Qe CZ Ikmaafdei' Zullen Russen „Superfortenactie" met gelijke munt betalen? BERNAD0TTE was op Schiphol 5E JAARGANG N°. 1288 MAANDAG 19 JULI 1948 Luchtweg zou scherp afgebakend worden met afweergeschut EH'HSÜOTJK, Tsjechische regering zegt uitgebreid complot ontdekt te hebben Alkmaar Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar t der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) by vooruitbetaling Advertenties 14 et p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage, t Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat hoek OudegrachtTel. K 2200- 3971 In politieke kringen, die in nauw contact staan met het Sowjet Rus sisch militai#bestuur heeft men de mogelijkheid geopperd, dat de Sowjets, in antwoord op het zenden van de Amerikaanse superforten naar Enge. land, een eskader Sowjet Russische superforten" naar Duitsland zullen zen den. te Karlshorst zouden Zaterdagmorgen besprekingen gevoerd zijn over het Sowjets Russische antwoord op de Amerikaanse actie. Volgens Sowjetkringen in Berlijn betekende de aankomst van Ameri kaanse superforten in Europa veel meer dan vele Westerse nota's tegelijk Men beoordeelt de actie met de su perforten als uitgaande boven politie ke bluf en als een teken van onver wachte doortastendheid. De „Sowjet Russische super-forten' zouden dezelfde gevechtsuitrusting hebben als de Amerikaanse, doch gro tere actieradius hebben en grotere snelheid kunnen ontwikkelen. Dit type zou zijn nagebouwd van een Ameri kaanse superfort, dat in 1945 in Mandsjoerije een noodlanding moest maken. In Berlijn houdt men ook rekening met de mogelijkheid, dat de Ameri kaanse suPer*jr"ten ingeschakeld zul len wordefl de „luchtbrugoperatie". bakenmg luchtcorridor? Volgens berichten uit de Sowjet zóne zijn de Sowjets voornemens de luchtweg Berlijn-Helmstedt-Hannover -Blückeburg af te bakenen. Daartoe zouden vaste schijnwerpers en lichten aangebracht worden en bovendien zou luchtafweergeschut ter weerszijden van de luchtweg opgesteld worden. Schietoefeningen zouden gehouden Worden om de vliegtuigen te verplich ten zich strikt binnen de aangewezen perken te .houden. De bevolking is reeds tegen het gevaar van granaat scherven gewaarschuwd. Het ligt in de bedoeling van ie Sowjets te verzoeken, dat de gealli eerde vliegtuigen de luchtwegen Ber- Dr. de Vries en Kalz vrij De Haagse rechtbank heeft Zaterdag de al-of niet gevangenhouding behan deld van Dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis en de kunsthan delaar B. Katz uit Dieren, die beiden gearresteerd waren in verband met de dezer dagen gepubliceerde schilderijen affaire. Naar wij vernemen is de in vrijheidstelling van beiden bevolen. Joodse succe s Een Israëlisch communiqué meldde, dat na zware gevechten Nazareth is veroverd. Een groot aantal Arabieren was gevangen genomen, de rest was naar de Libanon gevlucht In het gebied van Nazareth bevin den zich ongeveer 25000 Arabische vluchtelingen, van wie de meesten Christenen zijn. De troepen van het Arabische le gioen zijn een zware aanval op het door Joden bezette nieuwe gedeelte van Jeruzalem begonnen. Volgens het hoofdkwartier van het legioen zijn zeven strategische punten veroverd. Israëlische troepen trachtten vóór 't sluiten van een eventuele wapenstil stand de weg Tel AvivHaifa vrij te maken. Reuter meldde, dat het dorp Tira, 6 km ten Zuiden van Haifa, vanwaar men de weg kan overzien, door Joodse troepen is veroverd. Van het uit 1000 man bestaande garnizoen werden vele gevangen genomen. MAXIMUMPRIJS VAN KERSENJAM VERLAAGD Het is'mogelijk gebleken de maxi mumprijs voor kersenjam te verla gen. In verband hiermede wordt met in gang van 19 Juli 1948 de maximum- consumentenprijs van kersenjam van 86 cent per pot van 450 gram Ver laagd tot 71 cent. VEEL BEWOLKING Veel bewolking, met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. We-nig verandering in temperatuur. lyn_Hamburg en Berlijn-frankfort niet meer gebruiken, doch uitslui tend de corridor Berlijn-Helmstedt Hannover. Polen en Tsjechen mochten niet helpen Volgens een Brits-Amerikaanse verklaring zijn pogingen om 16000 ton Tsjechische aardappelen en 80000 ton Poolse steenkool in Berlijn te brengen gestrand op „het falen met het Sow jet militair bestuur het transport te regelen". Ondanks de grote behoeften van Tsjecho.Slowakije en Polen aan dol lars, aldus de verklaring, moest een aanbod tot onmiddellijke betaling van de aardappelen en de steenkool in Praag en Warschau van de hand ge. wezen worden omdat de Sowjets niet wilden medewerken. DODELIJK ONGEVAL IN KAZERNE TE ROOSENDA. L In een kazerne te Roosendaal is op tragische wijze om het leven gekomen de 21-jarige ongehuwde korporaal H. Jeuke uit Eindhoven. Korporaal Van L. ontdekte op een der bedden het pistool van de dienst doende sergeant van de wacht en nam dit spelenderwijs op. Getuigen ver klaarden, dat de sergeant de revolver ongeladen had achtergelaten. Van L. moet ecfiter ongemerkt een kogel van het magazijn in de kamer hebben ge bracht door het heen éh weer trek ken van de slee. Op een ongelukkig ogenblik heeft hij vervolgens het wa pen afgevuurd, terwijl dit gericht was op korporaal Jeuke. Deze werd getrof fen in zijn rechterlong en was nage noeg op slag dood. Halianen naar Ned. mijnen Ir. A. Paulen en C. T. Herfzinger van het rijksarbeidsbureau hebben ge durende vier dagen in Rome bespre, kingen gevoerd om de mogelijkheid te onderzoeken van het eventueel te werkstellen van Italiaanse mjjnwer. kers in de Nederlandse mijnen en zich te oriënteren omtrent de voor waarden, waaronder dat zou kunnen geschieden. Deze tewerkstelling staat nog geens zins vast, want daarover zal eerst overeenstemming moeten worden be reikt in de Mijnindustrieraad. Zuidelijken zetten splitsing democratische partij door De democraten uit de Zuidelijke staten van de V.S. die tegen hun par tij in opstand zijn gekomen omdat deze een program van burgerrechten voor negers heeft goedgekeurd, heb ben gouveneur J. Strom Thurmond van Zuid-Carolina als tegencandidaat van Truman gekozen voor het pre sidentschap van de V.S. Gouverneur Fielding Wright van Mississippi werd als candidaat voor het vice-presidentschap gekozen. Bei den werden bij acclamatie benoemd na een wilde demonstratie tijdens een vergadering te Birmingham in Alaba- ma ter voorbereiding van een afschei ding van de democratische partij, voor het eerst sinds 70 jaar. Ned. vrachtboot gestrand Het 395 ton metende Nederlandse vrachtschip „Ams^elstroom" is Zondag in een dichte mist *p het eiland Lun_ dy, 11 mijl ten N.-W, van Hartland Point, gestrand en moesft door de be manning van 11 koppen," -He- iii^eilig- heid is verlaten worden. De bemanning klauterde 'n 250 voet hoge steile rots "op en kwam bij «en oude vuurtoren, die door vogelwaar nemers is bewoond. De „Amstels'troom" was op weg van Amsterdam naar Bristol. Het eiland Lundy heeft 40 bewoners en is een van de meest verlaten ei landen aan de Britse kust. Bijna 80 arrestaties Officieel is in Praag medegedeeld, dai de Tsjecho Slowaakse politie 76 burgers en drie soldaten gearresteerd heeft in verband met „terroristische activiteit door Tsjechoslo waakse poli tieke vluchtelingen die in het geheim waren teruggekeerd uit de Ameri kaanse zóne van Duitsland". Het complot zou o.a. ten doel ge had hebben de minister van verdedi ging, generaal Svoboda, tijdens de Sokolfeesten te Praag te vermoorden Ook de moordenaar van majoor Au- gustin Sram, een voormalig partisanen Kustvaarder bij Den Helder vastgelopen Tegen het middaguur werdco gister in Den Helder seinen opgevangen van de 200-ton metende coaster „Aktjo" uit Delfzijl. Het rcheepje .v-i., vastga lopen op de No-Ktle.haatergronden en onmiddellijk begrf de „Dorus Rijker»'' zich naar de coaster, die niet echttr in gevaar is. De S'tMo.-', een sleep. booi van de firma Wijsmuller en Co, d:» vanuit Ummlea te hiiJp snelde, beeft ongeveer haif zes verbinding ge kt t gen met hét seY.a Het was toeD reeds te laat om de „Ak'jo" ms te sle pen. Vanmorgen vroeg, wanneer de vloed weer opgekomen is, zou men trachten de coaster vlot te slepen. NIEUW WERELDRECORD KOGELSLINGEREN Aan de vooravond van zijn vertrek naar de Londense spelen heeft de Hongaarse athleet Emeric Nemeth 'n nieuw record kogelslingeren geves tigd met 59 meter 20. Het oude record stond sinds 27 Aug. 1938 op naam van de Duitser Erwin Blask met 59 meter. Een republikeinse lid van het Ame rikaanse Huis van afgevaardigden heeft voorgesteld twee leden van het Huis naar Moskou te zenden voor „een persoonlijk overleg met Gene ralissimus Stalin" leider, die in Mei j.1. in zijn flat te Praag doodgeschoten is, zou zich on der de gearresteerden bevinden. De naam van de moordenaar van Sram wordt opgegeven als Milan Choc, lid van de nationale sacialis- tische partij. Choc zou in Februari naar Beieren gevlucht zijn en toege treden zijn tot de Amerikaanse spi- ornage dienst. Hij zou opgetreden zijn als leider van een verzetsgroep van Tsjechische vluchtelingen in Regens burg en deze groep zou aldus de ver- klaring, zes vooraanstaande personen in het Tsjecho Slowaakse openbare leven hebben moeten vermoorden. Sram was het eerste slachtoffer. De Moord op Svoboda had gepleegd moe ten worden door Miloslav Barak, die te Praag gearresteerd is. Een der ge zochte verzetslieden, Krajcirovic, was naar Duitsland ontvlucht. Er. zouden ook zendapparaten en wapens en muni;ie in beslag geno men zijn. LOUIS RICHARD OVERLEDEN Te Amsterdam is overleden na een langdurig ziekbed Louis Henri Ri- chard, in leven één der bekendste Nederlandse acrobaten, die niet alleen in Nederland, maar ook in het bui tenland grote successen heef geoogst. De laatste jaren woonde de heer Richard te Amsterdam. CHINEES WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT Een Catalina-watervliegtuig, dat op weg was naar de Portugese kolonie Macao, is na het vertrek van Hong kong dicht bij Macao in zee gestort. Van de 27 inzittenden werd één per soon, die op een reddingsgordel dreef, uit zee opgepikt. 25 péfconen ^zijn gearresteerd in de Spaanse vacantie-plaats Cercedila in het Guadarrama gebergte, beschul digd van het beramen van geweldda den op de Spaanse nationale feestdag op 18 Juli. Er waren bommen én ex plosieve stoffen in het gebergte ge vonden. Arabieren stellen voorgaarden bestand in Jeruzalem grof geschonden Na een verblijf van enige dagen te Lake Succes, arriveerde Beradotte gis termorgen met de KLM-Iijntoestel op Schiphol. Na een kort verblijf vertrok hy met een van de KLM gecharterd „United Nations"-vliegtuig via Geneve en Ro me naar zijn hoofdkwartier op Rho- dos. „Om drie uur Greenwichtijd van daag, zo zeide graaf Bernadotte op Schiphol gaat de wapenstilstand voor geheel Palestina in, althans indien de Arabieren de door de Veiligheidsraad gestelde voorwaarden aanvaarden. Indien overeenstemming bereikt wordt zal de wapenstilstand anders dan de eerste, die slechts vier :en duurde. De wapenstilstand, die thans gesloten moet worden, zal moe ten worden gehandhaafd tot de vrede in Palestina getekend wordt. Mocht zij niet gesloten of later ver broken worden, dan treedt het besluit van de Veiligheidsraad tot het toepas sen van sancties in werking". De Arabieren hebben het laatste ogenblik de order van de Veiligheids raad tot een wapenstilstand in geheel Palestina met enig voorbehoud aan vaard. De drie voorwaarden, waaron der de Liga de wapenstilstand heeft aanvaard zijn: 1 Dat de Joodse immigratie tij dens het bestand wordt stopgezet. 2 Ongeveer 300.000 Arabische vluch telingen naar hun woonsteden terug keren. 3 Het bestand van vastgestelde duur is, dat de Arabische legers op hun plaatsen zullen blijven en paraat zullen zijn ingeval de Joden het be stand mochten schenden. Tienduizend Duitsers in Buchenwald „Die Welt", het officiële Britse nieuwsblad voor de Duitse bevolking, meldt, dat in het beruchte voormalige Nazi-concentratiekamp Buchenwald thans tienduizend Duitse politieke ge vangenen, o.w. 170 vrouwen, door de Sowjets gevangen worden gehouden. Het merendeel van de gevangenen bestaat volgens „Die Welt" uit intel lectuelen, hoofdzakelijk leden van de soc.-dem., lib.-dem. en chrdem. par tijen. Velen zouden gearresteerd zijn op aanklacht van critiek op de Sow- jet-politie of spionnage voor de Wes telijke mogendheden. Alle gevangenen zijn g$pndig ver hoord met behulp van mishandeling, aldus het blad. Niemand is nog voor een rechtbank verschenen. De behan deling in het kamp is niet bijzonder wreed, doch de levensomstandigheden zijn wel uiterst armzalig. Pogingen tot ontsnapping worden zeer streng gestraft en velen van de vrouwelijke gevangenen is het hamer-en_sikkel embleem in de schouder getatoueerd. WELDRA STAKING BIJ FORD? De Amerikaanse Bond van Ver. Arbeiders in de Automobielindustrie heeft bekend gemaakt, dat ongeveer 98 procent der 116.000 arbeiders van de Fordfabieken voor een staking in de 46 fabrieken hebben gestemd. De maatschappij had een loonsver hoging van 13 dollarcent per uur aangeboden, doch de Bond eist 14 cent verhoging, betaling van verzekerings premies en andere vobrdelen, die to taal 21 dollarcent loonsverhoging per uur zouden betekenen. Een correspondent van Reuter seint dat de gevechten in de Heilige Stad gister werden voortgezet en Joodse strijdkrachten de muren van de oude stad bestormden, waarachter de ara bieren zich bevinden. Een Joodse stoottroep van 50 man zou gepoogd hebben een gat te slaan in de muren door middel van een grote landmijn. Het merendeel hier van zou gesneuveld of gewond zijn toen Arabieren met handgranaten de mijn tot ontploffing brachten. De gevechten betekenen en grove schending van het bestand. Merkwaardig In zyn kwaliteit van ambte naar van de burgerlijke stand neett de outt-wetnouder van Steenbergen, de 81_jarige Chris- tiaan Herbers, het huwelijk voltrokken tussen zijn 20 jarige kleinzoon en naamgenoot Chris- tiaan Herbers en mej. Simons. Daarbij deed zich de zonder linge situatie voor, dat de vader van zyn zoon huwelijkstoestem ming moest vragen voor zijn kleinzoon. MUITERIJ OP DE „CARSON" WAS GEEN MUITERIJ. De kapitein van het Amerikaanse schip „William Carson", dat op 12 Juli seinde, dat er muiterij aan boord was uitgebroken, heeft een groep van de Amerikaanse marine, die aan boord is gegaan verklaard, dat de beman ning de beste was, die hij ooit gehad had. Er wordt aan de geestvermogens van Je marconist van de „Carson", die overboord is gesprongen, getwijfeld. Hij seinde dat er muiterij aan boord was en sloeg, voor in zee te springen, z'n toestel kapot. ROEMENIE BREEKT MET VATICAAN De Roemeense regering heeft het Concordaat met het Vaticaan opge zegd. De toepassing van het Concor- daat wordt onmiddellijk stopgezet Volgens een communiqué is de op zegging geschied „om de bepalingen van de nieuwe grondwet ten opzichte van de volledige vrijheid van gods dienst te kunnen toepassen. Afscheid bij de U.L.O. Dezer dagen nam de heer J. C. Mul ler, leerkracht aan de Openbare school voor U.L.O. alhier, afscheid. De heer Muller is namelijk benoemd tot leraar aan de landbouwwinterschool te Alk maar. De scheidende leraar werd toe gesproken door het hoofd der school, de heer J. Hoekstra, die de verdiensten van de heer Muller memoreerde en hem namens personeel en leerlingen een vulpen aanbood. De voorzitter van de oudercommissie de heer Loots, of freerde namens de commissie 'n boek-' werk en een fotoalbum. Namens het personeel sprak mejuf frouw J. F. Dubois. Zij dankte de heer Muller voor de collegialiteit en vriend schap van hem ondervonden. Mevrouw Muller ontving een bloem stukje. Een zeer verdienstelijke en ge waardeerde leerkracht heeft het ULO- onderwijs verlaten. De jongste overstromingen in Cana. da hebben grote verwoestingen aan* gericht. Bij de hulpverlening werd voor het eerst gebruik gemaakt van een leger „duck", een amphibie.voer- tuig, dat tijdens de oorlog bij invasie operaties heeft dienst gedaan. Op de foto heeft een „duck" een losgeraakte schuur op sleeptouw. De schuur wordt naar zyn plaats van oorsprong te rug- gesleept. Scheuring dreigt tn Italiaans vakverbond Vertegenwoordigers v«n üe i-ali- aanse Christelijke vaKb-naen, die ver» tegenwoordigd zijn in het hoofdbe stuur van het algemeen Italiaans vak» verbond, hebben de ChristelijKc lei ders van hét vakverbond in een buitengewone vergadering bijeenge roepen. In een communiqué wordt meegedeeld, dat deze beslissing is ge nomen naar aanleiding van ue sta king, die in geheel Italië door de socialistisch-communistische vak Dond- leiders werd afgekondigd. Het com muniqué verklaart, dat deze siaitmg in strijd is met de overeenkomst, be» treffende de eenheid der vakve.eni» gingen en hiermede de organisatie dienstbaar gemaakt werd aan de be» langen van één enkele partij. Tot be sluit wordt,gewezen op de noodzake lijkheid van de vorming van een zelf standige en democratische vakbond „vrij van iedere politieke invloed". Intussen heeft het Italiaanse kabi net speciale maatregelen besproken tegen mogelijke bliksemstakingen in de toekomst. De regering kan een aan tal lichtingen van het leger oproepen voor het gaande houden van de on misbare diensten. Italiaanse militaire troepen en po litie hebben in de omgeving van Sie- na jacht gemaakt op 3000 mannen en vrouwen, die in de afgelopen twéé dagen uit de stad gevlucht zouden zijn, nadat daar ernstige ongeregeld heden waren voorgevalltn. In Rome werd Zondagavond be vestigd, dat politie-verstei'kingen naar Siena zijn gestuurd in verband met een incident, dat zich Zondagmorgen had voorgedaan bij de begrafenis vaQ twee politie-agenten, die onlangs bij ongeregeldheden het leven verloren en in verband met de gespannen toe stand in het gebied. Uit San Salvatore, waar één der 'ten grave gedragen politiemannen werd gedood, wordt gemeld, dat de politie en militairen met verkennings vliegtuigen de heuvels hebben afge zocht naar degenen, die voor de dood van de politieman verantwoordelijk zijn. 50 personen werden gearresteerd. Volgens een regeringscommuniqué werd in Siena een burger gedood bij een razzia van de politie op het hoofd kwartier van de Vakvereniging van Landarbeiders, welke geschiedde na het incident bij de begrafenis. Enkele vuurwapens, munitie en twee hand granaten werden in het bureau vonden. HONDEN- EN KATTENBROOD THANS OFFICIEEL VRIJ Aangezien de binnenlandse behoefte aan honden- en kattenbrood thans on-j geveer gedekt is, is thans formeel einde aan de distributiemaatregeleA gemaakt waaraan deze artikelen wa* ren onderworpen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1