imm=r JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Noordzee De ambachtsschool heeft zijn deuren voor een maand gesloten HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN UtiftteSL levert belangrijk voedsel voor onze kippen Gritiabricage neemt snel in belekenis toe en is van belang voor expoit XIPPENGRIT bestaat uit kleine irtukjes schelp, die als pluimveevoe- fler worden gebruikt. De kippen heb ben om twee redenen aan dit voer behoefte. De zaadetende vogels zgn niet in staat met hun bek het voer ]te kauwen en daarom gebruiken zij hiervoor de maag. Behalve, dat deze (van een stevig gespierde wand voor- fcien is, pikt het pluimvee nog steen tjes en allerlei scherpe voorwerpen, iflie in de maag meehelpen het voed tel fijn te wrijven en die niet kun nen worden gemist. Ook de scherpe fetulcjes schelpen helpen hiertoe me- jfle. Hierin ligt echter nog niet de be langrijkste betekenis van de kippen grit. Het spreekt vanzelf, dat een kip. wanneer zg aan de leg is, grote hoeveelheden kalk nodig heeft voor de vorming van de eierschaal en het Is dan ook van het grootste belang, dat voor een voldoende kalkvoeding Wordt gezorgd. Dit heeft een directe invloed op de inkomsten van de pluimveefokker Door een dikke eierschaal immers Wordt het gewicht van de eieren .Verhoogd en bij het vervoer zal een groot verlies, dat door het breken yan eieren soms ontstaat, zich niet gemakkelgk voordoen. Bovendien be hoeft men niet bang te zgn, dat de kippen eieren zonder schaal, .windeieren zullen gaan leggbn. Kalkgebrek heeft echter ook een grote invloed op de gezondheid en daarmede op het productievermogen van de kip. De natuur zorgt nu een maal altijd het eerst voor de voort planting en wanneer een kip niet Voldoende kalk naar binnen krggt Zal deze ten behoeve van de vorming Van een eierschaal aan het lichaam Zelf worden onttrokken. Ook bij de opfok van kuikens is het van belang, dat de jonge dieren de kans krijgen een stevig beender- gestel en een mooi verendek te vor men. De grondstoffen voor kippengrit Worden op drie wijzen gewonnen: het Vissen van de schelpen; het zuigen van de schelpen; afval van de oester teelt. Schelpen vissen Langs de zeekust over een afstand van omstreeks 120 km. wordt Ne derland begrensd door een van de mooiste stranden van Europa, en reeds zeer veel schilders hebben de Nederlandse kust op het doek ver eeuwigd. Op de voorgrond van zo'n tafreel ziet men dan vaak de ka rakteristieke figuur van de schelpen- Visser: tot aan de knieën in het wa ter en juist op de plaats, waar de golven over de kop slaan, trekt hij een schepnet langs de bodem; op het strand een ouderwetse tweewie lige kar, bespannen met een paard dat meestal juist op de waterlijn Staat. Zo verzamelt men de grond stoffen voor de fabricage van kip pengrit. De moderne tijd heeft behalve het vissen van schelpen nog een andere methode gebracht om de schelpen te verzamelen en wel door middel van schelpenzuigers: kleine scheep jes, die voorzien zijn van een sterke zuig installatie. Is op zee een schel- penbank ontdekt, dan wordt een buis tot vlak op de bodem naar beneden gelaten en met een krachtige wa terstroom worden de schelpen opge zogen. De derde manier om grondstoffen voor kippengrit te winnen, vindt toe passing in de provincie Zeeland. De ze provincie heeft uitgestrekte ge- biecjen, waar de zee zeer ondiep is Zn niet zelden hebben zich op deze gedeelten bloeiende dorpen bevonden, die door een overstroming zgn weg gevaagd. In deze ondiepe gedeelten worden de beroemde Zeeuwse oes ters geteeld. Wanneer de oesters worden verzameld om over de ge hele wereld te worden verzonden, blijft een groot aantal schelpen over waarvan de b aner is gestorven en „Kippeschelpe Schelpe voor de kippe Wie kent niet van ouds deze roep? Wie stond als kind niet bij de venters van schelpen, als ze langs de huizen kwamen met hun schelle roepstem? We hoop ten een mooie schelp er tussen uit te vinden en we waren er uren zoet mee om een emmer schelpen na te zoeken. Er is al weer een stukje romantiek ver dwenen. lnplaats van de schelpen krij gen de kippen nu kippengrit. Hei artikeltje ontleenden wij aan het blad „Economische Voorlichting'' deze oesterschelpen kunnen voor de gritfabricage worden gebruikt. Fabricage van kippengrit In een gritfabriek worden de schelpen na eerst schoon te zijn ge spoeld, op een Jacobsladder ge schept. Deze voert de schelpen naar een ronddraaiende schuinstaande trommel, waardoorheen een stroom hete lucht wordt gevoerd. De schel pen worden in de trommel met be hulp van schoppen door elkaar ge worpen en komen aan de andere kant droog weer te voorschgn. Hier na worden de schelpen door middel van een wals gemalen en vervolgens gezeefd, terwgl men tevens, door ze ven van verschillende maatwgdten te gebruiken, ook fijne grit kan maken, dat voor kuikens geschikt is. Ten slotte wordt de grit verpakt in papieren of jute zakken met een gewicht van 50 kg. Op het eerste gezicht Igkt de grit fabricage een weinig ingewikkeld procédé. Om echter een goed en ge lijkmatig product te vervaardigen, zodat men bij levering van grote partgen een goede kwaliteit kan ga randeren, is vakkennis en ervaring nodig. Het is nog niet zo heel lang ge leden, dat in de pluimveehouderij de gedroogde grit een onbekend pro duct was. Tegenwoordig weet iedere kippenhouder, dat kalk bij de pluim veevoeding een onmisbaar onderdeel is en dat de beste en meest gemak kelijke voederwijze is: het gebruik van gedroogde en gemalen schelpen. De Nederlandse gritindustrie ex porteert op het ogenblik aanzienlij ke hoeveelheden en er zgn reeds zeer veel Finse, Zweedse en Belgische kippen, die grit krijgen, afkomstig uit Nederland. Hier zijn de gediplomeerden en bevorderden Het schooljaar is weer ten einde, en velen hebben gistermiddag hun diploma of hun bevordering in "de zak gekregen. Een maand lang kunnen zij, die naar een hogere klas geplaatst werden, nu uitrusten. De gediplo meerden wel, zij zullen wel zo snel mogelijk een werkkring zoeken. En hun oude school gaat op 17 Augustus weer draaien GEDIPLOMEERD WERDEN DE VOLGENDE LEERLINGEN: Afd. Smeden-Bankwerken: P Bak, A Bakker, J Barsingerhorn, H A Borst J Breed, M P Bregman, B J Burger, C K Dokter, B v Duin, S W Dijkstra, J C F Gerritsen, P J Groentjes, N W Groot, Th Groothuizen, E Moorman, JL Schreuder, J A Soonius, J Visser P A Zwart, E Hemminga, H C A Ja cobs. J Brand, J Dekker, C J N Groo- tes, H de Haand, H Haanraads. H J Heeremans, C Hoogeboom, F de Jong P W A Kasten, J Kieft, H W Klasing WB Kolkman, C Komen, J G Koper A P de Munk, A Neuteboom.- A Pater G C Schot, C S'teinvoort, C v Suij- dam, J Th Thesing, K Visser. C Wou ters, A Zwerver, C v Dijk, C Kieft, P C v d Laan, C Pouwer, W H J Put A v Riesen. P Roskam, J L Rijs, R T Stoffers, G F P Tesselaar. J P Tromp J Visser, S de Vries, A Westerbeek, W L v Westerop, S Wetterauw, I J de Wilde, J Wiétebol. J J Zeinstra, C Meilink, J Ursem, S J Winkel. Niet gediplomeerd werden 8 leerlin gen. De leerling J P Tromp ontving een le prijs. De leerlingen S W Dijk stra, H C A Jacobs, J Visser en J L Rijs ontvingen een tweede prijs. Afd. Motorrijtuig:, en Rijwielher- stellen: Th M J M Adrichem. L W Appelman, J Bakker, P O Bakker, C Barf, J C Berger, P Berkhout, A J de Boer, P E Bu'ter, B Dalenberg, J J Dekker, P Dekker, P Dijkstra, J C Gaar thuis, C Johannes, P de Jong, H J W Jonker, F L Kamper, E O Ka reis, W Klaver, J Korver, J Kroone, E Leeuwenkamp, J J Leguit, G Leijen W C H Dieckman, J Koopman, R Korver, C Mantel, J Moeijes, C Pater P H Pouwels, J N H Rijs, J Schaap, Jochem Smit, Johan Smit, W Smit, J Spaans, P A M Swinkels, C Tim mer, J Vennik, D J de Vries, J J v Wonderen, J A Zentveld, J C Zonne veld, P Zijp, J Geusebroek. Niét gediplomeerd werden 7 leerlingen. De leerling W C H Dieckman ontving 'n tweede prijs. Afd. Electrotechniek: A G Abbo, J Bakker, P C Barhorst, C E Bierman D Boot, J H v Bruggen, W Bruijn, A Dekker, C Dekker, K Dissel, E G Duijnevelt, J M Th Franse, J de Geus K de Groote, J den Hartigh, J Heijne J Hoeben. J M Th Jacobs, B I Jansen H F de Jong, J Keeman, Th Kneg't, J B M Pureveen, G M Verheul, Th J W Wiebring, A Zwart, B Ruiter, J W Baart, I Boon, J N A v d Eng, C Heerschap, M Koning, J Kraak, J Kroon, C Krul, J E Kuipers, J v Leij- e-, H Merlijn, D Pastoor, J Rosier, W J Sombroek, J Th Stroomer, J R Vierstra, Th Wagenaar, Lvd Werf, J S v Westen, P de Winkel, F Witte, J P v Wonderen, J Zee, A W van Zeist, J G M Zentveld, C Th Zoon, J v Alphen. De leerling J Heijne ont ving een le prijs. Afd. Timmerlieden: N Barhorst, L den Boer. J B Bra- kel. A C van Esseveld, S de Geus, N J Groen, J C Groot, P M Groot, C G Groot, P N Hoogewerf, J M Hop man, C J Klaver, J C Klercq, J Kooij. F Kunst, N v Langen, J C v d Eng. J Kooij, J Langendijk, J J Mak, J de Moei, N M Mul, J M Oorthuis, S van Saaze, D A. Schuit, Th Smit, J M Staadegaard. G S Stierp, N C S Stoop, C Tesselaar, J N Venneker, A W Vogelaar, J de Vries, G Wassenaar, P de Wit. N Wittebrood Niet ge diplomeerd werden 10 leerlingen. De leerling A C v Esseveld ontving een eerste prijs. De leerlingen N M Mul en A W Vogelaar ontvingen een twee de prijs. Afd. Metselen: J M v Baar, A A Bakker, C B de Boer, C de Graaff, A J Groen, J de Jong. A A E Min. C Molenaar, C Rosé, G Scheringa, A Swinkels De leerling J M v Baar ontving een tweede prijs. Afd. Meubelmaken: Th Boots. W A Erkamp. B J Geels, J D Jonker, A E Prins. N C Schouten, J Visser, E Wansink. H J M Wilden burg De leerling J D Donker ont ving een tweede prijs. Afd. Schilderen: Th P v Baar, R S Boon, A Breed, H C C Burger. M C Dekker, S P FEUILLETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - (29) Zij zag zijn verlegenheid en begreep ogenbUe_ Ujk de reden. „U u hebt een bevel tot in hechtenisneming bij u, ls het niet?" Hij knikte. „Op beschuldiging van moord?" Weer knikte hij. Zij keek hem enige ogenblikken swijgend aan. „Ik zal in een half uur klaar zijn", zei ze en zonder Iets meer te zeggen verliet de detective de kamer. Hij keerde terug naar hét heiligdom van de dokter •n vond deze heer vol ongeduld op hem wachtende. „Ik zeg maar", sprak de dokter, „het is allemaal onzin, dat dit meisje gezocht wordt als getuige. Ik twijfelde er al aan en keek de oproep van Scotland Yard nog eens na, die ik een paar dagen geleden ont ving. Zij is Odette Rider en men zoekt haar omdat ze yerdacht wordt van moord." 9. Toen Jimmy Brown een paar uur in zijn eentje was voortgesjokt, verstoten als hij was uit den huize Brushbox, begon hij zich heel treu rig te gevoelen. „Wat ben ik begon nen". dacht hij, „en wat ben ik een ezelskop geweest dat heerlijke leven tje bij meneer Brushbox zó maar prijs te gevenEn juist op het ogenblik, dat hij dp zijn schreden terug wilde keren om de familie Brushbox maar weer heel beleefd excuses te vragen voor zijn schand daad, naderde van de andere kant 'n wielrijder. Giellng, L N Groot, J Kooijman, K Meester, G Zomerdijk De leerling J Kooijman ontving een eerste prijs. Afd. Kleermaken: A de Beer A Beers, J Buis. D M Feller, A Glas, B Glas, T v Gijzen, J Harms, A C Mulder, T O. Jen broek, T Oostindiën, CJMvd Peet, A Snip. C Stam. J J Stam, J v d Struik, E C v Twuijver. F de Wilde, M A v Won deren Niet gediplomeerd werden 2 leerlingen. De leerling F J van Gij zen ontving een eerste prijs. De leer ling A C Mulder ontving een tweede prijs. Afd. Banketbakken: M Blankendaal. H Blokdijk. M Drenth, A 7.r P Goudsblom. G Hars kamp, C M de Jongh, W H A Kroe- ders, L H v Liempt, B J Moritz, H Roos, J Ch v Schagen. W Schilder, J Slot. F Stammes. A H Wittenberns. J C Zegers, W Zwart De leerlin gen W H A Kroeders en J Slot ont vingen een eerste prijs. Bevorderingen Handelsschool Bevorderd van klasse I naar klasse II: Bea Baerken te Bergen; Dick Hom mes en Jaap de Jager te Heiloo; Wim Kaptein, Annie Kesselaar en Piet Kommer te Alkmaar; Wim Kooyman te Hensbroek; Betty Menist te Alk maar; Henk Outhoff te Alkmaar; Guus Spruyt (met lof) te Heiloo; Bram van der Tak te St. Pancras; Harry Tesselaar te Alkmaar; Ted Va der te Warmenhuizen; Jan Wolven te Heiloo. Niet bevorderd 6. Bevorderd van klasse II naar klasse III: Nanny Bosch, Jan Bruin en Wim Edel te Alkmaar; Wim Finkensieper te .-Bergen; Herman Godijn, Ludwig Han Hofmeester en Gijs Kortfmer te Alkmaar; Jan Opdam te Heiloo; Els Schouten te Alkmaar; Jan Slót te Noordscharwoude; Evert Spruyt te Heiloo; Gerard Veldman te Heerhugowaard; Wim de Waal te Alkmaar; Willy Wit te Castricum; Gerard Worm te Bergen; Henk Ormel te Alkmaar. Niet bevorderd 3. Bevorderd van klasse III naar kl. IV: Kees de Bakker. Kees Duyff, Jan de Haas, Emile v. d. Heyden eri Lo Nijdam te Alkmaar; Jan Scholten te Bergen; Wim Stam te Noordschar woude; Jan Swart te Heerh 'gowaard Piet Vader te Warmenhu' Niet bevorderd 5, Herexamen 1. In bovenstaande lijst zijn alleen stad- en streekgenoten genoemd. ïlatuwdijk Is he( niet absoluut noodzakelijk te schenken om Uw avond te doen slagen. Haar waarom onnodig risico lopen nu Pels' Wijnen weer in be scheiden mate leve.baar zijn. Alkmaar Telef. 2885 Tijdelijk leverbaar Franse Brandewijn, per fles f 7.33 Bergens jeugd had prettige dagen De leerlingen der klassen 5. 6 en 7 der openbare lagere school zijn weer terug uit Oosterbeek, waar zij een week hebben vertoefd in het kader aldaar, die een week in Bergen zijn van een uitwisseling met kinderen geweest. Dat de Bergense jeugd heeft geno ten van het schone van deze Gelderse plaats behoeft geen betoog! De uitwisseling beoogt in de eerste plaats, dat de kinderen iets zullen leren: niet op de schoolbanken, maar in de vrije natuur, musea of andere bezienswaardigheden en daarbij voor al mensen leren kennen (uit andere streken van ons land). Vriendschaps banden zijn dan ook niet uitgebleven. De excursies werden voorbereid in een lokaal, door de school van Oos terbeek beschikbaar gesteld. Vooraf werd dan een korte inleiding gege ven. Om enkele der voornaamste punten te noemen: de Rijn met uiter waarden en de gierpont, Burger's dierenpark, het Openluchtmuseum, 't Aquarium en de viskwekerij der Ned. Heide Mij. 'te Sonsbeek, Rozendaal, Wolfheze en de Betuwe, waar kersen in de boomgaard werden gegeten. Ook het Airbornekerkhof werd niet vergeten en Bergens jeugd legde bloe men op de graven der gevallenen. De kinderen waren zeer onder de indruk van het ontzettende drama, dat zich daar heeft afgespeeld. Ook veel plezier beleefde de kin deren, die drie dagen in Edam zijn geweest. Van Edam uit werden trips gemaakt naar Volendam en Amster dam, waar Artis werd bezocht en 'n rondvaart werd gemaakt door grach ten en havens. De derde klas is een dag naar Artis geweest om de „aap jes" te bekijken. De laagste klassen zijn een dag naar Egmond aan Zee geweest p«r bus. Met vlaggetjes ge tooid en met Bergens Harmonie voor op trok de jeugd door Bergen, huis toe. *t Waren schone dagen. Sclitn mer Schoolfeest Dj 13e Juli was een prettige dag voor de schooljeugd van Grootscher mer, de dag van het jaarlijkse school feest. Al viel er nog al eens een buitje de stemming was uitstekend. Het Muiderslot heeft een indruk op de kinderen gemaakt, die niet spoedig zal vervagen. Hier zagen de jongelui geschiedenis. Daarnaast stond een be zoek aan het moderne Raadhuis van Hilversum op het programma. Op de heide konden de jongelui eens benen rekken, een ongekend uitgestrekte speelterrein. In Oud-Valkeveen wist ieder zich te vermaken, prachtig was het toen allen een keer mochten va ren in de motorbootjes. Om half acht eindigde deze „mooiste dag van het jaar". Volgens een amendemer.; >p het wetboek van strafrecht, dat door de Iraakse volksvertegenwoordiging is goedgekeurd, wordt het Zionisme als een misdaad beschouwd en is in de zelfde afdeling ondergebracht als het communisme. ZONDAG 16 JULI 1948. Hilversum I 301 m. 8.00 Nieuws; 830 Ned. Herv. kerkdienst; 9.30 Nieuws; 10.00 Hoogmis; 11.30 Kamer muziek; 12.30 Werken van Sibelius 12.15 Apologie; 12.35 en 13.20 Het orkest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.40 De avonturen van Spineuza; 14.00 Omroeporkest; 15.10 Muzikale 'tombo la; 15 40 Cabaret miniature; 16.10 Sportuitzending; 16.25 Vespers; 17.00 Gereformeerde kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Geestelijke lie deren; 19.15 Ken't gij Uw Bijbel?; 19.30 Nieuws; 19.50 In êt Boeckhuys; 20.12 Klein orkest; 20.45 Italiaanse opera muziek; 21.25 „Grote verwachtingen", hoorspel; 22.15 Zangrécital; 22.45 Avondgebed; 23 00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 8.00 Nieuws; 8.30 Voor het platteland; 8.40 Ensem ble Barcarolle; 9.15 Men vraagt en wij draaien; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Profeten en Apostelen, klankbeeld; 10.30 Doopsgezinde kerkdienst; 12.00 Lunchpakket, cabaret; 12.30 Zondags club; 12.40 Dameskoor; 13.00 Niuws; 13.20 The Skymasters; 1405 Boeken halfuur; 14.30 The Romancers; 15.00 Filmpraatje; 15.15 Residentie-orkest; 16.30 Sportflitsen; 17.00 Kerkliederen; 17.30 Gemengd koor; 17.45 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram. muziek; 19.00 Radiolympus; 19.30 Stradiva-sextet; 20 00 Nieuws; 20.15 Walztime; 20.45 „De Dichter", hoorspel; 21.00 Zomer- avondconfetti; 22.15 Edith Piaf met chansons; 23.00 Nieuws. MAANDAG 17 JULI 1948. Hilversum I 301 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 9.15 Voor de zieken 9.30 Vrolijke gr. muziek; 915 Voor de zieken; 9.30 Vrolijke gram.platen; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram. muziek; 1.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.30 Pi ano-recital; 12.00 André Kostelanett en zijn orkest; 12.33 NCRV-koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Ra- dio.uitzending voor de scholen; 14.35 Kamerorkest; 15.30 Oude Nederlandse muziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Na tionale schoolzangwedstrijd; 18.00 Pi- ano.duo De Raaff Schutte; 18.30 Regerings-uitzending; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de leeslamp; 19.30 Het actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Kerkeoncert; 20.45 Gram.muziek; 21.20 Sweelinck-kwartet; 20.45 Werken van J. P. Sweelinck; 22.15 Met band en plaat; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 8.45 Klassieke gram.muziek; 9.15 Mor genwijding; 915 Arbeidsvitaminen; 10.35 Liederen van Fauré; 11.00 Op de Uitkijk; 11.15 Russisch concert; 12.00 De Papavers; 12.38 Gram.muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville-strijkorkest: 14.15 Symphonisch concert; 14.30 Or gelconcert; 15.00 Bonbonnière; 16.00 Voordracht door Siem Bosma; 16.15 Musicalender; 17JOO Rhytmische klan ken; 17.30 Voor de padvinderij; 18.00 Nieuws; 18.15 The Skymasters; 18.45 Place Pigalle, gram,platen-programma 19.30 Orkest Maria Zamorra; 20.00 Nieuws; 20.15 Residentie-orkest; 22.15 Olympische overpeinzingen; 22.30 Pla- tencabaret; 23.00 Nieuws. „Goed geraden", zei Tarling, en liet zich moedeloos in een stoel vallen. „Hindert het u als ik rook?" „Helemaal niet", zei de dokter voorkomend. „U wilt haar zeker meenemen?" Tarling knikte. „Ik kan mij niet voorstellen, dat een meisje als zij een moord gepleegd zou hebben", zei dr. Saunders. „Zij maakt volstrekt niet de indruk, dat ze physiek in staat is tot alles, wat met die moord samenhangt. Ik las de bijzonderheden in de „Morning Globe". Degene, die Thornton Lyne vermoord heeft, moet hem uit de auto gedragen hebben en neergelegd op het gras of waar hij werd gevonden en dat meisje kan geen stevige baby optillen". Tarling maakte een toestemmende beweging. „Bovendien", vervolgde dr. Saunders, „heeft zij niet het uiterlijk van een moordenares. Ik wil hiermee niet zeggen, dat ze geen misdaad zou kunnen begaan omdat zij mooi is, maar er zijn zekere typen van schoonheid, die hun oorsprong vinden in schoonheid der ziel en Miss Stevens, of Miss Rider, zoals ik geloof, dat ik haar moet noemen, is een van dat type". „Dat ben ik met u eens", zei Tarling. „Ik ben voor mijzelf overtuigd, dat zij deze misdaad niet begaan heeft, maar de omstandigheden getuigen alle tegen haar. De telefoonbel rinkelde en de dokter nam de hoorn op en sprak enkele woorden. „Intercommunaal" zei hij, uitleg gevende, waarom hij niet dadelijk iets hoorde van het andere einde van de draad. Weer sprak hij in de hoorn en overhandigde toen het instrument over de tafel heen aan Tarling. „Het is voor u", zei hij. „Ik denk, dat het Scotland Yard is." Tarling hield de hoorn aan zijn oor. „Hier Whiteside", klonk een stem. „Is u daar, Mr. Tarling? Wij hebben de revolver gevonden". „Waar?" vroeg Tarling snel. „In de woning van het meisje", was het antwoord. Tarlings gelaat betrok. Maar, goed beschouwd, was dit niets onverwachts. Hij twijfelde er geen ogenblik aan, dat de moord in Odette Riders' woning was ge pleegd en wanneer deze theorie aangenomen werd, dan waren de détails van minder belang, zodat er niet Je minste reden was, waarom de revolver niet bij de plek van de misdaad gevonden zou worden. Het zou eer te verwonderen geweest zijn, wanneer het wapen niet in dit huis gevonden was. „Waar was hij?" vroeg hg. „In de werkzak der dame", zei Whiteside. „Op de bodem gestopt en bedekt mét een massa wol, lapjes en eindjes band". „Wat \yas het voor een soort revolver?" vroeg Tarling na een pauze. „Een automatische Colt", was het antwoord. „Er zaten zes patronen in het magazijn en een in de kamer. De revolver was blijkbaar gebruikt, want de loop was vuil. Wij hebben ook de afgeschoten kogel gevonden Ji de haard. Heb jij je Miss Stevens gevonden?" „Ja", zei Tarling kalm. „Miss Stevens is Odette Rider" Hij hoorde de andér fluitend van verbazing. „Heb je haar gearresteerd?" „Nog niet", zei Tarling. „Wil je zorgen aan de vol gende trein van Ashford te zijn? Ik vertrek hier over een half uur." Hij hing de hoorn op en keerde zich weer tot d« dokter. „Ik meende te verstaan, dat ze het wapen gevonden hebben", zei de belangstellende medicus. „Ja", antwoordde Tarling, „zij hebben het wapen ge vonden". „Hm!" zei de dokter in gedachten z:'jn kin wrg.end. „Een hele lelijke geschiedenis". Hij keek de andefr nieuwsgierig aan. „Wat voor een soort man was Thorn ton Lyne?" vroeg hij. Tarling trok zijn schouders op. „Niet een van de beste, vrees ik", zei hij „maar zeiff de slechtste mannen worden beschermd door de wet en de straf, die de moordenaar ral treffen". „Of de moordenares", lachte de dokter. „Moordenaar", zei Tarling kortaf. „Het karakter van de dode man zal geen invloed hebben op de bestraffing". Dr. Saunders deed enige trekken aan zijn pijp. „Het is zonderling, dat zo'n meisje in een dergelijke zaak betrokken is", zei hij. „Heel vreemd". Er werd even op de deur geklopt en de directrioe verscheen. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3