikaanse Senaat in de gelegenheid te stellen, eenparig een resolutie goed te keuren waarbij het de Verenigde Staten toe gestaan is, zich eventueel bij een mi litaire alliantie van de West-Europese landen te voegen. FRAAIE PRESTATIE VAN RUSSISCHE ATHLETE Tijdens athletiekwedstrijden te Mos kou wist de Russische athlete Nina Dumbadze bij het discuswerpen een afstand te bereiken van 49.37 meter, waarmede zij met 1 06 meter de we,- reldrecordhoudster, Gisela Mauer- meyer, die de discus over een afstand van 48.31 meter geworpen had, voor bijstreefde. We.kspoor in Ams.erdam heeft een geweldige stalen cylinder vervaardigd 22 meter lang en een doorsnede van 5 meter. Het gevaarte weegt 150 ton. Gistermorgen is de kolos aan de BPM afgeleverd. De KNSM zal de cylinder voor rekening van de BPM naar Ve nezuela transporteren. Drie-jarige winteravondcursussen in Alkmaar? Zoals in vele vele vakken, bestaat f LO"-diploma. er ook voor het loodgieten, gas- en waterfitten grote behoefte aan bekwa me vaklieden.Voor deze mooie beroe pen bestaat in onze omgeving geen vakopleiding, zodat zij, die in het loodgieters of fittersbedryf werk zaam zijn, uitsluitend in de practijk hun vakbekwaamheid moeten verwer ven. Stellig zullen velen tot de con clusie zijn gekomen, dat er op deze wijze aan de opleiding tot volledige vakbekwaamheid veel ontbreekt. Door samenwerking van de Vak groepen „Gasbedrijven", Waterlei dingbedrijven" en „Loodgieters Ko per- en Blikslagers en Sanitairinstal- latiehedrijf" is een Landelijke com missie „Vakopleiding GAWALO" op gericht, welke zich ten doel stelt de vakopleiding van loodgieters, gas-"en waterfitters te bevorderen. JAARLIJKSE EXAMENS Tevens worden door deze commis sie jaarlijks examens afgenomen ter verkrijging van het erkende „GAWA- De diploma's gelden o.a. als bewij zen van vakbekwaamheid, als bedoeld in de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, en in de Regelingen voor erkenning van Gas- en Waterfitters. Ook wordt het bezit van dit diplo ma veelal als eis gesteld aan sollici tanten voor fitters bij Gas- en Water leidingbedrijven. Door de landelijke commissie „GA WALO" is thans een plaatselijke com missie Alkmaar ingesteld, welke de navolgende gemeenten omvat: Alkmaar, Bergen, Egmond-Binnen, Egmond aan Zee, Heer-Hugowaard, Heiloo, Koedijk. Langedijk, Oterleek, •Schermerhorn, Schoorl, Sint-Pancras. Oudorp, Warmenhuizen en Zuid- en Noord-Sch ermer. EEN PLAATSELIJKE COMMISSIE IN ALKMAAR De plaatselijke commissie stelt zich ten doel de belangen van het vakon derwijs op dit gebied te behartigen.' In de plaatselijke comipissic „Vak dat zij nog steeds wacht op voMedigc gegevens. Over Nederlandse klachten omtrent onjuiste radio-uitzendingen in het Re publikeins gebied van Boekittinggi (Fort de Koek), verklaarde de Repu blikeinse delegatie, dat al het mogely- ke wordt gedaan deze uitzendingen te doen stoppen. Men stelde voor, dat 'n gemeenschappelijke raad, van verte genwoordigers van Nederland, de Re publiek en de C.v.G.D-, zal worden Ingesteld om de uitzendingen van bei de partijen te beluisteren op eventuele bestandsschendingen. Limburg heeft z'n eerste kersen Woensdag is op de veiling te Gronsveld de eerste partij allervroegste kersen aange voerd. Men haalde de res pectabele prijs van f 4.31 per k.g. Een zeer zeldzaam verschijnsel was, dat tege lijkertijd met deze aanvoer nog de laatste appelen van het vorig jaar ter veiling kwamen. Het betrof hier een partij van 60 000 kg. De laat. ste uit de wintervoorraad Grove knoeierijen bij Wagons-Lits Duizenden bonnen werden verhandeld via werkster By het Ned. kantoor van de Wagons Lits is een knoeierij ontdekt met le vensmiddelen rantsoenen welke in de duizenden rantsoenen loopt. O-a. is de directeur, de heer H. uit Amsterdam in arrest gesteld. Het C.D.K. heeft Qe toewijzingen tot een fractie van de gebruikelijke teruggebracht. Gebleken is, dat aar. verschillende kopers coupures werden verhandeld. Als tussenpersoon trad een der werk sters van de maatschappij op. De coupures werden verkocht aan diverse winkeliers, slagers, melkhande laren enz. Tien kopers werden opgespoord en voorts arresteerde men een andere werkster van het bedrijf, die even-- Sscnfr als tussenpersoon optraa. Een adjunct-inpecteur heeft bekend toewijzingen te hebben verkocht aan een hem onbekende man, die later de echtgenoot van de werkster is te zijn gebleken. Verder waren tal van personeelsleden in de gelegenheid van de leveranciers van het bedrijf le vensmiddelen te betrekken zonder af gifte van bonnen. Deze werden dan afgeschreven van het tegoed der maatschappij. Stormloop op /'eiuzalem Hot Arabische legioen is de storm aanval op Jeruzalem begonnen. Oy verschillende plaatsen weken de Jo den, maar »U houden nog stand in het Hadassan-hospitaal en tn bet om muurde gedeelte der onde stad. He. Egyptische leger rukt langzaam op en passeerde de versterkte stad Beer»- jeba. De Haganah doet tegenaanval len vanuit Beisan. Franse Nationale Vergadering vóór Israël De Franse nationale vergadering heeft een motie aangenomen, waarin de vorming van de Joodse staat Israël wordt toegejuicht. Bij de Arabische landen wordt er op aangedrongen het beginsel van internationale samenwer. king te aanvaarden, teneinde orde en vrede in het Midden-Oosten te her stellen. Voor stemden ''e socialisten, communisten, radicalen en leden der M R.P. De Mohammedaanse afgevaar digden stemden tegen en vielen de communisten aan. omdat zij de Jood se zaak voorstonden. Joods vliegtuig te Rome verongelukt Op het vliegveld te Rome is een toeristenvliegtuig neergestort en ver brand. Een Engelsman cn een Cana dees werden gedood. Twee andere vliegtuigen, die in ge. zeischap van het verongelukte vlogen, stegen weer op. Zij zouden deel uit maken van een eenheid der Joodse luchtmacht en in Griekenland andere Joodse vliegtuigen ontmoeten. De omgekomen Canadees was de 26-jarige piloot George Beurling. Hij voor dienst in een particuliere Jood se strijdgroep tegen een salaris van 1.000 dollar per maand getekend. opleiding GAWALO" hebben zitting: Voorz. P. X Wesdorp, dir. Gem Lichttedr. Alkmaar; Secr. D. A. v. d. Plas, Districtshoofd P.W.N.; Leden: J. Arncldus, dir. Ambachtsschool; D. Haasbroek, Loodgieterspatroon; J. A. Wiggenraad, Loodgieterspatroon; allen uit Alkmaar. De plaatselijke commissie stelt zich voor, bij voldoende belangstelling te komen tot oprichting van drie-jarige winteravond-cursussen voor oplei ding tot gasfitter, waterfitter en lood gieter, en zo mogelijk de cursussen te houden In de Ambachtsschool te Alkmaar. Per weck zullen 4 lesavonden van 21/, uur worden gegeven. Teneinde een inzicht te verkrijgen omtrent eventuele deelname aan deze cursussen, zullen bij alle Loodgieters- en Smedenpatroons in de bovenge noemde gemeenten enquêteformulie ren voor aangifte tot deelname be schikbaar worden gesteld, terwijl ook bij het secretariaat: Kennemerpark 31 te Alkmaar desgewenst formulieren en nadere inlichtingen kunnen wor den verstrekt. Verwacht mag worden dat van deze gelegenheid om in het bezit te komen van het erkende „GAWALO"- diplo ma voor genoemde beroepen door velen gebruik zal worden gemaakt. In de Tweede Kamer zijn Woens dag belangrijke besprekingen gevoerd over wijziging van de Lager Onder wijswet 1920. Over het door minister Gielen ingediende wetsontwerp ont sponnen zich belangwekkende debat ten, waarbij als eerste aan het woord kwam de heer Terpstra (A.R.), die evenals andere sprekers de voor. stellen ten aanzien van het Buiten gewoon Lager Onderwijs weinig be vredigend achtte. Mw. Fortanier-De Wit (V.V.D.) was van oordeel, dat de L.O.-wet algeheel herzien dient te worden en toonde zich een tegen standster van gelijkheid van bijzon dere en gewone lagere scholen. Ook de heer van Sleen (Arb.) brak een lans vooromeer B.L.O.-scholen, even als de heer Peters (K.V.P.), die bo vendien pleitte voor een schoolgeld- regeling naar gezinsgrootte. Mw. van de Muijzenberg (C.P.N.) achtte ontslag van de gehuwde on derwijzeres onjuist en meende, dat met deze wet gedokterd is aan iets, dat verkeerd is. „Onderwijs", zo zeide de C.P.N_afgevaardigde voorts, „moet kosteloos zijn". Zij vroeg tenslotte, waar het heen moet als aan dienstwei. geraars de onderwijsbevoegdheid wordt ontnomen. In tegenstelling tot de mening van Mw. v. d. Muijzenberg meende de C.H.-woordvoerder, de heer Tilanus, dat de L.O.-wet 1920 zegen rijk werk heeft gedaan. Ten aanzien van de in bezettingstijd genomen maatregelen (voortgezet lager onder wijs) zeide de heer Tilanus. dat dit een doodgeboren Duits kindje was. Minister disqualificeert de dienstweigeraars Minister Gielen verklaarde in zijn antwoord, dat de minister van finan ciën ook zijn zorg aan dit ontwerp heeft besteed. Vele wijzigingen im mers zullen een verhoging van de kosten meebrengen. Wat betreft voort gezet lager onderwijs: dit is een kwes tie, waarop de toekomst antwoord zal moeten geven. Belangrijk was daarna het amende ment van de heer Van Sleen (Arb.) om een bepaling op te nemen, dat aan Lagere scholen ook onderwijs in Es peranto kan worden gegeven. Dit amendement werd ingetrokken nadat minister Gielen had toegezegd, dat hij iedere aanvraag om Esperanto 'e doen geven zal inwilligen als er waarborgen zijn voor de deugdelijk heid van het onderwijs. Naar het oordeel van minister Gie len is dienstweigering een zaak. die niet door de beugel kan. „Wie dienst weigert is niet geschikt voor de op. voeding van het Nederlandse kind", zei hij en hij lag prompt overhoop met de heer Hoogcarspel (C.P.N.).die er op wees, dat een beroep op de d'enstweigeringswet een grondwette lijk recht is Daarop zei de minister, dat hij dienstweigeraars op het oog had. die door de krijgsraad waren ge. straft. Tenslotte aanvaardde de minister een amendement Van Sleen-Peters, waardoor klassen voor voortgezet la ger onderwijs, verbonden aan een ge wone lagere school, gelijk gesteld wor den met een school voor voortgezet L.O. 8000 GRIEKEN VERLOREN HUN NATIONALITEIT Meer dan 8000 Griekse onderdanen, die een Slavische taal spreken en die Macedonië in de periode van 1944 tot nu verlaten hebben, is de Griekse na tionaliteit ontnomen. Voorts hebben 15 communistische leiders, onder wie generaal Markos en Zachariades, secretaris-generaal v. d. communistische partij, hun natio naliteit verloren. NOORD OOSTELIJKE WIND Enkele overdrijvende olkenvelden met slechts "hier en daar een buitje. Meest matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Enige verdere daling van temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1