Ikmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 19^5 Tegen Theo v. Gijzen werd 12 jaar geëist 5E JAARGANG N° 1291 DONDERDAG 22 JULI 1948 Schreieder beschuldigt Rauter en Rauter beschuldigt Christiansen Uit?.. voor de Stichting: De Vrtfe Alkmaar- der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal t 1.15 per maand bfl vooruitbetaling. Advïï"' «'fes 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw, redacteur. J. t. Zoonen BureauRidderstraat hoek OudegrachtTel. K 2200-3971 Somber beeld Ons kwam een uitgave in handen afkomstig van het Rode Kruis, hande lende over de vermisten tijdens de jongste wereldoorlog. Vermisten, die niet gevallen zijn in de strijd, maar jonge en oudere Nederlanders die door de Duitsers zijn weggehaald, .wellicht omdat hun afkomst niet Arisch was, wellicht omda't ze werk voor de Duitsers moesten verrichten, wellicht ook omdat ze durfden spreken toen het gebod zwijgen was. Langzaam bladeren we het blad door, kijken even bij deze foto, dan bij die, lezen de onderschriften en hiel den een ogenblik stil als een bijzon dere datum onze aandacht trok. Geboren 1927, weggevoerd 1943. Zestien jaar oud, weggevoerd, om dat hij zich verzette tegen de laars die op onze nek rustte. Tot as ver teerd. Weggevoerd alsof hij nooit be staan had. En nog steeds wachten zijn naaste verwanten in kwellende onzekerheid die welhaast tot zekerheid is gewor- - den. Maar je kunt toch nooit weten Lange rijen uit Nederland, uit alle landen van Europa, die gebleven zijn in de Duitse martelkampen. Herinneringen dringen zich naar vo ren aan de namen, die reeds weer vergeten dreigen te worden. Neuen. gamme, Auschwitz, Sachsenhausen. Dachau, Bergen Belsen, Ravensbrück Buchenwald, Dora, Theresiënstad en welke al niet meer. Martetfbmpen, aan welker bestaan slechts een einde kan worden ge maakt door de gezamenlijke krachts inspanning van de talloze naties, die om welke reden ook afkerig waren van het Nationaal—Socialisme. Drie jaren zijn voorbijgegaan, se dert de vernietigingsoorlog over het Oude Weelddeel woedde Drie jaren waarvan we de eerste tijd in de ver onderstelling leefden, dat de idealen van het Atlantic Charter: „Vrijwa ring van vrees en van gebrek" door de geallieerde overwinnaars zouden worden verwezenlijkt. XXX De namen der Duitse concentratie - kampen verbleken. De grondslagen van het Atlantic Charter draiger vergeten te worden. We leven im mers zo snel? Wie kan zich nog be kommeren om wat er enkefe jaren geleden gebeurde? Wie bekommert zich nog om leuzen of idealen? Heb ben we na de vorige wereldoorlog niet de ieus horen aanheffen: „Nooit meer oorlog?" We denken er niet meer aan We halen er de sch -udcrs over op We. hebben immers ai weer een oorlog gehad en we beschouwen het immers als de gewoonste zaak vaii de wereld, dat de derde weidt voorbereid? Nooit meer oorlog? Vrijdom van vrees? Vrijdom van gebrek? Wie lacht daar? Vrijdom van vrees terwijl overal de brandstof nog ligt opgestapeld en er slechts een vonk nodig is, om de atoomoorlog te ontketenen? Het is een somber beeld dat ons van alle kanten tegengrijnst. En toch zullen we met alle kracht moeten vasthouden aan de leuzen, die ondanks alle uiterlijk cynisme leven in de .harten van millioenen. Nooit meer oorlog, vrijwaring van vrees! Het klinkt als de roep van een onpractiseh idealist En toch zal het werkelijkheid moe ten worden. In het belang van u zelf en in het belang van uw kinderen! Slagen we daar niet in. dan kunnen we ons troosten met de gedachte, dat ook voor hen wellicht in de niet al te verre toekomst een BergenBelsen is weggelegd Deze consequentie zal de mensheid onder ogen moeten zien. v. Z. VIJFTIEN PERSONEN VAN MOLEN GEVALLEN Gistermiddag is een zwiohtstelling van een korenmolen te Ruinerwold bezweken, leen een groep van 24 Friese molenaars zich hierop bevond Ongeveer vijftien personen, onder wie een Belgsich meisje, dat :.ich bij hel gezelschap had gevoegd, stortten van zeven tot'acht. meter hoogte naar be neden. Sommigen werden bovendien getroffen door broks'ukken van de zwichtstelling Vier pers men zijn ernstig gewone naar het Diaconessen ziekenhuis t'e Menpel vervoerd. Vier andere personen konden later naa- hüs terugkeren. Zij hadden lichte wonden. SEN^ZQHNBKH'M, WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met slechts enkele verspreide buien. Geleidelijk af nemende wind tussen West en Zuid West. Voornamelijk in het binnenland iets koeler dan gisteren. De kroongetuige, Joop Out, in gevangenis verhoord Deze handhaafde bezwarende getuigenis Amsterdam, Woensdag Als 's morgens om kwart over tien de presi dent van het Bijzonder Gerechtshof de parketwacht gelast, de verdachte binnen te leiden, buigen vijf en twintig belangstellenden op de publieke tribune zich voorover, om beter te kunnen zien, wie de zittingszaal betreedt Het is inderdaad de man, voor wie zij hier gekomen zijn, het is de vroe gere eigenaar van het „Wapen van Heemskerk" te Alkmaar, de 57—jarige Theo van Gijzen. Hij moet zich hier verantwoorden wegens zijn slechte houding i.d. bezettingsjaren, voor alle feiten, die in de lange aanklacht zijn opgenomen, zoals het optreden als Wehrmachtsinkoper, het aangeven van een voorraad zwarte goederen bij drie Winkeliers in Alkmaar, het werken voor het Devisenschutzkommando en 'fc verraad van Joodse onderduikers en van hun bezittingen aan goud en juwelen vooral. Of Theo van Gijzen al die gemene dingen op zijn geweten heeft? Bijna ieder punt van de tenlastelegging werd door hem zonder meer ont kend, zijn verklaringen tijdens het lange verhoor waren geheel in tegen spraak met de meeste beschuldigingen en acht getuigen konden ook niet veel licht werpen op de donkerste p laasten van deze affaire. Deze rechtszitting kon daarom ook niet tot een einde worden gebracht, voordat de belangrijkste getuige, de voormalige SD-man Out, die eertijds de bezwarendste getuigenis had af gelegd, was verhoord. 's Middags om drie uur vond dit verhoor door het Hof, in aanwezig heid van de verdachte, diens verde diger, dr. C. Berkhouwer en de pers in het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg plaats. De eertijds zo berechte Joop Out, die daar ernstig ziek in de gevangenis ligt, bevestigde het grootste gedeel te van de aanklacht tegen van Gijzen en tegen deze werd dan ook aan het einde van de lange zittingsdaghet was omstreeks vijf uur door de procureur fiscaal, mr. Keune, twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het le ven geëist. De uitspraak volgt over veertien dagen. Van Gijzen ontkent, ontkent Het „Wapen van Heemskerk" werd in de oorlog voor het publiek, ten behoeve van de Duitsers gesloten en de president van het Bijzonder Ge rechtshof, mr. M. H. de Boer, laat Theo van Gijzen hier eens vertellen hoe hij er nu toe kwam, voor de Duit se Weermacht grote partijen textiel, levensmiddelen en dranken te gaan leveren. Dranken en textiel? Theo van Gij zen maakt een afwerend gebaar. „Voor een cantine van de Kriegs— marine heb ik enkele malen kleine dingen geleverd, geen drank, wel schoensmeer en tandenborstels". President: „Schoensmeer en tanden borstels lagen toch niet op Uw weg?" Van G.: ,,'t Was allemaal ruilhan del wat ik deed" Tenslotte geeft hij toe, Weermachts inkoper te zijn geweest, ook van dranken en goederen, die voor het Nederlandse volk zo goed als niet te krijgen waren. Joop Out was een be ruchte figuur in Amsterdam, hij werkte nauw samen met de Sicher heitspolizei, hij kwam nogal eens in het „Wapen van Heemskerk" en van Gijzen bezocht hem soms in Amster dam,doch, „alleen voor de zaken, die ik als inkoper met hem deed", aldus van Gijzen en hij voegde er aan toe: „Ik heb nooit geweten, dat Out bij de SD was". Zware straffen voor firmanten Rath en Doodeheefver Reeds Woensdag is uitspraak gedaan in de zaak tegen de firmanten van de fa. Rath en Doodeheefver, die er van beschuldigd werden de deviezenbepa- lingen voor een groot bedrag te heb ben ontdoken. F. Chr. Doodeheefver werd veroor deeld tot 5 maanden en een geldboete van f 100.000, subs 6 maanden en ver beurdverklaring van twee vorderingen van resp. f 182.000 en f 31.000; H. P. Doodeheefver 4 maanden en f 40.000 subs 4 maanden; J. Chr. Doodeheefver 3 maanden en 20.000 subs 2 maanden; P. J. Doodeheefver 5 maanden en c 50.000 subs. 5 maanden. Tegen de vier gebroeders vaardigde Mr. Meihuizen bovendien conform de eis een bevel tot onmiddellijke gevan genneming uit Zij werden gevierjn geboeid weggeleid. De verdedigers hadden er de nadruk op gelegd, dat men geen enkele po ging had gedaan in de boeken te knoeien, en van opzet du$ geen spra ke geweest kan zijn. De broodrantsoenering zal in Enge land met ingang van Zondag 25 Juli worden afgeschaft. President (ongelovig)„Wilt U dat volhouden?" Van G.: „Ik kende hem niet, later werd ik voor hem gewaarschuwd". Dit was dan het aanloopje tot het eerste punt van de tenlastelegging, de beschuldiging, als zou van Gijzen in Januari 1944 aan Günther Klein, een lid van de Duitse politie hebben me degedeeld, dat hij een dame kende, die illegale blaadjes .verspreidde. Van Gijzen hangt een. verward verhaal op en de president vraagt: „U hebt toch wel een normaal ver stand? Door deze nonsensverhalên maakt U al Uw andere verklaringen ook ongeloofwaardig". Van G.: „Ik weet van niets, edel achtbare!" Omstreeks Mei 1944 moet de ver dachte aan Out hebben verteld, dat de rijwielhandelaar Overeem, Joodse goederen in zijn bezit had en van Joods geld een huis had gekocht. Van G.: „Dit vehaal deed in Alk maar de ronde. Ik heb het niet tegen Out gezegd". „Ik weet van niqjts, ik heb het niet gezegd, dat moet dan van andere zijde zy'n medegedeeld", deze woorden heeft Theo van Gijzen dikwijls her haald tijdens de rechtszitting, bij de meeste beschuldigingen begon hij weer opnieuw. Een zijner kellners, de heer Lagas, wag tijdens de be zetting betrapt met enige illegale (Zie vervolg pag 2, kol 1) Tour de France Lambrecht won rit tegen het uurwerk Het klassement voor de 17e etappe MulhouseStraatsburg (120 km. tegen het uurwerk) luidt: 1. Lambrecht (intern) 2 uur 55 min 17 sec (41.076 km. per uur); 2 Klabinsky (intern) 2.55.55; 3 Lapebie 2.56.47; 4. Pasqüini (Italië A) 2.58.53; 5. Ockers (België A) 2.59.36; 6. Schotte (België A.) 3.00.12; 7. Camellini (intern) 3.00.26 8. Bobet (Fr.) 3.00.34; 9. Kirchen (Ned Lnx) 3.00.43; 12. De Ruyter (Ned.) 3.02.12; 22. De Hoog (Ned.) 3.05.28; 28. Barteli (Italië A) 3.07.13; 33 Janssen (Ned. Lux ploeg) 3.07.57 Na deze etappe is het alg. klassement: 1 Bartali 118 uur 20 min 52 sec; 2 Lape bie 118.45.42; 3 Schotte 118.46.11; 4 Bo bet 118.49.53; 5. Kirchen 118.59.24; 6. Teisseire 118.59.24; 7. Lambrecht 119.06.50; 37. Janssen 121.39.55; 43. De Ruyter 122.07.35; 45. De Hoog 123.24.07. Zeilboot in aanraking met electriciteitsnet Dinsdagmiddag is op de Reeu'wijkse plassen een zeilboot, bevaren door drie Engelse vacantiegangers, met de bo vengrondse leiding van het electrici teitsnet in aanraking gekomen. De gevolgen waren noodlottig. Eén van de zeilers hield zich vast aan de mast kwam onder stroom te staan en sloeg over boord. Zijn vriend, die onmid dellijk trachtte hem van de verdrin kingsdood te redden, kwam eveneens onder stroom. Hij kon de 220 volt spanning niet verdragen, zodat na enig» tijd de dood intrad. Zijn kame— raad^visc zich uit het natte element te bevrijden. Als - tragische bijzonderheid zij nog vermeld, dat d® Engelsen het verblijf aan de Reeuwijkse plassen ~og met 'n dag hadden verlengd om er te kunnen zeilen. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. De vroegere Wehrmachtsbefehlsha ber Christiansen, die deze dagen te recht staat voor het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem tassen, zijn bewakers. Mitchell-bommenwerper van M.L.D. verongelukt Zes Ned. miliiairen gedood De Mitchellbommenwerper B 25 van de Marine Luchtvaart Dienst is Woensdagmorgen op de Oostkust van Schotland tegen een heuvel gevlogen en verongelukt. De gehele bemanning bestaande uit zes personen, is daar bij om het leven gekomen. Het ongeluk, dat vermoedelijk te wijten is aan slecht zicht bij het aan vliegen van de kust, gebeurde even ten N. van het vliegveld Vordoun. Het toestel was van het vliegveld Val kenburg vertrokken met bestemming Lossiemouth om onderdelen over te schip „Karei Doormam". De namen van de slachtoffers zijn: vlieger tweede klasse D. H. Gentis uit 's Gravenhage; zeewaarnemer tweede klasse F. Grimmon uit Amsterdam; sergeantvlieger J. van Donkelaar uit Heemstede; sergeantvliegtuigtelegra fist H. A. Bolleurs uit Dordrecht; ser geant—vliegtuigtelegrafist C. L. Swens uit 's Gravenhage en de korporaal vliegtuigmaker M. N. A. Brouwer uit Amsterdam. Emmy Goering wordt gezuiverd Frau Emmy Goering, weduwe van veldmaarschalk Goering, heeft voor een zuiveringsrechtbank verklaard, dat zij haar echtgenoot liefhad en zou liefhebben tot haar dood. Zij ver klaarde, dat zij ninimer verzocht had om lid te mogen worden van de Nazi partij. Na haar huwelijk was haar echter medegedeeld, dat Hitier haar een lidmaatschapskaart van de partij had toegekend. Zij kon zich niet meer goed houden toen een getuige verklaarde, dat zij 'n Joodse vrouwelijke arts van de gas kamer van Auschwitz had gered. De publieke tribune werd later ontruimd, toen voor Emmy Goering sympathiedemonstraties w rden ge houden. Een baby van 2 maanden te Leo poldsville (Belgische Congo) moest noodzakelijk direct geopereerd worden Dat kon in Leopoldsville niet, doch de KLM bracht hulp. De kleine Ja ques Gondea werd met zijn moeder binnen 14 uur in Brussel gebracht, waarvoor de „Prinses Marijke" een extra landing uitvoerde. Het Nederlandse meisje Jans Haltz op een hondententoonstelling in één der voorstéden van Londen sloot vriend schap met één der prijswinnaars. JOE LOUIS BLIJFT BIJ ZIJN BESLUIT De geruchten dat Joe Louis in September toch weer de handschoenen zou aantrekken om zijn titel tegen Gus Lesnevitch te verdedigen, zijn door de wereldkampioen zelf met kracht tegengesproken. Louis' vriend en oudmanager John Roxborough verklaarde echter, dat hij zijn pogingen om Joe weer in de ring te krijgen zou blijven herhalen. Tussen Pisa en Livorno vloog meer dan 40 ton springstof in de lucht ten gevolge van zelfontsteking van enkele vliegtuigbommen. In een straal van 3 km. is er geen dak meer op een huis te vinden, totale schade ruim 100 millioen lire, geen slachtoffers. Bij de Franse kust stortte een vliegtuig in zee. Van de 13 inzitten den werden er vijf van boord gehaald de overige acht schijnen op een vlot rond te drijven. Joodse balans Volgens het hoofd van de Israëlisch® staf hebben de Arabische strijdkracht ten tijdens de tweede periode van de strijd in Palestina 5.000 man verlorene ongeveer 20 procent van de Arabisch® strijdmacht in Palestina. In de perld de van 9 tot 18 Juli veroverde de Israëlische strijdkrachten 1.082 km2 gebied, dat volgens het verdelingsplan aan de Arabieren was toegewezen. Israël verloor 331 km2 land, dat aan de Joodse staat was toegewezen. De Arabieren verloren 14 gróte plaat sen sedert het einde van het* Britee mandaat, de Joden 14 nederzettingen, waarvan één in de Joodse staat, één in Jeruzalem en 12 in de Arabische ge bieden. De Joden hadden 331 AraW sche dorpen veroverd, waarvan 1® tijdens de tweede krijgsperiode. Zfl, die welen zwijgen Na een bespreking van twee en een half uur verlieten gistermiddag de fractieleiders van KVP, P.v.d.A» CHU en WD het kabinet van dr. Beel, die hen tot aan de deur bege leidde. Geen der heren wenste zich over verloop van de samenkomst uit te .a.en. Prof. Romme zeide tot de jour nalisten: „U kunt vragen wat u wilt, antwoorden doe ik toch niet". Mr .Oud wuifde iedere vraag weg met de woorden: „Voor vragen Is nog geen ruimte". De fractieleiders begaven zich naar het Binnenhof, waarschijnlijk om verder overleg met hun fracties te plegen. In Arnhem staal een oude man terecht En Chrisiiansen geefi OKW de schuld! Het proces Rauter is (voorlopig) achter de rug, nu vraagt het tweede grote proces tegen een Duitse bevelhebber de aandacht. In Arnhem is gistermor gen de behandeling van de zaak tegen de „General der Flieger" Christian sen begonnen, in 1940 het prototype van een dikke, opgeblazen generaal, nu een armoedige oude, gerimpelde man, die gekleed in een armzalig col bertje zich te verantwoorden heeft voor zijn daden (in generaalsuniform) tegen de bevolking van ons land. Rauter, Schreieder, Lages getuigden deze eerste d®& waarop menr eerst na ging de gebeurtenissen voor, tijdens en na één der executies in ons land, die te Goirle, waar vijf gijzelaars na een aanslag \op een spoorlijn werden neer geknald, o.w. Graaf van Limburg Sti rum en Jhr. Schimmelpenninck van der Oye. Volgens Rauter was er eerst sprake geweest van het neerschieten van 20 of 25 gijzelaars. Rauter was daartegen hij had Christiansen gezegd, dat éérst de daders opgespoord moesten worden Die daders werden echter niet gevon den, hoewel naderhand Schreieder (die in deze zaak met hulp van Van der Waals gewerkt heeft) verklaarde, dat hij één van hen, een communist, op 't sP°°r was. Rauter bleef bij zijn verklaring, dat hij vóór en na de te rechtstelling zich verzet heeft tegen de gebeurtenissen. Volgens hem waren het O.K.W. èn Christiansen verant woordelijk. Schreieder echter beschuldigde Rau ter min of meer: hij had na een tele foongesprek tegen hem (Schr.) gezegd, dat de exeeutie tóch zou doorgaan, zelfs al was men één der daders op 't spoor. „Es isl eine unwahrhett" Christiansen, aanvankelijk niet ge neigd veel te zeggen, verdedigde zich met een beroep op een bevel van het OKW, ontkende aangedrongen te heD ben op terechtstelling van 20 gijze laars en verklaarde tenslotte met har de stem, d®t Rauter gelogen heeft met de bewering, dat hij (Christiansen) verantwoordelijk was. „Es ist eine Unwahrheit, was Rauter sagt", kwam er met bewogen stem achteraan. Hij heeft (volgens zijn zeggen) o.m. de generaals Göring, Keitel en Schuedt om hulp gevraagd en gesmeekt de executie af te gelasten. OKW en Seys Inquart waren verantwoordelijk. Hij moest enkel laten fusileren en dat deed hij onvrijwillig. Dan schetst hij zijn positie in Ne derland. Volgens hem was de verhou ding met de Ned. legerautoriteiten goed, de verhouding tussen de Duitse legers en de Nederlanders eveneens, kameraadschappelijk zelfs, verklaarde hij onder hilariteit. Moet men hem geloven: werkelijk, dan was hij niet bepaal^ een machtig generaal Op 30 Jan. 1943 werde enkele Duitse soldaten en een Sanitater neer geschoten. Tien Ned. krijgsgevangenen, werden als represaillemaatregel twee dagen later, op 1 Febr., vermoord. Nu vededigde Rauter Christiansen harts tochtelijk, vijzend o.a. op het recht om represaillemaatregelen m nemen. Britten en Amerikr.nen kennen gelijk luidende bepalingen. Willy Lages bleek bijna alles te zijn vergeten. Deze sadistisch aangelegde SD chef meende dat het een zaak van de Wehrmacht was. Ook Christiansen herinnerde zich niet alles meer: hij werd vrijwel over* al buiten gelaten; z'n staf bedisselde dergelijke maatregelen Er wordt nog gestaakt in mijn Oranje Nassau II Gistermorgen zijn ongeveer 200 mijn werkers in de mijn Oranje^ïassa5! H afgedaald. Onder hen bevonden zich ongeveer 70 gedetineerden, dezen hebben ook de voorgaande dagen niet gestaakt. De normale bemtting van de ochtenddienst bedraagt 450 rnan. In de mijn Wilhelmioa. waar Dinsdag overdag slechts veerüen personer het werk hadden neergale/-l is Dinsdag avond en gistermorgen niet gestaakf. In de mijn Oranje Nahsau II zijn gistermiddag 90 van de 300 arbeiders aan het werk gegaan. ANDRE MARIE KABINETSFORMATEUR IN FRANKRIJK De Franse president, Vincent Auriol heeft de radicale minister van justitie In de regering van Robert Schuman Andre Marie verzocht een nieuw ka binet te vormen. Marie heeft de opdracht aanvaard. Door het Ministerie van Volks huisvesting zijn enkele nieuwe rege len vastgesteld betreffende de bouw van woningen ingevolge de finan cieringsregeling 1947. Oorspronkelijk was het zo, dat het Rijk steun verleende voor woningen tot een ruimte van 500 m 3 en even eens voor bij die woningen behorende bedrijfsgebouwen. Met ingang van heden wordt bepaald, dat woiflhg ea bedrijfsruimte de 500 m 3 niet te boven mag gaan.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1