-f Uw dienaar Mijnheer Ontfanger! Abonneert U op dit blad Avontuur in Venezuela Minister Lieftinck is niet mals, maar we zyn ten kantore van zijn medewerker, de Ontvanger van de Belastingen, altijd keurig behan deld. We weten niet, hoe het U gegaan is, maar tegen ons heeft de incasserende ambtenaar nog altijd een dankwoord gesproken als we onze portemonnaie onder het loketje leegden. 't Is wel eens anders geweest! In het maandblad van het personeel, werkzaam by het departement van financiën onder de suggestieve titel „Wfl van Financiën" troffen we een schoon verhaal aan, dat we met binnenpretjes overtikten. Mocht U minder prettige gedach ten hebben over „Hen van Financiën", misschien, dat ze veranderen. De WelEdele Gestrenge Heer Mr. Bernard Wichers, Advocaat btf het Gerechtshof van de Provincie Groningen, Ontvanger van de Directe Belastingen en Accftnsen in de gemeente Baflo, vindt zich verplicht om aan de ingezetenen bekend te maken: Navolgende bepalingen te zijnen kantore. Ie. Het zal niemand geoorloofd zijn om het Kantoor binnen te treden, alvorens aan de de deur geklopt te heben, en van binnen hoorende roepen met luider stemme: binnen. Ie. Zal men de deur mogen openen en met ongedekte Hoofde binnen te treden zonder te rooken of op eenige andere wijze tabak te gebruiken, vermits het zwakke caliber van de ondergeteekende zulks niet gedoogt. Je. Een ieder zal verplicht zijn om de ondergeteekende in deze wijze aan te spreken, namentlgjk: Uw dienaar Mijnheer Ontfanger! Hoe vaart UEdele? Kan ik geholpen worden? 4e. Evenmin zal iemand de stoutheid mogen nemen om op een stoel te gaan zitten alvorens hem zulks worde gepresen teerd en eindelijk ten 5e. Heb ik gemeend als een man van opvoeding deze boven staande wellevendheid aan een onbeschaafd publiek onder het oog te brengen en Ik vertrouw, dat niemand mij zulks ten kwade zal nemen, aangezien ik het van ganscher harte meene. Baflo, den 21 Februarij 1826. B. W. Wichers Uitvinder straalvliegtuig vond geld onbelangrijk Air Commodore Frank Whittle^één der uitvinders van het straalvliegtuig heeft een som van 48.000 pond ster ling geweigerd, welke hem door de Britse regering was aangeboden in Terband met de nationalisatie van de „Power Jets" maatschappij, die het vliegtuig had gebouwd. Whittle verscheen voor de koninklijke com missie voor uitvindingen, die hem mededeelde dat hy recht had op min stens 50.000 pond sterling. Whittle, wiens wetenschappelijk werk vergeleken wordt met dat van Stephenson. pionier van de spoorweg, en met dat van James Watt, die een ware ommekeer bracht in de techniek van de stoommachine door zijn uit vinding van de afzonderlijke conden sator, is de enige onder de uitvinders van het straalvliegtuig, die zijn oc trooien niet deponeerde en nooit zijn rechten op hun ingebruikneming deed gelden. Amerikaanse „sleeën' zullen duurder worden Gevolg van Amerika'* 3e loon ronde Men verwacht in Detroit. dat ten gevolge van de onverwacht grote loonsverhoging bij de General Mo tors en de Ohrysel by de derde loon- ronde het slechts een kwestie van tijd zal zijn, dat de pryzen voor Amerikaanse automobielen zullen worden verhoogd. Men raamd, dat de verleden week door de General Motors toegestane loonsverhoging van llcts. per uur de maatschappij ongeveer 75 millioen dollars per jaar zai kosten, terwyl de Chrysler b{jna 24 millioen dollars méér zal gaan betalen. Bovendien Bullen de Autofabrikanten binnen kort de invloed ondervinden van de gestegen kosten voor onderdelen en materialen. Hun nieuwe loonschaal zal zich ook uitbreiden tot hun le veranciers. Zy besteden allen meer voor de aankoop van onderdelen en materialen, dan zy besteden voor de uitbetaling van lonen. Voor Chrysler bedraagt de verhouding b.v. meer dan 3 op 1. Vóórdat de nieuwe loonregelingen tot stand kwamen, verwachtte men, dat de prijs voor de verbeterde Ford's slechts ongeveer 10% boven die van de oude modellen zou liggen. Dit percentage zal ook wel wat ho ger komen te liggen! Gaan Russen voort met ontmanteling bedrijven Volgens het onder Britse licentie te Berlijn verschijnende blad „Die Welt" hebben de Sowjet-Russische autoriteiten in Duitsland het voor nemen weer fabrieken in hun zóne te ontmantelen, waartoe zouden behoren de Leuna-mestsloffenfabriek te Mer- seburg, war 28.000 personen werken, en ade Agf-filmfabriek te Wolf en (9.000 arbeiders) Het blad zegt, dat het ontmantelen is voortgezet ondanks de Russische verklaring van Januari 1947, dat de ontmanteling was stopgezet. Voor de werkloosheid werd een oplossing ge vonden door werkkrachten naar de uraniummiinen in Saksen te dirige ren, aldus het blad, dat zegt vernomen te hebben, dat 150.000 tot 200.000 Duitsers hierheen gebracht zijn. „Daav in deze uraniummijnen thans nog maar 40.000 man werken, is er goede grond om te geloven, dat de anderen naar de S. U. zijn gedeporteerd". „Nederland doet 't beter dan wij" zegt Engels blad Volgens het liberale b!ad „Man chester Guardian" pakt het Neder landse volk zyn na-ooriogse proble men aan met meer inzicht en moed dan het Engelse volk. „Nederland tracht tegen de tijd, dat de Ameri kaanse hulp eindigt op eigen beitfn te staan en dit kan het alleen maar bereiken door een nieuwe industriële structuur op te bouwen", aldus het blad. „In de toekomst zullen de Neder landers hun invoer vrywel in even wicht moeten brengen door uitvoer. Zij kunnen slechts leven, zoals zjj dat voor de oorlog gewend waren, indien zy zowel de export verhogen als zelf sommige goederen vervaardigen, wel ke gewoonlijk werden ingevoerd. Nederland is in hoofdzaak op de V.S. aangewezen. Het verlangt als Amerikaanse ifulp meer uitrustingen voor de industrie en niet een onmid dellijke grotere welstand. In al deze opzichten zijn de Nederlandse proble men dezelfde als de onze", zo schrift de Manchester Guardian. „Het is hard om het te zeggen, maar het schijnt waar te zijn, dat de Nederlanders hun problemen met meer inzicht en moed aanpakken dan wij". Spaarders hadden in April hun geld weer nodig Door de Nederlandse Spaarbank- bond gepübliseerde cijfers wijzen uit, dat in de maand April 2918 bij de algemene spaarbanken werd ingelegd 24.774.89S en terugbet. ƒ32.872.921. Het spaarbedrag daalde dus met ƒ8.098.028. In de eerste vier maan den van 1948 beliepen inleg- en terug betalingen reap. ƒ117.371.689 en ƒ116.813.119, hetgeen voor deze pe riode een geringe vermeerdering van de spaargelden met 586.570 betekent By de bar\kspaarbanken waren inleg- en terugbetaling in April 1948 resp. 2.125.645 en ƒ2.656 985, zodat ook hier het spaarbedrag verminderde. In de eerste vier maanden van 1948 daarentegen nam het spaarbedrag by' de bank spaarbanken toe. Inleg be droeg ƒ11.188.023 en terugbetaling 9.528.664. Amerikaanse Senaat sprak 11 uur over toelating ontheemden De Amerikaanse Senaat heeft na een debat van ruim elf uur een wet aangenomen tot toelating in de V.S. van in to'taal tweehonderdduizend ontheemden uit Europa in de loop van een periode van twee jaren, aan vangende 1 Juli a.s. Het wetsontwerp werd aangeno men met 63 tegen 13 stemmen en er waren voor- en tegenstanders van beide politieke partijen. Volgens het wetsontwerp moet minstens de helft van het aantal toe te laten personen op landbouwgebied onderlegd zijn en moet eveneens minstens de helft af komstig zijn uit landen, die door een andere mogendheid geannexeerd zijn geweest. schrijvende lezers 2n het gereatueerde Prinsenhof te Delft is in verband met de Nationale Herdenking var» de Vrede van Munster ©en tentoon .telling georganiseerd. Zaterdagmiddag heeft HJSJH. Prinses Juliana, na bijwoning van de herdenking In de Nieuwe Kerk, een bezoek aan deze tentoonstelling ge bracht. H.K.H. Prinses Jutiana wordt door de heer Mr. J. K. v. Haagen, chef van de. af<L Oudheidkunde en Natuurbescherming van het Departement van O.K. en W. voorgelicht over de slag om 's-Hertogenbosch, waarvan een maquette tentoongesteld ts. Ree hts van de prinses Minister-Presi dent dr. Beel. Voorzichtigheid bij opheffing van distributie iseerste eis Mijnheer de Redacteur, 'Uw hoofdartikel „Distributie" van heden geeft aanleiding tot het maken van enige opmerkingen. Ik hoop dat U deze ook onder de aandacht van de lezers van Uw blad wilt bjengen. U schrijft in de aanhef van Uw artikel, dat het conflict tussen de Federatie van Melkhandelaren en de Minister de felle tegenzin heeft aan getoond, die by de middenstand te gen distributie bestaat. De tegenzin vindt zijn oorzaak natuurlijk in de arbeid die onbetaald moet worden verricht, n.1. het bonnenopplakken. Niet tegen het distribueren op zich zelf. Dit immers is de taak van de middenstand. Denkt men hier goed over na, dan komt men toch tot de conclusie, dat het verzet tegen het bonnenplakken in wezen een veroor deling inhoudt van eigen onmacht, om een systeem toe te passen waar bij de beschikbare hoeveelheid recht vaardig wordt verdeeld. De Federa tie dreigde wel met het wapen van staking, doch kon, voor zover ik heb kunnen nagaan, geen constructief plan aan de Minister voorleggen, waarin een rechtvaardige verdeling werd gewaarborgd. Het argument was „er is voldoende melk. hef dus de distributie op". De consument is de laatste tijd wat sceptisch geworden, wanneer van bepaalde zijde aandrang werd uitgeoefend om artikelen vrij te doen verkopen. Dikwyls was het resultaat (gelukkige niet altijd) dat plotseling de grote voorraaden ver dwenen waren en wat op de bon nog wel verkrijgbaar was, bleek als „vrij" artikel schaars of niet meer aanwe zig te zijn. En daarvan waren dan de mensen met de smalle beurzen de dupe. En nu kiest U, zy het na aarzeling, de zijde van degenen, die omdat het zoveel gemakkelijker is, de melkdis- tributie willen opheffen. Als consu ment ben Ik direct geneigd om daar mede in te stemmen, maar denkende aan opgedane ervaringen zeg ik „in twijfel onthoudt U". Als U bepleit Beste allemaal! Hier zyn dan de beloofde ant woorden op jullie briefjes! De sta pel is de laatste weken aardig aan gegroeid en ik zal m'n best doen om ex- door te komen. JAAP KUIPER vraagt of hij mee mag doen. Na tuurlijk mag dat, jó! JOOP STUBE- NITSKY. Wanneer je naar de H.B.S. gaat sdhrijf je het me wel, hé? JANNEE SMIT. Wat jammer, dat het allemaal hanen zyn! Groeien ze al aardig? HENNY REVERS. Nee meid, postzegels van briefkaarten kan ik niet gebruiken. Alleen edhte zegels! PIOENROOS kan de postzegels, die zij heeft, gewoon per brief opsturen, hoor! ROODBORSTJE. Heb je 'n leuke verjaardag gehad? VLINDER. Veel pleizier met het schoolreisje, hoor! APOLONIA. Sigarenbandjes kan ik niet gebruiken. Lees maar een3 wat ik'onder „Van dit en dit" schreef. VERGEETMIJNIET Wat kunnen Jullie heerlyk in de duinen wandelen! Ik vind het fijn, dat jullie de eieren laten liggen. ASTERTJE is heerlyk naar Amsterdam geweest. Leuk, dat die meisjes ook by jullie komen! RIA v. d. BEEK heeft twee broers in Indië. Reken maar, dat ze bly zijn met een brief van jou! RINK JE MEIJER hoopt ook eens een prijs te winnen. Dat kan misschien wel, maar je had nu niet een oplossing ingezonden, en dan gaat het vast niet! Daag! NANNE BENIT zal Ik Oom Rob antwoordt inplaats van „O 16" het boek „Pe ter onder de Piraten" sturen, Is dat goed? STRANDSCHELP JE had een vraag. Die hoop ik de volgende keer te beantwoorden. Je 'raadsels be waar ik, hoor! Tot schrijfs! ANNIE NAGTEGAAL vroeg om een per soonlijke brief. Het is jammer, An- nie, maar daar kan ik thans niet aan beginnen, 'k Heb echt geen tjjd! Fyn, dat je biy was met die doos postpapier! MUURBLOEMPJE. Nee meid, ik kan geen foto in de krant zetten! Ik blijf liever een beetje op de achtergrond, hoor! OOR KONING zond me een tekening. Ik zou hem wel in de krant willen plaatsen, maar dat kost teveel. Mis schien later eens met een tekenwed strijd. Daag! CORRIE SCHRIJVER. Fijn, dat jij zo gezond als een via bent Is je zus al weer beter? PIETT PAALTJES is ook welkom in de kring. Schrijf maar veel, jó! ATJE REZELMAN is oyk pas jarig ge weest. Nog wel gefeliciteerd, hoor! Leuk, dat je ook met ons mee doet! MINA EGBERGEN. Sigarenbandjes kan ik niet gebruiken. Wel post zegels, maar dat weet je misschien al. TINIE BRAK wil graag een cor respondentievriendinnetje hebben. Dat kan wel, Time, maar dan moet je mij even sohryven, hoe oud je bent en waar je veel van houdt. Doe je dat? OLD FIREHAND. Ben je al ge slaagd met je advertentie in de Kin- deakoerier? Schrijf je me dat eens? JASMIJN wordt een beetje ongedul dig. Volhouden, meid! Je wint van zelf een prys. Is de schoonmaak (gelukkig) weer voorby? NELLTE BLOM. Ben je alweer beter? En je Moeder ook Het lenteversje was wel aardig, maar de lente is nu voorbij. Als je nog wat anders hebt. plaats Ik het misschien wel in de Kinderkoerier. TRINIE NOBEL vraagt waar tante Marijke blijft, die er verleden jaar wel was. Tante Marijke is verhuisd en nu is het al leen weer Oom Rob. KROONDUIF heeft witte muizen. Erg leuk, hé? Over de jaartallen zal ik eens na denken. MARTEN DE VRIES Hoe veel kinderen er aan de Kinderkoe rier meedoen? Ik zou het niet pre cies kunnen zeggen, maar het zijn er erg veel! REINA RUITER als nieuweling is ook hartelijk welkom! MONTBRETIA. Hoe is het nu met de poesjes? Aardig zijn die beest jes, hé? ANNIE BAKKER is ook welkom ln de club. Een Morgenster is er echter al. Weet je geen andere leuke schuilnaam? Zoek nog maar eens! Ziezo, voor vandaag weer tot zover. Tot de volgende keer, jonge lui en allen de hartelijke groeten van jullie OOM ROB had: ruimere melkrantsoenen voor de zieken, de op diëet levenden, het ver strekken van melk aan de schoolkin deren, zou ik onvoorwaardelijk Uw zöde gekozen hebben. Nu ben Ik het met Uw voorlichting niet eens. Ik acht het dan ook een verstan dige maatregel van de Minister, dat hy de beslissing over het opheffen van de melkdistributie nog enige tfld heeft -uitgesteld. Het Bedrijfschap voor Zuivel adviseerde om de melk distributie op korte termyn op te hef fen. Ditzelfde bedrijfschap schreef mij een maand geleden, toen ik als se cretaris van Volksonderwijs gevraagd had naar de mogelijkheid om voor het event schoolfeest melk te verkrij gen, dat dit niet zou gaan. Een maand later kreeg ik bericht dat da gevraagde hoeveelheid ter beschik king kon wórden gesteld. Ik kan da motieven van het eerste besluit niet begrepen. Onze voedselpositie is een kwestie van lange termynen en da beoordeling of een artikel op een be paald tijdstip kan worden vry gege ven moet toch gebaseerd zijn op de cyfers en de zekerheid dat de om standigheden gelijk biyven of in gun stige zin zullen veranderen. Moeders zijn in het" algemeen ver standig en wanneer de Minister als leidster de moeder van de porcelein- kast lciest meen ik dat dit een goede keuze is, ook bij de melkvoorziening, al hoop ik persoonlijk van ganser harte dat het binnen korte tijd mo gelijk zal zijn de melk als vrij arti kel te verkopen. Met dank voor de opname. A. Kleymeer Naschrift Redactie De heer Kleymeer vergist zich als hij meent dat de tegenzin van de middenstand zich alleen zou bepalen tot het bonnenplakken. Er zitten veel meer bezwaren aan vast. Inderdaad heeft de heer Kleymeer gelijk als hy wijst op de moeilijkheden die soms ontstonden als de distributie van be- paalde artikelen werd opgeheven. We denken aan aardewerk. Er was van dat artikel nog steeds een tekort en een grote behoefte. Voor de rest wij zen wij op het feit, dat tal van bon nen op het ogenblik niet besteed wor den. Dat duidt er op, evenal9 by de schoenen, dat distributie dan in feite overbodig is. Dat de nodige voorzich tigheid moet worden betracht, zyn we met elkaar eens. verschil len we wellicht .\san z waar de grens bereikt is. DONDERDAG 10 JUNI 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 7.50 Dagopening; 8.45 Werken van Offenbach; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvitaminen; 10.35 Gram.muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Uit de romantische tijd; 12.00 The Avrollans; 12.38 Orke3t Deprince; 13.00 Nieuws; 13.15 Virtuoso-sextet; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Solistenconcert; 15.00 voor de vrouw; 16.00 Tussen vier en vijf, radio-programma in een note- dop; 17.00 Kaleidoscoop* 17.20 Welk dier deze week?; 17.30 Vaudeville-or kest: 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.15 Radio-Vol ksmuziek. school; 20.00 Nieuws; 20.15 Residentie orkest (Weber, Beethoven, Copland en Ravel); 21.45 „De tunnel onder het kanaal", hoorspel; 22.00 Orgelspel; 23 0 Nieuws; Hilversum II 415 m. 7.00 en 3.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 7.45 Morgengebed; 9.05 Kamermuziek; 9.35 Marsen; 9.45 Schoolradio; 10.00 en 10.45 Gr. muziek; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Volkslie deren; 12.33" en 13.20 Mel?opole-or kest; 13.00 Nieuws; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Vrolijke klanken; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Zangrecital; 15.30 Werken van Couperin; 16.00 Bij. bellezing; 17.00 Radio-jeugdjournaal; 18.00 Piano-spel; BNV-kwartier; -18.30 Orkest muziek; 19.00 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Praatvaria; 21.00 Klankbeeld over de molen; 21.30 Omroeporkest (opera concert); 22.15 De vaart der volkeren; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. FEUILLETON Naar het Engels door JOHN STUDLEY Roddy wierp het stuur om met een Trol ijk hoeraatje en wendde de ste- Ten van de boot naar Miramar. U hoeft vanavond niet naar Cu- racao, generaal!, riep hij. De stad heeft haar stem op generaal Rojas uitge bracht! Van de kade af tot aan de verste hoeken van de stad weerklonken de overwinningskrelen. Het volk deinde dansend, springend en juichend de Alameda op! Naar Miramar, schreeuwden ze; Haar Miramar! Viva Rojas! Het triomfgeroep drong duidelijk tot de generaal van Roddy's boot door. Wat wilt u, vroeg Roddy aan de generaal, u aan het volk vertonen, of. Nee! riep de generaal, naar huis, alsjeblieft naar huis! Toen San Carlos zich had moeten overgeven, waren de cellen van de politieke gevangenen geopend, zodat Peter en Mc. Kildrick weer als vrije mannen op de straat stonden, Daav hoorden ze, da't Vega, na tot aan de haven te zijn teruggedreven, op een zeilboot gevlucht en onderweg naar Curacao was. Het nieuws uit Caracas was nog be langrijker. De opstand van de aan hanger van Roja in Porto Cabello had zyn partij in de hoofdstad in bewe ging gebracht. Zê kwamen tot de ont_ dekking dat er geen tegenstand gebo den werd. Bij regimenten tegelijk wa ren de regeringstroepen naar Rojas overgelopen en Alvarez was gevlucht naar zijn jacht dat in La Guayra lag en naar Trinidad'gestoomd. Er was al een deputatie naar Porto Cabello on derweg om Rojas naar de hoofdstad te begeleiden. Maar Peter en Mac ^on den niet te weten komen of Roddy er_ in geslaagd was Rojas te bevrijden, of dat Rojas vermoord was of dat hij door zijn overwinnende volgelingen in vrijheid was gesteld. Alleen bij het huis van Senora Ro jas zouden ze dat gewaar kunnen wor den. Dus deinden ze mét de mensen stroom mee naar Miramar. Het huis was hel verlicht en de Alameda, de tuin en zelfs de grote portiek stonden opgepropt met een opgewonden me nigte. Vooraanstaande mannen uit de stad klommen op de hekken en op de stoeptreden van het huis en brachten „Viva's" uit op de nieuwe president, op Senora Rojas, op de revolutie. Be neden hen werden degenen, die in het gevecht gewond waren, op de schou ders getild en stormachtig toegejuicht. Een kwartier lang bleef de menigte nog steeds toenemen. Het lawaai en gejuich werden voortdurend sterker; maar toen viel er een angstige stilte. Er werd verschrikt gefluisterd; een duister gerucht ging van mond tot mond. In de ogen van de menigte was twijfel en smart. Rojas was niét in San Carlos gevonden! Dat betekende dat op het laatste ogenblik de verdedigers van San Car los hun de vrucht van de overwin ning hadden ontnomen. Rojas was ver moord en zijn lijk had men de haaien toegeworpen! Uit de menigte steeg een onheil spellende kreunende kreet omhoog. Een aanvoerder van de partij van Ro_ jas sprong de trappen van het portiek op. „Hun levens voor het zijne"! schreeuwde hij. „De dood aan de moordenaars! Naar het fort!" De mensen in de tuin drongen naar de hekken; maar een vreemd geroep van de menigte op Itraat weerhield hen. Ze draaiden zich om en zagen op het balkon boven de portiek de gestalte van Senora Rojas staan. Met één arm opgeheven verzocht ze om stilte; met de andere wees ze naar de deur, waardoor ze juist te voor schijn was gekomen. Een kleine, grijze man. rechtop en stram, kwam naar de rand van het balkon, geleid door twee jonge meis jes in het wit Verbaasd, bijna verbijsterd, bleef de mensenmassa even stil, alsof ze iemand aanschouwden, die uit het graf was opgestaan. En toen brak de spanning; zelfs de mannen barstten in snikken uit en door de stilte van de tropische nacht daverde een Jubelende weL komstkreet. Met hun ruggen tegen de omheining van de tuin gedrukt, stonden Péter en Mc. Kildrick naar de gestalte op het balkon te staren, met ogen, die bijna niets meer zagen. Dus Roddy heeft het klaarge speeld, zei Peter met een brok in zijn keel. Pino Vega, kom maar op als je durft „Viva de Witte Muizen"! Een uur later leunden twee jonge mensen tegen de borstwering van het platte dak van Miramar, Boven hen waren de diepblauwe hemel en de blanke sterren; van beneden klonken nog steeds de vreugdekreten van de menigte en de jubelende Jonen van een triomfantelijke mars. Morgen, zei Roddy, ga ik je va der een gunst vragen. Ik wil hem vragen, of ik de cel, waar hij het laatst in gezeten heeft, twee uur lang mag gebruiken. En waarom? vroeg Inez verbaasd. Ik heb ze nodig voor een vriend, zei Roddy, Pedro heeft me verteld, dat de vriend van me de man is, die naar Caracas bericht heeft gestuurd, dat de Witte Muizen opgesloten moes ten worden en je vader naar een an- "dere cel overgebracht. Ik vraag, of de nieuwe commandant mijn vrien£ wil opsluiten in die cel en hem vertellen, dat hij daar de rest van zyn aardse leven moet slijten. Twee uur later zullen de Witte Muizen hem bezoeken en tegen hem lachen door de tralies. Dan zal Ik de deur open maken en hem zijn „geld voor de terugreis en een maand salaris" geven. Hij heet Coldwell! Ik had nooit gedacht dat je zo wraakzuchtig was, lachte Inez. Het ls ook geen*wraakzucht, zal Roddy; het is gevoel vo(ft humor. Het is 'n aardig strafje! Hy keek haar peinzend en vragend aan, terwijl hy nog dichter bij haar kwam staan. Je vader, fluisterde hij, is vry. Het meisje haalde diep adem; ze straalde van geluk. Ja, zuchtte ze. Ik herhaal, fluisterde Roddy, dat je vader vry is. Waarom zeg je dat?, antwoordde het meisje zacht, Ben je dat alweer vergeten?, riep Roddy. Je hebt me verboden Je te zeg, gen dat ik van je hield, zolang je va der nog niet vrij was. Inez keek naar hem op; en het licht van de sterren glansde in' haar ogen. Wat wilde je me zeggen?, fluis terde ze. Je er aan herinneren, dat je m» geen kus meer wou geven voordat j« vader vry was. En hy i# vrij.1 EINDE JÉ

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3