QeC Ikmaafikr Nederland had de beste verdediging - dat gaf de doorslag WAPENSTILSTAND IN PALESTINA N.HOLLANDSE PERS 19^5 Spel in de tweede helft minder fraai I **flB Welcome.... Ba tbJ Millioenenleger stranden geland 5e Jaargang No. 1255 Donderdag 10 Juni 1948 (Jitgave voor de gelijknamige Stich ig. Verantw. redacteur J. v. Zoonen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Ou de- gracht Tel 3967. Oranje—team klopie de Zweden mei 1—01 Wederom toonde de Nederlandse ploeg zich sterker dan een der Scan dinavische elftallen: Nederland won van Zweden met 10! Een onver- wachte zege, want dit Zweedse team heeft de naam van een der taaiste te zijn van het vastenland van Europa De Oranje-hemden hebben gewonnenmaar hoeveel weddenschappen zouden er verloren zijn? Dat is, overigens, iets wat zelfs de slachtoffers van hun eigen pessimisme niet meer interesseert, want voetballend Ne derland verheugt zich van harte. En reeds hoorden wjj van verschillende kante^al praten over een mogelijke terugkeer van die glorieuze dagen van weleer, toen Nederland keer op keer sterk bleek tegen sterke tegen standers. Zou er kans op zijn, dat het laagtepunt is overschreden? Laten wij niet te hard van stapel lopen. Want, hoe mooi het succes ook Is dat wij bereikten, het spelpeil gaf toch lang nog niet overal reden tot een ongebreidelde optimisme. Nederland direct vinnig in de aanval De Zweedse doelverdediger Torsten Lindbcrg heeft de bal weggestompt. Lenstra staat gereed om op te sprin gen. De Vroet won de toss éh dus trapte Nordahl af. Da eerste aanval van betekenis was voor de gasten, maar al spoedig bleek, dat Nederland niet van plan was zich door hen te laten insluiten en al in de tweede minuut ontstond een dot van een kans. toen -Wïlkes, na een formidabele dribbel de bal zuiver overgaf naar v. d.^Tuyn die, zij het in moeilijke positie, ech ter huizenhoog overschoot. Onmid dellijk hierop noteerden we weer een goede Nederlandse aanval, die he laas tot hetzelfde resultaat leidde. Midvoor Roozenburg was tot op de rechtervleugel afgezwenkt en gaf 'n afgemeten voorzet, die ditmaal door Wilkes tot in de tribune werd ge werkt. Dit was het spelbeeld uit de eerste minuten, een hoopvol beeld, maar de wedstrijd was pas begon nen. De Zweden waren misschien nog niet aan veld en bal gewend en dus bleef het oppassen. Dit bleek vooral noodzakelijk, toen de Zweden zich langzamerhand wat los werkten en onze achterhoede aanvankelijk nog al onzeker optrad. Dit gold echter niet -voor Terlouw, die er van het begin af aan goed het oog in had, maar des te meer voor Schijvenaar en van Bun. die wel veel werk verzetten, maar slecht plaatsten. Overigens was het korte tik-tak spel der Scandinaviërs een kolfje naar de hand van onze defen sie en het duurde dan ook geruime tijd eer Kraak een bal aanraakte. GOAL! Na 10 minuten gebeurde het on gelooflijke: Nederland nam de lei ding. Niet dat dit doelpunt onver wacht kwam, maar niemand durfde het eenvoudig te hopen, dat de Oran je-ploeg de zo gerenomeerde Zweden aan zou kunnen. Maar hoe dan ook, het gebeurde" op wel zeer fraaie wij ze. Uit een aanval door het centrum belandde de bal by Wilkes, die zich handig vrij maakte en schoot. Eerst kwam de bal tegen een Zweeds been, vanwaar hjj weer bij onze linksbin nen terecht kwain. Toen schoot Wil kes nogmaals en raakü! (10) Onmiddellijk volgde nog twee ge vaarlijke aaifvallen van Oranje, die echter niets opleverden. Goed werk Het was een lust onze ploeg in deze periode aan het werk te zien. Wilkes bleek zijn oude vorm te pak ken te hebben. Rijvers sjouwde weer van het ene eind naar het andere en tussen hen in opereerde Roozenburg als een handige midvoor. Op de rechtervleugel hadden we in van der Tuyn een snelle buitenman, terwijl Abe Lenstra, hoewel niet in de vorm van de vorige interlandwedstrijden, een aantrekkelijke wedstrijd speelde. Het was ook in deze periode, dat Rijvers een scherp schot inzond, dat slechts met de grootste moeite door Lindberg tot een hoekschop kon worden verwerkt en hst was even eens in deze ogenblikken, dat Wilkes een ontzettend harde schuiver 3 cm. langs de verkeerde kant van de paal schoot Kolfje naar Oranje-hand De Zweedse voorhoede daarente gen bleef in het korte spel volhar den, zodat onze verdediging steeds tijdig kon ingrijpen, zonder dat Kraak er aan te pas behoefde tc ko men. Het eerste schot van betekenis kreeg onze doelman pas in de 18e minuut te stoppen. Maar dit schot luidde dan ook tevens een periode in van sterk Zweeds aanvalsspel en zelfs de kanthalf Rosen probeerde het eenmaal met een ver schot. De Nederlandse defensie had nu intus sen ruimschoots de ty'd gehad om zich in te spelen en het ging, .naar mate de eerste speelhelft vorderde, veel beter. Zo konden de Vroet en Stoffelen meer aandacht aan 't steu nen van de voorhoede gaan beste den. Een opgelegde strafschop werd on ze ploeg door scheidsrechter Jorssen onthouden, toen Wilkes, na drie, vier maij gepasseerd te hebben en alleen voor doelman Lindberg gekomen, op werkelijk ruwe wijze werd gevloerd. Tot grote verontwaardiging van het publiek liet de arbiter echter door spelen alsof er niets aan de hand was. Dat had 2—0 kunnen zijn en het zou, gezien het spelbeeld, nie mand, zelfs de Zweden niet, hebben verbaasd. Aan de andere kant ontsnapte ook on* doel aan een doorboring, toen van Bun Nilsson even te veel vrij heid gaf en de Zweedse linkjbnlten alleen voor Kraak gekomen, precies tegen diens voet opkogelde. In de 40e minuut leek het toch 20 te worden, maar na een mooie combi natie tussen Wilkes en Abe, schoot de Fries over de uitlopende Lind berg heen tegen de lat. Drie minuten later was het weer Lenstra, die een kans had, maar ook hij werd tegen de" grond gewerkt door een Zweeds verdediger. Dit gebeurde echter een meter buiten het strafschop-gebied, en de toegekende vrye schop lever de niets op. Enige ogenblikken later floot de scheidsrechter voor lust. Tweede helft stelde ieleur Zo aantrekkelijk en fraai de strijd in de eerste helft soms was geweest, zo'n teleurstelling was het spel na de hervatting. Speciaal in de voor hoede was het verband plotseling zoek. Waar bleven nu die snelle drib- bles van Wilkes, waar zijn felle scho ten? Waar de verwarring-stichtende switches tussen Rijvers en Van der "Tuijn en waar het goede spelverde- len van Roozenburg? Gelukkig ech ter kon de achterhoede steeds opnieuw het hoofd bieden aan de nu gevaar lijker wordende Zweedse aanvallen. De blauw-witten hadden in de rust blijkbaar het consigne gekregen meer te schieten, Want het aantal malen, dat Kraak thans op de proef werd gesteld was groter dan in de eerste helft. De Stormvogel-man verwerkte echter alles op zijn bekende rustige en stijlvolle wijze en zo bleef er de nul op het scoringsbord. Hoe sterk de Zweden nu ook kwamen opzetten, hoe zwaar de druk op het Neder landse doel ook werd, de aanvallen, door de Nederlandse voorhoede opge zet, bleven gevaarlijk en tweemaal kort achter elkaar kon de ietwat stijf spelende doelman Lindberg zijn han den warmen aan venijnige schoten van Rijvers en Van der Tuijn. Toch Zowel de Joodse als de Arabische autoriteiten in Palestina hebben het bevel van de Veiligheidsraad tot een bestand van vier weken onvoorwaar delijk aanvaard .aldus heeft graaf Bernadotte ,de bemidelaar van 8e V N, Woensdagavond aan de VN mede gedeeld. Het „staakt het vuren" en het be stand zullen ingaan op Vrtfdag 11 Ju- ni te zes uur G.M.T. In zijn booschap aan de betrokken regeringen*' heeft Bernadotte uiting gegeven aan z\jn „hartelijke dank" voor de „prachtige samenwerking" by het volbrengen van zyn taak. konden we ons niet aan de indruk onttrekken dat Nederland de zaak wat te slap aanpakte. Het leek alsof men dacht aan dip ene doelpunt ge noeg te hebben, een geheel verkeerde opvatting, want de aanvallen der Zwe den waren gevaarlijk genoeg om ten slotte succes op te leveren. Terlouw stopperde als de bestel Dat dit succes niet gekomen is voor de gasten kan gevoegelijk op naam worden gezet van Terlouw, die stop perde alsof hy zyn leven niet anders gedaan had! Vooral het kopwerk van de Krimpenaar was af en de grote Gunnar Nordahl heeft dan ook geen plezierige avond gehad. 9 In de 20e minuut van de tweede helft raakte de Zweedse linksbuiten Nillson gewond. Hij werd vervangen door de MalmÖ-speler Jönsson, die rechtsbuiten ging spelen, terwijl Carlsson naar de linkervleugel ver huisde. Hoewel Nederland regelmatig de kans kreeg om de voorsprong te ver groten, toonden de Zweden zich nu toch beslist de meerderen. Qua tech niek en uithoudingsvermogen waren zij de onzen de baas, maar één factor hadden zij tegen, een factor die hun misschien zelfs de overwinning heeft gekost: het verrassende elemeüt in hun aanvallen ontbrak volkomen. Het spel was te doorzichtig en te breed en dit gaf de Nederlanders steeds wéér de gelegenheid op tijd schoon schip te maken, zy het dan ook, dat er bg dit wegwerken ontzettend slecht werd geplaatst. In het bijzonder Stof felen bezondigde zich hieraan vele malen, maar ook bij de handige Rij vers was dit onderdeel ditmaal een zwak punt. Het spel bleef heen en weer gol ven. Steeds toenemende druk op ons doel met af en toe een snelle uitval der onzen, dat was het spelbeeld van de tweede helft. De Haagse bomaanslag Tegen medeplichtige Bakker 10 jaar geëist Tegen de 33-jarige oud-ambtenaar van het Bureau Nationale Veiligheid. F. Bakker, die betrokken is geweest bij de bomaanslag op de Prinsen gracht in Den Haag op 6 Dec. 1946, werd' voor de Haagse rechtbank 10 jaar gevangenisstraf geëist. Uit de getuige-verklaringen van sergeant De Boer en baron van Heem stra, die, naar men weet, reeds door de Hogere Krijgsraad veroordeeld zijn, bleek dat Bakker de naam van het slachtoffer aan De Boer had door gegeven. Ook leverde hij de flessen voor de bommen, die De Boer zou vervaardigen. Bakker verklaarde ter zitting, dat hij de plannen van De Boer nooit au-serieux had genomen. Gottwald volgt Benesj op Klement Gottwald, de communisti sche premier van Tsjecho-Slowakye, zal dr. Edvard Benesj als president opvolgen, zo is in betrouwbare krin gen te Praag bevestigd. ZELFDE TEMPERATUUR Droog weer met enkele overdrü. vende wolkenbanken. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Onge. veer dezelfde temperatuur, als Woens dag. mem Eind goed al goed! Pas tegen het einde kwam er wat meer tekening- in de strijd. De Zwe den zagen dat het zo niet ging, kwa men steeds feller opzetten en begon nen nu elke schietkans te benutten. Het Oranje team zag het gevaar hier van, voelde dat de gelijkmaker ieder moment zou kunnen komen en gooide er, onder de leuze: aanvallen is de beste verdediging, nog even 'n schep je op. Enkele snelle rennen van Van der Tujjn stichtten nog even verwar ring in de Zweedse defensie en ook Lenstra, hoewel lang niet de geniale Lenstra uit de wedstrijden tegen de Belgen, wist soms gevaarlijk door te 'breken, maar altyd kwam er een Zweeds been of hoofd tussenbeide, qetgeen ook het lot werd van enkele goede schoten en kopballen van Rij vers en Wilkes. Zo bleven de defensies de baas, en nadat Kraak een paar maal fraai had Ingegrepen, floot scheidsrechter Jorssen het einde van deze aantrek- keiyke, voor de rust zelfs fraaie wedstryd, waarvan het resultaat een 10 overwinning, after all, toch ze ker hoog mag worden aangeslagen. 1T IS A GREAT PLEASURE to us, Alcmarians, to welcome again you, our guests from Bath. We have Ion ged for this day, all of us. It is hot overdone: there was not only a ccmmittee that was busy for so~ me time in making a good recep tion; not the grown-up you'th that go in for sport s, nor your parents- for-ïome-days (who are resolute upm treating you more tenderley yet than th?y ever did their own children) only thought of you and vished the days less lazy, no all people he're longed for the day of your arrival. There was the litt. le boy in the stree't that knew by heart at least all til? names of your football-team. There was the old (poor and lonely) man regretting he could not have one of you with him. Wh at is the meaning oL the tie that bind us together? Not only the fact "that you are good sportsmen it can be; nor the outlook of a visit in return, nor, even, for the knowledge you are english.no. The name Bath will ever be as symbol to us. That it is. Do you remember? Those days when we started life again; those days when there was a feeling of triumph and glory in every one of us; but, those days, too, wnen we were weak and tlredThen came that call from Bath. Bath adopting Alkmaar! So we knew that the tie of comrade-ship, laid between us by the hard hand of war, had not broken of, that there was a better, an almost personally friendship growing. Now. for "rhis friendship we are all looking, you know, this sort of thfng ft is tfce Worid want. You are here ncw and we hope you'11 do g to 1 spurts and have a jolly good time - but for one moment onlv be aware of this: your visit to us is cf m.'re Importante yet than foot ba 11 or swrmming ever can be. Welcome in, AJkmgar! Hel is een groot genoegen voor ons, Alkmaarders, wederom u, on ze gasten van Bath, te verwelko men. Wy hebben allemaal naar de ze dag verlangd. Dat is niet te sterk gezegd: er was niet alleen een comité dat een tijdlang druk is geweest met de voorbereidin gen voor een goede ontvangst; niet de jongelui die aan sport doen, noch jullie pleegouders die vast_ besloten zijn jullie, nog meer te verwennen dan ze ooit hun eigen kinderen deden waren de enigen die aan jullie dachten ên de dagen minder lui wensten, nee.... alle maal hier verlangden we naar de dag waarop jullie zouden arrive ren. Daar was dat kleine jongetje op straat, dat ten minste alle na men van jullie voetbal team uit z'n hoofd kende. Daar was die oude (arme en eenzame) man, die het zo jammer vond, dat hy niet een van jullie te logeren kon hebben. Wat is de betekenis van de band d e ons tesamen bindt? Niet alleen het feit dat jullie goede sportsmensen bent, kan het zijn, noch het vooruitzicht van een tegenbezoek, zelfs niet dat jullie. Engelsen zijnnee De naam Bath is voor altijd een symbool vcor ons. Dat is het Weten jullie het nog? Die dagen toen wij op nieuw begonnen te leven; die da gen toen iedereen het gevoel van de overwininng met zich droeg; maar ook die dagen toen wij nog slap en vermoeid warenToen kwam' die tijding van Bath, dat Bath A'kmaa>- adopteerde! Daar door wisten wij dat die band van kameraadschap, tussen ons door de hard? ha^d van de oorlog gelegd, nog niet was gebroken, dat er een nog betere, bijna persoonlijke vriendschap zou groeien. Wel z 'n vyiondschao d?ar kijken wij allemaal naar uit, weet Je, dit is wat de Wereld nodig heeft. Jullie zijn hier nu en we hopen dat jullie f :n zullen sporten en een leuke prar da<*en hebtmaar den1- er even één ogenblik aan: Jullie be zoek hier is van een groter belar^g dan vretbal of zwemmen ooit kun nen zijn. ;n AiVrr»n-*r' op onze 6EEW MET to XWAHT1 Millioenen-invasie. Precies vier jaar geleden zaten we er min of meer op te -wachten. Nu is de invasie gekomen. Geen invasie echter van zwaarbewapende Tommy's, maar een van millioenen, ontelbare colora dokevers. Langs de gehele kust, misschien van Zeeuws Vlaanderen tot Den HelderTot nog toe zijn de vijanden van ons volk op plaat sen benoorden Zandvoort gevonden en hoe verder naar het Zuiden, hoe meer er gevonden werden. Tot tegen duisternis zyn duizenden kinderen uit de plaatsen langs de kust, honderden politiemannen en gemeente werklieden in touw geweest tegen het geel-zwarte gevaar, dat 't kost wat kost op het strand vernietigd moet worden. Indien de ke vers mochten slagen de duinen te „veroveren" zijn de gevolgen niet te overzien. Bij Den Haag, waar de grootste hoe. veelheden werden aangetroffen, werd de schooljeugd ingezet, terwijl ook politiemannen, gemeente-werkliden en vrijwilligers op grote schaal in de strijd werden geworpen.- Maar niét alleen bij Den Haag en Scheveningen spoelden de staatsge vaarlijke kevers aan. In Noordwijk stónd men op drie punten te wachten met petroleum op een buit, die uit een 100.00& kevers bestond. In Zandvoort werd de indringers ook al geen kans gegeven. Op tijd werd hier de invasie ontdekt door arbeiders van gemeentewerken. Ook hier werd de schooljeugd, die een vrije dag kreeg, ingezet en wel met groot succes: duizenden kevers wer den onschadelijk gemaakt. Waarschijnlijk zijn de kevers toen zij een vlucht wilden ondernemen in Frankrijk en België door de sterke Oostenwind in zee terecht gekomen. Door de Noord.Oostenwind werden zij op de Nederlands? kunst geworpen Met honderdduizenden zijn zij aange spoeld,, soms met trossen van 100 of, meer tegelijk. Het is zaak de dieren te vernietigen alvorens zij de duinrand bereiken» want in dat deel van de kust zijn de kevers moeilijk ie vangen door de plantengroei. De schooljeugd profiteert er intus sen van: zij hebben een vrije dag ge kregen, want, zoals de wethouder van Onderwijs in Den Haag zei: Hét is be langrijker om „deze staatsvijand no. 1" te weerstaan en een dagje vrij te ge ven dan onze aardappeloogst te laten vernietigen. Israël aanvaardt bestandsvoorstel Dr. Chaim Weizmann, president van Israël, heeft te Parijs op een pers conferentie medegedeeld, dat Israël be reid is het bestand in Palestina te aanvaarden. De aard van het Arabische antwoord wordt angstvallig geheim gehouden. Ofschoon Bernadotte in zijn nota heeft verklaard, dat hij als antwoord eer rechtstreeks „ja" of „neen" op zijn bestandsvoorstel wen-t, zijn er aanwyzingen, dat dc Arabieren op som mige punten opheldering zouden wen sen. EERVOLLE ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk Besluit van 10 Mei 1948 is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. de heer J. H. Massink, directeur van en leeraar aan de R.H.B.S. te Alkmaar. Ook af bij Calianisooq l Wat we hiernaast al schreven: „van Zeeuws Vlaanderen tot misschien Den Helder ls nuchtere waarheid ge- wordenEnkele telefoontjes beves tigden, dat er reeds coloradokevers gevonden zijn in Petten en Caliants- oog. Maatregelen zijn getroffen om het gevaar dat hier tot honderden ke. vers ls beperkt tegen te gaan. Sovjet bij jet-Unie protesteert Nederla'nd en V.S. Tegen ophitsende persartikelen" Radio-Moskou meldt, dat de Sovjet Unie protesten heeft gezonden naar de Nederlandse en Amerikaanse regerin. gen naar aanleiding van „tot oorlog aanhitsende" persartikelen. Het protest aan Nederland betreft een artikel in „Het Vrye Volk" van 13 April, dat volgens de Sovjet-rege ring „provocatief' is, „tot oorlog aan hitst" en zon aandringen op „het- laten vallen van Amerikaanse atoombom men op Sovjet-Russische industriële centra". Het protest aan de V.S. verwijst naar „ongebreidelde propaganda voor een nieuwe oorlog, die in de V.S. wordt, gevoerd" en citeert een artikel in „News Week" van 17 Mei als een „in het oog vallend voorbeeld". Het artikel bevat volgens het Sovjet-pro test „lasterlijke verzinselen, gericht te gen de Sovjet-Unie, waarin de Sovjet unie als agressor wordt afgeschilderd, die naar het heet zich voorbereidt op een aanval tegen de V.S." De protesten brengen de resolutie van de algemene vergadering der V.N. waarin oorlogspropaganda wordt ver oordeeld in herinnering. Afschriften van de protesten aan Nederland en de VS. werden tegelij kertijd overhandigd aan Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., zo meldt Radio-Moskou nog. Naar uit de einduitslagen van 'tweê van de vier Luxemburgse kiesdistric ten blykt, hebben de socialisten dri# zetels gewonnen. De communisten blef ven gelijk evenals de liberalen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1