Ikmaaider Duizenden Alkmaarders verwelkomden hun nieuwe burgemeester In Palestina zullen wapens vier weken rusten Plechtigheid in de raadzaal, vreugdetocht door de stad, aubade en défilé „De beste voortekenen voor een prettige en vruchtbare samenwerking" Langestraat een vlaggenzee Duizenden woningen vernielde het water van de Columbia Aanklacht 5e Jaargang No 1248 Woensdag 2 Juni 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stich'ng. Verantw. redacteur J. v. Zoonen. Eedactie en administratie: Ridderstraat hoek Oude gracht. Tel 3967. Het was een kleine, grijze auto met opengeslagen kap, die gistermiddag precies om twee uur stopte op het Stationsplein te Alkmaar. De duizenden, die langs de huizen stonden geschaard, zagen het num mer: D 550 en toen wisten zjj dadelijk, wie de man was, die daar uit stapte. Hun nieuwe burgemeester was het? mr. dr. H. J. Wytema, die met deze wagen zijn gemeente Beilen verlaten had en naar Alkmaar was gereden om er kennis te maken met de bewoners van zijn nieuwe stad en er ge ïnstalleerd te worden in hun gemeentehuis. Op het zonnige plein wachtten de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, de gemeente-secretaris, mr. R. Veendorp en het oudste raads. lid, de heer de Groot op hem, zijn echtgenote, zijn zoontje en dochtertje en bij deze verwelkoming overhandigde Ina van Slingerland mevr. Wy tema een bos prachtige anjers. 0 Voor de uitgang van. het station ha dden de mannen van de brandweer zich opgesteld, keurig stonden zij in het gelid, toën de burgemeester en zijn gezelschap langs hen schreden. Niet lang daarna rolde een open landauer door de straten, waar de Alkmaarders in dichte hagen, hun burgemeester een welkom toeriepen, waar de vlaggen bij honderden waren uitgestoken en waar vrolijke kin deren met vlaggetjes wuifden. In de raadszaal, stampvol met tientallen genodigden, werd de heer Wy tema in een zitting van een bijna voltallige gemeenteraad de ambtsketen omgehangen. Nauwelijks nog hadden Alkmaar's, nieuwe burge meester en zijn echtge note een voet In de Kaas stad gezet, of onze foto graaf eiste zijn rechten reeds op even poseren I Zij deden hei, naar het schijnt, met alle genoegen I In de Langestraat was het een vlag. genzee en toen de kerkklokken be gonnen te luiden en de brandweer auto met sirene-geloei de komst van de stoet aankondigde, boden de trot toirs geen plaatsje meer. Op het bordes traden de wéthou- ders Bakker, Coerts en Leesberg de heer Wytema tegemoet. Zij wissel den enige woorden en vervolgens be gaf ieder zich naar de raadzaal, die allengs volstroomde met genodigden In het midden van de zaal hadden de familieleden van de heer Wytema plaats genomen, de leden van de ge meenteraad zaten op hun gewone plaats en achter hen zagen wy bur gemeester-s uit de omliggende ge meenten, een achttal burgemeesters uit Drente, autoriteiten van gemeen telijke instanties te Alkihaar en af gevaardigden van vele verenigin gen. De loco.burgemeeser, de heer G. van Slingerland opende de raadszit ting en nadat de secretaris, mr. R V. ndorp het benoemingsbesluit en de acte van beëediging had voorge lezen, kon de laatste de burgemeester binnenleiden. ,,Wij mogcn vertrouwen" Dg heer van Slingerland nam on- middelijk het woord en hij sprak zijn vreugde- uit over de benoeming, om dat vernomen was, dat de heer- Wy tema een kundig, energiek en voort varend burgemeester was in Beilen er. dat hij beschikte over een lang durige ervaring in het burgemees tersambt. „Wij mogen daarom vertrouwen, dat gij een waardig 'opvolger zult worden van degenen, die U op zo'n voortreffelijke wijze in het ambt van burgemeester van Alkmaar zijn voor. gegaan", aldus de heer van Slinger land. Hij heette ook mevr. Wytema, de kirderen en de wederzijdse familie welkom en het stemde hem tot vreug- Smuts wil partijleider blijven Generaal'Jan Smuts, de voormalige Zuid-Afrikaanse minister-president, heeft op een vergadering verklaard, dat hij hoopte zijn plicht te kunnen blijven doen als leider van de Ver enigde Partij. „Als iemand de schuld moet dragen voor het falen, laat mij het dan zijn", aldus zeide hij. Generaal Smuts zal een zetel in bet parlement aanvaarden, n.1. voor Oost- Pretoria, thans vertegenwoordigd door lEMOHHBCHMü? PLAATSELIJK BUIEN Wisselend bewolkt met enkele plaat_ selijke buien, hier en daar met onweer Zwakke tot matige wind, overwegend tussen Zuid en West. Weinig veran dering in temperatuur. de, dat de echtgenote van de burge meester in Beilen speciaal de zorg voor de jeugd tot haar taak gesteld had. De heer van Slingerland .schetste vervolgens de Voortreffelijke kwali teiten van prof. mr. A. Koelma, die om gezondheidsredenen als burge meester moest aftreden. Namens de raad sprak hii de beste wensen uit voor een volledig herstel van zijn gezondheid. (Zie vervolg pag 2, kol. 1) Eindelijk succes voor Veiligheidsraad De vobriopigc regering van Israël heeft het voorstel van de Veilig- heidsraad der VN om het vuren te staken onvoorwaardelijk aanvaard, maar het vergezeld laten gaan van een „interpellatie". Aan alle Joodse strijdkrachten- werd bevolen met ingang van Woens dag drie uur voormiddags het vuren te staken, mits de Arabieren het zelfde doen. Ook de Arabische Liga heeft het verzoek aanvaard. De politieke commissie heeft een gedetailleerd antwoord aan de Vei ligheidsraad gezonden. „De aanvaarding door de Arabische regeringen van dit voorstel bewijst eens te meer, dat zü oprecht de wens koeste ren, dat de vrede in het Heilige land wordt hersteld en een recht vaardige oplossing van de Palestijnse kwestie wordt bereikt", zo wordt in het telegram gezegd. j t Israëls voorbehoud In het Joodse communiqué aan de troepen wordt gezegd, dat het bevel „Staakt het vuren" is gegeven, uit gaande van het volgende: 1) dat het verbod van wapeninvoer in de Arabische landen ook zal gelden voor de levering van wapenen uit voorraden van vreemde mogendhe den op Arabisch grondgebied. 2) dat gedurende de periode van het ^bestand de gewapende machtoa. van géén der partijen zullen pogen vor deringen te maken en dat beide par tijen hun posities mogen öfehouden. 3) dat voedsel en andere noodzake lijke zaken vrij Jeruzalem binnen kun nen komen en dat ook het normale burgelijke verkeer naar en van Je ruzalem kan plaats hebben. 4) dat elke poging om het normale vervoer van goederen, bestemd voor Israël, te verhinderen of te belemme ren, beschouwd wordt als een daad van gewapend optreden. Joods vliegtuig bombardeerde paleis van Abdoellah Amman, de 1 oofdstad van Trans- Jordanië, is nacht door de lucht macht van Israël gebombardeerd, al dus een communiqué van de Haganah. Een enkele tweemotorige Joodse ma. chine voerde het bombardement uit; zes personen zijn door de afgeworpen bommen gedood. In de buurt van het paleis van Ko ning Abdoellah vielen drie bommen waarbij volgens berichten uit Am man echter alleen maar een koe ge troffen werd. De bevolking van Amman» eist nu represailles door bombardering van Tel Aviv. Britten lenen Fran krijk 10 millioen pond Groot-Brittannië zal Frankrijk een crediet van tien millioen pond ver strekken. Het zal gebruikt worden in de tweede helft van dit jaar en is bedoeld om Frankrijk in de gelegen heid te stellen aankopen te verrichten in het sterlinggebied, waarmede Frankrijk een aanzienlijk betalingste kort heeft. Paus wil ex koning Michaël geen dispensatie verlenen Het huwelijk van ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne de Bourbon-Parma, dat tegen 5 Juni te Athene was vastgesteld, schijnt voor_ lopig nog niet door te gaan. De Paus heeft Michael, die weigert een ver klaring te ondertekenen dat hij zich niet zal mengerv in de katholieke op voeding van eventuele kinderen, geen dispensatie verleend. Uit Athene werd gemeld, dat prinses Anne ziek was maar dit wordt uit Kopenhagen tegengesproken: de prinses is gezond en wel thuis. Australisch—Nederlandse besprekingen over oorlogsschuld afgebroken Naar Reuter uit gezaghebbende bron in Canberra verneemt zijn de be sprekingen tussen de Australische en de Nederlandse delegatie over de Nederlandse oorlogschulden aan Australië afgebroken. Mijn ziet thans de enige oplossing in rechtstreekse besprekingen tussen, de Australische eerste minister, J. B. Chifley en dr. Beel. Chifley echter heeft verklaard dat de besprekingen niet weer aan geknoopt kunnen worden tenzij op basis van de Australische, eisen. Het betreft hier een oorlogschuld van ongeveer veertig millioen Austr. ponden. Koningin op 31 Aug. in Amsterdam De particuliere secretaris van de Koningin deelt mede dat het in Haar voornemen ligt om 30 Augustus e.k. haar intrek in Amsterdam tfe nemen om daar op 31 Augustus de viering van Haar regerings-jubileum bij te wonen. Het zal de Koningin vermoe delijk, gezien de vermoeienissen, die dit met zich mede zou brengen, niet mogelijk zijn, gedurende deze dagen persoonlijk gelukwensen van deputa ties uit de burgerij in ontvangst te nemen. Geen intergealUeerd ver toon bij de feesten. Het van verschillende zijden aan gekondigde internationale muziekfes tival zal geen doorgang vinden. Dit muziekfestival voor geallieerde mili taire kapellen zou georganiseerd wor den in het kader van de jubileum feesten. Behalve dit optreden van bui tenlandse muziekcorpsen waren er aanvankelijk ook nog plannen ge maakt voor verder intergeallieerd ver toon in de vorm van deputaties van leger, vloot en luchtmacht van bui tenlandse mogendheden. Er zal echter van worden afgezien bij de Jubileumfeesten op uitdrukke lijk verlangen van H.M. de Koningin, die de wens te kennen heeft gegeven haar jubileum op sobere wijze te vie ren. De Gasperi maakte zijn werkplan bekend Verscheidene malen moest premier de Gasperi Dinsdag zijn regeringsver. klaring onderbreken in de opgewon- den sfeer van de Italiaanse kamer V. afgevaardigden. Toen hij over de fi nanciële toestand sprak moesten zelfs de boden tussenbeide komen om een handgemeen tnssen communisten en Chr. Democraten te voorkomen. De Gasperi zeide o.my dat zijn Chr. Dem. partij als de partij van het volk beschouwd kon worden en dat gezocht wordt naar een overeenkomst tussen kapitaal en arbeid. Emigratie-moge lijkheden zijn klein en het gaat er v.n. om de landbouwproductie op te voe ren. Grote landgoederen zullen ver kaveld worden. De Italiaanse politie heeft van Jan. 1945 tot Jan. 1948 beslag gelegd op o.m. l^j) kanonnen, 2000 mitrailleurs, ruim 14000 geweren en 30.000 granaten Aan 't einde van z'n rede zeide De Gasperi, dat de rantsoenering eerlang zal worden afgeschaft, behalve voor brood en meelproducten. Er zullen 10.000 nieuwe staatsscholen geopend worden. Nieuw kabinet van Diokja voorlopig nog niet gereed Gistermorgen heeft de Republikein se minister van Voorlichting, Moham- mad Natsir, tegenover Aneta ver klaard, dat tn oriënterende bespre kingen tussen de vertegenwoordigers der-politieke partijen en president Soekaruo en vice-president Hatta, mr. Tamboenan van de Partai Kristen Indonesia, is aangewezen als voor zitter van een comité dat „de groot ste gemene deler" zal zoeken om te komen tot een nationaal programma. Thans is besloten, dat Soekarno niet zal wachten met zijn bezoek aan Su- matra op de kabinetswijziging, aan gezien verwacht wordt, dat de be sprekingen hierover nog wel enige tijd zullen vorderen. Vijf en veertig duizend mensen reeds dakloos Tengevolge van de overstromingen In Oregon zouden thans reeds 45.000 mensen dakloos zijn. Duizenden wo- woningen zijn vernield of zwaar be schadigd door de enorme watermas sa's. Nog steeds breiden de overstromin gen zich uit. Het water nadert de dichter bevolkte lage gebieden, dood en verderf achter latend. Duizenden mensen in het Zuid- Westen van de staat Washington vluch ten naar hogere gronden. Verbin^in- gen en transport geraken In het on gerede en de electrische stroomvoor ziening begint terug te lopen. Massa-ontruiming werd bevolen Het water van de Columbia-rivier zet thVis de buitenwijken van Port land onder water. De genie-troepen hebben de massa-ontruiming van een gebied van 190 km lengte langs de Columbia bevolen. Vele' duizenden in woners van het bedreigde gebied aan de benedenloop van de rivier waren reeds gevlucht President Truman heeft instructie gegeven, dat de volledige hulpmidde len van de federale regering gebruikt moeten worden om de mensen, die voor het wassende water van de Co lumbia vluchten, te redden. Er zijn nog drie nieuwe dijken door gebr.oken. Noodtoestand afgekondigd Naar schatting zijn in Brits-Colum- bia meei- dan 50.000 huizen onder wa ter gezet, waarvan er vele werden weggespoeld. In de gehele provincie is de noodtoestand afgekondigd. In het overstroomde dal van de rivier de Frasser zijn ook duizenden^gezin- nen dakloos en de schade wordt daar op 25 millioen dollar geschat. Het wa ter van de rivier blijft wassen dooi de smeltende sneeuw van de Rocky Mountains. Alle spoorwegverbindin gen niet -de rest van Canada zijn ver broken en er heerst in het gebied reeds een voedseltekort. Het hoofd kwartier van het Canadese leger te Ottawa verklaart in zijn eerste ver slag over de toestand in Brits Colum bia, dat het water reeds het peil van de rampspoedige overstromingen van vijftig jaar geleden heeft bereikt. Het leger heeft, met bijzondere be voegdheden uitgerust, de zorg voor de gehele provincie op zich genomen. Te Vancouver, dat niet overstroomd is, is een tekort aan brood ontstaan. Alle beschikbare vliegtuigen zijn in geschakeld om goederen aan te voe ren. De genie-troepen werken dag en nacht aan de bouw van nooddijken en het opblazen van belemmeringen. Het is nog niet presies bekend,hoe veel personen om het leven zijn ge komen bij de overstroming van Van- port op Zondag. Naar schatting werd 27 millioen dollar schade aangericht. De Radio-boodschap, die de Prinsee- Regentes vorige week aan hat Neder landse volk bracht en WfcarbU een beroep deed om het werk van de UNAC te steunen, heeft wellicht ve len een schok gegeven. Twintig millioen kinderen in Euro pa, die hongeren en gebrek lijden, tweehonderd millioen naar alle waar schijnlijkheid over de hele wereld. Het la inderdaad noodzakelijk, dat er een beroep gedaan wordt op de meer met aardse goederen gezegenden om in de beurs te tasten, teneinde dit leed te verzachten. Wellicht dat de hulp iets zal baten, toereikend zal ze niet $jn. Daarvoor i- de nood te groot en de algemene offervaardig heid te klein. Wij willen ditmaal niét dieenen laken, die we! zouden kunnen rfe- ren,%iaar het uit gemakzucht verschilligheld niet doen. We willen ons deze keer beug ->u- den met een andere kant van de zaak, die wellicht door het medelijden, dat we met deze kinderen hebben op de achtergrond zou raken, terwijl het Juist het punt "ls, waarom het gaat. Dit getal, dit ontzaglijke legioen van gebrek lijdende kinderen ig een felle aanklacht. En omdat die kinde ren nog niet zelf die aanklacht dag aan dag herhalen en ons, ouderen, be_ schuldigen, is het gelukkig, dn* het aantal van deze naamlozen - naar voren wordt gehaald. Twee honderd millioen! Kinderen, die gebrek lijden. Kinde ren die het nodigste sphoeisel en de ontontbeerlijke kleding niet. hebben. Kinderen, die 's nachts in de ellen digste omstandigheden onder schame_ le vodden liggen te bibberen. Deze kinderen kijken u niet aan. Ze zitten weggeborgen in de armste uithoeken van tal van landen. Wel licht zijn er ook in ons land nog te vinden, al maken we. dan nog n£h vrV gunstige uitzondering ten opzicute van andere landen, die achterlijker xtjn dan Nederland. Als ge bjj zwerftochten door de wereld deze kinderen ontmoet, zijt ge maar al te genegen om ze wre velig te ontwijken, alsof het htm schuld is, dat ze paria's zijn. Wij wil len ons geweten in slaap sussen Want wij zelf, de gehele maatschap pij is verantwoordelijk voor deze mis stand. En de twee honderd millioen kinderen zijn een schreeuwende aan klacht tegen de maatschappij, die tegenover het teed van die tweehon derd millioen hongerende kinderen een grenzeloze verspilling plaatst, als het er op aankomt levens te vernie tigen. De mens kan ontzaglijk veel. Als het er om gaat om technische vin dingen te doen of te vervolmaken, staat de mens voor niets. Dan is er geld in overvloed en dan worden de organisaties uit de grond gestampt, die in korte tijd wonderen verrichten. Moge het stille lijden van deze tweehonderd millioen kinderen het besef levendig doen worden, dat de gehele mensheid meer dan tot lus verre, haar aandacht moet gaan be steden aan de problemen des vredes. Want zelfs zonder de voorbereiding tot oorlog is er nog wel iets te doen voor de werkzame geesten. Moge het koninklijk woord, dat de buiskamers van tienduizenden bin nendrong en de vertolker was van deze in wezen feilt aanklacht tegen maatschappelijke toestanden, nationaal als internationaal worde*^ verstaan. De wereld kan een paradijs zijn. Maar de mensen moeten het er van maken. v. Z. Franse regering kreeg vertrouwensvotum Maar nieuwe moeilijkheden dreigen reeds De Franse nationale vergadering heeft haar vertrouwen in de regering uilgesproken met 402 tegen 183 stem men. Communisten stemden tegen. De vertrouwenskwestie werd gesteld naar aanleiding van het wetsontwerp over het ontslag van 150.000 ambte naren, een bezuinigingsmaatregel. De minister van financiën, Mayer, dreig de af te treden, indien het voorstel niet werd aangenomen. De regering staat echter nu alweer voor een moeilijkheid, ontstaan door een decreet, waarin indirecte finan ciële' hulp aan kerkelijke Scholen wordt goedgekeurd. Socialisten, com. muiiisten en enkele radicalen hebben de intrekking van dit decreet geëie^ maar premier Schuman zou bereid zijn er voor te vechten.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1