KORTmaarKRACHTIG N.-HOLLANDSE PERS 1945 „Nationaal kabinet" Ik ben geen gebroken man zegt de bemiddelaar Russen verboden gemeenteraad, voor Westelijke zones nog betalingen te doen 5E JAARGANG N° 1282 3h "Wij ontvingen de dag na» de verkie zingen twee brieven van lezers, die ons de vraag stelden of wij in verband met de uitslag de samenstelling van een nationaal kabinet wenselijk en mogelijk achten. Alvorens deze vraag te beantwoor den schijnt het ons gewenst de vraag aan te snijden, wat men onder een nationaal kabinet heeft te verstaan. Wij in Nederland' kennen deze iqftei hng uit de praktijk niet. In onze par lementaire geschiedenis hebben we beurtelings kabinetten van links en rechts gekend. Een kamp was rege ringspartij of* coalitie, het andere de oppositie. In die tijd hoorde men niet roepen om de instelling van een nationaal kabinet. Was de samenstelling van de kamer rechts, dan kwam er 'n rechts kabinet. Was de samenstelling links, dan regeerde links. Was de - samenstelling ongeveer in evenwicht, dan probeerde men het soms met een zakenkabinet. Sedert de opkomst van de socialistische be weging, en vooral toen deze een macht van betekenis in het land werd, ver anderde de scheidslijn. De term links rechts was niet meer te handhaven. Vlak voor de tweede wereldoorlog probeerde men het toen met een ka binet oP brede basis, waarin verschil lende partijen vertegenwoórdigd wa ren. Het had iets van een nationaal kabinet. Maar het was het niet. De ervaringen met dit kabinet opgedaan, zijn niet bijzonder prettig geweest. In Engeland kent men het nationale kabinet beter. Daar kreeft men er eni ge ervaring mee. In de spannendste tijden van de twéé wereldoorlogen beeft men daar natjonale kabinet- - ten gehad, en er moet bij gezegd wor den, dat ze goed functionneerd®, zo lang de noodtoestand voortduurde Maar ook niet langer. Een nationaal kaéinet wordt dus veelal ingesteld om aan een ernstige bedreiging van land én volk het hoofd te bieden. Doet deze toestand in Nederland zich voor? Wij ontkennen dit mét de grootste stelligheid, al heeft de ver kiezingsreclame ons wel eens willen doen geloven, (jat we *n afgrond dreigen te vallen. Van dit standpunt bekeken achten Wij een nationaal kabinet dus niet noodzakelijk. Wij zouden de vorming -van een nationaal kabinet ook niet wenselijk achten. In elk democratisch geregeerd land is een oppositie nodig als het zout in het brood. Hét bestaan van een oppositie is voor de regerende partij van een mousserende werking. De oppositie kan niet alleen remmend, ze kan ook stimulerend werken. We kunnen ons wel indenken, dat het voor de heren die nu in de oppo sitie zitten en die vroeger de lakens uitdeelden, niet prettig is om niet meer in het gestoelte der ere te zit ten, maar dat kan geen aanleiding voor ons zijn, om een nationaal ka binet te wensen. Ten slotte achten wij de vorming van een nationaal kabinet onder de huidige omstandigheden ook niet mo gelijk Er/is in deze verkiezingsstrijd van zoveel meningsverschil sprake ge weest, hét beleid der regering is zo danig gecritiseerd geworden, er deug de zo weinig van, dat er o.i. moeilijk sprake kan zijn van een gemeenschap pelijke weg, die regering en oppositie gezamenlijk zouden kunnen gaan. Door haar vergaande kritiek heeft de oppositie zich zelf de pas afge sneden. De KVP en de P. v. d. A. zouden een volledige ommezwaai moeten ma ken om in hét schuitje van de oppo sitie te land te komen. Wij achten dit onmogelijk. De oppositie op haar beurt zal ook niet mét het excuus kunnen aanko men: „Nou ja, we hebben wel veel gepraat, maar dat doe jc in verkie zingstijd nu eenmaal." Bij een nationaal kabinet heeft ons land geen belang; de uitslag van de verkiezingen wettigt het ook niet. De .egeringspartijen zijn tesamen nog sterk genoeg om op de ingeslagen weg voort te kunnen gaan. v. Z. DE KABINETSFORMATIE De prinses—regentes heeft Zaterdag -•> het Huis ten Bosch de vicepre sident van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en de voorzitters van de Tweede—Kamer fracties van de K.V.P. de P.v.d.A. en de A.R. partij ter conferentie ont vangen. - MAANDAG 12 JULI 1948 Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) b{J vooruitbetaling. Advertenties 14 et p. mjm., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur» J. v. Zoonen BureauRfHderstraat hoek Oudegracht •Tel. K 2200-397» Graaf Bernaaotie was op Schiphol Een legertje journalisten intervieuwde hem en Viruly Ondertussen is de strijd in Palestina weer ontbrand Precies kwart over vijf kwam Zon dagmiddag het witte vliegtuig van de Ver. Naties met het grote rode kruis aan de zijkanten boven Schiphol. Heel kort daarna verscheen graaf Berna- dotte, die op doorreis van Palestina naar Lake Succes Nederland aandeed, in een aparte loods, waar pers, foto grafen en filmmensen gereed stonden om hem „door te zagen", zoals dat in vaktermen heet. Met een lachend gezicht zei de graaf, toen de heer Plesman vroeg: „Wat is dit allemaal?", „Ziet u dat niet, het is de pers die mij wacht" Graaf Bernadofte kon echter niet veel meedelen. Nog altijd hoop! Sedert zijn vertrek had hij geen nadere berichten meer ontvangen, zo dat hy niet in staat was commentaar te geven op de gebeurtenissen van de' laatste 24 uur. Zijn voorstel tot een nieuwe wapenstilstand was gericht ge weest aan de Arabische staten afzon derlijk en de weigering van de secre taris generaal van de Arabische Liga achtte hij praematuur. Hij wilde eerst de antwoorden der verschillende sta ten afwachten. Hij bleef nog steeds hoopvol inzake de mogelijkheid tot vre de. Letterlijk zeide hij „mijn missie is nog niet geëindigd en van beide zijden heeft men de hoop uitgesproken dat ik voort zal gaan met mijn po gingen een oplossing te vinden". Wel achtte hij de huidige stand van zaken eer dieptepunt, „maar", zo voegde hij hieraan rik ben .geen gebroken man". Over één ding liet Bernadotte zich zeer positief uit: „Wanneer ik dit KLM-vliegtuig en deze bemanning niet tot mijn beschik king zou hebben gehad, zou ik niet in staat zijn gewee.st mij zo snel te verplaatsen en zo veel besprekingen te voeren. Ik heb de grootste lof voor Viruly en zijn mannen". Ook Viruly optimistisch De commandant van het vliegtuig, A. Viruly, vertelde, dat sedert de start van Schiphol 115 vlieguren waren ge maakt, hetgeen betekent, dat zij 20.015 km. hebben afgelegd. „Overal waar wij geweest zijn heeft men ons de service geboclen, die men ter plaatse geven kon en wij konden weer terugvallen op de gronddienst van de KLM voor de Indië vliegtuigen te Cairo. Wij heb ben slechts een keer met escorte ge vlogen en nimmer het gevoel gehad in gevaar te verkeren. Het ajtntal elkaar bestrijdende vliegtuigen is trouwens niet zo groot en er bestaat weinig ge vaar voor afweergeschut, omdat beide partijen in hoofdzaak alleen maar over lichte wapens beschikken. Marshall heeft verklaard, dat de te Washington gevoerde onderhandelin gen tussen de landen der West-Euro- pese Unie en de V. S. óver mogelijke Amerikaanse hulp aan de Unie van „voorbereidende aard" zijn. De Joego-Slavische gezant te Boedapest heeft bij de Hongaarse regering ge protesteerd tegen de „vervolging van Joego-Slaven in Hongarije, die wei geren de beschuldigingen van de Co- minform te onderschrijven". Een ongeluk bij de onbewaakte spoorweg overgang te Boxtel, waar een auto door een trein werd gegrepen, kostte aan twee personen het leven. In de Nederlandse filmstudio's te Dui- yendrecht zal een film in een Neder landse en Britse versie worden ge maakt naar een gegeven van Ben van Eysselstein. De titel is nog niet be kend, de Engelse titel luidt „But not in vai".Marshall heeft verklaard, dat hij in elk geval naar de Algemene Vergadering der V. N. te Parijs in September a.s. zal gaan. Aan de Harlinger visafslag werd dit seizoen 400.000 kg. ansjovis aangevoerd, meer dan ooit tevoren na.de afsluiting van de Zuiderzee. Na de eerste dag van de tenniswedstrijd om de Davis Cup tussen Zweden en Engeland leidt Zweden met 20. Vijf door een militaire rechtbank ter dood veroordeelde communisten zijn te Athene terechtgesteld. Over de toestand zei Viruly, dat de ze „belangrijk beter is, dan mén uit de officiële communique's zou ver wachten". Het zal buitengewoon moei lijk zijn om tot een overeenstemming te komen, omdat het standpunt van beide partijen sterk staat en men een kwestie, die jaren oud is, niet in drie weken kan oplossen. Zaterdag vertrek ik weer met graaf Bernadotte naar Palestina en ik verheug mij er op". Ramlek binnenkort in Joodse handen? Hoewel de Joden aan de VN heb ben bericht, dat zij accoord gaan mé de verlenging van het bestand van 10 dagen, is in werkelijkheid het bestand reeds verbroken doordat op verschil lende fronten in Palestina de strijd weer is opgela.-id. Er wordt van vele plaatselijke gevechten melding ge maakt. Vrijdag en Zaterdag waren volgens Arabische berichten de Isra ëlische en de Arabische legionnairs te Jeruzalem in een hevig gevecht ge wikkeld". De Arabische stad Ramlek zou op het punt staan in Joodse handen te vallen. De bevolking is reeds met de evacuatie begonnen. Volgens Arabi sche berichten., zouden de Joden bij een beschieting van vijandelijke stel lingen in Jeruzalem gebruik gemaakt hebben van een geheim wapen, een 30 cm. lange, dbor mortieren afgevuur de buis-met krachtige explosieven. 70.000 FRANSE AMBTENAREN STAKEN De ambtenarenstaking in Frankrijk heeft zich nog uitgebreid. Het aantal stakers zou thans de 70.000 hebben bereikt. De algemene vakbond van ambtenaren steunt de staking moreel en een woordvoerder voor de onge veer 3 millioen niet—communistische arbeiders waarschuwde de regering, dat de arbeiders zich niet langer ver antwoordelijk konden achten voor de gebeurtenissen, wanneer geen krach tiger actie werd ondernomen om de prijzen naar beneden te brengen. VERLIEZEN IN INDONESIë In de afgelopen week zijn de na volgende verliezen gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. J. B. Eekelder, uit Lichtenvoor de; Korp. H. P. A. J. Kampinga uit Almelo; Serg. L. Reeskamp uit Naar- den. Kon. Ned.-Ind. Leger: Kapt. B. Weiters, afkomstig uit Ned.- Indië. De Kon Marine heeft geen verlie zen gemeld. Een toppunt van verstrooidheid In een onderhoud met prof. dr. E. W. Beth, secretaris van het Interna tionaal filosofisch congres, hetwelk in de week van 11 tot 18 Augustus in de hoofdstad zal worden gehouden, gaf deze enige staaltjes van de verstrooid heid van. zijn buitenlandse collega's die de conferentie zullen bijwonen. „U heeft geen idee", zo vertelde hij, „hoeveel werk er aan vast zit alles in de puntjes te organiseren voor het aanstaande congres. Er gaat geentlag voorbij of ik noteer een geval van wijsgerige vergeetachtigheid van mijn collega's. Zo ontving ik eifkele dagen geleden van een buitenlandse geleerde een brief, waarin hij mij verzocht hem te willen meedelen over welk onder werp hij op het congres zou spreken, omdat hij het vergeten was. Op zich zelf is dit wel een bijzonder sterk geval van vergeetachtigheid, doch wie beschrijft mijn verbazing, toen ik na onderzoek moest vaststellen, dat mijn hooggeleerde vriend nog nooit een onderwerp voor zijn lezing had op gezonden. NATIONAAL INKOMEN IN VER. STATEN DRIEMAAL HOGER DAN IN 1940! Het nationale inkomen in de Ver. Staten zal in 1949 het fabelachtige bedrag van ruim 224 milliard dollar bereiken. Dit cijfer is driemaal zo hoog dan in 1940 (78.3 milliard) en ook belangrijk hoger dan in 1947 (bij na 197 milliard) en in 1948 (raming ruim 210 milliard). ATHENE NIET ZEKER VAN ZIJN ZAAK De Griekse premier Sophoulis heeft een beroep gedaan op Draper, onder minister van het Amerikaanse leger, nomf de „vuurkracht" van het Griekse leger te versterken. Draper verklaarde echter dat Grie kenland ofl het ogenblik voldoende strijdkrachten bezat voor de operaties tegen de guerilla's. Directeur van Mauritshuis gearresteerd Vrijdagmorgen j.1. is In Den Haag door de Centrale Vermogens-Opspo ringsdienst uit Amsterdam gearres. teerd de 43-jarige directeur van het Mauritshuis, A. B. de Vries. De heer De Vries is voorts directeur van de Stichting Nederlands Kunstbezit te Amsterdam en directeur van het Rtfks bureau voor Kunsthistorische docu mentatie te Den Haag. Hij is opgesloten in het hoofdbureau van politie te Amsterdam, Zijn arres tatie staat in verband met onregel matigheden, die gepleegd zijn bij de Stichting Nederlands Kunstbezit. Voorts is gearresteerd de kunsthan delaar B. Katz uit Dieren, die van deze onregelmatigheden heeft gepro fiteerd. Ook hij is opgesloten in het Amsterdamse hoofdbureau van politie Extra vrije dagen Het college van Rijksbemiddelaars heeft aan werkgevers vergunning ver Ieend; buiten en behalve de vacantie- en snipperdagen, waarop de werkne mers recht hebben, ten hoogste twee vrije dagen met behoud van loon te verlenen, resp. ter gelegenheid van de viering van het regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina'en ter gelegenheid van de inhuldiging van d« nieuwe Koningin. Doodvonnis voltrokken Zaterdag "werd het doodvonnis vol trokken tegen P. J. Faber, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij sen tentie van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden. Op het fort RhynauWen bij Utrecht had Vrijdagmiddag de jaarlijkse her denking plaats van de op 9 Juli '42 gefisilleerde leden van de verzetsorgani satie „Oranjewacht". Na de herdenkingsrede van ds. P. S. Saraber, worden door de nabestaanden bloemen bjj het gedenkteken gelegd. Toesiand in Berlijn nog onverminderd gespannen Zal Sokolofsky worden vervangen Na de bekendmaking van de gealli. eerde nota's aan Moskou is de toe stand te Berlijn er nog niet op ver beterd. Integendeel, de Sowjet-autori- teiten hebben terwijl maarschalk Sokolofsky in Moskou en generaal Robertson in Londen ruggespraak hielden nieuwe maatregelen afge kondigd. Zo werd het gemeentebestuur van Berlijn verboden, nog langer bezet- tings. en andere kosten voor de Wes telijke sectoren te betalen. Een tegen order werd door de Westelijken üïtge. vaardigd en de Britse order spreekt van een schending van de reglemen ten, welke door het intussen opge heven geallieerde bestuursbureau goedgekeurd waren. Symbool van/LoUum's eer door onverlaten gestolen Dieven maakten gebruik van ^nachtelijk duister en kermisvreugde Krijgsbuit op de pomp was van historische waarde Het Limburgse dorpje Lottum, dat met Grubbenvorst tot een gemeente verenigd is, is in opschudding ge bracht door een ongewone diefstal, welke dezer dagen gepleegd is. Indi viduen hebben zich, gebruik makend van het nachtelijk duister en van de feestroes, waarin de bevolking ter ge-^ tegenheid van de kermis verkeerde meestergemaakt van de koperen vaan welke op de pomp op de markt ge plaatst was en die van hoge symboli sche waarde voor alle Lottumers was. Zij hebben er n.1. hun bijnaam van „Lottummer pekken" aan te danken. De strijd met de ,-Flaggen- houwers De betekenis van deze vaan moet men zien tegen de achtergrond van de geschiedenis. Ongeveer een men senleeftijd geleden, toen dé verschil lende dorpen onderling nogal eens slag tegen elkaar leverden, is het op een-' Zondagmiddag gebeurd, dat Lot tum overrompeld werd door een aan. tal Grubbenvorsters, die nog heden ten dage met de naam „flaggenhou- wers" vereerd worden. De Grubben vorsters behaalden de overhand en voerden in triomf de bronzen leeuw, welke in die dagen op de pomp geze ten was, naar hun dorp mede. De krijgsbuit belandde in een kast van het raadhuis en geraakte daar me de door hét uitsterven van de onder linge twisten in vergetelheid. On geveer vijftien jaar geleden werd deze gebeurtenis echter nog eens in her innering gebracht. Verzoeninq en eerherstel Men ontdekte in het afgedankte raadhuis een piek, die als. enig over blijfsel van de bronzen leeuw her kend werd. De jonge boeren uit Grub benvorst brachten de piek met enige plechtigheid tot aan de grens van Lottum, waar de inwoners deze over namen en met groot .ceremonieel weer op de pomp plantten. Er werden re devoeringen afgestoken op de glorie van Lottum en er was feest. Na verloop van tijd werd de piek ^an een houten bekleding voorzien en aan het topeind werd een rijk geor namenteerde koperen vaan aange bracht. Tot voor enkele dagen getuig de deze versiering van de pomp van het eerherstel van Lottum totdat schennende handen zich thans op nieuw aan het symbool vergrepen heb ben. Er heerst algemene verontwaar diging in Lottum. Maar niemand weet waar men de dader moet zoeken. Mgr. Mihailovics, directeur van de Hongaarse katholieke actie is ge arresteerd. Hij wordt beschuldigd van dev zwendel. onze kleine tove.oar „Speldeprikken" Bovendien protesteren de Russen te gen de „voortdurende schending door Britse vliegtuigen van de veiligheids voorschriften" en igj kondigen aan, dat hun eigen toestellen in de luchtcorri- dors zouden blindvliegen. De tijd en plaats voor. deze operaties, waarvan de Britten gevaar voor de toevoer naar Westelijk Berlijn vrezen, werd niet bekend gemaakt. Voorts protesteerden de Russen tegen het gebruik van aken voor kalenvervoer naar de Britse zó ne. Zij betoogden, dat deze aken vol gens de accoorden geladen zouden worden met mangaan voor de Sowjet- zöne en verklaarden, dat hét inter zonale verkeer door de Britse hande ling onmogelijk werd gemaakt. De Britten antwoordden, dat de Sowjets dit verkeer reeds hadden onderbroken Enig licht aan de kim Het in de Sowjet-zóne verschijnende blad „Nacht Express", dat vaak de officiële mening der Sowj et-politiek weergeeft, schrijft: „De Sowjet-Unie heeft nooit officieel voorgesteld, dat de drie Westelijke mogendheden Ber lijn zouden verlaten. Dit voorstel is in dagbladartikelen gedaan, die niet als officiële verklaringen beschouwd kun nen worden. De nota's aan Moskou hebben de deur niet toegeworpen. De enige vraag is nu, of men de „wetten van het gezond verstand", waar de Britse nota van spreekt, de overhand laat krijgen. Het zou dwaas zijn, de besprekingen te beperken tot de Ber- lijnse kwestie. Dit zou slechts tot een voorlopige oplossing leiden, terwijl de gehele wereld wacht op een algehele opheldering van de toestand". Een radicale verandering van Sovjetpolitiek in zicht? Maarschalk Wassilie Sokolofsky, zal Duitsland spoedig verlaten om een hoge militaire post in de Sowjet-Unie te aanvaarden, zo deelt men in Duitse politieke kringen, die nauw contact houden met het Sowjet-hoofdkwartier mede. Volgens deze kringen is er geen datum voor zijn vertrek uit Duitsland vastgesteld. Men verwacht echter, dat hij zal blijven totdat de tegenwoordi ge crisis is opgelost. Men verklaart met klem, dat Soko lofsky niet in ongenade gevallen is en dat zijn nieuwe commando in feite een bevordering zal betekenen. Men achtte het echter mogelijk, dat zijn verlaten van Duitsland vergezeld, zou gaan van een radicale verandering der Sowjet-politiek in Duitsland. Er is niets bekend over een eventuele op volger. MEER WIND Matjge in de kuststreken krachtige wind uit Westelijke richtingen. Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Vrij koel voor de tijd van het jaar.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1