IWnaaideï 5* JAARGANG N°. 1266 N.-HOLLANDSE PERS 1945 WOENSDAG 23 JUNI 1948 Gebaar Onderhandelingen met Republiek voortgezet Morgen wordt ook geld in „Sovjet-zóne" en „Groot Berlijn" gesaneerd Troepen van Israël slaags met Irgoen Zwai Leoemi Athene lanceert «beslissend offensief" legen Iroepen van Markos Uit?, voor de Stichting De Vrtfe Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen - Bureau: Riddersrtaat hoek Oudegracht-Tel. K 2200 - 3947 De nood in Duitsland heeft de ker ken in het geweer gebracht en in sa menwerking met nog andere instanties hebben ze 'n actie ondernomen om-le vensmiddelenpakketten naar Duits land te zenden. Niet alleen om de nood van de daar wonende Nederlanders te lenigen; maar ook met de bedoeling daadwer kelijk het Duitse volk van de aller- nodigste levensmiddelen te voorzien. De reacties op dit werk zijn heel verschillend. We hoorden dominee Spelberg er gepasseerde Zondag en kele bespreken. Wat ons wel het meest trof, was de ontzaglijke verbittering, die er uit en kele brieven nog steeds sprak. En vooral uit brieven van mensen uit de grote steden, die de hongerwinter in al zijn vreselijkheid aan de lijve heb ben ondervonden. Letterlijk schreef een luisteraar: ..Nog geen suikerbiet naar Duitsland!" Deze stemming is volkomen ver klaarbaar. Wie zelf honger heeft ge leden. wie alle ellende van de honger- tochten heeft meepemaakt, wie wel licht geliefde bloedverwanten van ge brek heeft zien omkomen, wie de slachtoffers van de Duitse terreur in zijn naaste omgeving kan opnoemen, wie zich herinnert hoe Joden in spoor wagens werden getrapt om naar de slachtbank te worden gevoerd, we kunnen ons voorstellen dat men gaat zeggen: ..Laat de Duitsers hun eigen boontjes maar doppen. Laat ze, wat ons betreft, uit Europa verdwijnen" Met dat gezegde komt men er ech ter niet. De Duitsers doppen hun eigen boontjes niet en ze verdwijnen ook niet uit Europa. Een mens is taai, een volk nog taaier. Nu kan men van oor deel verschillen over de vraag, of de actie der kerken de nood in Duitsland aanmei-kelijk zal verlichten. Wij per soonlijk geloven het niet. Het gaat hier meer om het gebaar. En ook dit gebaar is ontzaglijk belangrijk. Het Duitse volk zit in de put. Heel erg Door eigen schuld, laten we dat aan nemen. Als we echter een nieuw Eu ropa willen opbouwen, kunnen we er geen put in hebben, waarin een volk bezig is te krepéren. De Duitsers zullen zich zo veel mo gelijk zelf uit de put moeten helpen maar zij zullen de behulpzame hand niet kunnen missen. Hen moet het be sef bijgebracht worden, dat er mensen zijn. die hen, ondanks hun zware mis daden tegen de mensheid, willen hel pen. Reelasseringswerk. In het belang van het slachtoffer, maar ook in het belang van de samenleving Want een radeloos volk vervalt na verloop van tijd weer tot uitwassen als Duitsland sedert 1933 heeft gekend. Daarom verdient het streven der kerken onze waardering Er is echter nog een reden, van meer praktische aard. welke de plattelan ders wellicht beter zullen aanvoelen dan de stedelingen, die maakt, dat het voer ons een onmogelijkheid is te zee gen: Laat dc Duitsers maar verdwii nen. We geloven dat deze leus in de krin gen van de land- en tuinbouw weinig weerklank zal vinden, al zijn er ook op het platteland mensen, die met de Duitsers een appeltje te schillen heb ben. Zonder achterland echter is Holland zelf een noodlijdend land Wij moeten een hoeveelheid mensen hebben in 't buitenland, die onze ojjertollige pro ducten afnemen En nu wil het nood lot, dat dit Duitsers zijn Duitsers, die honger lijden. Duitsers die veel heb ben misdreven. Maar Duitsers die on ontbeerlijk ziin voor onze groenten, die we te veel hebben. Ook in het licht der nuchtere wer kelijkheid moet men deze zaak zien Reclasseringswerk op grote schaal. Mede in ons eigen belang. v. Z. WORDEN COMMUNISTEN UIT ENGELSE LEGER VERWIJDERD? Trevor Evans, verslaggever van de „Daily Express", heeft in een artikel verklaard, dat de Engelse regering thans ook de gewapende strijdkrach ten van communisten zal„zuiveren" Volgens Evans worden reeds stappen ondernomen om de communisten uit de commando's in het Midden- en Verre Oosten te ontslaan. Hij voegt er aan toe, dat deze week een officiële bekendmaking wordt verwacht over het verwijderen van communisten uit de artilleriefabrieken en scheepswer ven van het leger. Den Haag gaf Ned. delegatie toestemming weerbericht WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. [Weinig verandering in temparatuMR. Een communiqué der Commissie voor Goede Diensten meldt, dat de Ned. delegatie aan de C. v. G. D. heeft medegedeeld, uit Den Haag autorisatie te hebben gekregen om de besprekingen met de Republ.-dele- gatie voort te zetten. De agenda-commissie zou heden bijeenkomen. Het communiqué van de C. v. G. D. zegt voorts, dat de Com missie een telegram zal zenden naar de Veiligheidsraad, in antwoord op het verzoek om inlichtingen ten aan zien van de opschorting der onder handelingen en de tijdsduur daarvan. Soekarno nodigde Commissie naar Sumatra „Antara" verneemt, dat Soekarno, die momenteel een rondreis door Su matra maakt, voor de eerste maal se dert zijn presidentschap de Commis sie voor Goede Diensten heeft uitge nodigd naar Sumatra te komen om de toestanden aldaar in ogenschouw te nemen. Naar verluidt, heeft de C. v. G. D, deze uitnodiging niet aan vaard wegens drukke werkzaamh°den. Sjarifoeddin's partij tegen compromisvoorstel De partij van Sjarifoeddin, het ..Front Demokrasi Rakjat" (Democra tisch Volksfront), is het niet eens met het Australisch-Amerikaanse compromisvoorstel. In een vlugschrift zegt het Front, dat men het rege ringsstandpunt, waarbij het voorstel als een goede oplossing wordt gezien als basis tot voortzetting der onder handelingen, afkeurt. De betreffende Republikeinse regeringsverklaring werd op lf^Juni uitgegeven. Het Volksfront oordeelt het voor stel minder aannemelijk dan de Ren_ ville-overeenkomst en ziet als enig mogelijke oplossing de kwestie terug te verwijzen naar de-Veiligheidsraad om deze te herzien en om vast te stellen, wie koppig is bij de verwezen, lijking der Renville_overeenkomst. Het stelt daarbij de vraag of het niet mogelijk is de kwestie doorarbitrage te doen beslechten. Volgens de mening van het Volks front betekent het voorstel hét af gelasten van het plebisciet Trailer bij Oudesluis door losse locomotief gegrepen Geheel vernield chauffeur geen schram Kleine oorzaken kunnen dikwijls ernstige gevolgen hebben. Dat is van morgen weer eens bewezen, toen de trein Den HelderAlkmaar om even 7 uur in Anna Paulowna moest wor den opgehouden wegens een breuk van één der assen van de locomotief. Onmiddellijk stelde men zich in Anna Paulowna in verbinding met Altmaar, waarna een losse locomotief zich naai het Noorden begaf om de trein op te «halen. Deze locomotief bereikte echter niet de plaats van bestemming. Bij de baL teOudesluis greep het ijzeren mon ster een enorme trailer met oplegger met twee melktanks van de fa. J de Vries uit Zaandam, welke dagelijks de route Alkmaar—Friesland rijdt. De (lege) wagen kwam uit de Ruige weg en de chauffeur was er uiteraard niet op bedacht, dat er om deze tijd verkeer op de lijn was. Met een ge. weldige klap ramde de locomotief de trailer, die meegesleurd werd en ver. Liever weggegeven, dan weggegooid. Drie Frankforter meisjes, die hun oude geld wilden opmaken, ondernamen een serie van 25 ritten in een draaimolen op een Lunapark. Het oude geld, dat zij daar na nog overhadden, ging naar de dokter, die er bij geroepen moest worden Bij Nathanya in Palestina is een voor malig Brits kamp voor herstellende militairen overgenomen door de Jood se autoriteiten, die er thans immi. granten van Cyprus onderbrengen. Een groep nieuw aangekomenen aan de ingang van het kamp. volgens in de sloot langs de spoor lijn verdween. Een verschrikkelijke ravage deed 't ergste vrezen voor de chauffeur doch de man kwam uit de cabine krr.pen en bleek geen schrammetje te h-ïbben opgelopen Wel waren motor en motor, kap totaal vernield en na van de schrik bekomen te zijn zal de man zichzelf ongetwijfeld gefeliciteerd heb ben. Het treinverkeer werd door het on_ geluk niet verder gestagneerd omdat de wagen niet op de Hjn lag. Ook de beschadiging van de locomotief viel mee. De grootste strop is voor de Zaandamse firma, die de dagelijkse route reed voor eigen rekening on verzekerd. Het Panamese schip „Argentina Victory", geladen met^OOO ton tarwe voor België, is door de havenautori teiten van Sydney aangehouden, om dat de bemanning, meest Spanjaarden en Italianen geen gage zou zijn uitbe taald. Sovjets nemen meteen maatregelen voor andere zones van de stad De Sovjetbevelhebber in Duitsland, maarschalk Sokolofsky, heeft de Britse militaire gouverneur, generaal Robertson doen weten, dat de Sovjet-actoriteiten zich genoodzaakt hebben gezien over te gaan tot "n geldsanering in de Sovjet-zone van Duitsland met inbegrip van Groot Berlijn ;,a?s gevolg van de afzonderlijke geldsanering in West Duits land". In zyn brief zegt Sokolofsky, dat de*e stap is genomen om de Sovjet zone en Berlijn voor chaos te behoeden. In zijn brief zegt Sokolofsky voorts, dat hjj hoopt, dat aan de uitvoering der geldsanering in de Britse sector van Berlijn geen beletselen in de weg zullen worden gelegd en dat er géén nieuw bankpapier beschikbaar is: er zullen stempels op de rijksmarken worden gezet. De Amerikaanse en Franse bevel hebbers de generaals Clay en Koenig, hebben gelijkluidende brieven ontvan gen. Er werd geen datum gegeven voor de invoering van dc nieuwe maatre gelen. Reuter verwacht, dat de Wes telijke regeringen op de krachtigst mogelijke wijze zullen protesteren te gen t Sokolofsky's mededeling aan gaande het opnemen van geheel Ber lijn in de Sovjet-geldsanering Berlijn gesplitst De correspondent van het ANP te Berlijn meldt nog: „Het meest waar schijnlijk lijkt het thans, dat de uit voering van het Sovjet-bevel alleen in de Sovjet-sector der stad zal plaats hebben, waardoor een splitsing van Berlijn in twee economisch afzonder lijke delen zou worden veroorzaakt. Men realiseert zich in West Berlijn heel goed, dat de Sovjet autoriteiten onder dergelijke omstandigheden alle mogelijkheden in handen hebben om het leven in dit deel der stad onmo gelijk te maken. Het beheer van vrij wel alle centrale diensten der stad geschiedt uit de Sovjet sector. Zouden de bevelhebbers der Westelij ke sectoren toestaan, dat het nieuwe geld ook in hun deel van Berlijn zal worden uitgegeven, dan zou dit een economische inlijving van Berlijn bij de Sovjet zone betekenen, een oplos sing, die door de Russen vastberaden is nagestreefd". Stede Ijke autoriteiten moeten het opknappen Het Duitse Nieuwsbureau Dena deelde mee,dat Sokolofsky de orders voor de geldsanering heeft overhan digd aan de stedelijke* autoriteiten. Op Donderdag 24 Juni zal de geld. sanering voor Oost Duitsland ingaan, zo werd nader gemeld. In een brief aan de loco-burgemees_ ter van Berlijn Mevr. Luise Schroe- der, staat, dat het oude geld „in de Sovjet zone en Groot Berlijn" geheel uit de circulatie zal zijn genomen en verder: „deze maatregelen zijn nood zakelijk, omdat Berlijn in de Sovjet zone ligt en er economisch deel van uitmaakt. Voortaan zal in Berlijn geen ander geld circuleren dan dat der Sovjet bezettingszone. De orders zullen 23 Juni om 6 uur gepubliceerd en onmiddellijk in het gehele gebied van Groot Berlijn van kracht worden. De bank van Berlijn zal voor de inwisseling van het oude geld moeten zorgen. De politie krijgt de opdracht de orde te handhaven, wanneer vervalsers en andere misda digers handelingen verrichten met te Berlijn verboden geldwaarden, waar onder de nieuwe Westerse mark". Duizenden trekken, voorzien van 'n vergunning, het Kroondomein van „Het Loo" te Apeldoorn binnen om met de bosbessenplnk te beginnen: 70 et per pond, een niet te versmaden bijverdienste voor Jong en oud. De schooljeugd krijgt 3 dagen vrijaf, kooplustigen staan b|j de ingangen van het Kon. Landgoed de plakkers op te wachten. Irgoen - commandant dreigt met ontketenen van burgeroorlog Een schip met wapenen naderde de kust Manschappen, van bet leger van Israël en leden van de Irgoen Zwai Leoemi zijn slaags geraakt, toen de laatsten trachtten bij Natanya tussen Tel Aviv en Haifa een schip met wa pens naar de kust te brengen en te lossen. Het lossen zou geschieden onder be-' scherming van een sterke Irgoen-afde- ling, doch de Haganah, die per radio was ingelicht, zond gewapende troe pen en gaf de Irgoen bevel het schip te doen vertrekken. Ondertussen had een vliegtuig van de V.N. het schip opgemerkt en de afvaardiging te Tel Aviv gewaarschuwd. Dadelijk begaven Zich een Amerikaanse en een Franse waarnemer naar de aangeduide plaats. De Irgoen weigerde gehoor te geven aan het bevel van de Haganah en koos stelling op ongeveer een kilometer af stand van het strand, waartegenover ook de troepen van de Haganah in stelling gingen. „Dc Joodse staat is in gevaar" De onderbevelhebber van de Irgoen heeft voor de radio gezegd: „Wij de- Bij Konitza zou tegenstand gebroken zijn De Griekse regeringstroepen hebben een algemeen offensief ingezet 'egen de guerilla strijders van generaal Mar kos. Conr 'n Tsaldaris, plaatsvervan gend minister-president heeft te S&- loniki verklaard: „Dank zij geallieerde hulp, zowel moreel als materieel, en bovenal dank zij de dapperheid en zelfopoffering van Griekenland's zo nen nadert de bittere strjjd voor het behoud van .het land zijn voltooiing." Hevig wordt gevochten in het Noorden Volgens berichten uit Athene ma ken de Griekse regeringstroepen, die door de luchtmacht worden gesteund, „goede vorderingen' bij de aanval op de guerillastrijders in 'het Grammos- gebergte. Een communiqué van het Griekse leger meldt, dat de guerillastrijders in het Noorden zich terugtrekken naar Albanië, en dat „het verzet bij Konitza in het Zuiden is neergeslagen". Het hevigst wordt gevochten om de sterkte der guerillastrijders te Amou- da in de Noordelijke sector, welke als de sleutel tot het gehele front wordt beschouwd. Constantin Tsaldaris is in het hoofd kwartier van generaal Kalogheropou- loc te Kozani vertrokken. Generaal Yantzis, de chef van de Griekse gene rale staf, en het hoofd van de Ame rikaanse missie in Griekenland be- vüiden zich daar reeds. Men verwacht «at ook koning Paul een bezoek aan 6e troepen te Kozani zal brengen. MEDEDELING AAN K WARTAAL-ABON N E's. Ter vermijding van incasso kosten verzoeken wij onze kwartaal-abonné's reeds nu over te gaan tot betaling van het abonnementsgeld ad f 335 voor het derde kwar taal 1948. Men kan dit doen: a) per Hoornsche Bank, kantoor Alkmaar b) per postgiro.48395, Spre. kend Papier, Alkmaar. c) per postwissel „De Vrije Alkmaarder", Alkmaar. d) op ons kantoor, Oude gracht, hoek Ridderstr. Alkmaar Per 1 Juli a.s. worden de kwitanties, verhoogd met incassokosten, afgegeven. DE DIRECTIE. Acht procent van de aardappel oogst in Noord-Rijn-Westfalen is door de coloradokever vernield. len het land mede, dat de Haganah ergens in Palestina de Irgoentroepen aanvalt en dat reeds verscheidene man - schappen zijn gedood of gewond. De Joodse staat is in gevaar en de ko mende uren zijn beslissend, want in dien de Haganah deze strijd niet da delijk stopzet, kan een burgeroorlog uitbreken". Staat van beleg Staat van beleg in Natanya Het communiqué van het Joodse hoofdkwartier zegt, dat de Irgoen ge waarschuwd werd dat de wapenstil stand onder geen voorwaarde geschon den mocht worden en dat zonodig met wapengeweld tegen een schending zou worden opgetreden. Daar na deza waarschuwing het schip met wapenen zijn weg in de richting Natanya ver volgde, zijn twee Joodse oorlogsbo dems naar deze plaats vertrokken. Zij hebben het bewuste schip onder be waking genomen, terwijl gelijktijdig de staat van beleg in Natanya werd afgekondigd. Si tijd ook in Tel Aviv Tijdens een nieuw handgemeen tus. sen geregelde Joodse troepen en leden van de Irgoen op de grote weg Haifa —Tel Aviv waren er aan beide zij den verliezen. Het leger is verzocht zich klaar te houden om eventueel in heel het land in te grijpen. Ook in Tel Aviv zelf hadden la. ter gevechten plaats tussen hot Is raëlische leger en andere eenheden van de Irgoen, die zich trachtten te verenigen met de landingstroepen» welke laatste eveneens met de Isrea. litische troepen slaags waren. Volgen de laatste be. richten hebben de Irgoen troepen do Israëlische troepen van de Noorde lijke zeekant van Tel Aviv verdrom, gen. Laat in de avond verminderde het vuren. Het schip is 's avonds in brand gevlogen en het aantal ontploffingen nam toe. De laatste manschappen heb ben het schip in grote haast verlaten. Volgens voorlopige cijfers zijn ten minste vier leden van de Irgoen ge sneuveld en zes gewond. Verder zijn nog acht andere personen gewond. Oproep aan Joods volk AFP meldde nader, dat van het schip via luidsprekers een oproep werd gericht tot het Joodse volk: „Hecht geen geloof aan de leugen» van de regering, die haar troepen be. vel heeft gegeven te schieten op sol daten van het Joodse volk. Inwoners van Tel Aviv: blijft niet met gekruiste .armen zitten, verzet u tegen deze schande. Wij brengen wapens voor de bevrijding van het Joodse volk. wy zullen ze aan het Joodse leger over handigen en niet aan de regering. Le ve de Joodse opstand, leve de Ir. goen Zwai Leoemi". Spoedig besprekingen over militaire hulp aan West-Europa „De volgende stap ter voorbereiding van „gewapende Amerikaanse bijstand voor de West-Europese verdragslan- den zullen diplomatieke besprekingen zijn tussen de Ver. Staten en de vijf landen der Westelijke Unie: België» Frankrijk, Groot-Brittannië, Luxem. burg en Nederland. Er is nog g?en da tum vastgesteld, maar waarschijnlijk zal het binnen twee of drie maanden gebeuren," zo Is te Washington ver klaard.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1