Aanslag op CornrrVunistenleider Togliatti 5E JAARGANG N° 1285 DONDERDAG 15 JULI 1948 Binnenkort „spotkoopjes" textiel Moskou's antwoord ontvangen Grond werd aangekocht voor wegverbetering Uit*, voor de Stichting De Vr«e Alkmaar- der. Abonnementsprijs 8.45 per kwartaal j 30 cent per week) btj vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten I 18 cent, Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur» J. v. Zoonen Bureau» Ridderstraat hoek Oude gracht Tel. K 2200- 397J Italië in opschudding Zijn partij eist het aftreden van de regering Italiaans vakverbond proclameerde algemene staking Een aanslag op het leven van de Italiaanse communistenleider Falmiro TogliaUa heeft Italië ft rep en roer gebracht. Togliatti werd gisterochtend te Rome neergeschoten, juist toen hij het paleis Monte Citorio, het parle ment verliet. De dader, de 25-jarige Ballante, werd door de politie gear resteerd. Ballante vuurde van korte afstand op Togliatti toen deze bij een van de zij-uitgangen de trap afkwam. Vier maal troffen zijn kogels het lichaam van zijn 'slachtoffer, die voorover viel en bleef liggen. De toestand van Togliatti is zeer zorgwekkend. Arbeiders bezetten fabrieken Politieversterkingen rukten vlak na de aanslag aan en zetten on middellijk de uitgangen van het gebouw af. Togliatti werd de eer. ste hulp verleend in het paleis. Kort daarop werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Daar constateerde prof. Mario Cervao- lo, de hoofdchirurg, dat er drie ernstige wonden waren, waarvan de gevaarlijkste in de linkerborst streek. Voorts zou hij aan de milt en de aorta zijn gewond. Togliat- ti's toestand werd zorgwekkend, maar niet hopeloos genoemd. De opwinding in het land na het vernemen van dit nieuws was groot. Het alles overheersende feit is wel, dat de Italiaanse communistische partij het aftreden van de regering heeft ge- eist. In Rome, Milaan, Genua en an dere belangrijke steden werd er door de arbeiders van de onder communis tische leiding staande eenheidsvak bond gedemonstreerd. De leiders van deze vakbond kwamen bijeen om te beraadslagen wat hen te doen stond. Zij kondigden voor geheel Italië de algemene staking af met ingang van des nachts 12 uur. Ondertussen waren in de grote ste den reeds stakingen uitgeroepen. Arbeiders in Turijn' bezetten alle fabrieken. De Milanese Kamer van Arbeid riep de staking uit. In Genua werden win. kels gesloten en het verkeer stilge legd. Ook in Rome trokken demon. stranten door de straten, die de win keliers verzochten om te sluiten en de vlag halfstok te hangen. De Italiaanse regering heeft, naar officieel werd medegedeeld, maatre. gelen genomen om onlusten te voo«- konten. Alle openbare gebouwen staan onder, politiebewaking. Regering uit haar leedwe zen De Italiaanse regering heeft bet vo'gende communiqué uitgegeven: Op een ministers-vergadering heeft premier De Gasperi zijn amb'tgenoc?n op de hoogte gesteld van zijn bezoek aan Togliatti, die het* slachtoffer is geworden van een misdadige aanslag, die de afschuw en verontwaardiging van alle Italianen heeft verwekt. De regering spreekt de hoop en de vu''ge wens uit, dat Togliatti de ge volgen van de afschuwelijke gewef'1 daad U boven zal konten en zich snel zal mogen herstellen." Premier De Gasperi heeft voorts het volgorde telegram gezonden aan me vrouw Togliatti: „Hierbij geef ik U uit »fnm van mijn collega's in de re gering en mijzelf van ganser harte uit- drukk ng aan de wens voor een spoe dig bustel van Uw echtgenoot en onze diepe verontwaardiging over de mis dadige aanslag". Ballante woonde vergadering bij Volgens inlichtingen van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken woon de Ballante (de naam wordt in som mige berichten als Pallente opgege.? ven) gistermorgen de vergadering van d^ Kamer bij, tot welke hij werd toe gelaten op vertoon van een uitnodi ging, die hem door een Christelijk- Democratisch volksvertegenwoordiger was verstrekt. Zodra hij Togliatti de vergadering zag verlaten, snelde hij naar buijen om de communistische leider op te wachten. Naar vernomen wordt heeft het hoofdbestuur van de Christelijk-Democratische parlements weerbericht Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige, af en toe nog vrij krachtige wind uit Westelijke lichtingen. Weinig verandering in temperatuur fractie met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarbij het zijn verontwaardiging uitspreekt over de aanslag, alle geweldpleging afkeurt en de burgers verzoekt zich los te maken van alle haat en wraakgevoelens in het belang van het vaderland. Kamervoorzitter Gronchi,, senaats voorzitter Bonomi en de oud-minister president Orlando hebben na De Gas peri een bezoek gebracht aan het zie kenhuis, waar Togliatti is opgenomen. Nieuwe bonnen consumentencrediet Per 1 October a s. zal het resterende deel van het consumentencrediet be schikbaar worden gesteld. Dit is f 15 voor elke f 100 toegekend crediet. De credletnemers zullen daardoor in staat zjjn in de loop van dit najaar b.v. nog enige winterkleding aan te schaffen. Inplaats van de bonr.en in het waar debonboekje zullen nieuwe bonnen worden uitgereikt tegen inwisseling van de oude ^bonnen, (dit geldt ook voor de reeds geldige bonnen). Hierdoor zal alleen de rechtmatige houder van een bonboekje over de gelden de beschikking krijgen. De nieuwe waardebonnen zullen gel dig zijn van 1 October 1948 tot en met 28 Februari 1949. De uitreiking zal in Augustus kunnen beginnen. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat aan de textiel detailhandel de gelegenheid zal wor den gegeven, om binnenkort een uit verkoop te houden. Gedurende een periode van ongeveer 14 dagen zal de detailhandel textielgoederen vrjj of tegen verlaagde puntenwaardering mogen verkopen, mits hjj de prijzen met minstens 10 procent verlaagt. Zij verdedigde haar man Gisterochtend om ongeveer' 7 uur ontstond in een woning aan de G. Doustraat te Den Haag tussen de 29 jarige bewoner P. C. L. van de 2de etage en de 35 jarige bewoner A. B van de 1ste etage een ernstige vecht partij. De echtgenote van A. B. in wier keuken de vechtpartij werd ge houden, trok op een gegeven moment toen haar man in de verdrukking kwameen mes, waarmede zij haar bovenbuurman in de rug stak. Deze is in zeer .ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Botsingen iussen betogers en politie Volgens mededelingen in het Italiaan se parlement hebben zich ernstige in cidenten voorgedaan te Livorno, waar de politie door een communistische menigte zou zijn ontwapend. Van deze mededelingen kon geen bevesti ging verkre^n worden. Ook uit Genua en Turijn werden bloedige onlusten gemeld, waarbij tientallen personen zouden zijn ge wond. Bij botsingen tussen politie en demonstranten te Napels en Livorno zouden vijf dóden zijn gevallen. In Rome zouden zich taferelen hebben afgespeeld die een revolutie nabij kwamen. Demonstrerende arbeidérs wierpen barricades op tegen politie- jeeps en leverden met straatstenen slag tegen de politie-wapens. In een communiqué laakt de rege ring het optreden van de leiders van het Italiaanse Vakverbond, die „een misdaad, waar de regering in het ge heel geen schuld aan heeft, tot voor wendsel nemen om het land tot een politieke algemene staking te bren gen". Zij kondigt aan dat alle maat regelen genomen worden om de dek- mocratische vrijheden te verdedigen en verzoekt alle arbeiders en alle burgers „een eind te maken aan een beweging, die het land tot een econot- mische en politieke ondergang voert". Verantwoordélijkheid voor blokkade afgewezen Het lang verwachte antwoord van Moskou op de protestnota's der Wes telijke geallieerden inzake de blokka. de te Berlijn is thans gekomen. Te Londen, Parijs en Washington werd door de ambassadeurs de ant woordnota gistermiddag overhandigd. In de Westelijke hoofdsteden wilde men geen verklaring over de inhoud geven, maar Moskou maakte door de radio 's avonds de inhoud bekend. Hel protest inzake de blokkade van Berlijn wordt afgewezen. Moskou is van oordeel dat de tegenwoordige toestand in Berlijn is ontstaan door dat de Westelijke regeringen inbreuk hebben gemaakt op de viermogend- hedenovereenkomsten. Het standpunt van de Russische re. gering wordt nogmaals in de anti- woordnota uiteengezet. Verder com mentaar werd er eigenlijk niet aan toegevoegd. In Londen merkte men op, dat het belangrijkste is, dat verdere onder handelingen niet van de, hand zijn gewezen. In het blad van het Rode Leger in Berlijn, de „Taglicbe Rundschau", verklaart de Russische journalist So- binoff, dat de Russen er niet aan denken de blokkade op te heffen voordat de Westerse mogendheden bereid zijn te onderhandelen op basis van de besluiten van Warschau. Het artikel wordt beschouwd als te zijn geïnspireerd door Moskou. Dinsdag werd Veenendaal de jaarlijkse bijenmarkt gehouden, waar voor grote belangstelling bestond. M et kennersblik wordt een der volken bekeken. Tour de France Piet Moeskops: „De Ruyter en De Hoog de grote verrassingen van dit jaar" Kirchen een der sterksten Een ANP-verslaggever seint uit Cannes: Over de vier renners, die overgebleven zijn van de Nederl. Luxemburgse ploeg, valt niets dan veel goeds te zeggen. Kirchen, die tot de sterkste deel nemers gerekend moet worden, ver keert ongeveer in dezelfde positie als Bartali, Ronconi en Impanis. Zijn landgenoten Ackerman, Biever en IQemp hebben opgegeven, zodat hij aangewezen is op Janssen, De Hoog en De Ruyter. Maar de drie Neder- teeders mogen hem op vlak terrein vön -dienst kunnen zijn, in het berg land- zullen ze het eerste aan zichzelf moeten denken, zodat Kirchen waar schijnlijk tot Lausanne en misschien tot Mühlhausen min of meer geïso leerd zal rijden. Tenzij Janssen, die steeds beter draait, capabel blijk'c hem in de Alpen gezelschap te hou den. De man uit Elslo i6 ertoe in staat, want verleden jaar heeft hij zich ook in de bergen kranig wéten te handhaven. Hij bezet nu de 27e plaats in het algemeen klassement, en dat zegt genoeg over zijn huidige conditie. De Ruyter en De Hoog hebben eveneens werkelijk zeer goe de prestaties geleverd. In de ogen van Piet Moeskops, die recht van spreken heeft, behoren deze twee renners tot de grote verrassingen van de Tour. Zij zijn vast van plan het Ernstig auto-ongeval met Deense koningin Koningin Ingrid van Denemarken en haar beide dochters, prinses Mar. garethe en prinses Annemarie, zijn gewond bij een auto-ongeval. De auto, waari.i zij zaten en die door de koningin bestuurd werd reed tegen een boom, twee kilometer ten Noor den van het koninklijk verblijf te Graasen op Zuid-Jutland. Koningin Ingrid heeft een dfcpe hoofdwond en haar rechterknieschijf is verbrijzeld. volgend jaar weer deel te nemen, als ze gekozen mochten worden, en de nu opgedane ervaringen zal hen dan misschien in staat stellen in 1949 een hoofdrol te spelen. Een bijzonder schaap In het hartje van de winter, medio Januari 1948, schonk een schaap van de veehouder R. de Boer te Spannum tussen Leeuwarden en Bolsward, het leven aan een tweetal lammeren. Thans, nog geen half jaar later, werd het bewuste schaap opnieuw moeder van een jeugdig gezond twee tal. Volgens deskundigen is dit een feit, dat zich practisch nimmer voor doet. Vergadering Hoogheemraadschap De hoogheemraden, hoofdingelan den en hoofdingelanden-plaatsvervan gers van het Hoogheemraadschap N. Hollands Noorderkwartier kwamen Woensdagmorgen in het Gemeen- landshuis te Alkmaar bijeen, op de algemene vergadering van het be stuur, die daar werd gehouden. De notulen van de vorige vergade ring werden onveranderd goedge keurd en toen de voorzitter, dijk graaf mr. A. F. Kamp, had medege deeld, dat de begroting voor het jaar 1948 door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wél goedgekeurd, kwam het derde punt van de agenda aah de orde. Het was een voorstel, het rook verbod op te heffen, een voorstel, dat, zoals mr. Kamp zeide, de vergadering wel aangenaam zal hebben getroffen. Met* algemene stemmen werd deze traditi? ten grave gedragen en de voorzitter nodigde de heren uit, „maar eens op te steken". En dit gebeurde prompt. Een voorstel tot aankoop van grond, voor de verbetering van de Purmer- lander rijweg werd aangenomen, Voor de verbetering van de weg op de Westerdijk van Drech'terland, zal eveneens grond worden aange kocht. Verbetering waterafvoer Voor de verbetering van de water afvoer van het Westelijk deel van het ambacht van West-Friesland, ge noemd „De Vier Noorderkoggen" zal een gedeelte van de bestaande berm- sloot langs d« Westerdijk aan het ambacht worden verkocht en in eigendom worden overgedragen. Over een lengte van ongeveer 600 meter zal de sloot worden verbreed en vergraven tot een zogenaamd» dijkgracht. Het college van het dadelijks be stuur van het Hoogheemraadschap werd vervolgens door de vergadering gemachtigd, om met de polder West- zaan een overeenkomst van verkoop en koop aan te gaan. De polder West- zaan zal de Westzanerzeedijk, strek kende van dijkpaal nummer 58 tot aan de schutsluis te Nauerna aan het hoogheemraadschap verkopen en in zijn eigendom overdragen. Contractanten verklaren o.a., dat de hiervoor omschreven verkoop en •koop plaats heeft voor de prijs van f 16.800 en dat de betaling van de koopsom zal geschieden in één ter mijn op 2 Januari 1949. De voorstellen tot uitgifte van grond in erfpacht te Broekerhaven aan de Nationale Coöperatie Aan. en Verkoopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" G.A. en tot uit gifte van grond in erfpacht te Am sterdam (Oostzaner zeedijk) werden eveneens aangenomen. Voor de tijd van 22 jaar zal aan de Gereformeerde Gemeente te Amster dam, ten behoeve van het stichten van een kerk, genoemde grond in erfpacht worden gegeven. Bijdrage verhoogd Het voorstel tot overdracht in on derhoud van een gedeelte van de Sluizerweg op de Oosterdijk van de Wieringerwaard aan de polder Wie- ringer.waard, werd zonder aanmerkin gen aangenomen. De bijdrage aan de Slootgaardpolder in de kosten van de verbetering en het onderhoud van de Zandweg en van de daarin gelegen brug over de ringsloot van de Sloot- gaardpolder in dejeosten van de vér. betering en het onderhoud van de Zandweg en van de daarin gelegen brug <&er de ringsloot van de Sloot gaardpolder, zal met een bedrag van f 250 worden verhoogd. Het ontwerp-besluit tot wijziging en aanvulling van de begroting voor 1947 werd goedgekeurd. De rekening over 1947 werd vast gesteld. Er is een batig saldo van f 113.324,32. Ten behoeve van de dienst 1948 werd het bedrag van een kasgeld. Iening»verhoogd tot f 800.000. Het laatste voorstel, inzake resti tutie van een deel der op het per soneel verhaalde pensioenpremie over het jaar 1947 werd aangenomen. Hierna kon de voorzitter, mr. A. F. Kamp, deze vlotte vergadering met een dankwoord sluiten. Ondernemingsraden Opnieuw zal het Nederlandse Par lement binnenkort hebben te oordelen over een wetsontwerp, dat voor bet economische en sociale leven van on§ land van grote betekenis is. Het ont werp beoogt te komen tot de instel ling van ondernemingsraden. Wanneer het voorstel wordt aangenomen en wij twijfelen daar geen ogenblik aan zal opnieuw een stap gezet zijn op de weg, die uiteindelijk zal voeren tot de erkenning, dat de arbeider geen machine is. De idee van de Ondernemingsra den is niet nieuw. Reeds een vijf en twintig jaren geleden waren er voor uitstrevende ondernemer^, die voor hun bedrijven zoiet» instelden. Ze waren, door de practijk onderwa zen, tot de ervaring gekomen, dat in de onderneming niet slechts'sprake is van een toevallig samentreffen van arbeiders en ondernemers, waarbij de arbeiders werken voor hun levens onderhoud en de ondernemers voor de winst. Eerst dan kan de onderneming be hoorlijk functionneren, als er sprake ig van een arbeidsgemeenschap, d.w.z. wanneer beide partijen doordrongen zijn van het feit, dat een goed lopend bedrijf hun beider belang is. Zo ver moet het nu in de toekomst komen. In alle ondernemingen waar meer dan 25 arbeiders werken zal zulk 'n ondernemingsraad worden ingesteld. Volgens de voorgestelde ontwerpbe- palingen zullen deze Ondernemings raden geen sinecure worden. Indien de bepalingen der wet worden nage leefd, zullen zij ï'n de Ondernéming een zeer belangrijke functie te ver vullen krijgen. Ze zullen hebben bij te dragen tot een „zo goed mogelijke functionnering der bedrijven". Te dien einde hebben ze de be- voegheid aille aangelegenheden die dé arbeiders in: het bedrijf aangaan, in de Raad te behandelen. Maar niet alleen over arbeidskan- gelegenheden heeft de Ondernem-ngs raad zich te beraden - Dan zou zij niet voldoen aan het doel dat hem gesteld wordt. De Ondernemingsraad kan alles voorstellen, wat op de verbetering van het bedrijf betrekking heeft, zo^ wel wat de technische als de econo mische kant aangaat. Hiermee wordt duidelijk tot uit drukking gebracht, dat de zienswijze die de arbeiders hebben over het be drijf zelf, waardevol kan zijn. Daar blijft het niet bij. De ondernemer is verplicht om aan de Ondernemingsraad alle gegevens te verschaffen die hij voor de uitoe fening van zijn bevoegdheden nodig heeft, zowel gevraagd als ongevraagd terwijl hij periodiek'mededeling moet doen omtrent de economische gang van zaken in het bedrijf. Het spreekt wel vanzelf, dat dit noodzakelijk is. Hoe zouden de ar beiders over mogelijk in te voeren verbeteringen kunnen oordelen als ze niet volledig op ,de hoogte zijn van de economische toestand in het be drijf! Zoals men ziet, zijn de rechten die aan de Ondernemingsraad wor den toegekend niet gering. Zal deze nieuwe sociale instelling echter naar behoren werken, dan staan er vooral voor de arbeiders plichten tegenover. Zij zullen zich de moeite moeten getroosten om van alles wat het be drijf aangaat op de hoogte te blijven. Dit geldt natuurlijk in versterkte mate voor de arbeiders ,die hun ka meraden in de Ondernemingsraad zullen vertegenwoordigen, maar daar kan uiteindelijk iedere arbeider met een behoorlijk stel hersenen toe ge- - roepen worden. Wanneer het eenmaal zo ver is, dat de arbeiders zich niet meer voe len als de onontbeerlijke slaven die de machines moeten bedienen, pas dan zal het werkelijke doel van de Ondernemingsraden bereikt zijn. We zijn inderdaad op weg om tot die toestanden te komen. v. Z. K.L.M. redde kinderen Enige tijd geleden werd in de „Dal- ley Express" een artikel opgenomen, waarin werd vermeld, dat een aantal kinderen in Londen stervende waren die alleen door toediening van strep- tomicine gered konden worden. Mr. Al Daff de vice-president van de „Universal, Internatidnal Pi- - es" die dit bericht las, telefoneerde van Londen uit de heer Childhouse, ver- tegenwoordigev van genoemde maat schappij in Nederland, om toezending van de strepfomicine, die n ons land voorradig was voor de Nederlands# employés van de „Universal Intern** tional Pictures".

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1