Utmaader 5E JAARGANG N° 1284 N. HOLLANDSE PERS 1945 WOENSDAG 14 JULI 1948 Zij collaboreerden op advies van hoogste Nederlandse autoriteiten Dr. Hirschfeld gaf een vrijbrief voor bouw aan vliegvelden Flinke athletiekploeg vertegen woordigt ons land in Londen Uitgr. voor de Stichting De Vrfle Alkmaar der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 et. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur» J. v. Zoonen BureauRidderstraat hoek Oude gracht Tel. K 2200- 397t Gebroeders De Vilder van rechtsvervolging ontslagen De gebroeders De Vilder zftn weer op vrije voeten. Tegelijk met L. Doedes, directeur van de Hollandse Beton-MIj., werden deze directeuren van de Amsterdamse Ballast-Mij. bij uitspraak van het Haags BIjz. Ge. rechtshof van rechtsvervolging ontslagen. Maar meer sensationeel dan het ontslag van rechtsvervolging was de uitbrander voor enige hoge autori teiten, die het Hof bij deze gelegenheid heeft toegediend. In het kort gezegd werden De Vilders, die beiden 19 maanden in hech tenis zijn geweest en tegen wie de proc.-fiscaal een straf van 6 maanden had gegist, en Doedes, tegen wie een voorw. straf van 6 maanden en een boete van 25.000 - erd geëist, niet strafbaar geacht, omdat zij zich bij hun hulpverlening aan de vijand hielden aan een advies, door de hoog. ste hier nog gebleven regerings-insta nties gegeven! Vreemde uitslag van het landsoorlogreglement Het is volgens het uitvoerig vonnis vast komen te staan, dat er op 31 Mei en 7 Juni 1940 besprekingen zijn ge houden door het college van secreta riseengeneraal met de vertegen woordiger van generaal Winkelman, de toenmalige kapitein Schepes. Daar bij werd de mening uitgesproken, dat het bezettingsleger recht had op on derdak en dat dit leger, daar het ook een luchtmacht bezat, moest beschik ken over vliegvelden, hangars, start banen en kazernes, waaraan door de Nederlanders medewerking moest wor den gegeven. Het door de vertegen woordiger van generaal Winkelman uiteengezette standpunt werd door het college aanvaard. Het kwam tevens tot de slotsom, dat vliegvelden, waar omtrent in het verouderde oorlogs reglement niets was bepaald, verge leken konden worden met spoorweg stations, emplacementen, enz. Zonder twijfel was het vólgens dit college verboden te werken aan forten, ves tingwerken, e.d. Dr. Hirschfeld advies Later werd door het bestuur van de federatie van werkgevers in het bouwbedrijf bij dr. Hirschfeld om raad gevraagd. De toenmalige secretaris generaal zette het boven omschre ven standpunt uiteen. Werken aan vliegvelden waren niet strafbaar, „omdat vliegvelden kunnen (sic.!) dienen ten bate van het be zettingsleger", maar dr. Hirschfeld gaf de raad (niet dus de opdracht, red.) alle werken slechts op uitdruk kelijk bevel der Duitsers uit te voeren Het Hof overwoog, dat de stelling van de vertegenwoordiger van gene. raai Winkelman, dat de bezetter het recht heeft werken aan vliegvelden te vorderen niet juist is. Naar het oordeel van het Hof is het niet de strekking van het landoorlogreglement de bezetter rechten toe te kennen, doch alleen -hem in de uitoefening van zijn feitelijke macht aan bepaalde grenzen te binden. Gevoelige schrobbering Het Hof gaf als zijn mening, dat een advies als het onderhavige een vrijbrief geeft voor de meest ernstige collaboratie en dat de hier te lande gebleven regeringsinstanties, die de Staking op Franse vliegvelden opgeheven De staking van het grondpersoneel van de Franse vliegvelden is Dinsdag avond opgeheven na een bespreking tussen het ministerie van Transport en functionarissen van de niet-com- munistische vakvereniging. Naar vernomen wordt zouden ook de employé's van de Luchtveilig- heidsdienst, die lid zijn van de com munistische vakvereniging, het werk hervatten. "l^ONNEÉB WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaatselijke buien. Tijdelijk afnemende wind, maar later weer matige en aan de kust vrü krachtige wind tussen West en Noord-West. Weinig verandering fa» temperatuur. Duitse oorlog hadden meegemaakt, beter hadden moeten weten. Het Hof was van oordeel, dat het gegeven advies onjuist is en in strijd met het landoorlogreglement. Het Hof gaf als zijn oordeel, dat vast is komen te staan: 1. dat verdachten het gegeven ad vies strikt hebben opgevolgd. 2. Dat zij geen opdrachten hebben geambieerd of nagejaagd 3. Dat het werk van verdachten slechts voor een vijfde gedeelte Duits werk was. 4. Dat dr. Hirschfeld de indruk had dat verdachten liever van Duitse op drachten verschoond wilden blijven. Geen straf zonder schuld" Het Hof oordeelde, dat hiei sprake was van een verschoonbare dwaling en dat aan het strafrechtelijk begin sel „geen straf zonder schuld" geweld zou worden aangedaan, indien deze verdachten, die advies hebben ge vraagd aan hun regering en zich daaraan houden, al was dat advies onjuist, zouden worden gestraft. Het Hof verklaarde verdachten ten aanzien -an het begane feit niet strafbaar en ontsloeg hen te dier zake van alle rechtsvervolging. Smokkelaars profiteren van Staking Stormloop op Luilekkerland Be'gië ingezet De staking van de Franse douane beambten heeft aan de FransBelgi sche grens tot grote verwarring aan leiding gegeven, Het was alsof de Franse smokkelaars het begin der staking hadden afgewacht, want zodra deze een feit was trokken zij in drom. men de FransBelgische grens over. Met de rust van' de winkeliers en de andere ingezetenen op Belgisch ge bied was het toen gedaan. Een leger van Franse smokkelaars deed een ware inval in het Niemandsland langs de grens om zich te bevoorraden en dc Belgische douaniers konden hier niet veel tegen uitrichten. Alles wat de smokkelaars maar konden bijeen garen werd op vrachtauto's geladen, die dan later weer naar Frankrijk te rugreden. Op vele plaatsen kon de Belgische rijkswacht ingrijpen en een einde ma. ken aan de massale aankopen van le vensmiddelen en verbruiks-ar'tikelen. De Belgische politie is echter niet tal rijk genoeg om een strenge controle uit te oefenen. Vooral door het veld trekken de Franse smokkelaars, hier in ijverig bijgestaan door de Belgische grensbewoners, naar luilekkerland Bel gië om enkele uren later beladen met in hoofdzaak cigaretten en chocolade, naar het berooide Frankrijk terug te keren. De gebeurtenissen langs de grens hebben ook grote invloed gehad op de zwarte deviezenmarkt: de Franse franc daalde tot 100 voor 12.50 Belgi sche francs. Enige dagen geleden moest men voor 100 Franse francs nog ongeveer 15 Belgische francs be talen. DE DRIE LAATSTE KAMERLEDEN BENOEMD. Behalve de reeds bekend gemaakte namen van gekozenen van de Tweede Kamer werden door loting aange wezen om zitting te nemen de heren F. J. Goedhart te Amsterdam voor de Partij van de Arbeid; G. van Praag, Den Haag voor de C.P.N. en G. Ritmeester te Den Helder voor de V.V.D. Tour de France Bartali voelt zich verslagen Bobet won de 12e étappe De Fransman. Bobet heeft de twaalf de étappe van de Tour de France, San RemoCannes gewonnen en heeft zich hierdoor vaster op de bovenste plaats van het algemeen klassement genesteld. Lambrecht van de. Inter nationale ploeg liep reeds bij Men ton weg, maar werd bij de bestijging van de Col de Turini door Bobet en Lazarides ingehaald. Bobet- was het eerste op de Col, waarop Lazarides een lekke band kreeg en Lambrecht het tempo niet meer kon bijhouden. Op het laatste stuk echter was de wind zo hevig, dat Bobet besloot op het tweede groepje, dat bestond uit Lambrecht, Lazarides, Melineris- en Kirchen, te wachten. Tezamen werd verder gereden naar Cannes, waar Bobet de eindsprint won. Gino Bartali, de „grote", kwam met 13 minuten achterstand binnen en heeft geen hoop meer op de over winning, welke, volgens de Italianen, voor de Tour begon, welhaast vast stond. De Belgen geven Impanis een „schone" kans op de eindzege. De Nederlandse renners plaatsten zich als volgt; De Ruiter en Janssen 20 ex-aequo en De Hoog 34. Kirchen werd vierde. Bobet draagt nog steeds de gele leiderstrui en heeft in het algemeen klassement een voorsprong van twee en een halve minuut op Lambrecht. Drie, vier en vijf zijn achtereenvol gens Impanis, Teisseire en Thiétard. In het ploegenklassement is Neder land thans opgeklommen tot de acht ste plaats van de 11, Frankrijk-West heeft nog maar twee renners in de strijd en is dus uitgevallen. Frankrijk heeft de leiding in het ploegenklassement overgenomen van de Internationale ploeg. België ver loor de derde plaats, die nu is ge komen aan de Centrum-Zuidwest- ploeg. Dr. Beel ontving opdracht voor kabinetsformatie Dr. BEEL opdracht in beraad. De minister president dr. L. J. M. Beel heeft van de prinses-regentes opdracht ontvangen voor de vorming van een kabinet. De nauwkeurige formulering van de opdracht is nog niet bekend, maar de minister heeft de opdracht in beraad gehouden. Moskou's antwoord nog niet gereed Volgens Duitse politieke kringen, die in nauw contact staan met de Sovjet-Russische autoriteiten te Ber lijn, is de terugkeer van maarschalk Sokolofsky naar Berlijn „verscheide ne dagen" uitgesteld omdat de tekst van het Sovjet-Russische antwoord op de nota's van de drie Westelijke mogendheden over de Berlijnse kwes lie nog niet gereed is. Sokolofsky werd oorspronkelijk Dinsdag in Berlijn terugverwacht. (ochran volgt Dubois op De president van de Verenigde Sta ten van Amerika, Truman, heeft de heer H. Merle Cochran benoemd to't opvolger van Dubois als vertegen woordiger van Amerika in de Com missie van Goede Diensten. De heer Cochran is sedert 1914 in de buitenlandse dienst van de Ver. Staten en heeft sedert November '47 de rang van gezant. De Canadese universiteiten spelen een belangrijke rol in de rehabilitatie van de Canadese oudstrijders. 53.000 mannelijke en vrouwelijke Canade zen, die deel uitmaakten van de geallieerde legers tijdens de tweede wereldoorlog, krijgen in het kader van het herscholings-programma der regering de gelegenheid tot vrü onderwijs onder het genot van toelagen. John Kudelka en Donald Longworth worden door Prof. D. N. Huntley ingewijd in de problemen van de bastaardzaden in de maiskolf. Zij volgen de colleges op de Universiteit van Toronto, die de grootste groep oudstrij ders als studenten heeft ingeschreven. De Nederlandse athletiek-ploeg voor de Olympische Spelen is als volgt sa mengesteld: Heren: 100 m.: J. Kleyn, J. Meyer, J. G. Zwaan; 200 m.: J. Lammers, G. Scholten; 800 m.: F. A. de Ruyter; 1500 m.: F. A. de Ruyter, W. F. Slijk huis; 5000 m.: J. Lataster, W. F. Slijk huis; 10000 m.: J. Lataster. 3000 m. steeple chase: (voorlopige inschrij ving) W. F. Slijkhuis. 110 m. horden: U.| G. Zwaan. Speerwerpen: N. B. Lut- keveld. Discuswerpen: A. G. J. de Bruyn. Kogelstoten: A. G. J. de Bruyn Kogelslingeren: A. G. J. de Bruyn, J. H. Houtzager. 4 x 100 m. estafette: Joodse strijdkrachten in geheel Palestina in 't offensief In hel Noorden trokken zij over de Jordaan De Joodse strijdkrachten hebben op alle fronten in Palestina het offen sief aan zich getrokken. Aan het Noordelijk front zijn de Israëlische troepen de Jordaan over getrokken. Zij hebben ten Noorden van Misjma Hajarden Syrische bo dem betreden. Aan het centrale front hebben de Joden het waterpompsta tion Raselein, 30 km ten Noord-Wes_ ten van Jeruzalem, ingenomen, voorts het Arabische dorp Soeba bij Einka- rim. Een Arabische poging om de Moesrara-wijk te Jeruzalem binnen te dringen, is mislukt. Egyptische troepen hebben echter vorderingen in de Zuidelijke voorsteden van Je ruzalem gemaakt. Ten Noord-Oosten van Lydda hebben nog zware ge vechten plaats. Aan het Zuidelijk front zijn de Egyptische strijdkrachten terugge trokken ten gevolge van Joodse aan vallen op Negba en Djoelis. Bernadotte wenst krachtig optreden Graaf Bernadotte heeft voor een volle zaal van de Veiligheidsraad ge sproken. De vertegenwoordigers van het Arabische Hofee Comité waren afwezig uit protest tegen de uit spraak van de voorzitter Manoeilsky, volgens welke de Joodse vertegen woordiger als de vertegenwoordiger van de „staat Israël" werd beschre ven. Bernadotte zeide, dat effectieve in terventie door de Veiligheidsraad thans een beslissende factor in de Palestijnse toestand zou zijn. Zijn opvatting over de huidige si tuatie in Palestina formulerend meende Bernadotte: 1. niets zou meer helpen, dan dat bei de partijen duidelijk zouden begrij pen, dat het gebruik van gewe»d om een oplossing te vinden, niet zou woïden toegelaten. 2. cm tot dit doel te geraken zou een ondubbelzinnige order om het >u_ -,en te staken de onmisbare eerste stap vormen. Voorts zou de Veiligheidsraad, in geval van weigering, niet moeten schromen om van al zijn bevoegdhe den gebruik te maken. J. Kleyn, J. Lammers, J. Meyer, Gr Scholten, J. G. Zwaan. Chef d'equipe is J. H. Moerman. Mevr. Blankers ingeschreven op 5 nummers. De damesploeg: 100 m.: F. E. Blan kers-Koen, G. de Jongh, X Stadt- de Jong; 200 m.: F. E. Blankers-Koen, G. de Jongh, N. Karelse. 80 m. hor den: F. E. Blankers-Koen, G. J. M. v. d. Kade-Koudijs. Verspringen: F. E. Blankers-Koen, G. J. M. v. d. Kade- Koudijs, N. Karelse. Hoogspringen: F. E. Blankers-Koen. Speerwerpen: E. Dammers, A. Koning, J. E. Teunisse. Discuswerpen: A. Panhorst-Niesink, P. C. Roos-Lodder. Kogelstoten: A. Panhorst-Niesink. 4 x 100 m. estafette: F. E. Blankers-Koen, G. de Jongh, G. J. M. v. d. Kade-Koudijs, X. Stadt- de Jong, P. G. M. Witzwiers-Timmer. Chef d'equipe is B. Wirtz. Als coach zal de heer Jan Blankers het team veïgezellen, terwijl de heer L. van der Kar als masseur voor de herenploeg is aangewezen en mej. J. Pfann als verzorgster der damesploeg zal fungeren. Ambtenarenverbod komt weer in werking Wetsontwerp tussentijds ontslag" door Eerste Kamer aanvaard Bij de behandeling van het wets ontwerp tot tussentijds ontslag van leden der Ged. Staten en van wet houders heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, de heer Witteman, in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het ambtenarenverbod binnenkort weer zal worden toegepast. De minister noemde het wetsont werp tot tussentijds ontslag „een ver fijning der democratie". Hij wees af, dat het ondemocratisch zou zijn en in strijd met het stelsel van gemeen te- en provinciale wet. De strekking ervan is niet gericht tegen een of andere groep. Wel hebben de aan leiding van de indiening ervan „ge beurtenissen in het buitenland" ge vormd. Het CH lid Reyers, de CPN'ers Brandenburg en Van Santen en de heer Molenaar van de VVD verklaar den zich tegen het wetsontwerp, de heer Van der Kieft (PvdA) verklaar de, dat zijn fractie gaarne het wets ontwerp zou steunen. Het wetsontwerp werd tenslotte aanvaard met 20 tegen 14 stemmen. Tegen stemden AR, CHU, WD, CPN en het KVP-lid de heer Sehneider. Horster „c/reumels" stalen Lottummer „pek" De Lottumer „pek" is terecht. Spoe diger dan verwacht werd is de ont knoping gekomen van het raadsel, waar het monument, dat tot Dinsdag' j.L de pomp op het marktplein sierde, gebleven kon zijn. Een open brief, gericht aan de inwoners van Lottum, heeft klaarheid gebracht. Niet de Grubbenvorster „flaggenhouwers" die in stilte van de euveldaad verdacht werden gezien de antecedenten in de betrekkingen tussen Grubben vorst en Lottum maar de Horster .dreu mels" hebben het monument in alle stilte naar hun woonplaats vervoerd. In de open brief leggen de ..dreu- mels" verantwoording af van hun handelwijze. Zij waren tot hun daad gekomen naar aanleiding van een in tartende bewoordingen gestelde uit daging van de zijde der Lottumse meisjes, als zouden zij niet bij machte zijn ongestraft de „pek" van de pomp te halen. De „dreumels" hebben de uitdaging aanvaard en zich van hun opdracht gekweten. Omdat de Lot tumse meisjes hun mond hielden over de toedracht van de verdwijning van de „pek" kwamen er allerlei ge ruchten in omloop, die, zoals gemeld, het dorp in opschudding brachten. Gister heeft de geschiedenis een „happy ending" gekregen. Er werd in Lottum een bruiloft gevierd en de „dreumels" zelf hebben de bruid en bruidegom hun assistentie aangeboden bij het herplaatsen van de „pek". Feestmuziek van de Harmonie heeft daarbij niet ontbroken. in scheervlucht Maandag is te Zagreb het proces begonnen tegen 90 leiders van de Kro. atische Oestasji-organisatie, die in de oorlog met de Duitsers samenwerkte. De openbare aanklager beschuldigde het Va'tieaan van het in bescherming nemen van verschillende Oestasji-lei- ders en van het aanzetten tot het ple gen van hun misdaden. In het Rijksmuseum te Amsterdam is de per_ manente tentoonstelling van de 400 beste schilderijen van het Rijksmu seum voor het publiek opengesteld. Dr. Ripka, ex-minister van Buiten landse handel van Tsjecho-Slowakije, van wie men niet wist, waar hij ver bleef sinds de gebeurtenissen in Fe bruari, heeft bekend gemaakt, dat hij in Parijs is. Eén van de negen par. tijen, waarop het Joego-Slavische Volksfront steunt, de Socialistische Partij van Lorad Belitsj, heeft zich ontbondenOostenrijk heeft de uit nodiging van Maarschalk Tito tot he't bijwonen van een Donauconferentie te Belgrado op 30 Juni a.s. aangenomen. Mede als gevolg van de inundatie beginnen in Zeeland talrijke percelen aardappelen hinder te krijgen van de vele regenval. De struiken krijgen een geelachtige tint. De voormalige chauffeur van Schreieder is in Den Haag tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man. stond in dienst van de SD en haalde meermalen arrestanten op. Donderdag zullen in Frankfort de drie Westelijke militaire gouverneurs confereren met de elf West-Duitse premiers. SCHREIEDER EN GflSKES DOOR ENQUÊTECOMMISSIE GEHOORD Gister zijn in verband met het on derzoek van het „England Spiel" door de parlementaireenquêtecommissie gehoord kriminaldirektor Joseph Schreieder en de oberstleutnant bij de mil. Abwehrstelle Giskes.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1