0e C Ikmaadsf ZWENDEL BIJ YLEESVERWERKING IN SCHAGEN EEN- WALGELIJKE AFFAIRE N. HOLLANDSE PERS 1945 Een directeur, die zich niet ontzag om te knoeien met de belangen van de gemeenschap INHZONHBCttte Zo denken de Bath-ers over de ontvangst in Alkmaar Gottwald volgt Benesj op Even stoppen om te stemmen! 5e Jaargang No 1259 Dinsdag 15 Juni 1948 Uitgave voor de gelijknamige Sticb'teg. Verantw. redacteur J. v. Zoonen. Redactie en administratie: Ridderstraat hoek Onde- grafcht. Tel 3967. Gevaarlijke helling Een wetsontwerp, vorige week in de Tweede Kamer behandeld en ten slotfce aangenomen, bepaalt, dat wet houders of leden van Gedeputeerden, die een motie van wantrouwen tegen zich zien aangenomen en desondanks toch niet aftreden als zodanig, kun nen worden afgezet. Het heeft in de Kamer meer stof doen opwaaien en meer tegenstand ondervonden, dan oorspronkelijk werd verwacht. De twee hoofdstromingen, waren als volgt onder te brengen: de ene groep wilde het wetsontwerp voor al le voorkomende gelegenheden doen geften, de andere groep wilde het als een gelegenheidsontwerp beschouwd zien, dat uitsluitend gericht was te gen de communistische wethouders, die ondanks de verschillende moties „\an wantrouwen op hun plaats blij ven zitten. Het wetfontwer" ls ten slotte aan genomen in de oorspronkelijke vorm en zal van kracht zijn, zolang de wet gever er geen veranderingen in. aan brengt. Dit komt dus hier op neer, dat een wethouder die in de gemeen teraad een motie vait wantrouwen te gen zich ziet aangenomen, zijn ont slag thuis bezorgd krijgt. Oppervlakkig gezegd is de gang van zaken logisch. De wethouder is gekozen bij de gratie van het ver trouwen van de raad. Bezit hij dat vertrouwei niet meer en wordt hem dit aangezegd, dan heeft hij inder daad te verdwijnen. Men zou zo zeg gen, dat er geen speld tussen te krij gen is. En toch hebben wij bezwa ren tegen het wetsontwerp, juist van uit democratisch standpunt. Het zal in de practijk kunnen voorkomen, dat een wethouder in een bepaalde ge meente gekozen is, bij de gratie van de meerderheid van een bepaalde par tij of groep van partijen, waar hij zelf niet toe behoort en die de meerder heid hebben. De wethouders, die in deze omstandigheid verkeren, komen nu in een onaangename positie te ver keren. Er is maar heel weinig toe nodig, om de stemming, die tijdens de verkiezing van de wethouders „goed" was en waardoor ook aan een minderheid in de Raad een wethou derszetel werd toegekend, te doen omslaan. WanneeFdezé wethouder te lastig zou worden, heeft de raad zelf nu de mogelijkheid, door een met re denen omklede motie van wantrou wen aan te nemen, deze wethouder weg t.e werken, al zou er niets op zijn beleid als zodanig aan te merken zijn. Neemt de raad dit besluit, dan is het vonnis onherroepelijk en de wethouder verdwijnt. Gezien de verschillende samenstel ling van de diverse gemeentebesturen is het niet denkbeeldig, dat zulke ge vallen zich voordoen. Maar ook nog andere. Wij kunnen ons b.v. gevallen in denken, waarbij het college van B. en W. na samenspreking is samengesteld uit vertegenwoordigers van K.V.P. en de P.v.d.A. Het is geenszins ondenkbaar, dat er tijdens een zittingsperiode een ern stig conflict uitbreekt tussen deze twee partijen. Zó ernstig zelfs, dat er In de raad tegen een wethouder een motie van wantrouwen wordt inge diend, die met behulp van andere par tijen wordt aangenomen. Dan heeft die wethouder heen te gaan, zelfs al is zijn beleid in het be lang der gemeente geweest, maar ge richt tegen een bepaalde party. Verschillende wethouders zullerr zich gaan afvragen, bij het bepalen welk beleid zjj moeten voeren, hoe de meerderheid van de raad er op reageert en dezelfde meerderheid van de raad heeft het in de hand om te zeggen: Zó en anders... Dat de wethouders aan de raad verantwoording schuldig zijn is goed. Maar het rqpet .niet zo zijn, dat de wethouders de raad moeten vrezen. O.i. heeft men zich op een gevaar lijke helling begeven. De remmen mo gen tenminste wel danig in orde zijn. v. Z. AMSTELVELD WEER IN OUDE GLORIE HERSTELD. Een van de meest bekende markten van dc hoofdstad, het Amstelveld, waar vóór de oorlog op Maandag tal loze standwerkers en kooplieden hun plaats betrokken, is weer in ere her steld. Weer zijn een groot aantal stand werkers verschenen, die met hun leu tige kout het publiek bezig houden, maar intussen niet vergeten hun koop waar aan de man te brengen. Vele oude bekenden van voor de oorlog waren present. Vele, eertijds bekende marktfiguren ontbraken. Zij lieten het leven in Duitse kampen. Voor geldgewin waren de schandaligste practijken goed genoeg HET GEBEURT WEL VASTER, dat de C.C.D. ergens een potje clandestien vet ontdekt; het gebeurt wel vaker, dat de een of andere slager, zelf ook slachtoffer van distributie-perikelen, iets doet wat hg niet mag doen; het gebeurt te vaak ook, dat er andere dingen niet in de haak zijn en dat er op een minder verantwoordelijke manier wordt omgesprongen met de volksgezondheidmaar éen dergelijke walgelijke affaire, als door de ontdekking van een potje vet in Schagen aan het licht kwam, behoort gelukkig in Nederland nog tot de uitzonderingen. Hier is, blijkbaar jaren lang, op zo'n afgrijselijke manier geknoeid met de belangen van de volks gezondheid, hier is op zo'n smerige wijze* alleen uit geldzucht, uit winst bejag, gespot met de menselijke waardigheid, dat de benaming van gang. stermethoden nog een milde benaming mag heten. Zij, die verantwoorde, lijk zijn voor deze walgelijke daden hebben een grote schuld op zich ge laden zü zullen de overeenkomstige straf niet mogen ontlopen. den hoeveelheden voor de consumptie nog goede spullen onttrokken aan die mensen die er uren in de rij staan voor over hebben om iets meer te bemach. tigen dan het nog karig rantsoentje anders toestaat. Wie zijn dat? De minst draagkrachtigen; de gezinnen waar de man meestal zware handen arbeid moet verrichten en waarvan de kinderen over het algemeen ook wel een extra'tje kunnen hebben. Zij kregen het niet; er werd geld voor ge maakt en geld is nu eenmaal voor sommige lieden veel belangrijker dan de belangen van hun medemensen. zie vervolg pag. 4 kol 1 Dit kan niet meer de doofpot in WAT voor ons aanvankelijk sterke vermoedens zijn geweest, zo, dat wij van oordeel waren dat een publica tie eigenlijk niet langer kon wachten is er in ons brave Nederland na de oorlog niet reeds te veel de doof. pot ingegaan? is thans zekerheid ge. worden. Wij achten ons derhalve niet gerechtigd om onze wetenschap langer voor ons te houden, in het besef dat het alleen maar dienstig kan zijn voor het verdere onderzoek wanneer bepaalde punten hier en thans wor den vastgelegd, in alle openbaarheid. Om ons tot de feiten te bepalen: vorige week Dinsdag kreeg de vis handelaar Schoehuis uit Schagen be zoek van C.C.D -ambtenaren. De man liep tegen de lamp. want de speurende ogen van de controleurs ontdekten aldra een vaatje met ge smolten vet. Dit clandestiene spulle tje zou hij van de noodslager Hout- kooper hebben gekregen tegen een zwarte prijs. Een man met zwakke zenuwen Houtkooper kreeg een bezoek. Het is jammer voor de heren die dachten in hun plaatselijke hoge positie, in hun macht van kleine dictatortjes, rustig en veilig te zitten als weleer de roverhoofdman in zijn burcht op 'n ontoegankelijke rotstop, het is bui tengewoon jammer voor die heren, dat Houtkooper een man is met niet al te sterke zenuwen. Alleen sterke zenu wen en een koel hoofd zijn bestand tegen lastige vragen en een slecht ge weten. Deze man sloeg door: hij wees de duistere wegen waarlangs veel duistere zaken waren gegaanen dan vielen de arrestaties. Voor zover wij kunnen reconstru eren en wij zullen er in geen enkel opzicht naast zijn heeft Houtkoo per verklaard zelf vet en spek te hebben uitgesmolten. Vet en spek, af komstig van yarkens die voor de vrij_ bank dienden te worden verkocht, wel te verstaan. Waai bleef hef goede vlees? Waar het vlees bleef? Zeker, er kwam een gedeelte op de vrijbank. Maar niet alleen vet is een gewild ar tikel, ook voor goed vlees maakt men goede prijzen. Wat dit inhoudt, kan een ieder op zijn vingers uitrekenen. Hier werden de belangen van de gemeenschap op geofferd aan de belangen van een kleine gemeenschap. Immers, er wer_ Het moeilijke treinverkeer Een Sovjet-Russische technische com missie heeft Maandag honderd van 'n zeshonderdtal goederenwagons, welke op weg van Helrnstedt naar Berlijn te Mariënborn aan de grens van de Sovjet-Russische zone aankwamen, te ruggezonden „wegens defecten". Vol gens Duitse spoorwegautoriteiten wa ren de defecten van zo gering belang, dat zij ter plaatse verholpen hadden kunnen worden. Vele Duitse reï^gers met bestem ming voor het Oosten werden uit de interzonale trein gehaald en terug gezonden naar Helrnstedt. Passagiers uit het Oosten afkomstig konden on gehinderd passeren. Biuiale aap Sedert enige weken vertoeven twee apen, die uit het Tilburgse natuurdie. renpark ontsnapten, in de omliggende bossen. Zij verwijderden zich niet ver van het dierenpark, doch komen meer maléh, door de honger gekweld, bij de villabewoners in de omtrek op bezoek, waar zij dan gevoerd worden. Men slaagde er evenwel nog niet in de dieren te pakken, daar zij uiterst schuw zijn. Onlangs verscheen de jongste der twee apen in de tuin van een uitspanning aan de Bredaseweg, sprong op een tafeltje, waaraan een dame en haar dochtertje zaten, en dronk een glas limonade van het kind leeg. Met een paar luchtige sprongen verdween het dier weer in hét ge boomte. PLAATSELIJK ZEEWIND Overwegend droog, afgezien van en_ kele overdrijvende wolkenbanken vrij zonnig weer. Voornamelijk in het Zuil den en Oosten van het land een klei ne kans op onweer. Plaatselijk een wat koelere zeewind overigens weinig verandering van temperatuur. Hoe de gasten van Bath denken over- de ontvangst die hen hier in Alk- maar ten deel viel? Wel, »ij zijn opgetogen. Ziehier wat twee hunner er voor ons over schreven. „HET WOORD ALKMAAR zal vast en zeker een van de prettigste her inneringen, blijven inhouden voor allen die. aan deze trip hebben deelge nomen en de gastvrijheid van de mensen hier hebben genoten. Alles wat voor ons gedaan is werd gedaan op een manier die bewondering op moet wekken en de daden zelf vinden alleen hun tegenhanger in het vriendelijke <charming) karakter van een ieder die we hier ontmoeten. Uw stad, uw sportmensen, uw inwoners, uw burgemeester, zij allen hebben een blijven de indruk op ons gemaakt. We vinden maar één ding jammer en dat is, dat ons bezoek al te kort geduürd heeft. Maar we hebben altijd geleerd dat ook aan alle goede dingen eens een eind moet komen. Daarom wil ik zeggen uit naam van al mijn collegae: duizendmaal dank, Alkmaar. Woorden ontbreken me om onze erkentelijkheid voor alle goede dingen die we hier hebben ondervonden op de juiste manier uft je drukken. We hopen dat we ze nog eens op een bescheiden wijze kunnen beant woorden! Dit schreef MORTIMER, manager van de' voetballers. Een der spelers schreef nog het volgende voor ons: BESTE ALKMAARDERS, Voor mij is dit een van de mooiste ert prettigste vacanties geweest die ik ooit ergens heb doorgebracht. Jullie, mensen van Alkmaar, 'hebben dit alles voor ons mogelijk gemaakt: jullie hebt geen moeite ongedaan ge laten om dit voor ons te verwezenlijken. Wat ik nu alleen maar hoop is. dat we jullie dezelfde gastvrijheid kun nen laten genieten als jullie naar Bath komt. i Goodbye to all of you, ERIC SMITH Wel, we geloven graag dat de Ba»h_ers tevreden zijn. Ook wij vinden, dat Alkmaar zich van een goede lijde heelt laten zien en dit steunt tot vol- doening! Red. BIJNA GEHEEL PALESTINA RUSTIG In eep door de staat Israël uitge geven officieel communiqué wordt me degedeeld, dat „aan alle fronten, be halve aan het Zuidelijke front, waar het Egyptische leger het bestand heeft geschonden door tot 2 maal toe het vuur te openen, rust. heerst''. NOODWEER IN ZUID ENGELAND Maandagmiddag heeft boven Zuid- Engeland een noodweer gewoed. In af wisseling met onweersbuien kwamen er tropische regenbuien los en vielen er hagelstenen zo groot als knikkers. Vele huizen werden door de bliksem getroffen. In verschillende streken viel de electrische stroom uit. De bliksem sloeg o.a. op het dak van een school te Hatfield, waarin zich een vijfhonderdtal kinderen bevond, van wie echter niet één werd getroffen. Er wordt nog meer slecht weer ver wacht. Steiner en Vidmar leiden ie Praag De resultaten van de vijfde en zes de ronde van het internationaal scnaaktournooi, die Maandag gespeeld werden luiden: vijfde ronde: Steiner (Australië) wint van Golombek (En gel.); Foltys (Tsj. SI.) speelt remise met Stolz (Zweden); Podgorny (Tsj. SI.) wint van Gawlikowski (Polen); Richter (Tsj. SI.) wint van Zita (Tsj. SI.) Zesde ronde: Vidmar (Z. Slavië) speelt remis* met Pirc (Z. Slavië) Zita speelt remise met Barcza (Hongarije) en Tartakower (Frankrijk) wint van Prins (Ned.) Steiner en Vidmar bezet ten beiden de eerste plaats met ieder 41/2 punt. BEROEPEN BR. OP LANGENDIJK Ds. A. S. Bijlsma, Ncd Herv. predikant, is be roepen te Hellendoorn. Zondag werd te Valkenburg op het „Cauberg-parcours" het kamp» .en- schap van Nederland 1948 op de weg verreden. Winnaar der profs werd Gerrit Schulte uit den Bosch, waarmede 'i*Hertogenbosch deze Zondag twee kampioenen te bejubelen had. Klement Gottwald, de communisti sche eerste-minister van Tsjecho-Slo- wakije sinds 1946, is door de Nationale Vergadering bij handopsteken tot pre. sident van de republiek gekozen als opvolger van dr. Benesj. Alle 296 aan wezige afgevaardigden stemden voor Gottwald. De Nationale Vergadering telt 300 leden. Gottwald is op 23 November 1896 geboren in een Moravisch dorp als zoon van een kleine boer Als 12_jarL ge jongen ging hij te Wenen in de leer voor meubelmaker. Zes jaar later keerde hij naar Moravië terug, waar hjj zijn beroep uitoefende tot hij in 1915 voor dienst bij het Oostenrijkse leger- werdvOpgeroepen. Hij vocht aan het Russische en Italiaanse front. Als 16-jarige jongen was Gottwald lid van de Soc. Dem. jeugdbeweging en gedurende de eerste jaren van de republiek actief lid van de Soc.-Dem. partij. Bij de oprichting van de com munistische partij in 1920 trad hij tot deze partij toe als lid en spoedig werd hij hoofdredacteur van het Slowaakse communistische blad „Hlas Ludu" te Bratislawa, welke functie hij later in dezelfde stad bij de „Pravda" be kleedde. In 1929 werd Gottwald secretaris generaal van de communistische par tij. Na München, in November 1938, werd Gottwald door de partij naar Moskou gezonden om de beweging' voor de bevrijding van Tsjecho-Slowa. kije te organiseren. Op 4 April 1945 benoemde Benesj Gottwald tot vice.premier. In Maar! 1946 werd hij tot voorzitter van de communistische partij gekozen. Op 2 Juli 1946 werd hij eerste-mmister. In Juli Cacao op de bon In de bonnenljjst van 2 Juli zal voo* de leeftijdsgroepen A, B en C een bon worden aangewezen voor vijftig gram cacao. Voor de D en E-groepen wordt een rantsoen van honderd gram ver. strekt. Lijstennummering nu bekend De verbindingen der candidaten- lijsten voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer zijn cp de normale wijze tot stand gekomen met uitzon» dering van de in de Kieskring V (Rot terdam) en in de kieskring IX (Am sterdam) ingediende lijsten der Rev. Comm. partij, waarvan de eerste can didaten resp. zijn de heren Kruidhof en Santen. Deze lijsten zijn niet ver bonden. Er waren zeven verklaringen inge leverd, waarbij een groep van lijsten voor een voorkeurnummer werd aan bevolen. 1. Kath. Volkspartij, 2. P. v. d. A., 3. A. R. partij, 4. C.P.N., 5. CH.U., 6. V.V.D., 7. St. Ger. partij. Bij loting werden vervolgens vast gesteld de nummers van de overige candidatenlijsten. Daarbij verkregen: 8. Oude S.D.A.P., vooruitstrevende partij voor wereldregering, 9. Onaf- hankelijk-Nationale groep, 10. Ljjsf Weiter, 11 Middenstandspartij en 12. Rev. Comm. partij. In Scheveningen is Zondagmiddag omstreeks 17.45 uur de 8-jarige G. P. uit He Korendijkstraat, die zich te ver in zee had gewaagd, verdronken. Hij werd door twee burgers uit het water gehaald en in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis de Zuidwal overgebracht Moedig verdediger in Portugal: „ONS LAND IS ZIEK" Bij het pleidooi voor dertien hoge officieren en burgers, die terecht staan voor een militaire rechtbank te Lis sabon op beschuldiging van poging tot opstand, naar aanleiding van de onregelmatigheden in April van het vorig jaar waarbij twintig vliegtuigen onklaar gemaakt zouden zijn, heeft de verdediger, majoor Botelho Moniz, aangedrongen op het beëindigen van de politieke vijandelijkheden in Por tugal. „Ons land is ziek", aldus zeide hjj, „en de bacil, die uitgedreven moet worden, is die van de politieke haat". Hjj vroeg vrijspraak voor zjjn cliën ten, „als een voorbeeld van wat onze politiek behoort te zijn en hoe v|j het land moeten bevrijden van de kwalen, die de Portugezen onderling verdeeld doen zijn". Alle beschuldigden hebben verklaard geen opstand in de zin gehad te heb ben. Volgens de pleiter was ér geen bewijs van bedoeling tot opstand ge- BEZOEK AAN DE VEILING BROEK OP L'DIJK Zoals alle ja ren komen touristen uit Engeland, Frankrijk en Oostenrijk en ook Neder landers de Veiling der Langendijker Groenten Centrale bezichtigen. Zo was het Donderdagmorgen een gezel schap van vrouwen uit Harlingen, welke hiervan gebruik maakten. Tn het bijzonder trok de Veilingklok de aandacht. leverd en was de zaak slechts gebas- seerd op verklaringen van de beschul digden zelve, die toegeven hun hand tekening gezet te hebben onder een document dat niets anders was dan een petitie aan de president. BR. OP LANGENDIJK De plaat selijke redsvereniging ..Ons Genoe gen" had reeds lang het plan er twee dagen op uit te gaan. De bus was reeds gehuurd en de dagen stonden vast: 7 en 8 Juli a.s. Met de touring car van de fa. Peereboom zal het naar Zuid-Limburg gaan. Zeven Juli i# echter de Verkiezingsdag! Dit lever de moeilijkheden op, maar verstellen was niet meer mogelijk. Maar een oplossing is gevonden! De hele club chauffeur ipcluis! zullen in Wageningen ter stembus gaan! Voort* zal een bezoek worden gebracht aan Rhenen, de Grebbeberg, Vierling-- Overloon (Nederlands grootste slag veld in de laatste oorlog) en andere mooie plekjes in ons land. In Valken burg zullen de grotten worden be zichtigd. De heer C. ten Bruggencate zal reisgids zijn. BEDRIJFSPENSIOEN NRD. SCHARWOUDE Zaterdag middag van 3 tot 6 uur kunner. te Hotel „Concordia" alle inn 'v' 1 zich opgeven voor het sioenfonds.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1