Ontmoeting met van der Waals stelde ook Schreieder voor puzzles In Hannover «gast van een bepaalde afdeling in Londen» Gratis 9nduAjttië£& ïeu-oiutie. in de Unie van Zuid-Afrika HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Herr Kriminaldirector Schreieder vertelt (V) Op 19 Maart 1946 verhuisde Schreieder naar het kamp Faillng Bostel by Hannover, waar hy tot 12 Maart 1947 bleef. Hy ea^andere lei dende figuren uit de Duitse contra- •pionn&ge werden daar afgezonderd Tan de andere geïnterneerde Duit- Bèrs en ondergebracht in lager X. De kampcommandant noemde hen Hf aankomst „gasten van een be paalde afdeling in Londen": Deze geheime afzondering duurde tot 8 Augustus 1946, waarna zij ook de andere delen van het kamp moch ten betreden. In deze tijd was hij ook enkele dagen in Nederland ge weest. Van 27 tot 30 Januari werd in Amsterdam verhoord door de heer Sanders van het Bureau Na tionale Veiligheid. Schreieder zegt, dat hem tijdens dit verhoor inlich tingen gevraagd zijn over het Na tionaal Comité, illegale organisaties en over enkele personen uit de ille galiteit, wier betrouwbaarheid in twijfel werd getrokken. Op 12 Maart 1947 werd hg uit Falling Bostel naar Vught overgebracht door een Engel se officier uit Herford. Vandaar is hg naar Rotterdam vervoerd. Naar Den Haag kwam hy pas by het be gin van het proces-Rauter. Weer van der Waals Eind Februari 1946 ontmoette Schreieder in Bad Nenndorf tot zijn grote verbazing zgn beruchte hel per Anthony van der Waals, die in dit kamp rondliep onder de naam Hoffmann. yan der Waals vertelde, aldus Schreieder, dat hij door de Engelse geheime dienst naar Rus land gestuurd was om in de Russische inlichtingendienst door te dringen. De Russen echter hadden hem zover weten te krijgen, dat hg voor hen tegen de Engelsen zou werken en hij zou daarop naar de Engelse zóne van Duitsland teruggekeerd zijn. Daar werd hij door de Engelsen ge arresteerd en de kampcommandant van Bad Nenndorff, waarheen hg werd overgebracht, zou tegen Van der Waals gezegd hebben: „Je spel is uit. Met ons valt niet te spelen". Daar. m Bad Nenndorf, hoopte Van der Waals nog, (aldus Schreieder) dat hij of door de Secret Service of door de Russische-geheime diénst uit de narigheid gehaald zou worden. „Doch een agent, die zich als Van der Waals zodanig gecompromiteerd heeft, dat hg onbruikbaar geworden is, laat men hangen", aldus Schreie- Zweden of zelfs naar Engelond te der. Schreieder acht het zeer goed mo gelijk, dat de Secret Service ge bruik heeft gemaakt van Van der Waals. In het wereldje der spionnen is dit gebruikelijk. Schreieder zegt de indruk te hebben gekregen, dat Van der Waals niet door Londen naar Rusland gestuurd is doch door de Secret Service in Duitsland: Schreieder verklaart, dat Van der Waals ten tflde van het „Engeland- Spiel" onmogelijk dubbel spel ge speeld kan hebben. Ten eerste had hij met het spel zelf maar heel wei nig te maken en verder acht hy Van der Waals daar niet intelligent ge noeg voor. Het was niet gevaarlijk, aldus Schreieder, om Van der Waals naar Zweden of zelfs naar Engeland te zenden. Schreieder zou Van der Waals herhaaldelijk gezegd hebben, dat hy noch in Londen, noch in Zweden dubbel spel zou kunnen spe len want hij. Schreieder, zou dan direct doorseinen dat Van der Waals onbruikbaar en gevaarlijk was. Dat had bij de ontvluchtte Ubbink en Dourleki geholpen en zou zeker voldoende geweest zijn om Van der Waals te ontmaskeren. Dat de voorgenomen tocht van Van der Waals niet doorging vindt zijn oorzaak in het feit, dat Scheieder tenslotte het risico niet durfde aanvaarden. Misluk, king zou het einde van het Engeland. Spiel betekend hebben. Schreieder zegt zeer verwonderd geweest te zijn, toen hy bemerkte, dat de Engelsen eerst Van der Waals als dé man van het Enge land. Spiel beschouwden. Hij wist hen echter spoedig van het tegen deel te overtuigen en ontnam Van der Waals de nimbus, welke deze zich had toegeëigend. Schreieder is er van overtuigd, dat hij haar ver dient. Oók de P.B.A. dacht, aldus Schreieder, aanvankelijk dat Van der Waals de auctor intellectualis van het „Engeland-Spiel' 'geweest was, ook hier heeft aldus Schrei eder, het onderzoek het tegendeel uitgewezen. Ver. Naties vragen weer reclameplaat Evenals het vorige jaar, schrijft het secretariaat der Verenigde Naties ook ditmaal een prijsvraag uit voor een nieuwe reclameplaat in kleuren. Thans moet deze in beeld brengen de zinsnede, voorkomende in het Hand vest: „Ter bevordering van sociale vooruitgang en hoger levenspeil in groter vrijheid". De deelneming staat open voor beroepskunstenaars, d.w.t kunstenaars, die van verkoop van htm werk hun beroep maken. De volgende prijzen staan ter be schikking: le prijs 1500 dollar. 2e pr. 1000 dollar, 3e prijs 500 dollar en voorts 10 prijzen van 100 dollar elk. WIST U DAT de totale lengte van het K.L.M.- net thans 100.053 km. bedraagt? de langste directe lgn nog steeds de Amsterdam-Batavia route is, met een lengte van 13.197 km? hierop in lengte de Zuid-Ameri- ka lijn volgt met 12.885 km? Ook op zee gaat men stemmen I Tachtig stemmen uit zee worden voor de verkiezingen van 7 Juli gered, wanneer van „De Grote Beer", het troepeötransportschip, dat uit Am sterdam naar Indië is vertrokken, een kapitein van de landmacht zal af stappen om, beladen met machtigin gen, terug te gaan naar de kust. Om dat de wet voorschrijft, dat men bui ten Nederlands grondgebied moet zijn om een ander te kunnen machtigen tot liet "tritbrengen van zijn stem, moet het schip dus buiten de 3 mijlszone zijn, eer de officier, die daartoe spe ciaal van Amsterdam af is meegeva- ren, de machtigingen in ontvangst kan nemen. Een sleepboot van de Kon. Marine zal de voor de stembus zo kostbare officier op zee van „De Grote Beer" overnemen en naar het vaderlandse grondgebied terugbren gen. Omdat er nogal wat soldaten bo ven de 23 jaar aan boord zyn is van de in totaal 500 manschappen van 't Korps Mariniers, het KNIL en KL zulk een betrekkelijk groot gedeelte, n.1. 80 man stemplichtig. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad! U ontvangt de krant dan tot 1 Juli a.s. gratis I Enorme vraag naar transportgelegenheid De „explosieve" industriële revolu tie, die de laatste jaren ir de Unie van Zuid_Afrika plaats heeft, wordt als even verstrekkend in zijn gevol gen beschouwd als de ontdekking van hpt goud in Witwatersrand in 1886. Reeds vóór de oorlog kon men een tendens opmerken om zelf de indus trie ter hand te nemen en dus niet* meer afhankelijk te zijn van het eind product van de buitenlandse indus trieën. De oorlog heeft de beslissen de stoot gegeven: men was gedwon gen door het wegvallen van de bui tenlandse producten, een eigen in dustrie op te bouwen. De getallen tonen aan, dat binnen 5 jaar de bru to waarde van de industriële produc tie van de Unie van Zuid-Afrika ver dubbeld is; het aantal werknemers In de industrie vermeerderde met on geveer een derde. Overal in de Unie van Zuid-Afrika verrijzen de fabrieken als paddestoe len uit de grond. Wekelijks vangen" nieuwe ondernemingen met hun pro ductie aan, waardoor duizenden nieu we werknemers in dienst kunnen worden genomen en millioenen pon den sterling aan het nationale ver mogen worden toegevoegd. Het af gelopen jaar werd 175 millioen pond sterling in de Unie geïnvesteerd. Meer dan de helft van dit kapitaal kwam van overzee, voornamelijk uit Groot-Brittannië. De bruto productie van de secundaire industrieën be droeg 321 millioen pond sterling, een aanzienlijk bedrag, vergelekeu met de opbrengst van 96 millioen pond Sterling van de goudproductie en 12 millioen pond sterling van de ove- r:~-' '-->rmen van mijnbouw. De rege ring verstrekte actieve hulp voor de ze ondernemingen-' en het resultaat is geweest, dat het nationale inko men van 450 millioen pond sterlfcjig in 1938, tot 700 millioen in 1947 steeg. Een ander voorbeeld van de aandrang van de overheid om de hulpbronnen van het land tot ont wikkeling te brengen, vormt de „in- dustrial development Corporation", welke reeds leningen ter waarde van 5 millioen pond sterling heeft ge ïnvesteerd by de vestiging van nieu we industrieën, verspreid over 89 ondernemingen. Om aan de eisen, die deze gewel dige uitbreidingen stellen, tegemoet te komen, zullen zeven nieuwe elec- trice krachtstations worden gebouwd 'ter waarde van 40 a 50 millioen pond sterling. Deze objecten zullen worden uitgevoerd in de komende vgf of zes jaren. Twee van de zeven stations zgn in de Westelijke pro vincie. één aan de Zoutrivier en de andere te Worcester. De overige vyf projecten zyn: de uitbreiding van het Vaal-kraehtstation by Vereniging, 'n nieuw station te Pinetown, dichterby Durban, de vergroting van de Colen- zo Centrale in Natal en nieuwe cen trales bg East London en te Vier- fontijn. Grote vraag naar trans portgelegenheid: Het is duideiyk, dat Zuid-Afrika zich gedurende de laatste jaren heeft ontwikkeld zoals weinig ander lan den, Derhalve is er alle reden tot voldoening dat de verbindingen met Europa steeds beter worden. Er i« een buitengewoon grote vraag naar transportgelegenheid en zowel de vliegtuigen als de schepen zyn voort durend volgeboekt Ook de tweemaal wekelgks K.L.M.-vluchten A'danv Johannesburg leveren een belangryke bijdrage tot dit drukke verkeer. In 30 uur kunnen reizigers uit Johan nesburg Amsterdam bereiken, van waar zg aansluiting kunnen krijgen op luchtlijnen naar vrijwel alle be. langrgke steden in Europa, alsmede naar Noord-Amerika. Via Tunis en Rome kan op doeltreffende en snelle wgze Zuid-Amerika, zomede het Na- bge-, Midden- en Verre Oosten be reikt worden. Uit Amsterdam ver trekken de Afrika vliegtuigen op Woensdagen en Zaterdagen, om dan de volgende avond In Johannesburg aan te fcomen. Opzettelijk werd het vertrekuur uit Nederland in de na middag gesteld, zodat nagenoeg alle Europese luchtverbindingen hierop aansluiten: bovendien wordt de za kenman in de gelegenheid gesteld na kantoortgd op het einde van de week te vertrekken om zonder enig verlies van werkdagen zyi. werk zaamheden in Johannesburg op Maandag te kunnen beginnen. Ruim anderhalf jaar vliegt de K.L.M. thans naar Zuid-Afrika. Post en passagiersvervoer namen voort durend toe en met ingang van 2 Maart 1948 was men in staat de dienst van eenmaal tot tweemaal per week op te voeren. Op diezelfde da tum was de outillage op de vlieg velden Kano en Johannesbrug zo danig verbeterd, dat men daar nacht landingen kon uitvoeren, waardoor de reisduur bekort kon worden tot ongeveer 30 uur: K.L.M.-NIEUWS Tour de France dit jaar een mislukking? I0ü 't Botert niet met organisatie Er hangt een noodlot over de di- terse ronden in dit seizoen. Men weet, dat de Ronde van Italië niet is ge slaagd door het feit, dat verscheidene renners, o.w. Coppi, tydens de ronde van het toneel verdwenen uit protest tegen een bepaalde door de wedstryd- commissle, genomen beslissing. De Ronde van Zwitserland leverde een noodlottig ongeval op, waarvan de Belg De Poorter het slachtoffer werd, met het gevolg, dat zoals te begrijpen viel, de andere renners van België en ook enkele Zwitsers, merk- genotea van De Poorter, uit de Ronde verdwenen. Met de Ronde van Frankrgk ziet het er voor de aanvang al evenmin fraai uit. Eerst ontving men het be richt, dat de Ittl'anen met twee ploe gen zouden starten, of anders......... geen Italiaan en de organisatoren hadden het besluit van de Italiaan- sche Wielerbond maar te aanvaarden. Verder is het nog steeds niet ze ker, of de vier Luxemburgers met de zes Nederlanders zullen ryden en thans komt het bericht uit Bern, dat de gehele Zwitserse ploeg verstek zal laten gaan. Renners als Sommer, Schutz, Weilenmann, Hutmacher en enkele anderen weigeren In de Ronde van Frankrgk te starten en aange zien Kübler toch moeiiyk in zjjn een tje een equipe kan vormen zal ook hy wel niet aan de Ronde van Fran- rijk deelnemen. Wetenswaardig allerlei Niet alleen in ons land is 't vraag stuk der kolenvoorziening urgent. Er zyn landen, die. vooral gedu rende de oorlog, met nog groter moeiiykheden hebben geworsteld. Daar weet men in Uruquay van mee te praten. In het land zelf ko men geen steenkolenmgnen voor en olie vindt men er slechts weinig. Invoer had gedurende de oorlog byna niet plaats, zodat naar andere middelen moest worden gezocht om de vuren voor de electrische centra les te stoken. Men heeft die oplossing gevonden door te gaan stoken met zonnebloe menzaad en maïs! Het verlies, dat door het gebruik van deze minder bruikbare brandstof is ontstaan, schat men op 25 millioen dollars! Om in de toekomst tegen derge lijke gebeurtenissen gevrijwaard te zgn wil men nu van waterkracht ge bruik maken. De mensheid stelt op alle mogelij ke gebied steeds hogere eisen. Voor heen was men tevreden als men maar een appel of een peer had. Si garen kocht men in kistjes van hon derd en tabak in een blauwe half- pondsbrief. Dat geldt voor alle mogelgke ar tikelen. Het oog wil ook wat hebben en nu de verschillende verpakkings materialen los beginnen te komen, ziet men de artikelen weer in steeds fraaier verpakkingen verschynen. In Amerika heeft men reeds ja ren veel werk van de verpakking ge maakt, maar thans is ook in Neder land een Verpakkingsinstituut opge richt, dot zich bezig houdt met de vraag, hoe artikelen het best kun nen worden verpakt. De bedoeling ié niet" alleen het fraaie uiterlijk, maar tevens een ver pakking die waarborgt, dat de pro ducten zo lang mogeiyk goed blij ven. Het leven begint steeds Ingewik kelder te worden! Degenen onder onze lezers, die soms het voornemen mochten heb ben om een tweedehands auto te ko pen, kunnen wij aanraden om de no dige voorzichtigheid te betrachten. Het Ministerie van Waterstaat en Verkeer toch heeft bepaald, dat aan vragen voor vergunningen voör goe derenvervoer met vrachtauto's kun nen worden afgewezen, wanneer biykt, dat deze auto's te duur in het gebruik zyn. Aangenomen wordt, dat dit met auto's van vóór 1934 het geval is. In Amerika worden thans onder lage temperaturen loopvlakken van banden vervaardigd uit synthetische rubber, welke een 30% langere le vensduur heeft dan de beste banden, die uit natuurrubber worden vervaar digd. Een slecht vooruitzicht voor de rubberplantages. De emigratie van Nederlanders naar hét buitenland neemt steeds grotere vormen aan. In dit jaar zul len ongeveer 20.000 personen naar het buitenland verhulzen, terwijl verwacht wordt, dat dit aantal het komende jaar nog sterk zal stygen. In tegenstelling met de tot dus verre gevolgde politiek zullen ook aan vak- en landarbeiders by emi gratie geen moeilijkheden meer In de weg worden gelegd. Op het gebied van schoeisel, dat nu geheel van de bon is gekomen, zyn we voor een groot gedeelte op het buitenland aangewezen wat de grondstoffen betreft In 1947 wer den niet minder dan 873.133 hulden uit Argentinië in ons land ingevoerd. De totale uitvoer van Argentinië bedroeg ruim zes millioen. Daar zyn nog al wat slachtbees ten! In Zwitserland is het verbruik van vlees in het afgelopen jaar ruim een pond per week per hoofd geweest. Het meeste werd echter verbruikt in de hotels, zodat de gewone Zwitsers er toch nog koud van bleef. Een vacantle in Zwitserland zou ons ook wel ïyken! MAANDAG 21 JUNI 1948 Hilversum I, 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.30 Gram.muz.; 8.15 Mar* sen, tango's en walsen: 8.45 Londens Symphonie-orkest: 9.15 Morgenwij ding; 9.30 Sonate van Bach; 9.45 Ar beidsvitaminen, vr. gram.pl.: 10.35 Kamerorkest; 11.45 Klarinetconcert; 11.45 Voordracht; 12.00 Lyra-trio; 12.38 De Raaff-Schutte; 13.00 Nieuws 13.15 Skymasters; 13.45 Zigeunermu- ziek; 14.00 Dr. Riter spreekt; 13.15 Solistenconcert: 15.00 Nieuwe sterren aan het radiofirmament; 16.00 Her denking Transv. Vrgheidsoorlog; 16.1 Muzikale kalender; 17.00 Rhytmische klanken; 17.30 Voor de padvinders; 18.00 Nieuws; 18.15 „Londen onder de Ioupe"; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Liederen uit het Noorden; 20.00 Nieuws; 20.15 Strijkorkest; 20.45 Hoorspel „De beste jaren van ons leven"; 22.30 Radio Muziek jour naai; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.30 kent U ze nog? Hilversum II 415 ui. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Ernstige muziek; 9.00 Blaaskwintet; 9.15 Ziekenbezoek; 9.35 Vragen aan voorbygangers; 10.05 Suite van Rimsky Korsakoff; 10.30 Morgendienst; 11.00 Fagotcon cert van Mozart; 11.15 Van oude en nieuwe schryvers; 11.35 Piano-voor dracht; 12.00 Gemeng koor; 12.38 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandoünata; 13.45 Carrol Gibbons speelt; 14.00 Voor de scholen; 14.35 Fragmenten uit werken van Verdi en Wagner; 16.00 Bpbellezing; 16.45 Clavecimbel-voordracht; 17.00 Voor kleuters: 17.15 Het Ned. sextet (ka mermuziek); 17.45 Populaire orgel bespeling; 18.15 Sport; 18.30 Repor tage tennis; 18.45 De vgf Zapakara's 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Valerius- liederen; 20.00 Nieuws; 20.15 Zomer avond kerkconcert; 20.45 Sociale vra gen, lezing; 21.05 Radio Philh. or kest; 21.35 Klankbeeld „Wentelende wieken"; 22.00 Vervolg 21.05; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuw»; 23.15 „De Bambini Ticinesi". DINSDAG 22 JUNI 1948 Hilversum I 301 in. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Aubade, gram.; 8.45 Beethoven en Mozart, gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Gram.; 9.45 Ar beidsvitaminen; 10.35 Paul Robesott zingt; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Kerk orgelconcert met alt; 11.45 Voor dracht; 12.00 Vaudevilleorkest; 12.43 Piano-romantiek Pierre Palla; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest John Renova; 14.00 „Ode aan de boer", samenge steld door Anny Schultema, voor dracht van Slem Bos ma en Lenl Del gen, zang; 14.30 Radio-matiné met Concertgebouworkest; 16.25 Gram.; 16.40 Schoolbel.; 17.00 Ned. musici spelen voor de jeugd; 17.30 Hawai- ianklanken; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich speelt; 18.30 Strijdkrachten; 19:00 Tennis-reportage uit Wimble- don; 19.15 Verkiezingstoespr. CHU; 19.30 Selectie uit „De gondeliers"; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest met koor; 21.15 Cor van der Lugt Melsert 25 jaar aan het toneel; 22.00 Yehudi Menuhin. viool; 2.15 Buitenl. overzicht; 22.30 Groten van het Ned. levenslied; 23..00 Nieuws; 23 15 Kwin_ tet van Brahms. Hilversum n 415 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Her haling Lichtbaken Pater de Greeve; 9.35 Promenade-concert; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Philadephia-sym- phonie-orkest; 10.30 School-radio; 11.00 Vrolgke platen; 11.40 Finse lie deren; 12.03 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Pianovoordracht; 13.45 Werken van Lalo en Fauré; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Schoolradio; 15:30 Symph. concert; 16.00 Zonne bloem, radioziekenbezoek; 16.30 Zie- kenlof; 17.00 Na schooltgd; 17.15 Gram.: 17.30 Wigwam, jeugduitz.; 17.45 Nieuw ensemble: „Melodie en sfeer"; 18.20 Sport; 18.30 De Raaff- 19.30 Verkie,zingstoespraak Nat. On af h. Partij; 20.00 Nieuws; 20.12 Kur. hausuitzending; 22.00 Zangvoordracht, Annie Woud; 23.00 Nieuws; 23.15 Fran se en Belg. Kamermuziek. 20.12 Kurhaus-uitzending; 22.00 Zang Schutte; 19.00 Nieuws! 1915 Gram.; voordr.'Annie Woud; 23.00 Nieuws; 23.15 Franse en Belg- kamermuziek. FEUILIETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - ■7> Slechts een seconde begaf Milburgh zijn zelfbe heersing. De hand, die op weg was naar zijn mond, beef de en Tarling, die het gelaat van de man geen ogenblik uit het oog verloren had, zag hoe hij zich tot het uiterste inspande om zijn kalmte te herwinnen. „Ja mijnheer, dat zou zeker vreemd zijn", zei Mil- Ivrgh kalm. Lyne had zich weer tot zijn vorige woede opgezweept en terwijl zijn venijnige tong zich tot Milburgh keerde boncentreerden zijn gedachten- zich weer op dat trotse toornige gelaat, dat op zijn bureau op hem had neer gezien. „Het zou vreemd zijn, als je tot dwangarbeid werd veroordeeld, als gevolg van mijn ontdekking, dat je ja renlang de firma had bestolen", gromde hij, „en ik geloofd, dat iedereen in de zaak hetzelfde zou zeggen als |lj hoe vreemd!" „Dat geloof ik zeker, mijnheer", zei mr. Milburgh, weer met zijn oude glimlach, terwijl zijn ogen weer be gonnen te glinsteren en zijn handen onophoudelijk el kander wasten. „Het zou vreemd klinken en het zou vreemd zijn en niemand zou er gekker van kunnen op kijken dan het ongelukkige slachtoffer zelf ha! ha!" „Misschien niét", zei Lyne koel. „Maar ik zou een paar woorden in jouw aanwezigheid willen zeggen en ik zou gaarne hebben, dat je er goede nota van nam. Je hebt een möand geleden je bij mij beklaagd", zei hij, met nadruk sprekend, „dat er kleine sommen vermist werden uit het kantoor van de kassier". Het was een gewaagd iets om dit te zeggen en in vele opzichten onbezonnen. Hij was afhankelijk van het succes van zijn snel gevormd plan; niet enkel van MiL. burgh's schuld, maar ook van de bereidwilligheid van Milburgh om zijn schuld te. bekennen. Wanneer de chef bereid was deze leugen te steunen, dan erkende hij zijn eigen verduisteringen en Tarling, die in het eerst de wending van he't gsprek niet begreep, begon nu vaag te vermoeden welke loop het nam. „Ik heb mij beklaagd, dat er vorige maanden geld vermist werd?" herhaalde Milburgh' onnozeL De glimlach van zijn lippen en uit zijn ogen was verdwenen. Zijn gelaat was ontsteld hij was een man, die zich tot het uiterste zou verdedigen. „Dat heb ik gezegd", zei Lyne hem opmerkzaam aan ziende. „Is dat niet zo?" Er onstond een lange pauze, waarop Milburgh knikte. „Het is zo mijnheer", zei hij op zachte toon. „En je hebt mij gezegd, dat je Miss Rider van ver valsing verdacht?" Weer een pauze en weer knikte de man. „Hoort U het?" vroeg lyne triomfantelijk. „Ik hoor het", zei Tarling kalm. „En wat wilt u nu dat ik doen zal? Is dit geen politiezaak? Ik bedoel voor de gewone politie". Lyne fronste zijn wenkbrauwen. „De zaak moet eerst voorbereid worden", zei hij. „Ik zal u alle bijzonderheden meedelen omtrent de woon plaats en de gewoonte van het meisje en uw taak zal het zijn, om die inlichtingen te verschaffen, die ons la staat stellen om de zaak in handen te geven van Scot- land Yard". „Ik begrijp u", zei Tarling weer glimlachend. Toen schudde hij het hoofd. „Ik vrees, dat ik deze zaak niet op mij kan nemen, mr. Lyne". „Niet op u nemen?" zei Lyne verwonderd. „Waarom niet?" „Omdat dit niets voor mij is", zei Tarling. „Bij onze ee.rste ontmoeting had ik het gevoel alsof u mij zoudt inleiden in een der grootste zaken, die ik ooit om han den had. Daaraan kunt u zien, hoe het instinct iemand parten kan spelen", glimlachte hij weer en nam zijn hoed „Wat bedoel u? U bedankt voor een waardevolle klant?" „Ik weet niet, hoe waardevol u misschien zult zijn", zei Tarling, „maar op het ogenblik is het vooruitzicht niet zeer aanlokkelijk. Ik zeg u, dat ik er niet op gesteld ben om in deze zaak betrokken te worden, mr. Lyne en ik denk, dat wij het hierbij kunnen laten". „U vindt het niet de moeite-waard, nietwaar?" "spotte Lyne. „Maar wanneer ik u zeg, dat ik u een honorarium wil geven van vijfhonderd guinjes". „Al gaf u mij een honorarium van vijfduizend of vijf tigduizend guinjes, dan zou ik er nog voor bedanken, om in deze zaak betrokken te zijn", zei Tarling en zijn woorden hadden die metaal-harde klank die elke tegen spraak afwijst. „Maar in ieder geval heb ik het recht te weten, waar- bm u deze zaak niet op u wilt nemen. Kentu het meis je^' vroeg Lyne met luide stem. „Ik heb de dame nooit ontmoet en zal haar waar schijnlijk ook wel nooit ontmoeten", zei Tarling. „Ik weet alleen, dat ik me niet wil mengen in iets, wat met in de Ver. Staten van Amerika een opgemaakte zaak noemt". „Opgemaakte zaak"? herhaalde de ander. 1 (Wordt vervolgd^

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3