Qe C Ikmaardei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 'HBCMMJ? „Indonesisch nationaal congres te Batavia verboden De eerste „Hollandse nieuwe'' is er! Joodse wijk van Jeruzalem wordt tot een puinhoop 5e Jaargang No. 1239 Navolgenswaardig initiatief In bijkans aiie gémèëriien heeft de vérmakelijksheidsoelasting de tonen vah raadsleden, wethouders en burge meesters in beroering gebracht. De maatregelen, die de regering meende te moeten voorschrijven en die in bedenkelijke mate de zelfwet geving van de gemeenten aantasten, zijn nergens met gejube: begroet. In tegendeel. Een enkele gemeenteraad zei zelfs ronduit neen, daarmee de fi nanciële consequenties voor haar re kening nemend. Over het algemeen zijn chter de gewijzigde verordening gen in werking getreden, of zullen bm nenkort haar beslag krijgen. De in druk welke wij op tal van raadsverga- ringen opdeden, was wel deze, dat de colleges van B. en W. over het alge meen de grootst mogelijke soepelheid zullen betrachten. De uitdrukking heeft zo langzamer-* hand een beruchte klank gekregen We kennen dat. De eerste tijd gaa- het misschien goed, maar daarna geldt weer: De wet is hard, maar het is nu eenmaal' de wet. Dit vooropstellende, kunnen we dus vaststellen, dat de gemeenten binnen kort uit deze belasting meer geld zullen ontvangen dan voorheen Het is nu maar de vraag, wat ze met dit geld zullen doen. Wordt het zonder meer in de gemeenterekening en begroting verwerkt, wat bij elk^ belasting het natuurlijkste is, dan Is de verhog-ng dubbel onaangenaam. De gemeente Tilburg heeft nu een c" gante oplossing gevonden, waardoor althans een deel van de opbrengst van de belasting op het vermaak aan het culturele leven van de ge meente ten goede komt. Deze gemeente verkeerde op de ranö der noodl jdendheid. De verhoogde vermakelijkheidsbelasting zou er hon derdduizend gulden per jaar opbren gen maar het gemeentebestuur van Tilburg wil daar nu een vast bedrag per jaar, ter grootte van f 20.000 van afzonderen, voor de behartiging van speciale culture'e belangen. Van dit bedrag zal dan een cultuur f nds worden gevormd, waarvan de vonu en we wijze nog nader zullen wden bepaald. Dit lijkt ons buitengewoon aan trekkelijk voorbeeld, dat in alle ge meenten navolging verdient De bit tere pil van de gedwongen belasting verhoging wordt er aanmerkelijk door verguld, terwijl bovendien de gemeen tebesturen zich gaan bewegen op een terrein, dat tot dusverre wel heel stiefmoederlijk werd bedeeld. Op vele gemeentebegrotingen, voor al op die van kleinere plaatsen komt hoogstenr een post voor als subsidie aa het fanfarecorps. Het is immers zo gemakkelijk als op dit lichiam een beroep kan worden gedaan bij voor komende feestelijkheden. Er zjjn echter tal van andere moge lijkheden. We denken aan dc talloze particuliere verenigingen, die een groot gedeelte van het cul rele leven In de verschillende plaatsen moeten verzorgen en die dikwijls met een chronisch geldgebrek hebben te kam pen We hebben ook het oog op de bibliotheken, die door de duurte der boeken in moeilijkheden komen En daar zijn dan nog de jeugdverenigin gen de zang-, muziek- en toneelver enigingen. Tot dusverre hebben de gemeentelijke bemoeiingen met derge lijke uitingen van gemeenschapsle ven zich niet verder uitgestrekt, dan het verlenen of weigeren van een ver gunning voor bijeenkomsten van deze verenigingen. Voor de gemeente, die werkelijK zelfbestuur wil ligt r een uitge strekt arbeidsveld Nu zullen de be- drsgen die de verhoogde vermakelijk heidsbelasting in kleinere gemeenten opbrengt niet zo belangrij' zijn Het .culturele leven kan daar echter ook met geringer bedragen gestimuleerd worden Wij bevelen het Tilburgse voorbeeld gaarne bij de verschillende gemeen tebestuurders in ons gewest aan. v.Z E WIND Vrjj veel l. ang met op enkele plaatsen een buitje. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord-West en Noord. Zaterdag 22 Mei 1488 Uitgave voor de gelijknamige 8ttcb':i(. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 136. Alkmaar, tel 2300. Redactie eo admlalstra- I (ie: Ridderstraat boek Oodegracht Tel. 1967 Argument: politieke agitatie in federaal gebied „Geweld en bedreiging met geweid nog steeds niet ten einde'' Een gouvernementeel besluit heeft het reeds aangekondigde „Indonesisch nationaal congres" te Batavia verbo den. Dit congres zou een tegenhanger zjjn van het federale congres, dat te Ban- doeng zal worden gehouden. Scherpe bewoordingen In de overweging wordt o.m. ge zegd, dat ,,er nog steeds geen einde is gekomen aan acties van geweld of bedreiging met geweld, welke actie tot voor kort nog van Republikeinse regeringsorganisaties ütging en waar. bij enkele van de ieidende personen in deze vergadering ten nauwste zjjn betrokken" en dat er geen wedérke- righeid bestaat met betrekking tot le vrijheid van meningsuiting en vah politieke actie in Republikeins gebied en dat deze vergadering „moet die nen, tot voorbereiding van een actie, waarvan slechts verwarring en onrust het gevolg kan zijn." „Eenzijdjg karakter" De regeringsvöorlichting-benst voegt hier in een toelichting aan toe, dat de organisatoren van dit unitaristisch „On-Amerikaanse activiteit" Twee Amerikaanse filmac. teurs, Howard Lawson en Dalton Trumbo, zijn veroor deeld tot 1 jaar gevangenis straf en duizend dollar boete omdat zij hadden geweigerd aan de Commissie 'tegen on Amerikaanse activiteit mede te delen, of zij wel of niet communistisch denken. Nog acht andere Hollywoodse kunstenaars zijn aange klaagd, o.a. William Wyler, de maker van de beroemde film „The best years of our lives". in scheervlucht In Heerlen kwam de 24-jarige ver pleegster H. V., in het bad door gas vergiftiging om het leven. Oorzaak was een defecte geyser. De minister van Verkeer en Wa terstaat I.eeft Nederlanders, die op Zondag uit het buitenland terugkeren oi naar het buitenland v -trekken per auto, ontheffing verleend van 't Zon dagsrijverbod. Naar Reuter uit Londen meldt is de Joego-Slavische ex-minister van Lichte industrie, Adrya Hebrang, ge arresteerd. Men neemt aan> dat, *n verband met deze arrestatie en die van enige Sloveense communisten, de eer ste zuivering in de Joego-Slavische communistische partij is begonnen. De minister van Voedselvoorziening Landbouw en Visserij heeft bepaald, dat de kersenprijzen voorlopig nog niet aan een maximum zijn gebonden. Dit geldt voor de z.g. primeurs. De „oude S.D.A.P." er. de Vooruit strevende Partij voor Wereldregering (waarin opgenomen de Nederlandse Bellamy partij) hebben besloten met een gemeenschappelijk verkiezingspro. gram en één candidatenlijst aan de a. s. verkiezingen deel te nemen. S fcich t i ng1 ig 4o-'4s" l ministerie van Financien werd bereid gevonden goed te keuren, dat met vergunning van de Nederlandse Bank en behoudens fiscale bezwaren giften van f 500 en hoger ten laste van een geblokkeerde rekening op de ge blokkeerde resp. optierekening der Stichting 19401945 mogen worden overgemaakt. Aanvragen dienen via de bankin stelling, waar men zijn geblokkeerde rekening heeft, bij de Nederlandse Bank te worden ingediend. congres geen ogenblk rekening heb ben gehouden met de politiéke scha keringen. Hun uitnodigingen zijn uit sluitend naar Republikeins georiën teerde groepen gegaan, zodat dus bij voorbaat volledig vaststaat tot welke conclusie dit congres zal komen en het houden hiervan niet de minste zin heeft". Appelmoes In blik Vrij én goedkoper Appelmoes in blik, oorspronkelijk uitsluitend bestemd voor export en voor levering aan ziekenhuizen, is thans voor het binnenlands verbruik vrijgegeven. Met ingang van heden gelden de volgende verlaagde maxi mumprijzen bij levering aan consu menten: ti.Id» 1 cent Besprekingen over Duitsland vorderen Men gelooft in Londen dat er thans in de zes-landenconferentie principi ële overeenstemming is bereikt om trent sommige met elkaar in verband staande vraagstukken betreffende de ir ernationale contröle van het Ruhr- gebied en de vorming van een wetge- vendi vergadering voor Duitsland. Binnen zeer korte tijd wordt een communiqué over de bereikte resul taten verwacht. 31 Augustus, dubbele feestdag D'e minister van Binnenlandse Za ken heeft aan burgemeesters en'wet houders der gemeenten medegedeeld, dat de ministerraad de datum voor de viering van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin en vah de 300jarige onafhankelijkheid van Ne derland heeft vastgesteld op Dinsdag 31 Augustus 1948. EINDE BLOEMENCONFLICT IN ZICHT? Op een vergadering te Arnhem heeft de voorzitter van het landelijk comité van Bloemenhandelaars, de heer Wesel medegedeeld, dat de op lossing van het conflict in de. bloe menhandel in zicht is. a. per 1/1 literblik (geschij per blik (94) b. per 1/2 literblik (geschild) 50 cent per blik (,53) c. per 1/1 literblik (gepasteerd) 77 cent per blik (88) d. per 1/2 literblik (gepasteerd) 45 cent per bïik (50) (Tussen haakjes de oude prijzen). De prijsverlaging komt neer op 6 10 AFWIKKELING GELDZUIVERING Nieuw wetsontwerp Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend dat de afwikkeling der geldzuivering regelt. In dit ont werp is o.m. vastgelegd, dat houders van geblokkeerde tegoeden, die hun zêkerheidsntellittgen en achterstallige belastingen en heffingen hebben vol daan, van de ontvanger der directe belastingen een machtiging kunnen krijgen, op grond waarvan hun restant geblokkeerd tegoed wordt overge boekt naar een optierekening. Bovendien wordt de mogelijkheid geopend van vermogenswisseling, waardoor belastingplichtigen met een onvoldoend tegoed om er hun aansla gen uit te voldoen, de beschikking krijgen over geblokkeerde restanten van derden. Deze restanten zouden verworven kunnen worden in ruil voor te liquideren vermogensbestanddelen. Viaardingen won de race Kwaliteit prima, maar vangst nog niet groot De spanning is gebroken, ze *ün er weer, de eerste Hollandse Nieuwe baringen. Precies om 1 uur voerde gisteren de. stoomlogger Viaardingen 89, Ges: -a, schipper C. van Oosten Vlaardingens haven binnen en onmid dellijk werd de historische jagerjj- vlag op he: handelsgebouw gehesen. De Vlaardingse bevolking verwel komde schipper van Oosten, de man die vorig jaar ie bedrijfswimpel won voor de best verzorgde baring, van harte. Hij vertelde de haring te heb ben gevangen onder slechte weersom standigheden „er was een vuile bries" Om 1 uur 's nachts ging hjj halen hh had ora half zeven de vleet in met het mooie resultaat van 35'^ kantjes d.1. pl.m. 22.006 haringen. Om S jur werden de primeurs aan de markt gebracht; de prgzen variëer- den van f 414.— tot f 338.— de ton. kwaliteit was prima. Bernadotte thans bemiddelaar in Palestina Wapenstilstandscommissie vraagt om machtsvertoon „misschien een heel kleine kans om te slagen" Door het verbitterd karakter van de strijd wordt de Joodse wijk te Jeruza. lem in een ruïne veranderd. Onder dekking van versperringsvuur van het Arabische Legioen drongen Arabische ongeregelde troepen In weerwil van verwoede tegenstand verder de wflk binnen. De Klaagmuur is door de Arabieren veroverd. De Arabieren trachten met dynamietlaslingen de toegangen af tï sluiten van de ondergrondse gangen, die door troepen van de Haganah en de Irgoen gebruikt worden om tot het einde toe weerstand te bieden. Vonk, die grotere brand zou kunnen veroorzaken Graaf Bernadotte, de voorzitter van het Zweedse Rode Kruis, heeft de uitnodiging van de V.N. om op te treden als bemiddelaar in Palestina aanvaard, voor de duur van uiterlijk 6 maanden. Hij zal a.s. Donderdag per vliegtuig naar Palestina vertrekken. Tegenover een correspondent van Reuter verklaarde graaf Bernadotte de functie aanvaard te hebben: „om dat er misschien nog een heel geringe kans is te zullen slagen". „Ik beschouw het vraagstuk-Palesti. na niet als een zaak van Joden en Arabieren, doch als de vonk, die een grotere brand zou kunnen veroorza ken. Indien er een kans is van 1 op 100 om dit te voorkomen, is het dunkt mij de moeite waard om het te pro beren". De wapenstilstandscommissie van de V.N. le Jeruzalem heef^ a. d. Veilig heidsraad in een telegram medege- deld, dat een staken van het vuren in de stad slechts afgewongen zou kunnen worden door het gebruik van een sterke neutrale macht. De voorzit, ter van de commissie verklaarde dat zijn pogingen om een wapenstilstand tussen de Arabieren en de Joden tot stand te brengen gefaald hadden. In het telegram wordt verder ge zegd, dat het vroeger gesloten wapen, bestand in Palestina slechts geëerbie digd werd omdat de Britse troepen over zwaardere wapens beschikten dan de beide tegenstanders. Daar de 'toestand uiterst dringend is, verzoekt de commissie de Veiligheidshraad de mogelijkhied te willen nagaan in h°t kader van de artkelen 41 en 42 van het Handvest maatregelen te treffen die zouden bestaan in het verbreken van de diplomatieke en economische betrekkingen, het stopzetten van alle verkeer en eventueel in een demon stratief optreden van de lucht-, land en zeestrijdkrachten van de lidmaten der Verenigde Volken. STAKING DER BELGISCHE VISSERS DUURT VOORT Nog steeds waait de gele stakings- vlag van de Belgische vissersvaartui gen en het ziet er niet naar uit, dat er spoedig een oplosing zal worden gevonden. De onderhandelingen gaan zeer traag en het ongeduld der vissers groeit met de dag. Er wordt reeds ge dreigd met handtastelijkheden tegen over de vishandelaren langs de kust, die ingevoerde producten verkopen. Intussen kost de staking de staat reeds fr. 700.000 per dag. Zij vinden een plaats in Nederlandse aarde De Nederlandse regering heeft in baginsel besloten, de stoffelijke over schotten van Nederlanders, die in Duitsland als slachtoffers van oorlog of terreur zijn gevallen, naar ons land te doen overbrengen. Het eerste transport afgezien van de leden van de verzetsgroep Stijkel, die ver leden jaar in een afzonderlijk trans port werden overgebracht bestaat uit 150 a 200 stoffelijke overschotten en zal vermoeflelijk Zatardag 29 Mei of in het begin van de daarop vol gende week uit Berlijn in Amersfoort aankomen. Te Amersfoort zullen de stoffelijke overschotten in een doden- hal worden ondergebracht of, indien nodig, tijdelijk op kerkhoven ter plaat se of in de omgeving worden begra ven. Al naar de wens der betrokken families zullen zij daarna definitief worden begraven in de vroegere woon plaatsen of in een eregraf, dat op een nog niet met zekerheid bekende plaats in het centrum des lands zal worden aangelegd. De eersle vaatjes van de „Getina" ztfn reeds opengemaakt en de koop lustigen genieten van het heerlijke zeebanket. Arrestaties in Tsjecho - Slowakije In een communiqué van het Tsjecho Slowaakse ministerie van Binnenland se Zaken wordt de ontdekking be kend gemaakt van een samenzwering waarbij leden van de gewezen Slo waakse Democratische Partij zijn be trokken. Aan het hoofd stonden volgens het communiqué de leiders van de partij, onder wie dr Lettrich, dr. Hodz, dr. Zibrin, Frastacky en generaal Am- brus, die allen naar het buitenland zijn gevlucht. Zij deden alle aan politieke, eco nomische en militaire spionnage. De samenzweerders zouden er in geslaagd zijn hun agenten in de staats administratie te plaatsen met het doel de regering ten val te brengen. Ze zouden steun hebben ontvangen „van vreemde mogendheden, die de Sovjet- Unie en de volksdemocratiën vijandig gezind zijn. Er zijn achttien personen gearresteerd. Dit jaar geen filmfestival te Cannes Enige tijd geleden was in Frankrijk een besluit gevallen aangaande het houden van een internationaal Film festival te Cannes in September van dit jaar. In verband met de datum de filmfestivals van Locarno en Ma- rianske Lazné hebben vroeger in het jaar plaats is daartegen oppositie gerezen. Ook achtte men de subsidie te laag. Van de zijde van de Interna tionale Filmpersbond wordt thans ver nomen, dat dit jaar te Cannes geen festival wordt georganiseerd. Ook te Brussel wordt zoals bekend dit jaar geen filmfestival gehouden. Ook woningnood? Mies vond rustig plekje in vogelnest In Alphen (N.B.) woonde bij de melkboer Antoon de Leeuw in de schouw een kauwenpaar, dat in het omvangrijke, takje voor takje bijeen- gegaarne nest vier eieren legde. Jon gens haalden de eieren echter weg. Of de poes van de familie De Leeuw gemerkt had, dat de gezinsvermeerde ring in de schouw niet doorging.... in ieder geval vond Mies het nest van het krijsende duo nog ruim genoeg, om er haar twee kleintjes in te de poneren. De kat mag rustig met haar twee jongen in hogere sferen blijven wonen, totdat de dakhaasjes groot zijn. De kauwen kijken natuurlijk lelijk op P.v.d.A. vraagt erkenning van de staat Israël „Even de kat uit de boom kijken", vindt minister Gistermiddag gehouden Tweede Ka mer vergadering heeft de heer Va® der Goes van Naters (arb) de volgen de vraag gesteld aan de minister van Buitenlandse Zaken: Is de minister bereid, aan de Ka mer mede te delen, of -mede ter ver sterking van de internationale positia van het Joodse volk- niet reeds thans tot een de facto-erkenning kan wor den overgegaan van de staat IsraëlT De minister van Buitenlandse Za ken, de heer Van Boetzelaer van Oob- terhout zegt in zijn antwoord, dat het voor de hand ligt, dat de beslis sing over de al of niet erkenning een punt van overleg met het mini ster ia van overzeese Gebiedsdelen moet uit maken. Dit overleg wordt gepleegd. Voorts wisselt de regering reeds van gedachten met de Beneluxpartners en de andere mogendheden van het vjjl- landen-pact. Assen weer in het teken van de nattigheid Maar deze keer ging het niet om water Zoals men zich waarschijnlijk nog wel zal herinneren werd vorig jaar tijdens de in Assen gehouden T.T.-ra ces tengevolge van de toen heersen de warmte door het talrijke publiek 'n enorme dorst geleden, waardoor de raag naar dranken en vooral water zo hoog steeg dat men zelfs bereid bleek f 0.75 cents voor een glas van dit Ware vocht te betalen. Het heeft niet veel gescheeld of er zou dit jaar wederom een grote vraag naar water zijn ontstaan, nu niet alleen door het grote aantal dorstige kelen, maar vooral omdat er bijna niets anders te drinken zou zijn geweest als het As ser drankweercomlté zijn zin had ge kregen. Het comité had namelijk in een adres aan de gemeenteraad ver zocht om op de vooravond der races in Assen een tapverbod uit te vaardi gen. De raad heeft echter met veertien tegen vier stemmen afwijzend be schikt, daarbij overwegende, dat in williging van het verzoek een daling van het aantal T T.-bezoekers zal be tekenen. Ernstig gevaar voor de openbare orde en zedelijkheid zal het niet uit vaardigen van het verbod niet opleve ren, aldus de raad, die daarbij was voorgelicht door een rapport van de commissaris van politie. Als het water dit jaar in Assen weer zo duur wordt, blijven er dus nog an dere mógelijkheden over Pluim voor Tante Pos! Scotland Yard zou aan de scherpzinnigheid van de Ne derlandse Posterijen heus nog wel eens, zoals men dat in vaktermen pleegt te noe men „een puntje kunnen zui gen". Vele treffende staal tjes zijn in de loop van Tan te Pos* levensjaren reeds wereldkundig geworden. Maar bij het ter perse gaan van dit nummer kregen wij het mooiste bewijs dat wij ooit zagen van ware detec tive-koppen onder P.T.T.- krachten in handen. Uit Eindhoven was een poststuk gekomen voor de heer P. W., en als adres stond alléén vermeld: Loet (N.H.). Iedere Schagenaar weet, waar hij de Loet kan vinden maar kan men van iemand buiten Schagen verwachten, dat hij dit weet? Maar een Posterij-genie krabbelde eens even met een potlood aehter z'n oren, liet zijn gehele aardrijkskundige kennis aan zijn geestesoog voorbij rol len en zette vervolgens met vaste hand de aantekening -„Zie Schagen" op het adres bandje. Een té sterk ver haal? Wel, als wij het be wijs niet in onze vingers hadden, gerust, we zouden het evenmin geloven als U! - Twee arbeiders werden ernstig ge wond, toen een harsketel in de Coro- dexfabriek te Zandvoort met een ge weldige knal uit elkaar plofte. De ra vage in de fabriek is zeer groot. y

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1