De Prins uit het sprookje Competitie - indeling afd. Hoordholland gedeeltelijk bekend Lopende vuurtjes Waarin qesproken wordt over een leeuwentemmer en een zonderlinge Maharadja Uw reporter was eens de terreinen van het circus opgelopen «omdat hij uit zijn kinderjaren een zwak voor sterke dieren had overgehouden. Toen hij had moeten vluchten voor een troep baby-olifanten, die elkaar zoet bij de staart vasthielden en toen hij gezien had hoe een prachtige schimmel met een tuinslang werd schoongespo ten als een auto, die door de modder gereden had toen dan belandde hij voor een woonwagen, waarvan toe vallig de deur openging. De man die er uit kwam, moest' zich bukken, want hij was groot en fors. Deze man nu was Kharah Khawak, de mees ter van slangen en krokodillen. En Uw reporter had geen spijt van deze ontmoeting. Want in de lege cir custent heeft hij een sprookje gehoord, dat als het niét waar gebeurd was een prachtig en fantastisch verhaal zou zijn.. En daarom heeft hij (want hoe is een reporter?) het maar voor u opgeschreven en laten drukken Heerser over Krokodillen Wanneer je in een circus geboreD D«nt. en je moeder behalve jezelf ÓOk nog wilde dieren temde, ja, dan Iian het haast niet anders of je wordt *lf ook dompteur. Zo is het gegaan ifeet Kharah Khawak, hij trad al op, Hoor hij naar school moest en na fltfn schooltijd was hij weer, en nu foor vast, in het circus. Hij werkte toen met leeuwen. „Leeuwen zijn veel Intelligenter, dan krokodillen en slan_ f»n". vertelt hij me en hij glim lacht even: want „leeuwen zijn op het ogenblik een onbereikbaar ideaal geworden". Ik zie grote lidtekens op «Ur kin hij volgt mijn blik: „dat is reen herinnering aan de leeuwen; zal het hele verhaal vertellen. U •reet dan meteen, hoe ik aan mijn Jtrokpdillen en slangen ben gekomen" Ik kijk hem geïnteresseerd aan. De- te kalme, forse man, Tsjech van ge boorte, met zijn grote lit^kens op icht en handen, is een groot die renvriend. Het zal zeker niet door zijn béhandeling van de dieren gekomen tlfo dat de leeuwen hem aanvielen Hei sprookje verwerkelijk} JJfet was in Londen", vertelt Kharah Khawak. „Ik trad daar op in een enorm groot circus. Mijn nummer was exclusief, nog nimmer vertoond. Twaalf leeuwen had ik waarmee ik in de piste (een piste als een arena) tournooi hield het was een com pleet. ingestudeerd gevecht op leven en dood. Het publiek sidderde, gilde maar steeds was de afloop goed en steeds was het applaus overweldi gend". Hij glimlacht weer. bij de her_ fanerirfg. Dan gaat hij door: „Er was dik wijls hoog bezoek in het circus. Zo Mt er haast avond aan avond een Bri ts-Indische Maharadja, hij was me eens opgevallen door zijn exotische ■leding. Hij zat er weer op die avond flrt het mis ging. Misschien zijn mijn lMUwen wat nerveus geweest die keer ik weet het niét maar plotseling Ward ik door één van hen besprongen. IfJJn kin was opengescheurd ik WBrd in het ziekenhuis opgenomen. En gaar. in dat ziekenhuis, komt die Ma. haradja bij me. „Je moet ophouden pttt die leeuwen" .zegt hij, „ik heb Wat beters voor je". Hij vertelt sim pel en rustig door, Kharah Khawak. „Goed ik ga. eenmaal ontslagen, naar hem toe. Hij had een farm met zaeer dan duizend krokodillen en slan gen Die leerde hij mij dresseren twee jaar heb ik daar over gedaan". Kharah Khawak steekt een sigaret op. „De Maharadja heette Kharah Khawak. Hij wilde dat zijn naam be roemd werd over de hele wereld, daarom gaf hij mij die naam. Hij was eer. eigenaardig man Het verhaal is uit. Daar zit hij nu, Kharah Khawak. Hij heeft leeuwen, krokodilen en slangen gedresseerd. Iti een van zijn wagens leeft een heel kleine, heel jonge Boa Constrictor en in een paar hokken heeft hij apen ook al om te dresseren. Hij draagt de naam van een Maharadja en diens prachtige kledij. Maar hij werkt, voor het overige, minsten zo hard als alle andere artisten. Want krokodillen zijn nu niet bepaald de gemakkelijkste en meest betrouwbare huisdieren Jaap Best, de circusvriend Eindelijk hebben we een rustig plek je gevonden. Hier op de Vest zal nie mand ons storen, ook de oudé heer niet, die op het andere eind van de bank heeft plaats genomen. We zijn nu ver genoeg van de cir- cusdruktet die het ons onmogelijk maakte in de kleine wagen een ge sprek te voeren met Jaap Best, de enige Alkmaarder, die in het wereldje van Strassburger leeft. Opgegroeid is hij er niet, thuis is hij er /el, ondanks de korte tijd, die hij er heeft doorgebracht. Want toen Jaap Best op 1 April 1947 zijn goede plaats op een kantoor verliet, om de sprong naar Strassburger te wagen, kwam hij in een omgeving, die voor hem niet vreemd meer was. „Liefde voor het circus is zoveel als een ziekte", zegt Jaap Best en hij vertelt ons van de hobby, die hij in zijn jeugd begon en waarmee hij is doorgegaan, een hobby, een verza melwoede van alles wat ook maar op het circusleven betrekking heeft. Zijn kasten, de zolder en de vlie ring, alles kwam vol met foto's, met knipsels en geschriften, zijn boeken kasten raakten vol met praciuig ma teriaal. Jaap. Best kwam er, wat je noemt, „helemaal in". Nu zult U begrijpen, dat hu. zoals zovelen, voor dié liefde alles opzij heeft gezet, aUes. wat hij vroeger be- agenda VICTORIA THEATER: Mensen in Nood, met Phyllis Calvert en Francis L. Sullivan. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woens dag 2.30 uur Matinee. Toegang 14 jr. HARMONIE THEATER: Tarzan in de Gouden Stad met Johnny Weis- muller, Brenda Joyce en Johnny Sheffield. Voorstellingen dagelijks om .8 uur, Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zon dag 2, 430, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur Matinee. Toegang 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: Sabu, in Avonturen aan de Amazone (End of the River). De gevaren van de on doordringbare jungle van Brazilië. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur Matinee. Toegang boven 14 jaar. AB.T.: Moord met voorbedachte rade met Boris Karloff en Rokende Pevolvers met Monti Montana. Voor stellingen dagelijks 8 uur, Zondag 2, 5, en 8 uur. Toegang 18 jaar. Mededeling aan alle electriciteits- en gasverbruikers In een rondschrijven aan alle elec triciteits- en gasverbruikers wijst de directeur der Gem. Lichtbedrijven er op. dat het nog herhaaldelijk voor komt. dat meters, aansluitkasten enz. worden aangetroffen met verbroken zegels of andere beschadigingen of ongeoorloofde wijzigingen, waardoor clandestien verbruik van gas of elec_ triciteit mogelijk is. Aan deze toe den getolereerd, dient ten- spoedigste stand, die in de oorlog wel kon \vor_ een einde te komen. Indien vóór 15 Augustus a.s. schrif telijk aan de Gem. Lichtbedrijven me dedeling wordt gedaan van bescha digingen of wijzigingen aan de elec triciteits- of gasinstallatie zullen deze beschadigingen of wijzigingen worden hersteld en de kosten daarvan op de verbruikers worden verhaald. Verdere maatregelen worden niet genomen. Indien men twijfelt of een instal latie wel in orde is, kan men hiervan bericht geven. De installatie zal dan worden onderzocht. Indien bij controle na 15 Augustus beschadiging van installaties of zegel wordt geconstateerd zal tot afsnijding van de gas- en/of stroomtoevoer wor den overgegaan, onverminderd even tueel andere te nemen strafmaatregei- len. Oostenrijkse kinderen arriveerden in Weenen Vijfhonderd Oostenrijkse bleekneus jes waren drie maanden lang de gast van ons land. Bleek en ondervoed kwamen zij, maar gelukkig gingen ze anders te rug. Het moet 'n grote vreugde voor de ouders geweest zijn, hun kinderen zo vrolijk en blozend in Weenen te rug te zien. Een Weens dagblad, dat de heer B. Zinger, zelf ex_pleegva- der van een der vijfhonderd Oosten- rijkertjes, ons toonde, wijdde enkele tientallen regels aan de aankomst van de kinders op het station-West te Weenen. Het blad schrijft, dat de vice-kanselier Dr. Scharf en de bur gemeester, de heer Körner bij de aan komst van het transport aanwezig waren. Toen de trein onder de mu ziek van een spoorwegcorps het sta tion binnenreed, twijfelde men er even aan, of deze blozende kinderen werkelijk dezelfde waren als de groep, die drie maanden geleden on dervoed naar Nederland werden ge stuurd. Toen de portieren opengin gen en uit de wagens onvervalst Hol lands klonk, was het net, alsof in_ plaats van de Weense kinderen vijf honderd kleine Hollandertjes terug gestuurd waren. De mensenmenigte, die voor het station wachtte, bereid de de kleine thuiskomende 'n storm achtige ontvahgst. Telkens weer kwam het tot vrolijke conflicten wan neer de ouders zich aan hun eigen kinderen niet goed verstaanbaar kon den maken. Ongeveer 200 kinderen werden in autobussen verder naar Zuid-Oostenrijk vervoerd. De Ween se kinderen werden onmiddellijk aan de ouders overgegeven. Twee wa gons vol dozen en pakjes, die de zorg zame pleegouders meegegeven had den, moesten nog tot Maandag op het station blijven voor ze afgehaald kon den worden. Alkmaarse huisvrouwen jubileren Naar aanleiding van het feit, dat de afdeling Alkmaar van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen in October a.s, haar dertig_jarig.be- staan herdenkt, richten enkele leden een rondschrijven tot haar collegae, met het doel haar op te wekken tot het storten van een bijdrage. Men wil aan dit jubileum „enige luister bijzet ten" in October zullen wij er dan ook nog op terug komen. Het dagblad voor de Zaanstreek, „De Typhoon", publiceerde een ge deelte van de nieuwe competitie-in deling voor de afdeling Noord-Hol land. Omtrent de indeling in de Noordkop konden wij nog geen na dere inlichtingen krijgen. In ons blad van morgen zullen we vermoedelijk in staat zijn de nog resterende inde lingen bekend te maken. Intussen staat wel vast, dat evenals de KNVB (zie elders in dit blad) de Afdeling er ook toe is overgegaan méér lijn in het compe titie-systeem te brengen door afde lingen van 10 clubs te vormen. Ter- .wijl de KNVB zich dit jaar meer aan een rayonindeling heeft gehouden, heeft de afdeling dit principe laten varen! Foresters b.v. komt in de Zui delijke le klasse niet voor, Alkmaar wél. De res. Ie klassen (vorig jaar drie, nu twee) zijn uiterst sterk gemengd. We betwyfelen echter, of de clubs in verband met de reiskosten erg tevre den zullen zijn Hier volgen de eerst bekende af delingen: le klasse A :Alkmaar, Br. in Wa terland, DREO, Meer.vogeIs A, PSCK SVA, Uitgeest, Westzaan, WBSV, Zaanse Boys. Reserve le klasse A: DTS 2, EVC 2 GVO 2, HRC 4, KFC 5, OFC 2, Pur- merseenn 2, QSC 3, Succes 2 en Zaan landia. Reserve le klasse B: IW 2, MFC 2, mersteijn 2, QSC, Succes 2 en Zaan. reikte, in de steek heeft gelaten „voor iets, wat in m'n jeugd ontbrandde en mij nooit meer heeft losgelaten", zo als hij het zelf uitdrukte. O, hij hoeft ons eigenlijk niet te vertellen, dat alles in een circus geen rozengeur en maneschijn is, het is heus niet nodig, dat hij er even op wijst, dat er veel en hard gewerkt moet worden door iedereen! Want wie dat nog niet wist, heeft het deze dagen zelf kunnen zien. De secretaris van Karei Strassburger en Jaap Best voerén tezamen de ad ministratie, een hele rompslomp, die ook voor hen geen klok doet kennen, maar klok of geen klok,het bedrijf trekt je aan en daar maal je dan niet om" vindt onze Alkmaarse circusvriend. Vandaag breekt het circus zijn ten ten weer op, dan trekt de hele familie naar het vaste gebouw in Schevenin- gen, tot 1 September. Jaap Best die blijft natuurlijk- oek niet langer in zijn vaderstacL hij neemt z'n schrijfmachine mee. naar alle plaatsen, die het circus bezoekt RCZ 2, Schagen t, Watervogels 2, WFC 5 en Zaandijk 3. 2e klasse A: St. Bavo, Beemster, Egmondia, Groot Schermer, Graft- dijk, Jisp, Knollendam, Kwadijk, Ou dendijk, Purmerland. Reserve 2e klasse C: Assendelft 4, HSV 2, Meervogels A 2. De Rtfp 2, 8VA 2, Uitgeest 3, US~ 2, VHesee 2 en WSV 3. De R.H.B.S. maakte excursies Onze HJB.S.-medewerker schrijft ons: Maandag 19 Juli was de dag, waar op de RHBS te Alkmaar verschillen de excursies organiseerde. Het waren er een zestal, namelijk één naar Vo- lendam ging per fiets en behalve Vo- naar Amsterdam. De tocht naar Vo- lendam ging per fies en behalve Mo lendam werden ook Edam en Marden bezocht. In Den Haag werden verschillende gebouwen bezichtigd. De vier excur sies naar Amsterdam hadden verschil lende doelen. Eén groep ging naar Artis, terwijl op weg naar de dieren tuin nog verschillende andere gebou wen bezichtigd werden. In Artis werd de groep rondgeleid door de hr. Portielje, terwijl ook het Museum, de Artisfilm en het Heimans Diora ma bekeken werden. Na afloop maak te men een wandeling langs de Am sterdamse grachten. De groepen twee en drie gingen met bussen van Alkmaar naar Am sterdam; Daar werd eerst een dok be zichtigd, waarna groep twee Schip hol bezocht en groep drie een tocht door de havens maakte en 't Indisch Instituut bezichtigde. De vierde groep bracht een bezoek aan het Mu seum van de Arbeid en het Veilig heidsmuseum. Vooral dit laatste Mu seum had de volle belangstelling van de HBS-ers. De HBS kan op een geslaagde dag terugzien. Uitspraken Meerv. Kamer Josephus J. M. G., Bergen: diefstal: 1 jaar tuchtgevangenis. Johannes DL de Z., Bergen: diefstal: 1 jaar met aftrek, waarvan 6 mnd. voorw. Bart L. van B., Bergen: diefstal: 9 mnd. met aftrek. Nicola'as W. V., Bergen: vernieling: f 25 of 15 dagen. Gerardus J. P. K., Zwaag: diefstal: 1 jaar en 6 mnd. jeugdgevangenis. Heeft U al wat op de kop getikt? Een broek, een hoed, een jurk öf zo wat? Er zijn koopjes te koop in deze opruimingsweek. De etalages van de grote en kleine winkels in de Lange- straat, op de Laat in het Payglop of waar dan ook liggen vol met heerlijk heden en prijskaartjes. Want die prijskaartjes zijn belangrijker dan ooit. Ze vertellen U hoeveel gulden U nu kunt besparen. En als je dan zo ziet, wel, dan is de prijs van de mees te artikelen aardig gekelderd en er zijn er heel wat, die deze dagen fijne koopjes doen. Het is aleen maar jammer, dat de winkeliers van al hun spullen geen opruiming houden, dan zouden we er allèmaal op wachten en van de op ruiming maakten we een feestweek Karei Strassburger (U kent hem nu toch wel, de man van het circus?) heeft op hetCanadaplein met een hou ten hek 'n grens getrokken tussen zijn rijk en de wereld van zijn hooggeëerd publiek. Verbeeld je, dat die afschei ding er niet wasdan hadden we de olifanten, de kamelen en de apen in de Langestraat ontmoet, de beren op het Waagpiein en de krokodillen in de Oudegrachtof dacht U, dat moet eens zien hoe z.j „„ar ae hele dag op hun knieën liggen te wro«« ten. Of elkaar het zand in de haren wrijven. In de Ridderstraat strandden gister, middag drie Engelse jongens. Een ogenblikje maar, doch net lang genoeg om veel belangstelling te trekken. Zij hadden hun mooie fietsen tegen de trottoirband gezet omdat een hunner met pech te kampen had. Het euvel aan zijn bagagedrager was gauw verholpen en één van de jongens mij intussen dat zij verleden week uit Londen waren vertrokken en door ons land een veertiendaagse fietstocht maakten. Ze waren hier -voor de een* ste maal, vonden het prachtig en kwamen vast nog eens terug en even later snorden zij verder op hun prach tige tourfietsen. So long! De Magdalenastraat is al erg oud. De huizen kunnen ook veel van vroe ger jaren vertellen, zo nu en dan moet er toch iets aan hun veranderd of vernieuwd worden. Nu is er een, die nieuwe pannen op z'n oude kop krijgt en dat is een hele gebeurtenis in de Magdalenastraat, niet omdat de be woners nooit iets anders zien, maar wel omdat het er zo smal is. Aan Door Straten en Buurtjes onze Alkmaarse jochie's (kootertjes, zeggen ze hier) niet van een lolletje hielden? Enfin, nu staan ze de hele dag ach ter het hoge hek naar het circus te gluren en ze praten de hele dag over „de jofele baan die al die sirrekuske- rels hebben". De hele dag valt er (tot en met Woensdag) iets te beleven op het Ca nadaplein, het is er bar gezellig, dat heeft iedereen, die maar een ogen blikje vrij heeft wel begrepen, want het is er nu altijd even druk. Er wor den misschien ook wel goede zdken gemaakt door de ijsman en de fruit handelaren, die met hun mooie kar ren bij de ingang van het circus staan. De kademuur van de Oudegracht is voor een groot gedeelte vernieuwd. Enige weken zijn ongeveer zes arbei ders begonnen met bikken en metselen en het werk vordert zienderogen. Langs de wal liggen twee grote schui ten en 's middags om vijf uur worden zij naar 't midden van de Oudegracht getrokken om de jeugd va° de buurt het spelevaren te beletten. De klein ste kinderen hebben bij ons voor de deur een hoopje zand ontdekt en (J deze onderneming komen lange palen en een hijsinstallatie te pas. In de goot stapelt een man de pannen, be neden staat er een op het mandje te wachten, dat regelmatig een kleine lading aanvoert. Ja, het gaat er knus toe in deMagdalenastraat, zo moet hec er jaren geleden ook gegaan zijn, kalmpjes aan, met dakpannen in een mandje. Ik was even doorgelopen om te kij ken wat er op het einde van de Nieu- wesloot aan de hand was. Er stond een groepje mannen om de weegbrug van de firma D. Leeuwenkamp. U weet wel, die houten „vloer", waarop alles, (karren, koeien, paarden, auto's) met het grootste gemak en met ae grootste nauwkeurigheid kan worden gewogen. Twee en een halve dag is men nu al bezig, de weegbruggen (er zijn er twee) te ijken, er wordt gebruik gemaakt van zware ijzeren balken en gewichten, twee en een halve dag, dat bewijst toch wel, dat er aan de nauwkeurigheid van zo'n weegbrug door de Overheid de grootste aan dacht wordt besteed. En nuja, ik ben er weer, tot kijk! Fries stal liets in Alkmaar Voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar stond Dinsdag de 33-jarige meubelmaker Dirk K. uit Franeker terecht. Hij stal op 3 Juni j.1. te Alk maar een fiets, die de heer J. Tromp voor een kantoor had gezet. Beklaag de is al vele malen veroordeeld we gens diefstallen, inbraken, muntver valsing enz. De officier van Justi tie requireerde 8 maanden gevange nisstraf met aftrek. De verdediger, Mr. H. Schuurman, betwijfelde of men bij zijn cliënt met een gevan genisstraf iets zal bereiken. Hij 29 Juli a.s. drong op clementie aan. Uitspraak op DIERENBESCHERMING Zondag is zwervend te Alkmaar aangetroffen een jong herdershondje, ongeveer vier maanden oud, teef, wordt een flinke hond. Indien geen eigenaar zich meldt staat het dier ter beschikking van liefhebbers. Voorts zijn drie jonge poesjes ter beschik king. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Voor het Middenstandsexamen 213 candidaten Gedurende vier dagen eu wel op 26, 27, 28 en 29 Juli a.3. zullen in Ho tel Igesz de mondelinge examens voor het Middenstandsdiploma wor den afgenomen, waarbij 213 candi daten zullen worden ondervraagd. De examen commissie is als volgt samengesteld: W. D. Niestadt, Scha gen, voorzitter; P. Smit, Schagen, se cretaris; D. Brouwer, Schagen, onder voorzitter (tevens examinator); J. L. J. Gaillard, Alphen a.d. Rijn, rijksge committeerde; J. Akkerman, Alkmaar R. Datema, Den Helder; A. Fielmich, Schagen, J. Hage, Oostwoud; J. L. v. Hedel, Beverwijk; R. Jafriet, Den Otver; A. Koning, Schagen; H. R. Kousbroek, Den Helder; P. Kriek 't Zand (N.H.); H. Pol, Hauwert; Th. W. Reijnders, Beverwijk; B. Span; Winkel; D. Voerman, Alkmaar; J. J. de Vries, Schagen; M. Dam, Span broek en J. Dijkshoorn, Wieringer. werf, allen examinator. SUCCES VOOR ZANGLUST Op het Zondag j.1. gehouden Na tionaal Concours te Borculo behaalde de zangvereniging „Zanglust" te Groot Schermer een le prijs met 335 punten. Bergen DE PARADIJSVLOEK Hedenavond geven de Bergense Spe lers ol.v. de heer J. A. Haakman in het Openluchttheater in Bergen een opvoering van Alph. Landy's „Para dijsvloek". Deze opvoering zou aanvankelijk Woensdag j.1. plaats hebben. Wegens het slechte weer werd zij echter uit gesteld. gezinsgebeuren BERGEN Geboren: Winnefred Margaret Mary dv W. Ellis en C Zonneveld. Ondertrouwd: Guriegorie Gulmetov Mirzarachem te Alkmaar en Catharina Kops. Overleden: Maria Apeldoorn 78 jaar wed. van J. Blankendaal. (12 tot en met 18 Juli 1948) Geboren: Johan Gerard, zv. van Wie ringen en A. Hayje; Adriana Johan- na Maria, dv. Groenewegen en A. J. Droogh. Ondertrouwd: Albert van den Berg en Jacoba Zuurbier. Gehuwd: Karei Piet Plaatsman en Maria Jacoba Bijwaard. Overleden: Petronella Mors echtg. van J- C. Louwe wonende te Aker sloot. WARMEN HUIZEN 20 JULI 80.000 kg. aardappelen: Schotse mul zen 8.10—9.70; Drielingen 4.30—5.00; Kriel 3.203.30; Eigenheimers 8.20 9.60; Eigenh.-drielingen 3.404.20; 5400 kg. rode kool 6.20—6.30; 1550 kg. witte kool 8.60—9.40; 225 kg. tuinbo nen 20. N. SCHARWOUDE 20 JULI 120000 kg. aardappelen: Eerstelingen 6.10—9.30; Rode eerstelingen 9—9.90; Blauwe eigenheimers 7.909.30; Eigen heimers 7.80—9.90; 60.000 kg. witte kool 5.30—11.50; 10.000 kg. gele kool 10.50—20; 8000 kg. rode kool 7.40— 10; 1100 kg. tuinbonen 22.9025.10; 135 kg. slabonen 141—145; 500 kg. bie ten I 9.90; 750 st. bloemkool 61. j 9

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2