Ikmaaidei' N HOLLANDSE PERS 1945 ©e C 5E JAARGANG N°. 1271 DINSDAG 29 JUNI 1948 Cominform stoot Tito en Joego-Slavische communisten uit Lopen besprekingen met Republiek opnieuw vast? Wordt Berlijnse crisis door Denemarken voor V.N. gebracht Schreieder gearresteerd Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 eent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 et p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen - Bureau: Ridderstraat hoek Oude gracht-Tel. K 2200-3967 De juiste man De films worden in Nederland ge keurd, voor ze in de theaters mogen worden vertoond. Daartoe is een film keuringscommissie ingesteld. Een com missie die in de loop der jaren reeds aan veel critiek onderworpen is ge weest en die ook naar onze overtui ging meermalen beslissingen heeft ge nomen, die op zijn zachtst uitgedrukt enigszins bekrompen aandeden. Hoewel wij voor ons deze preven tieve censuur op films niet bewonde ren en ons zelf meermalen de vraag hebben gesteld, waarom of het Ne derlandse volk bepaalde films, die in andere landen worden vertoond en er dikwijls een ^overweldigend succes heb ben, niet mag aanschouwen, willen we toegeven, dat er in bepaalde gevallen soms films aan de markt komen, waarvan de vertoning strijdig zou kun nen zijn met de goede zeden. Niet alleen op deze motieven wer den films echter niet tot vertoning toegelaten. Het is ook voorgekomen, dat een bepaalde tendens de filmkeu ringscommissie niet aanstond. Een eerste eis is dus, dat wanneer men blijft vasthouden aan een film- keuringscomrftissie. dat deze bestaai uit een zo veelzijdig mogelijke samen, stelling en blijk geeft van een ruime blik. Aan beide heeft nog al eens ie's gemankeerd Speciaal de voorzitter van deze commissie heeft nog al wat in de melk te brokkelen en de man die jaren lang als voorzitter heeft gefungeerd, de heer D. van Staveren, is een man die op filmgebied uitermate kundig was, al is er ook oP zijn werk ongetwijfeld critiek uit te oefenen. De heer Van Staveren gaat nu bin nenkort ontslag nemen als voorzitter van de filmkeuringscommisie en in zijn plaats zal naar alle waarschijn lijkheid benoemd worden <je heer Von Frijtag Drabe, thans gepensionnecrd generaal-maojor. Laatstelijk was hij m die functie werkzaam bij het corps mariniers in Indonesië Wij kennen de heer Von Frijtag Drabbe in het geheel niet. En toch wagen wij het de vraag te steller, of hier de juiste man wel op de juiste plaats gekozen is. In een tweetal vorige artikelen, die verband hielden met de aanstaande wijziging van de Bioscoopwet, hebben wij reeds gewezen op de enorme in vloed die de film heeft op de volks massa. In verband hiermee zouden wij bet ten zeerste hebben toegejuicht als tot voorzitter van deze commissie een man zou worden benoemd, die uit 't volk te voorschijn was gekomen en begrip heeft voor wat er in het volk leeft. Het is natuurlijk mogelijk, dat de heer Von Frijtag Drabbe deze kwa liteiten bezit. Wij zouden gaarne gezien hebben dat eer. man tot voorzitter zou zijn aangewezen, die door en door in het filmwezen zit Het is natuurlijk ook mogelijk, dat de heer Von Frijtag Drabbe dit doet Wij hebben er echter niet veel ver trouwen in. Maarbovenal hebben wij er bezwaar tegen dat een gepensionneerd gene. raai deze belangrijke functie zal krij. gen toegewezen. Niet omdat het een generaal is, hoewel generaals in de regel nog al ver van het volk verwij derd zijn. maar omdat naar onze oven tuiging aan het hoofd van deze film keuringscommissie een jonge kerel moet staan, die er zich volkomen aan kan geven. Van gepensionneerden mag men dit Biet meer eisen. En bovendien gelo ven we. dat het pensioen van een ge neraal wel van die aard is, dat hij e. zonder bijbaantje van kan leven Om deze redenen vragen we ons af. of hier wel de juiste man aan het hoofd van een commissie wordt ge plaatst, die moet oordelen over wat wel of wat niet geschikt is voor de oge.i van het Nederlandse publiek. v. Z Egypte trekt verloven in Het Egyptische ministerie van Bui tenlandse zaken heeft de verloven der diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland ingetrokken „in ver band met de huidige internationale toestand." AANHOUDEND KOEL WEER Wisselend bewolkt met nu en dan buien, hier en daar met onweer. In de kustgebieden later wat afnemende buiigheid. Matige, vooral langs de kust uu en dan krachtige wind tussen West en Noord. Koel weer. Sovjet-politiek werd door Tito op één lijn gesteld met „imperialisme Hij weigerde, naar Boekarest te komen De „Cominform" heeft maarschalk Tito en de Joego—Slavische commu nistische partij van Trotskisme beschuldigd. Dit nieuws heeft grote deining veroorzaakt in de wereldpers. De Lor.dense „Times" is b.v. van mening, dat er „sinds het uitstoten van Trotsky door de bolsjewisten niets is gebeurd, dat zo vernietigend is voor de communistische eenheid als dit". De Cominform heeft eenparig een -motie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat de vertegenwoordigers van de JoegoSlavische commu nistische party geweigerd hebben deel te nemen aan de vergadering van de Cominform te Boekarest. Voorts stelt men vast, dat de JoegoSlavische communistische party een verkeerde v/eg is opgegaan wat de buiten en binnenlandse politiek, alsmede haar betrekkingen met de Sowjet Unie aangaat. In Joego Slavië, aldus de motie duld t men een onwaardige politiek, waar door de Russische militaire deskundigen en het Rode Leger in discrediet worden gebracht. „haatdragende houding tegenover de Sovjet Unie en de communistische partij in de Sovjet Unie" aan te ne men. In JoegoSlavië was een poli tiek ^voerd om de Russische militaire specialisten in discrediet te brengen. Civiele Sowjet—deskundigen waren onder toezicht van de JoegoSlavische Veiligheidspolitie gesteld. Dergelijke methoden werden ook toegepast op de vertegenwoordiger in JoegoSlayië van de Russische communistische par tij en op een aantal officiële ver tegenwoordigers van de Sovjet Unie. Loyale communisten krijgen de raad, andere leiders te kiezen Deze movie is, naar Praag meldt, op initiatief van de Russische com munistische partij aangenomen. Inzonderheid wordt afgerekend met „de politieke vergissingen van de ka meraden van Tito. Kardelj, Djilas en Rar.kovitsj". In een uitgegeven communiqué wordt de loyale leden van de com munistische partij in JoegoSlavië de raad gegeven andere leiders te kiezen als de tegenwoordige hun politiek niet kunnen wtizigen. Het te Praag verschijnende com munistische blad „Rude Pravo", dat een verslag geeft van de onlangs tn Roemen gehouden vergadering van de Com inform schrijft, dat de Joego Slavische communisten onder leiding van T 'c hebben gepoogd de politiek van de SovjetUnie te vergelijken met de politiek van ..imperialistische tnoe°r (-heden". x Het communiqué zegt, dat de com— munistpr. in JoegoSlavië in stilte de theorie- hebben aanvaard, dat kapita listen minder gevaar voor de onaf hankelijkheid van JoegoSlavië be tekenen dan de Sovjet Unie. De Cominform had daarom vastge steld. Jat de JoegoSlavische com raunïster „zich van het verenigde soc'alistische front hebben afgeschei den en een weg hebben ingeslagen, die bndr tot verraad aan de interna— iionnle solidariteit van de arbeiders klasse." Een serie beschuldigingen De Joego—Slavische communisten worden er o.m. van beschuldigd, een Competitie-indeling 1948-49 In de „Sportkroniek" van deze week is de met spanning tegemoet geziene competitie-indeling 1948—'49 opgeno men. Commentaar bewaren we tot onze krant van morgen. Hier zijn de indelingen: 2e Klas A: AFC, DWV, Ellinkwijk, Hilversum, HVC. De Spartaan, Velox, Volendam, Vriendenschaar, WFC. Zaandijk. 2e Klas B: Alcmaria Victrix, Her cules, De Kennemers, OSV, Rapiditas, SDW, TOG, UW, Watergraafsmeer, West Frisia, ZFC. 3e KIas A: ADO '20, Always For- ward, Beverwijk, BKC, Helder, KW, Succes, Vitesse '22, WE, Zilvermeeu wen. 3e Klas B: Alkmaarse Boys, DEM DTS, GVO, Hollandia, HRC, Kinheim, Purmerstcijn, Schagcn. 3e Klas C: IW, JOS, De Meer, QSC, RKWA, SLTO, TIW, WMS, Zandv.meeuwen, ZW. 4e Klas A: Berdos, LSW 2b, Nieu we Niedorp, Randers RKAFC, Schoorl Texel, Vrone, Watervogels, Wieringer- waard, Zeevogels. 4e klas B: Andijk, Bergen, Grass hoppers, Oudesluis. De Rijp, Sporters, St. George, Sijbekarspel, WW, West- friezen, Zouaven. 4e Klas C: Assendelft, CSV, DRC, HSV, Limmen, Monnikertdam, ODIZ, RKAVIC, WSV '30, Y-Boys. GEWICHTHEFFEN Te Kiev heeft de zwaargewicht Malt- zef met HO kg een nieuw wereldre cord linkshandig stoten (zwaarge wicht) gevestigd. De Duitser Jaegle hield dit record sinds 20 Jan. 1935 met 107 kg. „Dictatuur in de partij'' Er was een dictatuur binnen de JoegoSlavische communistische par tij, aldus verder het communiqué. De partij vermeed verkiezingen, critiek en zelfcritiek. De elementaire rechten van de partyleden worden genegeerd en critici met wrede represailles, be antwoord. Leden worden uit de partij gestoten of gearresteerd. Voorbarige wetten worden geschapen, b.v. die betreffende de nationalisatie van kleine winkels, waarvoor JoegoSla vië nog niet rijp is. Het bureau concludeert, dat de lei ders van de communistische partij van JoegoSlavië uit wier daden en hun v ugpring om de bijeenkomst bij te wonen „een antipathie spreekt tegen de communistische partij en de Sovjet Unie zich afgescheiden hebben van Sjertok doet beroep op Irgoen Mosje Sjertok minister van Buiten .'anasu Zaken van Israël, heeft een bf uep gedaan op de Irgoen Zwai Le oemi. zich bij het geregelde leger van Israël te voegen. De Irgoen telt naar schatting 6000 man. „Twee afzonderlijke legers kunnen n'et gelijktijdig in één staat bestaan" aldus Sjertok tijdens een bijeenkomst te Tel Aviv ter gelegenheid van „sol datendag". De soldaten van het leger var, Israël hebben de eed van trouw aan de staat afgelegd. het verenigd socialistische front tegen het nuperialismé en de weg zijn op gegaan naar het verraad aan de zaak \nn de internationale solidariteit van het werkende volk". Het centraal bestuur van de com munistische partij van JoegoSlavië heeft zich en de JoegoSlavische partij derhalve buiten de broederschap van communistische partUen geplaatst huiten het verenigde communistische front en derhalve ook buiten de ge lederen van de Cominform." Oproep tol „zuivering" Het bureau spreekt tenslotte de mening uit, dat er in JoegoSlavië nog genoeg mensen zijn, die het Marxisme en Leninisme trouw zijn gebleven om de leiders der Joego slavische communistiscoe partij te dwingen hun politiek te corrigeren en terug te keren tot het internationalis me. Deze leiders dienen vervangen te worden, indien zü er niet toe gebracht zouden kunnen worden hun politiek te veranderen. „Het bureau twijfelt er niet aan. of de communistische party is in staat deze eervolle taak ten uitvoer te bren gen", zo besluit het communiqué. VLIEGONGELUK IN CALIFORNIE Bij Blythe Californië is een jacht- toestel tegen de vleugel van een bom_ bardementstoestel gebotst, toen de toestellen zich op ongeveer 600 meter hoogte bevonden. Beide vliiegtuigen zijn te pletter gevallen. De piloot van de jager alsmede een lid van de be manning van het andere vliegtuig heb ben zich met hun valscherm kunnen redtien. Er zijn drie doden. Nel van Vliet leed een nederlaag Voor het eerst sinds vele jaren heeft Nel van Vliet een nederlaag moeten incasseren en wel van Jannie de Groot, de meer en meer op de voor grond tredende Nederlandse school slagzwemster. Nel is er na haar Ame rikaanse tour, nog slecht in. De tijden van Jannie de Groot en Ned van Vliet waren door het koude water vry slecht: 3 min 1.4 en 3 min. 1.6 sec. Hongaar verraste Wimbledon Tijdens de 'kwart-finales van het heren-enkelspel te Wimbledon heeft de Hongaarse speler Ashboth de laat ste vier bereikt door de bekende Ame rikaan Tom Brown te slaan. De an dere drie spelers, die de halve finales bereiktep, waren de Australiër Brom- wich en de Amerikanen Falkenburg* en Mulloy. Wetsontwerp Algemene Bedrijfsorganisatie gereed Bij de Tweede Kamer zal zeer spoedig waarschijnlijk vandaag nog het belangrijke wetsontwerp voor een Algemene Bedryfsorganisatlt worden ingediend. Het wetsvoorstel bevat 152 artikelen een der belangrykste trekken is dat voor de SociaalEconomische Raad die de Alg. Bedryfsorganlsatie be stuurt, ten minste 2/3 der leden be noemd zullen worden door organisa ties van werknemers en werkgever*} de overige benoemt de Kroon. WJJ komen uitvoerig op dit belangryko wetsontwerp terug. Moh. Roem ziet als enige uitweg de Australisch - Amerikaanse voorstellen Mohammed Roem, voorzitter der Re publikeinse delegatie, heeft verklaard, dat zijn delegatie geen andere weg ziet om de besprekingen voort te zet ten dan die van rechtstreekse disces sies over de Australisch-Amerikaanse voorstellen. Naar Reuter uit betrouwbare bron verneemt heeft de Republikeinse dele gatie na deze verklaring van Roem een brief gezonden aan «de Commis sie van Goede Diensten waarin ge vraagd wordt om een spoedige byeen- roepen van de agenda commissie. Be trouwbare waarnemers beschouwen 'n opnieuw vastlopen van de besprekin gen als waarschijnlijk. Noodtoestand werd in Engeland afgekondigd Attlee deed ernstig beroep op Londense stakers Attlee heeft Maandagmiddag in het Britse Lagerhuis meegedeeld, dat de noodtoestand zou worden afgekondigd om het hoofd te bieden aan de door de havenstaking veroorzaakte crisis. De koning werd geadviseerd in deze van zijn bevoegdheid gebruik te maken, waardoor de regering gerechtigd is alle maatregelen te nemen die nood zakelijk zijn om de voedselvoorziening in stand te houden. Te Edinburg is de Raad des Ko— nings byeengekomen om d< procla matie uit te vaardigen. Anthony Eden, plaatsvervangend leider van, de oppositie, noemde de verklaring van Attlee „hoogst ernstig" De laatste maal, dat in Engeland de noodtoestand werd afgekondigd was by een algemene staking in 1926. De autoriteiten kregen toen de bevoegd heid alle essentiële productiemiddelen, alsook het vervoer, over te nemen. Robertson vloog onver wachts naar Kopenhagen Volgens persberichten zal generaal sir Brian Robertson, de Britse mili taire gouverneur in Duitsland, die on verwachts gisteren naar Kopenhagen vloog op uitnodiging van de Ver. voor Buitenlandse politiek, de Deense mi. nister van Buitenlandse zaken, Gustaf Rasmussen, verzoeken de kwestie van de Beriynse crisis voor de VN te brengen. Volgens kringen, die in nauw eontact staan met de Deense minister van Buitenlandse Zaken, zon een stap by hem in verband met de Berlijnse kweg tie „niet geheel en al een verrassing" xyn. „Ik weel van niets Robertson zelf wilde het bericht echter niet bevestigen. „Ik weet er niets van" zei hy, toen hij uit het vliegtuig stapte. Ook Rasmussen gaf geen enkele verklaring. Robertson zou heden naar Hamburg terugkeren en dan eerst nog naar Frankfort gaan alvorens zich weer naar Berlijn te begeven, waar hy Don derdag of Vrijdag pas verwacht wordt Belgrado protesteert te Athene Dertig grensincidenten in afgelopen weken gemeld Joego-Slavië heeft bü de Griekse re- ring een krachtig protest ingediend tegen de incidenten aan de Joego-Sla- visch-Griekse grens, aldus meldt het Joego-Slavische persbureau „Tanjoeg" Een afdruk van het protest is aan Trygve Lie gezonden met het verzoek dit aan de Veiligheidsraad te doen toekomen. Volgens het te Belgrado verschij nende blad „Politika" spreekt de nota van 30 incidenten tydens de afgelo pen paar weken, waaronder het be stoken van Joegoslavisch grondgebied door Griakse artillerie en het bom barderen van een dorp door Griekse vliegtuigen. Hij zou de hand hebben gehad in moord op verzetslieden In verband met het feit, dat er verdenkingen bestaan, dat Schreieder, de man van het England-Spiel, de represaillemoord, welke op 11 April 1945 te Dronryp heeft plaats gehad op veertien personen uit het verzet, is door de procureur-fiscaal te Leeu warden de arrestatie vai^ Schreieder gelast. Schreieder is inmiddels gearre steerd. Voorlopig is het dus weer uit met zyn onbezorgde vacantie Southampton achter regering Kort na een door Attlee via de radio gedaan beroep op de arbeiders om het werk te hervatten en zich niet bij de stakers aan te sluiten, hebben ac- havenarbeiders van Southampton besloten niet mede te staken. In plaats daarvan drongen zij er by de Londen se havenarbeiders op aan, dat deze naar hun werk terug zouden keren. .Deze staking", aldus Attlee in zijn radio oproep, ,,is er n»et een tegen kapitalisten of werkgevers. Het. is een staking tegen uw kameraden een staking tegen de huisvrouwen en een staking tegen de gewone mensen". Aardbevingen teisterden Japan: honderden doden en gewonden Gistermiddag hebben hevige aard bevingen zich in midden Japan voor gedaan, waardoor honderden perso nen werden gedood en gewond en duizenden huizen werden verwoest. Ge weldige vloedgolven volgden op de be vingen, die verschillende plaatsen in midden Java met de grond gelyk ge maakt zouden hebben. Volgens de jongste schattingen zyn er 1000 doden en 100.000 daklozen. Andere in Tokio binnengekomen berichten luiden, dat minstens 2 passagierstreinen verwoest zyn. De haard van de aardbeving zou ongeveer 110 km. ten Noord-Westen van Nagoya gelegen zijn. De prefec tuur van Foekoei, verder naar het Noord Westen, meldt, dat branden in de stad woeden. Volgens berichten uit Japanse bron is een derde van Foekoei verwoest. Over de schade veroorzaakt door de vloedgolven zijn nog geen be richten verspreid. Autobus reed tegen boom en sloeg om Door het breken van de stuurstang reed Maandag een autobus van de „Wato", die een dienst onderhoudt tussen- Hellen doorn en Almelo, tussen Nijverdal en Wierden tegen een boom. De boom knapte door de hevige botsing door midden en de autobus sloej» om. Voor de meesten der 15 in zijenden en de chauffeur liep het ongeluk wel bijzonder goed af. Slechts één eer passagiers, een dame uit Hen gelo, moest naar het ziekenhuis ver voerd worden. De andere inzittenden hacden door glasscherven verwon dingen opgeïbpen. Zy werden in Nij verdal verbonden en konden daarna de -eis voortzetten. De bus werd gro tendeelg vernield. Bonnen 434 en 437 res. (boter) tot Zaterdag geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen voor 500 gram boter enz. re serve 434 en reserve 437 tot en met Zaterdag 3 Juli is verlengd. Een deel van het pubhek heeft na melyk in de mening verkeerd, dat deze bonnen gedurende vier weken geldig zouden zijn. Dit is niet het geval. Alle boterbonnen lijn geldig gedurende veertien dagen, ook die, welke eens per- vier weken worden aangewezen. Jhr. van Vredenburch naar Nederland De gedelegeerde van het Opperbe stuur, Jhr. van Vredenburgh zal in de loop van deze week naar Nederalnd vertrekken teneinde met de regering overleg te plegen over de huidige toe stand in Ihdonesië en ter nadere be paling van de instructie der Neder landse delegatie.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1