Ikmaafifer Deens passagiersschip voor Jutlands kust op mijn vermoedelijk 150 doden N.-HOLLANDSE PERS 1945 Wapens rusten in Palestina 5e Jaargang No f257 Zaterdag 12 Juni 1948 Uitgave voor de gelijknamige 8ticb"ag. Verantw. redacteur J. v. Zoonen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Oude- gracht. Tel 3967. Filmproblemen De ontwikkeling die de film in de laatste vijf en twintig jaar heeft ver toond ,is van zodanige betekenis, dat de overheid in steeds sterker mate haar bemoeiing op dit gebied zal moe. ten doen gelden. Wekelijks toch trekken honderddui zenden Nederlanders naar de biosco pen om daar enkele uren verstrooiing te zoeken. En jammer genoeg heeft de bemoeiing van de Ned. overheid zich tot dusverre voor een groot gedeelte bepaald tot het negatieve. Er is een filmkeuringsdienst en in verschillende plaatsen bestaat nog het instituut der nakeuring. Voor de rest interesseerde de over heid zich voor het percentage, dat aan vermakelijkheidsbelasting zou kunnen worden geheven. Verder ging de liefde niet. Er is nu in ons land een commissie ingesteld, de commissie Sassen, die een rapport heeft .vervaardigd aan de hand waarvan een wijziging van de Bioscoopwet zal worden voorbereid Het rapport van de commissie is nu verschenen. Wanneer de regering de conclusies in dit rapport vervat, aanvaardt, is er een mogelijkheid, dat het met de ver vaardiging van Nederlandse films en met de tot standkoming van een Ne derlandse filmindustrie vlotter zal gaan dan tot dusver Volgens het rapport mag de over heid niet afwachten of-de particuliere industrie in de toekomst wellicht eens enkele films zal gaan vervaardigen, maar behoort zij steun te verlenen aan de filmliga's en andere instellin gen, die zich behalve met het ver vaardigen _bezig houden met het vertonen van culturele films met een grote kunstwaarde Vooral dit laatste schijnt ons van groot belang. De toestand begint o» dit gebied werkelijk hopeloos te wor. den. Nieuwe Nederlandse films be. boren tot de grote uitzonderingen. Ne_ derlandse speelfilms krijgen we zo goed als nooit te zien, omdat de pro- ductie niets bedroog*- Af en toe is cr nog eens een herhaling ▼an de Jantjes of Suikerfrenle of Mc. rijntje of wat dan ook, maar voor de rest moet het publiek tevreden zijn met films van buitenlandse origine. En aangezien een zeer groot ge deelte van het publiek geen talen kan verstaan .zitten ze naarstig avon. den lang de onderschriften te ontcij feren, waardoor ,als er een werkelijk goede film wordt vertoond, de schoon heid voor een belangrijk deel verloren gaat. Er moet een Nederlandse filmindu strie komen! Niet alleen dat er onder de Nederlandse bevolking zelf een gro t« belangstelling is voor Hollandse films^.maar wij denken hierbij ook aan het afzetgebied .dat goede Neder, land se films zouden kunnen hebben in bet Vlaams sprekende gedeelte van België ,in de Zuid Afrikaanse Unie en in Indonesië en de West. Reeds té lang zijn we overstroomd geworden met Hollywoodproducten, die ons weliswaar sterren te zien ga ven van grote schoonheid, maar die ons voor de rest niets deden .de wei nige goede films niet te na gesprokert Wat Nederland nodig heeft, niet alleen voor Nederland zelf maar ook om de band 'tus. ?n de Nederlands sprekenden in» de zo juist genoemde landen te verstevigen is een goede Hol landse filmcultuur. Onafhankelijkheid is hier verre te verkiezen boven af hankelijk zijn van wat de grote man nen in de filmindustrie ons willen voorzetten. Indien de overheid de verhoogde opbrengst van de vermakelijkheidsbe. testing hiervoor zou aanwenden, zou den we »n de goede richting gaan! Extra—suiker voor inmaak Voor de inmaak zal dit jaar weer «en extra rantsoen suiker worden ver strekt. In de bonnenlijst van 2 Juli zal voor alle leeftijdgroepen een bon bekend gemaakt worden voor 5C0 gr. ouiker. weerbericht HETZELFDE WEERTYPE. Droog weer, behoudens een kans ©p enkele verspreide onweersbuien, voornamelijk in het Zuiden van het land. Overdag zonnig en behalve langs de Waddenzee warm weer. Zwakke tót matige wind uit richtingen tussen -Oost en Noord, doch in de namiddag op vele plaatsen invallen van een ••koelere zeewind. Honderden vochten in woelige zee voor hun leven in vroege morgen Het 1.668 ton metende Deense pasagiersschip „Kjobenhavn" is ter hoogte van de Oostkust, van Jutland gisterochtend vroeg op een mijn gelopen en gezonken. Vijftig ziekenauto's en een aantal dokters en ver- pleegsters werden naar de kustplaats Hals gedirigeerd om de slachtof fers op te nemen. Het schip zonk 24 km nit de kust, binnen tien mi nuten. Ondanks de beperkte tijd was bet mogelijk twee boten nit te zetten. Er waren 350 mensen aan b oord en reeds direct werd gevreesd, dat verscheidene hunner om het le ven waren gekomen. Tientallen vaartuigen begaven zich naar de plaats van het ongeluk en ook vliegtuigen namen deel aan d e reddingspogingen. Denemarken rouwt Een grote menigte vrienden en fa milieleden van passagiers en beman_ ning verzamelde zich terstond voor de kantoren van de rederij. Meege deeld kon slechts worden, dat nog geen namen en geen aantal der slacht offers bekend was,. In de havens van Kopenhagen en Aalborg hing van alle schepen de vlag halfstok In Kopenhagen werden alle theaters bioscopen'en enkele andere vermake. lijkheden gesloten. AFP meldde van Radio Kopenhagen te hebben vernomen ,dat er tot dus ver 225 slachtoffers zyn. Het meren deel der geredden was in nachtkledij. De reddingspogingen worden voortge zet en vliegtuigen werpen reddings boeien boven de plaats van de ramp uit. Extra treinen en vliegtuigen wer. den ter beschikking van familieleden van passagiers-en bemanning gesteld. Drama in vroege ochtend De uitgeputte overlevenden deden ontstellende verhalen over de ramp, -Ji). Dinl»- sliepen zij, toen de ramp zich voltrok. Een koopman uit Aalborg vertelde, dat er aan boord een paniek uitbrak, zo dra men besefte ,dat het schip zinken, de was. Mannen en vrouwen sprongen gedeeltelijk ontkleed ,te water. Fa- milieleden werden in de ruwe zee van elkaar gescheiden. OVERWINNING VAN VAN SWOL EN RINKEL De Davis-cup•wedstrijd Engeland Nederland heeft ons land nog geen succes gebracht. Zowel Van Swol als Van Meegeren verloren hun eerste partijen. Hierdoor is de kans op een Nederlandse overwinning vrijwel ver. vlogen daar van Meegeren zijn 2de enkelspel tegen de Engelse kampioen Mottram wel niet in een overwinning zal kunnen omzetten. Het spelen op een grasbaan was voor onze spelers, die dit niet gewend zijn, zeer moeilijk ook omdat deze zo glad was. Het dubbelspel op de tweede dag van de Davis-cup-wedstrijd Engeland Nederland werd een Nederlandse overwinning. Van Swol en Rinkel versloegen het Engelse paan Mottram en Paish met 6—3, 5-I7, 6—2, 1—6. 6—4. De stand is nu 2—1 voor Engeland. Tot besluit van ztfn tocht naar de Achterhoek heeft Z.K.H. Prins Bern- hard Donderdagavond laat deelgeno men aan een boerenbruiloft. Volko men onverwacht voor de bruilofts gasten verscheen de Prins plotseling in de grote deel van de boerderij van boer Veltkamp bij Lochem, wiens zoon Hendrik Jan die dag in bc< huwelijk was getreden met Jantje Tuiters Exel. Z.K.H. Prins Bcrnhard in gesprek met het bruidspaar. Een officier van het eerste schip met overlevenden, dat de kust bereik, te ,zei dat honderd mensen na de ramp in ruwe zee voor hun leven vochten. Toen zijn schip op de plaats van de "explosie aankwam, was de Kjobenhavn reeds gezonken. In de nam: "dag zochten vliegtuigen nog steeds naar drijvende lichamen .In Aalborg ston<? alle werk stil, daar de werkgevers alle personeel naar huis gezonden hadden. In hotels, zieken huizen en geïmproviseerde eerste- hulpposten kwamen de overlevenden van de ramp tot rust. Alle opvarenden van de Kjobenhavn waren, naar men meent te weten, van Scandinavische nationaliteit. Deense marine-deskundigen zijn begonnen met een onderzoek naar de v -aarop de mijn met het schip in aanraking ig gekomen. Volgens officieuze rap porten zou het een magnetische mijn betreffen van een gedurende de twee de wereldoorlog veelvuldig gebruikt type Volgens d laatste berichten worden nog f50 personen vermist. Duikers zijn op het wrak aan het werk om de lij ken, die zich nog in het schip zouden kunnen bevinden, naar de oppervlak, te te brengen. „Voor ons een politieke overwinning" zegt Joods Bureau De brug bij de Haagse Schouw, t e*r belangrijk knooppunt in de ver keersweg Amsterdam-Den Haag, fa in reparatie. Uk de richting Amster dam gaat het verkeer over een noodbrug, die over de eigenlijke brug heen gelegd te. In de andere richting moet via Leiden gereden worden. Neder lands-Russische handelsovereenkomst Te Moskou is een handelsovereen komst tussen de Sovjet-Unie en Ne derland geparafeerd, welke voorziet in een uitwisseling van goederen. Gedurende twee maanden is door een Nederlandse missie te Moskou on. derbandeld. Een Nederlandse woordvoerder ver klaarde, dat beide partijen zeer tevre den waren. Hij deed geen verdere me dedelingen. Twee doodvonnissen n. a. v. Poespetri-incident Het militair gerechtshof te Boedapest heeft de zaak behandeld tegen zes personen, die als verantwoordelijk werden beschouwd voor het in het Hongaarse dorp Poespetri voorgeval len schoolincident, waarbij een politie man werd gedood. Zekere Miklós Karalyfalvi, die voor de moord op de politieman aanspra kelijk gesteld wordt, is tot de strop veroordeeld, evenals de pastoor van het dorp Johan Asztalos, die als de aanstichter van de moord wordt be schouwd. Vier anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërende van levenslang tot tien jaar. GOUVERNEUR KASTEEL TREEDT IN JULI AF Gouverneur Kasteel van Curacao heeft de Staten medegedeeld ,dat dc Ned. regering hem een functie in de bui tenlandse dienst heeft aangeboden en dat hij daarom zal verzoeken in Juli van zijn ambt als gouverneur onthe ven te worden. De Betuwe waarschuwt: Er is groot verschil tussen kersen en kersen Van de Zijde der Betuwse kersen- kwekers wijst men er op, dat er een groot verschil bestaat tussen Betuwse Meikersen en kersen afkomstig uit andere delen van ons land of uit Bel gië. Het vorige jaar werden honderden kilo's kersen als zogenaamde Betuwse kersen verkocht. Hoewel soms goedkoper dan de echte Betuwse kers waren ze meestal duur der dan andere soorten en de kwali teit was inferieur. De Betuwe acht het dienstig het publiek aan te raden uitsluitend bij bonafide handelaren, tegen de vastge stelde prijzen te kopen, opdat men niet met zogenaamde „gemengde ker sen" bedrogen wordt. In Palestina rusten thans de wapens Voor de tijdsduur van ten minste vier weken en Bernadotte zal alles in het werk stellen om er een „voor. goed" van te maken zwygt het oor logsgeweld in het Heilige Land: Het Joods Bureau verklaarde, dat het besluit van de Arabieren om de wa penstilstand te aanvaarden, een poli tieke overwinning betekent voor de Joden. De grenzen va nlsraël ,op en kele onbetekenente uitzonderingen na, waren intact Kapitein David Willingham en zes andere Amerikaanse marine-ofifcieren zijn als eerste waarnemers voor het bestand in Palestina aangekomen. Het volledig contingent waarnemers zal binnen enkele dagen op zijn post zijn. j Laatste Joodse successen Een Joods legercommuniqué gaf nog een overzicht van de laatste ge vechten voor het bestand. Boven Da- mascus waren drie ton bommen afge worpen. Verder worden „belangrijke successen" gemeld op de weg van Tel Aviv naar Jeruzalem, waarvan de de tails later zouden worden bekend ge maakt be Intern. Vakbond vopr de Dames- confectie, die al tweehonderd twintig duizend dollar geschonken had aan de Haganah, heeft thans, naar uit New- York wordt gemeld, besloten de staat Israël een millioen dollar te lenen. Joods opperbevelhebber gesneuveld Een woordvoerder van de staat Is raël heeft medegedeeld, dat David Marcus, de opperbevelhebber van Jeruzalem, Donderdagavond op zijn poat in de heuvelen van Jeruzalem Jhnpenytde de v«er voor de bevolking van Jeruza lem". Mhrcus diende in de tweede wereld««rlog als kolonel in het Ame rikaanse leger. In Jordaan-dal woedde nog hevige strijd Een weerdveerder van de Joodse regering heeft te Tel Aviv verklaard, dat er twaalf uur na het ingaan van de wapenstilstand nog een hevige strijd woedde in het Jordaan-dal, ten Zuiden van het meer van Tiberias. rondom Misjmar Hayarden en Jisnr NOG EEN KINK IN DE KABEL Abdoel Rahman Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga en Arabisch vertegenwoordiger te Caïro, heeft stappen gedaan bij graaf Foulke Bernadotte, in verband met beweerde schendingen van hét bestand in Palestina door Joodse strijdkrachten. Azzam Pasja, dreigde dat de Arabieren het bestand zouden gaan ignoreren naar aanleiding van deze beweerde bestandsschendingen. Regering Malan stelde politieke delinquenten op vrije voeten Verlies lijst De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Kon. Landmacht: Sold. P. van den Berg, afkomstig uit Bergen (NH), ge_ s.ieuveld 29 Mei 1948. K.N.I.L.M.: Sóend cav. 2e kl. KI. Qesman uit Ned. Indië, gesneuveld 16. April 1948. Kon. Marine: geen verliezen. „Zuid-Afuka moet vrij van druk der oorlogsjaren" De nieuwe nationalistische regering van Zuid-Jtfrika zal onmiddellijk 5 politieke gevangenen, veroordeeld we gens verraad of sabotage gedurende de oorlog, op vrij voeten stellen, aldus heeft de minister van justitie Swart, medegedeeld. Onder hen .bevindt zich Sydney R. Liebrandt, die in 1947 door een bijzondere rechtbank ter dood veroordeeld werd en later levenslang kreeg. Hij landde in Zuid-West Afrika in een Duitse onderzeeboot. Twee stu. denten J. D. Visser en H. S. van Blerk, die verantwoordelijk worden gesteld voor het opblazen van een postkan toor in 1942 en voor de dood van een Europeaan, zullen eveneens worden vrijgelaten. De doodvonnissen werden veranderd in levenslange gevangenis^ straffen. Ook twee verraders vrij In zijn verklaring zegt minister Swart dat het besluit is voortgekomen uil het „diepgevoelde verlangen van dé nieuwe regering om burgers van de Unie te bevrijden van ile druk van de oorlogsjaren en te pogen een einde te maken aan alle daaruit voortvloeiende verbittering". De twee anderen, die vrijgelaten worden, zijn J. A. Strauss en m. J. Bnat Yacof, zo zeide hy, tot laat In de avond. De chef van de operaties van Is_ raël's leger verklaarde tegenover de pers, dat de Zuid-Afrikaanse verte genwoordiger der VN, John Reedman een aanval van het Arabische legioen op Kfar Ana in Ik - gebied van Lyd_ da aanschouwde. ven uur na he^ ingaan van het bestand. De strijd In dit gebied werd door hemiddeling van Reedman gestaakt. Trygve Lie zou wel kleine politiemacht willen vormen Trygve Lie heeft zich voorstander verklaard van het instellen van een kleine politiestrijdkracht der VN om de beslissingen van de Veiligheidsraad kracht by te zetten. Geen enkel tot nu toe door de raad behandeld geval had een grote politiestrydk.-acht ver eist indien er een kleine aanwezig was geweest. Volgens artikel 43 moeten alle le den der VN wapens en manschappen voor een dergelijke macht leveren. Trygve Lie drong er op aan, dat een commissie moest trachten uit de im passe te geraken om voor dit vraag stuk een oplossing te vinden. De te genwoordige moeilijkheden -den dan spoedig overwonnen \v Een begin zou nu gemaakt •i.nmii worden door het instellen, van een kleine „bewakingsmacht", gescheiden van een strijdmacht. Lie was er zich van bewuft, dat het vertrouwen in de VN geschokt was. Veranderingen in het handvest kon den op zich zelf geen oplossing bren gen in het principiële geschil tussen de Sowjet-Unie en Amerika, noch in vallen en daarmee zou de hoop ver dwijnen, dat een derde wereldoorlog voorkomen zou worden. Enorme brand teisterde A.T.O.-wagenpark Gisteravond is een geweldige brand uitgebroken in de loods „San Fransis- co" van de Holland Amerika lijn, gele gen langs de Zuidzijde van de Rijnha ven te Rotterdam. Wagens van de ATO die daar haar garage voor de Praagdienst heeft, gingen geheel in vlammen op en een grote hoeveelheid benzine en olie ging verloren. De brandweer, die met veel materiaal aanwezig was ook drijvende spuiten namen aan het blussingswerk deel heeft met meer dan 20 stralen en met schuimblussers het vuur bestreden. Na twee uur was men de brand in zoverre meester, dat met de nablus sing kon worden begonnen. De oorzaak van de brand is onbe kend. Mogelijk wordt geacht, dat ie mand tegen het strenge verbod in gerookt heeft en een eindje sigaret achteloos heeft weggeworpen. Pienaar, veroordeeld wegens verraad Zij leenden zich voor het voeren van Duitse propaganda via de Duitse om roep te Berlijn. Beiden waren zij ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met dwangarbeid. Poolse beschuldiging aan 't adres van Engeland De Poolse regering heeft de Britse bezettingsautoriteiten ervan beschul digd, de terugkeer van de Poolse kin_ deren, die "tijdens de oorlog naar Duitsland zijn weggevoerd, tegen te werken. Volgens officiële ramingen van Poolse zijde zijn van de 200.000 naar Duits land weggevoerde kinderen uit de Sovjet-zóne reeds 20.000 naar hun va derland teruggekeerd, doch slechts 6000 uit de Westerse zöües. De woordvoerder van de Poolse re gering. generaal Victor Grosz, ver klaarde, dat deze kwestie geen be trekking heeft op de Franse en Ame rikaanse zones. Naar wij vernemen, zullen de Fores. ters-veteranen binnenkort de strijd gaan aanbinden met de brandweer mannen. Als deze met de bal even goed kunnen omgaan als met de spuit dan staat de Foresters een zware strijd te wachten. Dronkaards raken hun auto kwijt... Voor dronken autobestuur ders heeft de ambtenaar van het O.M. bij het kantonge recht in het arrondissement Breda, mr. Van Mierlo, een zeer straffe maatregel aan gekondigd, Hij deelde in een requisitoir tegen een autobe stuurder, die in dronken toe stand een verkeerspaal te Breda omver reed, me# dat hij de politie in het hele ar rondissement opdracht heeft gegeven in het vervolg mo torrijtuigen, bestuurd door dronken lieden, direct in be slag te nemen. „In ernstige gevallen zal ik vernietiging van de mo torrijtuigen eisen", zei mr. Van Mierlo. MR. DR. BUISKOOL WEER IN ONS LAND Gistermiddag arriveerde uit Surina me op Schiphol mr. dr J A. E. Buis kool. De heer Buiskool, die vergezeld werd door zijn echtgenote, is lid van de re dactie-commissie der ronde-tafelconfe- rentie en komt hier ter voorbereiding van de tweede phase van deze conferentie.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1