c Raadselen, die men (nog) niet kan doorgronden '1 HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN KLeuteri en q&uAen IN BERG EN BOS Abonneert U op dit blad GEHEIME KRACHTEN OPENBAREN ZICH Eer» sleutel, 'n glas water en een porceleinen kopje dwingen de wichelroede Toen wfl van deze reportage tfÉi.la kwamen, hebben we een snoei- ichftar ter hand genomen, z(jn de tnln ingegaan en hebben zo lang (rondgesnuffeld, tot we in een struik een mooi soepel dun takje vonden, 0at zich in tweeën splitste. We heb ben het vlak onder die splitsing af geknipt. Toen hadden we een wichel roede.- We namen in elk onzer handen •en uiteinde en begonnen te lopen. Helaas bleek, dat we geen wichelroe deloper waren! Het takje vertoonde geen nelgingen om naar boven te wjjzcn, hoe we ook liepen en waar we ook zochten. We hadden natuur lek niet anders verwacht, nadat we een bezoek hadden gebracht aan Al km aars wichelroedeloper, de heer Hout, maar Je kon immers niet we ten en we waren zo machtig ge- Interresseerd door wat we van de heer Hout gehoord en gezien had den, dat we de verleiding niet kon den weerstaan. We hebben het ten •vervloede nog eens geprobeerd met een stalen pen, die we stiekum ge kaapt en in tweeën gebogen hadden, maar het resultaat was weer even onbevredigend. Raadselen van een taKje en van aardstralen Wat is het leven toch raadsel achtig. Dat was de gedachte, toen we de woning van de heer Hout ver lieten, na tal van wetenswaardighe den over het wichelroedelopen te hebben gehoord. Hoe is het moge lijk, dat een takje in de vorm van ^een V in de handen van de ene mens zo fel reageert op de aanwezig heid van steen, water of metaal, ter wijl het in de handen van een ander volkomen onbewogen big ft. Hoe- is het mogelijk, dat de mag netische aardstromingen zich aan de Wichelroedeloper zo krachtig demon streren. dat hij de magnetische banen met onfeilbare zekerheid aanwijst, terwijl honderdduizenden anderen er Volkomen ongevoelig voor zijn? Eén ding tenminste is ons duide lijk geworden. Het zit hem niet in de wichelroede. Dat is ten slotte een dood voorwerp. Het hangt af van de man. die de wichelroede hanteert. De heer Hout vertelde ons, dat er elechts heel weinig mensen zgn, die de wichelroede werkelijk kunnen han teren. Dat wil zeggen, een ieder kan de roede vasthouden, maar slechts fa handen van zeer weinig personen wordt ze levend. Want zo is het in derdaad, de wichelroede wordt le vend! Ze vertelt iets aan degene, die haar hanteert. Op een interessante wijze en zonder woorden; Maar dui delijk en overtuigend. Voor ons op de tafel werden een drietal voorwerpen neergelegd. Een metalen sleutel, een beker water en •en porceleinen kopje. Toen nam de heer Hout de wichelroede ter hand. Kwam de roede bovei? de sleutel, dan zwiepte het uiteinde van de V krach tig omhoog. Boven het glas water rees ze langzaam. Statig zouden we haast zeggen en boven het kopje, dat dus uiteindelijk steen'was, ging de roede met statige schokjes naar boven. Zo is het mogelgk, om verborgen bronnen op te sporen, om aan te tonen, waar zich oude funderingen van reeds lang verdwenen gebou wen bevinden, om vast te stellen, waar zich metalen voorwerpen of voorraden metaal bevinden. Op deze wijze werden de funde ringen van een oude kerk in de ge meente Hoogwoud in kaart gebracht, werden nasporingen verricht bg de kerk te Aartswoud. Bliksem kegelde met bal van de tören Over het gehele aardoppervlak - zo zegt het de theorie - of beter ge zegd er onder, bevinden zich mag netische stromingen. Banen zou men het kunnen noemen. Banen, die zeer verschillend van breedte zijn en zich over grote lengte uitstrekken. De wichelroede vertelt ons precies, waar deze banen zich bevinden, waar ze elkaar kruisen. Op de stompe toren te Aartswoud bevinden zich drie ronde ballen? De vierde ontbreekt: de plek is juist boven zulk een sterk magnetisch veld, dat de bal die zich daar be vond, er bij ieder hevig onweer afge slagen werd. Het zou aan de hand van de be vindingen van de wichelroedeloper dan ook mogelijk zijn de plaats vast te stellen, waar men maar liever geen boerderij moet bouwen, omdat daar regelmatig een grote kans op blik seminslag is. We stelden de heer Hout de vraag, hoe het nu toch wel mogelgk was deze banen die magnetische stromen uitstralen, te vinden. Er zit immers overal in de bodem wel water of steen verborgen, waar de wichelroe de ook op reageert. Toen toonde de heer Hout ons zgn twee wijsvingers, waar zich aan de binnenkant eeltblaren hadden ge vormd, ten gevolge van het veelvul dig draaien van de roede. „Als men nu naar magnetische banen zoekt", vertelde de heer Hout, „klemt men de roede zo stevig mogelgk tussen duim en vingers. Water, steen en metaal oefenen dan niet zo veel druk uit. dat men de roede niet tegen kan houden. Komt men dan echter boven een magnetische baan, dan is de roede niet meer te hduden en zwiept ze met kracht omhoog. Door de wrijving ontstaan langzamerhand de eeltblaren". We hebben ons kunnen overtuigen van de grote kracht die er van deze onzichtbare stralen uitgaat, daar zich in het huis van de heer Hout zulk een magnetische baan bevindt* We werden uitgenodigd, om het uiteinde van de roede zo stevig als we maar konden, vast te houden. Toen de heer Hout met de wichelroede boven de onzichtbare magnetische baan kwam, was er geen houden aan en floepte de roede naar boven. We stonden met stomheid gesla gen over deze mysterieuze krachten. Nu moet ge niet denken, waarde lezer, dat zulke magnetische banen zich uitsluitend in het huis van de heer Hout bevinden. Ze komen over al voor. In practisch ieder huis.- De gezondheid in het spel Nu moeten we het een ietsje in gewikkelder maken, hopende, dat u zich daar niet door laat afschrik ken. Het organisme van de mens ver oorzaakt door zijn functionneren een hoeveelheid electriciteit, die zich aan de oppervlakte van de huid open baart en het menselijk lichaam als het ware met een electrisch veld om* hult. Vertoeft de mens, omgeven door dat electrisctte veld nu heel dik wijls in de uitstralingen van een magnetische aardbaan, dan zouden storingen ontstaan. Natuurlijk niet als men er een kwartier of een uur in vertoeft. Maar een langere tgd zou nadelige gevolgen kunnen hebben voor het menseigk organisme. Niet alle mensen zijn in de zelfde mate vatbaar voor die invloeden. De ene mens zal zonder nadelige gevol gen jaren lang boven eèn magneti sche aardbaan kunnen slapen, zonder er iets van te ontdekken, een ander lijdt er hevig onder. Zo verklaart al thans de theorie der aardstralingen vele rheumatische aandoeningen. Welnu, door middel van de wichel roede is het mogelgk aan te tonen, of uw bed wellicht precies boven zulk een baan staat, of gij dagelijks aan uw bureau boven een kruising van banen zit, of uw plaatsje b# de haard wellicht niet het ongunstigst mogelijke plaatsje is. De heer Hout vertelde ons, dat hij reeds tal van malen adviezen had gegeven aan vele personen om be paalde plaatsen in hUn huis te mij den en veelal met buitengewoon goe de resultaten. Handvol vraagtekens Ia 1917 werd de heer Hout, die 'toen als officier in het leger dien de, door een Belgische sergeant op zijn gave attent gemaakt Sinds 1932 houdt hg zich bezig met het onder zoek naar de magnetisch aardstro mingen in verband met het optreden van storingen in de gezondheid. öeze experimentele wetenschap staat nog pas in haar kinderschoe nen: Wellicht dat in de loop der ja ren de geheimen die de wichelroede thans nog omhullen, ontsluierd zul len worden. Wat men nu nog van de wichel roede en de aardstromingen weet, is niet veel meer dan een aantal er varingen en een aantal theorieën!- of, anders gezegd, een handvol vra4g. tekens en een handvol uitroeptekens. Vor de leek ligt over dit alles een sluier van geheimzinnigheid en hij is geneigd, de wichelroedeloper bijkans als een magiër te beschouwen. Dit zal je gebeuren als je vacantie hebt...} Spannend verhaal van EOGAR WALLACE - 17 Dit was een veröijsterend nieuwtje voor Tarling om «nee te nemen op zijn treinreis naar Hertford. Hij was Tastbesloten het meisje te zien en haar te waarschuwen •n, hoewel hij zich er van bewust was, dat het nu juist niet tot zijn plicht behoorde om een verdachte te waar schuwen en dat zijn gedrag, op zijn minst genomen, ongewoon was, trok hij er zich toch niet veel van aan. Hij had een kaartje genomen en ging naar het per ron. toen hij plotseling een bekende gedaante zag, die *ich voortspoedde alsof hij van een juist binnengeko men trein kwam en blijkbaar zag de man Tarling even ▼óór Tarling hem had herkend, want hij week plotse ling terzijde en zou in de mensenmenigte verdwenen aijn. wanneer de detective hem niet ingehaald had „Hallo, Mr. Milburgh!" zei hij. „Uw naam is Mil- burgh, als ik mij goed herinner?" De chef van Lyne's Magazijn keerde zich om. en wreef in zijn handen, terwijl het gewone glimlachje op lijn gezicht lag. „Wel, zo waar," zei hij vriendelijk, „het is Mr. Tar ling. de detectlve-gentleman. Wat een droevig nieuws Niet op het gebied van de geneeskunde Om elk ipisverstand te voorkomen, tekenen wfl hierbij nog het volgende aan: De ontdekking dat sterke magne tische velden hun nadelige invloed op de gezondheid van mens en dier deden gelden, dateerde van omstreeks 1932 en was het gevolg van het werk van verschillende professoren. Sindsdien, en vooral na zijn pensionnering als Hoofd der school tracht de heer Hout tftd te vinden om aan de talloze aan vragen te voldoen. Op een punt wil de heer Hout ech ter geen misverstand laten bestaan. HU mijdt angstvallig het pad der me dici. Als leek zich te verbeelden een diagnose te kunnen stellen acht h{j dwaasheid en zou hem Indelen in de grote groep der kwakzalvers. Door het vermijden van sterke magnetische velden worden de omstandigheden voor genezing gunstiger. De taak van de roedelopcr is eenvoudig en zonder pretentie en niemand zal er door wor den weerhouden tijdig de hulp van een arts in te roepen. Tegen de misleiding. Wat echter te zeggen van perso nen, die zich uitgeven vo|p wichel roedeloper en het niet zijn! Is het een middel om interessant te lijken? Het is opmerkelijk, dat zvlke „would be" roedelopers in een huis zo veel en zo sterke velden ontdekken. Ter wijl ze er soms niet zijn! Ook worden er kastjes aan de man gebracht tegen fabelachtige prijzen, welke een remedie heten te zijn tegen „aardstralen". Wichelroedelopen is geen sport, die men op een goede dag maar eens gaat beoefenen. Het is integendeel een ernstig iets, waar nu gelukkig de we tenschap zich mee gaat bemoeien. Vooral door de vele en onloochenbare successen stijgt in wetenschappelijke kringen de belangstelling ten zeerste. Had ons eerste onderhoud dus reeds lang geduurd, we hadden meer dan een'uur zitten praten, er blijkt nog veel meer van te vertellen. Geen won der dat een lezing van de heer Hout over het wichelroedelopên, welke toch ongeveer drie uur duurt, de mensen veeal nog te kort lijkfr Het is alles zo vreemd, zo geheimzinnig, zo waar en toch zo eenvoudig. Als gij lezer in de gelegenheid zgt om eens een lezing van de heer Hout te kunnen bewonen, verzuimt het niet Ge zult evenals wg, dankbaar en met een ervaring rijker naar huis gaan. 35*R0NDE VAN FRANKRIJK 3e-4e-5een6e ETAPPE Luchtfoto van de Hebreeuwse Universiteit (links) en het Hadassah L'nirei*. sitcitsziekenhuis (rechts), dat thans door de Arabieren Is omsingeld. Nationale bloemenhulde in Apeldoorn WIE EVEN VOOE APELDOORN in de prachtige omgeving van Berg en Bos wandelt, mag zich al boven velen bevoorrecht voelen. Maar, wie dan nog het tentoonstellingsterrein van „BLOEMEN IN BERG EN BOS" op kan wandelen, ja, die mag een kaartje met „zeer gelukkig" op z(jn jasje spelden. Na langs 't hoofdge bouw, het Rode Kruisstation, brand weer- en politiepost te zijn gekomen (pas op, bezoeker: er lopen 25 volge lingen van Hermandad rond) krijgt men een stukje imposant natuur schoon te zien. Een grote vjjver met een schitterende fontein en langs de schuin oplopends oevers perken met bloemen van allerlei kleur en vorm. Lichte, zilveren waterspatjes geven het iets verblindends. Links zien wij tussen de bomen een waterval en ach ter ons een rotstuin van Ardennen- steen. Onze ogen kijken gulzig van links naar rechts om niets te mis sen van dit bloemen- en waterfestijn. Dan begint de wandeling langs het terrein. Langs kleine paadjes, bergje-op bergje-af. passeren we beekjes, aan de ene kant begroeid met grote dot ten oranjebloemen: de Oranjevallei. De frisse lucht, licht geparfumeerd door het welriekende aroma van de talrijke kleurige planten, brengt de toeschouwer in een heerlijke vacan- tiestemming. Een wandeling door de met bomen afgezette lanen en grap pige slingerpaadjes geven het oog veel te doen. Al die kleuren-, al die natuurrijkdom. Er is naast de planten ook een plaatsje ingeruimd voor het bind werk van bloemstukken. Zeven we ken lang worden hier elke week nieu we bloemstukken tentoongesteld. Op de Vrijdagen zal deze afdeling geslo ten zgn om de bloemen te verversen. De moeite van een bezoek is ook de heiéetuin met het jagershuisje volko men waard. Hier zien we allerlei soorten gecultiveerde hêi: veredelde erica s. We komen langs een restau rants een congreszaal, een muziek tent, een openluchtbioscoop, een the ater, een snelbuffetVoortdurend zgn er voorstellingen, gratis toegan kelijk voor de bezoekers. Indrukwekkend is het tovertapijt (magie carpet). Een bloemenzee van ontelbare kleuren, door kunstenaars hand gepoot en gekweekt. Hier en daar zgn beeldhouwwerken van jon ge kunstenaars tussen de bloemen ge zet. Veel, enorm veel Ls er nog over te vertellen, maar de woorden zijn te nietig om U een complete indruk van deze tentoonstelling te geven. Deze expositie wordt van 5 tot 21 Augustus in Berg en Bos (Apeldoorn) gehouden. De bedoeling is, een natio nale betoging van eerbied waarde ring voor het werk, dat onze konin gin in de achter ons liggende halve eeuw voor ons land heeft gedaan. Iedere bezoeker zal een handteke ning in de boeken kunnen zetten, welke na afloop aan H.M. worden aangeboden. Op 5 Juli, 's middags te half drie, wordt de tentoonstelling of ficieel geopend. In de rij van de veie feestelijkheden ter ere van onze jubilerende Lands- vrouwe, zal deze tentoonstelling een voorname plaats innemen! ZATERDAG 3 JULI 1948. Hilversum I - 301 m. 700 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muzlek; 7.45 Morgengebed, 9.00 Hoogmis; 10.15 Voor de kleuters; 10.30 Duitse opera muziek; 11.00 Voor de zieken; 1L45 Schoolradio; 12.33 en 13.30 Orkest Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Strijd krachten; 13.50 Film en to:»eek 14.10 Radio-Symphonie-orkest v an ijst 15,45 Gram.muziek; 16.3Q De p^.TTon- heid van het Gregoriaans; 17 "Voor de jeugd; 1.15 Journalistiek week overzicht; 18.30 Ned. Strijdkrachteni 19.00 Nieuws; 19.30 Verkiezingsrede Middenstandsp.; 20.00 Nieuws; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Omroeporkest; 21.25 „Pluvier knapt het' op", radio-feuille ton; 22.00 Weekend-serenade; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws. Hilversum II - 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Lichte morgen- klanken; 9.35 Werken van Handel; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voordracht 10.35 Kamermuziek; 11.00 Vindobona- schrammel'n; 11.30 Amateurs zetten hun beste "beentje voor; 12.00 Lunch concert; 12.33 De Troubadours; 13.00 Nieuws; 13.20 Stafmuzlek der Am sterdamse politie; 14 00 A.J.C-uitzen ding; 14.15 Populaire platen; 15.00 15.00 NW-uitzending; 18.15 Filmmu ziek; 18.45 Sportpraatje; 17.30 Ha- waiian-muziek; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Ameri kaanse plaatjes; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.45 Verkiezingsrede WD| 20.00 Nieuws; 20.15 En nu Oké met Corry Vonk. Wim Kan en Keee Pruis; 21.45 Socialistisch commentaar; 22 00 Weekend-orkest; 22 30 Jan Vo- gel's accordeon-orkest; 23.00 Nieuw». is dit, Mr. Tarling. Hoe vreselijk, voor iedereen die er in betrokken is." „Ik vermoed, dat hèt een hele opschudding heeft teweeggebracht in het Magazijn, deze vreselijke ge beurtenis?" „O ja, mijnheer," zei Milburgh diep geschokt. „Na tuurlijk hebben wij vandaag de zaak gesloten. Het is vreselijk het vreselijkste wat ik ooit heb meege maakt. Wordt er iemand van verdacht, mijnheer?" vroeg hij. Tarling schudde zijn hoofd. „Het is een zeer geheimzinnig geval. Mr. Milburgh.'* zei hij. En vervolgens: „Mag ik vragen, of er enige beschikking is gemaakt om de zaak voort te zetten, voor het geval van een plotseling overlijden van Mr. Lyne?" ,,Ik heb natuurlijk het toezicht." zei hij, evenals dit het geval was, toen Mr. Lyne zijn wereldreis deed. Ik heb ook machtiging van Mr. Lyne's zaakwaarnemers, om de zaak te blijven beheren tot het Hof een curator benoemt." Tarling keek hem met half dichtgeknepen ogen aan. „Wat betekent deze moord voor u persoonlijk?" vroeg hij lompweg. „Wordt uw positie er door verbeterd of verslechterd?" Milburgh glimlachte. „Helaas wordt mijn positie er door verbeterd." zei hij, „omdat het mij meer macht en meer verantwoorde lijkheid geeft. Ik wilde, dat dit geval zich nooit voor gedaan had, Mr. Tarling." „Daar ben ik van overtuigd," zei Tarling droogjes, terwijl hij zich herinnerde hoe Lyne de ander van oneerlijkheid had beschuldigd Na nog enige alledaagse opmerkingen gemaakt te hebben, scheidden de twee mannen. Milburgh! Op reis naar Hertford analyseerde Tar ling deze minzame man en bevond, dat hij' in zekere onmisbare hoedanigheden te kort schoot; hij woog hem en kwam tot de conclusie, dat hij elementen miste, die ongetwijfeld deel moesten uitmaken van een vertrouwd persoon. Te Hertford sprong hij in een cab en gaf het adres op. „Hellington Grave, mijnheer. Dat is bijna twee mij len." zei de koetsier. „Moet u naar* Mrs. Rider?" Tarling knikte. „U is toch niet meegekomen met de jongedame, dte Jongedame," legda de koetsier uit. „Neen," antwoordde Tarling verwonderd. „Er was mij gezegd, dat ik uit moest kijken naar een jongedame." legde de koetsier uit. Nog een andere verrassing stond de detective te wach ten. Hij verwachtte, dat Hellington Grave een klein gewoon huls zou zijn, dat een weidse titel droeg. Hij verwonderde zich toen de koetsier een indrukwekkende poort binnen- en een brede oprijlaan van betamelijke lengte opreed, waarop hij naar een, met kiezel bestrooi de ruimte voor een groot herenhuis wendde. Het was volstrekt niet de soort woning, die hij ver wachtte voor de bloedverwant van een kassierster van Lyne's Magazijn, en zijn verbazing werd nog groter, toen de deur geopend werd door een huisknecht. Hij werd in een salon gebracht, heel mooi en artistiek gemeubileerd. Hij begon te denken, dat er een vergis sing in het spel moest zijn en bedacht zich, hoe hij de vrouw des huizes zou aanspreken, toen de deur open ging en een dame binnentrad. Zij was dichter bij de veertig dan bij de dertig, maar het was nog altijd een mooie vrouw en in alle opzich ten een vrouw van de wereld. Zij was zeer beminnelijk tegen de bezoeker, maar Tarling dacht, dat hij plot seling een spoor van angst zowel in haar gelaat als ta haar stem opmerkte. „Ik vrees, dat er de een of andere vergissing in hot spel is," begon hij, „ik ben waarschijnlijk bij een ver keerde Mrs. Rider aangeland ik wilde Miss Odett» Rider graag spreken." De dame knikte. „Dat is mijn dochter," zei ze. „Hebt u iets van haar gehoord? Ik maak me zeer ongerust over haar." „Ongerust over haar?" vroeg Tarling snel. Wel. wat is er dan gebeurd? Is zij niet hier?" „Hier?" vroeg Mrs. Rider, met grote ogen. „Natuur lijk is zij niet hier." „Maar is zij dan niet hier geweest?" vroeg Tarlin#. „Kwam zij dan eergisteravond niet hier?" „Mijn dochter is niet thuis geweest," antwoordde rij. ..Maar zij beloofde wel een paar dagen bij mU t» komen doorbrengen en gisteravond ontving ik^een tele gram wacht even, ik zal h§t voor u halen." Zij ging een ogenblik weg en kwam terug mét eel» klein geel formulier, dat zij de detective overhandigd». Hij keek het in enMas: „Bezoek verhinderd. Schrijf niet aan mijn adrea Ik zal schrijven, zodra ik mijn bestemming ba- reikt heb." Het telegram was aangeboden aan het grote post kantoor te Londen en was aangenomen om negen uuf volgens het oordeel van bevoegden, drie uur vo°rJj moord was begaan. (Wordt vervolg®.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3