Op talloze manieren kan Engeland op hoogte zijn van „England-Spielu rr^o^r Valuta-hervorming in Duitsland was even drastisch als Lieftincks tientje HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Luitenant Lauwers zegt hef anders Schreieder visie achter hei net, toen het BBO werd opgericht Luitenant Lauwers werkte btf het uitbreken van de tweede wereldoorlog: bi Manilla op de Phllippynen op het kantoor van een rubberonderneming. In Juni 1940 vertrok hy uit Manilla naar Engeland en meldde zich daar als vrijwilliger b\j het Nederlandse Legioen. In Maart 1941 meldde hij zich T»or het op te richten parachutistenbataljon, dat zich al spoedig ontpopte als een instantie met speciale opdrachten, onderdeel van de Britse Inlich tingendienst. Hij ontving een uitgebreide agentenopleiding als voorberei ding voor '/-ijn werk in Nederland. Zo werd i»U in de nacht van 6 op 7 November bü Ommen op het Steger- void gedropt met luitenant Taconis. Vijf maanden werkten zij samen in Nederland. Toen werd luitenant Lauwers gearresteerd. De illegale groep van kapitein van der Berg, met wie hij in verbinding was gekomen, was n.1. opgerold door de beruchte V-man Ridderhof en hierdoor raakte ook luitenant Lauwers in handen van Giskes. Enige tyd later werd luitenant Taconls gegrepen. By de arrestatie van luitenant Lauwers wisten de Duit sers reeds, hoe de geheime agenten hun berichten codeerden. Ook wisten zfl van het bestaan van de „sécurity-clieck" af Agenten konden waarschuwen Onder de securitycheck moet men. aldus luitenant Lauwers, verstaan al de mogelQkheden, die een geheim agent had om zyn berichten zó te stellen, dat men in Engeland wist. van welke agent zij afkomstig waren. Ook kon de agent daardoor aange ven, of hij in vrijheid dan wel gevan gen was! Omdat de security-check voor iedere agent verschillend was, acht luitenant Lauwers het uitgeslo ten, dat de tydens het „England-spiel" gevangen genomen agenten allen hun security-check zouden hebben prijsge geven, zoals Schreieder beweert. De agenten ontvingen in Engeland een buitengewoon harde opleiding en wa ren met de uiterste zorg geselecteerd, zodat hy het onaannemelijk acht, dat zy door intimidaties of beloften over gehaald konden worden alles te vertellen. Wél acht hij het mogelijk, dat de Duitsers bij toeval het een en ander te weten gekomen zyn. Som mige agenten werden namelyk door het „Ontvangst-Comité" (Leo Poos en Martin Slachter) na hun dropping in een huis van z.g. illegalen ge bracht en daar zij in Engeland op dracht gekregen hadden zo spoedig mogelijk te laten weten of zij veilig geland waren, is het mogelijk,, dat één van hen in het bijzijn van Slach ter of Poos een bericht gemaakt heeft, niet wetende, met handlangers van de Duitsers te doen te hebben. In de eerste tyd maakten de agen ten gebruik van een „geheugencode", die voor alle- agenten dezelfde was, berustend op een verwisseling der let ters. Eerst nadat de Nederlanders in Engeland zich met het „England- spiel" gingen bemoeien, werd een an dere code ingevoerd, die de agent, wanneer hy zyn bericht had opge steld, zelf niet meer kon ontcijferen en ook de Duitsers niet. Alleen in En geland was men toen tot decoderen in staat.. Luitenant Lauwers werd na zijn arrestatie het eerst verhoord door de „Krimlnalsekretaer" 'Bayer. Drie weken na dit verhoor kwamen de Duitsers hem vertellen, dat hij al les gelogen had. Door vergelijkingen, zeiden zij, hadden zij dit kunnen vast stellen. Lauwers seinde onraad Luitenant Lauwers, de instructie van Engeland indachtig, dat een ge heim agent het bij de Gestapo nooit op een „third degree" (verhoor in der de graad) mocht laten aankomen, omdat dan de kans zou bestaan, dat alles gezegd zou worden, maakte, ook weer volgens de instructie, zijn code bekend. Zijn „security-check" heeft hy echter nooit bekend gemaakt. De Duitsers bevalen hem voor hen in contact te treden met Engeland. Om dat hg daarbij wellicht in staat zou zyn Engeland te* waarschuwen, aan vaardde Luitenant Lauwers de op dracht en h(j zette zich achter het sein toestel. In al zyn berichten hy seinde zelf van eind Maart 1942 tot midden October 1942 liet hy uitkomen, dat er iets bijzonders aan de hand was en wel op die speciale wijze, welke hem op de agentenschool in Engeland geleerd was. Op nóg vyf andere manieren seinde hij, met me dewerking van de ook gevangen ge nomen agent Jordaan, in open taal, dat hy gevangen genomen was. Ook de agent Jordaan heeft steeds in zyn berichten gewaarschuwd. Luitenant Lauwers heeft steeds ge dacht, dat hij uitgezonden was dooi de Secret Service. Eerst later bleek dit niet het geval te zyn. Wél stond het z.g. parachutistenbataljon onder controle van de Secret Service. Nog vóór het Engeland-spiel begon, stond aan het hoofd er van een Engel$ bur ger. Deze werd later vervangen door de Engelse militairen, de majoor Blunt en de kapitein, later majoor Bingham. Onder hen begon, aldus Luitenant Lauwers, het Engeland- spiel. Vreemde geruchten Het „England-spiel" begon dus na de arrestatie van Lauwers en Taco- nis. Dat de waarschuwingen In hun berichten, die zy na hun gevangenne ming overseinden, in Engeland niet tot hun recht kwamen, verklaart lui tenant Lauwers uit één der volgende drie oorzaken: uit een volkomen ge brek aan het onderkennen der geva ren van een splonnage-systeem, óf uit verraad, óf uit het spelen van een welbewust spel, waarbij men het e«e plan liet mislukken om het andere te doen slagen. In dit verband wyst luitenant Lau wers op de geruchten, als zou een naaste bloedverwant van majoor Bingham ia Nederland voor de Duit se Inlichtingendienst gewerkt hebben. Dit heeft Schreieder tegenover een verslaggever van bet ANP ten stel ligste ontkend, doch Luitenant Lau wers zegt zeker te weten, dat een on derzoek heeft uitgewezen, dat wel de gelijk een familielid van majoor Bing ham In Nederland voor de Duitsers werkte. Luitenant Lauwers verklaart het zeer te betreuren, dat de Neder landse regering tot dusverre nog niet haar standpunt heeft kunnen bepalen tegenover de beschuldigingen, die van sommige zijden tegen Nederlandse diensten in Engeland en tegen Neder landse agenten zjjn geuit. Talloze waarschuwingen Luitenant Lauwers verklaart, dat men in Engeland door de stoutmoedi ge vlucht van Ubbink en Dourlein op de hoogte was van het „Engeland- spiel". Waarom deze mensen nooit gerehabiliteerd zijn, is hem een raad sel. Ook door Engelandvaarders is op de catastrophale gevolgen van het „Engeland-spiel" gewézen en kol. So- mer, het hoofd van het bureau In lichtingen, heeft óók een jaar lang Ander geluid In 5 achtereenvolgende ar tikelen heeft U kunnen lezen hoe Joseph Schreieder zich ver dedigt. We kunnen er rustig van overtuigd zyn, 'dat hy slechts vertelde, wat hg kwijt wilde, maar er waren hoogst interessante gegevens In ver werkt. Deze ongetwyfeld handige SD. man weet een heleboel van de fouten, die „En geland" heeft gemaakt. Als hy praten wil, dan zou het hele mysterie wel eens spoedig op gelost kunnen zyn Nu laten we .luitenant Lau wers aan het woord. Na zijn arrestatie (en die van luite nant Taconis) begon het „Eng land-spiel". Toen kreeg Joseph Schreieder voor 't eerst hou vast. Hoe en waardoor? Luit. Lauwers geeft het ant woord op enkele vragen. Maar a weer hy kén niet alles wj- teu. Uiteindelijk zal de parle mentaire enquette-commissie 't s.otwoord moeten spreken. hiertegen gewaarschuwd. Toen de En gelsen inzagen, dat het „England- spiel" niet langer te „spelen" was, werd, aldus luitenant Lauwers, ma joor Bingham ontslagen en wilden zy alle verbindingen met Nederland verbreken, omdat Nederland zich niet eigende voor droppings en de Neder landers het spionnagewerk niet zou den begrijpen. Door majoor K. de Graaf, zelf een Engeland-vaarder, die herhaaldelijk voor het „England-spiel" gewaarschuwd had, werd hiertegen scherp geprotesteerd, aidus luitenant Lauwers, omdat de Nederlandse ille galiteit dan aan haar lot zou worden overgelaten. Tenslotte werd het BBO, het bu reau voor Bijzondere Opdrachten op gericht onder generaal-majoor van Oorschot en majoor K. de Graaf. De wapens en agenten, die toen gezon den werden, vielen niet In handen van Schreieder. Luitenant Lauwers be twist de juistheid van de bewering van Schreieder, dat deze alle verbin dingen tussen Nederland en Engeland controleerde. In de jaren 1942, 1943 en 1944 zijn vele agenten bulten ma joor Bingham om gedropt. Deze agenten vielen niet In Duitse handen. Als voorbeeld haalde luitenant Lau wers aan, dat, toen een marconist van een illegale organisatie in Ne derland naar Engeland seinde: „Is Lauwers still O.K.?", Engeland hem beval geen contact met luitenant Lau wers te zoeken en zyn eigen weg te gaan. Luitenant Lauwers was toen reeds lang in Duitse handen en had Engeland hiervan op de hoogte ge steld. De goede behandeling in Haaren was, aldus Luitenant Lauwers, gro tendeels het w erk van Giskes. Agen ten zyn nooit mishandeld, maar men sen, die indirect in verband stonden met het „England-spiel" als b.v. ser geant R. Bierman, werden, aldus lui tenant Lauwers, door de onderge schikten van Schreieder zwaar mis handeld. :ï>r. ii ïgT/i Thans, op het hoogtepunt van de aardappelcampagne, heem op de grootste veiling op dit gebied in ons land, n.1. die te Grotebroek—Bovenkarspel, een enorme drukte. Er komen dagen voor, dat er een kwart millioen kilogram aardappelen geveild worden. Per dag komen er op het ogenblik gemiddeld driehonderd schuiten met aardappelen aan. Franse spoorwegen hebben grote plannen In October trein op luchtbanden op lijn Parijs—Straatsburg De Franse Spoorwegen zullen drie wagenstellen van ieder zes wagens welke op luchtbanden- lopen, laten bouwen, bestemd voor de lijn Parys Strasbourg; Van deze drie treinstellen zal er één uitgevoerd worden in roestvrij- metaal, het tweede in gewoon staal en het derde in een lichte alliage. Hierdoor wordt een totaal gewicht verkregen van 120 ton voor 250 plaatsen. In 1878 werd voor de hou ten wagens een gewicht van byna 1.890 kg. per zitplaats berekend. In 1929 nog 1.000 kg. en tenslotte in 1937 750 kg. een aanmerkeiyke gewichtsbesparing wordt dus bereikt. De wielen van de wagens, van luchtbanden voorzien, welke tot een spanning van 9 kg. zijn opgepompt, hebben een driemaal zo grote adhe sie op rails als de ijzeren wielen. Hierdoor wordt een grotere accele ratie en remcapaciteit verkregen. De treinen op luchtbanden met uit zondering van de electrische diesel locomotief. zullen één wagon derde klasse bevatten, één wagon tweede En dit was nog maar de eerste maatregel De valuta-hervorming voor de drie Westelijke zónea van Duitsland is gister in werking getreden. De Westelyke sectoren van Br- iyn werden niet b(j de nieuwe valuta- omwisseling betrokken. In het be sluit, dat Vrijdag werd gepubliceerd, werd gezegd, dat elke inwoner van de Westelyke zónes 60 nieuwe mar ken zal uitbetaald krygen voor een geiyk bedrag aan oud geld; De be taling aan iedere Duitser, zal in 2 etrmijnen geschieden, n.1. 40 mark gister en 20 een maand later. De be kend gemaakte proclamatie is de eerste - van drie valuta wetten voor de drie zónes, die gepublicèerd zul- enl worden. Er wordt geen verhou ding voor de omwisseling van bank rekeningen in marken genoemd. De ze zal bewaard biyven tot de derde en laatste wet betreffende de valu ta-hervorming ,op een latere da tum" gepubliseerd is. Volgens de proclamatie wordt het oude geld van Duitsland - de Reichs mark, de reentenmarken, geallieerde bezettingsmarken - vandaag ongel dig. De enige uitzondering, die ge maakt zal worden, is die voor oude markbiljetten en munten tot aan de waarde van één mark. Teneinde een tijdelijk tekort aan klein wis selgeld te voorkomen, zullen deze kleine bankbiljetten en mijnten in gebruik blyven tot nader order, te gen een tiende van hun oude nomi nale waarde. Niemand zal meer dan 50 stuks van het kleine wisselgeld by betalingen behoeven aan te ne men. Postzegels zullen geherwaar deerd worden tot op 1/io van hun vroegere waarde. Het zich bjj het Duitse publiek bevindende geld, alsmede de rekenin gen by banken, spaarbanken en postspaarbankinstellingen, zullen op een latere datum in nieuwe „Deut- klasse, én wagon eerste klasse en één wagon eerste klasse, waarin een bar is aangebracht, en tenslotte een restauratie-wagon. De inwendige decoratie wordt zéér luxueus. De zitplaatsen worden met schuimrubber bekleed, de neonver lichting ia indirect en kan door de reizigers naar verkiezing getemperd worden. Een ventilatie met luchtcir- culatie regelt de atmosfeer van de coupé's; De bodem wordt bedekt met een dikke rubber vloerbedekking. Met een gemiddelde snelheid van 100 km. per uur zal deze „rubber- trein" geheel geluidloos de reizigers over een afstand van 40 km. vervoe ren. De voorvader, als we dit zo mogen uitdrukken, van deze trein met lucht banden was de „Micheline". In 1929 schreef de groot-industrieel Miche- lln, op een reis naar Cote d'Azur, aan zyn hroer: „Een prachtige reis, maar wat een lawaai! Waarom lo pen de treinen toch niet op lucht banden?" Enige jaren later werd de eerste ;,Micheline" op luchtbanden schrijvende lezers DUIVENSPORT Mynheer de Redacteur, In Uw blad van Maandag 31 Mei staat e enartikel over de\duivensport, waarin die sport m. i. onvolledig werd toegelicht. Zeer zeker geeft het velen een ver maak, maar voor een werkelyk die renvriend is er een schaduwzijde aan verbonden en daarom lykt het rnjj goed ook deze eens nader te bezien. Stieren- en hanengevechten rijn hier in Nederland om hun wreed ka rakter verboden. Welnu, deze z.g. postduivensport is niet minder wreed. Alleen ziet men er niets van. Het is n.1. zo, dat de vogels thuis vertroe teld, goed verzorgd worden. Echter is voor allen vroeg of laat de dood door verhongering of dorst het ge volg, vooral by beruchte vluchten, wanneer de vogels door storm en on weer worden overvallen. Dan keert soms de helft niet meer terug en zit ten de jongen vergeefs op hun ouders te wachten. Alleen door geregeld fokken bljjft het aantal duiven op peil. Het is dus met die machtig interessante liefheb- bery niet hetzelfde als met iemand, die er een hond voor zyn liefhebbery op nahoudt. Die zou zyn beest voor geen geld willen missen. Zonder sentimenteel te worden kun nen we dus rustig zeggen, dat deze sport voor iemand, die werkelijk van zyn dieren houdt, niet geschikt is. Hoogachtend, G. VERFAILLE Alkmaar, Boterbloemstraat 17 (Door een misverstand is boven staande brief wat laat opgenomen, waarvoor gaarne onze excuses aan de inzender). geprobeerd op de lyn ParysArgen- teulL Maar in 1943 werd zy door een brand verwoest. De bouw is reeds in een gevorderd stadium en met ingang van October zulen deze treinen in gebruik ge nomen worden. sche marken" worden omgewisseld. De omwisselingsverhouding, welke op drastische wijze de totale hoeveel heid in omloop zijnd geld zal be perken, alsmede andere bijzonderhe den betreffende de omwisseling van edze bedragen, zullen binnenkort in andere wetten gepubliceerd worden. Tydens deze latere omwisselings- transactlea zullen de quota, die per hoofd reeds werden ontvangen, afge trokken worden van de bedragen in Deutsche marken, waarna uitbeta ling aan de rechthebbende of cre- dietering van deze volgt. Lonen en salarissen moeten van gister af in de nieuwe munt uitbe taald worden en voor arbeiders, die hun loon een halve tot een hele maand vooruit ontvangen, is een re geling getroffen; Voor alle geldelijke verplichtingen in Reichsmarken of het oude geld is een moratorium van een week af gekondigd. In de week eindigende op 26 Juni zullen dus geen schulden be taald worden. Oost-lndonesië heeft tekort gevangenisruimte Naar aanleiding van de door Mr. I. G. De Panetje by het parlement ingediende vraag betreffende de over brenging van gestraften uit gevan genissen in Oost Indo' .esië naar el ders. heeft de minister van Justitie in zyn antwoord een beeld gegeven van de moeilijke omstandigheden waaronder het gevangeniswezen van Oost-lndonesië heeft gewerkt: dade lijk na de overdracht dei bevoegdhe den betreffende het gevangeniswezen van de centrale regering aan Oost- lndonesië werd 't duideiyk hoe groot het tekort aan gevangenis ruimte was Er is sedertdien in deze toestanden geen verbetering gekomen waardoor S.R.-actlviteit stonden, worden be perkt. Het Ned. Comité voor W.S.R. zal nog deze maand 6000.aan Re- tot dusver in het centrum van de W. er geen andere keus was dan de hulp in te roepen van de dienst van het gevangeniswezen in Batavia. Dank zy de heropening van Noesa- kambangan kan, wanneer in Oost-ln donesië niet genoeg ruimte is, in de gevangenissen 'n contingent naar Ja va worden gestuurd, waarby Batavia de kosten draagt, welke niet gering zijn. WOENSDAG 23 JUNI 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Operette muziek; 930 Werken van Schumann; 10.00 Morgendienst; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Populair non_stop; 12.00 Ensemble Vincentino; 12.38 Lunchcon cert; 13.00 Nieuws; 13.20 Johan Jong, orgel; 14.00 Gesproken portretten 14.15 Omroepkamerorkest; 15.00 „Jane Ey. re", hoorspel; 15.35 Voor de zieken; 18.00 De Roodborstjes; 16.15 Het stond in de krant; 10.45 Vragen staat vrij; 17.35 Silvestri-kwartet; 18.00 Nieuws; 1830 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Ver. kiezingstoespraak der Middenstands partij; 19.30 Voor de Jeugd; 19.45 La zen in de bybel; 20.00 Nieuws; 20.11 Orkest Malando 20.45 „De man, die zichzelf kwam aangeven", hoorspel; 21.35 The Ramblers; 21.55 ABC-caba- ret; 22.15 De Stem de« Volks; 23 00 Nieuws. Hilversum II 415 in. 7.00 en 8.00 7.15 en 8.15 Gram.pl, 7.45 Een woord voor de dag; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Werken van Brahms; 10.30 Mor gendienst; 11.15 „Stanley", hoorspel; 12.00 Zangrecital; 12.33 Orgel en cello; 13.00 Nieuws; 13.15 Gesare-trio; 14.00 Engelse koorwerken; 14,30 Instrumen tale soli; 14.55 Ensemble Euphonia; 15.30 Vioolrecital; 16.00 Postzegel praatje; 1615 Voor de jeugd (Meis jeskoor, bijbellezing en hoorspel); 18.00 Chr. harmoniecorps; 1830 RVU- uitzending; 19.00 Nieuws; 19.45 Neder, lands kamerkoor; 20.00 Nieuws; 20.15 Wijdingsdienst; 21.30 Rawicz en Lan dauer; 21.45 Omroeporkest (Rimsky- Korsakov, Tsjaikowsky en Liadov); 1.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. FbUILLttUN Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - 8) „Een opgemaakte zaak. Ik durf aannemen, dat u weet wat ik bedoel maar ik wil nog duidelijker spreken en het u aan het verstand brengen. Om de een of an dere reden hebt u plotseling iets tegen een van uw personeel. Ik lees in uw gelaatstrekken Mr. Lyne en de zwakheid, die uw kin verraadt, benevens uw zin nelijke mond zeggen mij, dat u waarschijnlijk niet al te bedeesd is tegenover de vrouwen, die in uw dienst staan. Ik vermoed, meer dan dat ik weet, dat een fat soenlijk meisje u een dusdanige schok heeft gegeven, dat gij in uw grievende vernedering tracht een be schuldiging te vinden, die zin noch grond heeft". „Mr. Milburgh," wendde hij zich tot oe ander en weer verdween Mr. Milburgh's glimlach, „heeft persoonlijke redenen waarom hij zich naar uw wensen voegt. Hij is uw ondergeschikte en, wat meer zegt, de zijdelingse bedreiging met dwangarbeid, wanneer hij mocht weige ren, heeft ook enig gewicht in de schaal gelegd." Thornton Lynes gelaat was verwrongen van woede. „Ik zal zorgen, dat je gedrag wijd en zijd bekend wordt," zei hij. „Je hebt my van iets monsterachtigs beschuldigd en ik zal je aanklagen wegens laster. De waarheid is, dat je niet opgewassen bent tegen een zaak. die ik je wilde opdragen en je zoekt nu een excuus om je er uit te draaien". „De waarheid is," antwoordde Tarling, terwijl hij het puntje van een sigaar beet, die hij uit zijn zak had genomen, „dat mijn reputatie te goed is, om in de waagschaal gesteld te worden door mij te mengen in zo'n smerige zaak als deze. Ik ben niet graag lomp en evenmin smijt ik graag goed geld weg. Maar ik kan geen goed geld aannemen voor slecht werk, Mr. Lyne, en als u mijn raad wilt opvolgen, laat dan dit domme wraakplan varen, dat uw gekwetste ydelheid u inge blazen heeft het is de meest onhandige, opgemaakte zaak, die ooit uitgedacht werd en ga de jonge dame excuus vragen, die u, ik twijfel er geen ogen blik aan, op grove wijze hebt beledigd". Hij wenkte zijn Chinese volgeling en liep op zijn gemak naar de deur. In onmachtige woede, over alle leden bevend als een zwakkeling die overtuigd is van zijn onmacht, keek Lyne hem na tot de deur half dicht was, toen, met een gesmoorde kreet opspringend, rukte hij de deur open en vloog op de detective toe. Twee handen grepen zijn arm vast en droegen hem de kamer in, waar ze hem in een stoel drukten. Een niet-onvriendelijk gezicht zag op hem neer, een gelaat waarvan de grote ernst verzacht werd door de kleine lachplooitjes rondom de ogen. „Mr. Lyne," klonk Tarlings spottende stem, „u geeft een verschrikkelijk voorbeeld aan de misdadigerswereld. Het is maar goed, dat uw vriend, de boef, in de ge vangenis zit." Zonder verder nog iets te zeggen, verliet hij de kamer. HOOFDSTUK III De man, die Lyne aanbad. Twee dagen later zat Thornton Lyne in zijn grote li mousine, die op de hoek stond van Wandsworth Com. mon, tegenover het hek van de gevangenis. Hij was een dichter en poseur, de meest zonderlinge combinatie die men ooit in een man zag. Thornton Lyne was eigenaar van een groot magazijn, candidaat in de letteren, winnaar van de Mangate Scien. teprijs en de schrijver van een klein boekje. De poëzie hierin vervat, was niet bijster verheven maar het wal ongetwijfeld een aardig boekje, gedrukt met vreemde sierletters mét ouderwetse etsen en brede open ran den. Hij was winkelier omdat rijn winkelierschap hem voorzag van caviaar en perziken, een aardige kleine tweepersoons auto, een zes-cylinder limousine voor def tige gelegenheden, een landhuis en een flat in de stad, welks inrichting meer kostte, dan menige winkel van derige afmeting dan Lynes Serve First Emporium opbracht. Aan de oudere Lyne, Joseph Emanuel, was de op richting en de welvaart van Lynes Serve First Empo rium te danken. Hij had een verkoop-systeem uitge dacht, waardoor iedere klant zeker kon zijn dadelijk ge holpen te worden, zodra hy of zy een der vele afde lingen, die het schitterend geheel van het Emporium vormden, binnentrad. ï^et was een systeem, gegrond op het eeuwenoude principe om steeds bekwame reserves bij de hand te hebben. Thornton Lyne kwam in de zaak op het ogenblik, dat zijn boek hem gerangschikt had in de categorie der onbegrepen grootheden. Omdat de resencenten, die zijn boek opgemerkt hadden, aanhalingstekens gebruikten om hun minachting te kennen te geven, wanneer ze over zijn „poëzie" schreven en omdat niemand zijn boek kocht, hoe klein het ook was, werd hij verheerlijkt door mannen en vrouwen, die ook schreven, w;at door nie mand werd gelezen, en die bijgevolg even gemakkelijk een genie ontdekken als een jongen buikpijn krygt. <Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3