Qe C Ikmaai'def N.-HOLLANDSE PERS 1945 5E JAARGANG N° 1292 VRIJDAG 23 JULI 1948 Republiek breekt onderhandelingen over toekomstige status af Twintig jaar tegen Christiansen SmragnMl Westelijken willen praten met Moskou als blokkade wordt opgeheven Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. 3.45 per kwartaal f 1.18 P«P jaaaad by vooruitbetaling. Advciifiilies 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteuri J. v, Zoonen Bureaui Ridderstraat hoek Oudegracht-Tel. K 2200-3971 D jok ja: „Nederland deed geen moeiie impasse in politieke besprekingen te voorkomen" De Shah van Perzië is Dinsdag in Londen aangenomen. Op het NortiioH vliegveld werd hy verwelkomd, namens de Koning, door de Hertog van Gloucester. De Shaw zal twee dagen de gast zijn op Buckingham Paleis. De Shah van Perzië (tweede van links) verlaat het vliegveld tezamen met de Hertog van Gloucester. Arnhems Bijzonder Gerechishot eisi Ogendienaar van Goering en HitierI" Gistermorgen is voor het ArnhemseBijzondere Gerechtshof tegen Chris, tiansen twintig jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van de tijd door verdache sinds 15 Januari 1946 in bewaring doorgebracht. De zaak Christiansen werd gistermorgen voortgezet met het verhoor van Fullriede en nogmaals Christiansen, die het zeer betreurde, dat er geen van zfin naaste medewerkers aanwezig was om, zoals hij zeide, „klaarheid te brengen in de Puttense affaire". Dr. Beel gal opdracht lot kabinets formatie terug DR. L. J. M. BEEL HEEFT GISTER. MORGEN TER KENNIS VAN H. K. H. DE REGENTES GEBRACHT, DAT HIJ TOT ZIJN LEEDWEZEN NIET GESLAAGD IS IN DE SAMENSTEL. LING VAN EEN PARLEMENTAIR KABINET. HIJ HEEFT VERZOCHT VAN DE HEM GEGEVEN OP DRACHT TE MOGEN WORDEN ONTHEVEN. Landschapsschoon Wie het genoegen smaakt ons gewest te doorkruisen en nu eens hier ve: toeft, dan eens da;.r, wordt telkenmale getroffen door de prachtige plekjes en streken. Of men nu in de Zijpe rijdt en daar aan de met lage struiken begroeide wegen de heerlijke forse boerderijen aanschouwt, of dat men op het ïogere land van Hoogwoud komt, waar men als het ware ruikt, dat men op histori sche grond is, overal is schoonheid in overvloed. Komt men in de omgeving van Alk maar, dan is het een genot om eerst de slanke toren van Ouddorp als een trouwe wachter boven huizen en ge boomte te zien uitsteken net op de achtergrond Alkmaar met zijn veel forsere kerken. Komt men in Winkel of in de onvol prezen duinstreek, overal ontmoet men een karakteristieke schoonheid, waar aan men zijn h. rt kan ophalen. Wat echter het meest eft,is dat de bouwwijze zich zo volkomen bij het landschar heeft aangepast. Natuurlijk er zijn uitzonderingen. Er komen in ons gewest, zo als overal, plekjes voor, waarvan men zegt: „Had daar nu geen ander gebouw kunnen staan of was het nu niet beter geweest als daar op een andere manier gebouwd was?" Over het algemeen mogen we niet ontevreden zijn. En toch vervult de wijze waarop in de tegenwoordige tijd gebouwd wordt ons met zorg. Ir verband met de heer sende woningnood is men licht geneigd om niet naar de aesthetische kant van het vraagstuk te kijken. Het is begrijpe lijk, maar voor de aanblik van ons Wesfriesc land te betreuren. Wanneer men de huizenblokken ziet die op sommige plaatsen worden neer gezet, maar ook wanneer men de enke le verspreide huizen beschouwd, die gebouwd worden, dan kunnen we ons niet onttrekken aan de gedachte, dat aan het landschapsbeeld geweld wordt aangedaan. Men moet in zijn oordeal over de ontsiering van het landschap voorzich tig zijn, want men kan daarover eigen lijk pag oordelen als het gebouw door het aanbrengen van beplantingen in het geheel is opgenomen. Wij perso rnlijk hebben de indruk dat hier soms huizenblokken verrijzen die elke sfeer missen Die misschien van binnen van alle gemakken zijn voorzien en /.ch aangenaam laten bewonen. Ze passen echter niet in het land schap. Ze doen ons geweld aan. Ze schreeuwen als het ware: kijk eens! Hier wordt gebouwd! Ze trachten het beeld te beheersen in plaats er in opgenomen te worden. Wij geven toe, dat voor de oplos sing van het woningvraagstuk andere minder noodzakelijke overwegingen moeten wijken. Laat men echter niet vergeten, dat als het landschapsbeeld, hetzij van stad of dorp verminkt is, het niet meer is goed te krijgen. Het is ons bekend, dat de Commissie voor landelijk schoon in West Fries land, onderdeel van het Wer friese Genootshcap zich sterk interesseert voor het behoud en het restaureren van oude gebcuwen. Een gerestaureerd ou 5 gebouw ts echter niet voldoende. Het nieuw ver rezene zal zich smaakvol moeten aan passen aan het oude. Wij zouden de aandacht van de com missie hier gaarne op willen vestigen. v. Z. IETS WARMER Voor de kustgebieden: Droog, zonnig weer met iets hogere temperaturen. Meest matige wind tussen West en Zuid.West. Voor het binnenland: Tamelijk zon nig en bijna overal droog weer. Iets warmer. Zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid. De Republikeinse regering van In donesië heeft besloten de onderbande lingen met de Nederlanders over de toekomstige status der Republiek af te breken, aldus meldt, volgens Reuter, het Republikeinse persbureau Antara. De regering is bereid de overeen komstige besprekingen met de Neder landse autoriteiten over het tot stand brengen van 'n bestandsovereenkomst voort te zetten. Volgens Antara zullen de leden van het lichaam, dat hierover onderhandelt in de Republikeinse hoofdstad DJog jakarta blijven. In een communiqué, waarin de Re publikeinse regering haar besluit be kend maakt, verklaart zij, dat „vijf weken geleden de voorstellen van de Australische en Amerikaanse leden Belgische KVP wil een beslissing in koningskwestie lorcéren Tijdens een vergadering van de Ka merfractie der Katholieke Volkspartij is besloten zo spoedig mogelijk het initiatief te nemen tot oplossing van hr* thans reeds drie Jaren hangende koningspr^bleem. Aanstaande Donder dag zullen de Kamer en Senaatsfrac ties der Kath. Volkspartij bijeenkomen en over de te nemen maatregelen be •-aadslagen. Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat de Katholieken met behulp van de liberalen, die de laatste tijd te kennen hebben gegeven positief te willen medewerken aan een oplossing van de koningskwestie, een wetsvoor stel tot het houden van een volks stemming willen doen aannemen. Zoals bekend heeft Koning Leopold kortgeleden bekend gemaakt zijn te rugkeer naar België van een plebisciet te willen doen afhangen. De vorst zou voornemens zijn naar België terug te keren indien ten minste 2/3 der be volking zich te zijnen gunste zou uit spreken. Tot ou toe heeft de Belgische katholieke—socialistische regering op geen enkele wijze stelling genomen tegen de brief van de koning. Wel heeft de Katholieke Volkspartij reeds enkele keren bekend gemaakt een volksstemming, in de zin als door de koning bedoeld, te willen steunen. De Belgische Socialistische Partij heeft nadrukkelijk doen weten, dat er geen andere oplossing is dan troonsafstand door Koning Leopold. Hierbij werd tevens op ondubbelzinnige wijze tot uitdrukking gebracht, dat, indien de Katholieke Volkspartij een andere op lossing wilde forceren, de socialisten hierop zouden antwoorden met een al gemene werkstaking. Bernadotte heeft heel wat nodig! De plaatsvervangende secretaris-gene raal der V.N. Victor Hoo, heeft een opsomming gegeven van hetgeen Ber nadotte nodig zou hebben om het nieuwe bestand af te dwingen in Pa lestina. Het zijn: drie torpedobootjagers, 150 jeeps, 30 aanhangwagens voor jeeps, 10 vrachtauto's, 15 vliegtuigen van het type C 47, 10 observatievliegtuigen en twee heliocoptèrs. Hoo zeide, dat Bernadotte van plan was zijn hoofdkwartier naar Jeruza lem te verplaatsen zodra het bestand volledig is en de voorraden verzekerd zijn. DRIE VROEGERE DUITSE VELDMAARSCHALKEN ZULLEN TERECHT STAAN Voor het Britse gerechtshof voo oorlogsmisdaden te Hamburg zullen drie vroegerè Duitse veldmaarschalken terecht moeten staan. Het zijn: Ven Runstedt, Van Brautisch en Von Man. stein. Zij worden beschuldigd van oor logsmisdaden. De begindatum van het proces is nog niet bekend. EERVOL ONTSLAG AAN P. BOODT ALS HOUTVESTER BIJ HET STAATSBOSBEHEER Bij Koninklijk Besluit is, op voor dracht van de Minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening aan de heer P. Boodt, houtvester bij het Staatsbosbeheer ter standplaats Alk maar, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, eervol ont slag verleend uit zijn functie, te re kenen met ingang van 1 Juli 1948. der Commissie van Goede Diensten om tot een oplossing te komen „zon der toelichting door de Nederlandse werden afgewezen". Nederland had ook geen andere methodes voorgesteld om een impasse in de politieke be sprekingen te voorkomen, aldus het communiqué. „Daardoor zijn de on derhandelingen over een politieke re geling tot stilstand gekomen en zij kunnen op het ogenblik onmogelijk worden hervat". Djokja is het gepraat moe „Het heeft geen zin voor de politieke sectie van de Republikeinse delegatie bijeenkomsten voort te zetten, waar niets zal besproken worden. De rege ring heeft besloten, dat het voor de politieke sectie der Republikeinse de legatie niet nodig is na de huidige be sprekingen te Kalioerang naar Batavia te gaan. Alleen de commissies der de legatie, die over de totstandkoming van een bestandsovereenkomst bespre kingen voeren, zullen voortgaan met haar werk", aldus het communiqué. Jeruzalem verdeeld Joodse en Arabische vertegenwoor digers hebben een plan ondertekend, dat de grenzen van beider gebieden te Jeruzalem bepaalt. Hun overeenkomst voorziet in con trole van niemandsland en andere bijzonderheden in verband niet de wa penstilstand.Over de Zuidgrenzen van Jeruzalem wordt een aparte overeen komst tusen Egyptenaren en Joden opgesteld. Men verwacht, dat deze binnen een dag of twee getekend zal worden. Bevin heeft gistermiddag in het Da gerhuis een verklaring afgelegd over de Berlqnse kwestie. „Wq laten ons niet dwingen", zei Bevin evenals Marshall, „Onze politiek blijft dezelf de". Bevin zei, dat Engeland bereid is met Rusland te praten over alle zaken waarover het Kremlin maar wenst te spreken, als de blokkade eenmaal is opgeheven. Waarschijnlijk zal de volgende week een nieuwe nota aan Moskou worden gezonden. Daarin worden voorstellen gedaan tot bespreking met Rusland van het gehele Duitse probleem, zodra de blokkade van Berlijn zal zijn op geheven. Gaan de Russen in op het voorstel, dan zal de nieuwe conferen tie reeds tegen half Augustus worden gehouden. In ieder geval zal ze bijeen komen vóór de vergadering van de Verenigde Volken in September te Parijs, vermoed men. Vliegende incidenten De Britse autoriteiten te Berlijn hebben medegedeeld, dat Sowjet Rus sische gevechtsvliegtuigen van het type „Yak" Donderdagochtend in de naar Berlijn voerende luchtcorridor driemaal de vliegregels overtreden hebben. De eertse maal trokken twee „Yaks" op een afstand van 100 meter voor een Britse York op. Tour de France Rustige 18e etappe in de regen Voor de 18e etappe van de Ronde van Frankrijk, Straatsburg—Metz (195 km) zijn gistermorgen 45 renners gestart. De Nederlander De Hoog was niet bij deze 45, aangezien hij, als laatste van het algemeen klassement uit de course is genomen. Het werd een rustige etappe in de stormende regen en pas in de laatste 30 km. waren er liefhebbers voor de etappeprijs van 20.000 francs .In de- eindsprint won Bartali's snelle lakei Corrieri in 5:54.35 voor: 2. Ockers (België A) 3. Gau'thier (Z. O. Fr.) 4. Klabinsky (Intern, ploeg) 5. Martin (Z. O. Fr.) 6. Baratin (Ile de Fr .en N. O. Fr.) allen in dezelfde tijd. 7. Robic (Fr. Nat. 5.56.03. Een peleton renners werd 1240 ex aequo geklasseerd in dezelfde tijd als Robic. Hiertoe behoorden o.m. De Ruyter, Jansen, Kirchen, Bartali, Bo- Het algemeen klasement luidt thans: bet, Lambrecht, Lapebie en Impanis. 1. Bartali 124.16.58 2. Lapebie 124.41.45 3. Schotte 124.42.14 4. Bobet 124.45.56. 5. Kirchen <Ned._Lux.) 124.46.43 ANDRE MARIE KABINETSFORMATEUR IN FRANKRIJK De Franse president, Vincent Auriol heeft de radicale minister van justitie ln de regering van Robert Schuman Andre Marie verzocht een nieuw ka binet te vormen. Marie heeft de opdracht aanvaard. VOOGDIJRAAD ALKMAAR BMij K.B. is benoemd tot lid, tevens voorzitter van de Voogdijraad te Alk maar de heer J. A. Pesman, burge meester van Beemster, wonende te Koedijk. De tweede maal zagen de inzittenden van een Yorkvliegtuig, hoe drie „Yaks" een ander toestel volgden, dat een schietschijf achter zich aan sleepte. Dergelijke oefeningen zijn in de luchtcorridors verboden, aldus de ver klaring. loden naar Palestina Volgens de belangrijkste clausule in de nieuwe instucties voor waarnemers die Graaf Bernadotte ter beschikking zijn gesteld (vier maal zoveel als tij dens de eerste wapenstilstand) mogen weerbare mannelijke immigranten tus sen 18 en 45 jaar tijdens de wapenstil stand in beperkt aantal naar beoorde ling van de bemiddelaar Palestina binnenkomen onder voorwaarde, dat „geen van beide partijen hier enig militair voordeel door krijgt". Dergelijke Immigranten moeten in het bijzijn van waarnemers der V.N ingeschreven worden, mogen geen deel nemen aan militaire handelingen en mogen zich alleen begeven naar een gebied, dat de waarnemers~heb- ben goedgekeurd. Bij tijd en wijle zal de verblijfplaats en het gedrag der im migranten worden nagegaan. EEN OGENDIENAAR Hierna begon mr. G. Fikker't, de procureur-fiscaal zijn requisitoir, waar in hij uitvoerig de juridische en mili taire bevoegdheden van gen. Chris tiansen als „Oberbefelhshaber der Wehrmacht" in Nederland schetste. Hij Christiansen, was hier de onderge schikte van Hitler. wiens bevelen hij ontving door middel van het opper commando der Wehrmacht en was ter beschikking gesteld van Rijkscommis saris Seyss Inquart. Uitvoerig ging de procureur-fiscaal de tenlastelegging na en tot slot kwa lificeerde hij Christiansen als een groot meester in het ontwijken van recht streekse antwoorden, in het zich niet herinneren van bepaalde feiten en in het verwijzen naar, hetzij de adviezen van zijn staf, hetzij naar door hem van hogerhand ontvangen bevelen. Uit het geheel der gegevens komt een beeld naar voren van een „Wehr_ machtsbefehlshaber", die, voortgeko men uit de nationaal-socialistische ge_ „In de geest van Marx en Lenin Alexander Rankovitch, dc Joegosla— pische min. van binnenl. zaken en een der cummunistische leides,die onlangs door de Kominform gelaakt werd, heeft op het vijfde congres der partij verslag uitgebracht over de toestand in de communistische party. Volgens Rankovitch komen de nieu we leden vooral uit de gelederen der arbeiders boeren en worden maat regelen genomen de leden van de par tij op te voeden in de geest van het Marxistisch Leninisme. De leden worden „voornamelijk van de ge schiedenis van de communistische (Böljewistische) partij in d« USSR" op de hoogte gebracht. Tunnel onder Hei Kanaal nog niei vergeten Donderdag is in beide huizen van de Britse en Franse parlementen een motie ingediend, waarin de Britse en Franse regeringen worden aangespoord samen tc werken bij een nieuwe be studering van het project tot het bou wen van 'n tunnel onder Het. Kanaal van Engeland naar Frankrijk. De Brit se motie i$ ondertekend door 22 parle mentsleden van alle partijen met uit zondering van de communistische en een vertegenwoordiger van de Adel. Zij is het resultaat van een bijeen komst van vertegenwoordigers van de Britse parlementaire studiegroep, die zich met het Kanaaltunnelproject be zig houdt, en de twee groepen van de Franse nationale vergadering en de raad der republiek. De motie stelt voor, dat voor de eerste vijf jaar het werk aan de Kanaaltunnel zal worden beperkt tot de bouw van een „richt— tunnel", die Frankrijk en Engeland ieder niet meer dan ongeveer 1 mil lioen pond sterling per jaar zal kosten. lederen, een ogendienaar was van Goering en Hitler. In stede van op grond van eigen ken nis en inzicht een menswaardig bezet, tingsregiem te onderhouden en zich tegen excessen te verzetten heeft ver„ dachte niets in het belang van het Nederlandse Volk ondernomen. Aan het systeem van vergelding en ter reur heeft Wj meegewerkt, zich dek. kend naar ondeeen op adviezen van zijn staf en overigens eenvoudig va. rend op het compas van de hem van boven af verstrekte bevelen. TWINTIG JAAR De procureur fiscaal acht de ten laste gelegde feiten wettig en overtul. gend bewezen en vorderde een gevan. genistsraf van 20 jaar met aftrek van de tijd door verdachte sinds 15 Jan. 1946 in bewaring doorgebracht. Pater Henrie de Greeve 25 jaar priester Op 15 Augustus a.s. is het 25 jaar geleden dat de bekende radiospreker pater Henri de Greeve tot priester werd gewijd. Pater de Greeve heeft de wens te kennen gegeven, zich deze dag terug te trekken. Hij wenst niet het voorwerp te wor den van een huldiging, die enkele zijner vrienden hadden voorbereid, hij heeft er in toegestemd, dat hem in plaats van bloemen of geschenken een som geld wordt overhandigd, die door hem besteed zal worden voor het sociale en geestelijke werk, waar hij zich mee bezig houdt. onze kleine tovenaëfA In Breda is Dinsdagmiddag een ten toonsteling van poppen van H.K.H. PrinsesRegentes Juliana geopend ten bate van de herbouw van de Prin ses Julianaschool. Een der inzendin gen op de tentoonsteling.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1