rïêHÏHH ïluuopi uit de, {JhejeAwinfczi „Ik acht het een groot voorrecht, al Mijn krachten te wijden 'aan het welzijn en de bloei van Mijn dierbaar Vaderland HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Geen ijdele snorden Aan Mijn Volk Zo sprak 50 jaar geleden de Vrouwe, aan Wie ons volk grote dank verschuldigd is Nu de datum van de inhuldiging van H K.H. de prinses-regentes als Koningin Juliana is vastgesteld, moge herinnerd worden aan die dag, straks vijftig jaar geleden, 6 September 1898, toen Haar Koninklijke Moeder ln de Nieuwe Kerk te Amsterdam is ingehuldigd. Op 31 Augustus van dat jaar had H. M. Koningin Wilhelmina b\j het bereiken van de achttienjarige leefyd de regering aanvaard. Zij vaardigde daarbij de volgende proclamatie uit: »Wy Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prin ses van Oranje-Nassau enz., enz., enz. Toen de ministers, de leden van de Raad van State, de leden van het corps diplomatique, de vorstelijke genodigden en een deputatie van In dische vorsten hadden plaats geno men, deed H. M. de Koningin-Moe der haar intrede in het kerkgebouw. Om elf uur begaf H. M. Koningin •Wilhelmina zich in plechtige stoet te voet van het paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk. Zodra Zij het paleis verliet viel het eerste kanon schot van de saluutbatterij. Alle klokken van de hoofdstad en de Am sterdamse carillons mengden hun klanken in het algemeen feestge druis. Begeleid door de leden van de com missie van ontvangst betrad Konin gin Wilhelmina, die de -hermelijnen mantel en de diadeem als de tekenen van Haar Koninklijke waardigheid droeg, het kerkgebouw. Voor het koperen koorhek was de troonzetel geplaatst, welke ook bij de inhuldiging van Koning Willem III en Koning Willem n was gebruikt. Voor de zetels, waarop de beide vorstinnen plaats namen, lagen op rood fluwelen kussens de kroon, de scepter, de rijksappel en de grond- kwet. Ter rechterzijde stond vice-ad- miraal P: ten Bosch met de stan daard van het Koninkrijk en ter lin kerzijde de luitenant-generaal van het Nederlands-Indische leger, K. van der Heyden. Op dezen voor TJ en mij gewich- tigen dag gevoel ik mij gedrongen enige woorden tot U te richten. Allereerst een woord van warme dankbaarheid. Sedert mijn vroegste jeugd hebt GU Mij omgeven met Uwe liefde. Uit alle deelen van het Ko ninkrijk, uit alle kringen der maar- schappij, van ouden en jongen, ont ving ik steeds de treffendste blijken van gehechtheid. Nadat Mijn Gemin de Vader My was ontvallen, werd ai Uwe aanhankelijkheid aan Mijn stamhuis 01 My overgebracht. Thans nu Ik gereed sta de schoone. doch zware taak, waartoe Ik geroepen ben, te aanvaarden, gevoel Ik Mij als gedragen door Uw trouw. Ontvangt Mijnen dank. Hetgeen Ik tot dusver i icht ondervinden liet ©nuitwischbare indrukken bij mij na. Het is My ee* waarborg voor de toe komst. Myn innig geliefde Moeder, wie Ik onuitsprekelijk veel ver aahuldigd ben, gaf Mij het voorbeeld ▼an een edele en verhevene opvat ting der plichten, die nu op Mij rus ten. Ik stel Mij tot levensdoel dat voor beeld na te volgen, te regeren zoals van een vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht. Aan de grondwet getrouw, wensch Ik den eerbied voor den Nederland- schen naam en de Nederlandsche vlag te bevestigen. Ik wensch by het opperbestuur over de bezittin gen en koloniën in Oost en West rechtvaardigheid te betrachten en naar myn vermogen by te dragen stoffelijk welzyn. Ik hoop en verwacht, dat Üw al ler steun, in welken ambtelyken of tot verhoging van Uw geestelyk en maatschappeiyken werkkring binnen of buiten het KoninKrijk gy zujt ge plaatst My daarbij nooit ontbreken zal. Op God vertrouwende en met de bede, dat hy my sterke, aanvaard Ik de regering. Lasten en bevelen, dat deze pro clamatie in de Staatscouront en het Staatsblad opgenomen en ter plaat se, waar zulks gebruikelijk is, aan geplakt zal worden. Gedaan te 's-Gravenhage, op he den den 31sten Augustus 1898. WILHELMINA" De plechtigheid der inhuldiging Op 5 September 1898 had H. M. Koningin Wilhelmina Haar plechtige Intocht in Amsterdam gehouden; 6 September geschiedde de inhuldiging Op die dag hadden zich reeds te kwart over tien in de Nieuwe Kerk verzameld de leden van de Staten- Generaal met de griffiers en de com miezen-griffiers der beide Kamers. Mr. van Maanen van Eemnes pre sideerde de verenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer: hij deed voorlezing geven van het Ko ninklijk Besluit van 5 Augustus 1898, waarbij H. M. de Koningin-Regen tes de Statcn-Generaal had bijeen geroepen ter plechtige beëdiging van H. M. Koningin Wilhelmina. Zo bevestig Ik heden de hechten band Alvorens de eed op de grondwet af te leggen hield de jonge Konin gin de volgende toespraak: „Myne heeren, leden der Staten Generaal. Reeds op jeugdigen leeftijd heeft God Mij door het overlijden van mijn onvergetelijken Vac.-i tot den troon geroepen, dien Ik onder het zo wij ze en zegenrijke regentschap Mijner innig geliefde Moeder beklom. Na de vervulling van Mijn acht tiende levensjaar, heb Ik de rege ring aanvaard. Mijne proclamatie heeft dit aan Myn dierbaar Volk bekend gemaakt. Thans is de ure gekomen, waarin Ik Mij, te midden van mijn trouwe Staten-Generaal, onder aanroeping van Gods Heiligen Naam zal ver binden aan het Nederlandsche Volk. tot instandhouding van Zijn dierbaar ste rechten en vrijheden. Zo bevestig ik heden den hechten band, die tusschen Mij en Myn Volk bestaat, en wordt het aloude verbond tusschen Nederland en Oranje op nieuw bezegeld. Hoog is mijn roeping, schoon de taak.^lie God op myn schouders ge legd heeft. Ik ben gelukkig en dank baar, het Volk van Nederland te mogen regeren, een Volk klein ln zielental, doch groot in deugden, krachtig door aard en karakter. Ik acht het een groot voorrecht, dat het myn levenstaak en plicht is, al Mijn krachten te wijden aan het welzijn en den bloei van Myn dier baar Vaderland. De woorden van myn beminden vader maak ik tot de myne: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen" Bij de vervulling van Mijne taak, heb Ik Uwe hulp en medewerking nodig. Myne heeren leden der volks vertegenwoordiging: Ik ben over tuigd, dat Gij mij die in ruii»e mate zult verleenen. Laat on. samen arbeiden voor het geluk en de voorspoed van het Ne derlandsche Volk. Dat zy ons aller levensdoel. God zegene Uwen en Mijnen ar beid, dat Hij strekke tot heil van ons Vaderland". Hierna legde H.M. de volgende eed af: „Ik^zweer aan het Nederlandsche Volk, dat Ik de 'grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer, dat Ik de onafhankelijk heid en het grondgebied des Rijks met al Mijn vermogen zal verdedi gen en bewaren: dat Ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van al Myn onderdanen zal bescher men tot instandhouding en bevorde ring van de algemene en byzondere welvaart, alle middelen zal aanwen den, welke de wetten te Mijner be schikking stellen, zooals een goede Koningin schuldig is te doen. Zoo waarlijk helpe mij God al machtig" De vijftig jaren, die verhepdÈ sinda deze woorden gesproken werden, heb ben nu eerst ten volle hun diepe zin van waarachtigheid verleend. Immers een ieder lid van ons Volk zat moeten getuigen, dat Hare Majesteit Koningin Wilhelmina Haar beloften ten volle heeft gestand gedaan. Snel-bouw van een school In Hilversum zal een school vol gens een nieuw systeem (een primeur ln Nederland) ales een padde stoel uit de grond verrryzen. Nog vóór Sep tember n.L is het gebouw gereed. Deze proef met het procédé van 't zogenaamde systeem-Knoop bestaat grote belangstelling. De snel-verry- zende school zal bestaan uit een wit, langgerekt gebouw van één verdie ping - "v Het M.S. „Cel^bes" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" hreft de eerste lading erhle Sumatratabak van Sumatra's Oos kust in de Amster damse haven aangevoerd. De kostbare lading wordt gelost. Nederland13 sporten doen we mee! Naar wy vernemen is het thans zeker, dat Nederland in de volgende takken van sport te Londen verte genwoordigd zal zijn: Zwemmen met een waterpolozeven- tal en een dames-herenzweraploeg. Schennen voor sabel en degen. Roeien, Athletiek, Schieten Worstelen, Gewichtheffen., Wielrennen, Zeilen, Kano, Hockey, Voetbal, Gymnastiek (dames), Boksen, Ruitersport. o Aan welke nummers Nederlandse athleten zullen deelnemen by athle tiek en ook bij zwemmen staat nog niet vast. Ook de namen van de deel nemers zullen pas over enkele weken kunnen worden bekend gemaakt, het geen niet alleen voor athletiek en zwemmen geldt, maar ook voor ver scheidene andere takken van sport: voetbal, hockey, boksen, kano, ruiter sport enz. Ongeveer een week voor de aan vang van de Spelen zullen de Chef de Mission, de heer K. J. J. Lotsy, de chefs d'equipe, trainers, verzorgers en deelnemers te Amsterdam bijeenko men teneinde ook op deze wijze de ploeggeest te versterken. T KAN VERKEREN Het eerste Olympisch cere monieel zal 6 Juli a.s. plaats hebben, wanneer de nieuwe weg naar het Wembley-stadion door dé Britse minister van verkeer, Alfred Barnes, zal worden ge opend. De weg is voor 't groot ste gedeelte aangelegd door Duitse krygsgevangenen, wat wel wat ironisch aandoet, wan neer men bedenkt dat de vo- rige Spelen te Berlijn werden gehouden. Toen Hitier in 1936 over de Olympische alle naar het Ber- lijnse stadion reed zal hy wel nooit hebben kunnen bevroe den, dat het Duitsers zouden zijn, die de weg naar het sta dion van de volgende Olympi sche Spelen moesten aanleg gen.... COMMUNISTEN VAN TSJECHO- SLOWAKIJE FUSEERDEN De fusie van de communistische en sociaal-democratische partijen is in Tjecho-Slowakije werkelijkheid ge worden tijdens een plechtige manifes tatie, gepresideerd door minister-pre sident Zapotoclc. We zatte van de week met eeij man of wat te wachten in de skeer- winkei. De barrebier was in huis. En wai wachtte al. tien lang en tien breid en we hadde vezelf .al een heel toid over koeie en kalve en peerde en varkens praat, want ja, die ben- ne nagal op de nominasie de leste toid, maar dat begon ons ok mise rabel te verveulen: Want ja, je hore wel een houp, maar je worre er niet veul woizer van. We verveulde ons oigeluk een beet je, maar op ut lest, deer kwam de barrebier den toch an. Een gezicht, nei mense as een stief. En kladdige hande. En een smerig jassie, dat wai hadde derekt al skoten, dat er wat an de hand was. En we hoefde gien- iens .te vragen, want hai ontplofte uit z'n oigen. Z'n kloine snorretje stond zo wat recht overeind. „Ik wou dat die plattelandsvrullie ok..." Ik skroif niet neer wat de barre bier zoi, want dat was niet mooi meer. De weerlum nei. Ut kon d'r niet mee deur. Ut kwam hier op neer, dat hai had verlegen de smoor in, want z'n woif was met de platte- landsvrullie mee op een eksltursie. Dat hai most zo'n beetje ut huis houwen doen. No dat was er ok nei, zokke kirrels kenne d'r wat mee, dat steekt zo krap niet. Maar afoin, om kort te gaan, want we benne hier altoid zo breid van stof, hai had zin in een koppie koffie, dat hai had een panje met melk op ut pe- nteroliestelletje zet, want ja, op ut ^gas gaat ut er zo gauw over. maar ja hai had de hele melk vergeten en nou was ut steltje ok nag begin ne te louven, nei mense ut was een troep. En deerom was-ie zo noidig en gaf-ie zo giftig af op die platte- landsvrullie: Maar deer kvvam-ie van een kouwe kerremis thuis. Hai had zeker docht, dat-ie steun kregen had bai ons. Ut was net rarie-contrarie! „Houw je maar stil", zoi Kees, toe de eerste anval nag gieniens of loupen was. /.Houw je» assieblieft stil. Want die plattelandsvrullie^ deer kenne wai nag een puntje an zuige. En niet alliea op de durpe. In de stad even goed. En ik zou wel wulle. dat er in de stad ok wat meer zokke bai- ienkomste wazze as van de platte- landsvrullie. Want ja, ut mag weze wat ut wul, maar die plattelands- vrullie, dat wordt een ding. dat je niet wegcoifere moete. Ze houwe maar vergaderinge en ze organisere lezinge en uitstappies of ze komme alle weke bai mekaar en den bespre- ke ze dut en dat, maar wai kirrels kenne er nag maar niet teugen op. En ik weet niet of £b in de stad ok zoks of zoks hewwe en meskien hewwe ze er deer wel net zo'n be hoefte an, maar ut i seen goed ding". Afoin de barrebier hapte zowat nei asem. En hai keek de sk eer winkel rond om te kolken of-ie gien hulp kroige kon. maar Klaas viel um Ok al niet bai. En das wel een wonder, want as Kees zoit, dat ut wit is, zegt Klaas in de regel dat ut zwart is. Maar nou was ut twei hande op ien buk; „Kees hep geloik", zoid-ie. „Ik hep er respect voor. Ze benne dat een jaar of wat leden begonnen as boe- rinnebond, maar ze hadde al gauw in de gate, dat ze den te eng wazze, dat ut werd de plattelands vrouwe- bond en as je zien hoe ze ln een jaar of wat vooruit gaan benne. ut is een merakel. Wai hewwe we. derus docht dat wai allien wat konne, maar ut heb er niks van. Wsfnt wai moete ut nag maar zo voor mekaar brenge. As wai ut nag erus voor mekaar kroige om alle weke bai mekaar te komme, den is ut in de regel op de soos of op een kaareivendje. Erg veul gaat er niet van uit En nou magge we derus op die vrullie of- geve en een beetje smalend prate over ut noikransie en we magge derus een skimpskeut geve, maar ut ls niks as de kift. We kenne er èerluk nag wat van opsteke". We zouwe de barrebier meist be keerd hewwe, maar toe keek-ie nel z'n zwarte hande en de roetstrepe op z'n jassie en toe was er weer gien land met um te bezoilen. Afoin, hai brocht ut niet veerder dan dat we um allemaal een benepen kirrel- tj£ vondeEn we hope maar, dat z'n vrouw ut leest. den. ken ze ut ura nag erus onder z'n neus douwe. FIGARO VOOR STALIN ZOU DEWEY EEN UITZONDERING WILLEN MAKENI „Meent gij met Maarschalk Stalin te kunnen onderhandelen?", zo vroeg een journalist aan Dewey, de zo juist gekozen Republikeinse candidaat voor het presidentschap. Dewey antwoord de: „Ik ben een tegenstander van wat de „persoonlijke diplomatie" wordt genoemd. Ik meen dat de tc ^stand ten opzichte van de USSR kan opge klaard worden door middel van een normale diplomatie, waarvan de me thodes in het verleden met succes werden bekroond. Maar ik zou een onderhourl m«t Maarschalk Stalin niet rfBlaan'-., voegue »tl er aan toe. DINSDAG 29 JUNI 1948. Hilversum I - 301 m. 7.00 en o.OO Nieuws; 7.30 en. 815 Gramanuziek; 7.50 Dagopening; 8.45 Symphonische muziek; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Ar beidsvitaminen; 10.35 Gram.muziek; 10.50" Voor de kleuters; 11.00 Orgel concert; 12.00 Fluitrecital; 12.43 Schut te en De Raaff; 13.00 Nieuws; 13.15 The Skyr asters; 13.45 De prins in ons volk, lezing; 14.30 Radio-matinee; 1640 De Schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 Wimbledon-reportage; 18.01 Nieuws; 18.15 Tom Erich, piano; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Vaudeville strijkorkest; 20.00 Nieuws; 20.05—24.00 Nationaal programma t.g.v. de verjaar dag van Prins Bernhard; 20.05 Lezing van het Bernhard-fonds; 2015 Orkest „De witte Anjelieren"; 20.45 „De ver zoening tussen Tromp en De Ruyter", hoorspel; 21.00 Omroeporkest; 21.45 Oranjepoëzie; 22.00 Beethoven-concert 23.00 Nieuws; 23.15 Grarm.muziek. Hilversum H - 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 7.45 Morgengebed; 900 Lichtbaken; 9.35 Dvorak-programma; 10.00 Voorde kleuters; 10.30 Schoolradio; 11.00 Gram.muziek; 11.40 Werken van Haen- del; 12.03 Zangrecital; 12.33 en 13.20 Het orkest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.45 Uft het boek der boeken; 14.00 Pianoduo; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Schoolradio; 1530 Opera-muziek; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Volkslieder kwartet; 18.20 Sportpraatje; Oude melodieën met nieuwe harmo nieën; 19.00 Nieuws: 19.45 Cello-reci tal; 20.00 Nieuws; 20.05—24.00 Zie Hilversum I (programma in andere volgorde). WOENSDAG 30 JUNI 1948. Hilversum I - 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram-muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Werken van Elgar; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje; 10.30 Voor de Vrouw; 11.00 RVU-uitzending; 11.30 Populair non-stop; 12.00 Weekend-orkest; 12.38 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 14.00 Gesproken portret+en; 14 J5 Omroeporkest; 15.00 „JaneEyre" hoorspel; 15.30 De Regenboog; 16.00 De Roodborstjes; 16.15 Het stónd in de krant; 16.45 Vragen blaat vrij; 1735 Virtuose-trio; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Verkiezings rede WD; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Lezen In de bijbel; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest; 2200 „De vleugelen van, de Dageraad", hoorspel; 22.15 Ma- lando speelt; 22.45 Van boek tot boek; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram-muziek; 7 45 Een woord voor de dag; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Symphonie van Mo- zart; 10.00 Heiligingssamenkomst van het Leger des Heils; 11.30 Leger des Heils-muziek; ,12.00 Ancora-trio;'1233 Cello en orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Cesaretrlo; 14.05 Gram.muziek; 14.30 Planten praatje 15.00 Omroepkoor; 15.30 Gisaconda-ensemble; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Wimbledon-reportag'- 18.00 Waterings mannenkoor; Lezing over sprookes; jl990 Nie 19.30 Verkiezingsrede A.R. partij; 20.00 Nieuws; 20.15 Jeugdsamenkomst; 21.30 Sweelinckkwartet; 22j)0 Nederlands kamerkoor; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws- FEUILLETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - 14) „Och kom", mompelde hij, deze mogelijkheid als iets ongehoords verwerpend, liep naar de deur en riep zijn Chinese bediende. Ling Chu beantwoordde zwijgend aan zijn roepstem. „Ling Chu." zei hij, „de man met het Bleke Gezicht is dood." Ling Chu sloeg zijn ondoorgrondelijke ogen op naar zijn meester. „Alle mensen sterven eens", zei hij kalm. „Deze man snel gestorven. Dat is beter dan lang sterven." Tarling keek hem scherp aan. „Hoe weet je, dat hij snel stierf?" vroeg hij. „Deze dingen worden verteld," zei Ling Chu zonder aarzelen. „Maar niet in de Chinese tooi," antwoordde Tarling, „en Ling Chu, jü spreekt geen Engels." „Ik spreek het een beetje, meester," zei Ling Chu, „en ik heb deze dingen op straat gehoord." Tarling gaf niet dadelijk antwoord en de Chinees bleef wachten. „Ling Chu," zei hij na een poosje, „deze njan kwam in Shanghai terwijl wij daar waren, en er ontstond herrie. Eenmaal werd hij Wing Fu's theehuis uitge gooid, waar hij opium had geschoven. Ook was er nog iets anders herinner jij het je?" De Chinees keek hem recht in de ogen. „Ik ben het vergeten," zei hij. „Dit Bleek-Gezicht was een slecht mens. Ik ben blij, dat hij dood is." „Hm-" zei Tarling en liet zijn ondergeschikte gaan. Ling Chu was de slimste van al zijn speurhonden, een man, die zijn neus niet ophief van het eens gevon den spoor en hij was de eerlijkste entrouwste geweest van al Tarling's inlandse speurders. Maar de detec tive beweerde nooit, dat hij Ling Chu doo^|rondde of dat hij wist, wat zich verborg achter de sluier, die de inboorling getrokken had tussen zijn eigen heimelijke gedachten en de nieuwsgierige vreemdeling. Zelfs de misdadigers uit het land zelf stonden versteld over Ling Chu's onderzoekingen en menigeen was noor het scha vot gegaan, zich het hoofd, dat spoedig van zijn lichaam gescheiden zou worden, brekend over de wijze, waarop Ling Chu zijn misdaad ontdekt had. Tarling liep terug naar de tafel en nam de courant op, maar had nauwelijks iets gelezen, of de telefoonbei ging. Hij nam de hoorn op en luisterde. Tot zijn ver bazing hoorde hij de stem van Cresswell, de Hulp-com missaris van politie; hy was het geweest, die Tarling overreed had om naar Engeland te komen. „Kun je onmiddellijk op Scotland Yard komen, Tar ling?" zei de stem. „Ik zou je gaarne spreken over de moord op Mr. Thornton Lyne." „Zeker," zei Tarling. „Ik ben over een paar minuten bij je." Binnen vijf minuten was hij op Scotland Yard en werd naar he't bureau van de Hulp-commissaris Cresswell geleid. De man met het grijze haar, die hem tegemoet trad met een vergenoegd glimlachje om de mond, legde hem het doel van de oproep uit. „Ik ga je hulp inroepen in deze zaak. Tarling," zei hy. „Het ziet er naar uit; alsof we behoefte hebben aan iets meer dan de gewone ervaring van onze eigen men sen. Zoals je weet gebeurt het meer," zei hy, terwijl hij de ander uitnodigde om plaats te nemen, „da't Scotland Yard hulp inroept van buiten af. vooral wan neer wij te doen rebben met een misdaad als deze. De feiten zijn je bekend, vervolgde hy een dunne porte feuille openende. ..Dit zijn de rapporten, die je op je gemak door kunt lezen. Thornton Lyne was, op zijn minst genomen, exentriek. Zyn leven was nu niet be paald zoals het zyn moest en hy had vele minder ge wenste kennissen, waaronder een misdadiger en ex- veroordeelde, die eerst enkele dagen geleden de gevan genis verliet." „Da't is iets buitengewoons," zei Tarling, de wenk brauwen optrekkende. „Wat had hy met die misdadiger uit te" staan?" Commissaris Cresswell trok zyn schouders op. „Volgens mijn mening was deze betrekking niets dan aanstellerij van Lyne. Hy had graag, dat men over hem sprak. Hét bezorgde hem onder zijn vrienden de naana dat hij. karakter bezat." „Wie is die misdadiger?" vroeg Tarling. „Het is een zekere Stay, een man, die kleine diefstal len pleegde, maar in mijn oog een veel gevaarlijker sujet, dan de politie heeft kunnen vaststellen." „Is hy begon Tarling. Maar de Commissaris schudde zijn hoofd. „Ik geloof, dat wy hem wel kunnen schrappen van de lyst van verdachten van de moord," zei hy. „Sam Stay bezit weinig hoedanigheden, die men mag ver wachten in de doorsnee-mens, maar er valt niet aan te twyfelen, of hy is Lyne met hart en ziel toegedaan. Toen de detective, die op het ogenblik met de zaak is belast, te Lambeth kwam, om Stay te ondervragen, vond hij hem, door droefheid overmand, op zijn bed liggen en een courant met de byzonderheden omtrent de moord naast zich. De man is buiten zich zeiven van verdriet en zweert: de persoon, die voor deze misdaad verant- woordelyk is, „in te maken". Je kunt hem later onder vragen. Ik bet wy fel, of je veel uit hem zult krijgen, omdat hy beslist geheel in de war is. Lyne was, in zijn ogen meer dan een menselijk wezen, en lk geloof, dat het enige goede in zyn leven deze genegenheid ls voor een man, die beslist goed voor hem was, hétzy dan dat zyn philantropie echt was of niet. Ziehier nu enigo feiten, die niet bekend gemaakt zyn." Cresswell ieundo achterover in zyn stoel en telde op zyn vingers de feiten op, die hy opnoemde. (Wordt vervol gd>«

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3