Ikmaardei' n. hollandse pers ms Huizen klapten als tenten in elkander; veel spelende kinderen het slachtoffer Socialisatie Nationalisatie Tachtig procent van Tsjecho - Slowakije stemde voor nieuwe regime Is wapenstilstand van 4 weken reeds door Arabieren aanvaard? HUICHELAAR... 5e Jaargang No. 1247 Dinsdag 1 Juni 1948 (Jitgave voor de gelijknamige 8tlcb'ig. Verantw. redacteur J. v. Zoonen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Oude. gracht. Tel 3967. Als we ons niet vergissen, zal de komende verkiezingsstrijd voor een belangrijk deel mede lopen over de vraag of voor verschillende bedrijven socialisatie of nationalisatie, die hier (eigenlijk ten onrechte, maar gemaks. halve) over een kam scheren, moe' ■Worden toegepast. De argumenten, die te^en socialisa tie worden aangevoerd zijn niet al- tij f even fris. Reeds nu kragen wij 'n .biljet onder ogen, waarbij stalling werd genomen tegen nationalisatie van bedrijven, onder het motto: „De staat ge»n melkboer". Naarmate de fatale datum van 7 Juli nadert, zal de wüze van voor stellen ongetwijfeld niet beminnelij ker worden. We kunnen niet nalaten er op te wijzen, dat deze wijze van bestrijding van het vraagstuk der na- tiona'^a'te of socialisatie, niet <Je juis-* te manier is. Wellicht dat het mopje bij het pu b'iek ingang vindt, maar men is er niet mee klaar. Want wanneer er sn-atre is van nationalisatie, zijn niet de melkboeren in het geding en gaai het niet om het Voortbestaan van d? kleine middenstand Dan gaat het om groter dingen. Om dirgen. die van te -»ng ziin voor het gehele volk Er zal b.v. sprake kunnen zijn van elf nationalisatie vat^ de mijnen, ter- wül de handel in brandstof'en in het p°heel niet in aanmerking komt om de staat te worden overgenomen Er zal sprake kunnen zijn van na tionalisatie van het bankwezen Me' name van de Nederlandse Bank. Dan b°hoeven de schoo1spaar'>anken daar onder te vallen. Wie meent het vraagstuk nationali satie te ,w bestrijden met een «ne^boerenargument, is er naast en speculeert te veel op de tegenzin van dc kiezer tegen overheidsbemoei ing. Want hier komt het in wezen op neer, dat de tegenzin tegen tal van mangelen die uit de nood en ellende van de oorlog ziin voortgekomen, en die niemand sympathiek zijn. wordt misbruikt, om de staatsinmenging in een ongunstig daglicht te plaatsen. Laat ons de zaken nuchter bekijken. De staat heeft op het gebied van ba. drijven' een en ander tot stand ge bracht. Niet alleen de staat. De pro vincies hebben het voorbeeld gevolgd We denken aan het staatsbedrijf der •ptr-" i n-> d« «^Doorwegen We halen de Electriciteits. en Water- leidingsbedr. erbij. We denken aan de wijze, waarop Waterstaat de strijd te- %en de wateren organiseert. Er is een tijd geweest, dat het bezorgen van 'n brief door particulieren geschiedde dat het vervoer een particuliere gele genheid was, dat* particuliere maat schappijen de electriciteits. en water, voorziening behartigden. Er is een tüd geweest, dat d^trijd tegen de wateren door particulieren moest worden gestreden. De inpolde ringen zijn bijna altijd werk van par ticulieren geweest. En heeft de jongsre geschiedenis niet bewezen, dat de in poldering van de Wieririgermeerpol- der door de Staat, de meest verant woorde is geweest, met de minste mis lukkingen? Zijn de spoorwegen, de posterijen ,de electriciteits- en waterleidingbe drijven geen lichtende voorbeelden? Ondanks de fouten en gebreken, die ook hier door tegenstanders zouden zijn aan te"voeren. De staat behoeft geen melkboer te worden. Maar de particuliere mijn eigenaar moet met zijn steenkool niet mogen doen wat hij wil. De visboer met zijn viskarretje be- heeft geen staatsambtenaar te worden. Maar de Nederlandse haringvloot mag niet stilgelegd worden, omdat een groep reeders^e voox*ie haring vast gestelde prijs niet naar genoegen Vindt.. Daar gaat het om. Niet om de melk. boer! v.Z. NU EN DAN REGEN Meest matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Nu en dan regen, hier en daar met onweer. Vrij koel. Vanpori, Amerikaanse siad van19000 inwoners, door woedende watermassa overvallen Een der grootste rampen van het kustgebied Men gelooft, dat bij overstromin g van Vanport minstens 300 personen om het leven zijn gekomen. Men is bezig gjet het dreggingswerk, maar er zijn tot nu toe geen lijken opgehaald uit het thans rustige meer, dat de stad me. een acht meter hoge water massa overdekt. Vóórdat het water van de Columbia -rivier Zondag de dijken doorbrak, was medegedeeld, dat er geen gevaar te duchten was en dat men door middel van sirenes voor eventueel ge vaar zou waarschuwen. Men verwacht, dat de rivier vandaag te Portland haar hoogste peil zal bereiken. De reddingsploegen te Vanport zijn gewaarschuwd voor een eventuele nieuwe vloed. Hun werk st ond intussen bijna stil door de nog voortdurende was van het water. Een kolkende watervloed greep de mensen Mannen, vrouwqn en kinderen werden gegrepen door de kolkende watervloed die zich een weg had gebroken door een spoordijk. Overlevenden vertel den, dat zij ^>or het water wegge sleurd werden voordat zij wisten dat er sprake was va» een overstroming Honderden mensen zaten Zondaga vond op de daken van de niet wegge spoelde huizen, wachtend tot zij door een of ander bootje zouden worden opgepikt Mannen vormden levende kettingen waarlangs vrouwen en kinderen in veiligheid gebracht konden worden terwijl steeds hoger de golven door de straten spoelden, die de lichte huisjes van- hun fundamenten scheur. den en meevoerden in hun wilde stroom. Sirenegehuil was het eerste signaal, dat de inwoners voor de losgebroken ramp waarschuwde. Ouders zagen machteloos toe Honderden zochten een veilig heen komen boven op de dijk, in afwach ting van overbrenging naar Portland. Honderden anderen echter bevonden zich plotseling opgesloten in de ver diepingen der huizen of op de daken. De houten huizen dreven draaiend en 1. -«telend mee op de woeste stroom. Ernst von Weizsacker_ beschermde Niels Bohr Tijdens het proces tegen Hitler's vroegere ambassadeur bij het Vati- caan, Ernst v. Weizsacker, is gebleken, dat hij in de oorlog meermalen heeft geïntervenieerd teh behoeve van Niels Bohr; de beroemde Deense - i.oomdeskundige. Verder betoogde de Nederlander Marees Oyens, dat Von WeizSacker pogingén heeft ge daan, vijfti-n Joodse leden van het Concertgebouworkest te redden. Vliegveld Welschap bij Eindho ven zal binnenkort door de KLM in geschakeld worden in het internatio nale luchtverkeer. Ouders moesten machteloos toezien, hoe hun kinderen door het water van hen werden weggesleurd. Een Rode- Kruisman vertelde van een gezin, dat in een auto zat en dat- als verlamd scheen door de aanblik van het rol lende water. Massa's jammerende mensen liepen rond op de hogere gronden agn de rand van het over stroomde gebied, aan iedereen vra gend naar vermiste familieleden. Aantal doden eerst na dagen bekend Volgens een mededeling Van func tionarissen is het een ramp van de grootste afmetingen en zal het juiste aantal doden eerst na dagen, mis schien zelfs weken, bekend zijn. De meeste slachtoffers vielen onder kinderen, die in de zon aan het spelen waren, toen de kokende golven 'de drukke binnenstad binnensloegen, In de tot rust gekomen zee, die thans be. dekt wat eens Vanport was, zijn scheepslieden aan de arbeid. Een be manning haalde vijf lijken uit Óen, kamer. Volgens Gerald Wesselius, onderdi recteur van het Rode Kruis in het kustgebied van de Stille Oceaan, is dit de grootste ramp in de geschiede nis van dit kustgebied. Duizenden redden hun leven door zwemmen, wa. den, hardlopen en zich voorttrekken langs een keten van mensen, doch honderden werden overvallen, toen de zwakke huizen als tenten samen-, klapten. Velen werden in hun auto ver rast en tallozen verdwenen in de gol ven, nadat zij uit hun huizen waren gesprongen, die van de fundamenten los geraakt waren. Nieuwe ramp voorkomen Nog twee andere dijken zijn door gebroken door de opstuwende golven van de Columbia-rivier, nn in de na bijheid van Woodland in de staat Washington. De inwoners van de streek waren tijdig gewaarschuwd en de overheid denkt, dat zij een onder komen hebben kunnen vinden voor de overstroming. Door deze nieuwe dijk breuken staan duizenden hectaren bouwgrond onder water. De rest blanco, ongeldig of niet uitgebracht De officiële uilslagen van de Tsje cho-Slowaakse verkiezingen zijn: 7 millioen 199.846 geldige stemmen, waarvan het Nationale Front er zes millioen 429.145 kreeg. Het aantal blanco stemmen was 770.701. In Slo wakije stemde 86 procent voor het Nationale Front, 14 pet. blanco; in de Tsjechische delen van het land 90 pet. voor het Nat. Front en 10 pet. blanco. Acht millioen personen hadden het kiesrecht, zodat plm. 20 pet. van het volk niet of blanco stemde. Ministers tevreden Verscheidene ministers, zowel com munistische als socialistische en tot de Katholieke Volkspartij behorende, hebben verklaard voldaan te zijn over het door de eenheidslijsten in he"t ge hele land behaalde succes. Zij wezen er allen op dat deze uit slagen blijk geven van de politieke rijpheid van het Tsjecho-Slowaakse volk. Tegenstanders van het nieuwe ré gime echter beschouwen de 20 pet. niet op de regering uitgebrachte stemmen als een massale demonstratie der oppositie. Reeds 12.000 Tsjechen zouden zijn uitgeweken De 26 voormalige TsjechoïSlowaak. se parlementsleden, die zich te Lon den bevinden en die zich hebben sa mengevoegd om te streven naar de terugkeer van vrijheid en democra tie in hun vaderland, hebben ver klaard, dat than reeds 12.000 Tsjecho. Slowaken naar het buitenland zijn uit geweken. De Tsjecho-Slowaakse pers-attaché te Londen heeft het bericht tegenge sproken, als zou Jan Massaryk van plan zijn geweest, per vliegtuig naar het buitenland te ontsnappen, om 'de strijd voor een vrij Tsjecho-Slowakije te leiden. Kerken in Tsjecho-Slowakije accoord met Nationaal Front Na afloop van een conferentie der Tsjecho-Slowaakse geestelijkheid in Praag werd een communiqué uitge geven, waarin werd verklaard, dat de vertegenwoordigers van alle kerken zich accoord hebben verklaard met de kerkelijke politiek van het Nationale Front. Ultra modern seinwezen voor Ned. Spoorwegen Alkmaarse machinefabriek maakt de toestellen De Ned. Spoorwegen hebben plan- nep om in de nabije toekomst radi cale wijzigingen in het seinwezen aan te brengen. Daardoor zal Nederland naast Ame rika de eerste plaats op dit gebied innemen. Er komt een volledige elec- trificatie van het seinwezen en de "mechanische armseinen zullen worden vervangen door lichtseinen. Eén man zal in staat zijn om een heel emplace ment met wissels en seinen te bedie nen. De Alkm. IJzer- en Metaalgieterij, in samenwerking met de N.V. Philips is bezig de benodigde toestellen te pro duceren. 's-Hertogenbosch zal waar schijnlijk het eerste station zijn, dat met de nieuwe toestellen zal worden uitgerust. Voorts zijn de NS. van plan de ma ximale snelheid der treinen tot 120 km op te voeren, 'dus tot het vooroor logse peil. In de toekomst hoopt men de snelheid nog tot 140 km per uur te verhogen. Criliek op Rijksbemiddelaars Tijdens een bijeenkomst te Utrecht van de afgevaardigden van de Ka tholieke Grafische Bond werd hevige critiek geleverd op het College 'van Rijksbemiddaars. Er werd scherp gea geerd tegen de „ondeskundigheid -en de sociale onvoldragenheid van het college". Men sprak de vrees uit, dat indien er geen wijziein? in samer.stelling en beleid van het College wordt gebracht „het ogenblik komt, dat de vakbewe ging zich ernstig zal dienen te bera den op de vraag, of zij zich niet daad werkelijker tegen de uitspraken van het ooilege zal moeten gaan verzetten" David Ben Goerion, premier van Israël heeft aangekondigd, dat sterke larid- en luchtstrijdkrachten binnen kort Jeruzalem zullen ontzetten. Radio „Vrij Griekenland" heeft een boodschap gericht aan de com missie voor de rechten van dé mens van de V.N., waarin o.m. gezegd wordt dat 10.000 Grieken door de „koninklij ke fascisten" gedood zijn en dat geen enkel democratisch nieuwsblad is toe_ gelaten. Spaak is Zondag weer op bezoek geweest bij koning Leopold in Zwit serland. Hij sprak twee maal met hem en zal Vrijdag de ministerraad inlich ten. Britten zouden druk uitoefenen op Arabische landen (Reuter) - Volgens op Cyprus uit Cairo binnengekomen Arabische be richten hebben de Arabieren het voor stel van de Veiligheidsraad om het vuren in Palestina voor vier weken te staken reeds aangenomen en zal d^ie beslissing worden bekend ge maakt op de vergadering van de Ara bische Liga te Amman in Transjor- danië. Het enige Arabische voorbehoud zou zijn, dat de Joden geen voordeel uit de toestand trekken en dat tjjd wordt gegeven om de strijdkrachten op de hoogte te brengen. De Egyptische premier heeft op een persconferentie verklaard, dat het voorstel van de Veiligheidsraad waar schijnlijk zou worden aangenomen. Persoonlijk was hij voorstander van de wapenstilstand. Tel Aviv bedreiqd De Arabieren zouden thans van drie kanten naar Tel Aviv oprukken en hebben te Naharia, juist ten Zuiden van de Libanese grens, de zee bereikt. Er wordt hevig gevochten om het belangrijke watervoorzieningsstation van Ras el Ain, 19 km ten Oosten van Tel Aviv, dat het water voor Jeruza lem levert. Volgens voorlopige en on bevestigde berichten van Arabische zijde zijn hier 140 Joden gesneuveld. De Joden waren er in geslaagd het 8'tation te veroveren, doch werden na een Arabische tegenaanval verdreven. Pressie of aandrang Dé Britse onderminister van bui tenlandse zaken, Mayhew, heeft Maan dag in het parlement verklaard, dat Engeland „er sterk op aandringt" bij de Transjordaanse en andere Arabi sche regeringen om de resolutie van de Veiligheidsraad te aanvaarden. Er zou Intusen in de Arabische we reld enige verdeeldheid van mening heersen over het al of niet aanvaarden van het bevel van de Veiligheidsraad. Naar van betrouwbare zijde te Cairo werd vernomen, oefent Engela.id „pressie" uit ten gunste van aanvaar ding van het bevel. Azzam Pasja, algemeen secretaris van de Arabische Liga, heeft graaf Bernadotte voor diens vertres uit Cairo naar Haifa meegedeeld, dat hij „verbaasd" was, dat de V.N. ♦.u*«*n- beide komen om de Zionisten te red den op een ogenblik, dat de A.abieren bezig zijn de toestand militair mees ter te worden. Oude stad van Jeruzalem brandt Reuter verneemt van Britse militaire zijde, "dat de «Arabieren de door hen veroverde Joodse oude stad van Je ruzalem in brand steken" als hygi 'ni- scbe maatregel". Dezelfde Britse bronnen deelden mee, dat ruim duizend non-combat tanten uk de oude stad naar Katamon ten Z.W. van Jeruzalem geëvacueerd zijn, terwijl honderdvijftig Joden aan het Rode Kruis zijn overgedragen en 350 als gevangenen naar Transjorda- nië zijn gevoerd. Onder bescherming van bonde den zwaar gewapende politie-agenten is in het Koreaanse parlement de „wedergeboorte van de republiek Ko rea" afgekondigd. Een half uur later waren reeds ten minste 21 persinen gearresteerd wegens verspreiding van pamfletten met èen aanval op de Te- gering. In Twente komt de laatste tijd een grote sterfte onder biggen voor. 't Is geen ziekte: oorzaak is een te eenzijdige voedering. De plechtige herdenking van Memo. rial Day op Margraten, het Ameri kaanse goldatenkerkhof tijdens het hijsen van de Amerikaanse en Neder landse vlag. Het Britse weekblad „Ca- tholic Herald" publiceerde een interview met generaal Franco. Op vragen over een mogelijk referendum over t herstel van de monarchie antwoordde de laatste fascis. tische „leider" dat hij in zulk een ernstige aangele genheid nooit zou beslissen zonder het volk te raadple gen. De caudillo verklaarde voorts zeker te zijn van een grote meerderheid, wanneer- verkiezingen zouden worden gehouden. Momenteel was hij echter niet van plan tot ver kiezingen over te gaan om dat „een dergelijke maatre gel een al te gunstige gele genheid voor de communis ten zou zijn". Djokja in lastig parket De Republikeinse minister van Bui tenlandse Zaken, Hadji Agoes Salim, verklaarde over de kwestie van be trekkingen met Moskou: „Het is moei. lijk de Nederlanders steeds maar weer genoegdoening te schenken". Hij voegde er aan toe, nog steeds niet op de" hoogte te zijn van de feiten be treffende de affaire-Soeripno, zulks door de moeilijke verbindingen van de Republiek met het baitenland, waarvoor aldus de heer Salim de tfed. blokkade verantwoordelijk is. Hij zeide ook nog dat, indien er wer kelijk een overeenkomst is gesloten tussen Rusland en de Republiek, het voor de Republikeinse regering moei_ lijk zal zijn, haar te ratificeren, ten einde de sfeer rondom de onderhan delingen met Nederland niet te ver storen. Indien echter de erkenning unilateraal van de Sovjet-Unie is uit gegaan, zal zij ook moeilijk kunnen worden geweigerd. Verdediger van Van der Waals stond terecht Mr. J. E. van der Starp uit Rotter dam, de raadsman van de intussen ter doqd veroordeelde spion Van der Waals, stond Maandag zelf in een ver dachtebankje en wel dat van het Gel rechtshof te Amsterdam. De arrondis sementsrechtbank had heifl op 29 Jan. j.1. voor éen brief uit Indonesië, die •hij niet zelf had geschreven, maar die hij had doorgezonden aan het week blad „de Ochtendpost", wegens bele diging in het openbaar van dr. Van Mook tot f 300 subs. 30 dagen veroor deeld. Dr. Van Mook werd in de brief^ van „giga^tiscfi landverraad" beschul digd.... Verd. was in hoger beroep gegaan omdat hem z.i. j»een blaam trof. Ofwel de briefschrijver, ofwel de hoofdredacteur was verantwoordelijk; hijzelf immers had de brief slechts doorgezonden. De proc. gen. ging niet in op dit verweer; volgens hem schreef „De Ochtendpost" opzettelijk in bele digende vorm om de aandacht van het publiek te trekken. Hij eiste bevesti ging van het vonnis. In Berlijn zullen 18.000 metro-, bus. en tramemployé's een staking van 24 uur beginnen. Britse autoriteiten in de stad staan sympathiek tegenover" deze actie voor loonsverhoging en meer voedsel maar verwachten er geen nut van. De eersie vier De Verenigirg van Vrien den van het Residentie-or kest heeft de vier eerste prijswinnaars van het mu ziekconcours te Schevenin- gen geëngaggeérd als solis ten voor een extra-concert in het gebouw van K. en W. op Zaterdag 11 December a.s. Op dit concert speelt het residentie-orkest ol.v. Frits Schuurman. Ovatie voor Germaine Devèze Aan het einde van het Schevening- se muziekfestival trad de winnares van de vioolsectie, Germaine Devèze, in het openbaar op met Tsjaikowsky's eerste pianoconcert. Zij ontving een geweldige ovatie. Na afloop hiervan had de prijsuit reiking plaats door de „nestor" der Nederlandse componisten, Sem Dres-, den, hoofd van de Jury.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1