kmaaflk' N.HOLLANDSE PERS 1945 VRIJDAG 18 JUNI 1948 |fTime" ontkent bestaan van artikel Coert Dubois-Schorr TBMOMNEKHIJlI- Franse C.G.T. gelast algemene staking van een uur ttitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 «ent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 et p. m.m., familieberichten lt «ent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen-Bureau: Ridderstraat hoek Oudegracht-Tel. K 2200- 3967 Besprekingen Dr van Mook-Haila voor nader overleg afgebroken Over het aan de Amerikaanse cor respondent Schorr toegeschreven ar tikel in het „Time Magazine'' deelde de leiding van de Time N.V. aan Aneta mede, dat zjj geen artikel van 4.000 woorden heeft ontvangen, zoals genoemd in de verklaring van het K t der C. v. G. D„ de heer Coert Du bois. Wel is van Schorr een beknopt ar- Kkel over Indonesië ontvangen, dat echter niet meer was dan een korte algemene schets. „Time" is -het met Schorr eens, dat zijn artikel niet zó kan worden opgevat, dat het zou be rusten op een interview met Coert Dubois. Het artikel zou echter niet Schreieder 1942 Door de donkere nacht vliegen de bommenwerpers met aan boord Ne derlandse jongens, die aanstonds zul len worden uitgeworpen boven ons vaderland om de strijd tegen de on derdrukker te beginnen. Ze hebben slechts één gedachte: Ten koste van alles, zelfs van hun leven, de vrijheid voor ons volk te heroveren. 'In een gemakkelijke stoel aan zijn bureau zit in diezelfde nacht Herr Kriminal Directer Schreieder. De net_ ten zijn uitgezet. Met behulp van en kele ongure elementen, waarbij Van der Waals een vooraanstaande plaats inneemt, zijn alle maatregelen getrof fen om de aanstonds neervallende pa. lachuiisten meteen op te vangen. Het „England-Spiel" is begonnen. De uitermate correcte heer Schreieder Wrijft zich in de handen als de eerste berichten binnen komen. Een jaar lang zal dit spel van kat •n muis voortduren. Schreieder is toch zo'n voortreffelijk mens. Hij treedt de gevangenen met «en welwillende glimlach tegemoet, aoals hij enkele dagen geleden een ver. slaggevei' van het ANP tegemoet is getreden. Buigend, glimlachend, cor rect Bij tientallen worden de jongens op gevangen. Bij tientallen vallen ze voor de executiepeletons. Hun lichamen worden haastig begraven en wellicht lusten ze nu op de Erebegraafplaats Ie Bloemendaal. Schreieder speelt zijn spel verder Hij is een voortreffelijk speler. Hij weet het spel zelfs zo ver te spelen, dat hij na twee jaar te zijn vastge houden, zijn vrijheid terugkrijgt. Met «en brevet! Luistert U maar: „Voortreffelijk stuk contra spionnagewerk. Een vol. komen correct ambtenaar". Intussen rusten de doden in onze grond en zit de man van de SD, Herr Schreieder, wederom in zijn voortref felijk uitgerust appartement. Beminnelijk glimlachend en buigend ontvangt hij een verslaggever van het ANP. U heeft zelfs in de beschrijving bunnen lezen hoe herr Schreieder go. Weed was. Wij hebben U het verslag van het ANP in alle uitvoerigheid gebracht, opdat U een volledig inzicht krijgt van de persoon van Schreieder. Wij onthouden ons van enige kritiek op de beslissing, waarbij Schreieder is vrijgelaten. Dit zijn tenslotte za_ kon, die onze hoogste rechtscolleges aangaan en wellicht zijn er motieven. w«lke wij als buitenstaanders niet kun »«n beoordelen. Maar wel moet ons de verzuchting van het hart, dat het rechtsgevoel van het Nederlandse volk in ernstige «•ake gekrenkt is door de gang van aaken, zoals wij die de laatste maan den- aanschouwen. Schreieder, Wimmer, Fishbock, de «•eaturen uit Vucht en nog meerdere gevallen zijn niet geschikt om ver- Hrouwcn in te boezemen. De uitlatingen in gunstige zin over «en persoon als Schreieder vervullen ons 'met afkeer. Mogen dé slachtoffers van deze hoofdfiguur uit het „Eng land-Spiel" ons er aan blijven her inneren, dat zij slachtoffers zijn ge- warden van gewetenloze intriges. Onze dapperste strijders gevallen voor het vuurpeleton, door intrige en verraad, hun achtergeblevenen mak kers in rouw en droefheid terwijl Schreieder in alle opgewektheid en •orrectheid interviews toestaat Inderdaad Het is om te schreien v. Z. verschijnen in het nummer van „Ti me", dat gister (Donderdag) ver scheen. De leiding van „Time" wei gerde fe zeggen, of het artikel van Schorr betrekking had op de com promis-voorstellen van de leden der C. v. G D.; doch legde de nadruk op het algemene' karakter van het artikel. Marshall zegt niets In een persconferentie werd aan de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, de vraag gesteld, of hij iets kon mededelen over de door het Amerikaanse en Austra lische lid van de C. v. G. D. gedane compromis-voorstellen. Marshall zei- de daarop: „Neen, dat kan ik niet doen; het spijt mij". Naar Aneta ver nam, is de tekst der voorstellen nog niet op het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken ont vangen en zolang dit niet het geval is, wenst men geen commentaar te geven. „In vriendschappelijke geest" Het eommunique van -e R V D van gister zegt: „De bevrek»ngen tussen Dr. Van Mook en Mohammed Hatta werden gister voorlopig afge sloten. De besprekingen werden in een vriendschappelijke geest gevoerd en betroffen alle vcornaamste pun ten, waarop verschillen van inzicht tussen de Ned rlandse en Republi keinse delegatie naar voren waren gekomen. Als gevolg van deze be sprekingen zuHen beide thans nader o -erleg voeren met hun regeringen, teneinde na te gaan op welke wij'ze deze verschillen zouden kunnen wor den overbrugd." In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit vond Dinsdagmid dag de ere-promotie plaats van Prof. Dr. W. E. Hecking van de Haward University. Tijdens de rede van de nieuwe ere doctor. Rechts de Amerikaanse Am bassadeur, Dr. Herman B. Baruch. SMUTS IN ONS LAND AAN. GEKOMEN. De 78-jarige veldmaarschalk Smuts uit Zuid-Afrika, die zich enige tijd in Engeland ophield, is gistermor gen in zijn eigen viermotorige York- toestel op Schiphol aangekomen. Zijn bezoek aan ons land houdt verband met zijn era-promotie, die hem van daag door de Leidse universiteit zal worden aangeboden. Nauwelijks was de grijze veldmaar schalk uit zijn vliegtuig gestapt, of hij liep met uitgestrekte arm een Ne derlandse dame tegemoet, die hem hartelijk verwelkomde: de dochter van één der oudste particuliere vrien den van de veldmaarschalk. Een mi nuut later bood hij de onbekende i..evrouw een enorme doo; bonbons aan. Lenden staat in het teken van Ascot. Zelfs op een baby-motorfiets gaan de heren met grijze hoge hoed naar de rennen. Een opname uit Londen's straten. WISSELEND BEWOI KT Wisselend bewolkt met plaatselijk regenbuien. Langs de kust tijdelijk krachtige, elders matige tot vrij krach tige Zuid-Westelijke wind. Koel. Een en veertig doden bij vliegramp in Amerika Een passagiersvliegtuig van de Uni ted Airlines is nabij de s<ad Mount Carmel in de Amerikaanse staat Penn- sylvania brandend neergestort, waar bij de 41 inzittenden om het leven zijn gekomen. Het toestel vloog van San Diëgo naar New-York en had 37 pas sagiers en een bemanning van vier koppen aan boord. "England-Spiel wordt uitgezocht Naar wij vernemen heeft de par lementaire enquêtecommissie in ver band met het „EnglandSpiel" ge hoord de kolonel van het KNIL, thans gedetacheerd bij de generale afaf, Dr. J. M. Somer, die sinds Maart 1943 hoofd was van het Bureau Inlichtin gendienst der Nederlandse regering te Londen, welke functie hij tot de bevrijding bekleedde. Kolonel Somer vertrekt volgende week naar Indonesië. Zuidvruchten behalve sinaasappelen van de bon Gedroogde zuidvruchten zullen voortaan bij eventuele invoer niet meer op bónnen of toewijzingen wor den gedistribueerd. Ook voor verse zuidvruchten en bananen zullen dan in het algemeen geen bónnen meer worden aangewezen, mét dien ver stande echter, dat een uitzondering kan worden verwacht voor sinaasap pelen, die in de periode van de Spaan se en Palestijnse expor(seizoenen wor den ingevoerd. De afschaffing van de bonnendistri butie van bananen, zal eerst van toe passing zijn wanneer de nog lopende bonnen voor dit artikel geheel zullen zijn gehonoreerd. Jhr. van Vredenburch naar Tanger De controle commissie van de inter- nationale zóne van Tanger heeft in vergadering van 17 Juni benoemd tot administrateur van de internationale zóne van Tanger jhr. mr. H. F. L. van Vredenburch. Naar verwacht wordt, zal jhr. van Vredenburch deze post niet voor Augustus of September van dit jaar betrekken. „Geen verrassing" zegt Den Haag Het bericht van deze benoeming, zo verneemt ANP, heeft in officiële krin gen te 's-Gravenhage geen verrassing gewekt. Het was bekend, dat jhr. van Vredenburch een ernstig candidaat was voor de post van administrateur «n dat bü *ich voor die candidatuur bereid had verklaard. De functie van administrateur voor de zóne van Tanger is ingesteld bij de conventie van Parijs van 1923, welke conventie in 1928 nader werd geamen deerd tot „finaal protocol voor het sta tuut van Tanger". Vermogensaanwasbelasting Nieuwe richtlijnen voor aanslagen oorlogsslachtoffers m wording Anti-revolutionnaire pluim voor de minister Bij de behandeling van de vermo gensaanwasbelasting in de Tweede Ka mer kreeg de minister van Financiën, prof. Lieftinck, een pluim van het A.R.-Kamerlid Van den Heuvel. „Er is in de laatste 25 jaar geen minister geweest, die zo uitvoerig en duidelijk verantwoording heeft afgelegd van zijn beleid", aldus de beer Van den Heuvel, die reeds 25 jaar lid is van het parlement. In zijn betoog verklaarde de minis ter nadrukkelijk, dat niet de bedoeling is de opbrengst der belasting te ver hogen. De bedoeling is de rechtvaar digheid te vergroten. De terugwerkende kracht erkende hij als een bezwaar, maar de rechts gelijkheid vordert, dat niet bepaalde groepen zouden worden uitgesloten. Overigens meende hij belangrijke con cessies te hebben gedaan om de rechts Aftreden van minister wordt geëist Een leger politiemannen patrouilleert door de stad Veldmaarschalk P. Smuts wien hedenmiddag het ere-doctoraat van de Leid se Universiteit zal worden aangeboden, arriveerde gisteren op Schiphol. zekerheid zoveel mogelijk te waarbor gen. In onbillijke aanslagen ten opzichte van oorlogsslachtoffers zal tegemoet gekomen worden. Er komen nieuwe richtlijnen. In verband met een op merking van de heer Bierma zeide de minister, dat als het over schatting van het juiste vermogensbestanddeel gaat, hij een onderzoek zal laten in stellen. Naar zijn mening is voor in wonende kinderen een bevredigende regeling getroffen. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Schilthuis zeide de mi nister nog, dat er verband gelegd moet worden tussen de wet materiële oor logsschade en de wet vermogensaan wasbelasting. Een desbetreffend ont werp ligt gereed. Olympisch voetbaltournooi Nederland in voorronde leqen Ierse Vrijstaat Drie en twintig landen hebben deel genomen aan de loting van het Olym pisch voetbaltournooi, welke loting in het gebouw van de F.l.F.A. te Zurich plaats vond. Aangezien de achtste fi nales (tussen 16 landen) in het kader van het Olympisch programma teLon den zijn opgenomen zullen enkele voorwedstrijden voor de aanvangsda tum van 29 Juli moeten plaats vinden Nederland heeft in de voorronde geloot legen de Ierse vrijstaat mocht clcze ontmoeting worden ge wonnen, dan zal het Nederlands elf'al in de achtste finale te Londen tegen Groot-Brittannië moeten spelen, zelfde tegenstander van het Bonds- elftal op de Olympische dag. Zondag 20 Juni a.s. In de voorronde komen de volgende landen tegen elkaar uit: Luxemburg Afghanistan, EgypteDenemarken, ZuidslaviëPakistan, BurmaIndia. Ierse Vrijstaat—Nederland. China— Turkije en Zweden—Oostenrijk. Het door de communisten beheerste Franse vakverbond CGT heeft voor Zaterdag in geheel Frankrijk een al gemene staking van één uur gelast. Deze staking heeft ten doel „alle ar- beiders in de gelegenheid te stellen hun solidariteit te tonen met de stal kers te Clermont Ferrand en uiting te geven aan hun wens een einde te zien gemaakt aan de agressie en pro vocatie van de zijde der regering". Aan de verbonden vakverenigingen is verzocht „met klem de vrijlating van alle gearresteerde arbeiders te eisen, collecte's ten behoeve van de kameraden te Clermont te organise ren en het onmiddellijk ontslag van de minister van Binnenlandse Zaken te eisen". Reeds enige stakers veroordeeld Op de wegen naar Clermont zijn vele politie-gorpsen opgesteld. Tal rijke vrachtwagens met stakers, op weg naar Clermont, zijn tegengehou den. De treinen uit Parijs rijden tot Gerzat, op 6 kilometer van Clermont Twee stakers zijn door de rechtbank veroordeeld, een eerste.tot drie maan den gevangenisstraf wegens het dra gen van wapenen, terwijl de tweede die de feiten «tiet bekend heeft aan gehouden blijft. Gistermiddag zijn zeven stakers voor de rechtbank verschenen. Eén hunner is tot 4 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Er worden onderhandelingen gevoerd Inspecteur-generaal Pierre Berthaux van het ministerie van Binnenlandse Zaken verklaarde, dat 17 stakers en 10 politieagenten waren gewond. Vijf en zestig stakers bevonden zich in arrest en 1500 politiemannen patrouil leerden door de stad. Alle gearresteer de vrouwelijke, demonstranten waren vrijgelaten. Gistermiddag was het rustig in de stad. De enige nog bij de staking be trokken fabrieken zijn de bandenfa briek van Bergougnan waar de on geregeldheden begonnen drie ban denfabrieken van Michelin en het sta tion. Beide partijen wachten het re sultaat af van de nieuwe onderhande lingen. die reeds begonnen zijn. Te Oignies in het Noordfranse kolendis- trict hebben 250 van de 270 mijnwer kers van een mijn bet werk neerge legd uit solidariteit met de stakers van Clermont-Ferrand. Aan de oproep tot een sympathie staking aan regerings. en gemeente- bureaux werd geen gevolg gegeven. Nadat de stakers uit de Bergougnau- fabriek waren verdreven werden ma chinegeweren ontdekt. Dertig leden van dc mobile garde en soldaten be vinden zich in het ziekenhuis. Som migen hunner lopen gevaar het ge zichtsvermogen te verliezen, doordat zij bijtende zuren in hun ogen kregen. De politie heeft de geruchten tegen gesproken, volgens welke. 2 leden van de veiligheidstroepen en een demon strant aan de bekomen verwondingen zouden zijn overleden. Persstemmen Volgens een artikel in de commu nistische ,,L' Humanite" zijn de ge beurtenissen te Clermont Ferrand 'U afleidingsmanoeuvre, want 'n ieder neemt aan, dat de regeringspolitiek inzake de prijzèn mislukt is. Volgens "Le Populaire" (soc.) is de muiterij „het resultaat van een dubbele provocatie: provocatie van allerhande sjacheraars, die niets ge ven om de ellende van de arbeiders en die ten koste van de arbeiders hun luxe voeren en, ondanks alle liberale theoriën, de prijzen der pro ducten van dagelijks gebruik, door beschermingsmaatregelen opvoeren: p ovocatie van de communisten die op last van het kominform de recht vaardige verzuchtingen van het pro letariaat behendig uitbuiten". Ongewenst bezoek Donderdagmiddag werd verwacht, dat een delegatie van de CGT zich on_ aangediend naar het ministerie van Binncn'undse Zaken zou begeven om de socialistische minister Jules Moch haar eisen te overhandigen. Teneinde zulk «en bezoek te voorkomen, werd het ministerie door bijna duizend po litiemannen bewaakt Het schema voor de eerste ronde (achtste finales) ziet er als volgt uit: PolenVerenigd* Staten, winnaar Lu xemburgAfghanistan tegen winnaar EgypteDenemarken, winnaar Zuid slavië—Pakistan tegen Palestina, Frankrijk tegen winnaar Burma—In dia. winnaar Ierse VrijstaatNeder land tegen Groot-Brittannië, Hongarije Italië, Korea-Mexico, winnaar Chi na—Turkije tegen winnaar Zweden— Oostenrijk. Zestig landen schreven in Het totaal aantal landen, dat heeft ingeschreven vo«r de Olympische Spe len te Londen is vandaag door de bin nengekomen inschrijvingen van de Ierse Vrijstaat, Afghanistan en Irak tot 60 gestegen. Men acht het zelfs mogelijk, dat het er 61 zullen worden, daar het niet uitgesloten is, dat de in schrijving van Libanon door de slech te verbindingen is verlaat en dus ieder ogenblik kan worden verwacht. Op de formulieren van de Ierse Vrijstaat ontdekte men een onregel matigheid. De inschrijving voor athle- tiek was n-1- van 2 verschillende athle- •iekorgamsaties afkomstig. De Inter national amateur athletic federation heeft na gedaan onderzoek echter la ter de inschrijving geaccepteerd. Tienduizend postduiven verongelukt Op 29 Mei j.1. werd vanuit Quie- vrain (België) een wedvlucht met postduiven gehouden, waarbij vele duiven, door slechte weersomstandig heden, verloren gingen. Naar wij thans vernemei. wordt het bij deze tocht verloren gegane aantal duiven op ongeveer 10.000 stuks ge schat. Dit ongeluk trof de z.g. Zater dagsvliegers (houders van duiven, die Zaterdags hun dieren aan vluchten laten deelnemen). Toen de vogels gelost waren was het weer al ongunstig. Boven de Vlaamse kust en het eiland Walche ren schijnen zij in een hevig onweder te zijn geraakt, waardoor 60 70% der duiven waarschijnlijk in de Noord zee omkwam. Schreieder van plan te vluchten Waaischuwing en protest van oud-illegalen De nationale federatieve raad van het voormalig verzet, die te Haarlem in een buitengewone spoedvergadering i.v.b. met de vrijlating van de Krimi- naldirektor dor Sicherheitspolizei Jo- seph Schreieder bijeenkwam, heeft 'n motie aangenomen, waarin o.a. staat: dat het voormalig verzet niet kan be rusten in met het rechtsgevoel in strijd komende invrijheidsstelling van Schreieder. De vergadering draagt het bestuur op in zo kort mogelijk tijdsbestek bij te dragen aan de completering van het bewijsmateriaal, en voorts de minis ter van Justitie te verzoeken Schreie der onmiddellijk opnieuw in hechtenis te laten nemen, opdat de psychologi sche fout der invrijheidstelling onge daan wordt gemaakt, welke tot ver twijfeling gebrachte slachtoffers van Schreieder wel tot eigen rechting moet prikkelen en opdat voorkomen wordt, dat Schreieder vluchtpogingen zou kunnen ondernemen en door hem con tact zal worden opgenomen met der den, hetgeen volgens ong inmiddels reeds is geschied"

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1