JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Hing Heemskerck's schilderij nooit in Alkmaar? agenda HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Misschien kunnen onze documenten meer licht brengen Ken zal zich wellicht herinneren, dat wij destijds een artikel publiceer- den over een schilderij, dat in 1566 door de beroemde kunstschilder Maer- ten van Heemskerck voor de Groote of Sint Laurenskerk te Alkmaar werd vervaardigd en dat tenslotte in Zwe den terecht kwam, waar het nu nog wordt bewaard in de Lutherse Dom kerk van de stad Linköping. De Deense journalist, de heer Ey- vind Rafn, ontdekte, dat de Zweedse historici en kunstkenners er over de geschiedenis van dit schilderij een mening op na hielden, die geheel af week van de Hollandse lezing. De heer Rafn stelde zich, zoals wij reeds eerder meldden, in verbinding met de aartsbisschop van Zweden en deze deelde mede, dat hij een onder- soek naar de beschikbare gegevens zou laten instellen. Door een bespreking met alle predi kanten in de omgeving van Upsala heeft de eerste uitslag van dit onder zoek enige tijd op zich laten wachten. De bisschop van de Lutherse Dom kerk in Linköping, dr. Ysander, heeft nu de heer Rafn telefonisch laten we ten. dat het oude schilderij nooit in de Sint Laurenskerk is opgehangen,, maar dat de schilder Maerten van Heemskerck zijn werk aan de toen malige koning van Zweden, Johan de Derde heeft verkocht. Ook dit blijkt wederom niet over een te stemmen met de Hollandse zienswijze. DE DOCUMENTEN Immers, in ons land is men van me ning, dat het schilderij eerst in de Sint Laurenskerk op het hoofdaltaar heeft gehangen, tijdens de beelden storm in veiligheid werd gebracht, naar Rusland werd verscheept en daarna, wegens een schipbreuk, in Oudharspel Banne-vergadering Donderdagmiddag vergaderde het Dagelijks Bestuur met de Hoofdinge landen van de Banne „Oudkarspel" in de zaal van de heer v. Liempt. Na opening door de voorzitter, de heer Kroon, werd naar aanleiding van de notulen een vraag gesteld,over de toestand, waarin sommige hoofd sloten verkeren. Men zal de nala- tigen aanschrijven een en ander voor de herfstschouw in orde te maken. Uit de rekening bleek het volgende: Ontvangsten f 16861,25, waarvan door de omslag f 14988.34 opgebracht. De Uitgaven bedragen f 15845,54, batig saldo dus f 1015.64. De begroting van 1948 vertoonde in hoofdzaak hetzelfde beeld als vo rige jaren. Wegens het bereiken van de leef tijdsgrens werd in de plaat3 van de heer Kroon de heer P. Gelder geko zen met 8 tegen 3 stemmen. Door de voorzitter werd er op gewezen, dat het Geestmerambacht nu de laat ste grote polder is, waarin de Bannen nog bestaan. Door de heer Kalver- dijk werd dit nader toegelicht en de verwachting uitgesproken, dat over enige tijd ook de bestaande toestand in het peestmerambacht zal worden gewijzigd. De kleinere polders zullen echter als zelfstandig waterschap blijven voortbestaan. De nieuwe regeling zal een schouwcommissie in het leven roepen, welke uit schouwheren zal be staan. Hierdoor zal wel een admini stratieve vereenvoudiging verkregen worden, maar of de kosten lager zul len zijn, staat nog te bezien. Bij de rondvraag vroeg (je heer Kalverdijk Jaandacht voor enige noodzakelijke baggerwerkzaamheden, terwijl de heer Lambertschaag maatregelen verzocht tegen kroos en waterplanten. Nadat de heer Kroen nog het waterpeil ter sprake had gebracht werd deze ver gadering gesloten. handen van koning Johan de Derde kwam. Deze eigende zich het schilde rij toe als „strandvondst" en schonk het omvangrijke en ko&tbare werk aan de Domkerk te Linköping. De heer Rafn heeft de bissghop da delijk, in een telefonisch onderhoud, gezegd, dat hij in de oude documenten in Alkmaar duidelijk het een en ander over contracten kon lezen. Over het bedoelde schilderij heeft men met Heemskerck enige contracten opgemaakt. Het ene was een over eenkomst tussen de schilder en de kerkmeesters, het andere een contract tussen Heemskerck en de burgemees ter Jan van Foreest. De kunstschilder-heeft ook geld ge had' voor zijn werlc en men kan In de oude documenten ook lezen, dat hij verplicht was, alleen goede kleuren te gebruiken en dat zijn knecht van de burgemeester geld gekregen heeft om in de kerk te onderzoeken, hoe hoog, hoe lang en hoe breed het altaar was. Met deze gegevens is hij naar de schilder gereisd. Op het laatste contract werden bo- vendien-door Heemskerck veranderin gen aangebracht. Hij wilde geen con tant geld meer ontvangen, doch hij had liever f 24 per jaar ineens, zolang hij leefde. Binnenkort zullen wij waarschijnlijk in staat zijn, om meer gegevens te pu bliceren over dit belangwekkend the ma. Hoe moeilijker het zal zijn om vast te stellen welke visie de Hol landse of de Zweedse juist is, des te interessanter worden in elk geval de bijzonderheden in dit internatio naal debat, dat reeds gaande is. Wie weet, zal het gesprek nog eens leiden tot de volledige waarheid of, mis schien, tot een andere gebeurtenis, die voor Alkmaar misschien van een grote cultuur-historische waarde zou zijn. BETER DAN OOIT WEEK TERUG NAAR OOSTENRIJK Een van de pleegouders der Ween- se kinderen die Donderdagmiddag weer naar hun vaderland terug moes ten en die het transport tot Arnhem vergezelde, schrijft ons nog o.m. het volgende: Wij kunnen wel zeggen, dat ons het afscheid op het station in Alkmaar zwaar viel. Velen, zowel vrouwen ais mannen, stonden te huilen.'Doch met de kinderen was het nog erger. Zeer velen wilden niet terug, wilden lie ver in Holland blijven, anderen wil den wel, even naar vader en moeder doch dan weer zo gauw mogelijk te rug maar dat gaat nu eenmaal niet. In Arnhem kwamen alle kinderen in het vroegere hotel Sonsbeek bijeen, waar zij door een aantal doktoren en verpleegsters onderzocht en gewo gen werden. Zij werden nog één nacht bij pléegouders fu Arnhem onderge bracht en Vrijdag te 10 uur voormid dag zijn ze met een speciale Rode- Kruistrein naar Oostenrijk vertrok ken waar zij Zaterdag zullen arrive ren. Gedurende de avond en nacht werd de bagage door de douane gecontro leerd, aangezien slechts datgene mee genomen mocht worden, dat voor de kinderen was en een rantsoen levens middelen voor hoogsten één week. Dit om te verhinderen, dat de één meer zou hebben gekregen dan een ander en eventueel „ruilen" te voor komen. In September a.s. zal waarschijnlijk een nieuw transport 'kinderen naar Holland komen. Dit is'echter nog in voorbereiding. (w.g.) M. B. Wij ontmoetten: Mr. Buiskool Door de Ridderstraat gaat een grijze auto, een mooie, nieuwe Pontiac, het nummerbord is blinkend wit, met zwarte cijfers en letters: S.M.E. 812. Achter het stuur zit een man, ge kleed in een grijs pak, op het hoofd een bruine hoed; een onzer vangt een glimp van de bestuurder op, hij kijkt nog eens naar de voorbijschietende wagen, rent de deur uit, springt op de fiets en rijdt de wagen achterna. Gelukkig heeft die auto op de Laat en in de Langestraat niet zo'n grote snelheid, men kan hem gemakkelijk volgen en als de chauffeur hem later in een van die smalle straten aan de kant van de weg heeft gezet, duurt het niet zo lang, of er wordt aan zijn portier getikt. De man doet open, hij kijkt verwon derd naar degene, die hem aanspreekt, even lacht hij en als de ander een blocnote uit zijn zak heeft gehaald, doet hij het portier wat wijder open en geeft te kennen, dat hij zal ant woorden op de vragen, die hem wor den gesteld. Op één voorwaarde na tuurlijk. Hij voert zijn vrienden door de stad, die hij van vroeger nog heel goed kent, hij heeft weinig tijd. De een heeft zijn eerste vraag al gesteld, de ander geeft dadelijk het antwoord. Dat antwoord komt van mr. J. Buiskool, president van het Hof van Justitie in Suriname en waarne mend gouverneur van dat land. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat mr. Buiskool uit Schagen naar de West vertrok, verleden jaar keerde hij weer terug als voorzitter van de Su rinaamse delegatie, die in Den Haag deelnam aan de Ronde Tafelconferen tie. Na de besprekingen is hij weer naar Suriname gegaan en drie weken ge leden kwam hij weer in ons land als lid van de Redactie Commissie voor de aanstaande Ronde Tafel conferentie tussen Nederland, de Nederlandse An tillen en Suriname. Mr. Buiskool woont op het ogenblik tijdelijk in Wassenaar, dikwijls is bij echter in de streek tussen Alkmaar en Schagen, „want het bloed kruipt toch, waar het niet gaan kan", vindt hij. In Noordholland wonen zijn vrien den en daar komt hij nog graag. Wij willen mr. Buiskool niet langer op houden op zijn tocht door Alkmaar, wij danken hem voor dit blilcsem-ln- terview en de Pontiac rijdt verder. Zu idscharwoude NIEUWE MACHINIST Bij de polder Geestmerambacht (Oostdijk en Molengeerzen) is als machinist benoemd de heer J. Silver van Winkel, thans machinist bij de Waard- en Groetpolder. ALS DE WIJN IS IN DE MAN Onder invloed van geestrijke drank kreeg de 74-jariga J. M. ruzie met zijn mede ingezetene P. K. De ruzie liep zo hoog. dat het niet bij woorden bleef en de vuisten er bij te pas kwa men. De politie heeft daarna de vechters baas onder handen genomen. ve JSiedorp SCHOOLREISJES WEER ACHTER DE RUG. De schoolreisjes voor de Niedorper jeugd zitten er voor dit jaar weer op. Als laatsten waren de jongens en meisjes der 4e en 5e klasse aan de beurt. Via Amsterdam ging de reis naar Schiphol. (De bus van Peereboom kan Schiphol zo langzamerhand wel zonder chauffeur vinden!) Vooral de jongens genoten geweldig van die grote vliegtuigen. Terug werd Velser- end aangedaan, waar ondanks 't „fris se" zomerweer volop pret gemaakt is. In de beste welstand werd N. Niedorp weer bereikt, waar vele ouders hun spruiten stonden op te wachten, waar na al spoedig de grote verhalen los kwamen. 3. Meneer Trapman willigde al de dwaze dingen, die Jimmy eiste, maar in, want hij was natuurlijk 'al3 de dood zo bang, dat Jimmy er op een goede dag vandoor zou gaan Hij liet hem altijd maar in een landauer rondtoeren en hij vond het vaak goed, dat de aap niet brood met een likje jam at, maar een volle pot jam bij een korstje brood. Dit alles tot grote ergernis van mevrouw Trapman, dia niet zo erg op de aap gesteld was en die het bovendien goed moest vinden, dat Jimmy bij de familie aan tafel at. Bergen Lach-deviezen met Heintje Davids Ook in Bergen heeft het befaamde ensemble Ferry met z'n zeer goed verzorgde programma triomphen ge oogst. De zaal van de Rus was totaal uit verkocht en velen móesten teleur ge steld huiswaarts keren. Over Heintje Davids zullen wij dit keer niet schrij ven daar onze krant over haar recent optreden in Alkmaar reeds uitvoerig scheef (Woensdag j.1.) Wel willen wij aandacht wijden aan de anderen. Zij hadden de zware taak immers een veel-eisend publiek te boeien wan neer „Heintje" niet op de planken was. En dat is hun gelukt. Geestig annonceerde Ferry, de populaire tekst en toondichter, de verschillende num mers en uitstekend ook was het virtu oze pianospel van Co van der Heide- Wijma. Tini Lavell was in de schets „de Gastronoom", gespeeld met haar echt genoot (Ferry) vermakelijk, evenals in het leuke liedje „Wat zou U daar van denken" Zij gaf trouwens meer blijken van haar veelzijdigheid. De Annabelle's waren het best in „Zang en dans in topvorm". Balsamo en zijn „lady-assistent" ten slotte bewezen geheel in dit gezelschap thuis te horen. Hij verblufte met zijn manipulaties, zij vooral door het gracieus dragen van haar bewonde renswaardige toiletten. „De Paradijsvloek" Het zal niemand verwonderen, dat de Rergense Spelers hun groot succes iet vorige' seizoen, de „Paradijs- i" van Alphonse Laudy hebben gekozen voor de openingsvoorstelling van.;het thans aangebroken seizoen op 14 Juli a.s. Velefi, die het vorig jaar niet in de gelegenheid waren dit stuk te gaan zien, kunnen dit nu doen, ter wijl nieuwe gasten ook zullen kun nen genieten van het aangrijpende spel van eenvoudige amateurs, die zich op niets anders laten voorstaan dan hun liefde voor goed toneel en hun edele bedoelingen een zuiver spél op te voeren. De welbekende auteur Alphonse Lau dy, de schrijver van dit treurspel, was zeer verheugd over de interpretatie van de Bergense spelers, die hij een der beste kon noemen, welke hij ge durende een kwart eeuw kon aan schouwen. Het VW-bestuur en de regisseur, de heer Haakman, hopen, dat de voor stelling precies om half acL. kan aan vangen, daar het binnenkomen van laatkomers een storende invloed heeft op spelers en spel en voor de aanwe zigen zeer hinderlijk is. Toeganskaar- ten (ook in voorverkoop) zijn tegen billijke prijzen verkrijgbaar aan het WV-bureau en bij de boekhandelaren Zondag 25 Juli heeft de première plaats van een geestig blijspel, even eens van een Nederlands auteur, n.L „Don Quichot op de bruiloft van Ka macho" van .Pieter Langendijk. Over dit bij uitstek voor het openluchtthea ter geschikte spel volgen hier ter zij- ZONDAG 11 JULI 1948 Hilversum II 415 m. 8.00 Nieuws 8.30 Hengelpraatje; 8.40 „In termezzo" o.l.v. J. Corduwener; 8.15 Men vraagt wij draaien; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Zangkoor „Stem des Volks";' 10.22 Vioolvoor dracht; 10.40 Voordracht; 11.00 Om roeporkest; 12.00 Metropoleorkest; 12.30. Zondagsclub; 12.40 De Minstre len; 13.00 Nieuws; 13.15 Twillight- serenaders; 14.05 Boekenhalfuur Dr. Ritter; 14.30 Kamerorkest met viola da gamba; 15.45 Filmpraatje; 16.00 The Skymasters; 16.30 Sportflitsen; 17.00 Dameskoor „Arti"; 17.15 Mu- ziekver. „Eensgezindheid"; 17.30 kwartet Jan Corduwener; 17.45 Sport 18.00 Nieuws; 18.15 Boekbespreking: 18.30 VPRO-uitzending; 19.00 Studio- dienst IKOR; 20.00 Nieuws; 20.15 Jo- hann Strauss-programma door Phil- harmonisch Orkest; 21.00 Annie Woud, alt en Johan Otten, piano; 21.30 „Doorlopende voorstelling", hoorspel; 22.15 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Bekende melodieën. Hilversum I 301 m. 8.00 en 9.30 Nieuws; 8.25 Hoogmis; 9.45 Ned. ka merkoor; 10.00 Remonstrantse kerk dienst uit Bergen aan Zee; 11.30 Mu ziek van- Bach (cantate no. 78) en van HSndel; 12.35 Orkest zonder naam (vervolg 13.20)'13.00 Nieuws; 13.40 Deel 15 van „Spineuza"; 14.00 Viool en piana; 14.30 „Hohe Messe" van Bach, concert uit Naardens Gro te Kerk in het kader van Holland Festival; 17.00 Ger. Kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Gewade muziek; 19.15 „Kent gy Uw bijbel?"; 19.30 Nieuws 20.00 Concert t.g.v.; Guldensporenslagherdenklng, relais v. Belg. R.O.; 20.40 Deel 2 van hoor spel „Grote verwachtingen"; 21.30 Omroeporkest; 22.07 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcert (Bach en Schubert). MAANDAG 12 JULI 1948 Hilversum II 415 ni. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 Vrolijke muziek; 8.18 Lichte morgenklanken; 9.35 Str. kwartet van Schubert; 10.00 Morgen wijding VPRO; 10.20 Operette-klan ken; 10.30 Voor de vrouwen; 10.45 Progr. voor zieken; 11.15 Liederen van Mozart en Rossinl 11.35 Lezing over verkoopkunde; 12.00 Stradiva- sextet; 12.38 Rhythmisch muziek; 13.00 Nieuws; 13.20 Vaudeville-orkest 14.00 Cello en piano;14,49 Residen tie-orkest: 3e symphonie van Ortell; 15.20 Hoorspel; '16.15 Frans opera programma; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Johan Jonj?, orgel 18.00 Nieuws 18.20 Radio-orkest van Beromunater; 19.00 Zuid Afr. programma; 19.30 Meester-trio; 20.00 Nieuws; 20.1- o:n- gen van de dag ;20.20 Residentie-or kest o.a. Schuberts Onvoltooide; 21.20 Lezing over vioolbouwers; 21.40 PS- cabaret, actuele kanttekeningen 22.10 22.10 Lezing door Mr. G. J. v. Heu- ven Goedhart; 22.25 Lichte klanken Metropole-orkeBt; 23.00 Nieuws 23.15 Ernstige avondklanken: o.a. ture Egmont. Hilversum 415 m. 7.00 eu 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Pianowerken van Schuman; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Gram.; 10.15 Sym- phonie-orkest; 10.30 Ger. morgen dienst; 11.00 Muziek van Handel; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Zangvoordracht; 12.00 NBC- symphonie-orkest o.Lv. Arturo Tos- canini; 12.33 NCRV-koor; 13.00 Nwa. 13.15 Mandolinata (raadselconcert); 13.45 Piano-duo Mereton en Kayf 14.00 Schooluitzending; 14.35 Piano voordracht; 15.00 Holanda-sextetf 15.30 Oude Ned. muziek; 16.00 Bij bellezing; 17.00 Voor kleuters; 17.15 Blaaskwintet met piano; 18.00 The Melachrino-strings; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkr. progr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespr. „Conflict met Rome"; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Tent. „De Ned. Vrouw"; 20.00 Nieuws; 20.15 Zomeravond kerkconc.; 21.05 Swee- linck-kwartet; 21.40 Pop. orgelbespe ling; 22.10 Met band en plaat; 23.06 Nieuws; 23.15 Boston Symph. orkest. VICTORIA THEATER: Voor beulen geen genade; met Brian Donlevy, An na Lee en Walter Brennau. Toegang 18 jaar. Voorstellingen, dagelijks 8 uur Zaterdag 7 en 9.39 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.3Ö uur. Woensdagmiddag 2.30 u A. B. T.: Rintintin als detective; Als tweede hoofdfilm Stan Laurel en Olivier Hardy in Pantoffelhelden. Da gelijks 8 uur Zondag 2. 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. CINEMA THEATER: Ergens in Chi na; met Alan Ladd en Lourette Young Voorstellingen dagelijks 8 uur. Zater dag 7 en 9.30 uur Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur Woensdag 2.30 uur Toe gang 18 jaar. ner tijd nadere bijzonderheden. „De Paradijsvloek" zal worden ge geven op 14 Juli en 15 Augustus en „Don Quichot" op 23 Juli, 4 en 25 Aug. HARMONIE THEATER: Paul Vlaan deren trekt van leer; met Dinah She- ridan en John Bentley. Dagelijks 6 uur Zaterdag 7 en 9.30 uur Zondag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur. Toegang 1f jaar. DE RUSTENDE JAGER BERGEN Zaterdag en Zondag „Mannen van Jongensstad" met Spencer Tracy en Micky Rooney. Toegang 14 jaar. Maandag, Dinsdag en Woensdag „Kim wil op de planken" met Deaa- ne Durbin en Charles Laughton Al le leeftijden. OPENLUCHTTHEATER Woensdag 14 Jolf „De Paradijsvloek" van Alph Lau dy door de Bergense Spelers. Regie J. A. Haakman. BERGEN Geboren: Anna C fiv P S Kuilborer M Stet Ondertrouwd: J Pot en G M van Regteren Aitena; C A Riesmeijer te Alkmaar en A E Es&n FEUILLETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - 83). „Ik sta versteld," zei hij, naar een bloemperk wijzen de. Whiteside keek en begon te lachen. „Dat is Zonderling," zei hij. „Wij schijnen in deze moordgeschiedenis niets te zien dan gele narcissen!" Het grote perk, waar Tarling op toetrad, was be zaaid met grote gevederde kelken, .die dansten en wiegden in de zacffte lentewind. „Hm!" zei Tarling. „Weet jij wat van narcissen, Whiteside?" Whiteside schudde lachend het hoofd. „Alle gele narcissen' zijn voor mij gele narcissen. Is Pr enig verschil in? Ik vermoed, dat dit het geval is." Tarling knikte. „Deze staan bekend als Gouden Sporen," zei hij „een soort, die zeer algemeen is in Engeland. De narcissen in Miss Rider's flat zijn een variëteit, bekend als de Kei- „Wel?" zei Whiteside. „Wel, zei de ander langzaam, „de gele narcissen die ik vanmorgen zag en die gevonden zijn op Lyne's borst. Waren Gouden Sporen." Hij knielde neer terzijde van het perk en begon de stengels opzij te buigen en nauwkeurig de grond te onderzoeken. „Daar heb je het," zei hij. Hij wees naar een dozijn afgebroken stengels. „Hier werden de narcissen geplukt, daar zou ik een eed op willen doen. Kijk, ze werden allemaal tegelijk afgeplukt. Iemand botfg zich voorover en trok een hand vol af." Whiteside trok een twijfelachtig gezicht. „Ondeugende jongens doen ook wel eens zo iets." „Alleen met- een 'tegelijk," zei Tarling, „en de bloe- mendieven van 'beroep zorgen er wel voor om op ver schillende'gedeelten van een perk te stelen, zodat het gemis niet door de opzichters van' hét park gemerkt wordt." „Dus je vermoedt ,?Ik vermoed dat degene, die Thornton Lyne ver moordde, het om de een of andere reden, die hem zelf het bes't bekend is, betamelijk vondfcom het lichaam -te versieren zoals het gevonden werd en de bloemen werden hier geplukt." „Dus ze zijn helemaai niet uit de woning van het meisje?" „Daar ben ik zeker van," antwoordde Tarling na drukkelijk. „Eigenlijk wist ik dit vanmorgen reeds toen ik de gele narcissen zag, die je meegenomen had naar Scotland Yard." Whiteside wreef ontsteld langs zijn neus. „Hoe verder deze zaak zich ontwikkelt, hoe raadsel achtiger het wordt," zei hij. „Hier wordt een man, een rijk'man, die blijkbaar geen bittere vijanden bezit, dood gevonden in Hyde Park, met een zijden dames-nacht hemd om de borst gewikkeld, vilten pantoffels aan de voeten en een Chinees opschrift in zijn zak en ver der, om de politie nog meer op een dwaalspoor te bren gen, met een bos gele narcissen op zijn borst. Dat was de daad van een vrouw, Mr. Tarling," zei hij plotseling. Tarling schrok. „Hoe bedoel je dat?" vroeg hij. „Het was de daad van een vrouw om bloemen op die \man neer te leggen," zei Whiteside kalm. „Deze nar cissen spreken mij van medelijden en beklag en mis schien van berouw." Een glimlachje vertoonde zich op Tarlings gelaat. „Beste Whiteside," sprak hij, „je wordt sentimenteel! En hier," vervolgde hij. opkijkende, „aangetrokken door de plaats, zien we een heer, die ik altijd schijn te moe ten ontmoeten Mr. Milburgh, geloof ik." Milburgh was blijven staan toen hij de detective zag en keek, alsof hij blij zou zijn geweest wanneer hij ongemerkt had kunnen verdwijnen. Maar Tarling had hem gezien en Milburgh kwam nader op zijn eigenaar dige, enigszins schuifelende wijze, hét gewone glim lachje op zijn gezicht en dezelfde onrustige blik in de ogen, die Tarling er al eens meer had gezien. „Goede morgen, heren," zei hij, mét een zwaai zijn hoed afnemende. „Is er nog niets gevonden, Mr. Tarling? „Ik verwachtte tenminste niet u hier te vinden van morgen!" lachte Tarling. „Ik dacht, dat u druk bezig was in het Magazijn." Milburgh was niet op zijn gemak. „Deze plaats heeft een bijzondere aantrekkingskracht voor mij," zei h(j met hese stem, „ik ik kan er niet van weg blijven." Hij sloeg voor Tarling's scherpe blik de ogen neer en herhaalde zijn vraag. „Is er nog nieuws?" „Dat moest ik u vragen," zei Tarling kalm. De ander keek op. 1 „U bedoelt over Miss Rider?" vroeg hij. „Neen mijn heer, er is niets ten hare nadele gevondgp en ik kan haar tegenwoordig adres niet te weten komen, ofschoon Ik er een nauwk^iyig onderzoek naar heb ingesteld. Het is zeer verwonderlijk." Er was een nieuwe toon in zijn stem. Tarling herin nerde zich da't Milburgh, toen Lyne vroeger met hem gesproken en beweerd had, dat het meisje zich schuldig gemaakt zou hebben aan beroving, zich gehaast had deze mogelijkheid te bestrijden. Nu was zijn optreden tegen het meisje wel niet bepaald vijandelijk, maar toch zo, dat het Tarling opviel. „Denkt u, dat Miss Rider enige reden had om weg te lopen?" vroeg de detective. Milburgh trok zijn schouders op. „In deze wereld," zei hij zalvend, „wordt men steeds weer bedrogen door mensen, waarop men vertrouwt."- Wordt vervolgd.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3