£)e Ikmaaider N.-HOLLANDSE PERS 1945 millioenen kinderen die met de ondergang worden bedreigd Belastingverhogingen voor steun aan landbouw voorgesteld 5e Jaargang No 1242 Woensdag 26 Mei 1948 Citgave voor de gelijknamige 6tleb"ng. Verantw. redacteur J. v. Zooncn. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Oude- gracht. Tel 3967. Helden en heldenverering Wie eike week weer optrext met de grote schare sportliefhebbers, die bunclub aanmoedigen, die met be nauwde of lachende gezichten de ver schillende sportarena's verlaten al naar gelang de uitslag van de strijd is geweest en wie als nuchter toeschou. wer dan de gemoedstand van de sup porters gadeslaat raakt een beetje in de war. Men kan het af en toe niet meei -bijhouden. De liefde voor de sport is al lang ontaard in een chauvinistische liefde voor de club en de liefde voor de club moet in vele gevalen plaats maken voor de aanbidding van een bepaalde persoon, die grote succesen op sportgebied weet te bereiken. Hier is geen sprake meer van een normale bewondering. Het publiek maakt zich schuldig aan een zieke lijke verering die in sommige geval len tot een aanbidding wordt. We hebben het in bijna alle takken van sport reeds kunnen constateren. Bij de wielrenners, bij de boksers, de biljarters, de athleten, de voetballers, Zo gek kan men het niet bedenken elke' tak van sport heeft enkele be paalde uilblinkers, die als ware goden worden bewierookt. Deze gedachten kwamen bij ons op toen we de aankondiging lazen, dat er een boek zou gaan verschijnen over Abe Lenstra. Ook wij zijn hartstochtelijke lief hebbers van de sport. Echter om de sport zelf. We houden van voetbal niet om er naar te kijken, maar om er zo mogelijk zelf aan mee te doen. We kunen desnoods in geestdrift gera ken over het spel, dat een elftal ver toont. We zijn zelfs bereid om een goedkeurend gemompel te laten horen al- de een of andere speler een mooi Stuk individueel werk verricht. Maar dan moet het ook afgelopen zijn. Helaas is het daarmee niet afgelopen Week aan week worden de helden van de sport toegejuicht, verafgood. Telkens opnieuw zijn 2c in staat-om- een duizendkoppige menigte tot ver vering te brengen. Hetzij op het voet balveld, hetzij op de wielerbaan of in de boksring. Hst publiek heeft zich helden geko. zen en bezondigt zich aan een helden verering, die op zijn zachtst gespro ken enigszins pijnlijk aandoet en die tot uitwassen voert. Het moge dan imposant zijn, als een duizendkoppige menigte, bij een of ander staaltje virtuoos voetbal van Lenstra waanzinnig gaat doen, elkaar om de hals valt en de lucht vult met een ontzaglijk geschreeuw van „Us Abe, us Abe, Us Abe'met sport heeft dit niets meer te maken en voor de pesoon in kwestie kan het slechts een verkeerde uitwerking hebben. Men mene niet, dat dit uitsluitend over of tegen Lenstra gaat. We hebben slechts dit voorbeeld genomen, dat met tientalen anderen op alle moge lijke terreinen zou kunnen worden aangevlijd. Is dit zoeken naar een held, naar een afgod, is deze h.ldenvercring ccn te ken van een ontstellend gebrek aan belangstelling in dingen, die werkelijk de moeite waard zijn? Men zou het gaan vrezen. Wij vinden het uitermate gelukkig, dat de sport in deze tijd zulk een be langrijke plaats inneemt. We mogen in een gezond lichaam immers een gezon de geest verwachten. Maar dat en publiek en pers en radio en film of wat voor publiciteitsmiddel zich schul dig maken aan deze min of meer weer zinwekkende „heldenverering", ach ten we een hoogst bedenkelijk ver schijnsel. Er zijn andere personen en dingen die deze verering en belangstelling meer waard zijn. v.Z. Prinses Juliana sprak ien behoeve van Een aanklacht tegen onze generatie, een gevaar voor de toekomst" Verstaan wij onze menselijke roeping H. K. H. de prinses-regentes Juli ana heeft Dinsdagavond op paleis Soestdijk, in haar kwaliteit van ere voorzitters der Nederlandse afdeling van de „United Nations Appeal for Children" een radiorede uitgesproken waarin zij o.m. zeide: „De U.N.A.C. doet ook op het Neder landse volk een beroep om zich te scharen in de rij van 50 landen, die deze wereld-actie maken tot een ge beurtenis van grote betekenis. In de woorden de „Verenigde Naties helpen het kind" klinkt niet alleen de noodkreet van millioenen kinderen die ten onder dreigen te gaan, maar oolc de roep van de volkeren, om waar. achtige internationale samenwerking. Wanneer gij u in de herinnering een ogenblik verplaatst naar de bit terste tijd van honger, van kou en van gebrek aan geneesmiddelen, dan weet gij wat het zeggen wil, dat tal loze kinderen thans nog verkeren in soortgelijke omstandigheden. Ik spreek hier niet over het op zich zelf reeds ontstellende en helaas nog veel te weinig bekende feit, dat naar schatting 200 a 300 millioen kinderen in deze wereld niet die voeding ont vangen, die voor hun gezonde ontwik keling nodig is. Het gaat thans om die kinderen, voor wie het uitblijven van hulp lichamelijk of geestelijke on dergang betekent. Want naast de dircc te dreiging van ziekte en dood, staat het wellicht nog grotere gevaar van verwildering, wanhoop en doffe apathie. In "dergelijke "ontberingen leven thans ongeveer 20 millioen kinderen in Europa en talloze millioenen in andere werelddelen. Ongeveer 4 millioen kinderen in door de oorlog geteisterde landen van Europa ontvangen voeding, kleding en medische verzorging van het inter nationale kindernoodfonds, dat ook reeds in het door langdurige oorlog geteisterde China hulp verleent. Door gebrek aan fondsen, die de U.N.A.C. thans wil bijeenbrengen, blijven 16 millioen kinderen in Europa en veel meer millioenen daarbuiten nog over. geleverd aan mensonterende omstan digheden, die een aanklacht vormen tegen onze generatie e een gevaar Zijn voor de toekomst. Tegenover deze nood moeten wy onze menselijke roeping en onze in ternationale plicht ten volle weten te vei staan. Daarom heb ik met grote belang stelling kennis genomen van de tot standkoming van het Nederlandse c mité „U.N.A.C.", waaraan de kerken werkgeversorganisaties, vakvereni gingen, onderwijskringen, sociale in stellingen en publiciteits-organen hun medewerking l"eben toegezegd. Moge ons hele volk het drievoudig getuigenis geven van ons aller liefde voor kinderen, van onze wil tot in ternationale samenwerking en van onze dankbaarheid voor de hulp, die het buitenland ons gaf in tijden van ergste nood. Deze week drie eieren Dank zij de gunstige eierenproductie is het mogelijk deze week voor alle leeftijdsgroepen drie eieren beschik baar te stellen. Sigaretten en shag moeien duurder worden Consumptie, weelde en winst Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend voor verhoging v. enkele belastingen om de f 85.000.000 aan 'toeslagen ten behoeve van land bouwbedrijven op lichte gronden op te brengen. Deze belastingverhogingen drukken enerzijds op de consumptie, anderzijds op de winst. De dekking moet verkregen worden in ongeveer twee jaar, zou f 42.500.000 per jaar be. lopen en wordt verkregen in een ver. hoging van de opbrengst van de ta baksaccijns (f 20.000.000), een uitrei- ding van de weeldebelasting <f 10.000.000) en voor het overige van de ondernemingsbelasting. De accijns voor sigaretten zal hier door in iets sterkere mate stijgen; de prijs van een pakje sigaretten, dat thans 42 cent kost, zal ten minste 45 cent gaan bedragen. Wat de shag be treft, de goedkoopste prijsklasse van 'thans, 39/2 cent per half ons, zal stij gen tot ten minste 42 cent. Ook rook. en droge pruimtabak zullen iets in prijs stijgen; natte pruimtabak zal niet duurder worden. Sovjet-Unie en Republiek sluiten overeenkomst itadio Moskou heeft, zo meldt AFP, bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie en de Republiek Indonesië een over eenkomst gesloten hebben, tot vesti ging van diplomatieke betrekkingen en de beide landen en de uitwis seling van consuls. De onderhandelingen werden ge voerd door de Sowjet-Russische am bassadeur fe Praag en de bij de Tsje- ebo-Slowaakse regering geaccredi teerde Indonesische gezant. 15 jaar voor „OME KEESJE" Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde de 59-jarige Duitser Wilhelm Friedrich Gerbscb, bijgenaamd „Ome Keesje", tot een gevangenisstraf voor de tijd van 15 jaar. Op 11 Mei j.1. eiste de procureur fiscaal de doodstraf tegen Gerbsch wegens diens beestachtig optreden in het kamp Zöschen. Voorstel: één extra tabaksbon per maand! De katholieke Bond van sigarenwin keliers heeft de minister voorgesteld om een extra tabaksbon p. maapd aan te wijzen. Bij de winkeliers hebben zich de laatste maanden enorme hoe veelheden shag opgehoopt. Zij willen ze graag kwijt zijn en wij rijk! Eerste schutterskoningin De schutterij Sint Sebastianus te Margraten heeft het zeldzame genoe gen beleefd bij het jaarlijks konings- vogelschleten ditmaal een vrouwelijk lid. tot het koningszilver verheven te zien. Het was mej. Bertha Douven, die deze zeldzame eer te beurt viel. Limburg telt wel 10 en 14-jarige ko- ningsschutters. maar er was nog geen vrouwelijkekonmg. Zwendel in vleesbonnen ontdekt De Groninger recherche heeft een grote zwendel in vleesbonnen aan het licht gebracht. Het complot strekte zich uit van Groningen tot in Am sterdam, 't Gooi en Arnhem. Talrijke personen, in Beilen, Emmen, Rotter dam, Amsterdam en Hilversum wer den gearresteerd. i de regering is een troep faseis- REGENACHTIG Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen en op enkele plaatsen een on weersbui. Wind draaiend naar Zuide lijke richtingen en iets aanwakkerend. Ook in het Noorden van het land iets minder koud. Ongeregeldheden in Finland nemen toe In de loop van Dinsdag kwamen volgens Reuter steeds meer berichten binnen over ongeregeldheden in verschillende streken van Finland. Een poging van de volksdemocraten om een algemene staking te forceren had tot nog toe gefaald. Communistische posters barricadeerden de brug, welke het centrum van de Finse hoofdstad verbindt met de Industriële wijk Soeneas. De politie verdreef ze, zodat soc. dem. arbeid ers hun werk weer konden bereiken. Elders in de stad reden auto's rond met communisten, die riepen: „Paasikivi is een kapitalistenknecht", tlsche samenzweerders". Het actie-comité van de Finse volks- democratische partij heeft meegedeeld dat honderdduizend arbeiders in sta king zijn. Het aantal stakers in de verschil lende fabrieken verschilt aanzienlijk, doch in 19 fabrieken te Lahti is de staking algeheel. Kilpi wenst Leino niet op te vo!gen Het Finse kabinet, dat met presi dent Paasikivi Dinsdagavond bijeen gekomen is om te beraadslagen over de benoeming van een opvolger voor Leino is niet geslaagd. De portefeuille werd zowel aan Kilpi als aan de pre mier Pekkala aangeboden. Beiden wei gerden. Tegelijkertijd heeft Kilpi's partij de sociaal-democratische medege deeld, dat hij zijn lidmaatschap heeft verloren, daar hij zich candidaat heeft gesteld voor de volksdemocratische partij bij de algemene verkiezingen in Juli. MONNEP* Truman zou aan Israël willen lenen Dr. Chaim Weizman, de president van Israël, heeft op een persconfe rentie na zijn conferentie van een half uur met Truman op het Witte Huis verklaard, dat zijn bezoek „be vredigend" was geweest. Hij zeide. dat Truman zijn voorlopige instem ming had uitgesproken met een lening van negentig honderdmillioen dollar iantsisraël, behoudens nadere vast stelling van details in overleg met de verschillende regeringsinstanties. Weizman, de zeer vermoeid was door zijir ziekte, zeide voorts enige hoop te koesteren op opheffing van het embargo op wapenverzending naar Israël. „Jeruzalem een tweede Stalingrad" „Wij zullen Jeruzalem tot een tweede Stalingrad maken" aldus heeft een woordvoerder van het Joodse Bu. reau op een persconferentie verklaard Het hoofdgebouw van het bureau was enkele uren voor de persconferentie getroffen. Terwijl de woordvoerder de toe stand beschreef hoorden de journalis. ten overal bommen inslaan. Jeruzalem heeft een helse nacht doorgemaakt en de bewoners hebben verscheidene uren in de schuilkelders of de bene denverdieping van hun woning door gebracht. Doodstraf geëist tegen handlanger van Schreieder De boekhouder Breed onder Frank „liefhebberij voor het avontuur" Joseph Schreieder, de gewezen Kri. minal-Direktor der S.D., is gistermor. gen gehoord in de zaak tegen de Haagse boekhouder Breed, die aan vankelijk onder de dienst Frank werkte en later als een der lagere pionnen in het England-spiel voor Schreieder. Schreieder vertelde, hoe Breed in opdracht van hem zich evenals van der Waals, ingedrongen had in illega. Ie groepen om het verraderswerk tc verrichten. Op een vraag van de procureur-fis. caal erkent verdachte, dat kort voor de capitulatie Frank hem een bedrag van f 20.000 heeft gegeven om hem de gelegenheid te schenken onder te dui. ken. Verdachte vertelde nog. dat hij van verschillende stunts waaraan hij met illegale werkers deelnam juwelen heeft achtergehouden om deze aan deNederlandse regering en de fiscale recherche terug te geven! De procureur-fiscaal mr. de Gruy- ter merkte in zijn requisitor op, dat verdachte hetzelfde soort werk heeft verricht als Van der Waals. Slechts door het feit, dat zijn activiteit zich over een veel kortere tijd uitstrekte, heeft hij minder slachtoffers gemaakt. Naar sprekers oordeel heeft zich bij verdachte onder de persoonlijke in vloed van Frank met wie verdachte zeer vriendschappelijk omging, inte resse en liefhebberij voor dat avon tuurlijke werk ontwikkeld, dat hem tevens de gelegenheid schonk om een rol van betekenis te spelen. De procureur-fiscaal achtte geen en. kele verzachtende omstandigheid aan. wezig en vroeg de doodstraf. LENSTRA GAAT NIET NAAR OSLO Zijn dokter verbood het hem Naar het ANP verneemt zal Abe Lenstra die als linksbuiten in het Ne. derlands elftal was gekozen voor de wedstrijd tegen Noorwegen, welke op Woensdagavond 26 Mei te Oslo plaats vindt, de reis naar Scandinavië niet meemaken op medisch advies. Naar men weet heeft Lenstra in de kampioenswedstrijd van Zondag j.1. een blessure opgelopen en de ge neesheer •achtte het beter, dat hij niet naar Oslo zou vertrekken. Ook Temming kwam ongelukkig terecht Bij de reserves was Bas Temming van DOS gekozen. De Utrechtenaar trof het wel heel ongelukkig toen hij Maandagavond uit de bus stapte in Reportage om half zeven Vanavond om vijf minuten voor half zeven zal ir. A. van Emmenes voor de VA RA-microfoon een reportage geven van de interland, voetbalwedstrijd Noorwegen Nederland te Oslo. Daar door zullen de nieuwsberich ten uitgezonden worden om kwart voor zes en het pro gramma voor de Nederland se Strijdkrachten om zes uur. Stemt dus af om half ze ven op Hilversum I op golf lengte 301 meter. Rotterdam, op weg naar de laatste training en daarbij door zijn enkel zakte. Ook Temming zal de reis naar Oslo niet meemaken. De keuzecommissie van de KNVB heeft besloten alsnog naar Oslo mee te nemen de ADO-speler Clavan. Het definitieve elftal zal, in verband met 't uitvallen van Lenstra en Tem ming pas Woensdag in Oslo worden sa-p-"«r>rteld. HET NOORSE ELFTAL VOOR Het Noorse elftal voor de strijd te gen Nederland, die vanavond in het Ullevalstadion te Oslo, dat reeds ge heel is uitverkocht, zal worden ge speeld, is als volgt samengesteld: Doel: Torgersen; Achter: Saksvik en Holmberg; Midden: Sunblad, Svensen en Spyde- vold; Voor: Thoresen, Kvammen, Soerensen, Karlsen en Dahlen. Het Nederlandse elftal Is intussen reeds in Noorwegen aangekomen. Nazi-piloten bij Egyptische luchtmacht In Joodse militaire kringen beweert .men, dat «r zich onder de lijken der vijf pilo ten van de Egyptische vlieg, tuigen, die Zaterdag J.L bo ven het Britse vliegveld Te- ramat David in de enclave te Haifa werden neergehaald twee van Duitse nazi-piloten bevonden. Britse autoriteiten zouden hebben toegegeven dat op twee van dé vijf lijken geen identiteitsbewijzen zijn vonden. Zilveren veto-jubileum van Sovjet-Unie De Sovjet-Unie heeft haar veto ge steld "tegen de oprichting van een commissie van onderzoek betreffende de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije. Tevoren had Gromyko zijn veto uit gesproken over het in stemming bren gen van een voorstel, waarin de vraag werd opgeworpen, of het véto van toepassing zou kunnen zijn, wanneer de meerderheid van de raad voor standster zou blijken van instelling van een commissie voor de Tsjecho- Slowaakse kwestie. Het was de 24e maal, dat de Sovjet-Unie een vete uitsprak. Vervolgens kwam dan het veto tegen de instelling van de betrok, ken commissie. Dat was he't 25e veto. Bloemenconflict bijgelegd Na diepgaande besprekingen, ge voerd met vertegenwoordigers van de bloemenkwekers uit den lande, is besloten de grote vernietiging van producten en nationale vermogen stop te zetten en de handel in bloe men normaal voortgang te doen vin. den. Beide partijen zijn besloten on middellijk besprekingen te openen, welke de grondslag moeten vormen tot een hechte samenwerking tussen de partijen in de toekomst. Aan alle veilingen is de veer normaal. BEDOLVEN SCHUILKELDER TE TJILATJAP ONTDEKT De Bandoengse legergravendienst heeft in Tjilatjap een bedolven schuil kelder ontdekt, waar 'n honderd hon derdvyftal personen in Maart 1942 de verstikkingsdood vonden toen de trein uit Cheribon bij aankomst op het sta tion te Tjilatjap werd gebombardeerd en een bom de schuilkelder van hét station deed instorten. De slachtoffer: zullen na identificatie het ereveld Pandek te Bandoeng worden bijgezet. 14-jan ge violist kieeg 1e piijs in Schevenmgen Op het door Philips in samt:.wer king met de Maatschappij Zeebad ge organiseerde internationale muziek concours te Scheveningen zijn in de afdeling viool twee eerste prijzen ver_ leend, n.1. aan Michel Szwalbe, een in Zwitserland woonachtige 28 jarige Pool en aan de veertienjarige Frans man Christian Ferras. De tweede prijs was voor het Hongaarse meisje Elisa Cserfaly. De eerste prijzen bedroegen elk f 2000.—. De zilveren medaille is toegekend aan de Nederlander Theo Olof, twee bronzen medailles resp. aan He dl Gig- Ier uit Oostenrijk en aan de Neder lander Herman Krebbers. Amerikaans veevoeren tarwe naar Nederland De administrateur van he't plan- Marshall, Hoffman, heeft machtiging verleend voor nieuwe verschepingen van levensmiddelen en andere artike len tot een totale waarde van 6.789.622 dollar naar Oostenrijk, Griekenland, Nederland, Noorwegen en Frank rijk. De nieuwe toewijzingen omvatten oxa. 3.424 long ton eiwithoudend vee voeder en 18.000 long ton tarwe voor Nederland. lx ...aalands ciUal dat vanavond se voetbalelftal is Dinsdagmiddag per Schiphol vertrokken. te 0;.lo zat ui.karnen tegen het No-r- extra vliegtuig van de K.L.M. van Foto A.N.P.-K.L.M. Tass meldt, dat de Sowjet-Unie en de nieuwe staat Israël diplomatieke missies zullen uitwisselen. Het voor stel was gedaan door Mosje Sjertok aan Molotof, die er mede accoord ging. Een missie van de stalat Israël zal te Moskou onder leiding van een gezant of zaakgelastigde, die tevens consu laire bevoegdheden heeft, worden ge vestigd. De Sowjet-regering zal een Sowjet-missie in Tel AyIy vettige*

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1