JIMMY BROWN ALS WIELRENNER zullen de hanengevechten in België spoedig terugkomen? Picard en Cosijns leggen laatste hand aan voor bereidingen —Crenskinderen HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Kamerlid dringi er op aan en... Er bestaat trouwens nu al een uitgebreide organisatie met duizenden leden Een Belgisch Kamerlid vindt de hanengevechten een volkssport, die minder wreed is dan de andere spor ten de bokssport en de Tour de France hierbij inbegrepen en hij heeft een wetsvoorstel iïigediend, dat het houden van hanengevechten moet toestaan in een grensstrook van 25 km. breedte. Volgens hem zou deze rege ling gunstig worden onthaald in de kringen der „belanghebbenden" en souden deze gaarne bereid zijn een „vermakelijkheidsbelasting" te beta len, iets dat tot nu toe niet het geval is, omdat de hanengevechten in Bel gië verboden zijn en alles in het ge heim moet geschieden Hanengevechten worden in België vooral gehouden in de provincies Lim burg. Namen en Henegouwen en in de strook der provincie West-Vlaan deren, die zich uitstrekt tussen de rfteden Brugge, Veurne, Poperinge, Kortrijk en de Franse grens. Ondanks het geldende verbod schat men, dat ongeveer 50.000 Belgen geregeld deel nemen aan de hanengevechten en zich op het fokken van vechthanen toe leggen. Er bestaat overigens een „na tionale federatie van hanenkampers", die haar zetel heeft in Doornik en waarbij duizenden hanenfokkers zijn aangesloten. Een tandarts uit Izegem is er de voorzitter van, een hotelhouder uit Doornik de secretaris. De federatie beschikt verder over eigen statuten en een eigen blad „Le coq Beige". Arbeiders, geneesheren, advocaten en notarissen kan men geregeld aan de hanengevechten zien deelnemen. Dui zenden Belgen trekken Zondags de Belgisch—Franse grens over om de hanengevechten in de Franse grensl plaatsen bij te wonen, waar zij geen inval van de politie behoeven te vrezen. Sinds verbod nieis veranderd Het is onloochenbaar dat de clan destiene hanengevechten in België nog Belgisch hoteibedrijf door natte zomer ernstig getroffen De Belgische toeristenindustrie de derde industrie in het land waar in normale tijden niet minder dan 1.83.000 personen een emplooi vinden en waarin een kapitaal is geïnves teerd van fr 40 milliard, is door het slechte weer ernstig benadeeld. Het wegblijven -van de Engelse, Franse en Nederlandse gasten als gevolg van de deviezenpositie had reeds een ernstige crisis in het hoteibedrijf teweeg ge bracht, doch men had verwacht, dat deze verzacht zou worden door een toegenomen bezoek der Belgen. Het slechte weer heeft ffeze hoop evenwel de bodem ingeslagen en in tussen is wel gebleken, dat de Belgen de voorkeur geven aan de zonnige kusten van de Middellandse Zee bo ven die van de verregende Noordzee. De Exodus der Belgische toeristen naar Frankrijk is nog in het bijzonder in de hand, gewerkt, door het ter beschikking stellen door de Franse regering van de zgn. Franse touris- tenfrank. Op grond van deze rege ling kan de Belgische tourist voor 14.5 Belgische frank 100 Franse franks krijgen, een koers die nog gunstiger is dan de zwarte! Hoe groot bet verlies is waardoor het Belgische hoteibedrijf getroffen wordt, moge blijken uit het feit, dat de afgelopen Zondag in 46 hotels laags de Belgische kust met 26694 kamers en 496 man personeel, niet meer dan 145 gasten waren even talrijk zijn als vroeger, vóórdat zij wettelijk werden verboden. Vol gens het Kamerlid zou dit bewijzen, dat deze „sport" niet uitsterft, zoals de dierenbeschermers hadden gehoopt Tegelijkertijd kan worden vastgesteld, dat de Belgische rechtbank zeer wei nig eensgezind zyn bij beoordeling van geconstateerde overtredingen en blijken de rechters er ten aanzien van de hanengevechten zeer uiteen lopende meningen op na te houden. In de motivering van zijn voors'tel voert het Kamerlid nog aan, dat z.i. hanengevechten minder wreed zijn dan b.v het houden van duiven, voor wel ke het wedstrijdvliegen meestal een ware lijdensweg betekent, of de jacht, „waarbij dikwijls slechts licht aan geschoten dieren op ellendige wijze om het leven komen". Het Kamerlid stelt hiertegenover, dat de vechthaan van zijn kuiken periode af het voorwerp is van de grootste zorgen van zijn eigenaar. Wordt het dier in de strijd gekwetst als he't eenmaal groot is, dan wordt het onmiddellijk aan de zorgen van een veearts overgelaten. Indien zijn kwetsuren noodlottig zijn, wordt b-t dier onmiddellijk gedood. Massale Britse emigratie naar Australië De Australische minister-president, Joseph Chifley heeft het Britse kabi net een plan voorgelegd voor immi gratie van vijftien miilioen Britten in Australië. Men verwacht, dat dit plan een hoofdpunt van bespreking zal vormen op de conferentie van ministers-presidenten van het Geme nebest, welke in October te Londen zal worden gehouden. Het plan is opgesteld door de Australische minister van immigratie en voorlichting, Arthur Calwell. Het voorziet in massa-emigratie van Brit ten, zonodig met gehele industriën en gemeentelijke organsaties, over een periode van minstens een generatie. Australië zou volgens het plan bereid zijn een gedeelte van de Britse „natio nale schuld voor zijn rekening te ne men om de naar Australië over te brengen Britse gemeenschappen in tact te doen blijven en voortbestaan v-n de sociale regelingen te verzeke ren. Over het algemeen neemt men aan, dat Groot-Brittannië op het ogenblik geen grote bevolkingsgroepen voor emigratie ter beschikking heeft, doch dat het op lange termijn sympathiek zou staan tegenover de Australische voordellen. 8. De gevolgen waren niet te over zien. Mevrouw Brushbox ging zoetjes van haar stokje,- mynheer Brushbox ontstak in woede, en zelfs Billy werd heel kwaad op Jimmy. „D'r uit, on dier!" schreeuwde meneer Brushbox/ „D'r uit, ondier!" Ik wil je niet meer zien! Hoepel opm'n huis uit. M'n huis uit!". De brave meneer Brushbox was buiten zichzelve van kwaadheid. Hij wees met z'n vinger naar de deuren daar ging Jimmy Brown. Hij keek heel schuldbewust en sip en zo verdween hij uit den huize Brushbox, een nieuwe toekomst te gemoet. Hun schip wordt nu in Antwerpen gereed gemaakt Naar het zioh laat aanzien, zal de expeditie, van de professoren Picard en Cosijns naar de Golf van Nieuw Guinea, waar zij tot een diepte van vier duizend meter onder de opper vlakte der zee zullen afdalen, tussen 10 en 15 September uit Antwerpen vertrekken. De „Scaldis", het vaartuig dat de gehele expeditie aan boord zal nemen, bevindt zich op het ogenblik in de haven van Antwerpen waar het volle dig zal worden, lingeticht (voort de verre tocht, omdat het schip lange tijd in de tropen zal verblijven, zal een groot gedeelte van het dek worden afgeschut met muskietennetten. Hier zal zich ook een grote zonnetent be vinden en daar een groot aantal we tenschappelijke instrumenten het ge bruik van stroom vergroot, zal een speciale centrale moeten worden aan. gelegd aan boord van de „Scaldis". Op het dek zal voorts een mechanisch peillood worden aangebracht, waar mede grote diepten kunnen worden gemeten. De gondel waarmede de tocht naar de bodem der zee zal worden gemaakt, wordt ondergebracht in het voorruim waartoe bijzondere* Lijsinstallaties ge maakt zullen worden. Zo zal er o.a. een stoomlier worden aangebracht, di« dertig ton tilt, men heeft de voorkeur gegeven aan een stoomlier oven een electrische, omdat eerstgenoemde met binder schokken werkt. De inhoud van de 18 ton wegende stalen kogel bestaat namelijk uit zeer kostbare en kwetsbare wetenscheppelijke instru menten. Behalve Gosijns en Picard neemt nog een vrij groot aantal andere per sonen uit de wetenschappelijke we reld aan de expeditie deel. Zij zijn allen met een bepaalde opdracht be last. Voor het laten zakken en het ophalen van de stalen kogel in de diepte der zee zal een' speciale equi page van vier matrozen zorgdragen. Zal K.L.M. ook over de „luchtbrug" gaan Naar aanleiding van berichten en geruchten, dat de KLM door de Ame rikaanse en Engelse regeringen ver zocht zou zijn deel te nemen aan het goederentransport naar Berlijn, deelt de KLM-persdienst mede, dat tot op heden van 'n dergelijk officieel verzoek niets bekend is. Wel is de KLM zij delings van particuliere zijde gepolst Inzake vrachtzendingen naar de Duit se hoofdstad. N.O.P. levert bouwplaten Op het nog onontgonnen deel van de Noordoostpolder groeit veel riet. Er is lang gezocht naar een mogelijkheid óm dit gewas productief te maken en men heeft deze thans gevonden: op het Kamper-eiland is namelijk een be drijfje gevestigd, waarin het uit de NoorcLOostpolder komende riet wordt gebruikt voor d« vervaardiging van z.g. bouwplaten, die goed voor dakbe schot gebruikt kunnen worden. Een derde mogelijlkheid is het ge bruik voor de betonkisting. De bouw platen worden momenteel veel voor de z.g. Oostenrijkse woningen ge bruikt. Het bedrijfje is dezer dagen begon nen om het product onder de naam nop-riet af te leveren. Er is al een grote vraag naar, maar dank zij de grote voorraden in de Noord-OostpoL der kan in een flinke behoefte wor den voorzien. De vervaardiging ge schiedt machinaal. ZATERDAG 17 JULI 1948 Hilversum I 303 meter 7.00 en 3.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 gram. mu ziek; 7.45 Morgengebed; 9.05 Werken van Couperin en Brahms; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 School radio; 12.33 en 13.20 Dansorkest Klaa» van Beeck; 13.00 Ned. Strijdkrachtent 13.50 Film en toneel; 14.10 Omroep, kamerorkest; 15.15 Jonge kunstenaar» stellen zich voor; 15.45 Gram. muziek; 16.30 De schoonheid van het Gregori aans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Piano duo De Raaff-Schutte; 18.15 Journa listiek weekoverzicht; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram. platen; 20.00 Nieuws; 20.20 Het lichtbaken; 21.00 Lichte Weense mu ziek; 21.25 „Pluvier knapt het op"» radio-feuilleton; 22.00 Weekend-orkest 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 meter 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. mu ziek; 9.35 Werken van Saint Saënaj 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radio-feu illeton; 10.35 Vioolrecital; 11.00 En nu Oké; 12.33 Lichte orkestwerken; 13.00 Nieuws; 13.20 Johan Jong, orgel; 14.00 AJC-uitzending; 14.15 SilvestrLkwar- tet; 14.35 Harmonie-muziek; 15.00 NW uitzending; 15.15 Radio-Philharmo- nisch orkest; 18.15 USA-cabaret; 16.45 Sportpraaye; 17.00 De Merels; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws 18.15 Orkest Cedric Dumont; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws 20.15 In de winkel van Sinkel; 21.15 Socialistisch commen taar; 21.30 Weekend-orkest; 22.00 „Stil moeder slaapt", hoorspel; 22.35 Jan Corduwener; 23.00 Nieuws. DEANNA DURBIN VOOR DE EERSTE KEER IN KLEURENFILM Binnenkort zal in Nederland de film „Can't help singing" (Nederlandse titel: „De bruid had drie mannen")', worden uitgebracht, de eerste technL color waarin Deanna Durbin optreedt. In >...heIminadorp op Zuid-Beveland is het eerste kamp voor buitenlandse studenten begonnen, die zullen helpen bij het oogsten van het fruit en andere producten. Dit kamp l>erg;t een aantal buitenlandse meisjesstu denten, waaronder Amerikaanse, die de tuinders helpen met de pluk van zwarte bessen en straks de boeren behulpzaam zullen zijn bij het krenten der druiven. MEN IS BEZIG de verlies- en winst rekening van Duitsland op te maken. Laten wij niet vragen, hoe snel men vordert de tastbare resultaten lig gen nog in de schoot der goden. Het zijn weliswaar „de werken des vre- des", maar intussen woedt de voedsel- oorlog, die zich concentreert op het Babyion der politiek: Berlijn. Ja, Berlijn is wel het middelpunt en U hebt in de couranten kunnen lezen, dat om de zes minuten op het (vliegveld Tempelhof een vliegtuig laMdt, om de bevoorrading van dui zend ton noodzakelijke levensmidde len mogelijk te maken. Drie kilometer n& de slagbomen aan de Nederlandse grens bij Vaals doemt voor de ogen van de toerist een chaos van puin op. Er steken torens boven uit, dia van de Fransicanerkerk, die van de Jacobskerk. Er staan muren, waarin ramen gezeten hebben, en er zijn zowaar straten te bekennen. Dïc is Aken geweest. Er hebben honderd vijf en zestig duizend mensen gewoond de oorlog heeft dat getal terug gebracht op honderd dertig duizend. Het is heel goed mogelijk, dat eens Aken een bloeiende stad geweest is, die plaats en ruimte bood voor vele tienduizendtallen. Maar als er vijf en zeventig procent van die huizen met de grond gelijk gemaakt is, dan kan het niet anders of er moeten thans onbeschrijflijke toestanden heersen^, Uw verslaggever staat aan de grens te kijken. Ook voor hem is Duitsland verboden terrein hem is slechts geoorloofd van het drielandenpunt af door een kijker een panorama te zien, dat niet na kan laten een lugubere indruk op hem te maken. Hy weet het: in de oorlog is hij een van de ontelbaren geweest, die; bij het horen van de haast eindeloze vluchten vlieg tuigen, in een extatische vreugde wens te: ja, laat ze maar gaan, laat ze maar bombarderen. 'En nu komt er iets bij hem op, dat een schuldgevoel gelijk is: maar zijn-die mensen fn die huizen dan de enige schuldigen van deze oor log moest hen dit lot als de ge rechte straf treffen? Hij weet wel, men moet hard zijn, en iemand moet de wrange vruchten .plukken maar toch. Er komen kleine figuurtje» in een draf de weilanden over. Even kijken zij, angstig, rond. Dan glippen zij ze zijn maar smal en lenig onder het prikkeldraad van de grens door. Dan zijn zij, tussen het struikgewas en de bossages verdwenen. Kort daarna uw verslaggever heeft de grens verlaten en loopt in de richting van België komen er hem drie Jongens tegemoót. Zij zijn sjofel gekleed, en hebben te grote schoenen aan. Even later zijn zij ge naderd. Zij kijken naar de vreemde man, spreken fluisterend met elkaar en kijken hem dan vragend aan: „Bitte....?" Het zijn Duitse kinderen. Zij willen eten. Is er ietsbelangrijker dan eten? Het lijkt niet waarschijnlijk, want als ik met ze ga praten zij zijn gewil lig, o jal kijken zij met grote, hon gerige ogen naar mijn broodtas, die ik, veel te langzaam voor hen, open. Zij zijn mager en zeer bleek, en doen alles voor brood ze willen me zelfs nog wel wat blijven vertellen, als ze maar te eten krijgen. En dat is veel, want tijd is eten. Waar ze wonen? Wel, de een woont in de Sint Josephsstrasse, de andere twee in de Jacobss'trasse in Aken. En hebben ze nog een vader? Eén heeft er een vader. Hij heeft hem al in lang niet gezien, want hij is in krijgsgevan genschap. En een moeder? Ja, die heb ben ze: ze werkt wel, maar er is toch te weinig te eten, en van naar school gaan kan niets komen, omdat zij ia het rijke Holland brood en aardappel» moeten halen. Maar jongens, ben je dan niet bang voor de douane? Nee, zegt er een, als ze je pakken ga je in de cel. Daal* krijg je goed te eten. En dan sturen ze je weer terug. Zo: hij heeft gelijk, hij is een uit gerekende kleine duvel maar zijn vriendje is bang; hem heeft een dou anier een pak slaag gegeven en terug- geschopt over de grens; ,,'s war keln Guter Deze kinderen ze wonen in bun kers en holen; ze hebben geen kleren om aan te trekken en geen brood om te eten. Dat Holland rijk is hun ouders hebben het hen verteld, en nu hebben zij het met eigen ogen gezien. Er is brood, er zijn aardappels. En dat is er in Duitsland niet. Toen het er in Holland niet was, konden zij wellicht nauwelijks spreken, zo klein zijn ze Nu worden zij weggestuurd om voedsel te zoeken. Neen, wees één ogenblik niet hard uw eigen kinde ren heeft U misschien in de honger winter op voedseltochten uitgezon- en U heeft er om geschreid. Dat wa» geen schande, en ik vraag niet van U, over de Duitse kinderen te schrei en. Maar beschouwt ze niet als oor logsmisdadigers, mor niet omdat zij van onze armoede hun rijkdom maken. „Ich denke ofc, sie sind nur aus- gegangen". Dikwijls denk ik, z\f zijn maar uitgegaan. Zij zijn maar uitgegaan is er ooit een kind ernstiger, angstiger ge- drevener uitgegaan dan deze grens- kinderen! Wanneer zij nu thuiskomen het is half. negen in de-avond, en moeder heeft gezegd, wij moeten om half negen terug zijn wanneer zij dan nu thuis komen met hun scha mele oogst en in hun bunker gaan slapen laat ons hopen, dat er kinderdromen in hun korte slaap zijn. FEUILLETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - (28) „Miss Rider wenst u te spreken, mijnheer", zei ze tegen Tarling en de detective nam zijn hoed op en keerde terug naar de kleine ziekenkamer. Hij vond het meisje wat beter, maar nog altijd doods bleek. Zij was opgestaan en zat in een grote leuningstoel gekleed in een ochtendjapon en verzocht Tarling om jeen stoel te krijgen en naast haar te gaan zitten. Zij wachtte tot de deur zich achter de zuster gesloten had en begon toen te spreken. „Het was erg dwaas van mij, om flauw te vallen, Mr. .Tarling, maar het nieuws was ook zo vreselijk en on verwacht. Zou u £r mij alles van willen vertellen? Ziet u, ik heb geen courant gelezen sedert ik in het zieken huis ben. Ik hoorde een der zusters spreken over de Narcissen-moord dat is 'he't toch niet". Zij aarzelde M Tarling knikte. Het was hem nu lichter om het hart, hij was bijna vrolijk gestemd. Hij twijfelde er geen ogen blik aan of het meisje was onschuldig en het leven zag er weer rooskleurig ui't. „Thornton Lyne", begon hij, „werd vermoord in de nacht van de 14e. Hij werd voor het laatst levend gezien door zijn knecht, *'s avonds ongeveer om half negen. De volgende morgen vroeg werd zijn lijk gevonden in Hyde Park. Hij was doodgeschoten en er was een poging gedaan om de wond in zijn borst te verbinden door •en zijden dames-nachthemd enige keren om zijn lichaam 'te wikkelen. Op zijn borst had iemand een bos gele narcissen neergelegd. „Gelé narcissen?" herhaalde het meisje verwonderd. „Maar hoe „Zijn auto werd een honderd meter ver der gevonden," vervolgde Tarling, „en het was duide lijk dat hij ergens anders werd vermoord, in zijn auto naar het Park gebracht en op het zijpad neergelegd. Toen men hem vond had hij geen jas of vest aan en aan zijn voeten droeg hij een paar vilten pantoffels". „Maar ik begrijp er niets van", zei het verbaasde meisje. „Wat heeft dit te betekenen? Wie had Zij hield plotseling op en de detective zag hoe zij haar lippen op elkaar perste alsof ze haar woorden inslikte. Vervolgens sloeg ze plotseling de handen voor haar gelaat. „O, het is verschrikkelijk, verschrikkelijk!" fluisterde zij. „Ik had nooit kunnen denken, ik had nooit kunnen dromen o, het is verschrikkelijk!" Tarling legde zacht zijn hand op haar schouder. „Miss Rider", zei hij, „u verdenkt iemand van deze misdaad. Wilt u he't mij niet vertellen?" Zij schudde het hoofd zonder op te kijken. „Ik kan niets zeggen", sprak zij. „Maar ziet u dan niet, dat de verdenking op u zal rusten?" vroeg Tarling. „Tussen zijn papieren werd een telegram gevonden, met verzoek die avond in uw flat woning te komen". Zij keek vlug op. „Een telegram van mij?" vroeg zij. „Ik heb geen tele gram gezonden!" „Goddank!" riep Tarling vol vuur. „Goddank!" „Maar ik begrijp er niets van, Mr. Tarling. Er werd een telegram aan Mr. Lyne gezonden met verzoek om in mijn flatwoning te komen. Ging hij er heen?" Tarling knikte. „Ik moet wel aannemen, dat hij het deed", zei hij ernstig. „De moord werd in uw woning gepleegd". „Mijn God!" fluisterde zij. „U meent dat toch niet? O, neen, neen, het is onmogelijk!" In het kort vertelde hij al zijn ontdekkingen. Hij wist dat hij zodoende, uit een politie-oogpunt beschouwd, zeer verkeerd en niet eerlijk handelde. Hij stelde haar op de hoogte van alle gegevens en gaf haar zodoende gelegenheid om de bewijzen, die tegen haai- getuigden onder de ogen te zien en te weerleggen. Hij vertelde haar van.de bloedvlekken op de vloer en beschreef het nachthemd, dat rondom Thornton Lyne's lichaam gevonden was. „Dat was mijn nachtjapon", zei ze eenvoudig en zon-, der aarzelen. „Vertel alstublieft verder, Mr. Tarling". Hij vertelde haar van de bloedige duimafdrukken op haar latafel. „O, hoe doortrapt, hoe doortrapt!" kermde zij. „Hij deed het, hij deed het!" „Wie?" vroeg Tarling. Hij nam liet jneisje bij de schouder en schudde haar heen en weer. „Wie was de man? Je moet het mij vertellen. Je eigen leven hangt er van af. Zie je dan niet in, Odette, dat ik je wil helpen? Ik wil niet, dat deze vreselijke smet op je naam kleeft. Je verdenkt iemand. Ik moet zijn naam weten". Zij Schudde het hoofd en keerde hem haar aan doenlijk gelaat toe. „Ik kan het u niet zeggen", zei ze met zachte stem. „Ik kan niets meer zeggen. Ik wist niets van de moord af vóór u het mij vertelde. Ik had geen idee, dacht nietIk haatte Thornton Lyne, ik haatte hem, maar ik zou hem geen kwaad gedaan hebbenhet is vre selijk, vreselijk!" „Ik moet dadelijk naar Londen", zei ze. „Wilt u mij alstublieft mee terugnemen?" (Wor<Jt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3