Ikmaaidei N.-HOLLANDSE PERS 19^5 Bemoedigend Oranje-feam gevormd Begrotingscommissie stelt voor het met één kwart minder te doen Beriels Oliefabrieken te Amsterdam door enorme brand geteisterd Duits parlement, controle van de Ruhr, 5e Jaargang No 1250 Vrijdag 4 Juni 1?-Ï8 Uitgave voor de gelijknamige Stiel*' 'ng. Verantw. redacteur J. r. Zoonen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Oude. gracht. Tel 3967. De redevoering, die de heer Wytema ter gelegenheid van zijn ambtsaan vaarding als burgemeester van AlJs- snaar heeft gehouden, bevat een pas sage, die vooral de aandacht verdient van allen die het wel menen met de versteviging van de band tussen stad en platteland. Reeds meermalen hebben wij er in «nze courant op gewézen, dat het maar al te vaak voorkomt, dat de stad <en dit geldt niet alleen voor Alk maar, maar is een typisch verschijn sel in bijna alle Nederlandse steden) lich absoluut niet meer verbonden Voelt met het platteland. In sommige gevallen neemt dit eu vel zulke vormen aan, dat de bewo ners van stad en platteland elkaar met een soort wantrouwen en minachting aanzien. Zo ver was het hier gelukkig nog niet gekomen. Maar toch waren er wel aanwijzingen, die er op duidden dat er in de verhouding stad-omge Ving verbetering kon worden gebracht. Wil men voorbeelden? Wij zouden In dit verband b.v. de vraag kunnen stellen of het Alkmaar als stad ooit heeft geïnteresseerd of er spoorweg stations werden opgeheven. Redeneer de men niet al te gemakkelijk: „Ze kc-men toch wel"?. Neem de wachtplaats voor de au tobussen bij het station. De onhoud bare toestand aldaar kan alleen wor den opgeheven, wanneer Alkmaar overtuigd is, dat een sterke band tus sen het agrarische ■*~»1 der bevol king en de hoofdstad, zoals we Alk maar gerust mogen noemen, in beider be'ang Is. We zouden kunnen doorgaan. Ei zijn nog wel meerdere dingen, die ons na aan het hart liggen. Daar zijn de tijden van aankomst van de bussen en de uren waarop de verschillende onderwijsinrichtingen hun lessen doen aanvangen. We weten het wel, het zijn geen pr b'emen van wereldschokkende be. lekenis, maar samenwerking tussen stad en platteland met inschakeling van vervoersondernemingen zou hier w-Micht verbetering kunnen brengen. Nu is het maar al te dikwijls zo dat er niet op gelet wordt, of de uren van vertrek of aankomst van ver voersmiddelen ook rjaar enigszins k'oopen met school tij deïi. Hier kan de stad het platteland misschien helpen. Wij verwachten natuurlijk van hef omreden van Alkmaars nieuwe bur gemeester, die wij uit de aard der zaak gaarne met hef volste vertrouwen te"«moet treden, geen wonderen. Dat hij echter in zijn installatierede onomwonden te kennen gaf. in ver band met ziin in Drente ongedane er varingen, dat een stad als Alkmaar Zich niet kan veroorloven, een eigen leven te leiden, los van. of zoals wel eens geschied is. ten koste van het pWteland, is een bemo°digend begin Bemoedigend voor Alkmaar, daf büikens deze woorden een bn-g"mees ter heeft gekregen met een goede kijk op stad en omgeving bemoedigend ook vnor de wüde omgeving, die bij ver betering van verschillende toestanden slechts profijt kan hebben v Z Lenstra speelt mee tegen Zweden Voor de wedstrijd tegen Zweden, die Woensdag 9 Juni a^. in het Olym pisch Stadion te Amsterdam zal wor den gespeeld, is het Nederlands elftal «Is volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Van Bon (MW) en Schijvenaar (Edo) midden: Stoffelen (Ajax), Terlouw (DCV) en De Vroet (Feyenoord) aanv. voor: Van der Tuyn (HDVS), Rijvers (NAC), Roozenburg (Neptunia)Wil lies (Xerxes) cn Lenstra (Heerenveen) Reserves: Landman (Neptunus), Ever- se (Neptunus), Beenhakkers (NAC* en Schaap ('t Gooi^ De wedstrijd zal om 19 uor begin, nen. Het Nederlands elftal zal sp**len in het normale oranje shirt met witte broek, terwijl naar alle waarschijn lijkheid voor de eerste maal rugnum mers zullen worden gedragen. NOG ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met nog enkele buien, plaatselijk met wat hagel of onweer. Weinig verandering van tem peratuur. Wind tussen West en Zuid Aanvankelijk krachtig; later wat af nemend. Zal Amerikaanse hulpverlening drastisch worden beperkt? Alleen de Senaat kan een dergelijk besluit nog tegenhouden De begrotingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft voorgesteld, de bedragen die de regering der V.S. heeft gevraagd" voor het Marshall-plan en de andere programma's voor hulpverlening aan het buitenland, met 25 procent te verlagen. De commissie stelt voor een bedrag van 5.980.710.228 dollar beschikbaar te stellen voor algemene hulpverlening in de periode van 15 maanden, eiii-' digende op 31 Juli 1949, terwijl president Truman had gevraagd om gelden voor de periode van 12 maanden tot 30 April 1949. De commissie heeft het bedrag voor de hulpverlening aan Europa vast gesteld op 4 mill'ard dollar, hetgeen een verlaging betekent van 245 mil- lioen dollar to.v. het door de regering gevraagde bedrag. In kringen van het Congres bestaat weinig twijfel, dat het Huis van Afge vaardigden de door de commissie voor gestelde verlagingen zal goedkeuren. In dergelijke gevallen vestigt de re gering gewoonlijk haar hoop op de senaat, die zij er toe hoopt te kunnen bewegen om de verlagingen althans gedeeltelijk ongedaan te maken. Congres zal de verlaging hoogstwaarschijnlijk goedkeuren Ofschoon het door de voorgestelde totaalbedrag slechts ongeveer 7 proc. verschilt met het door de regering ge vraagde totaalbedrag, komt de wijzi ging in feite neer op een verlaging met 25 procent, daar de commissie zich slechts met het uittrekken der gelden wil accoord verklaren, indien de periode van 12 maanden, waarvoor zij zijn bestemd, wordt verlengd tot 15 maanden. De commissie verklaarde in haar rapport, dat het niet toegestaan zal zijn om in de periode tot 1 Juli 1949 meer nit te geven dan in het door haar gewijzigde wetsontwerp is vast gesteld. Zij voegde hier aan toe, dat het congres in Januari a.s. weer bij eenkomt, zodat in geval van nood dan de nodige stappen kunnen worden ge nomen. Alleen hulp aan hinderen blijft even groot De door de commissie aangebrachte wijzigingen luiden in het kort samen gevat als volgt: E.C.A.: voor hulpverlening aan de 16 niet-communistische landen van Euro_ pa en West-Duitsland 5.245 millioen dollar gevraagd, 4 milliard voorgesteld Het voor Triëst afzonderlijk ge vraagde bedrag van 20 millioen dollar moet aan de algemene E.C.A.-toewij- zing worden onttrokken. Hulp aan Griekenland en Turkije: 275 millioen dollars gevraagd, 200 mil lioen voorgesteld. Hulp aan China: 463 millioen ge vraagd en 400 millioen dollar voorge steld. Internationaal noodfonds voor kin deren: 60 millioen gevraagd èn voor gesteld. Ponden boier hoe zit dat Is er geen abuis geslopen in de bonnenlijst? Op be paalde bonnen zouden hele en geen halve ponden boter kunnen worden ge kocht? Neen, geen abuis. De jeugd krijgt meer voedings- vetten. zoals onlangs werd bekend gemaakt, maar er zijn „distributie-technische" moeilijkheden om per 14 da gen een bon voor een half pond aan te wijzen. Het hele pond is voor de hele maand bedoeld houdt er reke ning mede, huismoeders! Moskou vraagt 180 millioen minder van Helsinki De Sowjet-Unie heeft het bedrag der door Finland verschuldigde her stelbetalingen verminderd met 180 millioen gulden. Het besluit moet, volgens de desbe treffende Russische verklaring, „ge zien worden tegen de achtergrond van het Finse kabinet genomen is", de drie communistische ministers in het Fnse kabnet genomen is". Het besluit wordt in Helsinki toe gejuicht. Finland zou 789.000 000 gul den aan herstelgoederen, gebaseird op de prijzen van 1938, in 8 jaar tiids van 1944 af hebben moeten bétalen. Verplichte veelevering vervallen De verplichte veelevering is verval len. Minister Mansholt heeft bepaald, dat voor 1948 geen aanslag zal worden vastgesteld en dat de veehouders dus voortaan zelf kunnen bepalen, op welk tijdstip zij het voor de slacht bestem de vee willen afzetten. Grote bedragen reeds verspild" De begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden merkte in haar rapport verder op, dat de V.S. sedert 1 Juli 1945 in totaal 18J 82 000.000 dol lars voor hulpverlening aan het bui tenland hebben uitgegeven, van welk bedrag een groot gedeelte is „verspild" terwijl dergelijke uitgaven bovendien het gevaar inhouden van uitputting van de hulpbronnen der V.S. Zij is van oordeel, dat niemand in staat is om ook maar een ruwe schatting te maken van de behoeften der aan het plan-Marshall deelnemende landen, en zij wees er op, dat een gedeelte van het door de regering gevraagde be drag het doen van „onzichtbare" uit gaven, zoals de betaling van rente en aflossing op oude leningen, zal moge lijk maken. John Taber elk dubbeltje tweemaal om De man die in hoofdzaak verantwoordelijk is voor de stap van de huiscommissie voor de toewijzingen is de voorzitter van de commissie, John Taber (Republikein), die ervoor bekend staat, dat hij „elk dubbeltje tweemaal omkeert alvorens het uit te In welingelichte kringen verklaart men, dat de ko mende dagen sterke druk van. Hoffman en Marshall, mogelijk zelfs van president Tm man, op het Congres zal worden uitgeoefend en dat zij zullen trachten het ge vaar van een verlaging der toewijzingen en de mogelij ke invloed op het moreel in Europa te „dramatiseren". Amerikaanse overstromingen nog niet bedwongen De overstroming van de Columbia, die tot dusver 60.000 daklozen heeft ge maakt en verscheidene dorpen volle dig heeft vernield, schijnt nog niet ge ëindigd te zijn. Het waterpeil is mo menteel langs de hoofdvalei van de stroom gedaald, doch bij de bron van de stroom en vooral bij de bron van de Snake, één der voornaams zij rivieren van de Columbia, is he; wa terpeil opnieuw gestegen. Do late dooi van dit jaar, die de overstromingen heeft veroorzaakt, heeft nog geen einde genomen en do hoge temperatuur doet de sneeuw, die nogi öp de bergtoppen ligt, in vlug tempo wegsmelten. Vlammen in enkele minuten heer en meester Arbeiders ontdekten omstreeks half zeven Donderdagavond rookontwik. keling op de meeltapafdeiing van de N.V. Bertel's Oliefabrieken nabij de Berlage-brug te Amsterdam. Binnen enkele minuten sloegen de vlammen reeds van alle zijden uit de boven- etage en zij hadden nauwelijks tijd 'n goed heenkomen te zoeken. De brandweer, direct met groot ma. teriaal uitgerukt, werd in haar blus- singswerkzaamheden sterk belemmerd, doordat het gehele fabriekscomplex door sloten is omgeven, zodat de mo tor. en ladderwagens, niet dicht ge noeg de vuurhaard konden naderen. Drie kwartier nadat de brand was ontstaan werd met de eerste straal via een ladderwagen, water gegeven Intussen was het vuur ook in een ander gedeelte van het 3 verdiepin gen hoge fabrieksgebouw in de olie slagerij. overgeslagen. Strijd in Palestina woedt nog voort Volgens Arabische berichten, die te Nicosia (Cyprus) binnenkomen, zijn de Egyptische troepen in de tot nu toe hevigste strijd ten Zuiden van Tel Aviv gewikkeld, daar de Joden hevige tegenaanvallen ondernemen te gen de nederzetting Isdoed en Negba, halfweg tussen Gaza en Tel Aviv. De Egyptische troepen zouden op weg naar Hebron twee dorpen hebben bezet, waardoor Negeb zou zijn af gesneden. Ook van andere delen in Palestina wordt nog melding gemaakt van gevechten; de Arabische Liga heeft verklaard, door te gaan totdat de U.N.O. de wapenstilstandsvoor. waarden der Arabieren heeft aan vaard. Troetelkind Abdoellah Ben Goerion, de premier van Israël, heeft verklaard, dat de burgemeester van Haifa van de Britse consul de waarschuwing heeft gekregen dat elk Joods vliegtuig dat boven Palestina zou worden waargenomen neergescho ten zou worden door de R.A.F. als de Joden hun luchtaanvallen op Koning Abdoellah's hoofdstad Amman nog één keer waagden te herhalen. Dikke rookwolken boven het terrein trokken enorme belangstelling. Gebouw verloren Uit in de directe nabijheid van het. brandende gebouw gelegen garages werden een aantal met benzine gevul. de tankauto's ijlings buiten de gevaren zóne gebracht. De brandweer had om streeks acht uur de brand onder de knie. Het stond toen wel vast, dat het gebouw verloren was. Niet minder dan 15 stralen, het ka- non van de P-wagen en de Jan van der Heyden hadden gedurende korte tijd een indrukwekkend woordje mee gesproken. De omvang van de schade valt nog niet bij benadering vast te stellen en ook omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Hr. Ms. „Karei Doorman" op 28 Mei overgenomen va de ririise vlo< is Woensdagavond in de Nieuwe Waterweg aangekomen! Het vliegdekschip op de Nieuwe Waterweg uit de lucht'"gezien. Het lot van West-Duitsland is thans bepaald overleg over demilitarisalie en valuia-hervorming Naar te Londen verluidt, zgn de voornaamste aanbevelingen van de thans beëindigde zesmogendhedencon- ferentie over West-Duitsland, behalve o.m. de vorming van een Duitse con stituerende vergadering tegen 1 Sep tember, en een internationale controle van zeven mogendheden (de 6 deel nemende landen en afgevaardigden van West-Duitsland) over de verde ling van de voornaamste producten van de industrie van het Ruhrgebied, overleg en maatregelen van de Weste. lijke mogendheden betreffende de de- militarisatie van Duitsland, o.m. het Ruhrgebied en een gedeelte van het Rijnland. Daarbij zouden een valuta, herziening voor de drie westelijke zones waarschijnlijk de volgende maand reeds ingaan. Benelux-landen gelijkwaardige partners Waarnemers te Londen zijn van me ning, dat men op alle voorname pun ten vrijwel geheel tot overeenstem ming is gekomen. Overeengekomen zou zijn, dat de Benelux-landen als gelijkwaardige deelgenoten aan het overleg inzake de Duitse vraagstuken met Amerika, Engeland en Frankrijk blijven deelne men, behalve waar het kwesties be treft, die uitsluitend het militaire be stuur aangaan. West-Duitsland mondig in E.R.P. West-Duitsland zal volledig verte genwoordigd zijn in de permanente planning-organen voor het Europese herstelprogramma. Mede in verband daarmee wordt toegestaan, dat tegen 1 September 'n constituerende vergadering, bestaan de uit vertegenwoordigers van de 11 „Lënder" van de drie Westelijke zo nes wordt samengesteld. Een verzekering, dat de grenseisen van de Benelux t.a.v. Duitsland zo spoedig mogelijk behandeld zullen worden, is thans gegeven. Dr. Malan vormde zijn kabinet Geen afscheiding van Brits gemenebest? Dr. Daniël Malan, leider van de Zd._ Afrikaanse Nationalistische Partij, heeft de vorming van een kabinet be kend gemaakt. Dr. D. F. Malan is eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken; dr. E. G. Jansen voor inheemse za ten* H. C. Havenga (Afrikanerpartij) voor Financiën en de „sterke man" J. G. Styrdom (nationalist) minister voor het Grondbezit. Communisme toopt kans, verboden te worden Naar de mening van politieke waar nemers is het onwaarschijnlijk, dat Zuid-Afrika zich van het Britse ge menebest afscheidt en een republiek wordt onder de regering van Malan. De nieuwe regering zou er allereerst naar streven het vertrouwen en de vriendschap van het aanzienlijke En gels-sprekende deel van de Unie te winnen. Mogelijk zal het communisme wor den verboden. De nationalisten ver werpen de eis der communisten tot gelijke behandeling v~n zwa't en blank. Het is niet waarschijnlijk, dat de immigratie geheel zal worden stopge zet Immigranten uit Nederland en de Scandinavische landen zullen waar schijnlijk worden aangemoedigd BENESJ' GEZONDHEID SLECHl'ER In verschillende n iet-officiële klin gen wordt verklaard, dat de gezond, heidstoestand van president Benesj de laatste dagen verslechterd is, zodat men, ofschoon momenteel geen Levens gevaar aanwezig schijnt te zijn over hem in ongerustheid verkeert. De «koude oorlog» heeft een lange adem DE ZESMOGENDHEDENCONFE- RENTIE over West-Duitsland heeft succes gehad, nadat het er aanvan kelijk naar uit zag, dat men speciaal met Frankrijk moeilijk tot een ac coord zou geraken. Na een rugge spraak met Parijs echter kwam men zo ver, de internationale controle over de Ruhr als basis te nemen om te voorkomen, dat deze trke hulp bronnen gebruikt zouden worden om het militairisme het Duitse mili tairisme wel te verstaan te doen herleven. Bovendien zullen door in ternationalisatie de voornaamste In dustriële grondstoiien eerlijk ver- deeld worden ondca de landen in Europa, die ze hard nodig hcober. voor hun economisch herstel. Frank rijk is dan speciaal bedaent 'b'« de hernieuwde bekrachtiging van de wisselende schaal voor kolenleveran- ties, die oorspronkelijk was vastge steld op de conferentie der grote Vier te Moskou en waaraan Parijs zich nadien begrijpelijkerwijs hard nekkig vastklampte. Het succes van deze conferentie kon alleen verzekerd worden door veel geven en nemen van de landen on derling. De Benelux-partners kunnen tevreden zijn; zij zijn als volwasse nen behandeld en zelfs het ie'cwat precaire punt van de grenscorrecties is in hun voordeel beslist zij het voor elke verandering en elk aanbod van meer medezeggenschap. Daarbij komt voor de Westelijke geallieerden een zeker even urgent gevaar van soortgelijke strekking: de oprichting van de partij der kleine nazi's, waar voor ongetwijfeld overal een leven dige animo bestaat. Op de vruchtbare bodem van verwrongen nationali teitscomplexen en rancunegevoelen* dreigt deze partij welig te gaan tie ren in de schaduw der Sovjets-con trole. Nieuw is bet idee eigenlijk niet, want reed- lang hebben diverse leiders van de democratische partijen zich gedwongen gezien om te specu leren op de onuitroeibare en pathe tische Gross-Vaterlands-liefde van het nog steeds vergiftigde Duitse volk. Gevaarlijk voor de tegenstanders is Buitenlands overzicht echter wel het enten van sociale ra- dicale ideeën op deze oude stam. Er dan, dat het niet zeker schijnt te zijn dat deze ook doorgevoerd zullen wor den voor de tot stand koming van een West Duitse „regering",wat een perspectief opent van een taai gekib bel met de verenigde Duitsers der „elf Lander", die er ongetwijfeld allen zo over denken als de grote broer Nord-Rhein-Westphalen, waar reeds meer dan eens een toon aangeslagen werd alsof een nieuw en verschrik kelijker Versailles op komst was. Afgezien van die dingetjes die mis schien nog zullen komen, er waren te Londen eigenlijk al te grote moei lijkheden. De tegenstrijdige belangen immers waren duidelijk ondergeschikt aan de gemeenschappelijke. De tijd drong. De Sovjets maken n.1. bijzonder veel werk van hun propaganda-actie voor een centraal geregeerd Duitsland en, al valt het van hier uit moeilijk te beoordelen hoe groot de weerklank op die actie is in de Westelijke zones, er is geen reden om de uitwerking van de voort durende propaganda te onderschatten. Nog bijna dagelijks immers komen er berichten over stakende ontevrede nen en stakende hongerenden wie ontevreden en hongerig is, is gevoelig zijn de laatste tijd over deze dingen van weerszijden weer harde woorden gevallen. De stemming werd duide lijk geprikkelder naarmate de zes- mogendhedenconferentie voortgang maakte. Een directe verdere verwij dering van Oost- en West-Duitsland zal het accoord van Londen echter wel nauwelijks ten gevolge hebben, want de definitieve breuk is óf reeds lang gekomen (de toekomst zal het leren) óf voorlopig niet i» zicht. On danks de dagelijkse schijn van hét tegendeel, de „koude oorlog' heeü een lange adem. AJt

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1