Ikmaaftkr 5e JAARGANG N° 1281 N.-HOLLANDSE PLRS 1945 ÏCO ZATERDAG 10 JULI 1948 „Gerrit de Stotteraar" ademt de vrije lucht weer in KORT maarKRICHHE Westelijken zullen niet aan pressie of dreigementen toegeven Neerlands „lekkerste" examen werd in de Ambachtsschool afgenomen TXootdi een m@@@ iicfi Opvallend goedkoop pi&Amm Zeventienhonderd estafettelopers zullen Olympisch v,uur in Londen brengen Uitg. voor de Stichting De Vrye Alkmaar der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bU vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur, J. v. Zoonen BureauRidderstraat hoek Oudegracht-Tel. K 2200-3971 Voor de derde, maal zag hij kans om uit te breken Ook Weteringschans niet bij machte deze x vogel te kooien 1 De in Amsterdam opgesloten be ruchte in (en uit-) breker „Gerrit de Stotteraar" heeft voor de dérde maal kans gezien te ontsnappen. Om kwart -voor twee ontdekten de bewakers van het huis van bewaring aan de Weteringschans dat Gerrit was ontkomen. In de cel had hij een briefje ach tergelaten, waarin hij mededeelde dat hij wederom ging proberen uit te breken. „De bewakers hebben steeds hun plicht ftedaan", zo schreef hij. Hij voegde er aan toe, dat hij zich genoodzaakt zag vernielingen aan te richten, doch dat hij de schade zal vergoeden! Gerrit de Stotteraar, wiens eigen lijke naam Gerrit Blom is, is er klaar blijkelijk in geslaagd ijzerzaagjes te verbergen, want de tralies van zijn celraampje *%ijn doorgezaagd. De laatste keer dat de politie hem Of een wilde achtervolging te pakken kreeg hij probeerde vergeefs de sterke arm te ontkomen door een water over te zwemmen vond men zaagjes in zijn schoenzolen, die hien er voor hem uithaalde.... Het ging hem goed in het leven Gerrit wachtte sindsdien in het Huis van Bewaring op de berechting Van een groot aantal insluipingen, welke hij op zijn geweten heeft. Vol gens schatting van de politie was zijn activiteit zeer groot. Twee of drie diefstallen per dag was wel ongeveer *fjn gemiddelde. En hoewel hij nim mer sensationele kraken zette, bracht zijn „handwerk" hem zoveel op. dat na zijn arrestatie twee schuilplaatsen vol gestolen goed werden ontdekt, terwijl Gerrit bovendien in het bezit bleek te zijn van een auto en een flinke bankrekening. DRAGERS VAN BEGRAFENIS VERENIGING STAAKTEN... In Oisterwijk (N.B.) heeft zich aan het begin van deze week een eigen aardige staking voorgedaan. De dra gers van het R.K-Jaegrafenisfonds wei gerden n.1. het stoffelijk overschot van één der inwoners naar de begraaf plaats te begeleiden, omdat zij naar hun mening te weinig betaald kre gen voor dit werk. Het begrafenisfonds heeft daarop anderen verzocht de overledene naar zijn laatste rustplaats te brengen en heeft nadien nog een tweede maal een beroep moeten doen op niet-me- dewerkers van het fonds. Daarna is het conflict bijgelegd. Zijn beide vorige ontsnappingen wa ren respectievelijk uit het politiebu reau Stadhouderskade en Spaarndam merstraat. weerbericht WISSELEND BEWOLKT Langs de kust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige wind tussen Noord en West, Wisselend be-, wolkt met enkele verspreide buien Weinig verandering in temperatuur. In geheel Frankrijk zijn thans de ambtenaren in staking om loonsver hoging. Gisteren was het een gulden dag voor (ondeugende) reizigers: er werd nagenoeg niet „gevisiteerd" door "de douane! Te Milaan hebben de 25.000 arbei ders va'n de reusachtige Breda-fa- brieken alle fabrieksgebouwen bezet, omdat 1600 van hen ontslag hadden gekregen. In het Zwitserse plaatsje Oberarth is een springstoffenfabriek in de lucht gevlogen. Er zijn minstens 8 doden Bij Frankfort is een Amerikaanse Dakota neergestort. De drie leden der bemanning kwamen om het leven. De Britse veldmaarschalk Lord Wavell was gis.teren even in ons land op doorreis naar Duitsland, waar hij zijn oude Schotse regiment „The black watch" gaat opzoeken. Nederland heeft met de Sovjet- zóne van Duitsland een handelsover eenkomst gesloten, die een aanzien lijke uitbreiding van het handelsver keer waarborgt. EINDE VAN DE OORLOG KWAM VOOR HEN HEEL LAAT Twee Japanse soldaten die bijna 4 jaar in de wildernis van het eiland Guam hebben geleefd, vernamen en kele weken geleden uit een oude krant dat de oorlog voorbij was. Ze zijn nu in Japan teruggekeerd en volgens hun zeggen houden zich nog een 20-tal soldaten in de wildernis op. Die twin tig weten nog steeds niet, dat het vrede is geworden.... De Jappen leefden van klein die ren, noten en tropisch fruit. De Engelse minister van Transport heeft de nieuwe weg, die Wembiey Park Station en het Empire Stadion te Wembiey verbindt Olympische weg geheten officieel geopend. Links Lord Burghley van het Olympi sche Comité en de burgemeester van Wembiey kijken toe hoe de minister Alfred Barnes de nieuwe weg officieel opent. Inhoud van nola's aan Moskou bekend Bespreking tussen vier betrokken landen verlangd, doch voor alles einde' blokkade Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk hebben de inhoud bekend gemaakt van de tot Moskou gerichte nota's inzake de toestand in Berlijn. Zo men 'weet werden deze nota's vrijwel gelijktijdig aan de betrokken ambassa deurs van de SowjetTJnie overhandigd. Het zal thans van het antwoord" van Moskou afhangen of er aan de „buitengewone ernst van de interna tionale toestand, ontstaan door de door. de Sowjet-Unie ingestelde ver- keersbeperkingen, die een hoogtepunt vormen in de blokkade van de Britse, Amerikaanse en Franse sectoren van Berlijn", een einde komt. In deze vorm richt de Britse nota vrijwel gelijkluidend aan die van de Ver. Staten en Frankrijk zich tot Moskou. „De rechten van Engeland als één der bezettende mogendheden in Ber lijn zijn ontstaan door het algehele verslaan en de onvoorwaardelijke overgave van Duitsland", aldus de nota. De bezettingszones en de secto ren van Berlijn zijn volgens een in ternationale overeenkomst tussen En geland, Frankrijk, de Sowjet-Unie ëh de V. S. vastgesteld;. Deze landen brachten het vier-mo- gendhedenbestuur van Berlijn tot stand op basis van vriendschappelijke samenwerking, waarnaar de Britse regering blijft streven. Deze over eenkomsten hielden het recht tot vrije toegang-tot Berlijn in en dit recht is reeds sinds lang bevestigd dpor ge woonte. Stalin had de verzekering ge geven, dat alle nodige maatregelen getroffen zouden worden om het plan uit te voeren en hierdoor werd de overeenkomst aangaande de bezetting van Duitsland en Berlijn van kracht. De rechten van de Britse regering op de door 'haar ingenomen positie in Berlijn berusten dus op precies de zelfde gronden als die der Sowjet- Unie. Het is onmogelijk de laatste te bevestigen en de eerste te ontkennen. Iedere andere uitlegging zou de schending betekenen van alle wetten der redelijkheid en van alle bestaan de beginselen van internationaal ge drag. De Britse regering verklaart, dat noch dreigementen, pressie of een andere actie haar er toe zal brengen afstand te doen van haar rechten als bezettende mogenheid en hoopt, dat de Sowjet-regering op dit punt geen twijfel koestert. „Onduldbaar, maar we willen praten" De Britse regering deelt nu met de regeringen van de VS en Frankrijk de verantwoordelijkheid voor het lichamelijk welzijn van 2.400.000 men sen in de Westelijke sectoren van Ber lijn. Tot de bevolking behoren honderd duizenden vrouwen en kinderen, wier gezondheid afhangt van faciliteiten voor de aanvoer van voedsel, medica menten en andere goederen. Het is onduldbaar, dat enige be zettingsautoriteit aan de bevolking van Berlijn een blokkade oplegt, zo gaat de nota voort. De Brise regering acht zich dan ook verplicht er op aan te dringen, dat in overeenstemming met de bestaande overeenkomsten maatre gelen getroffen zullen worden om het vrije'verkeer van goederen en perso nen tussen Berlijn en de Westelijke zones volledig te herstellen. De Britse regering wijst het uitoe fenen van druk van de hand als me thode om onenigheden uit de weg te ruimen. „Dergelijke geschillen moeten door middel van onderhandelingen opge lost worden of door middel van een der andere vredelievende methoden, waarin artikel 33 van het Handvest voorziet, in overeenstemming met ze wederzijdse belofte als medeleden van de Verenigde Naties". Aan 200 Nederlanders werden in de Ridderzaal te 's Gravenhage onder scheidingen uitgereikt voor hun daden tijdens de oorlog, voornamelijk in het verzetswerk verricht. Uit handen van de Britse ambassa deur, Sir Philip Nichols, ontvangt Vice-Admiraal N. A. Rost van Ton ningen de Honorary Commander of the Order of the British Empire. (Mili tary Division). „Om deze redenen is de Britse re gering bereid deel te nemen aan be sprekingen tussen de vier geallieerde bezettingsautoriteiten te Berlijn ten einde welk geschil ook op te lossen. Vóór alles is echter nodig, dat de verbindingswegen en het verkeer van goederen en personen tussen de Ame rikaanse, Britse en Frarfse. sectoren van Berlfjn en dê Westelijke zones ge opend worden. Blokkade knijpt De bewoners van West Berlijn voelden intussen voor de eerste keerN de volledige druk van de Sovjet blok kade, toen de trams en ondergrondse treinen ophielden te rijden. Slechts één op de vier straatlantaarns brandt en particulieren kunnen slechts twee urn na het invallen van het duister electViciteit gebruiken. Geallieerde functionarissen hebben voorspeld, dat de drestische electricïteitsbeperkingen Mfucten leiden tot een vrijweL.volledig stilleggen van de industrie en massa werkloosheid in de Westelijke sec toren van de stad. Dé abnormaal slechte weersomstan digheden hebben de opvoering van de intensiteit van het luchtverkeer ver hinderd. Vooral de Britse organisatie is er door getroffen want de voornaamste basis voor de Britse luchtoperaties, „Wunsdorf" is door de aanhoudende regenval in een moeras herschapen. Bovendien moet thans een deel van de beschikbare laadruimte worden ge bruikt voor het transport van genera toren, die door de uitschakeling van het Berlijnse stroomnet dringend nood zakelijk zijn geworden. NATIONAAL INKOMEN IN VER. STATEN DRIEMAAL HOGER DAN IN 1940! Hét. nationale inkomen in de Ver. Staten zal in 1949 het fabeiachtige bedrag van ruim 224 milliard dollar bereiken. Dit cijfer is driemaal hoog dan in 1940 (78.3 milliard) en ook belangrijk hoger dan in 1947 (bij na 197 milliard) en in 1948 (raming ruim 210 milliard). Behalve „lekker" ook „goed"... Het was ongetwijfeld Neerlands „lek kerste" examen, dat Donderdag eh Vrijdag in de bakkerij van de Am bachtsschool^ werd afgelegd. Achttien aankomende banketbakkers demon streerden daar hun kunnen aan de examinatoren, de heren J. M. Lentink uit Voorburg en D. J. Stoop uit Brum- men, in hun poging het zozeer door hen begeerde diploma van derde be diende machtig te worden. Zij hebben daarvoor de normale 2- jarige cursus doorlopen en waren nu in staat om aan de eisen van dit exa men, dat onder auspiciën staat van de VBOB, de Vereniging tot Bevorde ring van het Onderwijs van de Ban ketbakkers, te voldoen. De exameneisen waren vrij zwaar. De jongens moesten*»de volgende proe ven doen: beslag maken voor een taart, de taart opmaken met het op schrift „Welkom", soezen maken, har de Weener gebakjes fabriceren, en verder nog Brussels banket, en boter- janhagel klaar maken. Maar daar Een voor de lezers zeer aantrekkelijke rubriek in de provincie-dagbladen vormt steeds de afdeling kleine ad vertenties .Het doet ons genoegen thans te kunnen mededelen, dat wij er in geslaagd zijn de basis te leggen voor een aanzienlijke vergroting van deze aantrekkelijk heid! Met ingang van Woensdag 14 Juli zullen alle bij ons binnenkomende kleine advertenties verzameld onder de naam OPDUIKERTJES, worden geplaatst in alle uitgaven van de Noordhollandse Pers 1945, te weten het dagblad „De Vrije Alkmaarder", het dagblad „De Nieuwe Sehager" en bet nieuwsblad „Herrijzend Wieringermeerland". Uw OPDUIKERTJE komt hierdoor vrijwel huis aan huis in Alkmaar en wijde omgeving en in het gehele Noorderkwartier èn in de Wieringermeer- polder. Tenminste 40.000 lezers kunnen van de in houd kennis nemen Bij de calculatie van de te berekenen prijs streef- den wij naar een zoo laag mogelijk tarief. Wij konden deze prijs stellen op één daalder, EEN GULDEN VIJFTIG! Voor -dit bedragje kan men maximaal vier regels laten plaatsen, elke regel méér berekenen wij tegen f 0.25. Men kan ook OPDUIKERTJES onder nummer opgeven: inkomende brieven worden dan onzer zijds doorgezonden. Voor elk OPDUIKERTJE onder nummer bereken»" wij echter f 0.25 extra. Teksten voor OPDUIKERTJES moeten op Dinsdag of op Donderdag 's middags 2 uur in het bezit van onze administratie zijn. De op of voor Dinsdag ontvangen teksten worden in alle bladen op Woensdag geplaatst, bij ontvangst tussen Dinsdag en Donderdag volgt plaatsing vóór <jf op Zaterdag Wij zijn er van overtuigd, dat deze nieuwe regeling de rubriek OPDUIKERTJES een grote populariteit zal bren gen. Denkt aan deze goedkope mogelijkheid, indien U personeel of een betrekking zoekt, Iets hebt verloren, iets te koop vraagt of iets aanbiedt, enz. En denkt er ook aan. steeds de OPDUIKERTJES even door te zién: U roekt! blijft het niet bij. De geëxamineerden moéten bovendien nog iets afweten van de vaktheorie en de warenken nis. Dat zovelen geslaagd zijn (de eerste dag reeds allen) is voor het grootste deel te danken aan de toegewijde en bekwame leiding van de leraar, de heer J. J. Pels, onder wiens toezicht de jongens twee jaar hard hebben ge; studeerd en gewerkt. Natuurlijk zijn de geslaagden er nu nog niet. Als zij drie jaar in het vak zijn geweest en de leeftijd van 19 jaar hebben bereikt, kunnen zij examen doen voor tweede bediende en als zij vier jaar in het vak zijn geweest en' 21 jaar oud zijn kunnen zij het examen voor eerste bediende afleggen. En als zij dat achter de rug hebben, dan krij gen zij nog een zwaar examen voor het vestigingsdiploma. Ook voor die genen, die geen school hebben gelo pen, maar zich i. d. practijk hebben be kwaamd, bestaat de mogelijkheid de verschillende diploma's tc behalen. Zij kunnen zich daarvoor wenden tot het Centraal Bureau der VBOB te Voor hout. Binnen enkele dagen zal de olympi sche fakkel in het Zuid-Griekse dorp Olympia worden aangestoken en haar reis naar hét Wembiey stadion te Lon den dwars door Euïopa, beginnen. Zeventienhonderd estafette lopers zullen het vuur op deze tocht om beurten van elkaar overnemen. De fakkel zal 15 Juli a.s. om ongeveer 12 uur 's middags haar reis beginnen en gedragen worden door Griekenland België en Zuid-Engeland naar het Wembiey stadion, waar op Donderdag 29 Juli 's middags om kwart voor vier de laatste loper zal aankomen om het Olympisch vuur, dat gedurende de Spelen in het Stadion zal branden te ontsteken. 1 Ook" de Britse marine zal een aan deel hebben in deze estafette van Olympia naar Londen. Omda't de rou te door de Qalkan niet veilig is, zal de loper die in Korfoe aankomt 't vuur overgeven aan 't Britse fregat d^hitesand", dat, met 'n speciale gas brander uitgerust t vuur over de Adri atische zee naar het Italiaanse plaatsje Barin zal brengen. Ook de tocht over het kanaal zal met een Britse oorlogs bodem geschieden. Elke estafette loper, die hét vuur draagt, zal zijn fakkel als souvenir in zijn bezit mogen, houden en verder zullen in- ieder land, waar het vuur door zal trekken, als geste van het Organiserend Comité der Spelen twee fakkels worden overhandigd aan de secretaris vafl het landelijk Olympisch comité, één voor hem en één voor de voorzitter. In het bekken van de fak kels staat de volgende inscriptie: Veertiende Olympiade, 1948: Olympia Londen, met dank aan de drager. Verschillende plechtigheden zullen tijdens de fakkelloop plaats hebben, o.a. te Olympia, Athene, aan het graf van Baron de Ccubertin te Lausan ne en te Brussel aan het graf van de onbekende soldaat, terwijl ook de stad Dover het vuur op plechtige wij ze zal inhalen. Het Olympisch vuur is symbolisch voor de geest der spelen en de eer om het laatste stuk tot in het Wem- bleystadiöft af te leggen, zal ten deel vallen aan een nog onbekend athleet, die op grond van zijn physieke ver schijning en sportieve prestaties als vertegenwoordiger van de geest der jeugd zal worden gekozen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1