llttiiaatiJeï 5E JAARGANG N°. 1268 N.-HOLLANDSE PERS 1945 VRIJDAG 25 JUNI 1948 van Warschau wil bezetting een jaar terugtrekken Conferentie binnen „Londen-beleid noch England-Spiel gaan de doofpot in Dewey candidaat Republikeinen Horgen is het zover! „Wij zullen bestand niet verlengen'' zeggen de Arabieren Ultg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 et p. m.m., familieberichten 18 cent Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat hoek Oudegracht-Tel. K 2200 - 396 Duitsland was hoofdzaak Ruhrgebied onder controle van de Grote Vier en voorlopige regering voor geheel Duitsland le en duurzame vrede in Europa stre ven". „Zoals men weet heeft de overeen komst van Potsdam tot doel gehad de verandering van Duitsland in een vre delievende democratische staat, doch de politiek Duitsland te verdelen ver. hindert de totstandkoming van een vredesverdrag, waar zonder het niet mogelijk is een einde te maken aan de voortgezette staat van oorlog en het bezettingsregiem in Europa". Volgens de verklaring tonen de be sluiten van de Londense conferentie de ware betekenis van het Westelijk Benter meldde Donderdagavond uit Praag, dat via het Tsjecho Slo waakse nieuwsbureau een verklarig over de conferentie van War schau is gepubliceerd, waarin de westelijke geallieerden er van worden beschuldigd .alle verdragen aangaande Duitsland te hebben ge schonden. „Zij hebben", aldus de verklaring, „het Viermogendheden-bestuur over Duitsland geliquideerd, terwijl zü het plan koesteren Duitsland en spe ciaal het Ruhr-gebied te gebruiken voor het militair en strategisch plan van de Verenigde Staten en Groot Brittannië". De ministers verlangen: 1. Nakoming van de te Potsdam ge stelde eisen aangaande demobili satie en demilitairsatie van Duits, land door Frankrijk, Groot Brit tannië, de Vovjet Unie en de Ver. Staten. 2. De Ruhr moet onder het beheer der vier mogendheden komen. 3. Instelling van een voorlopige re gering voor geheel Duitsland, waarin vertegenwoordigers van al le democratische partyen en or ganisaties zitting hebben. 4. Een vredesverdrag volgens de be ginselen van Potsdam, waarin voorzien wordt in de terugtrek king van bezettingstroepen bin nen een jaar. 8. Regelingen, waardoor Duitsland zijn verplichtingen tot herstelbe talingen kan nakomen aan lan den, die schade hebben geleden door Duitse agressie. Beschuldigingen Het communiqué beschuldigt de Westelijke mogendheden van openlij ke schending van alle overeenkomsten waardoor „de Duitse agressie in de hand wordt gewerkt". „Deze schendingen van bestaande -verdragen raken de vitale belangen, biet slechts van de vier mogendheden, die Duitsland bezetten, maar van alle Europese „landen, die naar een stabie- Prinselijk gezin bezocht Terschelling In het prinselijk jacht de „Piet Hein" zijn gistermorgen in de haven van West-Terschelling H.K.H. de prin ses-regentes, Z.K.H. Prins Bernhard en tot verrassing van een ieder ook het jongste prinsesje Marijke aangeko men Deze laatste is echter onder goe de hoede aan boord van het jacht ge bleven, terwijl haar vader en moeder zich per auto naar het kamp „De Wierschuur" bij Oosterend begaven, waar de drie andere prinsesjes teza men met de overige leerlingen van de school van Kees Boeke op het ogen blik met vacantie zijn. Ieder, die in het kleine havenplaats, je op het eiland zijn huis had kunnen verlaten, was naar de haven gespoed. Onder groot enthousiasme meerde de Piet Hein aan de kade in het ha ventje. Prins en prinses begaven zich van boord en vertrokken vrijwel on middellijk na de hartelijke begroe ting der eiland-bevolking naar „De Wierschuur". De terugtocht naar de haven werd echter niet zonder onderbreking ge_ maakt. Onverwacht hield de wagen stil voor de vuurtoren „Brandaris" en alle inzittenden verlieten de auto, waarna de prins filmopnamen van zijn familie maakte voor de hoge toren. Prinses Juliana besteeg met haar twee dochtertjes de Brandaris. Voor het eerst kreeg daarna Ter- schelling's bevolking gelegenheid het Prinselijk gezin van nabij toe te juichen. STAATSLOTERIJ 3e klas, 2e lijst f 1500 op 10584 I 1000 op 3689 8123 8195 15327 f 400 op 14572 16618 18798 f 200 op 2768 8847 18758 f 100 op 4457 10470 11533 11935 12170 13319 20923 militair verbond, dat onder bescher ming van de VS onlangs door Enge land, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg is gevormd. Omdat de Londense conferentie inzag, dat ge heel Duitsland onmogelijk in de mili tair-strategische plannen van de VS en Engeland betrokken kon worden, streefde zij er. naar, de Westelijke zo nes van Duitsland tot basis te maken voor deze plannen door deze zones van de rest Van Duitsland af te ruk ken. Besluiten van Londen niet eikend Het communiqué besluit met de vol gende woorden: „De aparte Londense driemogendhedenconferentie, waar de Benelux aan deelnam, en de aparte besluiten te Londen genomen, maken een vergemakkelijking van het berei ken van een overeenkomst tussen de vier mogendheden over de Duitse kwestie niet alleen onmogelijk, doeh schokken het vertrouwen der mensen in internationale overeenkomsten, waaraan de VS en Engeland deel nemen. Met het oog daarop weigeren wij de wetskracht of het moreel gezag van de besluiten der Londense confe rentie te erkennen". De verbinding van Amsterdam met de Rijn wordt, volgens een plan van vóór de oorlog, verbeterd. Het Mer. wede-kanaal wordt hiervoor op dab. bele breedte gebracht. De werkzaam, heden zijn nu zover gevorderd, dat het nieuw gegraven gedeelte onder water gezet is en dat de dam, die dit gedeelte van het oude kanaal scheidt, wordt weggebaggerd. Op de foto, genomen ter hoogte van Weesperkars- pel, ziet men duidelijk de breedte van het oude en van het nieuwe kanaal. Enquête-commissie verklaart: Eind 1948 licht over Meidagen 1940 „Voor de wel eens geuite vrees, dat de door de parlementaire enquête commissie te onderzoeken zaken, ten aanzien van het in Londen 'gevoerde regeringsbeleid, de doofpot in zul len gaan, bestaat niet de minste re den. Bij de uit te brengen verslagen zullen de stenografisch opgenomen verhoren onverkort worden gepubli ceerd. Hetzelfde zal het geval zijn met gelangryke aan de enquête-com missie overgelegde schriftelijke stuk ken. Ik durf nu reeds, aan de hand van de ervaringen van de laatste maanden, te zeggen, dat zich daarbij zeer veel hoogst interessant en tot dusver onbekend materiaal bevindt". Deze woorden sprak Donderdaga vond Mr. L. A. Donker, voorzitter van de parlementaire enquête com missie, in een radiotoespraak, waarin hij aankondigde te verwachten, dat RECORD - KIP Een kip (Leghorn) van de heer Wolf uit Den Haag breekt records! Al vrij re gelmatig verrast zij haar (in middels zéér trotse) baas met buitengewoon grote eie. ren, waarvan het gewicht varieert tussen 120 en 125 gram. Woensdag overtrof het dier zich zelf en brak in ieder geval haar eigen ïvA cord, door een ei te produ ceren van niet minder dan 140 gram, waarin zich slechts één dooier bevond. Het dier is pas één jaar oud, zodat haar baas nog wel een paar jaar van z'n won derdier kan genieten, aan genomen, dat ze niet het loodje legt bij al deze kracht prestaties. DROOG WEER Overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering in tempe ratuur. Ook bonnen voor werkkleding Thans zijn ook de bonnen voor werkkleding H 5 en L 5 tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 5 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas. een labo_ ratoriumjas of een mouwschort Op de bonnen L 5 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill. satijn, beaverteen, Engels leer. manchester of pilow, een korte witte jas. een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 6 t.m H 12 cn L 6 t.m. L 12 zijn nog niet geldig. De bon. nen H 1 t.m. H 4 en L I t.m. L 4 en de rantsoenbonnen FC en FD blij ven voorlopig geldig. eind 1948 vele duistere gebeurtenis sen uit de dagen voor en na Mei 1940 gepubliceerd zullen worden. Het gaat hier om zes van vijftien punten, welke bij de commissie in onderzoek zijn. Ten aanzien van de overige wegen zal nog langer geduld moeten worden betracht.' HET E-SP1EL Mr. Donker zeide verder, dat er geen ongerustheid behoeft te bestaan over het onderzoek van het „England- Spiel", deze onverkwikkelijke zaak zal van A tot Z uitgezocht worden. Binnenkort worden Schreieder en Gis- kes verhoord. En in November president van Ver. Staten Thomas Dewey (New York) is ge kozen als candidaat van de Republi keinse party voor de presidentsver kiezingen, die in November plaats zullen hebben. Reeds bü de le stem mingen had Dewey een grote voor sprong en nadat, werd een formele derde stemming gehouden, waarbij Dewey 1094 stemmen verkreeg en niemand tegen stemde. Toen de uiö- slag bekend werd gemaakt had een minutenlange enthousiaste demonstra. tie plaats. Dewey hoorde het nieuws in zijn hotel en begaf zich onmiddel lijk naar de verkiezingszaal om een rede te houden. Met het oog op de zwakke positie, waarin president Tru- man's democratische partij zich op het ogenblik bevindt, aldus Reuter, is het vrijwel zeker, dat de candidaat van de Republikeinse party dc volgende president der VS zal worden. Thomas Dewey is 46 jaar en werd geboren te Owosse, een kleine stad in Michigan. Zijn vader was winkelier en uitgever van het plaatselijk week blad. Aanvankelijk van plan opera zanger te worden, veranderde hij van gedachte en ging rechten studeren. In 1926 werd hij aan de balie te New York verbonden, waar hij in 1929 assistent werd van de distric'tprocu- reur. Dewey volgde deze in 1931 op. Elf jaar later vatte hij weer een par- ticuliïre practijk op, doch keek uit naar een politieke loopbaan. Het scheelde niet veel, of hij was in 1938 tot gouverneur van New York benoemd. In 1940 werd hy door Wen- dell Willkie als candidaat der Repu blikeinse partij verslagen, doch in '42 werd hij verkozen tot gouverneur van New^fork. In 1944 won hij het van alle mede dingers bij de candidaatsbenoeming doch werd bij de verkiezingen door Roosevelt verslagen Dewey is gehuwd met de voormalige revue-artiste Francis Hult, en heeft twee zoons van resp. 15 en 12 jaar. NEDERLANDS—LUXEMBURGSE PLOEG VOOR TOUR DE FRANCE SAMENGESTELD De NederlandsLuxemburgse ploeg voor de Tour de France 1948, die Woensdag a.s. begint, zal bestaan uit de volgende renners: Jos Janssen, Cor Bakker, Henk de Hoog, Wim de Rui ter, Bernard Franken, Frans Pauwels en de Luxemburgers: Diederich, Kir- chen. Kemp en Biever. Joris van den Bergh zal de ploeg als leider verge zellen GEEN PERSONENVERVOER IN VRACHTAUTO'r ZONDER VERGUNNING - De .politie vestigt er in verband met de op 26 Juni a.s. te houden T.T.- races de aandacht op, dat het ver boden is personen in vracht, en be stelauto's te vervoeren, tenzij de ver eiste vergunningen daarvoor zijn ver leend. Bij eventueel constateren van dit strafbare feit zal de passagiers door de politie belet worden de reis op deze wijze voort te zetten. HEDEN OOST-DUITSE STAAT? In officieuze kringen te Warschau acht men het mo gelijk, dat de SU heien een bekendmaking zal doen van haar plan een Oost-Duitse staat op te richten met Leip- zig als voornaamste zetel. Dienstplichtwet in Y.S. van kracht President Truman heeft de wet on_ dertekend volgens welke mannen van 19 tot 25 Jaar gedurende elf maan. den zullen moeten dienen. Mogelijk zal de registratie over on_ gCveer zes weken een aanvang nemen. Men verwacht, dat in het eerste jaar 200.000 tot 225.000 mannen opgeroe pen zullen worden. TOERISTEN KUNNEN JAPAN WEER BEZOEKEN. Generaal Mac Arthur heeft beslo ten van 1 Juli a.s. af Japan voor toe risten open te stellen, namelijk voor groepsreizen met maximum 24 per sonen, die slechts één week duren. Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft te Damas- cus verklaard: „Wy zullen thans niet toestemmen in een verlenging van het bestand van vier weken in Palestina. Geen enkele Arabier wenste een be. stand, doch wij wilden niet als agressors aangemerkt worden". Azzam Pasja ondersteunde het inzicht van de Libanese minlster-president die na bijwoning van een politiek.militaire conferentie verklaarde, dat hij niet tevreden was over de gang van zaken wat betreft het hestand. „De herhaalde protesten en aanwijzingen omtrent Joodse bestandsschendingen schijnen nutteloos te zijn", aldus zeide hy. Azzam Pasja verklaarde, dat men besloten had „ter plaatse een kracht, dadig antwoord te geven op de da. den van Joodse vrijbuiterij" en dat de Joden sluikwegen gebruikten om Jeruzalem van voorraden te voorzien in strijd met de overeenkomst tussen de Arabieren en graaf Bernadotte. Abdoellah en Faioek sluiten vei bond Koning Abdoellah van Transjorda- nië heeft te Cairo een verklaring uit gegeven, waarin staat dat hij en ko ning Faroek van Egypte tot volkomen overeenstemming omtrent de Pales tijnse kwestie zyn gekomen. Volgens deze verklaring zullen de Arabieren geen enkele oplossing aan vaarden, waardoor de Arabische sou_ vereiniteit over Palestina zou worden aangetast. De Arabieren zijn vastbesloten, on der leiding van Egypte, het huidige conflict tot een einde te brengen en de strijd voort te zetten totdat zy hun veiligheid verzekerd zullen hebben door te voorkomen dat in Palestina een Zionistische staat wordt gesticht Cor Wilders zwaar gewond bij motorongeval Cor Wilders, de 34.jarlge oud inter nationaal, links.achterspeler in het eerste elftal van Blauw.Wlt en wer. per in het honkbalnegental van de. zelfde club, is gisterochtend 't slacht offer geworden van een ernstig mo. tor-ongeluk. Wilders, die gedurende de zomer- maanden in een tentenkamp te Bloe_ mendaal verblijft en dagelijks op zijn motor naar Amsterdam komt, waar hy werkzaam is, werd op de Zeeweg bij Bloemendaal door twee militairen, die met een jeep passeerden, ernstig gewond by zijn zwaar beschadigde motor aangetroffen. Met een diepe hoofdwonde, een sleu telbeenfract» ur en zware hersenschud ding hebben de militairen de gewonde met hun jeep naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Zij veronderstel len, dat Cor Wilders door een nog on opgehelderde oorzaak tegen een boom is gereden. Zijn toestand was later I vrij bevredigend. Bankgeheim Eén van de dingen, waar de be zittende klasse in de aan de oorlog voorafgaande jaren het felst tegen ge. kant was, was ongetwijfeld de op heffing van het bankgeheim. Wanneer toen van vooruitstrevende zijde werd voorgesteld om het bankgeheim op te heffen, kwam daartegen van on dernemerszijde steeds een heftig pro test. Inmiddels maakte de chaos, waarin de financiën na de oorlog verkeerden* het noodzakelijk, in verband met dn middelen ter sanering van het geld, dat het bankgeheim werd opgeheven en Minister Lieftinck schroomde dan ook niet om deze maatregel te tref fen. Wanneer wij zo even schreven „be zittende klasse", dan moeten we even nader preciseren wat wij daaronder verstaan. Het zijn niet de tallozen* die enkele duizenden of desnoods tienduizenden bijeen hebben weten ta brengen, meestal door noeste arbeid Wij verstaan daaronder de groep men. sen, die tal van aandelen van ver schillende ondernemingen in hun be zit hebben. Die beschikken over enor. me fabriekscomplexen, over .epen, landerijen of wat dan ook: de groot- bezitters. En juist uit die kringen kwam het felste verzet tegen de opheffing van het bankgeheim. Een verzet, dat opnieuw begint op te laaien. We lazen daarover in „D« Zakenwereld" van 5 Juni het vol gende: (Het gaat over de noodzake- lijkheid van sparen). „Doch sparen, het opnieuw wor tel schieten van de spaarzin, stelt nog meer voorwaarden. Onder de ze voorwaarden achten wy do voornaamste deze, dat de regering er eindelyk mee dient op te hou den haar neus in zaken te steken, die niet de hare zyn. Met andere woorden: het is thans tyd, dat het bankgeheim in ere wordt hersteld, dat de fiscus in Nederland wordt teruggebracht op de plaats, waar hij in Nederland steeds is ge weest en behoort te zijn." Dat laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Het betekent niet meer of niet minder, dan dat de grote za kenlieden verlangen, dat de toestand van voorheen weer in ere wordt her steld. Het wij ons nuttig toeschijnen de aandacht te vestigen op de toestan den, waartoe dit zou leiden. Het zou betekenen, dat allen o. in loondienst zyn, belasting moeten be talen tot de laatste cent. Hun inko men is immers precies bekend Het zou betekenen, dat boeren, landbou wers, tuinders over hun inkomsten de volle belasting zou moeten betalen, daar hun producten meestal via vei lingen en fabrieken aan de man ko men en de bedrijfsuitkomsten vrijwel bekend zyn. Het zou betekenen, dat allen die een vast inkomen hebben, daarvan de vollemep belasting be talen. Wij hebben daar geen bezwaar te gen. Het W*1 ons billijk toeschijnen, dat een mens betaalt naar wat hij verdient. Weder-instelling van hét bankge heim zou echter tevens betekenen, dat een groep, die een klein deel van de Nederlandse bevolking uitmaakt en een onevenredig groot deel van het nationale inkomen geniet, in de gele genheid zou worden gesteld, door mid del van het dan weer herstelde bank geheim, grote bedragen aan de fis cus te onttrekken. Dit moet tot elke prijs voorkomen worden. Juist in de grote zakenwereld, in de industriële ondernemingen, worden winsten ge maakt, die nog steeds niet onder con trole staan. Dit op zich zelf is reeds een schromelijke bevoorrechting, die met een progressieve belastingpolitiek kwalijk samengaat. De opheffing van het bankgeheim maakte het echter mogelijk al te grote uitwassen te corrigeren. Het getuigt van een ontstellend be grip aan fatsoen, dat op zulk een brute wijze weer instelling van het bankgeheim wordt verlangd, waar door alleen de kleine groep der vra gers boven talloze anderen zou wor den bevoordeeld. v. Z. STEINER LEIDT IN MARIENBAD. Na de 13e ronde van het interna tionale schaaktournooi te Mariënbad bezet Steiner nu de eerste plaats met 8'/, pnt, gevolgd door Barcza, Pirc en Vidmar met 8 pnt. en 1 afgebroken party. Stolz en Vanofski hebben beid» 7'/2 pnt. en 1 afgebroken partij. Do Nederlander Prins heeft 5 pnt. en l afgebroken partij.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1