Jan Groenewouds natte vrijage PUZZLE VAN DE WEEK agden hun vrienden echter de galg or en begToeven de doden! „Moppen" heten de inwoners van Beemster en Jisp, de Helloo'ers egen Rapenplukkers toegewezen, Beverwykers Klapbessen, de Ur- tnmers de fraaie naam Langslapers i die van Hoorn heten Krentebollen. landjjlcera kregen een minder-par- nentaire naam: Krentekakkers, ter- jl ook de Texelaars niet trots be leven te zfln: zij heten Kwallen! Wy kennen verder de Winkeler reeuwen, Nierupper (Nieuwe Nie- ■rper) dotten en Blöte-blenelanders .tor Aartswoudse ingezetenen. De iden uit de Heer Hugowaard heten auwe reigers (naar het wapen van i polder) en de Schagers soms rood- S (men zegt, dat vroeger de „Seha- inezen" rood van haar waren!). De Wieringers kennen een dubbele |naam: soms biggen, andermaal jilen. Voor deze laatste naam von- in wij in Kok's Vaderlands Woor- inboek een verhaaltje, dat als ver jaring dienst kan doen: „de ver- ichter (van bepaalde stukken land bepaalde rechten) is vérpligt, eer i verpachting aangaat, onder de ge- leente uit te deelen voor twee en pintig gulden aan zeker wit brood, jer „tulen" genoemd, zijnde bollen in een halven stuiver. De uitdeling ischiedt in de kerk van Hippo. Na- it men 's morgens bij tijds de deuren fsloten heeft, uitgezonderd de in- ing bij de toren, worden bij herha ng de klokken geluid. Vreemdeling i burger begeeft zich in de kerk. jier vertoeft men tot op de komst in den schout, die zich met zijnen enaar en nog een' persoon aan de (ur plaatst. De twee laatsten hebben een' zak met tulen. Een voor in gaat thans de gemeente naar bui- in en ontvangt bij het uitgaan een tul ten geschenke". Kok's woorden- >ek verscheen tussen 1790 en 1799; ien was het gebruik dus nog in le- OOK DEN HELDER heeft een dub- fle spotnaam. Men scheldt de inwo- jrs voor kraaien óf voor trossen- lijders. Als gezegd wordt: ik ga iar Den Helder, dan kan als com mentaar van een anti-Helderiaan ko men: heb je messen onder je schoe- sn?, hetgeen dan slaat op de ver eende Helderse methode om op de ,enide liggende kabels te gappen 11a p q[ met onder de schoenen bevestigde ^njessen los te hebben gesneden! je ,Soms noemt men hen ook traan- „nekken, terwtfl ook de verklaarbare ytotnaam „Jutter" nog vaak gebruikt ,1e onJt. de ERG GESLEPEN heten weer de inwoners van Krommenie, Beverwijk en Schagen. Een alom bekend ge dichtje zegt dan ook „Krommenie, Beverwijk en Schagen, zijn de drie Noordhollande plagen"! De Wieringerwaarders schijnen erg trots op hun welstand; prompt rea geert de volkshumor met de bijnaam „pauwen" en een onderstreping van het dorpse karakter van de Wierin- gerwaard door hun gemeente als „pauwenstad" te betitelen. Zo zouden nog meerdere spotter nijen vermeld kunnen worden, doch ónze verzameling is hiermede tot haar einde. Hopelijk willen onze le zers het materiaal aanvullen! ALS VOOREEELD van het ont staan van een spotnaam kan het vol gende verhaal uit de jongste tijd die nen: een treinconducteur, regelmatig op de lijn Den HelderSchagen werk zaam en in Den Helder wonende, had de gewoonte om bij Schagen langs de trein te roepen: „Chicago, Chica- go!" Daarmede drukte hij het gevoel van klein-steedsheid uit, dat de uit DenHeldersen kenden ten opzichte verblijf in Schagen. De conducteur is (menen wij) thans gepensioneerd, doch zijn spotnaam voor Schagen is populair geworden. En over enkele jaren zal men zich die conducteur niet meer herinneren, maar de spot naam Chicago heeft goede kans in leven te blijven! VECHTLUST NIET OVERAL GESTORVEN! AL IS IN ONS GEWEST vrijwel geen restant meer aanwezig van de oude vechtlust tussen de dorpen, wij willen tot slot nog één voorbeeldje noemen van het gebruik, zoals het nog leeft in minder voortuitstrevende streken. Gedurende de mobilisatie in Nistelrode verblijvend, een armzalig Peeldorp, maakten we enkele malen mee, dat een grote ploeg jonge man nen uit het naburige Vorstenbos naar het pleintje voor één van de dorps- café's kwam en daar luidkeels „haal óver, haal óver" schreeuwden. Dan kwamen de Nistelroders de kroeg uit en een pracht van een vechtpartij ontstond, waarbij wij militairen als publiek fungeerden! En genoten In heel het dorp Nistelrode was geen sloot te vinden, laat staan een vaart, waarbij een overzetveer nood zakelijk was. Deze „zwakte" vari Nis telrode werd uitgebuit in de kiijgs- kreet „Haal óver"! Ons kort verhaal w r >t 0 uipi •ije: k 1 ged Gr« de I vij in erdi sag dst ad berg morgei- klap zomer hoek vulpen vuur wind haar huis partij polit kruid thee ban bed poort vonk oog perk arts vis nieuw land werk eren zaal uur hout ier land pacht Tussen deze woorden andere woorden invoegen, die, zowel ge voegd bij de eerste als bij de twee de rij, nieuwe woorden vormen. Het eerste woord is: pas: berg paspaspoort. Wat geven de beginleters van de bijgevoegde woorden te lezen? Uitslag volgende week in dit blad Het zou weer kermis worden in één van die welvarende Westfriese dor pen, waarvan we echter de naam niet zullen noemen. Ook de namen van de personen hebben we veranderd, want al is de geschiedenis zeer lang gele den, ze is wó&r gebeurd en sommige mensen zien hun belevenissen liever niet op papier als hun namen er bij vermeld staan. Goed, de kermis was dus in aan tocht. Tot grote vreugde van het hele dorp. Want verbeeldt u niet, dat ge nog weet wat kermis vieren is, gij nieuwbakken jeugd van tegenwoor dig! Dat konden slechts uw grootva ders en grootmoeders. Wat gij nu doet is er een armzalig aftreksel van. Maar kermis vroeger, op het dorp, waar Jan Groenewoud met zijn fami lie pas was komen wonen, dat was pas kermis! In alle huizen heerste feeststem ming. Tal van gasten vulden de ver trekken met vrolijkheid, terwijl ze aan de welvoorziene tafels zaten. Ta fels, waarop de tulbanden naast de schotels met vlees stonden, waar de spouwers met hun kruidige geuren tot smullen noodden. Zo tegen een uur of vier, als het middagmaal naar binnen was ge werkt en de dorst zich liet voelen, trokken de gasten met hun gastvrou wen en heren naar de danszalen, waar de polka en de schotse drie de wal sen afwisselden, waar de uitbundig ste vreugde heerste en waar de man nen gewaagde grappen vertelden rond het biljart. Toen was de kermis nog een feest, waar jong en oud aan meedeed en waarop ieder zich reeds weken van te voren verheugde. Ook Jan Groenewoud. Want al was Jan dan nog niet lang op het dorp, hij had onder de dorpse schonen er één ontdekt, die hem bovenmatig be koorde en hij was vastbesloten om de kermis met haar te vieren. Zij of geen ander. ANTJE STAM was inderdaad een meisje dat er wezen mocht. Een echte vrolijke boerenmeid die mee kon doen Haar ouders woonden een heel eind van het dorp af en de eigenaardig heid was, dat men het dorp vanaf de boerenplaats slechts kon bereiken per schuit. Anders was er geen ver binding. Wel lag er een weg langs de boerderij van Stam, maar die voer de naar een ander dorp, verder weg. Eventuele vrijers, die Ant van de kermis zouden thuis brengen, moes ten er dus een tocht met de punter voor over hebben. Wie heeft dat echter niet als het hart onstuimig spreekt? Wat is er zelfs mooier dan een boottocht door de polder, langs weiden en vlierstrui ken, als de wind is gaan liggen en de maan hoog aan de hemel staat? Tallozen hadden dan ook reeds ge probeerd om Ant tot vaste verkering te krijgen, maar de rechte was nog nooit gekomen. DE ZAAL VAN „De Rode Leeuw" stond vol rook; het was er onbeschrij felijk warm en een dichte menigte vermaakte zich met de traditionele dansen, toen Antje Stam op de avond van die kermisdag binnentrad. Ette lijke petroleumlampen verspreiden 'n gouden glans over de verhitte kop pen der dansenden, die zwetend in de rondte draaiden. Bij de tapkast verdrongen zich de jongelui, die na elke dans hun warm te met grote glazen bier trachten te verdrijven. Onder hen bevond zich Jan Groenewoud, die zich best tussen hen thuis voelde. Een schok ging door hem heen, toen hij Ant eindelijk binnen zag komen. Hfl was trouwens niet de enige, die haar afwachtte.. Nog een tweetal jongens, die reeds jaren op het dorp woonden, hadden haar komst met smart verbeid. Zo veel had Jan wel uit de gesprekken rondom hem kunnen opmaken. Het had zyn verlangen slechts nieuw voed sel gegeven. Wat drommel, dat zou hy eens zien! Al was hy dan geen boerenzoon, hy liet zich door niemand in een hoek duwen! INMIDDELS HERVATTE de mu ziek de arbeid en schel klonken de tonen door de zaal. Ze vormden het sein voor de aanval. Rond de dans vloer zaten op de banken de meiden, by het buffet stonden de jongens, op het toneel zaten de getrouwden. Tel kenmale als de muziek een nieuw deuntje inzette was hezelfde verhef fende schouwspel te zien. De jongens renden naar degene, die het meest tot hun hart sprak, de meisjes moes ten naar de oude, goede gewoonte afwachten, maar trachtten door het werpen van min of meer zijdelingse blikken de aandacht van de een of andere jongeling te trekken. De eer ste maal was Jan Groenewoud, die de kermisgebruiken nog niet zo goed kende, te laat. De tweede maal even eens, maar eindelyk, by de derde maal, smaakte hy het genoegen om Ant in zyn armen over de dansvloer te leiden. Het gesprek vlotte boven verwach ting en reeds na een paar minuten waagde Jan de gewone vraag, of hij Ant naar huis mocht brengen, nadat ze eerst de kermis in gepaste vrolijk heid met elkaar hadden doorge bracht! Ant echter kende het klappen van de zweep. Als je je gasten werkeHjk lek ker wilde laten eten, moest je eerst hun eetlust opwekken. En zo kreeg Jan niet direct een ontwykend, maar ook geen bevestigend antwoord TOEN JAN zich na afloop van de dans naar het buffet begaf om een koele dronk voor zyn uitverkorene te halen, wachtte hem een onaangename verrassing. Want de anderen, die reeds een keer met Ant hadden ge danst en waarschijniyk ook reeds een poging hadden gewaagd om haar gun sten te veroveren, keken op een ma nier, die in staat zou zyn geweest, minder moedige lieden op de vlucht te jagen. Jan echter schonk er niet veel aan dacht aan en bracht Ant het gevraag de. Meteen wilde hy by haar plaats nemen, maar Ant wees dat resoluut af. Zó ver was het nog niet. Op het gelaat van zyn mededingers verscheen een ironische glimlach. De twee vol gende dansen was Jan weer te laat, om dan wéér te slagen. Deze ge slaagde poging was echter tevens oor zaak, dat hg zich de toorn van de anderen zo op de hals haalde, dat hem in onvervalst Westfries te ken-

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 7