Ikmaaftki' EJHONNEKWN Bereid tot staken van het vuren Ex-koning Michaël geen Roemeens staatsburger meer De strijd om de Zilveren Waag Italiaans kabinet geformeerd 5e Jaargang No 1240 Maandag 24 Mei 1948 Uitgave voor de gelijknamige Sticb* ng. Wnd. boofdred. A. Eriks, Weeterweg S38, Alkmaar, teL 3309. Redactie en administra tie: Ridderstraat beek Oodegracht TeL 3997 Wesifriezendag Het Westfriese Genootschap, dat de vorige week de Westfriczendag in reeds bijna vijf eb twintig jaar heeft beijverd, in het belang van het be houd van het landschapsschoon en de historische waarden van West Fries land, mag zich nog steeds ever een veel te geringe belangstelling van de bewoners van West Friesland bekla gen. Vooral in de steden komt dit tot uiting, waarvan wel een duidelijk bewijs was dat het gemeentebestuur van Alkmaar op deze bijeenkomst riet vertegenwoordigd was. Wij vragen ons zelf af, of de oor zaak van die geringe belangstelling wellicht gelegen ic in het feit dat de stadsbewoners zich niet meer aan West Friesland verbonden voelen. Het is maar al te vaak zo, dat men een maal in de stad wonende, zich door dit- stad opgeslokt voelt. Buiten de stad is er niets belangrijks. Dit verschijnsel doet zich b.v. heel •terk voor met de Amsterdammers. Ze voelen zich in de 1ste plaats Am sterdammers. In de tweede plaats komt pas hun Nederlanderschap en dat ze ook inwoners zijn van de pro vincie Noord Holland, dringt slechts tot hen door als er verkiezingen voor ce Provinciale staten zijn. Geld dit sopis zij het dan in min dere mate ten opzichte van de ste den m West Friesland? Het zou te betreuren zijn. Want de geschiedenis heeft stad en land van ons gewest zo nauw aan elkaar ver bonden, dat .er van een tegenstelling stad-platteland geen sprake kan zijn Trouwens we behoeven niet alleen de geschiedenis te baat te nemen, om »e bewijzen dat West Friesland één is Wie de ontzaglijke aantallen beziet. van het platteland naar de stad v milzeo, kan er geen moment aan twijfelen, of de gehele inslag van de Zc steden moet noë sterk Westfries T:.:n Daarom verdient het streven van hel Westfriese -Genootschap veel meei bekendheid en-waardering dan tot nu toe, vooral 'ook in de steden. We hebben de indruk, dat nu nog slechts mensen lid zijn van het ge nootschap, die zich buitengewoon sterk voor ons gewest interesseren Het i> natuurlijk prachtig dat deze Gideonsbende pionierswerk verricht 't Mag er echter niet bij blijven. Wel licht kan het Genootschap er zelf toe bijdragen, dat de kring van leden groter wordt, door zo veel mogelijk de Westfriese pers in te schakelen. Wij maken ons sterk, dat de hele pers daar gaarne toe bereid is. Een tweede middel is het populari seren van het werk. Teveel aan we tenschappelijks schrikt de doorsnee le zer af. We hebben wel eens in een jaar boek van het Genootschap gebladerd dat we de indruk kregen: ..De inhoud is voor een groot deel van het publiek te zwaar". Men is hu met het uitgeven var de ..Speelwagen" op de goed» Weg Dit tijdschrift kan, wat vorm en inhoud betreft, de vergelijking met al wa: er op folkloristische gebied aan d- markt komt, glansrijk weerstaan. Maar ook hier geldt, dat dit tijd schrift nog maar door een betrekkelijk klein aantal gelezen wordt. We kun nen u dit tijdschrift echter niet genoeg aanbevelen. En tevens roepen wij u op, het Streven van het Westfriese Genoot schap te steunen door als lid toe te treden. Het behoud van de schoonheid van ©ns gewest en de kennis van de ze den en gewoonten van ons voorge slacht, maar tevens van de mensen van tegenwoordig is uitermate belang rijk We behoeven ons niet op de borst te slaan en te zeggen: Wij zijn West friezen. Maar nog steeds kunnen we trots zijn op de goede eigenschappen van ons Westfriese volk. Laten we die eigenschappen leren kennen en in stand houden. v.Z. Israël houdt zich aan de Veiligheidsraad: Arabieren zullen bevel waarschijnlijk niet opvolgen De voorlopige regering van de staat Israël heeft Zondagmiddag een alge mene order voor „staakt het vuren" doen uitgaan, overeenkomstig 'n door de Veiligheidsraad aanvaarde resolutie. Deze order geldt alle gewapende machten van de staat Israël op alle fronten, onder voorwaarde dat de te genpartij op dezelfde wqze handelt. Het staken van het vuren zou ingaan Maandag 20.00 uur plaatselijke tfjd. Men heeft echter goede redenen om te - twijfelen aan de geneigdheid der Araberenr. een dergelijke order te doen uitgaan. De belangrijkste gebeurtenissen van de afgelopen dagen zyp, dat de Vei ligheidsraad niet erkend heeft, dat er in Palestina een inbreuk op de vrede plaats heeft, zoals het luidde in een Amerikaanse nota (vóór stem den o.m. Frankrijk en. de Sovjet Unie) en dat de Joden in de ommuurde stad van Jertizialem nog steeds stand houden, ondanks hevige Arabische druk. R.A.F. schoot Egyptische spitfires neer Vier Egyptische spitfires, die bij ver gissing het Britse vliegveld Ramath David bombardeerden, zijn neergescho_ ten door de R.A.F.. die zelf minstens twee vliegtuigen bij dit gehecht ver loor. De bemanningen der Egyptische Spitfires werden alle gedood: vier Britten vonden de dood en drie wer den ernstig gewond. Amerikaans diplomaal door Arabische kogel gedood De consul-generaal dei Ver. Staten te Jeruzalem, Thomas Wasson, is door een Arabische scherpschutter op straat doodgeschoten. Toestand aan de fronten Volgens de laatste Joodse en Ara bische berichten is de toestand aan de fronten als volgt:' Zuidelijk front: de linkervleugel van het Egyptische leger is opgerukt tot 48 km ten Zuiden van Tel Aviv. De nederzetting Yad Mordecai ten Noorden van Gaza en de waterfa- briek te Nirim in de Negeb-woestijn liggen onder artillerievuur. Centraal front: contact tot stand gebracht van Egyptische en Transjor- daanse leger* op 3 km ten Z. van Je ruzalem. De Joden in de 4Hte stad Jeruza lem bieden nog steeds krachtig weer stand. De Arabieren marcheren Ra- mat Rachel ten Z. van Jeruzalem bin. nen en maken vorderingen in het ge bied van Talpioth ten Z. O. van Je ruzalem, waardoor de omsingeling van de Joodse verdedigers in het Zuiden ZELFDE TEMPERATUUR In het Noorden van het land aan vankelijk zwaar jewolkt met regen en later enkele verspreide opklarin gen. Meest zwakke wind tussen Noord oost en Noordwest. Ongeveer dezelfde temperatuur. Aleer brood, meer veilen voor de jeugd Met ingang van Juni a.s. zal het broodrantsoen voor de leeftijdsgroe pen a, b, c, en d met 100 gram per week worden verhoogd, terwijl voor de b-groep daarenboven nog 400 gr. per week extra wordt verstrekt. De broodrantsoenen zullen dan per week bedragen: voor personen van 21 jaar en ouder (a-groep) 2200 gram, voor personen van 15 t.m. 20 jaar (b-groep) 3400 gram, voor personen van 5 Lm. 14 jaar (c-groep) 2600 gram, en voor personen van 2 Lm. 4 jaar (d-groep) 1400 gram. Bij deze hoeveelheden zijn inbegrepen de op de keuzebonnen ver. krijgbare hoeveelheden brood, óf de op deze keuzebonnen verkrijgbare ar tikelen Het broodrantsoen voor zui gelingen (e-kaarten) zal per 6 Juni a.s. met 100 gram worden verminderd tot 800 gram per week. Het rantsoen voedingsvetten wordt voor houders van b- en c-kaarten. dus de leeftijdsgroepen van 5 t.m. 20 jaar, met ingang van dezelfde datum ge bracht van 250 op 375 gram p. week. GAPKJ TEGEN FEDERALE CONFERENTIE Terwijl de Oost-Indonesische rege ring te Makasser de laatste hand legde aan de samenstelling van de delegatie voor de federale conferentie te Ban- doeng, heeft de Gapki, de federatie van Indonesische politieke verenigin gen, zich tegen de conferentie uitge sproken. Twee Oost-Indonesische vice- ministers, Ta Teng Keng en J. H. Do- ko zijn daarop uit de Gapki getreden - De minister van Verkeer en Wa terstaat .eeft Nederlanders, die op Zondag uit het buitenland terugkeren oi naar het buitenland v- -trekken per auto, ontheffing verleend van 't Zon dagsrijverbod. - In Heerlen kwam de 24-jarige ver pleegster H. V., in het bad door gas vergiftiging om het leven. Oorzaak was «en defecte geyser. van de stad tot stand gebracht wordt. Het Jcxrdaanfrónt: de Joden hebben een aanval ondernomen ten Oosten van de spoorwegplaats Samach, ten Z. van het meer van Galilea, dat "twee dagen geleden op de Syriërs werd her overd. Joodse vliegtuigen bombardeer den des nachts een Arabische con centratie in dit gebied voor de vierde maal achtereen. Ook de plaats Eingeb aan de Syrische grens werd gebom bardeerd. Noordelijk front: Joodse vliegtuigen bombardeerden Ramat Napthali aan de Libanese grens. Gebouw na gebouw vliegi ie Jeruzalem in de luchi Wanneer de Arabische sappeurs te werk blijven gaan in hun tempo van thans, aldus seint Reuters correspon dent bij het Arabische Legioen, zal er over een week geen gebouw meer overeind staan in de Joodse wijk van Jeruzalem, De soldaten van het Ara bische Legioen en andere Arabische troepen vorderen langzaam, huis na huis, de wijk in, terwijl het ene Jood. se gebouw na het andere door explo sies in een ruïne wordt herschapen. Honderden manschappen van de Ha- ganah en de Argoen, die in de oude stad zijn opgesloten, vechten voor hun leven in de ruïnes en de ondergrond se tunnels, Arabieren en Joden be vechten elkaar kamer na kamer van het grote O.L. Vrouwe-Gasthuis, vlak buiten de muren van de oude stad. Boven op het gebouw staat een groot beeld van de heilige maagd en het ge bouw zelf is ondermijndOp een drie honderd meter afstand van het gast huis ligt het Heilig graf. Egypte's uitleg van Veiligheidsraadbesluit Nokrasjy Pasja, minister-president van Egypte, heeft op een persconfe rentie te Caïro verklaard: „De Vei ligheidsraad heeft onze onschuld er kend door de Amerikaanse resolutie waarin het binnenkomen van Egyp tische en Arabische troepen in Pale stina een bedreiging voor de vrede werd genoemd, terwijl wij bekend maakten, dat onze manschappen de orde kwamen herstellen en voor de veiligheid der bewoners waken, te verwerpen". De minister van Buitenlandse Zaken Chasjaba Pasja, die vandaag naar Amman zou vliegen om met de po litieke commissie der Arabische Liga de order „staakt het vuren" te bespre, ken, zeide, dat Egypte zijn best doet binnen de vastgestelde 36 uur ant woord te.geven op het verzoek van de Veiligheidsraad, Volgens andere mi nisters laat deze termijn niet de nood zakelijke tijd voor volledig overleg met de Arabische staten. Egyptische waarnemers houden rekening met de mogelijkheid, dat de Arabieren de or der niet zullen opvolgen. In de warenhuizen heerst grote drukte in \erband met het oogsten van de eerste glasgroente. De prachtige hagel witte bloemkool, gekweekt onder glas, is van de beste kwaliteit. Ned. Herv. Kerk erkent geen keuze „Moskou of Rome'' Kanselboodschap werd in alle kerken voorgelezen In een gisteren in alle diensten der Ned. Hervormde Kerk voorgelezen kanselboodschap van de Generale Sy. node wordt stelling genomen tegen 't communisme „zoals bet in onze dagen uit Moskou aan de volkeren wordt op gedrongen en zich in zijn gewetenloze methoden doet kennen" en „elke to talitaire binding aan een mens of men. sen, al zou deze zich In Christelijk gewaad vertonen". De Kerk der Her vorming, aldus de boodschap, ziet de drang om te kiezen: „Moskou of Ro- me" als een wereldse verzoeking. Onbetaalde rekeningen" Qe boodschap wijst er de Christenen tm JUt hun „in. het communisme en ds/wèelingen dezer dagen onbetaalde rekeningen worden voorgezet en zij spreekt zich uit „tegen iedere vorm van. samenleving, waarin de arbeid koopwaar wordt en de mens aan winstbejag is prijsgegeven". Het volk Israël De boodschap vestigt voorts de aan dacht op de „zeer bijzondere nood" waarin ook thans het volk van Israël verkeert. „Het oude volk Gods moet zeer bijzonder de zorg der Kerk zijn. Voortdurend moet zij zich herinneren, wat God haar door het volk Israël zegt". Finse communistische minister ontslagen Verzoek aan Stalin om herstelbetalingen te verlichten Leino, de Finse minister van Bin nenlandse Zaken, communist, werd door pres. Paasikivi ontslagen. Alle partijen behalve de communistische juichen dit besluit toe, omdat zij er een waarborg in zien voor de belofte, dat de verkiezingen in Juli a.s. vrij zullen ri'n Leino werd er in het parlement van beschuldigd, de politie tot een com munistisch instrument te maken. De aanleiding voor het ontslag was ech ter een verzoek van de drie comm. ministers aan de Sovjet-Unie buiten de regering om gedaan, om Finland's herstelbetalingen te verlichten. De grore rijkdommen van hem en zijn familie worden geconfiskeerd Ex-koning Michaël van Roemenië is thans het Roemeense staatsburger, schap ontnomen en de landgoederen en bezittingen van do ex-koning en andere leden der koninklijke familie zijn tot staatseigendom verklaard. „Niet trouw aan hun land" Niet alleen de ex-koning, ook zijn moeder, ex-koningin Helena, zijn tante prinses Elisabeth van Hohenzollern en zijn oom prins Nicolas van Hohenzol lern heeft men het staatsburgerschap ontnomen, aangezien zij handelen „te gen hun plicht van trouw jegens het land". De koninklijke schatten Behalve een grote hoeveelheid ju welen, kostbare schilderijen, jachten en andere voer. of vaartuigen, heeft de Roemeense koninklijke familie meer dan honderdtwee-en vijftig dui zend hectaren bouwland en bos beze ten, negen-en-twintig kastelen, hon derdveertien andere gebouwen, zestien jachthuizen en ongeveer vier millioen aandelen in de belangrijkste indus triële ondernemingen en banken. Hanna Reitsch, vriendin van Hitier, gearresteerd Volgens radio-Hamburg is Hanna Reitsch, de befaamde Duitse oorlogs- pilote, van wie men aanneemt dat zij in Hitiers gezelschap is geweest ge durende diens laatste uren in de schuilkelder te Berlijn, gearresteerd bij een poging naar Oostenrijk te ont komen. Zij had valse indentiteitsbe- wijzen bij zich en zal voor een Ame rikaanse militaire rechtbank moeten verschijnen. In 1944 werd Hanna Reitsch onder scheiden -voor het - meevliegen in een vliegende bom op een proefvlucht NIEUW SNELHEIDSRECORD VOOR VLIEGTUIGEN-? Uit Palmsprings wordt gemeld, dat miss Jacqueline Cochran in een P 51 het wereldsnelheidsrecord vliegen met 717.8 km. per uur over een gesloten circuit van 2.000 km. .verbeterd zou hebben. Het vorige record was 0.81 en werd op 19 Mei 1946 door luïcenant J. Hancock van de Amerikaanse lucht macht in een „Shootlng Star" geves tigd. Delannoit sloeg Cerdan De Franse en Europese middenge- wichtpampioen boksen, Marcel Cerdan heeft na vijtien ronden te Brussel zijn titel verloren door een nederlaag op punten tegen Cyrille Delannoit, de Belgische kampioen. Toen de scheids rechter Delannoit als winnaar aan wees, viel Cerdan huilend van teleur, stelling op de grond. Tientallen Bel gen stormden de ring in om Delan noit geluk te wensen de vloer be zweek onder hun gewicht, maar nie mand werd gewond. BRAND OP HET V.U.C.-TERREIN Hedenmorgen werd de Haagse brand weer gealarmeerd voor een zware brand op het terrein van de Haagse voetbalclub VUC aan de Schenkkade. De overdekte tribune is over een lengte van 20 meter verbrand. Het vuur werd waarschijnlijk veroorzaakt door een achteloos weggeworpen si garettenpeukje. OFFIClëLE BENOEMING VAN BURGEMEESTER WYTEMA In de Staatscourant van Vrijdag 21 Mei is het officiële bericht opgenomen waarin mr. dr. H. J. Wytema bij Kon. Besluit van 13 Mei 1948 is benoemd tot burgemeester van de gemeente Alkmaar, zulks met ingang van 1 Juni 1948 en met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester van Beilen. In de biljartwedstrijd om de „Zil veren Waag" die in het hotel De Nag- te gaal" werden gehouden, *Un giste ren geëindigd. De heer J. Feeke leg' de beslag op de Zilveren Waag. Als tweede eindigde de heer Wes seis. De hoogste serie van het concours werd gemaakt door de heer Feeke met 367. Poging fot bereiken van „nationale eenheid De Gasperi Is er thans in geslaagd, een kabinet samen te steil in Er heb. ben 12 Chr. Democraten, z Minder heidssocialisten. twee Republikeinen, twee Liberalen en één Onafhankelijke zitting genomen. Donderdag aal het kabinet voor het eerst bijeenkomen; op 31 Mei ver schijnt het voor het n- 1 voor een votum van .9*9trouwen. Financiën voor Chr. Dem., economie voor socialisten Het niéuwe kabinet wordt in poli tieke kringen te Rome beschouwd als het resultaat van een pogen tot het bereiken van Nationale eenheid en binnenlandse vredt. De Gasperi, aldus zegt men. zou, indien hij dat gewild had ,ook een kabinet van uitsluitend Christen democraten gevormd kunnen hebben, daar hij over een meerder* heid in de kamer beschikt en onge twijfeld genoeg extra stemmen van bevriende groepen in de Senaat zou hebben kunnen krijgen om ook daar tot een meerderheid te komen. De Christen democraten houden de belangrijkste departementen van fi nanciën en van de schatkist, terwijl de socialisten sterke posities innemen op economisch gebied. Samenstelling De verdeling der ministerzetels, voor zover reeds bekend, is als volgt: Min. president en minister *a.L voor Italiaans Afrika Galeide de Gasperi (Chr. Dem.); vice-presidenten Atlilio Piccioni (Chr. Dem.); Giuseppe Sara. gat (Soc. Unie), die tevens belast is met koopvaardij, en Giovanni Prozio (onafhankelijk), die tevens belast is met Zuid-Italiaanse aangelegenheden. Openbare Werken: Umberto Tupini (C D); Landbouw: Antonio Segni <Ch D>t-Transport: Gut do CortfelHni CCh D); Post en televerbindingen: Raffaele Jervoluni (Ch D); Industrie en Han del Ivan Matteo Lombardo (soc. Unie) Arbeid en sociale verzekering: Amin- tore Fanfami (Ch D) Buitenlandse Handel Cesare Merzagora(onafh) Bui. tenlandse Zaken: graaf Sforza (rep.); Defensie: Pacciardi (rep); Minister zonder portefeuille, vice-president van de interministeriële commissie voor Wederopbouw en vice-president van de interministeriële subcommissie voor coördinatie van wederopbouw en Eu ropees herstelprogram: Roberto Ter- milloni (soc). in schet ht In Vlissingen is een vrouw aange houden, die er liefhebberij in had om de kleren van kleine kinderen met 'n scheermesje op de rug stuk te snijden. Negentien kinderen van 3 a 4 jaar werden het slachtoffer van deze hob by; enkelen liepen vrij diepe verwon dingen op. De Poolse katholieke kerk heeft na een langdurige stilzwij. gen thans een oproep gericht tot de jeugd om „de cultus van het materia lisme" te verwerpen. Het regent bloemkool; door het aanhoudend groei zame weer van de laatste dagen stijgt de aanvoer van bloemkool op de Westlandse veilingen met de dag. De Zeeuwse melkfederaties, alle Zeeuwse melkhandelaren omvattend, heeft in een telegram aan de minister doen weten, dat zij het ultimatum over de melkdistributie niet steunen. Wel hopen ook zij op het vrijgeven van de melk. Dewey, gouverneur van New.York heeft in een tussentijd se verkiezing in de staat Oregon een overwinning behaald behaald op de tegencandidaat Stassen. Dewey be loofde, doelend op de bestrijding van het communisme, dat, als hij presi dent werd, hij „de grootste schoon maak zou houden van de afgelopen 70 jaar in de V.S.". CHRISTELIJK HISTORISCHE CANDIDATEN Op de Christelijk Historische candi- datenlijst (kring Noord-Holland) voor de Tweede Kamerverkiezingen is de heer F. H. Ringerg uit Alkmaar als nummer 12 geplaatst; de heer Jac. Huibers Hz. uit Heerhugowaard staat als zestiende op deze lijst. NIEUWE CHINESE PREMIER Tijdens een buitengewone zitting van het centrale comité van de Kwo- mintang is Dr. Wong Wen He© een» stemmig tot China'i nieuwe premis» i benoemd.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1