Ikmaafder 51 JAARGANG N°. 1278 N.-HOLLANDSE PERS 1945 WOENSDAG 7 JULI 1948 Afgelopen Westelijk protest van onbekende inhoud aan Moskou overhandigd Wij komen bij U met de verkiezingsuitslagen! Americana Veiligheidsraad verzoek! C. v. G. D. rapport over Indonesische handel Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per weck) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen - Bureau: Ridderstraat hoek Oudegracht-Tel. K 2200- 3971 Vandaag gaat het volk naar de stem bus. Vol verwachting klopt het hart van velen. Wie zal de roe krijgen? Wie zal met een nietje uit de.bus komen? We wagen ons niet aan voorspellingen, zo kort voor «de uitslag bekend is, maar wel willen we U ver klappen, dat het ons een vreugde is. dat de verkiezingsstrijd achter de rug is. Oorspronkelijk lauw en slap inge zet, werd de strijd de laatste dagen steeds feller en werden er over en weer verwijten geuit, die er niet toe kunnen bijdragen om de wederzijdse partijen dichter tot elkaar te brengen Naarmate de strijd feller werd, wer den de beloften groter. Wie zich de moeite getroostte om de verkiezings literatuur nauwkeurig bij te houden, kwam tot de conclusie, dat er in Ne derland niets is gedaan, maar dat het in de bus zou komen, als men maar een goed gebruik maakte van zijn stembiljet. We waren zo langzamerhand in het stadium gekomen, dat men het pro pagandamateriaal met een glimlach opnam en het na lezing met een glim lach weer neerlei. Wie dat deed, was er nog het beste aan toe Want meermalen was er re den tot ergernis. Naarmate men de stemmen van verschillende bewerkte kiezeressen en kiezers beluisterde, drong zich de vraag naar voren: Heeft al deze pro paganda nog zin? Zou door het verspreiden, door het plakken en door de talloze vergaderingen een nog be duidende invloed worden uitgeoefend op de stembusuitslag? Wij betwijfelen «het. We geloven daarentegen, dat reeds voor de ver kiezingspropaganda begon, het Neder landse volk in overgrote meerderheid voor zich zelf had uitgemaakt, hoe het zijn stem zou uitbrengen. Ons inziens is dit een gelul^cig ver schijnsel. Het betekent, dat het volk zich reeds gedurende een regerings periode een beeld vormt van wat er gebeurt en -daar bewust of onbewust zijn oordeel over velt. Alleen plotselinge schokkende, ge beurtenissen in binnen- en buitenland kunnen daar nog slechts een veran dering in brengen. Deze min of meer vaste overtuiging, hoewel ze tot conservatisme aanlei ding zou kunnen geven, is een der beste waarborgen voor het voortbe staan der democratie. We zouden met voorbeelden kunnen staven, dat een volk, dat zich door holle leuzen laat leiden, voor de democratie volkomen ongeschikt is. Onze Oostelijke nabu ren zijn er een sprekehd voorbeeld van geweest. Als men ons nu vraagt, of we de verkiezingsstrijd, als weinig effectief zijnde, zouden willen beperken of overboord gooien, zoals we onlangs hoorden opperen, een idee waarbij men de kiezers zou willen laten stem men zonder eerst strijd'te voeren, be antwoorden we die vraag volstrekt ontkennend. Hoeveel bezwaren we ook hebben tegen de uitwassen, die zich bij elke verkiezingsstrijd in steeds sterker mate voordoen, we zouden de strijd op zich zelf niet willen missen. Maar wel zouden we gillen, dat de normen van het fatsoen juist in de verkiezingsstrijd in acht worden ge nomen. Wie het werkelijk goed meent met de democratie, zal eerst tot de erken ning moeten komen, dat de eerbied voor de menselijke persoonlijkheid, naast de vrijheid een der grondpei- lers is, waarop zij rust. Het spijt ons te moeten constateren, dat die stelling in deze strijd vaalc in het gedrang kwam. En daarom zijn we blij, dat het af gelopen is. v. Z. ENGELAND VERZOCHT NIET OM UITLEVERING VAN SCHREIEDER Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat Engeland om uitle vering van Joseph Schreieder, tijdens de oorlog leider der Duitse contra- spionnage in Nederland, zou hebben verzocht. Berlijn: nieuwe fase Wel krachiig, doch geen uliimaium o4-4 1.14_ T„ fn^r-L uu AANHOUDEND KOEL. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en op sommige plaatsen enige regen- of motregen. Matige, langs de Waddenzee tijdelijk nog krachtige Noord-Westelijke wind. Aan houdend koel voor de tijd van het Jaar. Panyoesjkin, Sowjet-ambassadeur te Washington, is op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ontboden om een verzoek van Mars hall tot opheffing van de Sowjet- blokkade van Berlijn in ontvangst te nemen. Naar verlufdt handelt Marshall in zjjn protest in samenwerking met Engeland en Frankrijk en richt hij zich regelrecht tot Moskou. Ook Bevin en Bidault hebben nota's overhandigd. Het protest vanvde V. S. werd „for meel en krachtig" genoemd. Na een onderhoud van 14 minuten met Mars hall verklaarde de Sowjet-ambassa- deur een nota te hebben ontvangen, doch niet te weten wat er in stond. Naar te Londen verluidt is de En gelse nota geenszins een ultimatum en worden geen stappen genoemd, die de Westelijke mogendheden zouden wil len doen, indien Moskou de verkeers- beperkingen weigert op te heffen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zijn de V. S. niet van plan de inhoud van de nota te pu bliceren, voordat de Sowjet-regering een redelijke tijd gehad zal hebben om haar te bestuderen en haar ant woord op te stellen". Men verwacht, dat dit minstens twee dagen zal duren Beilijns gemeentepersoneel platzak Financiële functionarissen van Ber lijn, naar het Sow jet-Russische hoofd kwartier te Karlshorst ontboden, heb ben mededeling gekregen, da't alle gemeentepersoneel van de laagste rang tot en vnet de burgemeester geen salaris meer zal krijgen, „totdat de politieke toestand is opgeklaard". De betaling was reeds enige dagen verschoven wegens de munthervor ming. De meeste ambtenaren zijn thans platzak. Bernadctte wil heden antwoord Joden beschikten afwijzend Graaf Bernadotte heeft, naar offi cieel te Tel Aviv is medegedeeld, de Arabieren en Joden tot vandaag de tijd gegeven te antwoorden op zijn voorstel tot verlenging van het be stand in Palestina. Ingeval een der partijen, of allebei niet met dit vporstel accoord gaan kan men eerwachten dat de Veilig heidsraad bijeengeroepen wordt om over nader optreden te beraadslagen, aldus heeft Bernadotte in een bood schap aan Mosje Sjertok, de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Een communiqué van de regering van Israël, aldus wordt nader gemeld, deelt mede, dat de Israëlische staats raad besloten heeft tot „algehele af wijzing" van het voorstel van Berna dotte voor een vredesregeling voor Palestina. Het besluit werd genome» met 27 tegen nul stemmen bij vier onthoudingen. In West-Berlijn beschouwt men deze Sowjet-actie als een nieuwe poging het overwegend anti-communistische gemeentebestuur te dwingen zijn hoofdkwartier uit de Sowjet-sector terug 'te trekken en voor de drie Wes telijke sectoren een aparte administra tie te vormen. Viermogendheden-stap ie Belgrado Voor bijeenroepen van Donau-conferentie Groot Brittannië, Frankrijk, de Sow- jet-Unie en de Ver. Staten hebben thans gelijkluidende nota's doen toe komen aan de Joego-Slavische rege ring met officieel verzoek een Donau- conferentie te Belgrado te beleggen tegen 30 Juli aanstaande. Verzocht wordt, Bulgarije, Tsjecho- Slowakije, Roemenië en de Oekraïne uit te nodigen vertegenwoordigers naar Belgrado te zenden en ook de Oostenrijkse regering te verzoeken vertegenwoordigers met raadgevende bevoegdheid af té vaardigen. Het mee-doen van de Sowj et-Unie wordt te Londen beschouwd als een bewijs, dat Moskou niet met Belgrado wenst te breken. Ontploffende granaat doodde drie kinderen Tien andere werden gewond Te Sittard waren Dinsdagavond kin deren in het veld met een splinter granaat aan het spelen. Eén van hen gooide dit projectiel weg met het noodlottig gevolg, dat deze ontplofte bij een spelend groepje. Het 4-jarig kindje J. Meussen en de 11-jarige J. Steenbakkers werdén onmiddellijk ge dood. De 14-jarige Feenstra is aari zijn verwondingen in het ziekenhuis te Sittard overleden. Tien andere kin deren zijn in het ziekenhuis opgeno men en hiervan zijn er vijf zeer ern stig gewond. Over enige uren zullen de uitslagen van de verkie zingen, door heel Nederland met grote spanning tege moet gezien, bekend zijn. Hoe komt Uw partij uit de bus? Hoe heeft men in Alkmaar gekozen, Jioe is de uitslag in de omliggende plaatsen en In onze grote steden? Over enige uren zullen wij U dat precies vertellen. Dadelijk komen wij in Uw buurt, in Uw straat, vlak bij Uw huis met bulletins van alle uitslagen, die U interesseren! Acht punten in de stad zullen de koeriers van de Vrije Alkmaarder van het gewichtige nieuws voorzien. Bulletins met de verkiezingsuitslagen bij: 1. De Vrije Alkmaarder, Oudegracht, hoek Ridderstr. 2. Sigarenmagazijn J. H. Ooijevaar, Ritsevoort, hoek Oudegracht. 3. Sigarenmagazijn Sluyter, Oudorperdijkje hoek Waterschapstraat. 4. Sigarenmagazijn Meelis, Klein Nieuwland. 5. Kruidenierszaak P. Dokter, Blaeustraat, hoek Wollebrandstraat. 6. Coöperatie „Alkmaar", Rochdalestraat. 7. Groentehandel J. Wijdenes, Baansingel, hoek Catsstraat. 8. G. de Nijs, Stationsweg 128, tegenover de Naco-bussen. STAKING TE MARSEILLE VERSCHERPT ZICH De bond van zeelieden te Marseille heeft besloten alle bemanningen van schepen, die op Noord-Afrikaanse ha vens varen, te laten staken ter on dersteuning van de staking, die sinds verleden week uitgebroken Is op an dere schepen. Alle verbindingen met Noord-Afrika zullen worden verbroken, aldus de fiond, totdat de eisen der bemannin gen tot betere lonen en levensomstan digheden zijn ingewilligd. Aan andere Franse havens, die met Noord-Afri ka contact hebben, ls verzocht zich bij de staking aan te sluiten. 35e RONDE VAN FRANKRIJK - 7». ga. 9e ETAPPE Doodvonnis voltrokken Gisterochtend is het doodvonnis vol trokken aan D. Eijkelboom, tot de doodstraf veroordeeld te Arnhem. Bij K.B, was afwijzend beschikt op een door 'hem ingediend verzoekschrift om gratie. Eykelboom was tij ééns de bezetting ondercommandant van de landwacht te Zwolle. In deze functie had hij de dood van een groot aantal illegale werkers en onderduikers op zijn gewe ten. Hij mishandelde gevangenen dus danig, dat zij dikwijls onherkenbaar in het concentratiekamp te Amers foort aankwamen. De Californische stad Riverside be leefde Maandag een invasie van hon derden motorrijders, die allen in min of meer beschonken toestand ver keerden en in de straten, onder hevig getoeter, de vreemdsoortigste toeren gingen uithalen met hun machines. Toen de politie tussenbeide kwam- begonnen de dolle motorduivels een scheldkanonnade waaraan kracht werd bijgezet door een bekogeling met lege flessen en massa's voetzoekers. Eén der lawaaimakers kwam om het leven en twintig anderen werden ge wond. Een honderdtal is tenslotte ge arresteerd. Definitieve uitslagen Finse verkiezingen Te Helsinki zijn thans de definitieve uitslagen van de Finse verkiezingéh gepubliceerd. Deze zijn: Agrarische partij: 56 zetels (49 vóór de verkiezingen); Soc.-Dem: 54 zetels (50); Conservatieven: 33 zetels (28); Volksdemocraten: 38 zetels (49); Zweedse Volkspartij: 14 zetels (15); Liberalen: 5 zetels (9). Succesje voor Palar In de Russische sector van Berlijn houden ook de vrouwen zich bezig met het ruimen van puin. De Russen hebben voor hen, die werken, hogere rantsoenen vastgesteld, dan voor diegenen, die niets doen. Vandaar dat vele vrouwen aan het werk zjjn gegaan. De Veiligheidsraad heeft gister de debatten over de Indonesische kwes tie hervat. Palar (Rep.) verzocht de Raad tus senbeide te komen in wat hij noem de de Nederlandse „economische blok kade" in Indonesië, waardoor de Ne derlandse regering zou trachten „de Republiek te wurgen". „Er zijn vaste aanwijzingen, dat de politieke blokkade zich mogelijk te gen de Nederlanders zelf zal keren", zo zeide Palar. „De raad zal zich her inneren, dat West Java, waar men een marionettenstaat van wilde maken, 'n Republikeinse president en een Re publikeinse premier koos en een Re- gaat onverbiddelijk voort en de tijd werkt hier voor de Republiek". „Anders is het met de economische blokkade", aldus vervolgde hij. „Hier werkt de tijd niet voor ons en het probleem wordt dringerder bij iedere impasse in de onderhandelingen. Ieder uitstel, ieder afbreken van de onder handelingen is in het voordeel van de Nederlandse blokkade. In de vergade ring van Donderdag j.1. noemde mr. van Kleffens de blokkade slechts een propaganda-slagzin. Sedert het eerste begin van hun terugkeer in Indonesië af echter hebben de Nederlanders 'n blokkade uitgeoefend op de Republiek uitgevoerd door hun marine en lucht macht, Khaki^goederen, soms zelfs genees middelen en chirurgische instrumen ten worden beschouwd als contraban de", aldus Palar.. Invoer van werkelijk oarlogsmateriaal, zoals wapens «n munitie is zonder uitzondering verbo den. Dit kan niet billijk genoemd wer den, waar de Nederlandse regering vrij is elke hoeveelheid van welk oorlogsmateriaal dan ook in te voe ren om in de behoeften van haar strijdkrachten te voorzien. Palar beschuldigde voorts de Ne derlanders ervan naast ondernemings producten ook bevolkingsproducten te hebben uitgevoerd, hetgeen mede ver oorzaakt werd omdat deze producten niet uit elkander te houden zijn. Palar verzocht daarom de raad met de meeste klem, zijn mening omtrent de blokkade kenbaar te maken. „Na de verklaringen en uiteenzettingen van beide partijen kan de raad thans een rapport van de Commissie voor Goe de Diensten vragen", zo besloot Pa-, lar. DK voorstel werd ondersteund door de Australische, de Chinese en de Sovjet afgevaardigden, en de raad nam een resolutie aan, waarin ds C. v. G. D. wordt verzocht spoedig rap port omtrent de Indonesische handel uit te brengen. Ongeveer 200 van de 700 personen die hebben deelgenomen aan een Deens-Amerikaans banket te Aalborg (waaraan o.m. de eerste minister Hed- toft deelnam) zijn het slachtoffer ge worden van een vergiftiging. Een zestigtal personen moest in het ziekenhuis worden opgenomen, doch de oorzaak van de vergiftiging is on bekend. «Schijn - offensief» Indien het waar is wat de „Figaro** beweert en wat gedekt-'wordt door een Brits en een Frans woordvoerder^ dan gaat de Berlijnse crisis snel haar climax tegemoet. Enige vaste grond voor het onthulde plan tot verwek* king van wanordelijkheden als mo tief voor de sterke arm der Sowjetg om in te grijpen en de Westelijke ge allieerden buiten de deur te zétten, geeft wel het bericht van het met Amerikaanse licentie verschijnende blad „Der Tagespiegel", dat meldt daï kolonel Paul Markgraf, hoofd van de Berlijnse politie-administratie, voo* zijn ondergeschikten' de order heeft uitgevaardigd geen instructies van Britse, Franse of Amerikaanse autori teiten meer ^e accepteren. Wanneer h$t waar is dan ziet het er wel zeer somber uit. Maar er is nog geen aanleiding om te vergeten dat Berlijn het centrum is van een „koude oorlog", die, waar hij dan ook aangevangen mag zijn, door twee par tijen wordt gevoerd. Er is nog eens een officiële publicatie geweest over een groots opgezet des'tructie-plan der Sowjets, het zgn. plan-M. Maar, nadat het de nodige beroering teweeg had gebracht, werd te Londen eveneens officieel medegedeeld, dat, naar een onderzoek had uitgewezen, het docu ment een vervalsing was, afkomstig var een Duitser. De allesbehalve be nijdenswaardige positie, waarin de Westelijke geallieerden gedrongen zijn een situatie die Sokolofsky naar het schijnt met genoegen tot in het onein dige wil rekken, zou het oplaten van een proefballonnetje alleszins ver klaarbaar maken. Er zijn redenen om te geloven, dat men in de drie Wes telijke hoofdsteden het gedrag der Sowjets in de kwestie-Duitsland meer en meer als een „schijn-offensief" gaa* zien, met de primaire bedoeling om de aandacht van andere zaken af te leiden. Het front, waar de Russen de eerste definitieve successen zouden willen boeken, zou Azië zijn. Philip Livry Level, voorzitter van de Lucht- vaartcommissie van de Fran& Natio nale Vergadering b.v. heeft er een de zer dagen bij zijn vertrek van New York naar Parijs voor gewaarschuwd, dat het gevaarlijke punt in de koude oorlog thans het Verre Oosten is: Bir ma, China, India en Ceylon. In elk geval schijnt de tactiek der Russen er op berekend, het kamp der tegenstan ders in verwarring te brengen Om een paar voorbeelden te noemen: vlak na de Cominform-breuk met Tito komt het viermogendhedenverzoqjt aan Belgrado inzake een Donau-con ferentie; de uitslag der (vrije) Finse verkiezingen, waarlijk niet flatteus voor Moskou, wordt door een Sowjet- commentator begroet als een neder laag voor de reactie; in Tsjecho-Slo- wakije schijnen de teugels wat gevierd t~ worden, Al deze verzoenende gestes maken er de Russische buitenlandse politiek niet begrijpelijker, op ten zij men de theorie der „séhijn-offen- sieven" aanvaardt en het is dan ook geen wonder, dat geruchten over een strijd achter de schermen tussen Zdhanov en Molotov en een spoedige vervanging v^n Sokolofsky weer hoogtij vieren. In dit stadium van onzekerheid fs het te begrijpen, dat de Westelijke geallieerden verlegen zijn om wat meer klaarheid omtrent de naaste doeleinden van htm tegenstander. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1