Qe C maartleï N.-HOLLANDSE PERS 19'*5 «-qoHHgaum. Erkenning ij moeten vriendschap met Arabieren en Engelsen tot stand brengen' Van uitwisseling van consuls tussen Republiek en Moskou geen sprake? Frankrijk deed concessies t.a.v. de Ruhr „Braddock was een goed K.P.er ik vraag vrijspraak" 5e Jaargang No 1244 Vrijdag 28 Mei 1948 Ultfave voor de gelijknamige Btteh"ig. Verantw. redacteur J. v. Zoonen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek O de- Kracht. Tel S967. Een bus van de G.A.D.O. reed naby volgens in het Winschoterdiep. De zaamheden om het voertuig Groningen tegen een paal en ver bus in het kanaal tijdens de werk- weer op de wal te brengen. Brits-Russische handelsbesprekingen Van betrouwbare zijde wordt te Londen vernomen, dat de komende dagen Britse en Russische handels vertegenwoordigers zullen trachten tot een verlenging op lange termijn te geraken van de bestaande Engels- Russische handelsovereenkomst. Op grond van een ruimer handelsver drag zou Engeland waarschijnlijk tarwe, hout. pulp, vlas en andere goe_ deren ontvangen in ruil voor meer Britse machines en technische pro ducten, die het naar de Sowjet-Unie zou zenden. NEDERLANDS-INDIë KOOPT MEEL IN AMERIKA. Nederlands-Indië heeft deze week zijn meeltoewijzing in de V. S. opge nomen door de aankoop van ongeveer 244.000 zakken meel met een uitma- lingspercentage van 72%, t.w. 196.000 zakken zachte en 48.000 zakken harde tarwemeel. De kanselboodschap, die vorige Zon dag in de verschillende Nederlands Hervormde en Evangelisch Lutherse kerken is voorgelezen en waarin, stel. ling wordt genomen tegen het com munisme, getuigt van een diep besef, dat de kerk zeer dikwijls is tekort geschoten, waar het er om ging stel ling te nemen tegen maatschappelijk onrecht. In enkele courantenverslagen, die wij voor ons hebben liggen, wordt hiervan heel openlijk gewaagd. In het verslag van de kanselboodschap van de Nederlands Hervormde kerk lezen wij: „Onchristelijke leringen en prak tijken, die vaak met de christelijke naam worden gedekt, noemt de kan- Belboodschap: burgerlijke behoud zucht en tegenstand tegen noodzake lijke maatschappelijke hervormingen" De kanselbóoöscTi3p van de Evan gelisch Lutherse kerken gaat nog verder. Daarin wordt niet meer of minder ge zegd, dat de afwijzing van het com munisme niet kan geschieden, dan na de belijdenis van eigen schuld, van wege het feit, dat de kerken te zwak zijn geweest in haar getuigenis tegen machten en invloeden, die de voe dingsbodem voor de communistische levens, en wereldbeschouwingen heb ben bereid. De kerk, gaat de bood schap dan verder, heeft wel degelijk de heilige roeping te wijzen op de eis van sociale gerechtigheid. Wanneer wij deze uitspraak scherp analyseren, komt liet bier op neer, dat in de kerk het besef is doorge drongen, dat ze tot dusverre die roeping slecht heeft verstaan en al te dikwijls aan de verkeerde kant heeft gestaan. Wij zullen ons er van onthouden om h:-t scherper uit te drukken. Het heeft geen zin om over gemaakte fouten lang na te kaarten. Veel belangrijker is het o.i. dat de kerk tot ander inzicht is gekomen en er niet voor schroomt de gemaakte fouten te erkennen. Wij kunnen het niet anders zien, dan dat het vaste voornemen van de kerk is om in de maatschappelijke strijd meer dan tot dusverre -de zijde der verdrukten te kiezen. Niet alleen dat de strijd voor sociale gerechtig heid er door zal worden vergemakke lijkt, maar wellicht luidt dit ook een tijdperk in, waarop de kerk zich meer dan tot dusverre te midden van het volk plaatst En ook dit achten wij een zaak van belang. Er zullen ongetwijfeld velen zijn, die de ontkerkening in de Vrij zinnig Hervormde kringen met zorg hebben aangezien. Deze gang van za ken is voor een niet gering deel ver oorzaakt door het feit dat de kerk in het verleden te dikwijls stelling heeft genomen tegen hen, die voor de verdrukten opkwamen. Ze heeft daardoor een groot gedeelte van de werkende bevolking van zich ver vreemd. Dat de kerk onder de druk der tij den tot een geheel ander inzicht is gekomen, kan ons slechts verheugen. Het is een bewijs, dat ook in deze kringen een doorbraak bezig is zich te voltrekken. Het kan de strijd tegen maatschap pelijk en sociaal onrecht slechts ten goede komen. v. Z. Weizmann weer op de terugreis Dodentranspo'ten uit Duitsland Een transport stoffelijke overschot ten van in Duitsland omgekomen Ne derlanders wordt momenteel vanuit de Russische zone naar Amersfoort gebracht, waar zij zo nodig zullen wor den begraven, 't Is vrijwel zeker, dat de Oorlogsgraven-stichting een terrein van 5 ha. te Bilthoven zal kopen, waarop een ere-begraafplaats voor 4000 in Duitsland omgekomen Neder landers kan worden aangelegd. De stoffelijke overschotten kunnen ech ter, indien de familie dit wil, ook. in de voormalige woonplaatsen begraven worden. Reeds 38 van de dezer dagen arriverende 140 stoffelijke overschot ten zullen op de ere-begraafplaats worden begraven. Zo nodig bekostigt de Oorlogsgraven-stichting de graf stenen. Vijl en tachtiq mille tussen lompen Goede vangst van P.R.A.C. Ambtenaren van de PRAC te Gro ningen hebben tijdens een collabora tie-onderzoek bij J. Ter Horst, fabfi. kant te Veendam, tussen een hoop lompen een bedrag van f. 85.000 ge vonden. Bij een nader onderzoek wer_ den op andere adressen nog zeer belangrijke geldbedragen aangetrof fen, welke eveneens afkomstig waren van hem. Men constateerde in de boeken van deze fabrikant enorme knoeierijen. J. Ter Horst is in verzekerde be waring gesteld. beide partijen voor de tUd van vier weken alle vijandelijkheden zullen staken. De Britse afgevaardigde Cadogan zeide dat, indien deze maatregel geen succes heeft, Engeland van mening is dat de krachtigste maatregelen te gen de strijd tussen Joden en Ara bieren moet worden genomen. Twee nieuwe resoluties in de Veiligheidsraad Dr. Weizmann, president van de staat Israël, is aan boord van de „Mauretania" uit New-York weer naar Palestina vertrokken. Zyn reis gaat via Parijs. Weizmann verklaarde zeer voldaan te zijn over het onderhoud," dat hij met president Truman heeft gehad en zeide voor zyn vertrek tot de journalisten: „Onze zware taak in Palestina begint nu pas. W|J willen en moeten vriendschap met de Ara bieren en Engelsen tot stand brengen. Wy hebben de culminatie van een grootse gedachte bereikt. Met Gods hu!p zullen wy de gevaren en moei lijkheden overwinnen." Mevr. Weizmann, die haar echtge noot vergezelt, zeide, dat zij niet het voornemen hadden vóór September naar Palestina te gaan. Hun belang stelling ging thana voornamelijk uit naar de actie om jonge Joden uit Europa in de nieuwe staat onder te brengen. Engelsen voor krachtigste maatregelen" Twee nieuwe resoluties zUn aan de Veiligheidsraad voorgelegd. Een Russische resolutie stelt voor, dat de raad Joden en Arabieren zal bevelen de vijandelijkheden binnen 48 uur te stken en bij nict-opvolgen van dit bevel krachtige maatregelen zal nemen. Een Britse resolutie stelde voor, dat Salim„Soeripno heeft geen enkele opdracht" Nederlandse delegatie vraagt opheldering De Nederlandse delegatie sou, naar uit Kalioerang gemeld wordt, in de vergadering van de politieke commis. sie aan de Republikeinse delegatie verzoeken haar regering opheldering te vragen omtrent de kwestie van uitwisseling van consuls tussen de Sovjet-Unie en de Republiek. Een of. ficieel dementi zal niet worden ge vraagd. De Republikeinse minister van Bui tenlandse Zaken, Hadji Agoes Salim. verklaarde, dat hij niets afwist van het vestigen van diplomatieke betrek, kingen tussen de Republiek en de Sovjet-Unie. Soeripno zou in geen geval machtiging hebben om 'n over eenkomst te tekenen. Salim zeide de handelingen van Soeripno niet te erkennen. Zal Keizer Hirohiio aftreden In Tokio doen, volgens Reuter, ge ruchten de ronde, dat Keizer Hirohito of 15 Augustus zou aftreden. Er is echter geen bevestiging van deze ge ruchten te verkrijgen. Sinds het be zoek van de keizer aan generaal Mac Arthur zijn de geruchten in omloop en namen nog toe na de critiek, door de staatsman Matsoemoto op de kei zer uitgeoefend. Een paar spelmomenten uit de stryd NoorwegenNederland. Foto 1: By een aanval op het Nederlandse doel mist Kraak de bal, doch de paal bracht redding. Foto 2: De Noren dringen weer tot voor het Hollandse doel, waar Kraak de bal niet kan bereiken. De back Schyvenaar staat echter gereed en schiet het leer weer het veld in. Succes van Londen verzekerd Frankrijk heeft, na ruggespraak van zijn delegatie te Parijs, besloten inzake Duitsland accoord te gaan met de vorming van een internationale commissie, die toezicht cal moeten houden op de toewijzingen van erts, staal, steenkool en cokes. Amerikanen optimistisch De Amerikaanse delegatie heeft ook van haar kant enige concessies gedaan ten opzichte van de eis der Fransen, dat dit lichaam buitengewone be voegdheden zou krijgen als waarborg tegen de mogelijkheid, dat een uit breiding van de Duitse productie ten goede zou kunnen komen aan het oorlogspotentieel van Duitsland. De Amerikaanse gedelegeerden zijn van mening, dat thans geen ernstige moeilijkheden meer kunnen rijzen om tot een algeheel accoord te komen. Kleurenfilm een stap verder Twee Fransen hebben een lens uitgevonden, die ge plaatst in een gewone film camera met een gewoon ne gatief een kleurenfilm maakt. Deze nieuwe lens is het re sultaat van 17 jaar onder zoek door de gebroeders Ar_ mand en Lucien Rouk. Hun uitvinding is zeer eenvoudig en geeft goede naturlijke kleuren. De Fransen hopen, dat in de herfst 300 Franse biosco pen deze soort film zullen gebruiken. Hy deelde mede, dat de Republiek niet voornemens is het aantal harer diplomatieke betrekkingen met het buitenland verder uit te breiden. Voor Sjahrir betekende het bericht inzake de vestiging van consulaire betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Republiek „een volkomen ver rassing". Commissie—Donner „Baron van Harinxma treft geen blaam" De commissie-Donner, door de mi nister van Buiten!. Zaken ingesteld in verband met de publicatie van het rapport-Vorrink over de gedragingen van B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten als voorz. van het „London Committee" van het Nederl. Rode Kruis en als vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris voor vluchte lingenzaken te Lissabon tijdens de bezetting, is thans tot de conclusie ge komen, dat de grieven over de te genwoordige ambassadeur te Brussel geen grond geven hem niet in zijn huidige functie te handhaven. Lijnrecht tegenover Commissie—Vorrink De commissie-Donner komt metbe. trekking tot de Rode Kruispakketten- affiare tot conclusies, die lijnrecht staan tegenover die van de commis- sie-Vorrink Zij spreekt bovendien als haar overtuiging uit, dat, als de com- missie-Vorrink voldoende nota had genomen van het rapport-Cleveringa ovér de materie van de vluchtelingen hulp, zij de „ernstige en in bepaalde details grievende beschuldigingen" aan het adres van Baron van Harinxma thoe Slooten niet aan de openbaarheid zou hebben prijsgegeven. De Nederlandse en Repuoiikein*e de. legaties vergaderen weer in Kalioe. rang op niet verre afstand van de beoemde Borobocdoer. Zal de symbo. lische voorstelling van de Boroboe- doer werkelijkheid worden in deze onderhandelingen? Vanaf het aardse styge het leven in diverse trappen naar de allerhoog ste staat. Deze staat wordt op de Bo- roboedoer voorgesteld door de hoogste stüpa .die tegelijk de bekroning van de gehele Boroboedoer is. De foto toont een yhje van een der lage aardr V de hoogste stiipa. Senaat aanvaarde Grondwetswijziging Ook de Eerste Kamer heeft thans de Grondwetswijziging met bc.rekking tot het instituut van de Ver. Staten van Indonesië goedgekeurd en wel met 29 tegen 10 stemmen. Tegen stem den de C.P.N. en de AJt. Het voorstel tot regeling van de mogelijkheid van overgang van grondwettelijke be voegdheden van het ene orgaan van burgerlijk gezag op het andere, dat in de Tweede Kamer tot zulke emotione. Ie taferelen aanleiding gaf, werd in onze senaat zonder veel omslag aan genomen met alleen de stemmen van de communisten tegen. Tien iaar geëist voor zeven liquidaties Verdediqster kreeg warm en langdurig applaus Majoor Braddock van het Oranje Nassau Regiment, alias W. Kicken, die in Den Haag terecht staat om de ze ven liquidaties die hij in de tijd van de bezetting voltrokken heeft, ver dacht van moord, doodslag en uitlok king tot moord, hoorde de Officier van Jnstitie tien jaar tegen zich eisen en ter beschikking stelling van de re- gering voor de rest van zijn leven. „Volslagen gebrek aan fatsoen meent Officier De officier betoogde, dat de slacht offers doorgaans geen of zeer onbe langrijke collaborateurs waren, die „een parade der schamelen" vorm den. Voor het merendeel der gevallen bestond volgens de officier geen mili taire noodzaak. „De rechtbank heeft te doen met een ongekende serie halsmisdaden en met een volslagen gebrek aan fatsoen, ridderlijkheid en schuldgevoel van de verdachte". Kicken is, aldus de Officier, een gevaarlijk man, die van kwade trouw tegenover zijn medewerkers heeft blijk gegeven. „Indien Kicken, dan de gehele K.P. veroordeeld" Een vurig verdedigster vond Kicken in zijn raadsvrouwe mej. mr. L. Ja cobs. Een daverend, lang aangehouden applaus, een zeer ongewoon iets by een terechtzitting, verbrak ban en spanning van haar boeiend en klem mend betoog, dat ruim twee uur duurde. Mr. Jacobs verzocht president en rechters om zich in gedachten terug te plaatsen naar de bezettingstijd, een „tijd van eigen wet". Zij schilderde uitvoerig de daden van verdachte als leider van zyn verzetsgroep en onder streepte, dat lang niet in alle negen tien overvallen geschoten werd. Dit gebeurde alleen wanneer er verzet geboden werd maar dan kon men ook geen enkel risico lopen. De Haagse K. P. en andere knok ploegen in den lande zijn van mening, aldus mr. Jacobs, dat bij veroordeling van K. zij zelve veroordeeld worden. Mr. Jacobs vroeg op enige punten vrijspraak en op alle punten ontslag van rechtsvervolging. Op 10 Juni zal de rechter uitspraak doen. Heita Kuusinen „Verkiezingen nu vrfif Mevr. Herta Kuusinen, de nieuw benoemde Finse communistische mi nister zonder portefeuille, heeft ver klaard, dat door de benoeming van Kilpi als minister van Binnenlandse Zaken, „de algemene verkiezingen in Juli aanstaande vrij" zouden zijn. „Kilpi heeft ons volledig vertrou wen", zo vervolgde zy. „Men zegt, dat wij communisten aan prestige in geboet hebben, doordat een niet-com. munistische minister voor Binnen landse Zaken werd aangewezen. Wij vertrouwen echter volledig op Kilpi daarom kan ik niet inzien, dat dit zo zou zyn. Ons prestige heeft niet ge leden door het ontslag van Leino", zo besloot de minister. De Finse regering heeft een beroep gedaan op de Finse arbeiders om geen wraak te nemen op degenen, die door staking de president wilden dwingen een communist te benoemen als Lei- no's opvolger. TOENEMENDE BEWOLKING. Koude ochtend met plaatselijk mist en weinig wind. Overdag toenemende bewolking, doch, behalve in het uiter ste Zuiden van ons land, droog weeor en zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richtingen. Iets hogere tempe raturen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1