Diefstallen van gouden ringen bij tientallen tegelijk „Alkmaar, centrum van N.H. Noorderkwartier, kan goede toekomst tegemoet gaan", (Vervolg van pag. 1) „U zult aan het hoofd van een ge meente komen te staan, die door haar ligging het natuurlijke middel punt vormt van Hollands Noorder kwartier", zo zeide de loep-burge meester en hij schetste de ligging van de stad ten opzichte van de omgeving. De Overheids- en partieuliere-in- itelïingon in de stad werden alle op gesomd en de heer van Slingerland xeide hierover: „Veel bemoeiingen geven al deze Instellingen niet voor het gemeen tebestuur, maar het zal U dikwijls overkomen, dat men op U een beroep doet om bij deze instellingen werk zaam zijnd personeel binnen de ge meente Alkmaar aan een woning te helpen" (hilariteit). De markten zullen de steun van de heer Wytema behoeven. ,.Het openbaar onderwijs is een voorwerp van aanhoudende zorg van de gemeenteraad, terwijl ook het pro bleem van de ruimte voor het gewoon en bijzonder lager onderwijs zeer Rlemmeqd is. Op deze beide overwe gingen is door de Raad een commis sie ingesteld, die over deze vraeg- stukken zal adviseren. Ik wens U toe, dat het advies van de commissie be vrediging mag schenken en onder Uw leiding mag worden uitgevoerd" De heer van Slingerland wees op het goed georganiseerde en goed on derlegde politie-corps en op de kra nige Alkmaarse Vrijwillige- Brand weer. Het uitbreidingsplan van Alkmaar zal ook de aandacht van de nieuwe burgemeester vragen en „met de woonruimte in deze gemeente is het slecht gesteld". „OPDAT ALKMAAR WEER KAN BOUWEN" „Meer dan 1000 woningzoekenden staan bij het bureau voor huisvesting ingeschreven. Naast de woningbouw zal in de voornaamste plaats in de allereerste nood van de woningzoe- kenden moeten worden voorzien door verdeling der beschikbare woon ruimte. Wij wensen, dat de materiaal- schaarste spoedig tot het verleden mag behoren, opdat Alkmaar weer kan bouwen: woningen, industrie- en utiliteitsgebouwen"», aldus de, heer Tan Slingerland. De toestand van de financiën van de gemeente werd door hem welis waar niet hopeloos, doch zorgwek kend genoemd én he't streven van het gemeentebestuur zal er op gericht moeien, zijn, om de tekorten der niet- productieve -bedrijven te verminderen en de winstejj, der productieve be drijven op te voeren. „U ziet, mijnheer de burgemeester, Uit de door mij gegeven opsomming. echter niet op volledigheid aan spraak maakt, dat nog veel arbeid V wacht. Zoals de omstandigheden 'thans 'iggen, kan Alkmaar als cen trum van Hollands Noorderkwartier een gotde toekomst tegemoet gaan. tk meen hier rvnens de gehele raad te mogen spreken, wanneer ik U diens volledige medewerking bü de behartiging van de belangen van Alk maar toezeg", zelde de heer van S in gerland en aan het einde van zü^ toespraak hing hjj de heer Wytema het symbool van diens waardigheid de ambtsketen om. De installatie-rede Toen het luide en langdurig applaus was yerstomd, maakte de burgemees ter een begin met zijn installatierede. Hij bêtuigde zijn dank aan H. M. de Koningin en aan al degenen, die aan zijn benoeming hadden medege werkt ei\ hem het vertrouwen hadden geschonken. „Het is voor iemand die, zoals ik, gehecht is aan tradities, een schone opgave, mede te werken aan de hand having daarvan, het is echter nog schoner en tegelijk moeilijker deze beleidvol 'en geleidelijk om te vor men, indien de omstandigheden van het maatschappelijke leven zulks vor- deren. De ongekende verarming, die ons volk in en ten gevolge van de oorlog heeft ondergaan, dwingt ons, in het openbare zowel als in ons per. soonlijke leven tot soberheid en arbeidzaamheid. Slechts door hard te werken en de karige middelen verantwoord te be steden kunnen wij tot grotere ^el- vaart geraken. Indien ik nu meen mij van de omvang der heden te aanvaarden taak een enigermate juiste voor- - stelling te kunnen maken, anders is het gesteld met de inhoud ervan. Van de problemen, waarvoor ik in Alkmaar gesteld zai. worden, hebt U, mijnheer de waarnemend burge. meester in Uw begroetingsrede een opsomming gegeven. Mijn onbe kendheid daarmede, die ik overi gens spoedig hoop te overwinnen, kan evenwel het voordeel hebben, dat ik er onbevangen tegenover sta. Op één punt heb ik echter een reeds gevestigde opinie, die ik'me debreng uit de agrarische gemeente aan welker bestuur ik sedert 1936 heb deelgenomen. Een stad als Alkmaar kan zich niet veroorlo ven, een eigen leven te leiden, los van of zoals wel eens geschied is, ten koste van het platteland. Sfeer van waardering Al! voorzitter van de raad zal ik zijn rechten met de meeste nauwgezet. heid in het oog houden, niet enkel omdat naar mijn overtuiging de kracht van ons volksleven nergens zinvoller tot uiting komt dan in deze instelling van plaatselijke zelfstan digheid en L^lfwerkzaamheid. De enkele keer, dat ik met U, mijne heren wethouders, in contact mocht treden, was voldoende voor mij om aan te voelen, dat de zaken van het dagelijks bestuur dezer gemeente in een sfeer van vriendschappelijkheid en onderlinge waardering plegen te worden behandeld. Uw begroeting en tegemoetkomende houding jegens mij beschouw ik als de beste voorteke- nen voor een prettige en vruchtbare samenwerking", aldus de hr. Wytema. Tot de gemeente-secretaris zeide hij, in zijn vorige gemeente zeer ver- wend té zijn en hij had gegronde hoop dat de verhouding burgemees ter - secretaris ook in Alkmaar goed zou zijn. „Aan de ambtenaren van de ge meente Alkmaar, zeg ik gaarne, waar mogelijk en nodig, mijn steun toe. Ik weet vah hoeveel betekenis een goed ambtenaren-corps is voor vruchtdra gende bestuursarbeid en tracht steeds daarnaar te handelen". De burgemeester zeide. dat een ge Strafzitting Meervoudige Kamer Jampot met dertig ringen in een sloot verstopt Beroepsinbrekers De eerste verdachte, die Dinsdag zün opwachting bij 't college moest maken, de 36-jarige Bertus Corn. K. uit Den Helder, was, wat de volks mond noemt „een zware jongen". Een serie diefstallen en inbraken werden hem ten laste gelegd, meest gepleegd in de jaren '46 en '47. Zo nam hij op -23 Sepf, '46 een rijwiel weg. 23 Dec. d.a.i'. sloeg hij met een schop een ruit van de juweüerswinkel van Riemers, ma in en roofde ruim 90 gouden rin gen, ter waarde van f 5000. Hij ontzag zich niet door 't verbreken van rui ten bij anderen in te klimmen, wat de heer B. te Callantsoog tot zijn schade heeft ondervonden. Met zekere H. stal hij bij de V. een dames- en een hcrenrijwiel, even later 4 rijwie- len. Zijn strafblad vermeldde in 1947 zes maanden voor heling. De president, mr. Krabbe, vroeg naar de motieven voor al die misdrij. ven, waarop de beklaagde zijn armoe de naar voren bracht De belasting had beslag op zijn inboedel gelegd. De officier heeft de indrpk. dat de ze beklaagde getfh waarheid heeft ge. sproken. Telkens kwamen nieuwe fel. ten voor de dag. Er is geen reden voor reclassering. Een gevoelige straf kan hem misschien corrigeren, waar om het O.M. -6 jaar met aftrek requi- reerde. De verdediger, mr. Mulder, hield een welsprekend pleidooi om aan te tonen, dat zijn cliënt eigenlijk niet zo slecht is, als uit de feiten zou blijken en geen beroepsmisdadiger is. Uit zijn brieven blijkt, dat zijn inborst niet slecht is. Met aandrang verzoekt de verde diger om een reclasseringsrapport. De officier repliceert, dat hij eerst geloof sloeg aan deze beklaagde, maar tot andere conclusie kwam. Hij'is een recidivist. Daarom persisteert de offL cier bij de geëiste straf. Na korte repliek van de verdediger bepaalt de president de uitspraak over 14 dagen. VERKEERDE JEUGD De nog jeugdige Simon H. uit Alk maar had tezamen met de vorige ver dachte een inbraak gepieegd te Cal lantsoog en daar een naaimachine, sL garen, 'n vulpen en nog andere voor werpen ontvreemd. Zij- hadden' zich toegang verschaft door het verbreken van een ruit. Vervolgens hebben zij in Den Helder verschillende rijwielen bemachtigd. Op een vraag van de president ant woordt beklaagde, dat K. hem over gehaald hefeft. De officier vindt de zaak ernstig. Beklaagde heeft een zwart strafblad. Na een eis van 3 }aar met* aftrek vraagt mr. Zeiler na verdediging om een voorlichtingsrapport. IDEM Als derde man in de zaak van K. verscheen de jeugdige "Arend v. d. H. uit A'dam. Hij had in de gevangenis kennis gemaakt met de hoofdverdach. te en was op diens uitnodiging in Den Helder verschenen zogenaamd om konijnen te schieten, maar eigenlijk om rijwielen te bemachtigen. De officier vorderde 2 jaar nfet af trek, waarna mr. Zeiler in een kort pleidooi clementie pleitte en zo nodig een rapport over beklaagde vroeg GEVAARLIJKE HANDEL 't Was voor beklaagde K. gemak kelijk, dat hij een adres wist. waar hij verschillende goederen kon slijten. Daarvoor stond Joh. S. uit Den Helder terecht, beschuldigd van schuldheling. Hij had n.1. 3 goed spelende radio's van K gekocht a f 150 benevens 10 rijwielbanden. Beklaagde verdedigde zich met te zeggen, dat hij van mening was, dat de goederen van onderduikers af kom!: tig warén! Volgens het O.M. verdiende verd. een strenge straf; vandaar een eis van 8 maanden. Mr Léesberg Jr. stelde in 't licht, dat zijn cliënt gewoon heeft gehandeld en vroeg vrijspraak of een voorl.rap- ON VOORZICHTIG Marinus E. een reiziger uit Hilver sum was ook al in de zaak K betrok ken Na een kennismaking trok E haar Den Helder, ging met de vrouw van K naar een eenzame plaats en haalde uit een .sloot een jampotje, be vattende een 30-tal ringen. Hij nam ze als geschenk aan, zon der naar de herkomst te vragen. De officier achtte schuldheling be wezen en vroeg 6 maanden. De be klaagde vroeg, met het oog op zijn gezin een geldboete. ONDOORDACHT De nog jeugdige Wilh, K. uit Alk maar had eveneens zaken gevoerd mer de bekende K. Hij had 3 rijwielen gekocht zonder haar de herkomst te wagen en van beklaagde H een kip als geschenk aangenomen. Wilh. komt uit een fatsoenlijk gezin en heeft fcin zijn huwelijk met veel moeilijkheden te kampen gehad. In de gevangenis toonde hij zich als hulp bewaarder onbetrouwbaar. Ondanks deze slechte condities wilde de offi cier hem een kans geven en requi- reerde 1 jaar voorw. met 3 proefji, wa^imede zijn raadsman, mr. Lees berg Jr. zich volkomen kon vereni gen. DURE VIS Jacobus E. uit Enkhuizen was in appel gekomen van een vonnis van de kantonrechter te Hoorn, waarbij hij wegens overtreding van art 12 van het alg. visserijreglement tot 2 x 3 dagen hechtenis en f 1 voor het ge. mis van zo'n reglement was veroor deeld. Beklaagde was in verboden water zom.er vergunning op de aal vangst, in de buurt van de vuurtoren „de Ven" en betrapt door twee schippers van de Rijkspolitie. Volgens de ambtenaren staat be klaagde niet zo gunstig bekend. De officier vond de houding van E. kin derachtig, meende aan de stroperij paal en perk "te moeten stellen en vroeg bevestiging van' het vonnis. Mr.^Wynne bracht de strijd op het IJselmeer ter sprake, achtte het mis drijf niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. GEVAARLIJK BEROEP De zaak van Hendrik J„ chauffeur te Hoorn nam veel tijd "in beslag. Het betrof een aanrijding van de door J. bestuurde autobus met een luxe «uto, toebehorende aan getuige J. P. v. V. te Voorburg. Het feit gebeurde onder Berkhout. Van de luxe auto was het linkerspatbord, beschadigd, waarvoor een civiele vordering van ruim f 33. Het was een taaie geschiedenis. Ver schillende getuigen k charge en k dé charge traden in 't geweer om de zaak te verhelderen.. Beklaagde ontkende pertinent schuld Jan de aanrijding te hebben gehad. De officier vond 't hoogst verkeerd vsn verdachte, dat hij op zo'n smalle weg rijdende, niet gestopt heeft. Hij is doorgereden, wat gevaarlijk is ge bleken. De kantonrechter had f 6 boe_ te of 3 dagen opgelegd, benevens toe wijzing van de civiele vordering. De olficier wenste de straf te verhogen tot f 25 of 10 dagen met toewijzirg. De verdediger van J. betwistte de schuld van zijn cliënt en vroeg vrij- roraak. Uitvoering „Crescendo" STOMPETOREN Zondagavond gaf de Gemengde Zangvereniging „Cres cendo" een goed geslaagde uitvoe-r ring in café „Zonnelust" alhier. De voorzitter, de heer Lakernau. opende met een woord van welkom. Hij moest helaas constateren, dat de zaal niet geheel gevuld was. Speciaal verheugde het hem het publiek te kunnen mededelen, dat de heer Clin- ge Dqorenbos het programma zou af wisselen met zijn voordrachten. Voor de pauze bracht „Crescendo een drietal liederen, waarvan vooral het derde „De Herdersfluit" van Leo Mens de waardering van het publiek genoot. De heer piinge Doorenbos bracht op zijn bekende, vlotte praat-zang manier» een aantal gezellige liedjes, waarbij zijn vrouw hem begeleidde. Na de pauze zong „Crescendo" weer ■een aantal liederen. Het programma werd besloten met de demonstratie ,van enkele canons, die lieten zien, wat ook hiermee kan worden bereikt. Het koor en zijn voortreffelijke di rigent, de heer Kremer kunnen op een goede avond terug zien. Tot steun van de kas werd een ver ding gehouden, waarvoor door' da leden vele en mooie prijzen waren bijeengebracht. De entre-act en bal-muziek was lu goede handen bij de heer G. v. Twuy. ver. BROEK OP LDIJX 1 JUNI 82.000 kg. aardappelen 20.8022.90; Kleine 18.70—20.30; 12.000 kg rabarber 5.50-^-5.90; 25 kg. tomaten 162; 400 Ifg bospeen 27; 85 kg. uien «17. agenda A. B. T. Kozakken bloed mét Harry Bauer en Patricia -Roe. Dagelijks 8 uur Zondag 2, 5 en 8 uur. Toeg. 14 jaar CINEMA AMERICAIN: Geef hem de ruimte met George Formby. Dag. 8 uur Zóndag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2-30 uur. Toegang alle leeft. HARMONIE: Klokslag Twaalf, met Louis Hayward, Joan Leslie en Ri- chard Baschart. Dag. 8 uur. Zondag 2,^4.30, 7 en 9.30 uur Woensdag 2.30 u. Toegóng 18 jaar VICTORIA' Aladdin in Bagdad, niet Cornol Wildo, Evelyn Koyos en Phil Silvers. Dag. 8 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur Woensdag 2.30 uur Toeg. tot 14 jaar onder geleide. Installatie burgemeester Wytema zegt loco-burgemeester Van Slingerland voel van weemoed hem dreigde te bevangen, als hij dacht aan wat hij in Drente achterliet. „Wij vragen thans aan de Alkmaarse bevolking ons iets, kan het op de duur zijn alles, te vergoeden van wat wU daar aan genegenheid hebben moeten achterlaten, onder verplichting vaft onze zijde, ons zelf in te brengen in de Alkmaarse gemeenschap. Met de bede, dat God ons Zün zege» zal willen schenken en dat Hij mü zal leiden om m|jn taak naar Zün welge vallen te verrichten, aanvaard ik het ambt van burgemeester van Alkmaar" En verder spraken nog Namens de raadsleden sprak de heer De Groot, hét oudste raadslid, en de ze hoopte op een goede samenwerking in de raad. gebaseèrd op wederzijds vertrouwen.. „Moogt ge met ijver én toewijding, met Gods zegen, tot heil van onze gemeente werkzaam zijn", zo wenste hij. Hierna werd de officiële vergade ring geslóten en toen trad een wet houder uit Beilen de heer H. Schuring naar voren om de heer Wytema toe te spreken. Met gemengde gevoelens hadden de bewoners van Beilen des tijds het bericht van de benoeming van hun burgemeester vernomen. In een afscheidsvergadering te Bei len was de heer Wytema gisteren de ere-penning der gemeente verleend. De waarnemend voorzitter van de vereniging van burgemeesters in de kring Alkmaar, de heer J. J. Nieu- wenhuizen, burgemeester van Limmen sprak ook enige woorden van welkom. De burgemeester van Emmen, dhr. Gaarlandt, vertolkte de^gevoelens van de burgemeesters in de Noordelijke provincies. Men zal de heer Wy'tepia daar.'missen als raadgever en vriend- Vele woningen zullen in Drente wijd voor hem open staan. De heer Wytema richtte een dank woord tot de sprekers en alle aanwe zigen. Aubade en défilé Om vier uur begaf hij zich met zijn echtgenote op het bord;s en zij ke ken neer op een Langes'traat, die voor een groot gedeelte gevuld was met een grote schare schoolkinderen leerlingen der hoogste klassen van de Openbare en Bijzondere Lagere .Scho len. De vrolijke groepen, met vlaggen en strikken, waren daar onder lei ding van het onderwijzend personeel en zij zongen „het welkomstlied aan onze nieuwe burgemeester". Een lied van Maart je Zwaan, op muziek gezet door Corn. Jonker. „Breng Alkmaar tot steeds groter bloei, tot heil der Burgerij opdat een elk hier leven kan, eendrachtig, vrij en blij", zo zongen honderden kinderstemmen. Zij besloten met het zonneüel van Cath. van Rennes en' het Wilhelmus. In de kamer van de burgemeester en wethouders hielden de heer eu me_ vrouw Wytema een receptie voor de genodigden en later voor de over'ge ingezetenen. Van deze gelegenheid een persoonlijk kort woord tot de burge meester te richten maakten velen ge bruik. Het défilé, dat 's avonds gehouden werd, was eén groots besluit van deze feestdag. Van half acht tot half negen trok ken honderden Allcmaarders in groeps en verenigingsverband met muziek en tromgeroffel door de stad, zü mar cheerden door de Langestraat, defi leerden daar langs de burgemeester en gingen door de straten in een op tocht, die meer dan twintig minüte-n duurde. Voorop ging de Postharmonie en daar achter volgden de leden van de gym nastiekvereniging Jong Holland, de Hei piechng ogenblik de ambtsketen wordt burgemeester Wytema omgehangen dist ws De letter W is Woensdag 2 Juni en de letters T, X, Y en Z, zijn Donder dag 3 Juni aan de beurt om de bon kaarten 808 af te halen in het uit- reiklolcaal aan de Ridderstraat. Het kantoor is geopend van 9—12 en van 2—4 uur. OPTREDEN VAN LEERLINGEN VAN JAN COUVéE Jan Couvée bracht Dinsdagavond in een volle Gulden Vlies-zaal een vijf tigtal leerlingen ten tonele, die allen voor het auditorium een of twee klei nere of grotere werken uitvoerden. Terecht drong de heer Couvee er bij de aanvang bij de bezoekers op aan, geen concert te verwachten. Iedere leerling gaf het zijne en ve len brachten het waarlijk tot goede prestaties. We hoorden zéér jeugdige pianistes en pianisten èn volwassen spelers, die tezamen een afwisselend programma boden. Er waren verras send goede solisten bij, dié hun num mer gevoelvol vertolkten en daarmee beloften voor de toekomst deden. De werken varieerden van Jan Nieland en DIabelli, waarmee de kleinen suc cessen boekten tot Debussy, Ghopin en Mendelssohn in rijke schakeringen De heer Couvee had een welverdien de hulde van zijn leerlingen in ont vangst te nemen. De optredenden wer den stuk voor stuk met een warm applaus beloond. LAATSTE APPéL Zondag a.s., des morgens om 10 uur vindt er in hotel „Ceres", Helderse- weg, hoek Snaarmanslaan, een laat ste bespreking plaats met het sport comité en alle diverse «commis sies die zijn samengesteld ter uitvoe ring van de plannen, die door het sportcomité zijn opgesteld. Alle leden die in deze commissies zitting hebben worden verzocht a.s. Zondag op bo venvermeld adres aanwezig te zijn. KANTONRECHTER PLAATSVERVANGERS Bij Koninklijk besluit van 28 Mei 1948 is het volgende bepaald: Mr. J. P. WindhauSèn te Hoorn is benoemd tot Kantonrechter-plaatsver vanger in het kanton Alkmaar, (mrs. Schenkeveld en Wynne waren dit reeds). Aangewezen voor de verdere berech ting der politieke delinquenten in het Arrondissement Alkmaar zijn de Kan_ tonrech'ters-plaatsvervangers: a. Mr. A. Schenkeveld. b. Mr. J. P. Windhausen c. Mr. E. H. J. Wynne. (Van deze drie is mr. Schenkeveld belast met die werkzaamheden, welke tot 1 Juni tot de taak van de Presi dent van het Tribunaal behoorden). voetballers van Jong Holland, de le den van Turnlust en van de Halter. Wij zagen verder de Alkmaarse wan delvereniging „De Jeep", de trans- portcollonne van het Rode Kru.s, de Alkmaarse Redding Brigade, de Ka tholieke Alkmaarse Luchtvaart Club de arbeiders muziekvereniging Excel sior, leden van dé padvindstjrs- en padvinders organisaties ,de vrijwillige brandweer met groot materiaal, de muziekvereniging Sint Caecilia, het gilde dér kaasdragers, de AJC. de VCJC de wielrenvereniging Alcmaria Victrix en de muziekvereniging Soli Deo Gloria. Deze lange en ordelijke" optocht werd door duizenden Alkmaarders gadege slagen. Onze stad heeft haar nieuwe burgemeester met vreugde begroet; moge deze eerste, aangename kennis making de voorbode zijn van een pe riode van vruchtbare samenwerking!

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2