3 SCHILDERS Nieuwe competitie brengt voor 3e en 4e klassers rayon - indeling Verduistering en diefstallen van geld, suiker en electriciteit Eén uur Fa. Gebr. KAAL Geert Amsterdamse 3e klassers dit jaar boven Alkmaar op bezoek Abonneert U op dit Blad! Algemene Vergadering haison Geels Vacantie Speldjesdaa „Kinderbescherming GESLOTEN Meervoudige Kamer Alkmaarder brak in bij de „Stad Alkmaar" Dinsdag verscheen weer een reeks beklaagden voor de rechters van de Meervoudige Kamer. De eerste verdachte Joh. v. d. V. uit Voorschoten, moest zich verant woorden wegens het fel*, dat hy te Den Helder van een Coöperatie f 6000 heeft verduisterd van 1 Nov. '47 Maart '48. Verdachte heeft verschil lende malen de kas lichter gemaakt en soms weer aangevuld. Het juiste bedrag was niet vast te stellen. Het accountantsrapport wees uit, dat de administratie van de Coöp. Verg. „Helder" hopeloos in de war was. Verdachte heeft niets gedaan om de zaken zuiver te krijgen. Hij heeft zelfs verschillende goederen meel, eieren zwart gekocht en weer verkocht. Beklaagde had een zeer ongunstig rapport: hij is totaal ongeschikt om een zaak te beheren. Het O.M. vindt, dat het Bestuur van de Coöp. niet vrij uitgaat. Er was vol komen gebrek aan controle. De zwarte aankopen gaven beklaagde gelegen heid gelden te verduisteren. De offi cier acht de verduistering van f 6000 bewezen. Hij heeft het vertrouwen misbruikt. Er waren zelfs plannen van Joh. om naar ïndië te gaan. Reclasse ring zal niet baten. Verdachte ver dient een strenge straf en mr. Hol- steyn vordert 1 jaar en 6 maanden met aftrek. Mr. C. Berkhouwer trad als verde diger op. Pleiter voerde verschillende verzachtende omstandigheden aan en verzocht clementie. Uitspraak 8 Juli a.s. ZIJN OOM BESTOLEN Uit Hoorn verscheen Dirk S., een wagensmeerder, die ongeveer f 300 van zjjn oom S. uit diens woning had ontvreemd. Beklaagde had een wel gevuld strafregister. Huiselijke op- enigheden brachten hem er toe de daad te plegen, f 70 heeft hij verbrand De officier zegt, dat de beklaagde geheel onbetrouwbaar is gebleken, hij heeft verschillende diefstallen ge pleegd. 't Is een slappe figuur, die de gemakkelijkste weg heeft gekozen. Spreker eist 10 maanden met aftrek Ook hier verdedigde mr. Berkhou wer. Pleiter drong op het uitbrengen van een rapport aan. DIEFSTAL BIJ DE „STAD ALKMAAR" Het was nu de beurt aan Paulus M. uit Alkmaar om rekening en verant woording af te leggen. Op 6 Maart en 30 Maart '48 heeft Paulus met een ander zakken suiker weggenomen uit het schip „Stad Alk maar" Zij verschaften zich toegang door het ruim open te breken. Be klaagde was bij de Maatschappij Stad Alkmaar in dienst! De rapporteur acht btt nodig, dat Paulus uit Alkmaar verwijderd wordt en opgenomen in de stichting „Koningslust" te Helden (L.) De officier acht het feit bewezen. De ardere dader is door de kinderrech ter veroordeeld. Verdachte heeft 2 keer ingebroken. Met 't oog op zijn jeugd, wil het O.M. hem 6 maanden voorw opleggen met opnfcming in de reeds genoemde instelling. Verdediger mr Thijs meent, dat de medebeklaag- de Theunis S. als hoofddader kan aan gemerkt worden en zijn cliënt door deze is overgehaald om de diefstal te plegen. Pleiter kon zich aansluiten bij het requisitoir van het O.M. RIJFOUTEN Corn. B. uit Anna Paulowna was in appèl gekomen van een vonnis van 't Kantongerecht te Den Helder. Be klaagde had te Anna Paulowna een aanrijding veroorzaakt met de auto van zekere De Graaf. Twee getuigen traden in 't geweer tegen beklaagde. Aan de hand van schetskaarten werd de zaak uitgeplozen, om de schuld van beklaagde vast te stellen. De officier zegt, dat beklaagde te recht staat omdat hij de bocht te kort Zuidscharwoude FROPAGANDA-VERGADERING A. R. PARTIJ. Vrijdagavond had de Langedijker afdeling der A. R. partij een verga dering belegd in de zaal van de heer P. Kramer. De spreker van de avond, de heer Algra, hoofdredacteur van het Fries. Dagblad, wees op de belangrijkheid van het Indië-probleem. De A. R. partij, aldus spr., stelt zich ten aanzien van Indië op het stand punt, dat in deze gebieden rust en veiligheid worden hersteld. Aan de hand van talrijke officiële publicaties ontwikkelde spr. zijn betoog verder en trok uit diverse rapporten en uitspra ken de conclusie, dat het Indië-beleid allerminst geslaagd genoemd mag worden. Vooral op de Commissie van Goede Diensten en de houding der Engelse regering oefende spr. scherpe critiek. Ook de A. R. partij wil de Verenigde Staten van Indonesië, „maar niet de chaos v. d. Republiek" De vergadering werd met gemeen schappelijk gezang en dankgebed ge sloten. nam. Beide bestuurders hebben 'n rij- foui gemaakt. De officier acht de schuld bewezen, het vonnis juist ge wezen en de straf f 6 in overeenstem ming met het feit. Mr. Jonker verdedigt beklaagde en dringt op vrijspraak aan. CLANDESTIENE STROOM Een dame uit Den Helder Jannetje R. moest zich verantwoorden voor het feu, dat zij beschuldigd werd electri- sche energie onttrokken te hebben, ten koste van de gemeente Den Helder De meteropnemer had in de electrici- teitsmeter een gaatje ontdekt. De di recteur schatte het misbruik op ruim 40U K.W. Op 2 April '48 is beklaagde van het net afgesneden. De officier acht. 't nodig, dat de monteurs H. als nog gehoord wordt en de meter aan wezig is. De rechtbank besluit de zaak aan te houden. AANRIJDING OP DE AF SLUITDIJK De laatste zaak betrof iemand uit Hoek v. Holland, Gerrit W. Beklaagde heeft op 5 Maart een aanrijding ver oorzaakt in de Wieringermeer bij de afsluitdijk met een auto, bestuurd door de chauffeur B. De zaak was reeds door de kantonrechter te Den Helder behandeld. Aan de hand van een schetskaart, waaromheen verdachte, getuigen en verdediger, werd de schuld van Ger rit W. vastgesteld. Beklaagde kwam met grote snelheid uit de richting Friesland de afsluitdijk afrijden, ter wijl de getuige Zantwijk in zijn auto dj richting Friesland insloeg, 't Was mistig weer. Het O.M. is overtuigd, dat beklaag de de schuldige van de aanrijding is geweest. De snelheid van zijn auto bedroeg 50 km. of meer, zeer gevaar lijk bij zware mist. De straf van de kantonrechter f 6 acht de officier te licht. Hij eist f 25 of 10 dagen. De verdediger, mr. Hogerwerf, tracht te aan te tonen, dat zijn cliënt minder schuldig is dan de officier meende. In alle zaken volgt de uitspraak op 8 Juli a.s. Dirigent Corn. Jonker nam afscheid van Bergen s koor „Wij ware* allen stil, toen de heer Jonkpr ons van zijn vertrek in kennis stelde. Maar hij heeft beloofd, dat wanneer wij zijn hulp nodig hebben, wij ten alle tijde op hem kunnen re kenen", aldus de voorz. van de gem zangvereniging Bergen, de heer Groot j.1. Maandag, na de wekelijkse repe titie De heer Groot zei, dat bij geen spreker was Hij overhandigd', de heer Jonker, onder het ui'spr^kcn va,i zijn dank voor het zeer \ele wat deze di rigent ook voor dit koor had gedaan, een boekwerk als herinnering „Mu zikale Rondgang" van Ravenzw aai?. Hierna nam de h?er Jonker het woord. Hij dankte voor het geschenk, maar meer nog voor alles wat het koor zelf voor hem had gedaan. Spr. liet zijn gedachten teruggaan tot het ogenblik van kennismaking met dit koor. nu vijftien jaar geleden. Op die eerste repetitie "taxeerden zij elkan der, koor en dirigent. Maar al spoe dig wist de dirigent, dat er met het materiaal dat onder zijn leiding ge komen was, veel 'te bereiken zou zijn Hij piees de trouwe opkomst op de repetities„Ik hoop, dat, als de nieuwe directeur, de heer Kort uit Amsterdam er is, U zo zult door gaan. Bergen moet weten, dat het een goed koor heeft: de heer Kort is een knap musicus en hij komt met ide alen, zoals ik destijds kwam". Met de wens uit te spreken, dat de band nimmer verbroken zou worden, nam de geliefde dirigent op deze avond ten laatste afscheid van het koor, dat zijn eminente leiding niet spoedig za] vergeten. INGEZONDEN MEDEDELING kunt U rustig blijven zitten. Uw eigen muziekprogramma vereist geen toezicht met de nieuwe Philips platenwisselaar Trijs in cassette f 275. Alkmaar Hout til 52 Tel. 4374. Alkmaarse actie voor hei Naiionaal Huldeblijk Maandagavond heeft het werkcomi té vergaderd en met voldoening ver nomen, dat er Vrijdag op de kaas markt 700 speldjes verkocht zijn. Met binnengekomen gaven is nu reeds een bedrag van circa f 400 bijeen maar dit is nog slechts één procent van het Kapitaal, dat men hier ter stede voor dit doel bij elkaar hoopt te brengen. De volgende weken zal dóór per soonlijk bezoek een beroep worden gedaan op de offervaardigheid van de middenstand en van grote en kleine cr.df'nemingen in Alkmaar. Boven dien zullen er circulaires uitgaan aan verenigingen op het gebied van sport en cultuur, waardoor men op vereni gingsbijeenkomsten en vergaderingen gaven beschikbaar kan stellen. Voor alle inschrijvingen natuurlijk van minstens f 0.50 zullen één of des- veriangd meerdere speldjes beschik baar gesteld worden, welke aan de rechthebbenden zullen worden toege zonden. Binnenkort zullen de speldjes ook in diverse winkels verkrijgbaar zijn. Nadere opgave daarvan zal in onze courant gepubliceerd worden. Nu de Anjerdag achter de rug is. zal ook de landelijke commissie met haar pro paganda beginnen. Het is de bedoe ling van het Alkmaarse comité elke Vrijdag op de kaasmarkt de speldjes beschikbaar te stellen. Het gehele per&>neel van hotel Vietory heeft zich daarvoor beschikbaar gesteld en zal daarvoor neg met enige meisjes wor den aangevuld. Heiloo „Ons Genoegen" concerteerde en... men vergat zijn koude voeten Het concert, gegeven door „Ons Ge. noegen", in het kader van het con cours van „Eensgezindheid's" jubile um, Dinsdagavond in de Muzieknis, is er een geworden van zeldzame schoonheid. De werken werden zeer goed uit gevoerd. Zo hoorden we vóór de pau ze de bekende ouverture van C. M. von Weber „Der Freischütz" en hét mooie werk van Mozart „Eine Kleine Nachtmusik". Misschien dat dit niet zo geschikt genoemd kan worden voor Harmonie-bezetting (Alb. Meyns ar rangeerde het) maar het werd goed vertolkt, en de klarinetten namen hier met geslaagd effect bet werk van de violen over. Na de pauze was naast „Semiramis", ouverture van Rossini, de ouverture „Tannhauser" het hoogtepunt van dit concert. Dit werk van Wagner onder lijnde de goede hoedanigheden van „Ons Genoegen". Vooral te bewonderen viel bet fraaie, zuivere samenspel van de kla rinettisten en het slot. waarin 4 trom bone s met bun indrukwekkende ac- coorden het publiek tot een ovatie brachten. De bouw van de nieuwe Berkum merbrug over de Vecht bij Zwolle nadert zijn voltooiing. Reeds is men bezig met het storten van beton voor het wegdek. Door het in gebruik ne men van deze brug, hetgeen binnen enkele weken het geval zal zijn, zal de verkeersweg ZwolleMeppel een belangrijke verbetering ondergaan. Er is al jaren over gesproken, dar ons huidige competitiewezen noodza kelijk eens op de helling moet om te komen tot een soort pyramide-sy- steem, waarborgen biedend voor gelijke kansen in competitie en promotie Wij hebben ons indertijd duidelijk uitgesproken vóór afschaffing van de promotie-wedstrijden en over het al-gemeen zijn de 2e, 3e en 4e klassers 't daarmee wel eens. Elocb, zij hebben in de algemene vergadering van de KNVB méér stemmen, dan al die andere verenigingen bij elkander Een ongezonde toestand naar onze smaak, deze verhoudingen. Zij zijn er mede oorzaak van, dat van alle plannen om het competitiewezen te reorga niseren tot nog toe niets is terecht gekomen: er zijn in dit opzicht teveel gevoelige tenen. Nieuwe indeling Wat wil het zegen, wanneer het competitiewezen opgezet is volgens een zuiver pyramide-systeem? Dan zou er een indeling komen van in elk district 11 eerste klassers, 22 twee. de klassers, 44 derde klassers en 88 vierde klasers. Als uitvloeisel daarvan komt elke degradatie-candidaat dus tegenover twee kampioenen en niet (zoals momenteel bfj de promotie degradatie 3e klas 2e klas het ge val is) tegenover drie kampioenen waardoor van ongelijke kansen spra ke is. Om één plaats ln de 8e klasse wordt immers steeds door twee kam pioenen met een onderaanstaand elf tal gestreden, waardoor de promotie kans 8 pCt. groter is. Momenteel tellen we in district I wél de 22 benodigde tweede klassers maar liefst 58 derde en 120 vierde klassers. Het gevolg daarvan is, dat er .twee afdelingen van 11 tweede klassers zijn geformeerd, vier van 10 en twee van 9 derde klasers en elf van 11 en één van 10 vierde klassers Daaruit vloeit voort, dat de degradatie en promotiekansen niet geheel gelijk zijn. Het zou ons te ver 'voeren om mo gelijkheden aan te geven hoe een op lossing gevonden kan worden voor deze onjuistheden. Er zijn al zoveel schema's gemaakt in de loop der ja ren, die prompt allen afgewezen wer den, dat 't ons zeker ook niet zou luk ken een voor alle clubs aannemelijke oplossing te vinden. Men moet in de gehele kwestie landelijk bekijken en we zijn er van overtuigd, dat een ra dicale operatie de juiste manier is om aan al het gezeur een einde te maken! De nieuwe indeling Thans is de nieuwe indeling bekend Dit jaar komt er in ieder geval van een wijziging niets en we zijn nieuws gierig, of de KNVB over enkele we ken met een voorstel komt. Eens zal er toch ingegrepen moeten worden en waneer de plannen tijdig bekend ge maakt worden kan er o.i. geen be zwaar tegen bestaan het mes er definj tief in te zetten. Het orkest olv. Alb. Meyns heeft bij dit optreden in Heiloo wel een bijzonder goede indruk gemaakt. Wij hopen het nog een$ spoedig weer in ons dorp te zien. Maar moge het weer ons en hen dan wat beter gezind zijn, nu was het bepaald koud. Alleen de goede muzikale prestaties dwongen het pu bliek te blijven luisteren. Heer Hus;oteaard Voor de 65ste maal schoolfeest van 0.L.S.-Zuid De heer Kooy organiseerde reeds 31 keer de reis De kinderen van de o.l. school Zuid maakten Vrijdag hun jaarlijks school reisje. Om half acht werd met twee bussen gestart. Zeventig kinderen en een aantal begeleiders (sters) maak ten de tocht mee. Deze ging via Am sterdam, waar met een der boten van Bergman en Kooy een rondvaart werd gemaakt, naar Bilthoven, waar naar hartelust werd rondgesparteld in het Natuurbad. Nadat hier genoeg geno ten was, werd een wandeling gemaakt van een kwartiertje naar de Pyrami do van Austerlitz. die met veel ent housiasme werd bestegen. Nadat voor de zoveelste maal van een verfrissing was gebruik gemaakt, werd de terug tocht aanvaard, die voerde langs het s'.adhuis en de studio's in Hilversum Om ongeveer 10 uur waren „ze' weer thuis en werden ze door het fanfare corps Hugo afgehaald. Met een toe spraak van de heer Post eindigde dit feest, het 65ste feest van o.l.s.Zuid Een speciaal woord van hulde is hier wel op zijn plaats voor de on vermoeibare secretaris, de heer Kooy, die voor de 31e keer dit reisje orga niseerde en tot een goed einde bracht, op een manier, zoals slechts hij dat kan. Alcmaria i8 dit jaar ingedeeld de 2e klasse B. een afdeling, die kracht vermoedelijk heel weinig ver schilt met 2A. Westfrisia, de ande- overgebleven Noordeling, heeft hi ook een plaats gevonden. Kennemers is uit District H in difc trict I teruggekeerd, terwijl een ande re nieuweling is het gepromoveerde Rapiditas uit Weesp. Zaandijk wew| ingedeeld in 2 A en overigens zijn de clubs dezelfde als vorig jaar. Er is natuurlijk wel flink gemengd in de afdelingen en we vermoeden dan ook dat de strijd om de bovenste en laatste plaatsen wel eens heel spannend kan worden. Derde klassers Onze negen Noordelijke clubs, Alkra. Boys, DTS, Hollandia, Alw. Forward, Schagen. BKC, Helder, HRC en Suc ces zijn verdeeld over 3 A en 3 B, waaruit duc wel on *e maken is- dal men zich meer aan een rayon-inde ling heeft gehouden dan voorgaand® jaren. Amsterdamse clubs zijn in de ze afdeling n.1. niet meer te vinden en voor HRC is de verste reis die naar Purmersteyn. Ploegen als Bloemendaal DCÖ- Swift, Terrasvogels, APGS. DEC, Meteoor, WA e.d. zijn dit jaar min of meer uit 't gezicht verdwenen. In 3B, de afdeling van De Boys, DTS, HRC en Schagen zijn in totoal 9 clubs on dergebracht. Deze afdeling lijkt ons wat zwaarder danS.A BKC, Helder en Succes de eer van ae Noord kop zullen verdedigen. Maar we kun nen ons vergissen ook, want de krach ten ontlopen elkaar het ene en het an dere jaar nog al eens wat. Wif voor ons vinden dat de Amsterdamse clubs uit 3A en 3B zijn verdwenen, 't Zijn doorgaans prettige tegenstanders, die .oi. het spelpeil in het Noorden flink hebben opgevoerd. De bond is blijkbaar Inge- gaan on verbeken van enkele Noorde lijke clubs. Vierde klassers Hier is duidelijker van een splitsing Noordkop-Westfriesland sprake dan vorig jaar. In 4A is geen enkele ploeg uit Westfriesland-Oost te vinden, ter wijl Bergen en Oudesluis 4B moeten aanvullen. Of deze clubs er bijzonder op gesteld zijn wagen we te betwij felen. Wel lijkt ons 4A een zwaafdere afdeling dan 4B. HSV en Limmen zijn in 4C onderge. bracht, waarin verre reizen gemaakt moeten worden. Aan voorspellingen zullen we ons niet schuldig maken.. Wat we hierbo ven al schreven geldt over de gehele linie! Heden werd ons een dochter geboren: HUIBERDINA NELLA Wij noemen haar INA. F. J. Ris N. Ris-Vennik Alkmaar, 29 Juni 1948 Nieuwesloot 99 Tijdelijk Centraal Ziekenhuis J. MAATS arts AFWEZIG Aanwezige huisartsen nemen waar. VULPEN REPARATIES Wij stellen ons verantwoor delijk 'voor ELKE vul pen-reparatie door ons ge maakt. Desgewenst in enige uren klaar. Billijke prijzen lierkade 2 Alkmaar De praktijk van C. C. BINKHORST, arts, wordt mét ingang van Juli voortgezet door J. POT, arts, Kennemerstraatweg 65. Telefoon 3117. gevraagd bij P. J. REXOOIJ, SCHAGERBRUG De Dijkgraaf van het hoog heemraadschap Nrd Hollands Noorderkwartier maakt be kend dat een van hét bestuur is belegd op Woensdag 14 Juli 1948, des voormiddags IC 30 uur precies in het gemeenlands- huis te Alkmaar Alkmaar, 30 Juli 1948 De dijkgraaf voo:njemd, KAMP. Oudegracht 231, Tel. 3528. heeft de volgende week Een in goede staat zijnde pitrieten wieg in ruil voor dames-rijwiel. Bevr. Kenne merstraatweg 62b. Alkmaar Te koop aa-jgeboden mol z.g.a.n. kinderwagen en twee wielen met remnaven en ge vraagd wandelwagen. Sint Antoniussir. ai 19. Te koop: een goed wevk paard, wordt eventueel op proef geleverd. - J. Kato:, Oudesluis. Tel. K 2242 -276. Gevraagd aardappelrooi ers vóór 25 Juli. Gebr. Va der Lotweg 7 Anna Paulow na. Te koop herenrijwiel, Mende radio 7 Lamps, Vijf schaft Kolhorn Tel. K 2243 —306 Te koop: prima 1-, 2- en 3-schijfs hijsblokken, iets ge bruikt, 50 zware ijzeren h»k- palen, 1.60 m lang, 30 vlakke ij?eren platen, 70 cm.—l m. Nog pnkele,prima werk ha» aien »n ui vers leerwerk, vooi' weinig geld. Alles Donder dag op de markt aanwezig. Adr. Vos, Callantsoog. Te koop: Dames rijwiel, als nieuw, met Boschlamp, P. Jonker Stroet C 149 Dirkshorn. WIE HELPT jonge lui die wensen ie trouwen aan WOONRUIMTE 7 Brieven onder no. 454 bur. van dit blad.. Gevraagd: Metaaldraaier Machinebankwerker en een Smid-bankwerker GEBR. HOEBE, Overtoom 14, Casiricum Tehuis gezocht vooi- ouderloos meis je 8 jaar, Enige vergoeding kan worden gegeven. Inlichtingen Ds. Rappold. v. Houtenkade 19. Hengelsportartikèlen en hengels Wormen, maden enz. Komt bij: DAATSELAAR Achterstr. 45 Alkmaar. Zaterdag 3 Juli a.s BESTRIJDING COLORADOKEVER De burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij verplicht zijn ter bestrijding van de coloradokever het gewas op alle met aardappelen beteelde percelen in deze gemeente in de periode van 30 Juni t.m. 10 Juli a.s. tenminste één maal te bespuiten of te bestuiven op de wijze, nader uiteengezet in zijn publicatie van 28 Mei jJ. Alkmaar. 28 Juni 1948 De burgemeester voornoemd, WYTEMA. ALKMAARSE OVERDEKTE CANADAPLEIN TEL. 3:00 Maandag en Dinsdag 5 en 6 Juli a.s. Weger.s schoonmaak en reparatie Alle abonnementen e.d. zijn geldig op het. Zomerbad. BUFFET blijft geopend

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4