„Terugkomst van totalisator heeft talrijke voordelen zeggen de ministers Noordpool Minister van Economische Zaken geelt zijn visie op toekomstproblemen HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Eindstrijd om toto komt nabij Gaat NIET om bevordering van het wedden: het gaat WEL om de a-sociale praktijken van bookmakers tegen fe gaan Wfl hebben vorige zomer reeds ons standpunt bepaald ten opzichte van de terugkeer van de totalisator. We hebben daarbü gewezen op tal van voorbeelden en enkele nadelen en inmiddels is deze kwestie ook reeds betonnen de lange weg te maken door onze parlementaire machine, waar inet de grootste nauwgezetheid al die argumenten worden afgewogen, die M langzamerhand naar voren z\jn gebracht. Dezer dagen is het Memorie van Antwoord verschenen op het voorlopig verslag van de Tweede Ka«er •n daarin constateren de betrokken ministers allereerst, dat het wedden ui paardenrennen een vanouds bestaande gewoonte is bij de krachtmettn- ren tussen de paarden van naburige landbouwers en in latere jaren btf de ïeorranlseerde draf- en rensport. Een wetswijziging van 1911 maakte aan ïeee gewoonte geen einde, doch de gevaren, verbonden aan het wedden, waren oneindig veel groter geworden. Bookmakers moeien verdwijnen „Het gevolg daarvan", zo consta teerde de ministers, „is niet uitge bleven". Zjj beogen met het .indienen van een wetsontwerp tot de terug keer van de totalisator dan ook in de eerste plaats het verderfelijke, ongelimiteerde wedden bij de talloze clandestiene bookmakers (die nu eenmaal niet te weren zijn van de renbanen) tegen te gaan: En al ver wachten zij niet, dat 't wetsontwerp instemming zal ontmoeten bij hen, die principieel elke vorm van wed den immoreel achten, toch menen zij te mogen aannemen, dat degenen, die met de ministers de excessen ver derfelijk achten, de indiening kun nen waarderen. De opvatting van „verscheidene leden", die aan hun betoog nog toe voegen, dat invoering van een tota lisator slechts de renpaardenfokke rij zou bevorderen, kunnen de minis ters niet onderschrijven. De draf- en rensport is inderdaad rechtstreeks nauwelijks van belang voor de fok kerij van tuig- en trekpaarden, doch rij werkt er aan mede de belang stelling voor de paardenfokkerij in het algemeen levendig te houden. Sociale aspeci hoofdzaak De mogelijkheid om de opbrengst van de totalisator voor nuttige doel einden te gebruiken is (hoe belang rijk op zichzelf ook) dan ook niet het eerste doel. Juist de sociale as pecten waarop velen de nadruk leggen, wanneer zij de indiening van het wetsontwerp betreuren heb ben de ministers er toe geleid het voorstel tot weder toelaten van de totalisator te doen. Het gaat niet om het bevorderen van het wedden, maar het terugdrin gen van het ongebreidelde wedden bij de bookmakers. Wanneer het pu bliek de gelegenheid krijgt zijn in vetten te doen bij de totalisator, zul len zij ziel: voor het grootste deel afwenden van de talrijke bookma kers en hun uitgebreid personeel, zo dat de mogelijkheden voor deze tak van gif handel aanzienlijk worden verkleind. Wat betreft de windhondenrennen en (le voetbalpools stellen de minis ters zich op het standpunt, dat aan vaarding van 'de totalisator b|j ren nen en draverijen, op zichzelf geens zins behoeft te betekenen, dat nu ook het wedden by windhondenren nen en voetbalwedstrijden niet lan ger kan ivorden afgewezen. De voetbalsport floreert ook zon der pool en dient geen economisch belang, zoals de paardensport de Veefokkerij dient. De windhondenren nen kunnen door hun beperkte om vang in Nederland wel geheel buiten beschouwing blijven. Geen economisch gevaar Nadelige gevolgen voor de voor ziening met arbeidskrachten van de Vitale sectoren van ons economisch èeven. zijn door invoering van de to to naar het oordeel van de ministers niet te duchten. Ook de bookmakers hebben voor hun omvangrijk clan destien bedrijf personeel nodig en bovendien hebben zij belang bij een zo groot mogelijk aantal courses. De vele zg. „wilde" courses, die in het Zuiden en Noorden worden gehouden, (óók op gewone werkdagen) zijn er dan ook vooral ten gerieve van de bookmakers, die voor het doorgaan der courses aan de organisatoren soms grote bedragen aanbieden! De vrees, dat het bedrijfsleven bij aanneming van het wetsontwerp de zelfde slechte ervaringen zou op doen, wanneer de rennen op een an der tijdstip dan de Zaterdagmidda gen en Zondagen zouden worden ge houden (zoals met het houden van be langrijke voetbalwedstrijden midden in de week wel het geval is), kun nen de ministers ook al niet delen. Voetbalwedstrijden plegen immers aanzienlijk méér publiek te trekken dan paardenrennen: Bovendien ple gen de rennen slechts in weinige ge vallen op werkdagen de Zaterdag niet meegerekend te worden ge houden. Verder kan bij een geregle menteerde totalisator het aantal coursedagen beperkt worden. Wél fokkerij in gevaar Ook utiliteitsoverwegingen spelen een rol. Nederland heeft op het ge bied van de paardensport en de paardenfokkerij steeds een goede naam gehad en in het buitenland worden door Ned. ruiters en door Ned. fokproducten op internationale markten grote successen behaald. Ook dit is van belang uit een oog punt van vlagvertoon en tevens met het oog op onze export. Door het totalisatorverbod werd aan de fokerij een grote slag toege bracht, doordat eigenaren met huil beste materiaal naar het buitenland vertrokken of verkochten. In 1947 Eenmaal per jaar gaan de reddingbo ten van de Noord Zuidhollandse Red- dingmaatschapij op de helling om in conditie te blijven voor hun menslie vende taak. De „Brandaris" van Terschelling wordt met stalen schrappers ontdaan van de .schelpen en andere aanwas, die de snelheid van de boot remmen. echter bracht de paardenfokkerij 16 mlllioen gulden aan deviezen op, on getwijfeld mede te danken aan het feit, dat het wederinvoeren van de to talisator in 1941 aan de paardenfok kerij 'n het algemeen is ten goede gekomen. Nu wordt de toestand voor de paar den fokker^ hier te lande weer snel slechter. Reeds bezoeken de buiten landers onze rennen en draverijen om ons beste materiaal weg te kopen te gen prijzen, die niet veel meer dan de slachtwaarde vertegenwoordigen. Dit is zeer te betreuren. Uit het oog- pünt van stimulering van het vreem delingenverkeer voeren de ministers aan tegenover die leden, die van me ning zijn, dat ons land ook zonder to talisator voldoende attracties biedt voor de vreemdeling, dat het er niet om gaat, wat wij als attracties be schouwen, maar wat de toerist daar onder verstaat. Dat voor vele buiten landers de totalisator een voorname plaats inneemt staat voor de minis ters vast. Thans hebben ook alle an dere landen In dit opzicht een voor sprong op Nederland. Onderzoek naar voetbalpools De ministers hebben kennis geno men van de geruchten, dat door het medespelen in z.g. voetbalpools mll- lioenen guldens onze grenzen over gaan. Zij kunnen de juistheid van do- ze geruchten op dit moment noch be vestigen, noch ontkennen, al lijkt het hun aanvankelijk niet erg waarschijn lijk, dat bij de huidige strenge devle- zenbepalingen zulke enorme bedragen clandestien naar het bnltenland wor den uitgevoerd. Van de uitslag van een in te stellen onderzoek zal afhan gen welke maatregelen moeten wor den genomen. geen geschikt oorlogsterrein zegt Canadees minister Brooke Claxton de canadese min- nister van defensie, heeft onlangs ver_ klaard dat Canada allereerst naar zijn Noordpoolgebied moet omzien. Hij voegde hieraan toe, dat er over dit gebied veel overdreven dingen ver teld worden. Vooral Sowjet_Russische publicisten, zo zeide hij, plegen te schrijven over grote troepenkampen, gereed tot het ondernemen van een verwoestende aanval en uitgerust met bliksem-wapenen". Natuurlijk is er niets van dit alles zeide Claxton, doch wat wij doen ls ons tijdig op de hoogte te stellen van de omstandigheden in het Noordpool, gebied en van de manier, daar te le ven. Dit jaar besteedt Canada bijna 23 millioen dollar aan onderzoekingen In het Noorden. Claxton somde een aantal moeilijk, heden op, welke de kou veroorzaakt ten aanzien van de oorlogvoering in die gebieden. Een mens kan er bevrie zen door te diep adem te halen. Rubberbanden vriezen stijf en barsten De ademwolk van één enkele soldaat kan de aanwezigheid van zijn gehele afdeling tot een afstand van kilome ters verraden Camouflage is bijna ondoenlijk door de sporen in de sneeuw en de vooruitvallende scha duwen tegen de witte sneeuwopper- vlakte. Vooral voor gewonden vormt de koude een groot gevaar. Deze 9 kindertjes, allemaal onder de zes jaar zijn op weg naar de finales van de Engelse damkampioenschappen, die in Londen zyn gehouden ten bate van het „Zonneschijnfonds" voor blinde babies. Jury en publiek heb ben met verrukking gekeken naar de vlugge kleine voetjes van de kleuters Tendy Cameron (tweede van links) werd jeugdkampioene. Hoe staat ons land er voor Opvangen van overtollige arbeidskrachten zal niet eenvoudig zijn In „Economische Voorlichting" heeft de Minister van Economische Zaken een uiteenzetting gegeven van de verschillende problemen die ons land heeft. De Minister vangt aan met een uit eenzetting, dat de slechte economi sche toestand in de verschillende lan den wel verschillende oorzaken heeft, maar dat geen enkel land in West Europa in staat zal blijken te zijn, om deze toestand te verbeteren zonder in nauwe samenwerking te treden met andere landen. Dze opvatting valt trouwens ten nauwste samen met de Amerikaanse opvattingen, die het Marshall-plan wel willen uitvoeren, maar dan West Europa als een economisch nauw ver ponden geheel willen zien. In dit verband hebben België, Ne derland en Luxemburg reeds een lich tend voorbeeld gegeven, door de f tlchting van de Benelux. Wel zijn er tussen deze landen nog vele hinder- htofeen te nemen, maar stap voor stap wordt de weg naar economische een heid voortgezet. De Benelux verheugt zich in de overige landen dan ook in een grote goodwill en is een lich tend voorbeeld. Zou hier de economische internati onale de politieke soms moeten vooraf gaan? Het zou bijna onmogelijk schij nen, daar het veelal nog moeilijker is om in economisch opzicht tot el kaar te komen, dan in politiek. Als pet geld gaat mee spreken, is veelal de redelijkheid zoek. Binnenlandse toestand De Minister meent te moeten ont kennen, dat het Overheidsingrijpen 't particuliere initiatief zou remmen in die vorm, dat naar perfectionisme van dit ingrijpen wordt gestreefd. Van de minister is voorlopig nog geen plan te wachten om tot breed opgezette industrialisatie over te gaan. De moeilijkheden en de risico's hieraan verbonden acht hij nog zó groot, dat voorzichtigheid geboden is. Men zou door het opstellen van een bepaald plan de oprichting van som mige industrieën sterk kunnen hein- vloeden, de industrie in een bepaalde richting stuwen, zich in details ver liezen en ten slotte het risico lopen, dat als men aan de uitwerking der détails toe is, het plan verouderd ls en dergelijke industrieën overbodig.. Hoewel voorzichtigheid inderdaad geboden is, vragen we ons toch met zorg af, waar we met onze arbeids krachten heen moeten, als we ons niet méér dan tot dusverre op industrie gaan toeleggen. De landbouw is im mers niet meer in staat om grote contingenten werkkrachten op te ne men? Het arbeidsleger zelf wordt echter steeds groter, wat vooral by de komende demobilisatie zal uitko men. Er is dus in de toekomst een surplus van arbeidskrachten te ver wachten. Reeds nu moet hiervoor uit komst worden gezocht Regeren is immers vooruitzien? En dit vooruit zien mag niet alleen bestaan in het scheppen van een werkloosheidsvoor ziening, maar moet er op gericht zijn deze werkloosheid op te vangen. Nog weinig verruiming Voor verschillende producten kon de minister nog geen verruiming of vrijgeving van distributie in het voor uitzicht stellen. Textielgoederen, ta bak, huisbrand alsmede gas en eleo- tricltelt kunnen nog steeds niet wor den vrijgegeven. Wat het tabaksrant soen betreft: als er niets'tussen komt zal dit gehandhaafd blijven. De steenkoolvoorziening is nog al tijd voor een belangrijk gedeelte op het buitenland aangewezen en daar steenkool uit het buitenland dollars vraagt, moet hier zuinigheid worden betracht. Die dollar begint zo langzamerhand hinderlijk te worden. Wy zouden meer voelen voor een ruilverkeer met het Roergebied, waardoor onze landbouw producten geruild konden worden voor de Duitse steenkool. Het leven wordt wel ingewikkeld! Maar dat zou misschien een oplos sing zjjn, die de minister ook niet in de hand heeft. De Minister spreekt ook als z$n mening uit, dat in de naaste toe komst de ingetreden ontspanning tus sen lonen en prijzen voort zal gaan. Dan acht hij de tijd gekomen, om te overwegen in hoeverre huurverhoging die nu op een peil staat, dat voor de eigenaars van een rendabele exploi tatie geen sprake is, kan worden door gevoerd. Het is de bedoeling die huur verhoging door een huurbelasting voor een groot gedeelte op te van gen en daarmee de nieuwbouw in ver sterkt tempo uit te voeren. Verder is de minister van mening, dat de toeslag op het levensmiddelen pakket in het bovengenoemde geval zal moeten worden verminderd. DONDERDAG 1 JULI 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 7.45 Morgengebed: 9.05 Mozart-concert 9.45 Schoolradio; 10.00 en 10.45 Gram. muziek; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Zangrecital; 12.33 en 13.20 Orkest Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Opgewekte klanken; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Zangrceltal; 15.30 Stra- vinsky-programma; 16.00 Bijbellezing; 16.50 Radio-jeugd journaal; 17.15 School zangwedstrijd; 18.30 Ned. Strijdkrach ten: 19.00 Nieuws; 19.30 Het actuele geluid; 2000 Nieuws; 20.15 Plaatvaria; 21.00 Orgelconcert 21.30 Openlucht concert door het orkest Nandor Bela; 22.15 De vaart der Volkeren; 22,45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 7.50 Dagopening; 8.45 Arthur Rubinstein speelt Chopin; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvitaminen; 1035 Gram.mu ziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Tschaikowsky-concert; 12.00 Orgelbe speling; 12.38 Lyra-trio; 13.00 Nieuw»; 13.15 Metropole-orkest; 14.00 ANWB- uitzending; 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Colo- riet, een progr. van alle» wat; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 Wimbledon-repor- tage; 18.00 Nieuws; 18.30 Groten van het chanson; 19jOO Radio-filmkrant; 10.45 Verkiezingsrede Lijart-Welter; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio-Philharmo- nisch orkest; 21.15 De tunnel onder 't kanaal, hoorspel; 22.00 In vacantie- stemming. luchtig programma; 23 00 Nieuws. Vijf brochures tegen Communisme in V.S, De commissie tegen on-Amerikaan» se activiteit heeft in een brochure verklaard, dat „indien het com munisme in dif land aan de macht zou komen onze hoofdstad van Was hington naar Moskou verplaatst zou worden Iedere man vrouw en kind zou onder communistische discipline komen Indien onze oorlog met het communisme ooit zou overgaan van een koude in een hete dan kunnen wij verwachten dat de communisten der V.S openlijk tegen de vlag van dit land zullen vechten. De brochures, getiteld, „Honderd dingen.die men over het communis, me in de V.S moet weten gaat voort Het communisme concea- treert zich than» op de onmiddellijke verovering van Afghanistan .China Frankrijk Latijns-Amerika Iran en Palestina. Het heeft plannen elk atw der land te veroveren, met Inbegrip ven de V. S." De brochure, die in grote getale ver spreid zal worden, ig de eerste van in totaal vijf brochures bedoeld om Infiltratie van het communisme in de Amerikaanse godsdienst, onderwij» arbeid en regering te tonen" aldus de commissie. In dit verband vragen wfl ons af, op wie die vermindering zal komen te druipen. Zal de producent in casu de boer, minder voor zijn producten vangen? Of is het de bedoeling, dat de prijs voor de producten wordt ver hoogd met wat de regering er anders op toelegde? Wellicht dat hier een nieuwe strijd ln het verschiet ligt. De .andere problemen die de Mi nister aanraakte, achtten wfl voor ons niet zo belangrijk. Met een zekere be zorgdheid vragen wij ons echter af, of Economische Zaken wel in sterke mate progressief is. Van het beleid van dit departement hangt toch de toekomst van ons volk af, voor zover we die zelf in handen hebben. FEUILLETON Spannend verhaal van EDGARWALLACE - 15.1 „Je weet, dat er ontdekt werd, dat rondom Lyne's géorst een zijden nachtjapon gewikkeld was?" Tarling knikte. „Onder de nachtjapon, bij wijze van kussentje, blijk baar bedoeld als drukverband op de wond om het bloe en te stelpen, zaten twee, netjes opgevouwen zakdoe ken. die er uitzagen, alsof ze zo uit de kast genomen Waren. Het zijn dameszakdoeken, zodat we van de ver onderstelling mogen uitgaan, dat er een vrouw in het spel is". Tarling knikte „Nog een ander bijzonder feit, dat gelukkig ontsnapt is aan de aandacht van degenen, die het lichaam het «eerst zagen en de couranten inlichtten, was dat Lyne, hoewel geheel gekleed, een paar dikke vilten pantoffels •droeg ZoaU wij te weten kwamen, zijn te gisteravond »tt zijn eigen winkel gehaald door Lyne zelf, die een van zijn bedienden naar zijn zaak zond. met de opdracht om voor hem een paar pantoffels met zeer zachte zolen te halen. „De derde bijzonderheid is, dat Lyne's schoenen ge vonden werden in de onbeheerde auto, die terzijde van de weg stond, een honderd meter verwijderd van de plek waar het lichaam lag. „En de vierde bijzonderheid en dit verklaart waar om ik je hulp heb ingeroepen is dat in de auto zijn met bloed bevlekte jas en vest gevonden werd. In de rechterzak van dit laatste kledingstuk", zei Cressweil, langzaam sprekende, „werd dit gevonden". Hij nam van zijn schrijftafel een stukje rood papier, ongeveer 5 cM. in het vierkant en overhandigde dit zon der meer te zeggen, aan de detective. Tarling nam het papier en keek er met grote ogen naar. In dikke zwarte inkt stonden daar vier Chinese lettertekens, „tzu chao fan nas". HOOFDSTUK VI. De moeder van Odette Rider De twee mannen keken elkander zwijgend aan. „Welnu?" zei de Commissaris tenslotte. Tarling schud de zijn hoofd. „Dat is wonderlijk", zei hij en keek naar het kleine stukje papier dat hij tussen duim en vinger hield. „Je ziet, waarom ik je hulp inroep" zei de Commis saris, „Wanneer er een Chinese factor in het spel is, dan weet niemand beter dan jij hoe te handelen. Ik heb dit strookje laten vertalen. Het betekent: „Hij heeft dit aan zich zelf te wijten". „Letterlijk vertaald, „zelf moeilijkheden gezocht"", zei Tarling. „Maar er is één feit, dat je misschien niet hebt opgemerkt. Als je dit strookje bekijkt, zul je zien, dat hei niet geschreven, maar gedrukt is". Hij reikte de Commissaris het rode vierkantje over de tafel heen toe en deze onderzocht het. „Dat is waar, zei hij verbaasd, „dat had ik niet op gemerkt. Heb je deze strookjes wei eens meer gezien?" Tarling knikte „Enkele jaren geleden", zei hij. „Er werden toen een riassa misdaden gepleegd in Shanghai, meestal onder leiding van een berucht misdadiger, die door mijn toe doen onthoofd werd. Hij was aanvoerder van een bende, genaamd „De Vrolijke Zielen" je weet, welke fan tastische namen deze Chinese benden dragen. Zij wa ren gewoon om op het toneel hunner werkzaamhe den de Hong, of de handtekening der bende achter te laten. Deze visitekaartjes der „Vrolijke Zielen" werden als curiositeit tegen hoge prijs opgekocht, totdat een ondernemende Chinees ze ging drukken, 2odat ja ze In nagenoeg iedere boekwinkel in Shanghai kan ko pen juist zoals je ansichten koopt". De Commissaris knikte. ..Dit is er een. Hoe het hier gekomen is, mag da he mel weten", zei hij „Dit is wel de meest zonderlinge ontdekking". De Commissaris liep naar een kast en haalde er ;en valies uit, dat h(J op de tafel zette en opende. „Nu", zei de Commissaris, „bekijk dit eens Tarling'. „Dit," was een bevlekt kledingstuk, dat Tarling ge makkelijk herkende als een nachtjapon. Hij haalde het er uit en onderzocht het. Op twee takjes vergeet-mU- nietjes op de mouwen na was geen garnering aan, geen spoor van kant of borduursel. „Dit werd, om het lichaam gewikkeld, gevonden en hier zijn de zakdoeken". Hij wees op twee kleine linnen vierkantjes, zó verkleurd, dat ze nauwelijks te herken nen waren. Tarling nam het dunne kledingstuk, waaraan dui delijk te zien was voor welk vreselijk doel het geb ikt werd en liep er meer naar het licht. „Zijn er wasmerken op?" „Geen enkele", zei de Commissaris. „Of op de zakdoeken?" „Niets", antwoordde Mr. CresswelL „Het eigendom van een meisje, dat alleen j. zei Tarling. „Zij is nie"t zeer rijk, maar erg netjes, houd van mooie dingen, maai' overdrijft niet, nietwaar?" „Hoe weet je dat?" vroeg de Commissaris verwon derd. Tarling lachte. (Wordt vervolgd) -V.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3