Aan Heemskerck's schilderij is ere-plaats ontnomen „Mogen we even Uw slaapkamer bespuiten, mevrouw? Oppositie tegen tarieven begraafplaats en garantie bouwkas „Rohyp" Nieuwe bijzonderheden over oud Alkmaars altaarwerk De beroemde schilder Maerten l y»n Heemsiterck is na de opzienbare mededelingen van de Deense journa list Eyvind Rafn in ons blad van Donderdag 11 Juni jl. in het mid delpunt van de belangstelling komen ,te staan, Maerten van Heemskerck werd in 1498 in het kleine dorp Heemskerk geboren en xtjn eerste onderricht in .de schilderkunst kreeg hij in Haarlem lij Cornelis Willemsz. Later zette hjj het werk van Jan van Scorel voort en toen hjj veel naam gemaakt had kreeg hU vele contrac ten, waarvan d»t met de kerkmeesters van de Groote of Sint Laurenskerk •Ie Alkmaar wel de belangrijkste was. Het .Is een tragische geschiedenis van het grote en prachtige schilde rij, dat hij voor het altaar van de kerk vervaardigde, niet alleen omdat in 1581 de boot, waarmee het vervoerd werd, verging, niet alleen, omdat liet in Zweden in een domkerk kwam te hangen, tragisch is het, dat het beroem de stuk „naar een der zijmuren ver wezen is en dat het daar nu nog hangt en. vrjj karig belicht, een meer tries tige, dan verheven aanblik biedt." „HET HANGT ER SLECHT" Drie eeuwen lang heeft het schilder etuk zijn ereplaats boven het Luther- ,Se hoogaltaar in de domkerk te Lin- köping ingenomen. Die ereplaats is 'het ontnomen. Dat vertelt ons de directeur van het •Nederlandse Instituut van kunstge schiedenis in Rome, de heer G. J. Hoogewerf, in zijn boek over de Noord •Nederlandse kunsgeschiedenis, dat ver •telt ons ook. de bekende "Deense jour nalist Eyvind Rafn. die de situatie in 'Zweden heeft opgenomen. Deze deelde ons gisteren nog meer hieromtrent mede. „Het oude schilderij hangt daar zeer slecht", zo zeide hij. In 1934 heeft de Domkerk een nieuw altaarstuk gekregen en dat heeft het 'oude schilderij van de beroemde Hol landse meester van de ere-plaats ver drongen. Het nieuwe is gemaakt door de Noorse schilder Henrik Sörensen, ■die in een zeer moderne stijl een zeer modern Jezusschilderij vervaardigde" In vele musea, zowel in binnen- als bui.enland. hangen werken van Maer ten van Heemskerck. Wij noemen het (Metropolitan Museum in New York, het König Friedrifch Museum in Ber- lijn. het Fritswilliam Museum in Cam bridge, het Staatsmuseum in Londen, de musea in Kassei, Straatsburg, Dus- seldorf, Prat»r, Turijn, Brunswijk, Brussel en Wenen. .En in Nederland in het Rijksmuseum in Amsterdam, in het Frans Hals mu- •eeum in Haarlem, het museum Boy- mans in Rotterdam, het Centraal Mu- jseum in Utrecht en in het stadhuis in 'Delft. Bijna overal, alleenin Alkmaar, Waar hü lange tgd leefde en werkte Biljarten Wessels tweemaal geklopt door Jan Feeke In verband tnet het feit, dat het „Centrum Hotel" aan de Kraanbuuyt 'van eigenaar is verwisseld en sinds ,12 Juni j.L geëxploiteerd wordt door de heer J. v. Buuren, werd er Maan dagavond een biljartdemonstratie ge geven in de vorm van 2 partijen van 300 caramboles cadre 35/2 door de welbekende amateurs G. Wessels en J. 'Feeke. Als lid van het Districtsbe- .«tuur sprak de heer P. Hoogland de ;wens uit, dat het de heer van Buuren in het Centrum Hotel goed moge gaan Onder leiding van de bekende Alk- maarse arbiter, de heèr J. de Boer, werden de beide partijen gespeeld. Ze !zijn voor <Je spelers niet gemakkelijk .geweest. De heren kwamen op een 'volkomen vreemde tafel, hetgeen wel •duidelijk blijkt uit de eerste partij, welke eindigde in 24 beurtop nl: ;J. Feeke 300 G Wessels 233 24 24 12.50 9.71 Na een korte pauze werd de 2e par_ 'tij gespeeld welke de heer Feeke we derom wist te winnen doch nu in 14 •beurten, gem. dus 21.42, hoogste serie ,76. De heer Feeke was toen aan de vreemde tafel gewend terwijl de •heer Wessels nog sfteeds het juiste Bpej niet te pakken kon krijgen. Beide heren hebben echter veel in £un mars en beloven nog zeer veel Voor de toekomst. We kunnen dan £>ok wel aannemen, dat het publiek, Hat steeds talrijker werd, van hét ge presteerde heeft genoten. Na afloop dankte de heer van Buu- rïn het districtsbestuur voor haar me ewerking alsook de heren spelers en hrbiter en reikte de beide spelers een fles wijn uit, welke voor hen beschik baar was gesteld, alsmede 2 serie prij- Cen (2 pakjes sigaretten). Om ruim II uur behoorde deze match weer tot pet verleden. 1 Vanaf deze plaats de heer van Buu_ ten nog succes gewenst met zijn nieu We bedrijf. P.H. ONDERZOEK GESLOTEN De meningen van de Zweed se en de Hollandse kunst kenners en kunsthistorici lopen uiteen. Dit bleek, na onderzoekingen en ontdek kingen van de bekende Deense journalist Eyvind Rafn, wiens bevindingen en conclusies wij in ons blad van Donderdag 17 Juni j.L aan onze lezers voorlegden. Er is tussen de Hollanders en Zweden namelijk verschil van mening ontstaan over de geschiedenis van het grote schilderij van Maerten van Heemskerck, dat in 1566 voor de Grote, of Sint Lau renskerk te Alkmaar werd vervaardigd en in ongeveer 1581 in Zweden terec'ht kwam, waar het nu nog in de domkerk te Linköping verblijft. „Wij hebben het van de Hollanders gekocht en be taald", zeggen de Zweden. „Het schilderij zou in Rus land op de markt worden gebracht, het schip leed in de Oostzee echter schipbruik liep op de Zweedse kust en het retable werd als strand, vondst wettig eigendom van Koning Johan de derde, die het aan de kerk schonk", zeggen de Hollanders. Houdt men in Zweden vast aan deze lezing? Donderdagavond heeft de Zweedse Aartsbisschop een onderzoek laten instellen en gisteravond deelde hij de heer Rafn telefonisch mede, dat hij hiermede gereed was gekomen. Zeer binnenkort kunnen wij U dus iets meer over de juiste toedracht ver tellen. aan een van zijn grootse opdrachten, is niets van hem bewaard gebleven en daarom is het eigenlijk voor ons zo dubbel jammer, dat het in Zweden de plaats verloren heeft, die wij het zo gaarne gegeven hadden. KIND DOOR PAARD GETRAPT Donderdagavond is een klein meisje in 't weiland van haar pleeg ouders aan de overzijde van de Jan van Scorelkade door een paard ge trapt. Met ernstige verwondingen aan haar hoofd is zij naar het St. Elisa- bethziekenhuis vervoerd. agenda A.B.T.: „Gevaarlijke vrienden" met Joan Bennet, Adolphe Menjou, John Hubbart en Victor Matura. Voorstellin gen dagelijks om 8 uur. Zondags 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: „Matto re geert". Voorstellingen dagelijks om 3 uur. Zaterdagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur Woens dag 2.30 uur matinee. Toegang boven 18 jaar. HARMONIE: „Blanche Fury" met Stewart Granger en Valerie Hobson. Aanvangsuren als bij Cinema Ameri- cain. Toegang 18 jaar. VICTORIE: .Boomerang" met Dana Andrews en Jane Wyatt. Voorstellin gen als bij Cinema Americain. Toe gang 14 jaar. BERGEN Eaterdag t.m. Woensdag RUSTENDE JAGER: Film Misleide Jeugd. Radiokerkdienst in Alkmaar Naar wü vernemen, zal a.s. Zondag een kerkdienst van de Ned. Herv. Kerk te Alkmaar door de IKOR uit gezonden worden. Het Is de Jeugd dienst van 5 uur n.m., waarin ds H. A, Visser voorzitter van de Jonge Kerk te Amsterdam, zal voorgaan. Vooraf wordt van 4.30 tot 5 uür een zangdienst gehouden. ERNSTIG ONGELUK Naar wij vernemen, heeft Zondag onder Schoorldam een zeer ernstig ongeluk plaats gevonden, waarvan 'n jongen, die langs het Noordhollands, kanaal op een paard reed het slacht, offer is geworden. Zijn paard is op hol geraakt en toen is de jonge berijder eraf gegleden. De ongelukkige bleef met een voet In de stijgbeugel hangen en circa vijf tig meter werd hij door het hollen de dier meegesleurd. Eindelijk kon hg uit zijn benarde positie worden be vrijd en omwonenden hebben de dok toren uit Schoorldam en Alkmaar ijlings gewaarschuwd. De jongen is naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht en daar zou hij in ernstige toestand worden verpleegd, met een vermoedelijke hersenschudding, twee gebroken armen en een hoofdwonde. DIERENBESCHERMING Zwervend zijn de Alkmaar aange troffen een donker bruine Dobberraan Pincher, reu, een zwart krulhondje scheve staart en een zwart dwerg pinchertje. Ter beschikking een mooi bruin hondje en een zwart hond je beide middelmatig groot en enige jonge poesjes. Nogmaals wordt men er aan herin nerd, dat geen dieren in ontvangst kunnen worden genomen, uitgezon derd aan. of overreden dieren. Adres: Inspecteur C. Venver, Baan, straat, Alkmaar. Prettige dag De buurtvereniging door Vrijheid Verenigd, heelt Zondag 20 Juni haar kinderen een onvergetelijke dag be zorgd. 's Morgens om 8.15 uur werd met een grote autobus gestart naar Amsterdam, daar gingen de jongens en meisjes met het bestuur van boven genoemde vereniging een rondvaart maken door de Amsterdamse grachten en het IJ. Na de rondvaart van l|/2 uur werd de bus weer opgezocht, en ging de reis verder naar het Olym pisch Stadion. De kinderen, die de leeftijd van 10 15 jaar hadden bereikt, mochten de ze dag mee maken, en het zal htm nog lange tijd in herinnering blijven Na verfrissing en snoep gebruikt te hebben, werd de terugreis naar Alk maar aanvaard. Het bestuur van de ver: D.V.V. werd na aankomst in Alkmaar door de kinderen met een „rokertje" ver rast, uit dank voor de goede zorgen en onvergetelijke dag die hun was be reid. Al met al kan het bestuur deze dag weer tot een groot succes rekenen. BOUWVAKARBEIDERS ATTENTIE! De plaatselijke Unie in het Bouw bedrijf schrijft ons: Nu de zomerinwisseling van de vacantiebons voor de deur staat, wil de Plaatselijke Unie het volgende on der de aandacht brengen van de ge organiseerde en ongeorganiseerde bouwvakarbeiders. Nadrukkelijk wijzen wij er op, dat vanaf Zaterdag 8 November 1947 in het opplakboekje links op de „stock" naast elke vacant iebon een vorstver- let-coupon behoort te zijn geplakt. Dit moet dus zijn tot en met 26 Juni a.s., 34 stuks. Bij het ontbreken daar van dient verzilvering geweigerd te worden, behalve in gevallen, dat de werknemer kan aantonen, dat zijn werkgever niet verplicht was vacantie bons aan hem te verstrekken. Beiloo Het is weer zo Wij herinneren ons r.og de ver kiezingsstrijd van 1946. Alhoewel het plakken van biljetten op bomen en palen niet veel schoons opleverde, was het toch onjuist dat men eikaars pro- paganda-biljetten afrukte of overplak- te. Het gemeente-bestuur- heeft thans weer borden geplaatst waarop de diverse partijen zich kunnen aanbe velen. En van deze borden worden de affiches afgerukt Wel bijzonder ergerlijk was, wat een groot verkie- zingsbord van de P. v. d. A. over kwam. Het was de ene dag aan de Kennemerstraatweg geplaatst. Maar de andere morgen werd het in stuk ken terug gevonden. Zijn er dan geen andere, behoor lijker middelen om eikaars mening te bestrijden? De ontsmettingsdienst van hei WiHe Kruis voeri een strijd tegen de malariamug „Pas op de plantjes, mevrouw! Graag even ëen doekje voor de spiegel. Nu, verder kan het geen kwaad! Maakt U zich heus niet bezorgd!" Een paar minuten horen we het gesuis van de „Mistmasters", een fijne, witte regen sproeit rond en een volgend slaapvertrek wordt onder handen ge- nomen. Zo hadden we dezer dagen het genoegen, een ploeg van de Ontsmet- tingsdienst. van het „Witte Kruis", die in Alkmaar in samenwerking met de malaria-bcstrgdingscommissie de bestrijding -van de malaria op grote schaal is begonnen, op haar tocht over de Oudegracht te vergezellen. NIET IEDEREEN IS ENTHOUSIAST We begonnen er heus na enige tyd plezier in te krijgen. Toch reageren de bewoners van de huizen, waarin gespoten moet worden, heel verschil lend. Er zijn mensen, die de Ontsmet- tingsdienst met open armen ontvan gen. Er zijn er, die aanvankelijk be weren, het nut van dergelijke bespui tingen niet in te zien. maar wanneer zij even met de voormannen, de heren J. de Jonge en T. Bosma gesproken hebben, gaat de deur helemaal open en marcheert de ploeg met haar ap paraten de trap op naar de slaap- étage. Maar een enkele maal wordt de ploeg de toegang tot een huis ge- ontzegd. Men vpelt er niet voor „en daarmee uit". En daar verwonderen we ons toch wel erg over. Begrijpen deze mensen wel goed, welke belan gen met deze anti-malaria-actie ge diend worden? De behandeling is gratis en onschadelijk en bovendien zullen de bewoners een jaar lang 's avonds hun weg naar dromenland niet meer versperd zien door lucht aanvallen van vliegen of muggen, die hen er telkens, wanneer ze bijna in gedommeld zijn, met luid gegons of venijnige prikken aan herinneren, dat zij zich niet alleen in de slaapkamer bevinden. EFFECT DUURT EEN JAAR Een jaar lang, zeiden we zo even. De Amerikanen, die dit bespuitings- middel het eerste toepasten hebben namelijk bij ondervinding, dat de bespuiting ongeveer een jaar lang effect houdt. Ook een Zaanse arts, die het vorig jaar zijn slaapkamers liet bespuiten heeft dit geconstateerd. SHELLPRODUCT MET D.D.T. De vloeistof waarmee gespoten wordt, is een Shellproduct, zo ver telt ons de heer J. de Jonge. Er is DDT in verwerkt en voorts schijnt men by de productie bloemen te %e~ bruiken. Er wordt per huis ongeveer 2>/2 liter gebruikt. In Alkmaaï werken op het ogenblik vier ploegen. Men is reeds een \veek aan de gang en denkt in ongeveer 14 dagen klaar te zijn. Vóór Alkmaar waren Den Hel. der en Marken aan de beurt. Vooral op Marken, waar men alles van onder tot boven onder handen nam, was de ontvangst door de bevolking bui tengewoon hartelük. Men heeft hier lange tijd veel last van muggen ge had en er heerste veel malaria. De bespuiting heeft echter groot succes gehad. „IS HET NIET SCHADELIJK"? Wanneer we even later ergens op de Oudegracht bij een vriendelijke bewoonster op koffie worden ont haald, praten we verder. Talloos zijn de vragen, die op de mensen van de dienst worden afgevuurd. Op straat, waar de handwagens met de tanks wachten, groepen kinderen en wande laars -samen en telkens weer klinkt de vraag:,.Wat is hier aan de hand?" En geduldig vertellen de mannen, dat ze een actie tegen de malaria mug uitvoeren. Niet alle huizen m Alkmaar worden onder handen ge nomen. Alleen daar, waar mensen vroeger aan malaria hebben geleden of vatbaar voor deze ziekte zijn, wor den de slaapvertrekken bctspoten. Bijna alle huismoeders en dienstmeis jes informeren benauwd, of de be spuiting „niet schadelijk Is", maar lachend stellen de mannen haar ge rust. De bespuiting is in geen enkel opzicht schadelijk. Wel verdient het aanbeveling, kamerplanten te verwij deren. De muren zien er na de be handeling vreemd uit, maar in een paar dagen zijn behang, verf en meu belen weer in hun oude toestand. Een eventuele doffe aanslag kan men met een droge doek verwijderen. De vloeistof verdampt en de DDT blijft in. kristalvorm achter. Door de geur van deze kristallen worden de insec ten bedwelmd. Daarom verdient het natuurlijk geen aanbeveling, de ka mers spoedig na de bespuiting op nieuw te behangen bf te schilderen. „Hè, lekker, 't ruikt naar zuurtjes", lacht een klein meiske met blonde krullen dat achter haar moeder toe staat te kijken, hoe die vreemde man nen het grappig laten regenen boven haar bedje. In het volgend huis ziet een kittig dienstmeisje ~/%t verwon derd toe. Ze laat haar stofdoek even rusten en vindt het heimelijk plezie rig, dat ze nu de volgende dag niets aan de slaapkamer van de kfnderen mag doen. In een volgend huis jubelt een mevrouwtje: „Fijn dat U komt, heren! Ik heb de schilderijen al van de muur gehaald en de melk voor de koffie kookt bijna. Hè, ik hoop zo dat het helpt! Ik heb een paar maal malaria gehad, maar het is geen pretje!" WAAROM GEEN MELK? Zo trekken de mannen van huis tot huis met hun Amerikaanse „mist masters". Wanneer hun werk in Alk maar klaar is, zullen ze een andere plaats in Noord-Holland onder han den nemen. We kunnen niet- anders da» enthousiast zijn over. deze uiterst belangrijke actie. We hebben miét alleen waardering voor het werk van de bestrijdingscommissie, maar ook voor dat van de enkele tientallen mannen, die dagelijks trap op, trap af klimmen en heus niet alleen in pro pere huizen terecht komei. Boven dien schijnen de dampen op de duur niet geheel onschadelijk voor de ge zondheid te zijn. Het verwondert ons daarom, dat deze mensen geen extra rantsoenen melk voor giftige arbeid krijgen. Enfin, de kopjes koffie van de vriendelijke gastvrouwen vergoe den dit gemis een klein beetje Lopende vuurtjes Een reisvereniging In Alkmaar zou een uitstapje maken. Nogal logisch, daar is zon vereniging voor en de leden hadden een jaar lang hun con tributie betaald. De kas was tamelijk vet, er zaten f 1600 guldens im Maar o, ongeluk, er werd een spaak in het reiswiel gestoken, door.... de penningmeester. Deze werd Zaterdag door de politie aangehouden, verdacht van verduiste ring Wat zeg je van zo'n man? Het on beschaamde bestuurslid werd in ver zekerde bewaring gesteld en het is nu maar te hopen, dat er nog wat van het geld terecht komt. want da leden zitten met de gebakken peren. De politie had het druk Zaterdag. Ze kregen een zaakje in handen, dat zo duister is, dat ze nog steeds bezig zijn, er enige klaarheid in te bren gen. 's Avonds kwam er een vrouw op het bureau vertellen, dat haar in een café aan de Houttil een porte- monnaie met f 50 ontstolen was. En- nieuw uithangbord gekomen, ten ge rieve van de buitenlanders. Een keu rig ding met .sierlijke letters. Tod mankeerde er nog wat aan, vonder sommige schilders en nu zijn de let ters wat duidelijker gemaakt en van „schaduwen" voorzien. Ik heb het al zo dikwijls gezegd Men zit niet stil in Alkmaar. Heus niet. De bruggen zijn mooi geschil derd, de parken en plantsoenen zien er keurig uit, in het stadhuis is men aan het verbouwen en de Oudegracht, ja die krijgt cok een beu.t. Openbare Werken vond, dat ei nodlg^ eens wat aan de beschoeiing moest worden gedaan. De Gemeen teraad keurde het voorstel goed en 'n aannemersfirma is druk aan het werk, op het stuk, recht tegenover de Brif- lesteeg. Twee schuiten liggen dicht tegen de wal en 6 arbeiders bikken stenen los en metselen nieuwe daar voor in de plaats. Ze schieten flink op! Door Straten en Buurtjes fin, die portemonnaie werd gevonden, op een terras, naast het bewuste café, leeg natuurlijk. De volgende vondst was beter, ach ter enige biervaten in het café werden de textielkaarten gevonden, maar de dader, nee, die is nog niet gevat. „We zoeken verder", heeft de poli tie tegen de bestolen dame gezegd en die zit nu geduld te oefenen. Het wordt „donker" in Alkmaar, vindt U ook niet? Nou es niet zo somber. We zoeken het hoger op. Het Waaggebouw en de Waagtoren worden grondig onder han den genomen. Heel hoog zijn de schil ders bezig en even lager, bij een dak kapel is de timmerman bezig. Het valt niet mee om daar te wer- Jcen. Er zou eerst een lange brand ladder nodig geweest zijn, maar dat vdnden de manneri toch te lastig. Nu hebben ze een steiger om de kapel heen gebouwd en je kunt zien hoe ze daar het verrotte hout door nieuwe planken vervangen. Bij het V.V.V.-kantoortje is een En wat heb ik Zaterdag gezegd? Natuurlijk heeft U weer half gelui sterd. Zaterdag heb ik U verteld, dat de verkiezingsstrijd ook in ons land vaak minder fair verloopt, ook in Alkmaar, want verschillende politie ke partijen hadden er over geklaagd, dat hun plakkaten en borden waren afgerukt. Zo, dat weet U dus weer. U bent natuurlijk te fatsoenlijk voor derge lijke daden. Voor die practijken zijn andere lieden in onze stad verant woordelijk. En er schijnt niemand te zijn, die hen kan weerhouden, niemand, die hen op het verkeerde van hun optreden wijst, want ze gaan stiekum door. Stiekum, 's nachts, als er niemand op straat loopt. Ik zou .hun partij-programma wel eens wil len lezen, U ook? Nu nog eens wat. Zeg tegen Uw kinderen, dat zij de krijtjes op school moeten laten en toch vooral niet d« borden besmeuren. Het aanzien van sommige stadsdelen is er in deze ver kiezingstijd toch ai niet fraaier op geworden. Afgesproken? Raad Heiloo Nog geen beslissing over verbetering en uitbreiding sportterrein Voorzitter, burgemeester Kolff, wees in zijn openingswoord op het grote aantal agenda-punten (25) en op het record van de'Alkmaarse raad, die in de tijd van 1 uur 28 punten wist af te werken. De notulen werden na een opmerking van de heer Bosma goedgekeurd; ingek. stukken gingen in sneltreintempo onder de hamer" door. Bij de behandeling van de nieuwe verordeningen voor da algemene be graafplaats en de instructie voor de beheerder, wees de heer Olivier op de hogere tarieven en vroeg," hoeveel de meerdere opbrengst zal zijn. Spr. had bezwaar tegen het (opnieuw) hef fen van een afkoopsom op reeds be staande graven. Voorz. antwoordde, dat de opbrengst afhankelijk is van koop of huur en zeide ten aanzien van de afkoopsom van f 100.(de nieuwe heffing), dat hierin het algehele onderhoud is be grepen. Bij de oud^ regeling werd slechts gesproken over onderhoud van het graf. De heer Bosma wilde het bedrag van f 100.terugbrengen op f 50.en ging voorts accoord met het voorstel om het bedrag voor nieu we graven vast te stellen op f 150. Ook de heer Majolee voelde voor de ze regeling, doch bij stemming werd het voorstel met 9 tegen 4 stemmen verworpen. De heer Vermeulen vond, dat hier de mens met de kleine beurs het zwaarst getroffen wordt (van f 37. op f 75.—), doch voorz. meende, dat er meestal een verzekering voor ge sloten is. De heer Olivier zeide, dat deze verzekering vpelal op de oude tarieven gebaseerd zal zijn en in veel gevallen in verband met de leeftijds grens niet verhoogd zal kunnen wor den. De heer Vermeulen zou gaarne zien, dat honden van de begraafplaats ge weerd worden, hetgeen voorz. toe zegde. Het punt zal in de nieuwe ver ordening worden opgenomen. Komende tot de instructie wees de heer Marjolee op het niet kennen van het Georganiseerd Overleg en de heer Olivier zou het fooienverbod willen schrappen. De heer Bosman juichte dit laatste toe: een behoorlijk loon dient te worden uitbetaald. Daarop werden instructie en veror» dening aangenomen. Na enkele administratieve puntjes leverde een verzoek van de N.V. Bouwkas Rohyp voor een garantie inzake rente en aflossing voor de z.g. onrendabele bouwkosten va» de te bouwen woningen voor de spaarders. De heer Olivier wees op de onbil lijkheid tegenover hen, die zelf spa ren., Zij mceten'f 1680.— op tafel kunnen leggen, terwijl Rohyp met f 800.— kan volstaan. De heer Bos man wilde deze mensen lid laten worden van een wonigbouwvereni- ging; dan hebben, z(j Rohyp niet nodig. De heer Kraakman vreesde, dat sommigen bij Rohyp aangeslotenen, niet aan de verplichtingen zullen kunnen voldoen. In dat geval zou Ro hyp lachende derde zijn. Voorz. meen de dat men zich teveel bezig hield met de interne zaken van Rohyp en dat gaat buiten de raad om. Weth. "Jchuït zag een lichtpuntje tot verlichting van de woningnood en voorz. zichtbaar ontstemd over al dit gepraat, merkte op, dat het slechts gaat over het al of niet toekennen van de gevraagde garan tie. Met 8 tegen 5 stemmen werd het verzoek van Rohyp na enige discus sies tenslotte afgewezen. Hierna weer twee vlot afgewerkte administratieve kwesties en dan op nieuw een strijdpunt: het bezwaar van Ged. Staten tegen de nieuwe salaris- regeling. De heer Bosman kon zich met het standpunt van Ged. Staten niet verenigen, temeer waar het hier gaat om het lagere personeel. De heer Marjolee sloot zich bij deze woorden aan, doch meende dat verzet niet zal baten. De heer Bolten zocht het in de richting van prestatie-toeslagen, welke mogelijkheid voorz. zal onder zoeken. De heer Marjolee kon zich slecht verenigen met de procedure inzake de onteigeningskwestie mevr. van Weelderen. De heer Marjolee stond echter in zijn critiek alleen, zodat de onteigening voortgang zal vinden. De heer Mors, eigenaar van een met onteigening bedreigd perceel, deed 'n meer aannemelijker aanbod dan te voren en dit perceel zal voor f 1400.- aangekocht worden. Tot slot was er het verzoek van de Foresters tot vérbetering en uitbrei ding van het sportterrein. Voorz. gaf allereerst een overzicht van de ge voerde besprekingen en deed de me dedeling van de nieuw ingediend# voorstellen van de vereniging. Nadat deze zaak van alle kanten be keken was kon nog geen beslissing worden genomen omdat vast omlijnd» plannen nog ontbreken. T.z.t. zulleo deze "bij de raad komen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2