Ikmaaidet 11^*® Engelse gasten vol bewondering over Hollands landschap Voetbalvijftal N.-HOLLANDSE PERS 19(è5 Alcmaria deed 't toch nog beter Be Jaargang No. 1258 Maandag 14 Juni '948 Uitgave voor de gelijknamige 6tich':nf. Verantw. redacteur J. v. Zoonen. Eedactie en administratie: Ridderstraat boek Oude- gracht. Tel 3967. JDe el/tallen Bath City en Alkmaarse Boys posseerden Zaterdag j.1. voor de aanvang van de wedstrijd even voor onse fotograaf Voetballers klopten de Boys met 2-1, verloren van Alcmaria (5-2) Zaterdagmiddag om ruim drie uur «tonden op het Waagplein zeventien auto's opgesteld, die onze gasten uit Bath de gelegenheid zouden geven een tocht te maken door Hollands onvol prezen landschap. Langs het Noord Hollands kanaal werd via Burgervlot- Tug gereden naar Petten "en Camper duin. Vandaar naar Schoorl, waar in hotel „De Roode Leeuw" een thee werd aangeboden, die werkelijk prima voor elkaar was. Na dit oponthoud ging het vi. ae Munnikenweg (een weg. die leidt door* onze prachtige duinen) naar Bergen Door de Eeuwi ge laan werd naar Bergen aan Zee ge reden en vandaar binnendoor naar Egmond aan Zee, waar een ogenblik ©p de boulevard werd gebivakkeerd Via de-Zeeweg naar Heiloo, va ar na de •ocht al spoedig teneinde liep. Om ruim half zeven kwam men op het Sportpark aan. De Engelsen hebben buitengewoon jfcr.o:cn van deze prachtige autotocht •n «taken hun bewondering dan ook B!'»t ouder stoelen en banken. Dank zij onze automobilisten is deze tocht doorgegaan door middel van de pers danken wij de heren n-rrens het Sportcomité voor hun prr. -Mige medewerking. Alkm. Boys speelde goede wedstrijd Het »s een aardige wedstrijd ge worden deze wedstrijd, die door plm 3000 toeschouwers werd bijgwoond. De uitslag 1—2 is ongetwijfeld de verhouding De Engelse ploeg was technisch beter dan de Boys. hoe wel zij ook op een goede wedstrijd kunnen terugzien. De Engelsen vie len ons als ploeg tegen. Wij hadden iets meer \an verwacht. Het geweldige ingooien van onze gr,.-:cn viel bijzonder op. Soms kwam de bal tot vlak voor doel terecht. En hen blonken de rechtshalf Marshall spil E. Smith, rechtsbinnen Brown?. midvoor JVIc. Culloch en de beide vleugelspelers Doughty en Barley uit. Eu de Boy0 waren Kramer. Pennings de Ley en de Grand goed op dreef. De spelers Kwamen h~t veld op door een erehaag van adspiranten van de Boys en Alcmaria. Daarna werden de volksliederen gespeeld door de Postharmonie, ten gehore gebracht en werden de spelers voor gemeld aan burgemeester mr. dr. H J Wytema en aan mr. Mortimer Nadat de burgemeester de aftrap bad verlicht, volgde direct reeds een gevaarlijke Boys aanval. Direct hier na moest Kram r handelend optre den. voordat binnen Mills gevaar lijk kon worden. Een prachtige voorzet van 1.buiten Barley onderschepte Kramer prachtig. Aan de andere kant liet l.binnen Bakker een prachtige kans onbenut, door de bal over te schieten. Een corner van Doughtj kopte Vil's over. He; spel ging vrijwel ge lijk op. De aanvallen van de Boys werden te kort gehouden, waardoor de En gelse verdediging steeds kon ingrij pen. Ookzetten zij de buitenspelval open waar menige Boys man invloog Bij een goede Bath aanval kopie Browne over. Aan de overzijde kopte de Ley een prachtige voorzet van ie Grand naast Toen er plm 35 minuten gespeeld gijn namen de Boys de leiding Een voorzet van Bakker wordt door Wood ley verkeerd beoordeeld en Indri liet deze kans niet onbenut 10 De Engel •en «zetten n'J alles op de aanval Een corner van Barley werd door Mc Culloch hard ingekopt, maar schil terend door Kramer gehouden Dan weer een hachelijk moment voor het Engelsé doel als de bal niet voldoende wordt weggewerkt, maar het schot van Bakker ging juist naats Een hard schot van Blok trof Wood ley op de juiste plaats Mc Culloch wist een gevaarlijke voorzet van Doughty n>et te beflutten Een gevaarlijke Bath aanval werd besloten met pen schot van Mc Cul loch, die tegen Kramer aanschoot, waardoor de bal corner ging Even later was het rust Na de thee waren de Engelsen direct in de aanval. Een corner was er het gevolg van. Hoog zet Barley de bal voor het doel, maar prachtig stompt Kramer, hoog opspringend de bal weg. De Boys ondernemen ook enkele ge. vaarlijke aanvallen. Toen er plm. 8 min. gespeeld waren ga' Marshall een goéde pass vóoi het Boys_doel, Mc liep toe en met Pennings cn Metse laar op zijn hielen wist laatstgenoem de niets beters te doen dan de bal on houdbaar voor Kramer in eigen doel te schieten (11) Een Boys aanval werd besloten met een schot van In dri, precies in Woodley's handen. Aan de andere kant stompt Kramer een hard schot van Mills corner. Deze werd wederom door Kramer onder schept. Toch neemt Bath de, leiding door een fraai doelpunt van Mills (21). Een keurig opgezette Boys_ aanval werd besloten met een'hard schot van Bakker, dat echter naast gin-;. Het spel ging nu vrijwel gelijk op. Een doelpunt van Mc. 'Culloch werd door scheidsrechter Hom afgekeurd wegens buitenspel. Nadat beide doelen nog enkele ma len aan gevaar waren ontkomen, floot de scheidsrechter het einde van deze goed^vedstrijd. In hotel Koekenbier verenigden de Engelse gasten, spelers met hun dames en genodigden zich na afloop van de wedstrijd aan een diner. Tijdens het diner werd door enkele heren het woord gevoerd. De heer Van Zoonen dankte namens het Spqj-tcomité Alkm. Boys en hoop te dat zij een volgend seizoen weer op haar oude plaats mag terug keren. De heer Van Hilten las hierna een brief voor gericht aan het Sportcomi té door mr. Wills ,de organisator te Bath, die hoopte dat de uitwisseling niet alleen tot de sport beperkt zou blijven. Wij hebben, zo schreef hij, een cricketteam, opera- en toneelgezel schappen. De hockeyers zullen dit na jaar naar Alkmaar komen. Mr. Mortimer dankte alle vrienden uit Alkmaar voor hun prachtige ont vangst en hun hartelijkheid en hoopte dat deze uitwisseling weer een steen tje hee.ft mogen bijdragen tot ver broedering der volken. Nadat de heer Goudsblom, voorzitter van de Boy6, de heer Van Zoonen dank had gezegd voor zijn waarderende woorden, sprak hij de hoop uit, dat deze uitwisseling niet de laatste zal zijn. „Laten wij allen onze schouders onder dit prach tige i^erk zetten en alle bezwaren van ons afschuiven!" zo eindigde spreker. Voor de wedstrijd AlcmariaBath City werden de aanvoerders van de bei de elftallen verwelkomd. Wij hebben één Onzer collega-verslaggevers benijd niet om zün pet, maar wel voor de klep die er voo# hing. Het geheel in stijl met. kromme PÜP- Meer „Engels" dan de enthousiaste Engelsen, die achter ons zaten en d'e evenals wij op de tribune erg veel last hadden van de zon, welke vooral voor de rust onbarmhartig in ons gezicht scheen, zodat de wedstrijd slecht was te volgen. Er was overigens weinig goeds te zien van beide kan ten voor de rust. Het leek ons, dat Alcmaria zich een kleinigheid liet in timideren door de grote roep, welke nu eenmaal van Engelse voetballers uitgaat. Toen men echter zag. dat het ging, wel toen was er ook geen hou den meer aan en na de rust vooral hebben wij een Alcmaria.ploeg gezien, die het Hollandse voetbal eer aan deed. Wat een prachtig ploegverband en doortastendheid. Iers Doughty en Barley wisten nog wel eens gevaarlijke momenten voor het Alcmaria doel te scheppen. Doch. o ironie van het noodlot Marschall te heten. De gulp van deze Marschall was zo onbaatzuchtig, dat onze han dige linksbuiten de Buijzer volkomen vrij keer op keer gevaarlijke situaties voor het Engelse doel wist te schep, pen. Objectiviteit echter gebied te re leveren, dat deze dagen wel wat te veel van de Engelsen hun krachten is gevergd. Officiële ontvangsten. Bij BathCity ontbrak juist dit ploegverband. Er werd teveel gespeeld op de overigens uitstekende midvoor Mc. Culloch, waardoor het verrassen de element geheel ontbrak, nodig om het tegen een sterke achterhoede als Alcmaria heeft tot successen ie bren gen. Individueel echter hebben wij van de Engelse gasten van uitstekend voetbal kunnen genieten. Keeper Woodley verdedigde zijn doel op bril- liante wijze en de beide vleugelspe. Behalve dat zaal-voetbal tus sen vijftallen door vele clubs als onderdeel van de training wordt gebruikt, bljjkt het ook als spel voor het publiek grote aantrekkelijkheid te bezitten. Dit is onlangs tijdens een sport- feest in Wembley Pool duide lijk gebleken, totaal 10.000 toe schouwers werd een wedstrijd gespeeld tussen een Arsenal- team en de „rest van Enge land". Voor Arsenal kwam uit: Swift, Carter, Ward. Paerson en Leuty, terwijl het vijftal van de „rest" bestond uit: Rooke, Mac Auley, Mac Pherson, Har nes en Male. Er werd gespeeld op 'n groe ne, houten vloer. De opstellin gen van een vijftal is: één back die binnen een bepaald gebied de bal met zijn handen mag spelen, verder een halfback en drie voorspelers. De spelers dragen allen gymnastiekschoe- autotochten, gisteren een zware wed strijd tegen de Boys met daarna een diner, laat naar bed enz. He is teveel. Wat wij hebben medegekregen van onze Engelse vrienden is de sportieve wijze waarop zij een nederlaag incas- Wij zouden niet volledig zijn indien wij onze 2e klassers niet even onder de loupe nemen. Zoals reeds gezegd schitterde Maassen, doch ook de Buij zer speelde een goede wedstrijd,- even als v. Wieringen, die de hattrick ver richtte. Jan Untied viel deze keer niet op; zijn doelpunt was echter van goed gehalte. Brouwer vóór en invaller keeper Avink na de rust verdedigde het doel op afdoende wijze. Avink moet echter eens goed trainen op zijn uitschieten. Invaller Pluijmers voor Bos kreeg niet voldoende tijd om zich in te spelen. Do overigen ons compliment voor juL «v-kranig volhouden, ook de midden- iioik in zijn geheel. DE WEDSTRIJD De eerste aanvallen zijn voor A. Dan krijgt v. Wieringen een dot van een kans, treuzelen wordt echter di rect door de Bachterhoede afgestraft Langzamerhand komt B iets meer in de aanval. Wij noteren een te zacht schot van de B linksbuiten, waar Brouwer geen moeite mee heeft. We derom redt Brouwer door uitlopen bij een goed opgezette Bath aanval. Dan begaat de Bath achterhoede de fout teveel op te dringen. Tot twee. maal vuurt de vrijstaande de Buijzer kogels af op het Bdoel. De tweede wordt meesterlijk weggestompt door keeper Woodley. Bcombineért aardig tot het doel, de buitenspel staande midvoor Mc. Culloch krijgt de bal toegespeeld en kogelt de bal naast Brouwer in het net. Tot ieders verbazing wijst de scheids rechter naar het middenveld 01. Kort -hierop maakt spil Smith o.i. geheel onnodig hands. De Alcgiaria penalty-deskundige Hendriks plaatst zich achter het leder 1—1. Een doel punt, dat door het ■publiek niet en thousiast werd ontvangen. Bath_City komt nu meer in de aan val, -wat enkele corners oplevert, doch midvoor Culloch staat herhaaldelijk buitenspel. eD rust breekt aan en wij resumeren een tam gespeelde eerste helft Na de thee een aanvallend Bath- Ci'ty. Enkele malen moet Avink zijn talenten tonen en wij hebben al di rect vertrouwen in hem. Dan weet plotseling G. v. Wieringen door te breken enzijn keihard schot blijft via de binnenkant van de paal in het doelgebied liggen. Er is niemand bij om het laatste tikje te geven en Wood. ley graait zijn doel schoon. Bos laat zich vervangen door Pluijmers en van Wieringen. die even rechtsbuiten heeft gespeeld gaat weer naar binnen. De Buijzer krijgt in duidelijke bui tenspelpositie de bal. weet hem op te brengen en zijn schot treft doel. De scheidsrechter, die overigens goed leidt, doch blijk geeft weinig kijk te hebben op buitenspel, kent het doel punt toe 21 voor Alcmaria. Wederom een aanvallend Bath-City Een corner over rechts, door Avink verkeerd begrepen wordt door Mc. Culloch ingezet, zodat de stand 22 gelijk is. Binnen een minuut is het echter 3 2 voor A Vanaf de aftrap combineert Alcmaria aardig, de bal komt bij v. Wieringen, die goed doorzet en kei hard onhoudbaar inschiet. En dan krijgen <ve de periode dat Alcmaria alles te zeggen heeft. Steeds weer voor, het doel van B. Wij zien Maasen zelfs, een' kans wagen. En het is de Buijezr, die keer op keer gevaarlijk voorzet en na een van zijn prachtige rennen is het v. Wieringen, die de bal slechts voor het inleggen heeft. Hij maakt geen fout 42 voor Alcmaria Een verre vrije schop, prachtig door de Engelsen genomen, even mooi door Avink gestopt. v. Wieringen agressief als zelden vertoond probeert nog eenmaal de bovenlat, doch die bezwijkt niet, de te •rugspringendé bal komt echter bij Jan Untied, die het genoegen smaakt de bal onhoudbaar voor Woodley in het net te deponeren, 52 voor Alcmaria. Dit laten de Engelsen er niet bij zit ten en zij nemen thans het initiaief in handen, Over rechts een prachtige voorzet, die de lat scheerde en met even meer geluk had het 53 ge worden, wat oo kde verhouding iets beter had weergegeven. Kort hierop fluit de scheidsrechter voor de laatste maal, en 11- gelukkige Alcmarianen verlaten het veld, luide toegejuicht door het publiek voor hun welverdiende 52 overwinning. Na afloop der wedstrijd een gezel lig diner voor spelers en officials in het Victorylhotel, waar veel vriende lijke woorden over en weer de vriend, schapsbanden wel hebben verstevigd. Zwemtweekamp uitstekend- geslaagd Gistermiddag werden de sportwed strijden tussen de Alkmaarse en En gelse sportmen voorgezet. Nu waren de zwemmers aan de beurt en het kleine aantaj belangstellenden kan ze_ ker over het gebeurde tevreden zijn. De onderlinge krachtsverhouding, ver geleken met de ontmoeting van twee jaren geleden in Bath, was wel heel miniem. Alleen in de polowedstrijd leden de Engelsen een' behoorlijke nederlaag (5—2) De heer v. Zoonen heette allen har telijk welkom in de met vlaggen ver sierde Overdekte. Hij feliciteerde Ad Boxem namens het sportcomité met z'n kampioeneschap 100 m. schoolslag militairen. De heer vHilten heette de Engelsen in hun taal welkom. De uitslagen waren als volgt 50 meter schoolslag heren I. Sheppard BDSC 37.3, W. de Waal DAW 40, K. Zut DAW 41.9, N. Smith BDSC 43 sec. 50 meter vrije slag heren Ad Boxem DAW 27.8, J. Henneman DAW 30.7, Hammings BDHC 31, K. N. Shackell BDHC 31.8 sec. 50 meter rugslag heren X. N. Dayman BDHC 35 8. I. Mon'tgo- mery BDHC 37.2. N. Verheul DAW 38.5, A. Boomgaard DAW 39.3 sec. Koppelestafette over 150 m. DAW 1 1.28.2. BDSC II 1.29.4, BDSC I 1.31, DAW II 1.34 sec. Gemengde wisselslagestafette 6 x 25 meter. BDSC I en II beiden 1 46 4. DAW I 1.46.5 DAW II 1.50.4 sec. Po1o_estafett« (7 x 25 m.) DAW 1.42.6, BDSC 1.43.7 sec. Tussen de numm°rs door gaf de Alkmaarse Reddingsbrigade enkele demonstraties, terwijl Mei. E. v. d. Hom en de heer G. Afink een de monstratie schoonspringen gv.cn Tijdens één dezer demonoirati 5s gaf een meisje van plm. 4 jaar blijk, «.vat te bereiken is. Zij haalde m*t el handigheid een volwassen persoon, die z.g. niet kon zwemmen ui* het water, waarvoor zij veel ipplaus van het publiek en zwemmers in ontvangt mocht nemen. Mr. Mortimer bood haar ais blijk van waardering een Pond aan, waar voor zij een geschenk aan kopen! Al met al was het ^en uitstekend geslaagde zwemmHiag Na afloop ging men gezamenlijk raar de Mu_ ziektuin waar een tea werd aange boden. Vergadering „Rochdale" In het „Wapen van Haarlem" ver gaderde Vrijdagavond de woning bouwvereniging „Rochdale". De voorzitter, de heer Couwenho- ven. zeide verheugd te zijn over de grote opkomst en hij schetste verder de moeilijkheden, die op het gebied van de prijzen en materialen bij het onderhoud van Je woningen worden ondervonden. In het onderhoudswerk is een grote achterstand ontslaan. Een der voornaamste punten van de agenda was: machtiging tot het doen ontwerpen, van bouwplannen. BOUWPLANNEN Van de 250 woningen, ai« in de buurt van de Vondelschool zullen worden gebouwd, zullen er 115 aan Rochdale worden toegewezen. De 1 bouwplannen van deze woningen zul- Filmprobelmen GD Het rapport der commissieSassen, waarover we in het vorig artikel ge waagden, is niet alleen belangrijk om de problemen die het heeft aangesne den in verband met de te stichten Nederlandse Film-industrie. Indien dé aanwijzingen in het rapport verzat zullen worden opgevolgd, zal de ge meentelijke nakeuring worden opge heven. We kunnen dit niet anders dan toe juichen. De Centrale filmkeuring is o.i. iets waar we al weinig plezier aan hebben beleefd. Verschillende ma len is het voorgevallen, dat films, die in het buitenland zeer hoog ston den aangeschreven, in Nederland werden verboden. Enkele maanden geleden trof dit lot nog weer één van de beste Engels sprekende film, „A last volyage home",, die in de Engels sprekende landen als een van de meest indrukwekkende rolprenten wordt be schreven. We zouden dit voorbeeld me: tal van anderen kunnen vermeerderen. Met de Centrale keuring bleven we echter nog wel een jaar of wat op gescheept zitten. Dat de gemeente lijke nakeuring zich niet meer in de onverdeelde instemming mag verheu gen, is een iblijdend verschijnsel waardoor wellicht een einde zal orden gemaak ran de vertoning dat diverse gemeentelijke autoritei ten met ernstige gezichten zaten te beoordelen, of de een of andere film wel geschikt was om aan hun onder danen te worden vertoond. Naar alle waarschijnlijkheid zullen kinderen beneden veertien jaar bin nenkort niet meer zonder geleide naar de bioscoop mogen gaan. Wat ons in deze aangelegenheid het meest is opgevallen, is de verdeeldheid, die de commissie ten opzichte van dit vraag stuk aan de dag heeft gelegd. Een ieder zou toch eigenlek tot de conclusie moeten komen, dat de hum mels van dertien jaar wel wat anders te doen hebben dan de bioscoop te be zoeken. De tegenstanders van een ab soluut jeugdverbod baseerden hun be zwaren hier op, dat vooral in de gro te gemeenten de bioscoop de ouders de gelegenheid geeft om hun kinde ren van de straat te houden. We heb ben toch even onze ogen moeten uit wrijven, toen we deze motivering ia- zen en. ze rustig gingen verwerken. Is het ln de grote steden werkelijk zo, dat de bioscoop de plaats is, waar de jeugd beneden de veertien jaar de vrje tijd moet zoek brengen? En krijgen de kinderen die nog zo jong zijn, keer op keer zo veel geld van thuis mee, dat ze in staat zijn om de entrée-prijs te betalen? Het wil ons voorkomen, dat men hier toch wel een ietsje te zwartgal lig is geweest Is dat niet het geval, dan is het des te nodiger, dat wordt ingegrepen. Want als het werkelijk zo is, dat de bioscoop wordt gebruikt als bewaarplaats voor de jeugd, dan geloven wij toch, dat het verkieslijker zou zijn, om naar andere oplossingen te streven. Met alle respect die *vjj voor de filmkunst en haar beoefe naars hebben, wü geloven niet, dat onze jeugd veel zal missen, als ze tot een bepaalde leeftijd uit de bios copen geweerd wordt. In dit verband zouden wij er wel zeer sterk op willen aandringen, dat meer dan tot dusverre filmvoorstel lingen speciaal voor de jeugd wordin gegeven, maar dan 'n verantwoordde filmvoorstelling, geleid door erkende paedagogen. En dan in elke scnool een filmtoestel, desnoods door samen werking van twee of meer seho'en. Want wel is het uitermate belang rijk, dat het kind met het wezen van de film kennis maakt op verantwoor de wijze. V. Z. len vermoedelijk door het architecten bureau Van der List worden ontwor pen. Teneinde de grond meer produc tief te maken wenst het Departement van Volkshuisvesting daar zogenaam de étagewoningen. Er zijn echter met het bureau van de Provinciale Weder opbouw in Haarlem besprekingen ge voerd en het is waarschijnlijk, dat althans een deel van die 250 huizen als eengezinswoningen kunnen wor den gebouwd. Besprekingen zijn nog gaande. Gebroken ruiten, zo besprak men bij het punt „onderhoud", zullen niet gratis meer worden vervangen. Daarom zal men het voetballen pp straat nu meer dan ooit moeten tegen gaan. Bij acclamatie werden de aftredend» bestuursleden M. Everts en A. F. Zee- gers herkozen. De penningmeester, de heer J. Koop- al, die ruim 25 jaar in functie is weest, had besloten, af te treden. De heer Ens werd als xgn opvolger gekozen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1