Ittmaank N.HOLLANDSE PERS 1945 -IN^ZONmfc Verhouding in Eerste Kamer Hopkins onthulde geheim over het lang uitblijven der invasie 200 Nederlanders ontvingen Britse onderscheiding Sokolofsky naar Moskou? 5E JAARGANG N°. 1280 VRIJDAG 9 JULI W. Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar- der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteuri J. v. Zoonen BureauRidderstraat hoek Oudegracht-Tel. K 2200-3971 Mislukking Nu de uitslag der verkiezingen voor ons ligt. doen zich verschillende vra gen voor. In de eerste plaats deze vraag: Kan aan de hand van de cij fers nog worden aangenomen, dat de doorbraak een feit is? Zeker, we ontkennen niet, dat ver schillenden uit de (oude) Christelijke partijen tot de Partij van de Arbeid zijn toegetreden. Zo is het ook met de Katholieken. Er is in dfi verschillen de .werkgroepen van de P. v. d. A. zelfs van een opgewekt politiek le ven sprake, vooral onder deze mensen. Maar de doorbraak heeft zich niet voltrokken. De Katholieke Volkspar ty herstelde zich ondanks de groep "Weiter, van de teleurstelling van 1946, de Anti Revolutionnairen handhaaf den zich volkomen, terwijl de Chris telijk Historischen velen, die haar in 2946 de rug hadden toegedraaid, weer terug zag komen. De Kerkelijke Partijen hebben on danks de interne moeilijkheden waar mee sommigen te kampen hebben, ge toond een massief blok te zijn, waar van wel enkele splinters zijn afge vlogen, maar dat nog stevig en sterk zijn plaats in Nederland heeft, We ge loven, dat dit de belangrijkste les van deze verkiezingen is. Een andere vraag die zich voordoet, nu de doorbraak voorlopig mislukt is, kan als volgt geformuleerd worden: Is met de mislukking van de door braakgedachte nu automatisch weer de antithese actueel geworden? M.a. w-, wordt er weer 'n herstel .beoogd? Wij geloven dat bij 2 der voormalige -partners v. deze combinatie de wens daartoe zeer sterk leeft. Noch de An ti Revolutionnairen, noch de Chris telijk Historischen voelen zich prettig in de oppositie. De samenstelling van hun verkiezingsprogramma's waren daar de weerslag van en toonden 'n verheugende progressiteit. Zo bezien zou men zeggen, dat de voorwaarden zouden zijn geschapen voor een hecht verbond met de KVP, I die voor een deel ook vooruitstre vend is, maar voor een ander deel graag een ietsje wil j^mnen, De voorwaarden voor herstel der oude coalitie zijn dus niet bepaald ongunstig te noemen. Toch geloven we niet, dat de anti these zal herleven. Want al moge de doorbraak dan mislukt zijn, de KVP heeft talloze van haar arbeidersstem- men sleehts behouden, door ook haar programma in vergelijking met wat we voor de oorlog daarvan zagen, sterk te wijzigen. Een samengaan met de voormalig bondgenoten uit het rechtse kamp zou tal van arbeiders in het Katho lieke kamp eer. onaangename schok geven. Een schok, d;e wel eens de oorzaak zou kunnen zijn, dat de doorbraak die" op dit ogenblik nog mislukt is, in de toekomst word* verwerkelijkt. Want al moge de doorbraak dan mis lukt zijn, al is de hergroepering van het Nederlandse volk in andere po litieke partijen niet tot stand geko men in de mate als men zich dit eerst had voorgesteld, de doorbraakgedach te is niet dood. Zij wacht slechts op het goede mo ment om sterker dan ooit naar voren te komen. In dit opzicht is ze een stimulans voor de voortzetting van de politiek, die wij na de oorlog hebben gehad. De mislukte doorbraakgedachte noodzaakt d-grnen die haar vrezen, tol een .neer vooruitstrevende poli tiek, dan ze uit zich zelve zouden hebben gevoerd. Dat is een niet te onderkennen verdiens+n. v. Z. Marshall-hulp. aan België tijdelijk gestaakt De uitvoering van het programma van economische hulp aan België door de V.S. is tijdelijk stop gezet, daar de Belgische regering niet, als voorge schreven, op 3 Juli het bilaterale ver d-ag met de V.S had gesloten. Ook Zweden zal geen voorraden op crediet krijgen, totdat de overeen komst geratificeerd is, hetgeen waar schijnlijk volgens de „journal of com- 'ïnerce" voorlopig niet zal gebeuren. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met enkele bui en. Vrjj krachtige wind tussen Noord West en Noord. Koel. ongewijzigd Een stukje oorlogsgeschiedenis Churchill was minder voortvarend dan Roosevelt Hij had „werkelijk zijn handen vol" Engeland en de V.S. hadden het plan om Frankrijk in het voorjaar van 1943 binnen te vallen, meer dan een jaar voordat de geallieerde lan ding in werkelijkheid plaats vond, zo blijkt nit de geheime documenten van Hary Hopkins, persoonlijk mede werker van president Roosevelt, die thans in het Amerikaanse tijdschrift „Colliers" zijn gepubliceerd. Dit invasie-plan droeg de codenaam „Bolero", terwijl een vroegere en minder uitgebreide operatie „Voor. hamer" genaamd, in September 1942 zou worden uitgevoerd. De plannen vielen in duigen toen de Duitsers hun aanvallen op dc Noordelijke con- vooi-route naar Rusland versterkten, en Churchill had bericht, dat Enge land werkelijk zijn handen vol had. Britten voelden voor afleidings operatie Het optimisme over deze overeen stemming verminderde door de ver sterkte Duitse aanvallen op de con- vooien paar Murmansk en het pro bleem van het zenden van goederen naar de Sowjet-Unie. Hopkins stelde Churchill voor de .verschepingen via EngelanQ te bespoedigen, doch kreeg ten antwoord, dat Engeland daartoe niet in staat was en zijn handen reeds vol had. In Mei 1942, aldus Hopkins. seinde Churchill Roosevelt: „Wij moe ten gymnast nooit uit onze gedachten laten gaan". (Gymnast was de code naam voor het plan tot een invasie van Noord-Afrika, dat was opgeschort door de noodzaak om schepen naar de Grote, én Indische Oceaan te zen den en door het verlies aan scheeps- ruimte op de Atlantische Oceaan). „Dit telegram hield de eerste waar schuwing in, dat de Britten begon nen te denken aan afleidingsopera ties, ver verwijderd van het belang rijkste doel: een rechtstreekse aanval via het Kanaal", aldus Hopkins. Telegram voor Stalin Robert Sherwood, een andere me dewerker van Roosevel* tijdens de oorlog, schrijft in een artikel aan de hand van de documenten van Hopkins, dat de invasie in het voorjaar van 1943 een directe aanval inhield op de Franse kust tussen Calais en Le Ha- vre. Roosevelt voorspelde, dat de Sow jet-Unie het plan met vreugde zou begroeten en zond een telegram naar maarschalk Stalin. In Londen echter aldus Hopkins, gaf Churchill duide lijk te kennen, dat hij de voorstellen niet zo ernstig opnam als de V.S. Later echter hadden Hopkins en generaal Marshall, destijds chef van de generale staf van het Amerikaanse leger, een conferentie met het Britse oorlogskabinet waarop Churchill hun verzekerd zou hebben, dat de Britse regering en het Britse volk zich tot het uiterste zouden inspannen om bij te dragen tot het succes van „deze grote onderneming" Als Amerika niet ontdekt was Als in 1492 Columbus Amerika niet zou hebben ontdekt, dan zou wellicht vijfhonderd jaren later Jopie van Dipten uit Delft dit hebben gedaan. Jopie is een knaapje van negen jaar, dat herhaaldelijk zijn ouders in onge rustheid brengt door op avontuur te gaan. Hij stapt dan in tram of trein, waar hij de verstekeling uithangt en ziet dan maar waar hij terecht komt. Zo werd hij al b.v. uit Utrecht en Leiden terug gehaald en steeds heeft hij dan hele verhalen over zijn avon turen. In de verkiezingsnacht is Jopie er weer vandoor gegaan zonder een spoor achter te laten. Waar hij heen is? Al leen Jopie weet het. ENORM WAS DE BELANGSTEL LING VOOR DE VERKIEZINGSUIT SLAGEN IN DE HOOFDSTAD. EEN OVERZICHT VAN DE DAM, 'S AVONDS OM HALF TIEN. In Palestina wordt weer gevochten Azzain Pasja, secretaris-generaal van de Arabische liga, heeft ver klaard, dat de Arabieren Vrijdagoch tend om zeven uur de stryd in Pa lestina zouden hervatten. Hij verwacht te een snelle overwinning voor één van de beide partyen: „De oorlog in Palestina", zo reide hij, „is een gueril- lastrijd zonder grote veldslagen". Vanwege het hoofdkwartier van ae bemiddelaar der Verenigde Naties te Haifa is medegedeeld, dat de Joden hebben toegestemd In een verlenging van het bestand in Palestina met een periode van dertig dagen, doch dat Je Arabieren geweigerd hebben. In de door graaf Folke Bernadotte ondertekende verklaring zou verder gezegd zyn, dat de bemiddelaar Vrij dag dé gehele missie van de Ver. Naties uit Palestina zou terugtrekken. Een later bericht echter meldt, dat Bernadotte gezegd heeft: „Nu het onmogelijk blijkt de twee partijen er toe te bewegen, de vijande lijkheden niet te hervatten, zal ik mij concentreren op het tot stand bren gen van een bestand in Jeruzalem en van uiteindelijke demilitarisatie van de stad". Namens de Engelse regering heeft de Britse ambassadeur, sir Philip Ni- chols, gisteren te Den Haag, in de Ridderzaal, onderscheidingen uitge reikt aan ruim 200 Nederlanders voor de vele diensten die zij in de oor logsjaren, in het bijzonder met be trekking tot het' verzetswerk hebben verricht. De ambassadeur van Canada, de ge. zanten van Australië en Zuid-Afrika, de minister van Oorlog, lt.-gen. Kruis lt.-admiraal Helfrich en vele andere autoriteiten waren aanwezig bij deze plechtigheid. Voor Haar zoon Een ontroerend ogenblik was het toen mevr. W. Saltykoff uit handen van de Britse ambassadeur de on derscheiding ontving, welke posthuum werd uitgereikt aan haar overleden zoon, de officier-vlieger der 2e klasse W. Saltykoff. Hij voerde tal van lucht-operaties uit, nam o.m. deel aan de luchtaanvallen op het Duitse oor logsschip „Tirpitz" én blies een am- muriitie-schip op. Officier-vlieger Saltykoff verdween op 10 December 1946 op een vlucht van Engeiand naar Nederland. Ir. Hupkes en Den Doolaard Van de vele burgers, die na de mi litairen volgden, werd Dr. Ir W. Hup kes onderscheiden tot „honorary com- mander in the civil division of the order of the British Empire".- Meegedeeld werd, dat hij als hoofd van de Nederlandse spoorwegen ge durende de vijandelijkheden de ge allieerde plannen tot uitvoering bracht volgens de instructies van SHAEF. die een hoogtepunt bereikten in de bekende staking van de spoorwegen in 1944. Ook de schrijver A. den Doolaard ontving een onderscheiding. Wassili Sokolofsky, de Sowjet-op- perbevelhebber in Duitsland, zal vol gens Duitse politieke kringen te Ber. lyn een dezer dagen naar Moskou vliegen om aan Molotof verslag uit te brengen. Dit bezoek zou in verband staan met de ontvangst te Moskou van de Britse, Amerikaanse en Franse pro test-nota's. Door de Berlijnse gemeenteraad is -de Oost-Duitse mark xeenparig als betalingsmiddel aangenomen voor alle diensten der stad. Hoewel de meer derheid van de gemeenteraad zich tegen de Sowjet-politiek verzette, zag zij zich „door de omstandigheden ge noopt" deze mark te aanvaarden. In verband yiet de grondwetswij ziging is gister uit de Provinciale Staten de nieuwe Éérste Kamer ge kozen en aangezien voor de Staten geen landelijke stemming noodzake lijk was is er in de samenstelling van ons „Hogerhuis" uiteraard ook geen wijziging gekomen. De stemver houding lag immers hetzelfde als twee jaar geleden. De wijzigingen bepaal den zich tot enkele nieuwe gezichten. Hier is de zetelverdeling: K.V.P. 17, P. v.d. A. 14, A.R. 7, C. H.U. 5, C.P.N. 4 en V.V.D. 3. In de kiesgroep 3 (Noord Holland en Friesland)) werden gekozen: voor de V.V.D. D. U. Stikker te A'dam; voor de P. v. d. A„ P. Lieftinck te Zal het helpen Eerste rechtpleging op natuur-historisch gebied te Wageningen Onlangs kondigde de burgemeester van Wageningen een bijzondere straf aan voor vernielers van natuurschoon: in plaats van een dagvaarding van de kantonrechter zouden zij een oproep ontvangen, om in het arboretum te komen, waar zij onder deskundige leiding nader zouden worden gebracht tot de schoonheid van de natuur. Woensdag moesten negentien jeug dige personen in de Hogeschooltuin verschijnen om zich te verantwoorden voor hun euveldaden en te worden geconfronteerd met de natuur. Het was de eersfe rechtspleging op na- tuus-histoitisch gebied! De burge meester, optredende als deurwaarder moest bij het raadplegen van de rol vaststellen dat drie delinquenten verstek hadden laten gaan. Van de overige zestien werden er vier. met een reprimandé naar huis gestuurd met het oog op ontoerekeningsvat baarheid" wegens te jeugdige leeftijd. Twaalf jongens en meisjes van acht tot veertien jaar werden onder poli tietoezicht aan het wieden gezet. Deze „dwangarbeid" duurde ruiia anderhalf uur en bleek funest voor de reinheid der natuurschenders. Maar de tuin baas stond hen toe. zich onder de pomp te gaan reinigen en toen waren zij gereed voor het ondergaan van hun eigenlijke straf. Het werd een zéér 0"gewone strafexpeditie. Prof Venema en tuinbaas Kreuze leidden de zondaren rond., de professor leg de bijzonderheden uit van het vele moois, dat in deze tuin te zien is en de tuinbaas leverde populaire com mentaren als: En zo iets prachtigs, dat gaan jullie vernielen". Eerst wa ren de kinderen schuw en verlegen, maar gaandeweg werd bij de meesten de belangstelling wakker. „Wat is dit. wat is dat"? klonk het al spoe dig en dan toonde de professor hen de wonderbaarlijke teerheid van de pruikeboom, liet hen de sponzige stam betasten van de Californische reuzenboom, bf gaf hen solutionach- tige blaadjes van de rubberboom. Het was tenslotte allerminst een strafko lonie. maar veeleer een opgewekt schoolklasje, dat zelfs als toegift in de kas mocht kijken hoe de bananen, de pindanootjes, de koffiebonen groei en. Er waren een paar delinquenten die tot het einde toe onverschillig bleven en kennelijk blij waren, dat de straf erop zat. 110 vrouwen en één man... De beheersraad der V.N. heeft met 9 tegen 0 stemmen en een onthouding (S.U.) gedwongen- en kinderhuwelij ken veroordeeld en deze onder de aan dacht gebracht van de missies, die het volgend jaar naar Brits Kameroen gaan. De Rooms-Katholieke vrouwenorga nisatie had de beheersraad er attent op gemaakt dat de „Fon van Bikom". een stamhoofd in Brits Kameroen 110 vrouwen heeft. Het stamhoofd maakt aanspraak op alle eerstgeboren doch ters en vrouwelijke tweelingen van de stam. Tsarapkin (S.U.) maakte bezwaar te gen een clausule in de resolutie, die aan zendelingen invloed geeft „op kwesties van opvoeding en vooruit gang". Hij wilde de volle verantwoor delijkheid laten in handen van de be sturende mogendheid. R'dam; C. Woudenberg te A'dam; Jè Tjeerk Willing te Den Haag en G. 3 van Heuven Goedhart te Bussun^ voor de C.P.N., J. Brandenburg 4( A'dam en J. van Santen te A'dant voor de C.H.U., J. Pollema te Leeu^ warden; voor de A.R., H. Algra Leeuwarden en R. H. Woltjer te AV dam; voor de K.V.P. G. C. J. D. Krop, man te A'dam en E. H. A. Kraay. vanger te R'dam. Bartali won ook 8e etappe Vier- en negentig renners startten gistermorgen voor de etappe Lourdes Toulouse, de achtste. Duizenden zagen hoe alle renners zich voor de beroemde grot van Lourdes verzamel den, waar zij door de bischop Theas werden gewijd en waar Bartali, win naar van de zevende etappe, zijn bloemstuk neerlegde, dat hij ontvan gen had. Onze landgenoot De Ruyter was in het groepje van twaalf dat direct bui ten Lourdes de sokken er inzette en 1^2 minuut voorsprong had genomen nq 13 k.m. De Ruyter viel echter ge leidelijk terug en op 144 van de 261 km. had Bartali na een lange inloop poging leider Robic ingelopen, die ge ruime tijd twee min. voorsprong had gehad. Daar achter kwam op klein 10 minuten een langerekt peleton. Bartali kwam in Toulouse het eerste over de eindstreep in de tijd van 8 uur 27 minuten en won daarmee de derde van de acht etappes. De dra ger van de gele trui, Bobet zat hem dicht op de wielen. Zware verliezen leden de Belgen: een half uur na Bartali was er van de A ploeg nog geen enkele renner binnen Ook de Hollanders verspeelden in deze etappe zeer veel tijd. Welt e r Als politieke eenling komt zoals bekend in de kamer de héér Ch. J. L M. Weiter. Charles Josepb Ignace Marie Weiter werd 6 April 1880 te Den Haag ge boren. Na de HBS-jaren volgde de studie aan de Indische instelling te Delft en toen ook deze met goed suc ces verlopen was, begaf de heer Wei ter zich naar Indië, waar hij spoedig in dienst trad van het Gouvernement. Op 3 Nov. 1924 volgde zijn benoe ming tot lid van de Raad van Ned. Indië, het hoogste bestuurscollege in ïnsulinde. Deze post moest hij echter spoedig weer verlaten, doordat de heer Weiter in 1925 tot minister van Koloniën werd benoemd in het eerste ministerie Colijn. Daarna werd hij vice-president van deze raad, doch in 1931 repatrieerde hij naar Nederland. Van 1937 tot 1939 was bij wederom Minister van Koloniën in het vierde kabinetColijn. f 25000.— UIT DE STAATSLOTERIJ! In de trekking van gister van de 504e staatsloterij, 4e klasse, 2e lijst, viel de prijs van f 25000op nr. 13431.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1