Geslaagde ontspanningsavond voor de Militairen Nog eens: „Eus in Westfriesland' Wat gebeurt er met Uw huisvuil? De militaire ontspanningsavond die gisteravond in. het Gulden Vlies (de Kaal was weer gratis beschikbaar ge ■teld) door de „Halter" en SSS werd Verzorgd is buitengewoon geslaagd. Onze militairen en niet alleen zij maar ook de burgers die uitgenodigd wgren, hebben buitengewoon genoten van het geen door beide verenigingen voor het voetlicht werd gebracht. Het was jam mei dat de Alkm. krach tsportver. SSS die na de pauze optrad haar gehele programma niet meer kon afwerken, daar het inmiddels zo laat was ge Worden, dat de wnd. garnizoenscomm. kapt. Wiegel het niet meer verant woord achtte om ook het verdere deel Voor hen te laten draaien Lv.m. het feit dat alle militairen momenteel in de aardappelrooicampagne zijn opge nomen en zij des ochtens reeds vroeg appèl hebben. Kapt Wiegel dankte na afloop de beide verenigingen voor hun prachtige prestaties en uitstekend op treden. Nadat de heer Reurslag, voorz. van de gymn.ver. ,De Halter" de avond had geopend en de dames en heren leden keurig stonden opgesteld en de ver. helgroet was gebracht, werden de verschillende nummers in een vlot tempo afgewerkt De verschillende gymn. nummers oogstten een verdiend applaus. Vooral het nummer even Wichtsbalk dames werd bijzonder ge Waardeerd en niet te vergeten hoog rek lieren. Wat zij daar lieten zien Vormde een klasse op zichzelf. De heer Schuurman en zijn collega hielden de stemming er bijzonder goed la met hun populaire nummers, waar Van de refreintjes luide werden mee gezongen, evenals de melodieën die Tonny Willemse uit zijn vleugel haalde. Het optreden van het hawaian ensemble „The Musical Players" be ■loot het eerste gedeelte van het pro gicmma. Na de pauze was de beurt aan SSS en Achilleg (Krommenie) worstel kampioene van Noord Holland 1948. Het gewichtheffen was wel een duide lijk bewijs wat men met kracht kan hereiken. Zelfs een militair leverde 'n keurige prestatie door 80 kilo te halen Ben hartelijk applaus was zijn belo tdng. Hierna volgde een demonstratie Vroi ?telgrepen. die de heer Groot met een enkel woord toelichtte. Hervormde Jeugdraad Zondag 25 Juli zal er weer een Jeugddienst van de Herv. Jeugd raad. Ditmaal komt een Predikant «lt Hollands Noordpunt de dienst lei den en wel ds. J. Panineau Salm uit Julianadorp. Zijn werken daar in de Noordpunt van onze Provincie en dan ook vooral onder de Jongeren en Bui tenkerkelijken is van ruime bekend heid. ook hier in Alkmaar. Zijn onder Werp zal zijn „Kolonisten des Hemels-' De Jeugdraad rekent dan ook weer Op een grote belangstelling, zowel van de Jeugd als de Jongeren en Buiten kerkelijken, terwijl ook de Ouderen Van harte welkom zijn. kerkdiensten 25 JCU 1918 Ned. Herv. Kerk; Groote Kerk, 10 uur ds. Dik boom Groote Kerk, 5 uur, ds. van Dop Groot Kerk, 7 uur, ds. J. Papineau Salm (Jeugddieust) Kapelkerk, 10 uur, ds. Wesseldijk Doopsgez. Gem.: 10 uur, ds. A. J. v. d. Sluis (medewerking v. h. Kerkkoor) Bem. Geref. Gem.: geen dienst ■vang. Luth. Gem.: 10 uur, ds. P. C. Roodenburg van Breda. Leger des Heils: 10 uur, Heiiigingsd. 12 uur, Zondagsschool 20 uur Verlossingsdienst Rozekruisers Gen. Oudegracht 114: Tempeldienst om 10 20 uur. Spr. de heer M. Hos. Bapt. Gem. Nieuwe Doelen: 10 uur de heer Goezinne van Amsterdam. 7.30 uur Jongeliedensamenkomst. Ned. Chr. Gem.b.: Zondag 4 uur Open luchtpredlking in de Hout Zaterdag 7.30 uur Jeugdsamenkomst in Waakt en Bidt- Donderdag 8 uur, W. en B de heer Dammuller. Ned. Herv. Gemeenten Akersloot' 7.30 uur, ds. A v. Santen Bergen: 10 uur, ds. H. Kreb van Cu lemborg Bergen aan Zee: 11 uur, ds. W. Klaas Ben, em.predikant te Bergen. Litur gische dienst. Vertrek tram uit Alk maar 10.12 uur. ■gmond aan Zee: 10 uur. ds. Roobol Heerhugowaard: geen dienst Heiloo: 10 uur, ds. Bloemhoff Koedijk 7.30 uur n.m. ds- Bierman van Bergen. H. AvondmaaL Limmen: 9 uur. ds. Bloemhoff. Oostgraftdijk: 9.30 uur. ds. v. d. Neut Oudorp: 10 uur. ds. H. W. Bosch Btompetoren: 10 uur, ds. F. Keja. Veenhuyzen 10 uur, d«- N. den Oudsten Berv. Evangelisaties: Heiloo, Kerklaan 10.15 uur, de heer Bruin van Heiloo O ad Katholieke Kerk: Egmond a. Zee 8, 10 en 19 uur diensten. ZONDAGSDIENST APOTHEKERS Apotheek Hartong van Ark, Lange ■traaf 1. Hieronder volgen nog de uitslagen van de drie worstelwedstrijden en een bokswedstrijd. Schats (SSS) verliest door touché van Groot (Achilles); Boersma (SSS) verliest op punten van Hildering (Achilles terwijl van Lienen (SSS) door touché wint van Joosten. Boksen: van Zwanenburg wint op punten van v. Bindinga. De militairen kunnen terugzien op een op hoog peil staande sport ont spanningsavond. „De Kleine Stem" in de Muziektuin De pleegouders, die de kinderen uit Assen voor een week geadopteerd hadden, waren gisteravond naar de Muziektuin gekomen, om van de zang van hun „pleegkinderen" te luisteren. Om half acht zaten de „Kleine Stemmetjes" nog op schommel en wip, maar een kwartier later gaf dirigent Herman Bodenstaff de toon aan en werd begonnen met een reeks school liedjes, die onderbroken werden door he zangspelletje ,,'s Nachts in 't Ko renveld". Ondanks de vele vernieuwingspo gingen bij de kinderzang blijken de ouders het toch altijd zeer te waar deren, wanneer ze liedjes horen, die ze zelf in hun jeugd nog geleerd heb ben, die ze a.h.w. in gedachten kun nen meezingen. De hier gezongen nummers waren grotendeels overbe kend en paedagogisch ook alleszins verantwoord, wat de tekst betreft. De kinderen hebben met overgave staan zingen en na een week van va cantiegenoegens en vacantiedrukte waren enkele tekortkomingen wel te verwachten: maar dat eigenlijk niet één nummer, uit het oogpunt van kin derzang, voldoende genoemd kon wor den, werd veroorzaakt door onkunde van de dirigent, die de typische kinder fouten, zoals het „glijden" van hoge op lagere toon, slechte uitspraak, onzui ver inzetten, blijkbaar welig laat tie ren. Het spijt ons wel een wanklank te moeten laten horen aan het slot van deze week, die voor deze Assense zangertjes een unieke vacantie is ge weest, maar de eerlijkheid gebiedt, dat we de normale maatstaven voor kinderzang in 't oog houden. Maar, al mag dan een eventueel op te richten Alkmaarse Kleine Stem in muzikaal opzicht van de zangertjes uit Assen niets te leren hebben, de sfeer in deze vereniging en vooral de toewijding van de leiders en leidsters die mogen zeer zeker tot voorbeeld gesteld worden. Behalve dan in artistiek opzicht, was ook deze avond een succes; het bezoek aan de kaasmarkt zal het sluitstuk vormen van deze trip. Uit de woorden van de voorzitter, die moeilijk te verstaan was, bleek wel, dat men de Alkmaarse gastvrij heid gaarne zal beantwoorden door 'n uitwisseling in omgekeerde richting te bevorderen. Een als geheel prachtig geslaagde Alkmaarse week is weer achter de rug. een week in Assen ligt dus in het verschiet. A. G. Sei iewedsc tijden Alkm. Boys J.L Zaterdag en Zondag zijn de laatste wedstrijden gespeeld en zijn tevens de uiteindelijke winnaars be kend geworden. In de Juniorenaf deling ging Alcmaria met de titel strijken en in de Adsp.afdeling Alkm. Boys a. Beide elftallen bleven on geslagen en quasi spel verdienen zij het zeer zeker. Bij de Junioren be droeg de voorsprong van Alcmaria slechts 1 punt, doch in de Adsp. af deling heeft Alkm. Boys een voor sprong van 4 punten. De eindstanden van de diverse afdelingen zijn als volgt: Janioren: Alcmaria 6519 232 11 RKAFC 6—5—0—1 15—5 10 J. Holland 6-4—1—1 18—7 9 Alkm. Boys 6204 911 4 RKHSV 6—2—0—4 6—16 4 Alkmaar 6114 718 3 Bergen 6015 120 1 Adspiranten: Alkm. Boys 8800 344 16 Alcmaria 8602 366 12 RKAFC 8—5—0—3 20—8 10 Kolp. Boys 7403 1615 8 J. Holland 7313 1313 7 Randers 7304 519 6 Foresters 8116 530 3 RKHSV 8—2—0—6 13—32 4 Bergen 7007 419 0 De uitslagen van RandersJ. H. en Bergen—Kolp. Boys zijn van geen belang meer voor de einduitslag. RANDERS I ALKMAARSE BOYS TOUR COMB. Zaterdag a.s. om 7 uur speelt Ran ders I tegen een elftal van Alkmaar se Boys, waarin e~en zestal spelers van Boys I uitkomen. Dit laatstgenoemde elftal heeft Zater dag j.1. tegen BSV I bewezen, dat het doelpunten kan maken. We zijn be nieuwd, wat Randers daar tegenover zal stellen. Er zal aan beide zijden ongetwijfeld hard gewerkt worden. agenda A.B.T.: Zorro's Zwaï Zweep met Linda Stirling en George J. Lewi^ Voorstellingen dagelijks om 8 uur, Zon dag 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: De Zigeune rin met John Hall en Maria Mdntez. Dagelijks 8 uur, Zaterdag 7 en; 9.30 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur. Toegang boven 14 jaar. HARMONIE. De beste jaren van ons leven. Dagelijks 7.30 uur. Zondag 1, 4.30 en 8 uur. Woensdag 2 uur mati nee. Toegang boven 14 jaar VICTORIA: Dr. Jekyll en Mr. Hyde ir Spencer Tracy, Ingrid Bergman en Lana Turner. Voorstc'lingen als bij Cinema Americain. Toegang 18 jaar BERGEN Zaterdag 3 u. opening tentoonstelling A. Roland Holst Huis met de Pilaren. Zondag Openluchttheater: Bergense spelers: Don Quichot op de bruiloft van Kama cho EGMOND AAN ZEE I Zaterdag 8 uur de Flierefluiters in de Vergulde Valk Slachtoffer spoorwegongeluk Heiloo hersteld Naar wjj vernemen heeft de heer A. Oldenburg uit Wijk aan Zee, die op 15 April j.1. met *Ün auto op de onbewaakte overweg te Heiloo op de juist passerende personentrein botste en daarbij zeer ernstig gewond werd, gisteren het Centraal Ziekenhuis ge heel hersteld verlaten. Als door een wonder is de heer Oldenburg van zijn ernstige verwondingen genezen. DON QUICHOTTE „Don Quichotte op de bruiloft van Kamacho" van Pieter Langendijk, is één der weinige oud—Hollandse to neelstukken, die een onverwoestbaar succes hebben. Waar de Leeuwen dalers of Lucifer van Vondel een hoogst enkele keer voor een publiek van fijnproevers worden opgevoerd, daar weet Langendijk met zijn „Don Quichotte nog steeds een ieder een vrolijke avond te bezorgen. Zondag a.s. vindt de eerste opvoering van dit blijspel plaats te Bergen. Het wordt o.l.v. J. A. Haakman door ,,de Ber gense Spelers" gebracht. Voor nadqr.e bijzonderheden zie men de adver tentie in dit blad. -gllS! Concert „Berqens Harmonie];31 BERGEN Het was een gewaagde on derneming van Bergens Harmonie opa op Sl Margriet (Dinsdagavond) eqn concert in de Muziektuin te geven. Concert en weer zijn echter een sur price geworden. Het programma, waar in ojn. werken van Bela, Handel, Don *nizetti, Verdi en Beekman opgenomen waren, was een succes. Het is echter te betreuren, dat niet veel ingezetenen belangstelling tonen voor de concerten, door de heer Pran ger en zijn musici gratis gegeven in zulk een fraaie omgeving. Excursies naar Den Helder In samenwerking met VW „Hel ders Belang" en „Alcmaria" VW zal met medewerking van de Kon. Ned. Marine op iedere Woensdag voor be langstellenden een excursie worden ge organiseer d. Het programma voor deze excursie luidt ongeveer als volgt: 's Morgens 10.15 verzamelen op het Stationsplein te Den Helder, wande ling naar de Buitenhaven, korte Ma rinefilm in de Marine cantine. Vervolgens- zo mogelijk een water tochtje in de Haven en op het Mars diep met een klein Marine vaartuig. 12.3013.45 koffiedrinken in de stad; te 13.45 verzamelen bij de Werfpoort ter bezichtiging van een marine ob ject onder deskundige leiding tot 16 uur. De prijs voor deze interessante tocht bedraagt voor de deelnemers f 1.in clusief een kopje koffie, aangeboden door de V.V.V.'s. De deelnemers kunnen zich uiterlijk Dinsdagmiddag 4 uur opgeven aan hef kantoor van „Alcmaria" VW, Waag gebouw Alkmaar. „De Paradij'svloek" Ruim 400 toeschouwers BERGEN Ondanks het gure weer heeft een 450 tal personen Woensdag in het Openluchttheater te Bergen de opvoering van ,,De Paradijsvloek" Laudy's treurspel in drie bedrijven door de Bergense spelers bijgewoond. En.zij hebben kunnen genieten van voortreffelijk spel. Na intense studie had de heer Haakman ditmaal nog be tere resultaten weten te bereiken dan het vorig jaar. De rol van Adam was ook ditmaal weer in goede handen bij de heer G. Stokman. De heer Jac. van Baas was beter dan ooit als de slaaf en mejuffrouw Tr. Bleeker gaf weer een prima ver tolking van Eva. De heer J. Bernards debuteerde in de rol van Abel. In houding en manie ren voldeed hij goed, maar zijn uit spraak had iets luider moeten zijn. Ant. Buissink (Jared) en Mea Cop pens (Lia) waren er bijzonder goed in. En last but not least de heer C. Berkhout, die zichzelf overtrof als Kain. Ditmaal hebben wij werkelijk ten volle genoten van de voor dilettan ten zo zware opvoering. Een woord van lof is zeker op zijn plaats. Zondag a.s. geven dezelfde spe Iers een opvoering van „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho" in het Openluchttheater. HET LUNAPARK EGMOND AAN ZEE Het Lunapark dat in de omgeving van het Pompplein wordt gehouden, bleek reeds de eerste avond een groot succes. Ook Zondag trokken drommen wielrijders niette genstaande het niet bepaald stralende strandweer door de Voorstraat in de richting van het Lunapark. Er heerste een gezellige drukte. EGMOND AAN ZEE Onze plaatsge noot, de heer A. Vuil, slaagde op het te 's Gravenhage gehouden examen voor het diploma le machinist ter koop vaardij. SCHRIJVENDE LEZERS In Uw uitgave van enige weken geleden, las ik een recensie over het boek „Eus ontdekt West-Friesland" dat ten zeerste mijn aandacht trok Westfries in hart en nieren, geboren te Medemblik, tijdens de oorlog in verschillende West-Fries dorpen ver toevend, heb ik onmiddellijk een exemplaar gekocht. Welnu, mynheer de redacteur, ik ben meer teleurgesteld in Uw cri- tiek dan in dit kostelijk boekje. Gij schrijft, dat de schrijver van Collem. West-Friesland niet ontdekt heeft en er maar wat rondgezworven heeft Niets is echter minder waar. Heeft U ooit zo een geestige, maar volko men juiste weergave gelezen van een „stadter", die boerenwerk gaat doen. De beschrijving van de brui loft, de karakteristieken van al die kostelijke types en vooral de weer gave van de sfeer zyn weergaloos raak. Hoe kunt U schrijven, dat Eus (dus van Collem zelf) zijn fouten teveel op de voorgrond schuift. Is het niet eerlyk en prettig, dat deze man juist zichzelve niet het aure ool geeft van de man, die alles weet en kan, maar integendeel, de kleine man, die ploetert en sjouwt vele misverstanden zaait, maar net altjjd er tussen uit komt De wijze hoe hij over onze bevolking schrijft geeft mijn inziens wel degelijk blijk van een scherpe en juiste opmer kingsgave. Hoe kunt U schrijven, dat U zich mateloos ergert op de wijze waarop Eus „gewerkt" heeft Misschien heeft U niet als onderge tekende de talloze onderduikers aan het werk gezien; de een nog onhan diger en stommer dan de andere Ik vind, dat van Collem eerder een DE HERBOUW VAN EGMOND AAN ZEE BEGINT EGMOND AAN ZEE De heer A. G. Ruhaak zal de eerste der oorlogs slachtoffers zijn wiens huis herbouwd wordt De aanbesteding voor zyn huis aan de Boulevard heeft reeds plaats gehad Binnen korten tijd zal met de bouw worden begonnen. Hiermede vangt dus ongeveer 3 jaar na de bevrijding de herbouw van Egmond aan Zee aan. KOSTEN PER LEERLING EGMOND AAN ZEE Bij beschik king van 7 Juli heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de vergoeding pex- leerling over 1948 voor de R.K. Lagere school bepaald op f 25.De Gemeenteraad had de ze vergoeding, naar het bedrag der Openbare Lagere school bepaald op f 12 67. UITBREIDINGSPLAN GOEDGEKEURD EGMOND AAN ZEE Gedeputeerde Staten van Noordholland, hebben bij besluit van 8 Juli 1948 nr. 64 het door de Gemeenteraad van Egmond aan Zee op 30 October 1947 vastgestelde uitbrei dingsplan voor deze gemeente goedge keurd. RODE KRUIS COLLECTE EGMOND AAN ZEE De collecte voor het NederL Rode Kruis bracht in onze gemeente een bedrag van f 319.75 op. Zei U tweemaal per week de as-emmer buiten Laten wij eens veronderstellen, dat U twintig jaar in Alkmaar woont. U heeft in die tijd gegeten en de havermout-cartonnetjes hebt U in het vuilnisvat gegooid. U hebt de kachel gestookt, en de as wierp U in de em mer. U heeft een volle beerput laten legen, en U hebt de sneeuw voor Uw deur weg zien ruimen. En in die twin tig jaar is de vuilnisman welgeteld twee duizend en tachtig keer gekomen om Uw afval op te halen. Kerft U Uw vuilnisman? Natuurlijk kent U hem. Maar weet U ook, wat zijn werk is en hoe zwaar dat werk is? Er is nog te weinig van bekend; en daarom zijn we voor U eens een kijkje gaan nemen op de terreinen van de gemeen'tereiniging. Er is moeilijk een betere ontvangst denkbaar dan die, welke de opzich ters Groot en Slinger ons bereidden. En U begrijpt, dat zij zich dan ook niet tweemaal lieten noden, eens iets van hun werk te vertellen, het werk dat hen zo na aan het hart ligt- ORGANISATIE Hoe is dit werk georganiseerd! W\j vroegen het ons wel eens af, wanneer op gezette tijden de wagens langs kwamen om de asemmers te legen. Wel, lezer, het is zo. dat iedere stadsbewoner tweemaal per week zijn bakken buiten kan zétten op Maan dag en Donderdag, op Dinsdag en Vrijdag of op Woensdag en Zaterdag. En dan trekken de karren er op uit; de vier auto's, de zeventien paarden en een gedeelte der vijftig wagens welken van huis tot huis, aanbellend bij wie vergat zijn emmer buiten te zetten, aanbellend bij wie (per onge luk natuurlijk!) schillen of groente afval ia de asbak deed. Negen wijken telt de stad Alkmaar, en alle worden bediend. En zo de tonnendienst Twee of drie maal per week worden de bijna vier duizend tonnen, die Alkmaars wonin gen bezitten, gewisseld. Eenmaal ge leegd worden zij gecontroleerd, her steld als het moet in de eigen werk plaatsen. Ligt er een paard te water, de reinigingsdienst brengt het op het droge; zijn er ratten in Uw huis, de reinigingsdienst weet er raad op. De sneeuw van de straten, ze wordt ge ruimd, wanneer het gewone werk is gedaan, 's Avonds werkt men daar voor, 's nachts tot vier uur toe soms. Dat alles d°et de reinigingsdienst voor U. Met paard en wagen; per auto; per motorschuit of per vlet. AFVAL Heeft U er enig idee van, hoeveel afval er is, en wat er met die afval gedaan wordt? Dagelijks, lezer, komt er zestig tot zeventig kubieke meter v_.il uit de stad. Twaalf jaar geleden gebruikte men dit om er de dijken van het Alk maarder Meer mee te verstevigen maar tenslotte ging dat niet meer, en bovendien vonden de watersportlief hebbers de geur om begrijpelijke re denen niet bijzonder aangenaam. Daar na bracht men het naar de zeewe ring van Pettten, maar ook dat werd verboden; en zo word het nu al sinds zeven jaar naar een complex rietlan den bij Landsmeer vervoerd. Het wordt daar gestort en aldus maakt men van moerassen, die noch te be varen, noch te begaan waren een vruchtbaar land. Zo vruchtbaar, dat er na een jaar suikerbieten van een worden. Om tenslotte te veranderen zeer hoog suikergehalte op gekweekt in prachtig grasland. Maar dat is maar een gedeelte van al het vuil. Per week haalt men vijf en zestig kubieke meter beerstoffen uit de tonnen. Dat gaat naar het Westland, voor bemesting der tuinderijen. En er is „veegvuil" waarvan compost wordt gemaakt. Ook dat gaat, als een der beste meststoffen, naar de tuinders. Evenals de vier tot vijfhonderd ku bieke meter modder die per jaar uit de straatputten wordt geschept. Het oud ijzer, U weet wel, Uw lege bouillonblikjes en Uw afgedankte en doorgeroeste ledikanten, wordt tot pakken geperst het verdwijnt in de hoogovens van Velzen, en komt er als nieuw staal weer uit. Ja, en wat er dan nog over blijft, het grof vuil, de kisten en de on bruikbare rommel, dat gaat in rook op in de grote verbrandingsoven. EN U....T Werkt U mee? Doet U, wat maar mogelijk is, om dit werk van volks belang te steunen? Zet U tweemaal in de week Uw asemmer buiten? U weet het wanneer door een onverwachte omstandigheid Uw emmers niet op Maandag geleegd kan worden, dan komt de wagen pas Donderdag terug, want Dinsdag is een andere wijk aan de beurt. En als U Uw afval te lang laat staan, dan wordt het een kweek plaats van ongedierte. Zorg dat dat niet aan U ligt aan de Reinigingsdienst zal het dan zeker niet liggen. En bel de dienst op als Uw beerput vol is of als U ratten in Uw huis ontdekt. Dat spaart U ongerief, en bevordert de volksgezondheid. Voor dit alles werken acht en vijf tig mannen, voor dit alles liepen sinds 1881, honderd achttien paarden in het gareel. Wat U moet doen is slechts; Op tijd Uw emmer buiten zetten. En ie er iets eenvoudiger? lans breekt tussen de omgang van de Westfriezen en Amsterdammers, al was het alleen maar op de eer lijke oprechte wijze waarop een fa milie IJzer uit Wadwaai wordt be schreven. De uitvoering van toneel in Wognum, die volgens U alleen maar carricuturaal is, daarmee, ge achte redacteur, slaat U de plank mis. De schrijver vertelt hier ik geef toe op enigszins sarcastische w\jze hoe de Andjjkers zo een voorstelling in het rustige Wognum tot een farce maken en de schrijver beoogt nergens hiermee „Het" voor beeld te geven van het peil, waar op het Westfriese toneel staat An ders zou zijn buitengewoon harte lijke manier, waarop h{j de boeren en tuinders beschrijft, waarmee njj in de jaren 1942 tot 1945 omging, ook niet juist zijn, want werden niet vele boeren uitgekreten voor zwar te handelaren en aasgieren op de bezittingen van de stedeling, die eten kwam halen. De schrijver heeft dergelijke typen niet meegemaakt en ook daarom is het een boek, dat m.i. bijdraagt tot een verbroedering van Stad" en platteland. De wijze waar op hij al die prachtige types op een werkelijk onnavolgbare wijze naar voren laat treden, zijn volgens mij, veel meer geworden dan alleen maar „een beschrijving". Ik durf zelfs te zeggen, dat als deze heer ook zo een geestig en vlot persoon in de om gang is als de wijze waarop hg zyn gedachten en ideeën op papier zet, zijn onderduik-adressen helemaal niet te beklagen zijn geweest. Ik had behoefte, mijnheer de re dacteur, om mijn mening, die ver schilt van de Uwe weer te geven en hoop, dat U dit onder de aandacht van Uw lezers wil brengen, omdat m.i. deze zich dit kostelijke verhaal niet mogen laten ontgaan. Misschien heeft „Eus, West-Friesland niet ontdekt"; in ieder geval hebben de geamuseerde lezers, waarvan onder getekende er een is, de gezellige en geestige verteller van Collem ont dekt, die een veelomstreden, maar een voortreffelijk debuut maakt. Met dank voor plaatsing, hoogachtend Noordwijk aan Zee Ir. N. F. J. POT NASCHRIFT REDACTIE We stellen vast, dat we in onze recensie niet hebben geschreven, dat wij ons mateloos geërgerd hebben aan de wijze waarop Eus gewerkt heeft. In dit opzicht heeft de schrij ver ons dus niet goed gelezen. Voor de rest, smaken verschillen nu een maal. Ook wij kennen West-Fries land en we behouden ons het recht voor over de „ontdekking" van Eus anders te denken dan inzender. Overigens, ook wy hebben gezegd, ondanks de bezwaren die wij hadden, er enkele uren van ontspanning door te hebben gehad. H. H ugotvaard HET BEGIN. Heden werd begonnen «net het grondwerk voor de achtien te bou wen woningen van het bouwplan 1947. Naar men ons mededeelde, zijn de totale kosten van dit complex, dat door vaklieden uit de gemeente wordt uitgevoerd, f. 209.000. PURMEREND 20 JULI Kaasmarkt: Aangevoerd 1 stapel wegende 347 kg. 1 jftapel Edammer f 78. Veemarkt Runderen totaal 490 stuks. 43 vette koeien levering; 284 gelde- koeiea 360—550, stug duur; 122 melk koeien 425800 kalm; 3 pinken leve ring; 18 stieren 400—750 stil; 20 gras kalveren 220—300, matig; 266 nuchte re kalveren voor de slacht, levering; 15 vette varkens levering; 585 biggen 3570, stug; 482 schapen 56—85; 472 lammeren 22—44, kalm; 58 bokken en geiten 1080, stug; 39 paarden 350— 750, stug. Pluimveemarkt: 800 oude kippen en hanen witte en rode 2—2.25; 350 idem blauwe 2.75— 2.90; 1900 hennen 5.50—7; 2900 jonge hanen blauwe 2.75—2.85; 8100 idem witte en rode 2—2.25; 700 jonge een den 1.50—3; 450 konijnen 1—11; 25 ganzen 57. NRD. SCHARWOUDE 22 JULI 123.000 kg. aardappelen .eerstelingen 68.20; rode eerstelingen 6.807 20; blauwe eigenheimers 6.307.70; eigen heimers 6—7.60 koopmans blauwe 6.20; witte kool 4.90—9.60; gele kool 7—7.40; groene kool 12.70; rode kool 5; tuinbonen 11.90—15.20; slabonen 59—62; bieten I 7.50—9.40; II 5; zilver uien 12.50 drielingen 16; nep 31. W ARMENHUIZEN 22 JULI Schotse muizen 7.308.30; grove 7.50 7.80; drielingen 3-504.20; kriel 3.10 —3.30; blauwe eigenheimers 8—8 30 rode kool 6; slabonen 54. BROEK OP LANGENDIJK 22 JULI Blauwe eigenheimers 7.908.70; eer rftelingen 7.70-9.80; drielingen 3—5; rode kool 6—9; gele kool 8.50—15.20; witte kool 6.30—7.40; tomaten 48—56.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2