kmaardei' Distributie Generaal Smuts, premier van Zd.-Afrika, dient zijn ontslag in Het leven wordt nog steeds duurder Belangrijke besprekingen en besluiten op de algemene vergadering Engeland bereid met wapenleveranties aan Arabieren te stoppen 5e Jaargang No 1245 Zaterdag 29 Mei 1948 Uitgave voor de feltfknantfft Stieh'ng. Verantw. redacteur J. Zoenen. Refeetfe administratie: Bidderstraat heek Oude. tracht. Tel 3957. Bet inmiddels reeds weer tot het verleden behorende conflict tussen de Federatie van Melkhandelaren en de Minister betreffende de melkdistribu- tie, heeft het nut gehad, een ding met grote stelligheid naar voren te bren gen, en wel de felle tegenzin die er bij de middenstand bestaat tegen dis tributie. We kunnen ons deze tegenzin le vendig verklaren. We hebben zelf te lang met Middenstandsproblemen te maken gehad, dan dat we er nu di rect de loftrompet over zouden ste ken. We weten bovendien uit erva ring maar al te goed, dat elke midden stander een gruwelijke hekel heeft aan bonnenmoeilijkheden, zoals we er de laatste jaren mee hebben te ma ken gehad. En naarmate er van een artikel groter voorraden komen, groeit de tegenzin van de betrokkenen tegen de bonnen. Ook dat is van menselijk standpunt uit verklaarbaar. Men is geneigd om dan maar te gaan zeggen: „We red den het wel, er is nu wel voldoende. Laten we nu in 's hemels naam maar eens ophouden met die ellendige bon- nenplakkerij. Er is toch niets meer aan te verdienen. We willen de vrije verkoop weer". Aan de andere kant staat de rege ling, die zo redeneert, dat voorzich tigheid de moeder van de porcelein- kast is en dat het niet verstandig is ©ra brokken te maken. Uit de aard der zaak kunnen conflicten dan niet Uitblijven. Bij alle kritiek, die men op het stelsel der distributie mag hebben, zal aelfs de meest verstokte kankeraar moeten toegeven, dat het stelsel in zijn geheel heeft beantwoord aan de verwachtingen die men er van koes terde. De aanwezige voorraden zijn op een vrij behoorlijke manier onder het Nederlandse volk verdeeld. Het had beter gekund, maar in de meeste ge- vallen is het volk zelf schuldig ge weest aan uitwassen zoals we die ge durende de achter ons liggende tijd hebben gekend Zoals we reeds boven zeiden, zijn we nu in een periode aangekomen, waarin de instelling van de distribu- tie steeds meer als een druk wordt gevoeld, vooral door dc middenstand. Kan de regering nu sneller dan tot dusver aan de algemeen levende wens om tot opheffing der distributie te geraken, tegemoet komen? We hebben lang geaarzeld, alvorens hierop een antwoord te geven, maar naar onze overtuiging kon zij dit in derdaad. We hebben open oog voor de moeilijkheden, waarmee de auto riteiten te worstelen hebben, die voor de voorziening van de eerste behoef ten van ons volk zorgen, maar het wil ons toeschijnen, dat er toch een te- voorzichtige politiek wordt ge voerd. Naar onze smaak moet men met het vrijgeven van een bepaald artikel niet wachten tot er een overvlofd is. Het zonder noodzaak op de t)on hou- den veroorzaakt een kunstmatig hoog verbruik. Wie een schoenenbon had, besteedde die soms zonder noodzaak. Snoepbonnen worden ten allen tijde gehonoreerd. Elke winkelier ver wacht van het vrijkomen van snoep een dalende omzet. Dan behoort zulk een artikel niet meer in de distri butie. Als de eieren worden vrijgege ven, verwachten de kippenhouders da gende eierprijzen. Het is geen publiek belang meer om de eierdistributie te handhaven. Is het wellicht met de melk andera gesteld? De melkhandel verwacht dalende omzet van de op heffing der distributie. Men kan ook te voorzichtig zijn. En we geloven ten slotte ook nog, dat als er -een bepaalde krapte zou ont staan bij een vrijgekomen artikelf de middenstand zelf regelend zou gaan optreden in het belang \^n de klant, tot de tijdelijke krapte zou zijn op geheven. De middenstand moet weer als van ouds in de gelegenheid wor den gesteld om het publiek ter wille te zijii v. Z. Een nieuwe ,K arel Doorman" Vrydag is t© Plymouth het Engelse vliegkampschip „Venerable" aan de Nederlandse Marine overgedragen, dat als nieuwe „Karei Doorman" aan de Nederlandse vloot is toegevoegd. Op de ene foto wordt de Nederland, se vlag gehesen, de Engelse gestreken; op de andere inspecteert vice-adml- raai Jhr. E, J. van Holthe, chef van de Marinestaf, die het schip overnam, de Nederlandse ere-wacht. MEEST ZWAKKE WIND Aanvankelijk overwegend zwaar be wolkt met nog en%e regen in het Oos. ten van het land, later opklarend. On geveer dezelfde temperatuur en meest Wakke wind. Van Boetzelaer ontbood Russische ambassadeur Officieel wordt In Den Haag mede gedeeld: „Op uitnodiging van de mi nister van Buitenlandse Zaken heeft de Sovjet-ambassadeur, de heer V. A. Valkov, met Baron van Boetzelaer op diens departement een onderbond gehad over de overeenkomst tot het uitwisselen van eonsuls, welke vol gens het officieële persagentschap Tass, te Praag tussen de Sovjet-Unie en de Republiek Indonesië is afge sloten. De minister van Buitenlandse Za ken heeft de Sovjet-ambassadeur er onder andere op gewezen, dat het aangaan van dergelijke betrekkingen door de Republiek in strijd is met de door haar aanvaarde RenviUe-begin- selen, welke uitdrukkelijk vermelden, dat de souvereiniteit over geheel In donesië voor het tijdperk tot de over. dracht van souvereiniteit aan de Ver enigde Staten van Indonesië, blijft be_ rusten bij het Koninkrijk der Neder landen". Dwight Griswold, leider van de Amerikaanse hulpmissie in Grieken land, heeft verklaard, dat de Griek se guerillia's, mits zij niet meer steun ontvangen dan op heden, in de loop van dit jaar voor 75 procent zouden zijn opgeruimd. Zijn partij verslagen door de nationalisten Generaal Jan Smuts, premier van Zuid-Afrika, is bü de algemene ver kiezingen door dc Nationalistische party van doctor Daniël Malan ver slagen. Deze behaalde 70 zetels; dc Verenigde Partij van Smuts 65. Negen „Afrikaanders" zullen samengaan met de nationalisten; de drie Zuid-Afri kaanse negerleden en de zes Labour. t ertegenwoordigers zullen Smuts steu nen, zodat de verhouding tussen de groepen in het parlement wordt: 79 tegen 74. De eerste uitslagen waren gunstig voor Smuts, zodat er reeds telegram men van Kaapstad de wereld ingezon den werden over zijn overwinning. Een ommekeer bracht echter de uit slag in Smuts' eigen district, Stander- ton, waar hij met 3759 tegen 3533 stemmen verslagen werd. Meer „Afrikanerdom" Nu Smuts het ontslag van zjjn kabi net heeft ingediend, heeft de gouver neur-generaal Gideon van Zijl de na tionalistische leider Malan naar Pre toria ontboden. Volgens de „Natal Mer- cury" zou Smuts' erkenning van Is raël hebben bijgedragen tot zijn ne derlaag. In deze verkiezingen zijn de vol. gende punten op de voorgrond ge plaatst: de overheidscontröle ln oor logstijd, inflatie, communisme, betrek, kingen tussen de rassen, migratie en politiek jegens de Indische minder heid. De partij van Smuts, zegt Beu- Storm op en om een tennisbaan Bij de Franse tenniskampioenschap, pen moest een halve finale in het dames-enkelspel worden gespeeld tus. sen miss Todd (Amerika) en madame Landry (Frankrijk), doch de Ameri kaanse weigerde beslist om op de baan te spelen, die daarvoor was aan gewezen. De jury besloot om miss Todd te disqualificeren en madame Landry zonder spelen in de finale te plaatsen. Na veel geharrewar de jury wist het zelf niet meer, want zij nam de ene beslissing na de andere werd beskoten de halve finale toch te doen spelen, indien miss Todd ma dame Landry daartoe zou kunnen overhalen. De Amerikaanse kon de Frangaise echter niet vinden. Hemel gn aarde werden bewogen om madame Landry te vinden, maar tevergeefs: zij was en bleef weg, waar door de eerste beslissing van de jury van kracht bleef en madame Landry zonder verder spelen in de finale is gekomen. Miss Todd had bitter spijt van haar eerste optreden! ZEVENTIGDUIZEND SIGARETTEN IN BESLAG GENOMEN. In een woning in het Bezuidenhout. kwartier te Den Haag trof de recher che 70.000 sigaretten aan. Zij bleken afkomstig van bemanningen aan boord van zeeschepen, liggende te Rotterdam Vijf personen zijn gearresteerd. Prijsdaling in kleding en huisraad hief prijsstijging inlevensmiddelen niet op Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceerde de indexcijfers be rekend per 15 Maart en 15 April van dit jaar. Wederom werd het leven duurder: Het indexcijfer vhor de tota's uit gaven vertoont voor deze data, to.y. het cijfer per 16 Februari, een «in ging van resp. 0.5 en 1.0 procent, het geen voornamelijk veroorzaakt wordt door prijsstijgingen in de groep voe ding, terwijl ook de rubriek „overige posten" enigermate steeg. Een voortzetting van de reeds eer der ingetreden daling van de prijzen voor kleding en artikelen voor wo ninginrichting en huisraad was niet van voldoende invloec^ op het totaal indexcijfer om de hiervoor genoemde stijging teniet te doen. Het indexcij fer voor de voeding steeg, ondanks 'n daling der eierenprijzen, per 15 April t.o.v. 16 Februari, met 1.0 procent, tengevolge van de hogere prijzen voor groenten, fruit, vis en enkele kruide nierswaren, w.o. thee en chocolade. Door een, met een correctie van de lonen der arbeiders in de bouwbedrij ven samenhangende, toeneming van de verschuldigde loonbelasting en zieken." fondspremie steeg het indexcijfer voor de overige posten met 0.7 procent. Van 15 Maart op 15 April vertonen deze indexcijfers van de kosten van levensonderhoud slechts enkele ver anderingen. De voornaamste hiervan, n.1. een stijging van het indexcijfer voor de groep voeding met 1.9 pro cent is eveneens een gevolg van de reeds hierboven genoemde prijsverho. gingen. ter, wilde de status quo. handhaven, terwijl de nationalisten meer „Afri kanerdom" wensten, minder immi granten, raspolitiek ten behoeve van de blanken en een afgescheiden niet- blanke vertegenwoordiging in het par_ lemen!. Kans op nieuwe verkiezingen in Zuid-Afrika De Engelsen houden hun hart vast Uil Johannesburg werd na de ver deling der zetels gemeld, dat uit de definitieve uitslagen van de verkie zingen in Zuld-Afrika blijkt, dat de Nationalistische Partij, nadat zij de voorzitter der Kamer uit haar leden zal hebben aangewezen nog slechts 'n meerderheid van vier stemmen heeft. In politieke kringen is men de me ning toegedaan, dat de persoon, die zal aangewezen worden om de nieuwe regering samen te stellen het onge twijfeld zeer moeilijk zal hebben om met een zo geringe meerderheid te regeren. Sommige waarnemers leiden daaruit af, dat nieuwe verkiezingen niet tot de onmogelijkheden behoren. „Een slag voor het Britse volk" „De nederlaag va* Smuts en zijn Verenigde Partij is een slag voor het Britse volk", zo schrijft het conserva tieve blad ,.The Evening Standard". „Het zou verkeerd zijn te beweren, dat de nauwe banden tussen Zuid-Afri ka enerzijds en Groot-Brittanië en het imperium anderzijds niet aange tast worden door de overwinning van de nationalisten van Malan. Het uur ig ernstig: overijlde woorden of da den kunnen de eenheid van het im- perum in gevaar brengen. Het Britse volk ziet met belangstelling doch te vens met angst uit naar de samen stelling van de nieuwe regering en de enlwjkkeling van haar politiek. Mo- ge dc wijsheid de overhand hebben". Min. Hansholt openi offensief legen coloradokever In een radiorede heeft minister Mansholt officiéél de actie tegen staats vijand no. 1, de coloradokever, inge luid. Hij wees er op dat in gebieden, waar men vorig jaar onvoldoende heeft aangepakt, dit voorjaar duizen den kevers uit de grond zijn gekomen, hetgeen voor onze export funeste ge volgen kan hebben. De bestrijding is thans internatio naal en zelfs in Engeland en de V.S. bestaat levendige belangstelling voor onze (goede en doeltreffende) metho. den. Er is een fonds gevormd uit bij dragen van Engeland, België en Ne derland en door middel daarvan hoopt men belangrijke resultaten te boeken. Plannen hiertoe zijn van Nederland uitgegaan. Minister Mansholt besprak verder de in ons land geldende verdelgings plicht en kondigde aan, dat overtre ders van de „coloradokever-wet" zon. der pardon sullen worden aangepakt SOERIPNO: „IK HEB VOLMACHT VAN SOEKARNO". De Republikeinse verte, genwoordiger in Praag, dr. Soeripno, heeft tegenover Reuter verklaard, dat hij volledige volmacht had van president Soekarno om te onderhandelen en overeen komsten te sluiten inet de Sovjet-Unie. Soeripno zou hieraan toe gevoegd hebben, dat de over. eenkomse over de uitwisse ling der gezanten werd ge tekend op de 22ste Mei. Vilmar Ljungdahl, in 1936 minister van financiën in Zweden, is gearre steerd, daar hij er van verdacht wordt zich wederrechterlijk staatsfondsen tot een totgle waade van bijna 1 mil- lioen kronen te hebben toegeëigend. Ljungdahl 'is thans afgevaardigde van de volkspartij der bóeren in de rijksdag. Bond van Zuivelfabrieken in N.H In het Gulden Vlies werd Vrijdag middag een algemene ledenvergade ring gehouden van de Bond van op coöperatieve grondslag werkende Zni. velfabrieken, in N.-Holland. De nieuw benoemde voorz. de hr. K. Hogetoorn, noemde 't in i'n openingswoord geen gemakkelijke taak, na Het eminente beleid van de heer J. Veldstra als voorzitter op te treden. Hij verzekerde de vergadering echter steeds te zullen trachten objectief te zijn en hij hoopte het volle vertrouwen van alle leden te winnen. In deze moeilijke tijden is de taak van de Bond in de eerste plaats als groep een rechtmatige plaats in de samenleving in te nemen. Van niet minder groot belang is de medewer king aan het overwinnen van de moeilijkheden van het ogenblik. Het eigen belang in de persoon en als groep moet terzijde gesteld worden voor het algemeen belang. Men moet zich bewust zijn van zijn verantwoor delijkheid ten opzichte van zijn mede mensen en tot Innige samenwerking komen. Met de wens, dat alle leden tot deze samenwerking zouden bijdra. gen. besloot de voorzitter zijn ope ningsrede. Na de notulen van de vorige alge mene vergadering volgden de mede delingen van het bestuur. LED^TAL In 1939 had de Bond 2754 leden en 1844 losse leveranciers ,in 1947 wa ren deze aantallen resp. 4849 en 6383. Op advies van de Commissie voor Joden in oude wijk van Jeruzalem gaven zich over Sir Alexander Cadogan, de leider van de Britse afvaardiging heeft in de Veiligheidsraad meegedeeld, dat Groot-Brittamüë bereid was de wapen, leveringen aan Egypte, Irak enTrans Jordanië op te schorten, mits de Vei ligheidsraad, besloot een algemeen embargo te leggen op levering van mi li- faire goederen aan Arabieren en Joden. Verder deelde hU mede. dat een-en-twintig Britse officieren, toegevoegd aan de Transjordaanse troepen, zouden worden teruggeroepen uit de dienst bij het Arabische Legioen, dat thans de aanval op Jeruzalem leidt. De 1500 Joden in de oude wijk van Jeruzalem hebben zich, na twaalf dagen lang tot het uiterste weerstand hebben geboden tegen een over. machtige vijand, overgegeven. de kaaskeuringen besloot het bestuur het aantal keuringen van jonge kaas van 4 tot 5 uit te breiden. Daarnaast wordt één keuring van oude kaas, ge produceerd in Mei. Juni en Sepember van het vorig jaar, gehouden. Het ligt in de bedoelng, dat een centrale kaaskéuring van F.NZ. in October te Alkmaar zal plaats heb ben. De Commissie voor de Boter keurin gen besloot haar advies inzake de di ploma-eisen op te schorten, teneinde na te gaan of deze eisen in overeen stemming zullen worden gebracht mét die v^p de Friese en de Drentse en Groningse Bond. Na een onderbreking gedurende de wintermaanden zijn dit voorjaar weer de yoghurtkeuringen begonnen. Elke maand wordt nu ook één keuring ge houden van yoghurt, die na een eerste keuring nog twee dagen is bewaard. Voqr de FNZ-examens voor centri- fugisten (tevens eerste deel van de botermakerscursus) werden tien per sonen opgeleid. Het tweede .deel van de botermakerscursus wordt door elf personen gevolgd. Aan twee personen werd onderricht gegeven in het on derzoek van kaas en melkpoeder. -MELKPRIJZEN De kwestie van de melkprijzen, waar bij een tweepryzenstelsel wordt toe gepast, deed nogal wat stof opwaaien. Het wettelijk consnmptiemelkgèbied krijgt een hogere melkprijs en om een groot contrast aan de grens te onder vangen heeft men het grensgebied in zones verdeeld .waardoor het voor komt, dat dicht bij elkaar liggende fa brieken onderling verschillende prij zen maken. De secretaris, de heer Ir. G. Kranen legt er echter de nadruk op. dat de Bond gemeend heeft, door dit systeem aller belang zo goed mogelijk te dienen. De betrekkelijk geringe moeilijkheden onder de boeren moe ten aan het algemeen belang onder geschikt gemaakt worden. Wat de tuberculosebestrijding ender het rundvee aangaat, hier heeft het bestuur van de Bond zich tot het be stuur van de gezondheidsdienst ge. wend met hét verzoek om de intensi viteit der bestrijding te vergroten en er met name voor te zergen, dat het klinisch onderzoek tijdig plaats heeft en dat de resultaten op kortere ter- Verkiezingen op 7 Juli Bü KB.ii thans bepaald, dat de verkiezingen vaar de Tweede Kamer zijn vastge steld op T Juli ajL Op Vrijdag 4 Juni zal de candidaatstellisg voor de Tweed? Kamerleden in «Ike kieskring plaats hebben, op 14 Juril die der Eerste Ka merleden in elke provincie. De commissarissen der Ko ningin zijn gemachtigd de Staten hunner provincie ln buitengewone zitting bijeen te roepen voor de verkiezin gen van leden der Eerrte Kamen op Donderdag 8 Juli. Eerst over enige maanden beslissing over melkdistribuiie Het bedrijfschap voor zuivel heeft thans aan minister Mansholt bet ad vies uitgebracht op korte termen ovar te gaan tot het opheffen van de melk- distributie, met dien verstande, dat men het verbruik van comsumptie- melk voor industriële doeleinden, ho tels enz. wil blijven beperken. Gezien l^et feit, dat nog geenszins vaststaat, hoe het verloop van da melkproductie deze zomer en de ko mende winter zal zijn, acht de mi nister het echter beter, dat een beslis sing nog enige maanden wordt uitge steld. Niet alleen kan dan een beter inzicht worden verkregen in de melk productie, anderzijds kan dan iets meer bekend' zijn over de veevoeder situatie in de komende winter. De vra gen, hoe de hooi-oogst dit jaar zal zijn, hoe de vooruitzichten zullen zijn voor de teelt van ruwvoedergewas- sen en hoe de krachtvoedervoorzie- ning van onze rundveestapel in de komende winter wordt, kunnen thans nog niet worden beantwoord. Het Nederlandse volk zal dus nog enige maanden geduld moeten hebben voordat een definitieve beslissing wordt genomen. Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen, zijn geleden: Koninklijke landwacht: huzaar le kL F. J. van de Poel, legerar. 25121156, afkomstig uit Apeldoorn. Overleden fcg.v. oorlogsverwonding 19 Mei 1948. Sold. G. Vermeer, legernr. 250517046, afkomstig uit Vlaardingen. overleden t.g.v. oorlogsverwonding 24 Mei 1948. Koninklijk Nederlands-Indische leger: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Koninklijke Marine: heeft in de periode van week geen verliezen gerapt Plesman onderscheiden door Bey van Tunis Dr. A. Plesman, dir. van de KLM, is onderstheiden met het comman deurskruis van Tunesië. De uitreiking geschiedde door de Franse ambassadeur namens de Bey van Tunis, tijdens een bijeenkomst op de Franse ambassade, bij gelegen heid van een bezoek der Tunesiërs, die op het ogenblik op uitnodiging van de KLM een tocht door ons land maken. De Republikeinse regering heeft bij de Commissie van Goede Diensten een protest ingediend tegen het hou den van de Conferentie te Bandoeng. mijn aan de veehouders worden be kend gemaakt. C.A.O. Na vele onderhandelingen tussen de Kerncommissie voor de Zuivelindus trie en vertegenwoordigers der ar beidersorganisaties is overeenstem ming bereikt over een collectieve ar beidsovereenkomst. Hierover zijn nu besprekingen gaande met het College van Rijksbemiddelaars en het Direc toraat-Generaal voor de Prijzen. Voorts tracht men een regeling voor ouderdoms-, 'weduwen, en wezenpen sioen tot stand te brengen. BESTUURSVERKIEZING Bij de bestuursverkiezingen wordt in de vacature M. Schoone de heer J. Veldstra met grote meerderheid van stemmen als lid van het bestuur ge kozen. De heer M. Schoone wordt be noemd tot adviserend bestuurslid en de secretaris Ir. C. Verschoor, Rijks- Zuivelconsulent, tot adviserend lid der Commissies voor de Kaas-resp. Boterkeuringen c.q.'van de Commissie voor kwaliteitsverbetering en tot lid van de Commissie.voor Zuivelvakon. derwijs. vervolg peg. hol. 1»

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1