Ükmaaién' n.-hollandse pers ms Classificatie Twaalf partijen in verkiezingsstrijd Prins Bernhardfonds doet beroep op ons volk Tweede stap verlaging hulpverlening reeds achter de rug Joods offensief desnoods buiten Palestina/' zegt Ben Goerion je Jaargang No 1251 Zaterdag 5 Juni 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stich"Tf. Verantw. redacteur J. v. Zounen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Oude- gracht Tel 3967. STEEDS MEER BEGINNEN zich in ons land stemmen te verheffen tegen bet stelsel van classificatie, het stel- «el, waarbij dezelfde hoeveelheid ar- beid in verschillende gemeenten cp verschillende wijze wordt beloond. Het stelsel komt hierop neer, dat «en onderwijzer of een burgemeester, «en bouwvakarbeider of een arbei der die in de D.U.W werkt, melkboe ren of kleermakers, die in een vijfde klasse gemeente wonen, een stuk min_ der verdienen dan de collega's in de «erste klas gemeenten. De indeling in klassen is reeds oud. En voorheen was het verzet er tegen niet zo sterk als tegenwoordig, on danks het feit, dat het stelsel van verschillende beloning voor dezelfde hoeveelheid arbeid ongeveer gemeen goed is geworden. Hetzelfde stelsel geldt immers bij de kinderbijslag-regeling, waar een arbeider die geen kinderen heeft, veel minder ontvangt dan een arbeider met zes kinderen. Er moet dus iets anders zijn, dat dc tegenzin van de plattelandsbevol king opwekt. Het is niet uitsluitend het idee, dat het onbillijk zou zijn, dat dezelfde soort arbeid minder op brengt. We hebben hier o.L te maken met de bewustwording van het platteland. Het platteland voelt zich nier langer de mindere van de stad, ook niet in cultureel opzicht. Wij zijn trouwens van mening, dat cr nimmer aanlei ding voor is geweest. Wie ernstig studie maakte van wat er op-cultu reel gebied op het platteland en in de stad viel te beleven, wie ook op politiek terrein goed oplette, tnoest tot zijn verbazing constateren, dat het platteland dikwijls een voorsprong had op de stadP De laatste jaren is de bevolking van het platteland, door de verbetering der vervoersmiddelen, waardoor ze meer roet de stad in aanraking kwam, tich meer gelijkwaardig gaan voelen. Door de uitbreiding van de vervoers middelen kwar ook de grote trek naar de stad. Wie tegenwoordig de enorme hoeveelheden mensen ziet, die dagelijks per autobus, auto, fiets of trein naar de stad gaan, voelt dat een geweldige verandering bezig is zich te voltrekken Door deze trek naar d? stad is het leven van een groot deel der plattelandsbevolking in vele opzichten ontzaglijk veel duurder geworden. Men heeft zich behoeften aangewend, die men vroeger niet kende. En nu komen we dus vanzelfspre kend tot de vraag, of het leven op het platteland inderdaad nog zoveel goedkoper is; dat men er met minder geld toe kan dan in de stad. Deze vraag kan niet zonder meer met ja beantwoord worden. Er zullen inder daad gevallen zijn. van de eenvoudig ste gezinnen, die nog weinig behoef den kennen, die op het platteland heel goedkoop kunnen leven. Voor de door snee-gezinnen gelden echter andere normen. Niet alleen voor de zg in tellectuelen, maar ook voor arbeiders en middenstanders, boeren en ouden van dagen. Wanneer zi. hun inkopen in de^tad gaan doen, hebbei^ ze steeds hun reis kosten. Wanneer ze een concert of een uitvoering in de stad willen gaan befcoeken, wanneer ze naar een sport gebeurtenis toe willen,* zijn ze steeds duurder uit dan de stedeling zelf. Wanneer ze kinderen hebben, die naai de Ambachtsschool, de H B S. of wat voor inrichting van Onderwijs ook moeten, komen daar aanzienlijke kos_ ten op. Koopjes zijn onder normale omstan digheden in de stad zeker meer te halen dan op het platteland. Slechts de huishuur is een factor die voor handhaving der classificatie zou kun nen worden aangevoerd Waar weer tegenover staat de ge regelde afvloeiing van de verschil lede ambtenaren en onderwijzers, die in de stad meer kunnen verdienen, wat voor 't platteland funest is. De financiële kant van het vraag stuk der opheffing zal ongetwijfeld het moeilijkst zijn op te lossen, want de ijveraars voor opheffing zullen zeker niet bedoelen, dat de lonen in de stad omlaag moeten, maar wel die van het platteland omhoog. Inmiddels zien we met belangstel ling uit naar het rapport der com missie-Kruit, die onlangs door de mi nister van Sociale Zaken voor een onderzoek van dit probleem is ge ïnstalleerd. v. Z. IETS HOGERE TEMPERATUUR Zwaar bewolkt met korte opklarin gen en overwegend droog. Iets hoge re temperatuur. Meest matige Zuid •esteliike wind- Vijf nieuwe groepen hebben lijsten ingediend In de 18 kieskringen van Nederland hebben Vrijdag in totaal 12 partijen of groepen van de gelegenheid gebruik gemaakt om candidatenllisten voor de verkiezingen op 7 Juli in te dienen. Tien partijen of groepen hebben In alle kieskringen een ljjat ingeleverd: KVP, de P.v.ö.A.,de A.R.. de V.V.D., de Sf. Ger. partij, de CPN, de CHU. de Mld. denstandspartij, de Onafhankelijk Na- tionale Groep en de 1U« Weiter In de kieskringen Arnhem, Nijme gen, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht, A'dam, Haarlem. Utredht, Leeuwarden, Groningen en Maastricht heeft voorts de „oude SDAP vooruit strevende partij voor wereldregering" een candidatenlijst ingediend, terwijl in de kieskringen Rotterdam en Am sterdam nog een twaalfde party een lijst met candidaten heeft ingeleverd, n.1. de revolutionnair communistische partij. Trunan op verlciezingsfoumee Hij heeft heel wat oppositie te overwinnen President Truman, bedreigd door op positie in eigen party zowel als door de groeiende macht van de Repu blikeinen, vertrok in een speciale trein voor een verkiezingstournee var» 13.000 kilometer ter verkrijging van s:emmen voor zijn herbenoeming als candidaat van de Democratische Par tij bij de candidaatstelling in de loop van deze maand. Om negers en New Deal De democraten in het Zuiden van de Verenigde Staten kanten zich te- gen Truman vanwege zijn program van burgerrechten voor de negers. De liberalen in het Ndorden. die niet voor Wallace gekoZen hebben, zien in Truman niet de meest geschikte dra ger van de banin* van Roosevelt. Zij komen er voor uit, dat zij liever de rechter William O Doi.glas, liberaal en aanhanger an de New Deal, als candidaat zouden zien, of eventueel generaal Eisenhower. Op het departement van Buiten landse Zaken zou men de vrees tot uiting hebben gebracht, dat Truman op zijn verkiezingstournee de delica te balans van Palestijfce wapenstil stand zou verstoren door een of an dere Onhandige" uitlating. BU de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1946 waren er 10 partijen of groepen, die .een candidatenlijst' hadden ingediend. Van deze 10 hebben de Prot. Unie, de Bellamy-partij en de groep Rodrigues Lopez nu niet opnieuw lijsten ingeleverd, terwijl de lijst Weiter, de Onafhankelijke Natio nale Groep, de Middenstandsparty.de oude SDAP etc. en de Revolutionair communistische partij nieuwe gegadig den zijn. Engelands Kroonprinses in blijde verwachting Omstreeks midden-October verwacht de Britse kroonprinses Elizabeth moe. der te worden. Het kind zal eventueel na Elizabeth in aanmerking komen voor bestijging van de Britse troon. Zal Benesj binnenkort aftreden In politieke kringen te Praag circa, leren volgens Reuter betrouwbare mededelingen, volgens welke de mo gelijkheid groot zou zyn dat presi dent Benesj zeer binnenkort om ge zondheidsredenen zal aftreden. De doktoren zouden de president 'n langdurige periode van „volkomen rust" hebben voorgeschreven. Algemeen verwacht men, dat het af treden van Benesj onafhankelijk zal zijn van de beslissing over de nieuwe grondwet De termijn voor onderteke. ning van de grondwet loopt over vier dagen af- De mening wint steeds meer veld, dat Clement Gottwald, de communistische minister-president Benesj zal opvol gen. Officieel wordt uit Nanking gemeld, dat de Vegeringsstrijdkracbten van het ront van Tsjantoeng de stad Wanteh, 40 km. ten Zuiden van Sinan, hebben ontruimd. In midden-Tsjantoeng heb ben de troepen zich uit Tsetsjoei op 100 km. ten Z.O. van Sinan, terug getrokken. Anderzijds zetten de troepen der communistische generaals Tsjenji en Tioeposjeng hun offensief in Tsjan toeng voort. Een vooruitgeschoven colonne dreigt de spoorweg van Loeng- D^zer dagen zal de postbode bij u een langwerpige groen-witte kaart in de bus werpen. In deze kaart zyn zes anjers zo gestanst, dat ze met een lichte druk van uw duim tot zes afzonderlijke papieren bloempjes worden. Deze anjers kunt u, evenals in Juni 1940, toen de witte anjer tot een waar symbool van onze vrijheidswil werd, dragen op de verjaardag van Prins Bernhard, op Dinsdag 29 Juni. Siert de anjer u als zinnebeeld van onze vrijheid, zij is niet volledig zonder het rood-wit blauwe lintje, dat precies om de groene steel past. Die wimpel kunt u krijgen bij uw kruidenier, uw bakker, uw banketbakker, uw sigarenwirikelier of uw bloemist. Het bedrag, dat 11 in de offerbus, die bij uw winkelier gereed Staat, werpt, zal al naar gelang uw draagkracht Ij^t bedrag zijn, dat u de vrijheid waard is. Dit is het thema, dat voor anjerdag 1948 is gesteld en dit plan werd tij dens een persconferentie op paleis Soesitdijk gisteren ontvouwd. Wij zien hier de lieer Mulder, directeur van het Prins Berhhad Fonds tijdens de persconferentie, terwijl de Prins aandachtig luistert. Op Maandag 21 Juni zal de actie grootscheeps worden ingezet Prinses Anna blijft R.K. Prinses Anne de Bourbon-Parma is Vrijdagmorgen per vliegtuig uit Ko penhagen naar Genève vertrokken. Toen haar gevraagd werd of zij van plan was van religie te veranderen teneinde met ex-koning Michaël van Roemenië in het huwelijk te kunnen treden, 'zeide de prinses: „Neen, ik zal nimmer mijn godsdienst prijsgeven". Troonwisseling op 4 September In de Nederlandse staats courant van gisteren kwam de volgende bekendmaking voor Hare Majesteit Koningin Wilheimina en Hare Ko- ninkiyke Hoogheid de re gentes Prinses Juliana heb ben my gemachtigd mede te delen, dat de afstand van de kroon door Hare Majes teit Koningin Wilheimina xal geschieden op 4 Septem ber a.a, weshalve op die dag Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Jnliana de regering zal aanvaarden. De plechtige beëdiging in inhuldiging van de nieuwe Koningin zal plaats vinden op 6 September aa. De minister-president, (get.) BeeL Eert bos vloog door de lucht 65.00D dennebomen verhuisden naar IJsland 1 Een bos van 65.000 dennebomen en pijnbomen is een paar dagen geleden binnen^ enkele uren door de lucht ver. huisd, 'zo wordt uit Oslo gemeld. De Oorzaak van deze merkwaardige verhuizing is het feit, dat geologen hebben ontdekt, dat IJsland duizen den jaren geleden bezaaid was met uitgestrekte bossen, die in de loop der tijden zyn vernietigd. Thans bezit het land geen wouden meer. Men is nu bezig met proefnemingen om IJsland opnieuw te bebossen. Na nauwgezet onderzoek kwam men tot de slotsom dat jonge bomen uit Noord Noorvfegen de beste kans hadden om te acdamatiseren op IJslandse bodem en aldus een basis kunnen vormen voorn nieuwe bosbouw. Vandaar, dat dezer dagen een vloot vliegtuigen van de Scandinavische luchtvaartmaat schappij opsteeg van de Noordelijk ge_ legen Noorse stad Troms met aan boord' 65.000 twee jaar oude Noorse dennebofnen en pijnbomen, gekweekt ln de rijks bosbouwschool te Andselv. Men heeft hier jaren lang geëxperi menteerd met het kweken van bo men, die tegen het ruwe winterkli- maat bestand zyn. Dank zij deze proef nemingen zyn grote delen van Noor- delijk Noorwegen thans bedekt met waardevolle bossen. De operatie „vliegend bos" wordt in de gehele wereld met grote belang stelling gevolgd. Heeft zy succes, dan zal voor de eerste maal in de ge schiedenis een bos van het ene land naar het andere verplaatst zijn. De partij der kleine boeren in Hon garije heeft aangeboden als bemid delaar op te treden tussen de rege ring en.de katholieke kerk in verband met de nationalisatie van het onder wijs. Hoffmann zal limonade en prentenboeken moeten schrappen", zegt afgevaardigde Hot Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft Vrijdagavond geweigerd de verminderingen in het fonds voor hulp aan het buitenland weer aan te vullen. Een amendement van afgevaardigde Dirksen (republikein) om het fond» voor het Europese herstel beschikbaar te stellen voor 12 in plaats van 15 maanden werd met 148 tegen 113 stemmen verworpen. Het Huis behandeld» het rapport van de toewyzingseommissie waarin aanbevolen werdt de gehele Marshall-hulp van 6.533 miIIioen dollar voor twaalf maanden te verminderen tot 5.981 millioen voor 15 maanden, het. geen een vermindering van ongeveer 25 procent betekent. Het Huls aanvaardde tenslotte het wetsontwerp voor hulp aan het her- stel van Europa met de reductie van ongeveer 25 procent, zoals aanbevo len was. Het ontwerp is nu naar de Senaat doorgezonden. Daar zal de beslissing definitief vallen. De achtergrond „Hoffman zal misschien de levering van limonade, tijdschriften en prenten boeken aan Europa moeten schrappen, maar ik geloof, dat zij het zonder die dingen ook wel zullen klaarspelen" aldus afgevaardigde John Faber, één der gangmakers vóór de verlaging. Hij achtte het noodzakeiyk hulp te verlenen bij het herstel van door de oorlog verwoeste landen, maar wu niet bereid een groot aantal „in ne vels gehulde" projecten te financieren, alleen maar met h°t doel geld geven. Nu het Amerikaanse Huis van Afgev aardigden de verlaging van de aange vraagde credieten reeds heeft geaccep teerd, geven wö hierbij een overzicht van de toewyzingen, welke voor het eerste kwartaal waren vastgesteld. Opmerkeiyk is, dat IJsland en Ierland alleen leningen kregen toegewezen, terwyi Oostenrijk in totaal een gift vian 70 millioen dollar sou ontvangen. De royale opzet van het Marshall-plan biykt tevens uit de vergelijking tus sen de bedragen, welke als giften en de bedragen welke als leningen waren voorgesteld. Voor het eerste kwartaal was het totaal van de giften ruim het drievoud van het totaal van de leningen. Haringvangst valt tegen Sinds 18 Mei, dettlatum waarop het eerste gedeelte van de haringvloot zee koos, zijn de vangsten uitermate schraal geweest. Sindsdien is, in tegenstelling tot de vooroorlogse jaren, de gehele haring vloot naar zee vertrokken, doch ook hierdoor zijn de vangsten niet zodanig toegenomen, dat van een bevredigen de aanvoer kan worden gesproken. Naar het A.N.P. verneemt zijn de teleurstellende kleine vangsten voor de Redersvereniging voor de Ned. haringvisserij aanleiding geworden het aantal mede te nemen netten aanzien lijk te verhogen. Men hoopt op die wijze het publiek op kortere ter mijn van meer en goedkopere haring te kunnen voorzien DRIE MAANDEN WEGENS CRIETIEK. Een rechtbank te Praag heeft een onderwijzer, zekere Zdenek Mayer, veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf wegens het critiseren van de veiligheidspolitie en de zuivering in de loop van een gesprek met en kele vrienden op de hoek van een straat. Scherpe beschuldigingen tegen Britse regering Ben Goerion, de premier van Israël, heeft aangekondigd, dat de Jo den geenszins verslagen *yn en vol komen bereid zyn alle offers die een verbitterde strijd vragen, te dragen. Hy deed een felle aanval op de Britten en zei o.m.: „Arabische huurlingen van Bevins re- Ben Goerion verklaarde verder:„De Arabische huurlingen van Bevins re- gering beschieten voortdurend Jeru zalem vanuit Britse vliegtuigen en met Britse kanonnen, dag en nacht, brutaal en cynisch" Hy zeide er van overtuigd te zyn, dat de belegering van Jeruzalem spoedig opgeheven zou worden. Wat betreft het Joodse offensief in het centrum van Palestina zeide Ben Goerion: „By het begin van deze oor log heb ik verklaard, Hat het een verdedigingsoorlog was. Doch wij zal. len ons niet alleen verdedigen met defensieve methoden en ons offensief zal niet beperkt biyven binnen de grenzen van de staat Israël of zelfs van Palestina". Ten aanzien van de kwestie van de wapenstilstand zeide Ben Goerion: „zelfs wanneer een wapenstilstand tot effect komt, hetgeen nog niet zeker is, kan ik verzekeren, dat de legers van Israël niet verzwakt zullen wor den doch gereed zullen blüven". Hy zeide te hopen, dat graaf Bernadotte zou begrijpen, dat de Arabische voor, waarden voor een wapenstilstand" on aanvaardbaar waren. Razende Roland reed door een gevel F.en 10-tons vrachtwagen reed te Ro terdam Donderdag recht door een groep spelende kinderen, die bijtijds op zy konden springen, door de voor tuin van een woning en drukte de ge. vel in. Onmiddellijk reed de wagen v/tor achteruit, wat opnieuw een stuk van de gevel deed bezwijken en ver dween met grote snelheid in de rich. ting van Schiedam. In de loop van de avonp spoorde de politie de „razende Roland" op. Het bleek de 20-jarige chauffeur H. B. B. uit Schiedam te zijn, die bekende die avond zes bor. reis te hebben gedronken. De gevel is onmiddellijk door de bouwpolitie gestut, de bewoners liepen geen letsel op. in scheervlucht Maandag zal de Veiligheidsraad bij. eenkomen op verzoek van graaf Ber nadotte, die een nadere uitlegging heeft gevraagd van het begrip „irnmi. gratie" in de resolutie óver Palestina. De Russen zijn gul tegenover Fin land: na de kwijtschelding van de helft dep herstelbetalingen is nu een lening aangeboden van 13 millioen gul den tegen 2 pet. en andere gunstige voorwaarden. Volgende maand zijn er verkiezingen in het land van de dui zend meren. In Praag is officieel medegedeeld, dat het van 1280 personen bekend is, dat zij zijn uitgeweken. Het totaal aantal uitgewekenen wordt geschat op 3000. In Kbme zou een legioen ter be scherming van de heilige plaatsen in Palestina worden gevormd. Ten Va- ticane verklaarde men niets van het plan af te weten. Zes gewapende Sowjet-soldaten b». stormden Vrijdagavond een politiebu reau in Wenen en bevrijdden twee an dere Russische soldaten, die door de Britten waren opgepakt wegens dron_ ken schap en ordeverstoring. Nog even sport: Blauw Wit verloor Vrijdagavond van de Weense profclub Admira met 21 en Gerrit Schulte werd "Vierde op 11 sec. achter winnaar Schults (Zw.) in de le etappe van de ronde van Luxemburg, De Ruyter, Pellenaars, Lamberichts en Janssen noteerden dezelfde tijd als Schulte. De Griekse regering bad aan een aantal Griekse socialisten, die naa* hét Congres te Wenen hadden willen gaan, uitreisvergunningen geweigerd. EGYPTISCH OFFENSIEF AANGEKONDIGD Volgens het Arabische weekblad Achbar el Jom heeft de Egyptische op perbevelhebber in Palestina generaal El Mahawai Hey, bevel gegeven tol een offensief door land-, see. ®n luchtstrijdkrachten, te beginnen Zater* dagmorgen om vier uur plaatselijk» tya.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1