ZO stemde Westfriesland in de 14e en 15e eeuw ER KWAMEN WITTE EN ZWARIE Merkwaardige, maar goed- BONEN AAN TE PAS! democratische methode Een vermakelijke verkiezing De verdeling der zetels Tussen 9 en 3 uur in de nacht Op Nieuwjaarsdag nae twaleff uren ende tusschen sonnen onder- ganck" kwamen in het Westfriesland van de 14e en 15e eeuw de leden van de „rijckdom" samen in het koor van de kerk van hun stEid of banne, tot het verkiezen van schepenen. Stemplicht Ook toen reeds was er de plicht tot opkomst ter stemming: kwam één van de leden van de rijckdom niet vóór zonsondergang op, dan ver beurde h*j een „ponts boet", zo le zen we in de bepalingen „van sche penen kyesen" in het Westwouder keurenboek en in ons gehele gewest was het ongeveer zo geregeld. By verhindering om aan de verkiezing deel te nemen mocht men echter een gemachtigde zenden; deze machti ging moest ten overstaan van twee schepenen geschieden: ^De rijcdom" Men moest tot de „rycdom" beho ren om aan de verkiezing van sche penen te mogen deelnemen. Nu mo gen we de 14e eeuwse term „rycdom" niet zonder meer voor de huidige be tekenis van dit woordje opvatten: de Westfriese gemeenschap kende recht toe aan al haar leden, doch bij de bestudering van deze rechten en daar aan verbonden - soms zware - plich ten stuiten we op een naar onze be grippen ingewikkelde indeling in v,standen" (en hier „stand"* weer niet op te vatten in onze zin, maar in de zin van maatschappelijke functie!): men kénde geërfden, gemene buren, nietburen, welgeborenen, de „rijc dom", enz. en het is hier niet de plaats deze in elkander overlopende begrippen uiteen te zetten. Voldoen de is te weten, dat de rycdom stem recht had by de verkiezing van sche penen, waarbij wfl weder niet in zul len gaan op de taak van deze sche penen en de verder te noemen bal juw en de schout. Er zit hier stof voor meerdere artikeltjes: veel oud- Westfries recht onderging in het door ons thans bedoelde tijdperk reeds beïnvloeding, en hervorming door de als veroveraars optredende Hollandse edelen. Westfriesland ken de echter reeds vóór 1289 schepe nen en de hoofdtrekken van de me thode waarop zij werden verkozen *tjn ongetwijfeld nog weer eftkele eeuwen ouder! In een handvest van 6 Aug'istus 1727 lezen we, dat ieder kiezer „ghe- goet" moest zyn tot honderd nobelen (gouden munten) aan „eyghlik'en ghoeden", aan werkelijk eigen bezit. De eis van een minimum-vermogen heeft trouwens in onze moderne Ne derlandse staat nog bestaan tot onze v eeuw! Verder moest men drie jaren in woner zijn en „3chot ende onghelt" van zijn goederen hebben betaald. Het merkwaardigste: de „Boonloot" Op Nieuwjaarsdag dan kwam de rycdom in de koren van de kerken tesamen, waar de aanwezigen (wille keurig?) ia zeven groepen werden ver deeld. De baljuw kreeg nu van de af tredende -schepenen zoveel bonen als er personen aanwezig waren, doch tussen de overigens witte bonen bevonden zich zeven zwar te exemplaren. Straks zullen zij. die uit een „hoet of mutse" zwar te bonen trekken, optreden als kiesmannen! De aftredende schepenen hebben er inmiddels voor gezorgd, by' elke groep leden van de rijcdom ,-,die loote van den bonen omme (te) draghen in een heymelick vat sonder openbaringe der bonen". De aanwezigen nemen allen een boon uit het hun groep voorgehouden vaatje of hoed en zij, die een zwarte boon trekken treden naar voren. Hen wacht een belang rijke taak, die Nieuwjaarsmiddag. Getrapte verkiezing Tesamen met de baljuw treden de ze aldus ge-„boonden" naar buiten, waarna zy door de baljuw worden beëdigd (m.i. een Hollandse aanvul ling op oud-Westfriese gewoonten, een ombuiging in voor de veroveraar belangrijke richting). De beëdigden benoemen nu aller eerst uit de nog in de kerk aanwe zige rijcdom vier personen, waaruit de aftredende schepenen de twee „burgemeesters" (wij zouden thans deze functionarissen wethouders noemen) voor het aanvangende jaar kiezen. Er is dus keuze uit 4 can- didaten, de over de ondervinding van een vol jaar beschikkende aftre dende schepenen nemen hieruit geheel naar eigen inzicht de twee meest- geschikte personen. Er is echter nog een derde burge meester en in de persoon van deze functionaris ligt de band met de on dervindingen en handelingen van de beëindigde bestuursperiode. Deze der de burgemeester is n.1. de voorzit tende burgemeester van het vorige jaar! Wordt een der burgemeesters dus tot voorzitter van het college be noemd. dan heeft hij „ambtshalve" een tweede zittingsjaar te verwach ten. De beëdigden hebben echter nog een tweede belangryke taak! Uit elke aanwezige groep van de verzamelde rijcdom wijzen zy vervolgens twee personen aan als candidaten voor de functie van schepen. Zo ontstaan voor de zeven schepen-posten veer tien candidaten, dus weder voor elke post twee namen. In tegenstelling tot de -keuze van de burgemeesters (door de aftreden de schepenen uit bindende voor dracht aangewezen) is het ditmaal de baljuw, die de keuze verricht. De ze baljuw is een door de „Heer", door de vertegenwoordiger van de Hollan ders benoemde functionaris en on getwijfeld zal vóór de verovering van het vry'e Westfriesland door de Gra ven van Holland ook deze keuze wel zyn gedaan door de aftredende sche penen. Helaas ontbreken hierover de schriftelijke gegevenseerst de Gra ven tekenden het gewoonterecht, op! De baljuw bleef echter geheel ge bonden aan de hem voorgestelde 14 -candidaten! Een kennelijk compro mis, waardoor de veroveraar kreeg wat hem toekwam, doch practisch gebonden was! Wanneer de zeven beëdigden''het eens niet eens konden worden over hun voordrachten, dan zou .voort- ganck" hebben wat „dat meerdeel van dese seven" wen3te: Er werd dus in -geval van onoverbrugbaar ver schil bij meerderheid van stemmen beslist. Vriendjespolitiek voorkomen Wat in onze 18e eeuw, in de prui kentijd, tot de vermaledijde familie regering van de regenten leidde: de elkaar steeds bij de verdeling van de openbare functies het balletje toe spelende vriendjes en soms geheel on bekwame familieleden (waartegen in ons gewest de patriotten ageerden, wier portretten wij einde Juni in ons blad .brachten), was dus in de veer tiende en vijftiende eeuw, in de vóór- kapitalistische lijd van nog niet ont aarde eigendomsverhoudingen, gehee1 uitgesloten. En het staat te bezien of de vorm waarin wij thans ons ge meente bestuur verkiezen werkelijk beter aan democratische eisen vol doet dan in die oude tijden? Men stemde geen politieke party en geen godsdienstige richting en klasse tegenstellingen spraken nog niet Evenals thans nog in Onze grondwet eigenlijk wordt aangegeven koos men personen. Ook reeds duizend jaar geleden? We hebben hiermede kennis ge Van een raad die verkeerd is samengesteld? Toen wij ter gelegenkeid van de komende verkiezingen de handleiding van het A.'NtP. eens doorbladerden, viel ons tussen de uitslagen van de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezingen die van de gemeente Sint Maarten op. De uitslag was daar als volgt. Uitgebracht werden 744 geldige stemmenwaarvan op de Anti Revolutionnairen 150, op de linkse groep 452 en op de K.V.P. 142. En mt de zetelverdeling. Er kregen in de raad zitting twee Anti Revolutionnairen, vier linksen' en een Katholiek. Houden we nu de zetelverdeling aan volgens artikel 100 b der Kieswet, dan wordt de berekening als volgt. Totaal stemmen 744. aantal zetels 7. kiesdeler 106, twee zevende. De A-R. krijgen dus 1 zetel, overschot 43 vijf zevende, de linksen 4 zetels, overschot 26 zes zevende, de K.V.P. 1 zetel, overschot 35 vijf zevende. Past men nu artikel 100 b der kieswet toe en deelt men het stemmental dat elk der partijen verkreeg door het aantal toegewezen zetels plus een, dan wordt het quotiënt voor de A:R. 75. voor de Linksen 90 twee vijfde en voor de K.V.P. 71. Volgens de berekening artikel 100 b zou de raad van Sint Maarten dus als volgt moeten zijn samengesteld. 1 A:R.. 5 Linksen en 1 K.V.P. Of geldt voor kleine gemeenten nog het stelsel, dat de partij met het grootste overschot een zetel krijgt? We kunnen het ons haast niet voorstellen. Inmiddels is de samenstelling van de Raad reeds onherroepelijk en wij gevoelen er ook niet de minste behoefte- aan om daar verandering in te kc'jgen. Het geval op zich zelf vonden we echter te interessant om onze lezers in deze dagen van verkiezingen te onthouden. Wie 'licht onshierover eens nader in? maakt met de in onze ogen zo merk waardige „verkiezingstechniekvan de Westfriezen. Het is eén vrijwel allen onbekend terrein: wat jammer toch, dat men op onze scholen nog Steeds laat blokken op dode jaar talletjes, die de liefde tot de historie vermoorden, en de rijke geschiedenis van*"ons ge\yest overslaat! U zoudt anders weten van de strijd van de vrije Westfriezen (waar onder we ook de Kennemers en de Zaankanters hebben te verstaan!), tegen de Graven van Holland. In de veertiende en vijftiende eeuw, waar over dit artikeltje handelt, was deze stryd reeds verloren en de bestuurs vorm reeds met Hollandse invloed vermengd. Hoogst waarschijnlijk (Mr A. de Goede stelt deze vraag in zyn zo interessante proefschrift „Swan- notsrecht, Westfriesche rechtsge schiedenis") is deze vorm echter dan reeds eeuwen oud, al zullen de be namingen van de functies door de overheersers zijn veranderd. In het eerste vredesverdrag met Floris de Vijfde (ja, de door de edelen vermoor de graaf, het jaartal 1296 uit «iw dreunboekjet) van 1289 wordt reeds direct van schepenen gesproken en hun verkiezing is een oer-oude, West friesche vorm! M Poldervaart Stembuspleiziertjes Ook nu was er hier en daar een vrolijke noot Waar wat te doen is, daar valt over het algemeen wel wat te lachen. Zo tekenden wij onder de drukte der ver kiezingen een paar vrolijke nootjes op, waarvoor we toch een bescheiden plaatsje in de krant willen zoeken. Daar gaan ze XXX OUDE S.D.A.P. GEZOCHT.... De man neemt een stembiljet, kijkt er op, kijkt nog eens, fronst zijn wenkbrauwen, werpt een achterdoch tige blik op de voorzitter van het stembureau en Jtegt: Waar is de oude S.D.A.P.? De oude S.DA.P. staat er niet op Oude S.D.A.P,? zegt de voorzitter van het stembureau, Die is hier niet. Niet? Werkelijk niet? En daarvoor ben ik nog wel speciaal uit Amster dam gekomen ik dacht dat hier in Alkmaar de oude S.DA.P. toch wel wasEn blijkbaar maar half over tuigd en geenszins tevreden verlaat de vergeefs zoekende het lokaal XXX HEEL ANDERS Een beetje gedwee en een beetje eerbiedig nemen de twee zeer oude vrouwtjes het stembiljetje aan dat hen voor het'stembureau in de hand wordt gedrukt. 2eg meneerwat moeten we daar mee doen? Moeten we dat hier inleveren? De milde gever: Nee mevrouwtje, daarop kunt u zien hoe u kunt stem- Wij twijfelen er.niet aan of velen onzer lezers hebben wel eens iets ge lezen van de Engelse schrijver Char- le- Dickens. In zijn beroemde roman „De Pickwick club" wijflt deze een hoofdstuk aan de beschrijving van' een verkiezing in Engeland omstreeks 1825 door de leden van de Pickwickclub meegemaakt. Volgens de roman was het stadje Eatanswill, waar de verkiezing zou plaats hebben, verdeeld in twee kam pen, die elkaar met ongelofelijke fel heid bestreden. De blauwen en de bruinen Wat die felheid betreft is de verkie zingsstrijd in Nederland een dooie boel!*Daar stonden de blauwen en de bruinen tegenover elkaar in de perso nen van de heren Slumkey en Fizkin. Voor de stemming zou aanvangen, werden de candidaten ten overvloede nog .eens aan? de verzamelde menigte voorgesteld. De heer Fizkin zou een geestdriftige toespraak houden, maar na de eerste twee woorden begon een fanfarecorps van de tegenpartij zo oorverdovend hard te blazen, dat er geen woord te verstaan was. Een op windende vechtpartij was er het ge volg van. Dan hadden de blauwen voor een aardiger scène gezorgd. Toen de heer Slumkey op het toneel verscheen, was er voor gezorgd, dat er zes moeders met schoongewassen baby's langs zijn weg stonden opgesteld en op advies van zijn propagandaleider zou hij zich minzaam over de baby's heenbuigen en hen over het hoofd strelen. Vlak voor deze tocht zou aanvan gen fluisterde de leider hem in het oor dat het een geweldige indruk op de menigte zou maken, als de heer Slumkey er toe kon besluiten om een van de baby's te kussen. De heer Slumkey rilde toen hij het hoorde, maar de zetel in het parle ment lokte en dus vermande hij zich en kuste een baby. Het resultaat was zo verbluffend en de toejuichingen van het publiek zo oorverdovend, dat hij niet meer kon ophouden en de baby's alle zes zoende of het zijn eigen kinderen waren! De mannen in het koetshuis De agent van Fizkin was echter ook niet voor de poes. Hij had een aantal kiezers opgesloten in een grote ruimte ten einde te voorkomen, dat de an dere partij er mee zou kunnen spre ken. Dan had hij tenminste niet bang te zijn, dat de argumenten van die kant aangevoerd indruk zouden kun nen maken. Trouwens veel resultaat zou een ge sprek met die mannen niet heben ge had. want om ze tevreden te stellen, werden ze zo rijkelijk van alcohol voorzien, dat ze niet meer voor re de vatbaar waren. Pas op de dag der verkiezing werden ze onder de pomp min of meer ontnuchterd. De parasols voor de vrouwen Prompt had echter de andere kant weer voor een tegenzet gezorgd en er was aan een groot aantal vrouwen een fraaie parasol toegezonden, waar mee ze nu de hele dag door de s'tad paradeerden en er als tegenprestatie voor zorgden dat hun mannen blauw stemden. De plaatselijke bladen, waarvan de een blauw en de ander bruin getint was, bekampten elkaar nog het aller felst en als de redacteuren elkaar pas seerden, vermaakte de hele stad zich me't hun geschimp. De bedachtzamen Zo golfde de strijd op en neer. Dic kens vertelde het op de kostelijk hu moristische wijze waarvan hij het ge heim scheen te bezitten. Beurtelings leken de kansen van de blauwen of de bruinen té rijzen of te dalen. Even als nu, waren er ook toen mensen, die de kat eerst eens uit de boom keken, die zich verre van het strijdgewoel hielden. Vlak voordat zij hun stem uitbrach ten had de leider der blauwen een onderhoud met hen. Zijn argumenten waren kort, maar overtuigend. De geldstukken rinkelden. Toen stemden de mannen en de candidaat der blau wen was gekozen. menen de eerlijkheid wint 't bij hem op hét laatste moment: Als U tenminste op die partij wil stemmen. 't Biljetje wordt nog even, criti- scher nu, bekeken. Dan een beslist: Neemt u 't dan maar weer terug, me neer. Wij stemmen op 'n heel andere partij! XXX OUD. OUD, OUD... KOFFIE KOUD 't Overkwam ergens een pasbenoemde burgemeestér. Als eerste burger van de stad diende hij de gemeenschap bij de Verkiezingen door het voorzit terschap 'te bekleden van het eerste stembureau. Alles ging goed, prima zelfs. Totdat men plotseling bemerkte dat er ergens een foutje gfeslopen was in de telling. Zoiets kan elk stembu reau overkomen. Ook het eerste. De voorzitter zette zich schrap. Er zat niets anders op dan 't nofe eens over te doen.en met een zeer dui delijke stem begon hij af te roepen: Groen, Groen, Groen, Groen, Groen. een-minder standvastige natuur zou de verleiding niét hebben kunnen Weerstaan om tussen al dit groen eens één keertje: rood te roepen of des-, noods: zwart. Maar de burgemeester bezweek niet. En de Groentjes een maal gepasseerd, werden de Scher- merhorntjes doorgenomen. Lang was de lijst.-... maar de burgemeester aar zelde niet. Na de Wagenaartjes kwam de mededeling dat er koffie was. Het hele stembureau leefde op. Maar de burgemeester was onverwurwbaar. Eerst nog even Oud zei hij. En daar ging de lijst: Oud, Oud, Oud. Oud, OudLanger en lahger werden de gezichten, slapper en slapper hingen de armen van de arme slachtoffers leden. Zacht begon een gemor te zoe men. De burgemeester had het warm maar hij ging door. De onrust werd groter, maar onverstoorbaar klonk de stem; Oud, Oud, Oud, OudToen als het niet waar is heeft men tegen ons gejoktklonk plotseling een oproerige stem: Oud, Oudkoffie koud! De burgemeester keek op glim lachte en zei edelmoedig: Mijne heren, ik geloof dat wij beter eerst even kof fie kunnen gaan drinken. Op slag had hij aller sympathie weer terug gewonnen. XXX PRACTISCH OF Dat oplezen gaf ook elders wel-eens reden tot hilariteit. Wij hoorden een voorzitter die ongetwijfeld of een zeer practisch óf een zeer lui mens moet zijn. Wagenaar werd via Wagen, Waag en zelfs Wa. Maar zelfs werden er af kortingen zo uitgezocht, dat zij met de minste weerstand het menselijk stxottenhoofd passeerden. Zo werd Weiter niet Wel, Wel. maar tur, tur. tur. En Tilanus niet Ti, Ti. Ti, of La, La, La, maar nus, nus, nus. 's Ging_ bijzonder glad. En op het eind was de voorzitter aanzienlijk frisser dan de tellende leden bij elkaar 't Gemak dient toch maar de mens! XXX DISCIPLINE Aftellen gaat vlug als je er even aan gewend bent. Alleen die voorkeur stemmen zijn lastig. Zit Je midden in een partijtje Groen dan moet je plot seling een overstapje maken op An- genent of Dijsselbloem. Of je hebt juist een flink gangetje in de Schou- ten's en ineens komt er een Bieuwen- ga of een Smallenbroek op de prop pen. Dat's lastig. En de voorzitter, die al drie maal over z'n tong gestruikeld Wellicht dat ge u zelf zult afvragen hoe men er toe komt om aan elke, partij een bepaald aantal zetels toe te wijzen. We zullen trachten het u zo eenvoudig mogelijk te verklaren. Voorheen ging het in Nederland anders dan thans. Toen was het land ingedeeld in honderd kiesdistricten. Waren er in een kiesdistrict drie can didaten gesteld, dan was die candidaa't in dat district gekozen, die de meer derheid behaalde en anders volgde herstemming. Evenredige vertegenwoordiging Helaas behoort die goede oude tijd sinds de invoering van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging tot het verleden. De uitslag wordt nu over het gehele land berekend. Alle stemmen worden bij elkaar geteld. De spanning is nu verdwenen, doch de vertegenwoordiging is evenredig. Er zullen in Nederland worden uit gebracht ongeveer 5.000 000 stemmen en er zijn honderd zetels te verdelen. Dan is de kiesdeler 50.000. Dat wil zeggen, dat iedere zetel zoveel stem men nodig zou hebben om bezet te worden. Helaas worden er nooit precies op elke lijst veelvouden van 50.000 uitgebracht. Er zijn zelfs lijsten die in totaal geen 50.000 stemmen behalen. Zij vallen in hun geheel af: deze stemmen zijn verloren! We nemen nu een willekeurig voor beeld. aantal aantal lijst stemmen zetels overschot 1 1.220.000 27 20.000 2 1.110.000 22 10.000 3 900.500 18 500 4 860 000 17 10.000 5 431.000 8 31.000 6 162.000 3 12.000 7 327.500 6 27.000 verspreid 100.000. In totaal uitgebracht 5.000.000 stem men. kiesdeler 50.000, direct toegewe zen 98 zetels. Nog te verdelen twee zetels. Vroeger werden die zetels toegekend aan de partij die het grootste overschot had. Dan zouden dus lijst 5 en lijst 7 een zetel toegewezen hebben gekregen. Tegenwoordig doet met het anders. Men deelt nu het aantal stemmen, op een lijst uitgebracht door het aantal zetels dat aan de lijst toegewezen is, vermeerderd met een of meer over schotzetels, al naar gelang die er zijn. De zetels, die er nog te vendelen zijn, worden toegewezen aan de lijst welke na deling 'het grootste quotiënt heeft. Indien u de proef op de som wilt nemen en u deelt alle lijsten door een getal dat één hoger is dan. het aantal zetels dat hen bij de eerste ver deling is toegewezen, dan- krijgt u als uitkomst, dat de lijsten I en 2 het grootste quotiënt hebbgn. De over- schotzetels worden dus aan hen toege wezen en niet aan de partij met hét grootste overschot. Naar alle waarschijnlijkheid is dit wel de zuiverstegraadmeter. Als u dit hebt verwerkt, kunt u voor elke verkiezing zelf de uitslag berekenen zowel voor Kamer. Staten als Gemeenteraad. was, trok diepe rimpels in z'n voor hoofd naarmate er meer dissidentj es te voorschijn kwamen. Maar bij lijst vier ging rimpeltje na rimpeltje verdwijnen, "t Was allemaal Wagenaar. Wagenaar. Geen enkel overstapje er bij. En toen de lijst ten einde was kon de voorzitter zich niet weerhouden om even recht te gaan zitten en dankbaar en voldaan te zuchten: Hè, wat stemmen die com munisten toch heerlijk gedisciplineerd! Duizenden in touw om een snelle uitslag te berekenen: De klok heeft vijf uur geslagen. Het ogenblik van de grootste een stemmigheid is aangebroken. Een eenstemmigheid,- die slechts weinig voorkomt: duizenden gaan eenstem mig aan het tellen. Klokslag vijf uur op de dag dei- verkiezingen hijsen alle voorzitters van de duizenden stembureaux in Ne derland zich uit hun stoel, rekken zich eens uit, terwijl de overige le den onbeschaamd zitten te gapen en een zucht van verlichting slaken. Een lange dag, van des morgens acht tot des avonds vyf uur is achter de rug. De verkiezingen zijn afgelopen. De plakkers hebben weer een paar jaar rust. De sprekers, die tal van malen voor het volk hebben gespro ken, mogen van een welverdiende, vacantie gaan genieten, de versprei ders hebben tijd om een sigaret te draaien. Eindeloos wachten U en wy hebben onze plicht al3 Nederlands staatsburger volbracht We hebben onze stem uitgebracht. Natuurlijk niet op de eerste de bes te, maar na rijp overleg. En nu wach ten we op de uitslag. Ge zet uw ra dio aan en begint al gauw te mop peren. Nog geen uitslagen. Wat duurt het weer lang! En als ge dan een aantal uitslagen hebt gehoord, begint ge weer te mopperen, dat het zo lang duurt, voordat de totaal uit slag bekend gemaakt wordt: Want al zegt ge wel, dat de politiek u niet interesseert, toch zijt ge nieuwsgie rig. Als ge dan op de klok kijkt, ziet ge, dat het nog maar negen uur is. En dan reeds zoudt ge willen, dat de volledige uitslag van het hele land bekend is. Neen, de verkiezingsdienst van het A.N.P. kan wel werken, maar ge zijt nu toch werkelyk te ongeduldig. Het tellen begint. Nadat de voorzitter van het stem bureau zich dus heeft uitgerekt en met een grafstem heeft verklaard, dat het stembureau gesloten is, wordt er een andere geest vaardig over de leden. De bus wordt geopend en de biljetten rollen op tafel. De biljetten worden gesorteerd, lijst by lyst. De aanhangers van de diverse partijen kijken tersluiks eens of hun partij een Aanzienlijke stapel heeft weten te veroveren. Dan be gint de telling. Monotoon klinkt de stem van de voorzitter, die de namen der lijsten en candidaten opleest, ijverig turven de leden, en na ver loop van enige tijd wordt de uitslag vastgesteld. Het r^erwerk komt in gang. In de effectenbeurs in Amsterdam is door het A:N.P. alles klaar ge maakt om de binnenkomende stroom van uitslagen te kunnen verwerken. Achttien tafels staan opgesteld, ta fels van een enorme omvang, met er op reken- en telraachines,jiie elk te legram met cijfers in pijnlijke nauw gezetheid noteren. Telegrambezor gers rennen af en aan, geruisloos en snel doen de vrouwen en mannen hun werk. Sorteren, tellen, doorge ven, berekenen tenslotte standen, opmaken, enz. In een ander vertrek staat de te lex opgesteld en tikt nijdig de uit slagen naar de verschillende redac ties van de in Nederland verscho nende* kranten door. De radio wordt veelvuldiger inge schakeld om de steeds sneller bin nenkomende stroom van uitslagen te verwerken. De spanning stijgt. Op de redactiebureaux De mensen van de krant 2itten op hun bureaux-in even grote spanning als de mensen van het A.N.P. Als om kwart over vyf de tele foon ratelt, vaart er een schok door de verzamelde redacteuren. Het blijkt slechts een onnozel marktbe richt te zijn. Maar dan eindelijk, even over half zes, komen de eerste uitslagen van onze plaatselijke correspondenten binnen. Onafgebroken gaat nu de te lefoon, bulletins worden In grote grote haast geschreven, de redacteu- 'Ven geven zich In de korte pauzen over aan voorspellingen^ naarmate de uitslagen voor hun party meer of minder gunstig blijken, worden de ge zichten vrolijker of langer. Dan laat de nieuwsdienst van het A:N.P* hen niet meer los. De telex ljjkt een uitslagen spuwend monster. Het is een geren van de redactie naar de zetterij, een gehoü om alles zo snel mogelijk door te geven, want als het kan moet de volledige uitslag met de eerste bestelling mee. Naarmate de nacht verder gaat, begint het beeld duidelijker te wor den. Eindelijk komen de laatste uitsla gen van het A.N.P. binnen, de" zet ters laten voor de laatste maal hun machines ratelen, en eindelijk als de morgen gloort* davert de rotatiepers en stromen dé kranten er uit. G(j hebt uw stem uitgebracht, de stembureaux hebben haar verwerkt, de telegraaflijnen hebben cr.aigebro- ken gegonsd, de telex heeft niet stil gestaan, de radio-omroep heeft v« op de hoogte gehouden, de mensen van de krant hebben de hele nacht ge zwoegd en de volgende dag, bij uvr ontbijt b«bt u h«t rem*»»* da stemming «vmn op wi? voor Duizenden zyn in de '.voer g .vec-sL

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3