JIMMY BROWN ALS WIELRENNER DE NEDERLANDSE KANSEN IN LONDEN Omvang der Nederlandse staatsschuld (Tl. HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN ATHIETIEK Oc dames-athleten kunnen voor prettige verrassingen zorgen T\£ kogel is eindelek door de kerk: de Olympische athle- tlekploeg is gekozen. Waar. hjjnltyk net op tfld, want de pannlng, waaronder de ath- sten dit wedstrtydseizoen heb- ►staan, zou bty een ►ortduren wellicht door en- niet langer te dragen geweest. Het is echter dat deze spanning er feweest is, omdat de Spelen ielf een aangrijpend sport- r' /cnement zijn, dat sterke ze- uweo vergt. Wie wel eens de heksenketel .van een Olympische athletiek- nag in een overvol Stadion heeft medegemaakt, kan enigs- cins begrijpen, hoe de athleet - j$ch moet gevoelen, als h\j aoor een donkere tunnel in het Jfolle daglicht van de arena komt, tienduizenden mensen net en de last torst, dat hij, airect zijn maximum zal moe-' ten geven. Alleen, helemaal alleen, want er niemand, die enig advies kan 'ven of een laatst bemoedigend jÖord kan spreken. Een Olym- ich athletiektournooi is een Jjortgebeuren, waarin uitsluitend i zenuwsterken een kans maken i goeds te leveren. Wie onzeker zichzelf niet meer vertrouwt., jnponeerd is door de omgeving aoor de tegenstanders, die staal in scheervlucht De pers-secrètaris van het Witte Huis heeft de berichten, volgens wel ke Koning George en president Tru- man een boodschap zouden zenden aan Stalin inzake de Berlijnse kwestie, tegengesproken. Naar geruchten in Berlijn zou de Jongste Russische maarschalk. Rokos- sofsky, het bevel over de Russisc! legers in het WeSten van Sokolovsky •vernemen. Stalin heeft twee Russische artsen naar Italië gezonden om Togliatti 'te te behandelen. In de Sowjet-zöne van Berlijn zijn «11e sportverenigingen ondergeschikt gemaakt aan de eenheidsjeugdorgani satie, de Frei Deutsche Jugend. Zelfs schaak, en postzegelverzamelaars-ver enigingen vallen hier onder. In samenwerking met de politie Is de P.TT. er Zondagmorgen in stro mende regen in geslaagd de geheime zender „Twente", die op een golfleng te van 280 meter uitzond, te ontdek ken. Hij was gevestigd in de kelder van een boerderij in de buurtschap Eisen bij Markelo. er slecht voor en verslechtert zijn kansen bij voorbaat. Als we dit voor ogen houden, wordt het vre selijk moeilijk zich aan enige voor spelling te wagen. De athleet is geen machine en de wonderlijke verhouding tussen geest en spie ren is zo gecompliceerd, dat de kleinste kleinigheid de samenwer king volkomen kan verstoren. Het is goed als dit in Nederland wordt beseft, want het is intens fout, indien we alleen op de resul taten af zouden gaan en de indruk hebben, dat successen hier of el ders gemakkelijk op de Olympi sche Spelen worden bereikt. Oiympische titels of finaleplaat sen., worden niet op voorschot ver strekt, hiervoor moet gevochten worden met alle krachten, waar over men beschikt en zelfs dan komt het meermalen voor, dat een minder athleet de zegepalm weg draagt, omdat hy, zoals dit wordt genoemd, de dag van zijn leven had. Het is echter ook niet nodig in een pessimistische stemming naar deze Spelen te gaan. De met zórg gekozen ploeg be staat uit athleten, aie zich maan denlange opofferingen hebben ge troost en met een ijveren enthou siasme hebben geoefend, waarvoor we niet anders dan respect kun nen hebben. We denken hierbij in de eerste plaats aan de dames- ploeg, die zich in dit opzicht van de beste zijde heeft laten kennen. De hele winter hebben de athle ten niet geaarzeld in weer en wind de bekende bostraining te Hilversum te volgen en ze zijn daar hard geworden. Lichamelijk en geestelijk, terwijl er een vriendsch apsband is gekweekt, die op de f m haar grote waarde zal bevr en. DE LUCHTBRUG NAAR BERLIJN (AMERIKAANSE! FRANKFORT ZOVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND Het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg op 1 Ju li 1.043.927 tegen L027.506 op 1 Juni. Op 1 Juni waren er 495.779 aange slotenen op het rijksradiodistributie- net tegen 495.431 op 1 Mei. 35B RONDE VAN FRANKRIJK 17e t/m 21eETAPPE 21 JULI 17eETAPPE MULHÖUSE-STRA ATS3URG 120km 22 JULI WETAPPE STRAATSBURG-MET Z 190km. 23JULI 19eETAPPE METZ-LUIK 249km. 24JULI 20eETAPPE LUIK-ROUBAIX 220km. 25 JULI 21e£TAPPE ROUBAIX - PARIJS 285km jj 17 Uuf Brl«,Ch>* èfïIXMlmf ✓^MULHOUSE Goede prestaties De prestaties van onze athletes spreken in dit opzicht boekdelen. Er zal dit jaar een tóp worden bereikt, zoals waarschijnlijk nim mer in de geschiedenis van onze damesathletielc is geweest en dat geeft ons de overtuiging, dat deze „meiden" het ook in Londen zul len klaren. Nu we dit schrijven, ligt naast ons een kladje met veie gegevens over de wereldathletiek der dames. Alle Nederlandse da mes, die naar Londen gaan, staan hier uitstekend op en op rom rrge nummers zitten zij met hun top prestaties bij de bovenste plaatsen. Als athletiek een rekensomme tje was, zouden we kunnen zeg gen: die zaak is voor Londen voor elkaar. Zo is het echter niet en daarom wagen we ons in geen ge val aan het doen van voorspellin gen. We kunnen alleen dit zeggen. Wanneer onze damesathleten er in slagen hun topprestaties in Londen te evenaren, dan worden deze Spelen voor onze damesathletielc een succes. Niet, dat we met een koffer vol medailles thuiskomen, maar wel dat velen een kans ma ken een finaleplaats te bezetten. En zou dit gebeuren dan is er een succes bereikt, waarover we ui terst tevreden kunnen zijn.. «De perspectieven van de heren- ploeg zijn uiteraard veel minder en dit is begrijpelijk. Nederland is geen athletiekland en de keuze van het beschikbare mensen materiaal is daardoor zeer beperkt. We zijn. te veel afhankelijk van een talent, dat per ongeluk naar voren komt, maar we missen de opbouw, zoals die b.v. in Finland bestaat. Daar gaat een jongen met athletiekaanleg niet voor deze sport verloren. WAT DOET SLIJKHUIS? Onze beste troef bij de heren is Wim Slijkhuis. Een athleet met een aanleg, zoals er misschien he den ten dage geen op de wereld is en die athletiekgeschiedenis zou kunnen schrijven. Wij staren ons wel eens blind op de prestaties van een Hagg en/ een Zatonek, maar naar onze menjpg zou Slijk huis, indien hij wilde, zelfs deze figuren kunnen doen vergeten. Slijkhuis is echter de sfinx van onze athletiekvelden, waarop geen peil is te trekken. Hij speelt de laatste twee jaren en niemand kan zeggen, waartoe hij in staat is. Of hij het zelf weet, is echter ook een vraag. En hier draait het om in feite. Over de overige deelnemers kunnen we kort zijn. Ze voldoen allen aan de eis, die het N.O.C. voor de uitzending stelde en wel, dat een redelijk figuur moet wor den gemaakt. Slagen ze er allen in hun topprestaties te bereiken, dan komen ze hoog uit, al worden het vrij zeker geen finaleplaatsen, d.w.z. behoren tot de eerste zes. Maar dit is een opgave, waaraan het gros van de deelnemers niet voldoet. We hebben echter vertrouwen in de meeste van deze athleten. die al meer bewezen, als het nodig was een topprestatie op te kunnen brengen, I Laten we hopen, dat ze ditmaal hiervoor de Olympische Spelen hebben uitgekozen, het zal de Ne derlandse athletiekbeoefening van ^groot voordeel zijn. JAN LAN KERS Radiorede H.M. de Koningin in druk verschenen De radioredevoering van H.M. de Koningin, waarin zij mededeling deed van Haar voornemen om afstand te doen van de troon, is thans, met in stemming van H.M. de Koningin, in drulc verschenen. De Staatsdrukkerij en -uitgeverij heeft het boekje typo grafisch verzorgd en tegen kostprijs vervaardigd. De Ned. boekhandel zal haar medewerking voor een vlotte verkoop verlenen en van elke korting afzien. De opbrengst van de verkoop komt namelijk, overeenkomstig de wens van H.M. de Koningin, ten goe de aan de Stichting 1940-'45. De prijs is zo laag gesteld (25 c. per exemplaar), dat het boekje in ie ders bereik kan komen. 12) Er zat een gat in, waar hij zijn wijsvinger wel in kon steken en dit maakte de man blijkbaar zo balorig dat hij in een ziedende woede ont stekend, de fiets oppakte en deze in het rond slingerde.... Daar ging zijn prachtige kans op de overwinning Hij wa3 misschien wel tien minuten voor op zijn concurrenten en nu ge beurde hem zoiets. Een band zo plat als een dubbeltje en dat juist op dit ogenblikIn blinde drift slingerde hij zijn karretje in het rond en toen liet hij het los De ongeluksfiets van de wielrijder beschreef een min of meer fraaie boog doe. de lucht en juist wilde het ding weer naar de aarde terugkeren toen Jimmy er zijn hand naar uitstak zodat de aap het volgende ogenblik tot -zijn eigen verbazing in de tele foonpaal zat met een racefiets in zijn bezit. Vol verbazing en eigenlijk ook een beetje achterdochtig keek hij naar dat vehikel. In verband met het verstekken van onjuiste en onvoldoende gegevens over de ontwikkeling van de staats schuld, deelt het Ministerie van Fi nanciën het volgende mede. In de officiëele stukken is inder tijd uiteengezet, dat de staatsschuld op 30 Juni 1945 bedroeg bruto ƒ25,5 milliard en netto 21,5 milliard. Op 30 Juni -1947 is een specificatie ge geven vermeldende 26.230 millioen bruto en ƒ22.801 millioen netto. l/it deze cijfers blijkt reeds, dat de staats schuld tussen deze beide data niet zo strek is toegenomen als sommige pu blicaties van de laatste tijd beweren. Daarin wordt zelfs gesproken van een toeneming van de staatsschuld sinds de bevrijding met 9 milliard. Bij het bovenstaande moet in aan merking worden genomen, dat de schuldopstelling op 30 Juni 1945 niet in alle opzichten volledig is geweest; dit was reeds eerder gebleken. Een verbeterde opstelling van deze schuld en een specificatie van de schuld op 31 Mei 1948 worden onderstaand aan getroffen. Uit het bovenstaande blijkt, dat er tussen 30 Juni 1945 en 31 Mei 1948 een netto schuldstijging is van on geveer 720 millioen. Bij de vraag, ift^dit klopt met de begrotingscijfers orer deze jaren, moet het volgende In acht worden genomen. In de eerste plaats moet men on derscheid maken tussen de begro tingstekorten en de kastekorten; slechts de laatste beïnvloeden de stij ging van de schuld. Lang niet alle op de begrotingen toegestane gelden konden worden.uitgegeven, vooral ten gevolge van gebrek aan deviezen en aan materialen. Anderzijds brachten de belastingen meer op dan was ge raamd. Hierdoor geven de kastekor ten een heel ander beeld dan de be grotingstekorten. Vervolgens moet in acht worden genomen, dat in de begrotingstekor ten over het tijdvak sinds de bevrij ding niet is rekening gehouden met de opbrengst van regeringsgoederen, welke reeds in 1945 werden gekocht, doch waarvan de opbrengst tussen 1945 en 1948 in 's rijks kas is ge vloeid. Het gaat hier om een bedrag van ƒ1 milliard. Vervolgens dient men, ten einde dubbeltellingen te voorkomen, van de tekorten af te trekken de bedragen van de aflossingen op de geconsoli deerde schuld en de betalingen we gens oorlogsschade. Verder moet in aanmerking wor den genomen, dat ten gevolge van het stelsel van de zekeaheidstellingen reeds bedragen in 's rijks kas zijn gevloeid, welke tot 31 Mei 1948 nog niet onder de middelen waren ver antwoord. OVERZICHT VAN DE OMVANG D*~ STAATSSCHULD 30 Juni 31 Mei A 1945 1948 in millioenen gids. Geconsolideerde schuld luidende in guldens 5.767 6.962 Geconsolideerde schuld luidende in vreemde valuta 3 172 Storting op Staatsschuld door institutionele belggers 685 1.735 Schatkist papier in omloop t6.220 7.025 Door de Staat over te nemen vorderingen van De Neder- landsche Bank op Duitsland 4.323 Schatkistpapier afgegeven aan de Nederlandsche Bank ingevolge de overeenkomst van26 Februari 1947 inzake de overgang op de Staat van haar in rijksmarken lui dende bezittingen i1.800 Boelcschuld aan de Nederlandsche Bank ingevolge voren bedoelde overeenkomst van 26 Februari 1947 1.500 Vergoedingen wegens geleden oorlogsschade (ine. Groot boek Wederopbouw) 5.214 3.766 Leningen en credieten in het buitenland, aangegaan in vreemde munt (onder aftrek van de reeds afgeloste bedragen) 1.210 2.438 Overige verplichtingen 3.422 2.552 Totaal der geh-~' aatsschuld 26.844 27.950 waarvan af: Banksaldi en andere vorderingen 3.564 3.943 Saldo totale Staatsschuld 23.280 24.001 Voor de bevordering van de vriendschap In Koudekerke-Dishoek op Wal cheren is een internationaal vacan- tie-centrum van de „International Friendship League" geopend. Dit jaar komen Enge' Zweden, Norenr Fransen en Nederlanders bij een. Zoals bekend, streeft de „Inter national Friendship League" naar toenadering tussen jonge mensen van allerlei nationaliteit. De bond is van mening, dat elkander kennen bete kent elkander leren begrijpen, en dat onderling begrijpen het onderlinge wantrouwen tussen de bewoners van diverse landen wegneemt. Op deze wijze hoopt hij zijn steentje bij te dragen tot het behoud van de vrede. Vóór de oorlog was het geen zeld zaamheid. zestien verschillende na tionaliteiten bijeen te zien in een der gelijk vacantie-centrum. Thans is voor de inwoners van vele landen het reizen nog vrijwel onmogelijk. Binnenkort worden in ons land nog enkele van deze internationale cen tra geopend. DONDERDAG 23 JULI 1948 Hilversum I 301 meter 7 00 en 8.00 Gram. muziek; 7.45 Morgengebed 9.05 Gram. platen; 9.35 Vrolijke klan ken; 10.C0 en 10.45 Gram. muziek; 10.15 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Zigeunerklankën; 12.03 Orkest Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws 13.20 Zangrecital; 13.45 Voor de vrouw 14.00 Peter Nobinos musetteorkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 NCRV-koor 15.30 Altvioolrecital; 16.00 Bijbellezing 16.50 Radio-jeugdjournaal; 17.15 Na tionale schoolzangwedstrijd; 18.15 CNVkwartier; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19:30 Het actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Plaatvaria; 21.00 Reportage van het eiland Goeree Overflakkee 21.30 Openluchtconcert; 22.15 De vaart der volkeren; 22.33 Gram. muziek; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 meter 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek 7.50 Dagopening; 8.45 Werken van Handel en Purcell; 9.15 Morgenwij- dwing; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.35 Gram. muziek; 10.50 Voor do kleuters 11.00 Orgelconcert^ 11.45 Declar iatie; 12.00 Lyra-trio; 12.38 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudevile-orkest; 14.00 Herdenking Poolse nationale feestdag 14.30 Gram. muziek; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.05 Assortimento, geva rieerd programma; 17.00 Kaleidoscoop 17.30 Piano en orgel; 18.00 Nieuws; 18.30 The Skymasters; 19.15 Solisten concert; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroep- kamerorkest; 21.20 Engels concert; •21.45 „De eerste narcose, hoorspel; 22.15 Les gars de Paris; 22.45 Lezing over de Koninklijke Marine in oor_ logstijd; 23.00 Nieuws. FEUILLETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - „Ik kan u niat dankbaar genoeg zijn voor uw vrien delijkheid, Mi-. Tarling," zei ze bij het afscheid, „en wanneer ik uw taak kon verlichten.... ik zou het zeker doen." Hij zag een pijnlijke trek over haar gelaat glijden. 1 „Ik kan het nog maar niét begrijpen; het lijkt alles •en boze droom," zei ze, half tot zich zelf. „En ik verlang er ook niet naar het te begrijpen.... ik wil Vergeten, ik wil vergeten!" 1 „Wat wilt u vergeten?" vroeg Tarling. ZSj schudde haar hoofd. „Vraag me dat niet," zei ze. „Och toe, alstublieft, vraag me dat niet!" Hij ging dc grote trap af als een man, die in grote lorg verkeert. Hij had de taxi voor de deur laten wachten. Tot zijn verbazing was de auto verdwenen en hij wendde zich tot een portier. „Wat is er met mijn taxi gebeurd?" zei hij. „Ik had hem niet betaald." „Uw taxi, mijnheer?" zei de portier. „Ik heb hem niet zien weggaan. Ik zal het eens aan een van de jongens vragen." Een hulp-portier, die op straat was geweest, vertelde een wonderlijk verhaal. Een heer was uit de duisternis 'te voorschijn getreden, had de chauffeur betaald, waar op de auto was verdwenen. De getuige van dit voorval had het gezicht van die heer niet gezien. Hij wist alleen, dat deze geheimzinnige weldoener weggewandeld was in tegenovei'gestelde richting van die, welke de auto had genomen en in de duisternis verdwenen was. Tarling fronste zijn wenkbrauwen. „Dat is zonderling," zei hij. „Bezorg me een andere taxi." „Ik vrees, dat dit moeilijk gaan zal. mijnheer." De portier schudde zijn hoofd. „U ziet 'hoe dicht de mist is om deze tijd wordt dit altijd dik het is al tamelijk laat in het jaar voor mis......" Tarling maake een einde aan zijn voordracht over meteorologie, knoopte zijn jas dicht en verliet het hotel in de richting van het naastbijzijnde station van de ondergrondse spoorweg. Het hotel, waarheen hij het meisje had gebracht, was gelegen in een rustige straat en op dit uur van de avond was de straat verlaten en de mist maakte haar nog eenzamer dan anders. Tarling was niet zo bijzonder goed bekend in Lon den, maar hij had toch wel enig idee van de richting. De mist was dicht, maar hij kon flauw de stralenkrans van een lantaarn zien en bevond zich halverwege tussen twee lantaarns, toen hij een zachte voetstap achter zich hoorde. Het was maar een heel zacht geschuifel en hij keerde zich snel om. Instinctmatig stak hij zijn handen op en trad terzijde. Er suisde iets langs zijn hoofd en viel met een slag op de straat. „Zandzak," schoot het door zijn brein en hij sprong op zijn aanvaller toe. Even snel sprong zijn onbekende belager achteruit. Een knal werd gehoord. Zijn voeten verschroeiden door brandend kruit en ogenblikkelijk liet hij de keel van zijn vijand, die hij te pakken had gekregen, los. Hij voelde, meer dan dat hij het zag, dat de revolver weer werd -opgeheven en liet zich bliksemsnel vallen, zoals hij in vroeger dagen geleerd had van Japanse jiu-jitsu-leraars. Hij sloeg achterover, toen de revolver voor de tweede maal losbrandde. Het was een list, be stemd om met volle kracht zijn voet tegen de knie van zijn tegenstander te stoten. Maar de geheimzinnige vreemdeling was hem te vlug af en toen Tarling over eind sprong, was hij alleen. 'Maar hij had het gezicht gezien groot, bleek en wraakzuchtig. Hij zag het vluchtig en moest er gedeel telijk naar raden, maar hij was tevreden, dat hij de man herkend had. Hij holde in de richting, die hij dacht dat de would be moordenaar genomen had, maar de mist was op de ene plaats dikker dan op de andere en hij vergiste zich. Hij hoorde het geluid van snelle voetstappen en vloog er heen, alleen om te ontdekken, dat het een politie_agent was, die toeschoot op het geluid der schoten. De beambte hód niemand gezien. „Hij moet de andere kant uitgegaan zijn," zei Tarling en snelde daarheen, zonder echter zijn aanvaller te ontmoeten. Langzaam keerde hij op zijn voetstappen terug naar de plek, waar de politieman achter gebleven was, om het plaveisel te onderzoeken naar enige aanwijzing om trent de nachtelijke aanvaller. De agent gebruikte een electrisch lampje, dat hij uit zijn zak genomen had. „Niets te vinden, mijnheer," zei hij. „Alleen dit stukje rood papier." Tarling nam het kleine vierkante papiertje uit de hand van de man en onderzocht het onder het licht van de lamp een rood vierkantje, waarop vier Chi nese woorden waren geschreven; „Hij heeft dit aan zich zelf te wijten." Het was hetzelfde opschrift, dat, netjes opgevouwen, in de vestzak van Thorton Lyne zat op de morgen, toen hij vermoord werd gevonden. (Wordt vervolgd)»

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3