0e C Ikmaaidei K, i H N. HOLLANDSE PERS ms Vrije Tijd •a-awBaw.' Indonesische deelstaten zouden driehoofdig presidentschap en senaat wensen Franse regering door breuk met socialisten verslagen 5E JAARGANG N°. 1289 DINSDAG 20 JULI 1948 Ultg. voor de Stichting De VrU» Alkmaar der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal 30 cent per week) bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteuri J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat hoek OudegrachtTel. K 2200-3971 Naarmate de strijd om positiever betering aan grote groepen van ons volk kortere arbeidsdagen, vrije Za terdag- of andere middagen en va- cantie heeft bezorgd, is één ding plotseling naar voren gekomen: het vraagstuk, hoe de vrijkomende tijd te besteden. Voor velen is dit misschien geen vraagstuk en hebben ze in huis zo veel klusjes op te knappen, dat er toch geen vrge tijd overblijft. Ande ren zoeken het in studie, hoewel hun percentage niet hoog is te noemen. Er blijft echter een grote categorie over, die een belangrijk deel van de vrije tijd besteden aan sport. We hebben daar geen bezwaar te gen. We hebben zelf gelukkig aan sport gedaan en weten de daaraan bestede trjd te waarderen. Er -komt echter snel een tijd, dat men te oud is om volop in de sport te kunnen meedoen. Dan wordt men waarschijnlijk toeschouwer of men maakt zich op, om met hart en ziel een andere tak van sport te gaan be oefenen, een sport, die men tot in ho ge ouderdom kan beoefenen. We hebben hier de hengelsport op het oog. Heeft men er wel eens over nagedacht, hoe ontzaglijk veel beoe fenaars van de hengelsport er in ons land wel zijn Hoeveel duizenden men sen gaan niet 's avonds na het werk, op vrije middagen, op Zondagen en in hun vacantie hun vermaak zoeken aan de waterkant? We overdrijven niet als we deze tak van sport de sport noemen, die ver reweg de meeste actieve beoefenaars telt. Het is niet om hierop uw aandacht te vestigen, dat wij bovenstaande schreven. De hengelaars onder u le zen het wellicht met animo, degenen die niet vissen beginnen er van te geeuwen. We hebben hier iets anders op het oog. Terwijl de overheid zich over het algemeen uitslooft om alle takken van sport aan te moedigen, terwijl over heidsinstanties dikwijls grote, simmen uit geven om*- ge] ten, waar men sport kan beoefenen of zich op andere wijze kan vermaken, laat zij zich aan de sportvisserij zo goed als niets gelegen liggen. Integendeel. Tal van belemmerende bepalingen hinderen de sportvisser in zijn bezigheid. Het is een akte voor een hengel, een akte voor twee hen gels, een snoekakte, vergunningen om in bepaalde v'swaters te vissen, snoek vergunningen die in het water van slechts één eigenaar geldig zijn, vei* boden viswaters, verboden wallekan ten en wat al niet meer. Het gevolg van al deze bepalingen is een groot aantal bekeuringen voor de meest futiele overtredingen, dik wijls in onwetendheid begaan. Zoek maar eens uit, waar het water van de ene eigenaar eindigt en dat van een ander begint... De enige bemoeing, die de overheid zich getroost,is het innen van de bijdragen voor verbetering der vis stand en de kosten der visaktes. Wij schatten, dat de Staat hierdoor elk jaar een slordig millioen binnen krijgt. Terwijl van de verbetering van de visstand door de sportvissers niet wordt gemerkt, zorgen enkele honder den beroepsvissers er voor, dat de meeste vis verdwijnt, betalen zij er tóch aan. Het is ons bekend, dat de Minister van Landbouw een open oog heeft voor de sportvisserij. Wij zouden van hem niet willen vragen aan de be roepsvissers beperkingen op te leggen. Maar uit naam van honderdduizenden sportvissers zouden we hem wel wil len verzoeken, de belemmeringen voor deze categorie weg te nemen. Men moet aan de waterkant een gedeelte van zijn vrije tijd kunnen doorbren gen, zonder telkens in angst te zitten of men niet een overtreding begaat. v. Z. Van betrouwbare zijde verneemt Aneta, dat de resolutie met de daar aan verbonden conclusies zou neer. komen op het verzoek tot instelling van een uit drie personen bestaand directorium met presidentiële be- voegheden. Daarnaast zou 'n ..Hoog Commissariaat" worden ingesteld als vertegenwoordiging van de souverei- ne Nederlandse regering. Het uitvoerend orgaan zou bestaan uit een college van Secretarissen van Staat, waarvan de samenstelling an. ders zou dienen te zijn dan die van de huidige prefederale regering, en zou met name meer Indonesiërs be vatten. Tenslotte zou een Senaat wor den ingesteld, bestaande uit de lei. ders der deelstaten. Deze resolutie zou ter kennis wor den gebracht van de Republikeinse regering, doch indien deze de voor stellen niet bevredigend zou achten, zouden de federalisten door deze af wijzing hun plannen niet wijzigen en voortgaan op de thans ingeslagen weg Plan naar Nederland Intussen vertrekt vandaag prof. mr K. Enthoven, de adviseur in algeme ne dienst van de Luit. G.G. (nieuw benoemd Secretaris van Staat voor staatkundige hervormingen) naar Ne derland, met medeneming van een schets voor staatkundige hervormin. gen, welke schets werd opgesteld na overleg met de .voorlopige federale to stich- roering. Deze.schets, was reeds lang Zie toe op Uw kinde ken. Jongens bezitten soms ge v&arlijke voorwerpen als mu nitie en springstoffen, die zij voor U verborgen houden Doorzoek huis en sch'iiu'f Voornamelijk in het Zuiden van het land tijdelijke opklaringen met tem peratuurstijging. In het Noorden: meest ^zwaar bewolkt met een nu en dan vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Overigens matige wind tussen Zuid- en Zuid-West en weinig veran dering van temperatuur. Overwegend droog weer. Over „resolutie van Bandoeng" overigens nog steeds stilzwijgen Over de inhoud der resolutie, welke door de te Bandoeng gehouden conferentie van de leiders der deelstaten werd aangenomen en die Za terdag aan de Luit-Gouverneur-Generaal is aangeboden, wordt nog het grootste stilzwijgen in acht genomen. In politieke kringen te Batavia is de resolutie intussen het afgelopen weekeinde zeer druk besproken. m bespreking vóórdat de leiders der deelstaten vorige week te Bandoeng bijeenkwamen. In welingelichte kringen meent men d t aanneming door de Ned. regering van de Bandoengse voorstellen zou betekenen, dat de rich'tdatum van 1 „Dodentransport Bondowosa" 23 Juli voor krijgsraad? De „Bondowoso-affaire" (het trans port van 3 November 1947, toen 46 gevangenen van de RTI in een trein tusen Bondowoso en Soerabaja om kwamen) zal waarschijnlijk op 23 Juli a.s. worden behandeld door de krijgsraad voor de zeemacht te Soe rabaja. Er zulen zich 14 beklaagden, allen beschuldigd van dood door schuld, te verantwoorde hebben. Aan de le lui tenant der mariniers J. van den Dorpe wordt bovendien ten laste gelegd, zijn verplichtingen ala commandant der wacht niet te zijn nagekomen. De ove rige 13 beklaagden behoren alle tot de mariniersbrigade. Felle gevechten in Italiaanse heuvels Enige duizenden Italiaanse man schappen met tanks zijn bezig met behulp van artillerie de wegversper ringen op te ruimen, die 300 tot 400 verzetslieden in de verlaten heuvel- streek van Toscane bij Abbadia heb. ben opgeworpen. De verzetslieden on der leiding van Luigi Merti zijn ge wapend en beschikken over tankaf- weergeschut. De militairen hebben pa rachutisten, verkenningsvliegtuigen en panterwagens De .heuvels bij Abbadia liggen ten Zuiden van Siëna, waar Zondag het eerder gemelde incident plaats had. De politie spoort het heuvelgebied na naar degenen, die verantwo >rdelijk zijn voor de dood van de agent Ra- nieri, die door de opstandelingen werd gevangen genomen en gedood en tij dens wiens begrafenis van het hoofd kwartier der vakvereniging van landarbeiders uit schoten zijn gelost. Luigi Merbi, de leider der opstan delingen, is een -vooraanstaand com munist, die tijdens de oorlog bekend stond als „Majoor Roma". Tot nog toe zijn ongeveer 60 perso nen gearresteerd, onder wie Luigi Contorni, secretaris van de afdeling Abbadia der communistische partij, die een belangrijke rol zou gespeeld heb ben bij de poging het telefoonkabel station te bezetten, dat de verbindin gen tussen Rome en Noord Italië be heerst. Januari 1949 als datum van over dracht der souvereiniteit aan de Ver enigde Staten van Indonesië nie't meer die urgentie zou hebben welke zij had, aangezien de voorstellen neerkomen op een practisch volledige interne overdracht van de bevoegd heid. Intussen hebben Republikeinse kringen te Batavia verklaard, dat de Republiek waarschijnlijk géén oplos sing der politieke problemen zal ac cepteren, welke zouden omgaan bui ten de onder auspiciën der C.v.G.D. gehouden besprekingen "tussen Neder land en de Republiek. Haagse conferentie begonnen In de grote conferentiezaal van het Ministerie van Buitenlandse Zaken is gisterochtend de eerste bijeenkomst gehouden van de Ministers van Bui tenlandse Zaken der Westerse mo gendheden .welke conferentie, naar verwacht wqrdt, twee dagen in be slag zal nemen. Omstreeks half elf betraden de gedelegeerden de zaal, waarin zich vele fotografen en film operateurs bevonden, benevens een 20-tal journalisten,onder wie dri« Nederlandse. Even later kwamen de ministers binnen, de heren Bevin, Bi- dault, Spaak, Dupong en Van Boetze. laer. Toen allen gezeten waren nam Minister van Boetzelaer het woord voor het uitspreken van een wel komstwoord in het Frans zowel als in het Engels. Amerikaanse Superforts (B 29's) zyntfiZaterdag in Lincolnshire in Enge land aangekomen op een „normale lange afstands-trainingsvlucht". De vliegtuigen zullen een maand in Engeland blijven. „Enige leden" van de bemanningen van de vliegtuigen wandelen van hun toestel naar het sta tionsgebouw op het vliegveld Scampton in Lincolnshire. Militaire begroting bleek struikelpunt De Franse regering is Maandagavond, bij de stemming over het ver trouwensvotum in de Nationale Vergadering, verslagen. Te voren waren de socialistische ministers reeds uit de regering getreden. Een socialistisch amendement betreffende de militaire begroting werd aangenomen met een meerderheid van 83 stemmen (297214). Het houdt een bezuiniging in van twaalf milliard franc op de militaire begroting. Minister president Schuman had voor de stemming medegedeeld, dat hij zou aftreden wanneer het socialistische amendement werd aanvaard. President Auriol heeft de ontslagaanvrage van Schuman en zijn kabinet aanvaard en medegedeeld, dat hij met de parlementaire leiders besprekingen zal beginnen over de vorming van een nieuwe regering. Daladiers bemiddeling baatte niet In het debat, voorafgaande aan de stemming over het vertrouwensvotum, verklaarde Daladier, voormalig pre mier en minister van defensie, o.m., dat met het oog op de ernstige inter nationale toestand geen Franse afge vaardigde een regeringscrisis zou wil len uitlokken. Daladier achtte het van vitaal belang, dat de regering zonder dralen een modernisatie van de Fran se nationale verdediging in uitzicht zou stellen. Het zou een ramp zijn, zo meende hij, indien het Franse leger zou blijven zoals het nu was. Het moderne Franse leger zou 600.000 man sterk moeten zijn. Vervolggns ontvouwde Daladier een plan en indien de regering de reor ganisatie van de Franse verdediging volgens de beginselen van dit plan zou willen uitvoeren en hierover een debat zou willen laten voeren, aldus Daladier, zag hij er het nut niet van in voor een besnoeiing van de leger- begroting ad 12 milliard francs te stemmen. Schuman verklaarde opnieuw, dat de regering de uiterste concessies ge daan had t.a.v. de militaire begrotin gen, doch liet doorschemeren, dat verdere bezuinigingen als waarom door de socialisten was verzócht na ernstige bestudering misschien zouden kunnen worden ingevoerd. Volgens de Amerikaanse admiraal Zacharias zou er een atoombom rus ten op de bodem van de Stille Oce aan. Dit bericht werd niet officieel bevestigd. MINISTER MANSHOLT NAAR CANADA? Minister Mansholt is uitgenodigd dit jaar een bezoek te brengen aan Ontario, zo mogelijk in de tijd, dat te Toronto de Canadese Nationale tentoonstelling wordt gehouden. Naar wij in 's Gravenhage verne men is het niet bekend of minister Mansholt de uitnodiging zal aanvaar den. „INDRAPOERA" NIET VOOR 28 JULI BINNEN In aanvulling* op vorige berichten is medegedeeld dat het troepenschip „Indrapoera", dat onderweg is naar Nederland met demobiliseren'den, ver traging ondervindt tengevolge van motorstoring. Aangenomen kan wor den, dat het schip niet vóór 28 Juli a.s. te Rotterdam zal arriveren. Nieuwe tactiek Russen willen Berlijn van voedsel voorzien Volgens een officiële Sowjet mede deling, welke in het officiële Sowjet orgaan „Taegliche Rundschau" werd gepubliceerd zal „het Sowjet mili taire bestuur in Duitsland de gehele Duitse bevolking van Berlijn, binnen de huidige grenzen, van de noodzake lijke levensmiddelen voorzien. Tot dit doel heeft de Sowjet-rege- ring besloten 100.000 ton broodgraan en andere levensmiddelen ter beschik, king te stellen". „Tegelijkertijd zijn de noodzakelijke maatregelen genomen om voedsel voor de bevoorrading van de gehele Ber lijnse bevolking te kopen in Polen, Tsjecho-Slowakije en andere landen. Iedere inwoner van Berlijn, in welk district hij ook woont, zal binnen de bestaande grenzen brood en andere levensmidelen kunnen kopen in de winkels van de Sowjet-sector, op zijn bonkaarten en tegen betaling met de geldsoort, welke in de Sowjet zóne wettig betaalmiddel is". Ministers worden scherp bewaakt Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn getroffen voor de beveiliging van de vijf ministers van buitenlandse za ken, die thans te 's-Gravenhage in conferentie bijeen zijn. Vóór Plein nr. 23, waar de besprekingen gehouden worden, staan voortdurend agenten op wacht. Bezoekers mogen niet als in normale omstandigheden vrij door 't gebouw gaan, doch worden steeds ver gezeld door een bode. In het ministe. rie bevindt zich een groot aantal ma rechaussees. De vertrekken waar ge confereerd wordt, zijn volkomen van het overige deel van het gebouw „af gegrendeld" en omgeven door een cordon van marechaussees, 's Nachts worden de veiligheidsmaatregelen even scherp doorgevoerd, als overdag. Alle toegangswegen worden bewaakt. In de tuin van het ministerie zijn lichtmas ten opgericht en schijnwerpers, die er aan gemonteerd zijn, zetten 's nachts de achterzijde van het ministerie in een zee van licht om te verhinderen dat ongewenste bezoekers van die kant ongezien zouden kunnen nade ren. Nog geen beslissing over voetbaltournooi De F.A. deelde Maandagavond me de dat voor Dinsdag geêh nadere be richten te verwachten zijn met be trekking tot de mogelijkheid van een reorganisatie van het Olympisch voet baltournooi. Er zou nog gewacht worden op ant woorden op telegrammen die aan di verse leden van de FIFA zijn gezon den. De mening van de heer Lotsy hebben wij intussen reeds gepubliceerd TOUR DE FRANCE BARTALI BEHOUDT DE LEIDING De 16e etappe van de Tour is ge wonnen door de Belg van Dljck in een tijd van 6.44.07 over de 243 km. tussen Lausanne en Mulhouse. Ockers en Engels Belgen werden 2e ju 3e, terwijl het peleton (waarin de dra ger van de gele trui Bartali, de Luxemburger Kirchen en Impanls 32 sec. na Van Dljck geklasseerd werd. Bartali heeft intussen de bergprijs gewonnen. Met 62 punten werd hij eerste voor de Fransen Lazarides en Robic en in het alg. klassement, be houdt hij de leiding. Zaterdagnacht reed een vrachtauto in Lochem tegen een boom aan. Vreemd genoeg zette de chauffeur het op een lopen. De poli'tie wist hem te achterhalen en te arresteren. Het bleek dat de auto was gestolen door de vluchteling, die' sterk onder de in vloed van alcoholica bleek te zijn. Fins zeiljacht voor Texel gestrand Twee opvarenden waren op weq naar Londen De „Suomi" een Fins zeiljacht van 14 meter lengte is Maandagmiddag to omstreekg twaalf uur op de Eierland- se gronden voor Texel gestrand en lekgeslagen. De opvarenden, twee Finse jonge mannen van 17 en 23 jaar, die met het jacht 1 Juni Helsingfors verlieten en op weg waren naar Londen, zijn met •de motorstrandreddingboot „Jhr H. J. Or'tt" van boord gehaald. Het jacht, dat na de redding in de branding was achtergebleven, is later over de zandbanken heengeslagen. Een motorboot heeft het opgehaald en in de haven van de Cocksdorp bin nengebracht. De twee jongelui, die slechts weinig Engels kenden, wilden zich tegenover de burgemeester nief uitlaten over hun reis en weigerden te vertellen hoe zijn aan de boot kwamen. Voorlopig zijn zij in Den Burg ondergebracht en is de Fins# consul in Amsterdam van geval op de hoogte gebracht. Reeds eerder op de dag had de kustwacht op het eiland het jacht gesignaleerd en men vermoedde, dat er iets niet in de haa.k was. China weer door watersnood getroffen De stortregens hebben de Jaag toe Kiang en haar zijrivieren buiten de oevers doen treden, zodat in de oe verprovincies de oogst is verwoest en honderdduizenden mensen dakloos zijn: 600.000 ha. staan onder water en in het gehele gebied zijn het we gennet en de bruggen vernield. In de provincie Hoenan,, „China'^ rijstschuur", zijn 300.000 ha. rijstvelden verwoest. Meer dan 1 millioen ton rijst zijn daarbij verloren gegaan en in de getroffen provincies wordt de bevol king met hongersnood bedreigd. De Jang tse Kiang, waarvan het peil blijft wassen, heeft de lage wijken van verschillende steden overstroomd en andere steden worden ernstig be dreigd. Men vreest de herhaling van de rampen der vorige jaren waarbij duizenden slachtoffers zijn gevallen. TSJECHOSLOWAAKSE GENERAAL NAAR AMERIKAANSE ZONE ONTKOMEN Volgens de „New York Times" is generaal Hasal-Nizborsky, Tsjecho Slowaakse minister van vervdfcr van April 1945 tot Juli 1946, met zijn gezin uit Tsjecho Slowakije naar de Amerikaanse zóne van Duitsland ont snapt. Volgens het blad is de desertie van deze „plaa ^vervangende stafchef' van groot militair belang, daar de generaal vele belangrijke details kan weten. In Amsterdam kwamen Pakistanse worstelaars en boksers tegen een Ne derlandse keurploeg uit. De vierwor. stelpar'tijen eindigden onbeslist, van de drie bokspartijen won Nederland er één, verloor er een en de derde eindigde onbeslist. De Pakistaners maakten geen sterke indruk. I onze kleine to Op het Stuyvesantplein in Tilburg, o p een speciaal daarvoor gebouwd oud- Hollands pleintje, werd Zondagmiddag de landepwedstrijd handboog- schieten NederlandBelgië gehouden. Rechts twee Nederlandse en links twee Belgische schutters. m 5|j^J

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1