VJV Ikmaatikr N.-HOLLANDSE PERS 1945 5E JAARGANG N° 1297 ZATERDAG 24 JULI 1948 „Via luchtbrug kunnen wij geheel West-Berlijn deze winter voeden" Wallace zeer optimistisch over succes van zijn „progessieve partij" Uitg. voor de Stichting De Trjjl der. Abni- u 1;u*8 3.45 per kwartaal i i.i5 mU „a TJrultb):(aUn8. Advc-rl nfie* 14 c'. p. ra.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur i J. v. Zoonen BureauRidderstraat hoek Oude gracht Tel. K 2200-3971 Dr. BEEL KRIJGT NIEUWE OPDRACHT De Regentes heeft Dr. L. J. M. Beel ontheven van zün vorige opdracht en hem thans opdracht verleend tot het vormen van een kabinet. MINSTER DREES OP SOESTDIJK Naar wij vernemen is Min. Drees gistermiddag ten paleize Soestdijk door H.K.H. de Prinses-regentes in audiën tie ontvangen. Perikelen Wat wij in een der eerste artike len, die wij aan de Kabinetsformatie wijdden, als een grote mogelijkheid aanstipten, is bewaarheid geworden. Dr. Beel heeft de opdracht terugge ven. De besprekingen zijn vastgelo pen op de formulering, zoals die in de opdracht luidde: een kabinet sa men te stellen, dat een zo groot mo gelijk vertrouwen zou genieten van het Parlement. Het is een onmogelijkheid geble ken, de KVP, de PvdA, de WD en de CHTJ in een verband samen te brengen. W\j verwonderen ons daar niet over. Wij betreuren het óók niet. In tegendeel. Een dergelijk kabinet zou onmogelijk tot een constructieve poli tiek in staat zijn geweest. Daarvoor zijn de tegenstellingen nu eenmaal tè groot. Het is ons inziens verheugend, dat de PvdA in dit opzicht een dui delijk geluid heeft laten horen. Inmiddels is de mist, waarin we ons tfn gevolge van de verkiezings uitslag bevinden, dikker gewurden en het zou ons niet verwonderen, als het nog geruime tijd zou duren voor een nieuw kabinet is samengesteld. Reeds worden verschillende moge lijkheden geopperd. Het ene blad be pleit de vorming van een extra-parle mentair kabinet, anderen veronder stellen, dat uiteindelijk toch nog een Rooms-Rood kabinet uit de bus zal komen. Bon extra-parlementair kabinet, dat voor velen nogal aanlokkelijk schijnt, zou naar onze mening wel de slechts mogelijke oplossing zijn. Dit zou toch betekenen, dat voor een der gelijk kabinet in het Parlement geen meerderheid is te vinden, tenzij men een kabinet van de meest wonderlijke samenstelling zou brengen. Wij mo gen aannemen, dat de Socialisten, de Anti-Revolutionnairen, d2 Communis ten en de Staatkundig Gereformeer den niet tot de bewonderaars van een dergelijk kabinet kunnen worden ge rekend. Deze partijen bezetten de helft van de zetels. Zou men een extraparlementair kabinet willen vormen, dat de goed keuring van ie Anti-Revolutionnai- ren kan wegdragen, dan is een flinke meerderheid in de Tweede Kamer verzekerd. Een dergelijk kabinet zou echter in strijd zjjn met de opvattingen van een aanzienlijk deel der KVP, dat onge teld een vooruitstrevende politiek wenst. Wij vragen ons trouwens toch af, of een groot deel van de moeilijkhe den die rond de kabinetsformatie dreigen te ontstaan, hun oorsprong niet vinden in de grote inwendige spanningen, die er in de KVP heer sen. Zo goed als er een deel is, dat de samenwerking met de PvdA toe juicht, is er een ander deel, dat deze samenwerking nog steeds als „uiter ste noodzaak" beschouwt. Het con servatieve deel van de KVP heeft in de verkiezingsuitslag weer de nodige kracht gevonden om sterker van zich te doen horen. De vooruitgang van de KVP, hoe gering ook, wordt in die kringen niet toegeschreven aan het feit, dat er onder de Katholieken geen ontevredenheid zou bestaan over het gevoerde regeringsbeleid, maar aan de sterke binding, die er van de partij uitgaat. Er zal nog heel wat geconfereerd moeten worden, voor die spanningen overbrugd zijn, gesteld, dat dit zou gelukken. In dat geval lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat Dr. BeeJ na verloop van tijd en mis schien wel zeer spoedig een anders geformuleerde opdracht- krijgt. Eerste voorwaarde daartoe is ech ter, dat de vooruitstrevende vleugel van de KVP een zelfde forse toon laat horen als tot dusverre. Gebeurt dat niet, dan zien we de ontwikkeling der gebeurtenissen bezorgd tegemoet. v Z. De vereniging „SIMAVI" heeft per S.S. „Celebes" 80 kisten, bevattende geneesmiddelen, verbandstoffen en instrumenten naar Indonesië verzonden. Deze kisten zijn een jubileumgift van de Simavi aan H.M. de Koningin en zijn bestemd voor het Nederlandse Rode Kruis, de Protestantse zen. ding en de R.K, Missie. Alvorens aan boord gehesen te worden wordt een der kisten door het bestuur der Vereniging nagezien. Generaal Clay verklaart: Russische Superforten gaan oefenen boven de Sovjet-zóne Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland heeft te Washington verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland het besluit der regering om in Berlijn te blijven zullen en kunnen uitroe, ren. De Verenigde Staten en de Britse autoriteiten waren thans in staat de bevolking van West.Berlijn te blijven voorzien met voedsel en andere voorraden, voor onbepaalde tijd en de gehele komende winter door, via de „luchtbrug". Verder zeide hij, dat er een zeer goede kans bestond op het bereiken van een oplossing van de Berlijnse kwestie. Hij had er reeds eerder de nadruk op gelegd, dat bet belang van de operatie-luchtbrug vooral hierin bestond, dat „er tijd door. gewonnen wérd voor onderhande lingen. Op vragen zeide Clay: „De situatie is zo, dat zij door onverstandig op treden tot een oorlog zou kunnen leiden, doch ik geloof niet, dat zoiets zal gebeuren. Wij kunnen een ant woord vinden, dat niet „oorlog zal betekenen" Clay deelde mede, dat hij de ver- Uil 'n vitrine ven 'tetruskisch museum museum van het etruskisch museum yan het Vaticaan zijn gouden voor werpen gestolen. Omtrent de juiste aard van de ontvreemde stukken .verkeert men nog in het onzekere. zekering had gekregen van beschik baarstelling van nog een groot aantal Skymasters voor de luchtbrug. Met behulp van deze extra machines zou de dagelijks naar Berlijn te brengen voorraad vermeerderd kunnen wor den tot 4500 ton. Aldus zou men de winter kunnen doorkomen. Werd het een koude winter, dan zou er wel enige ontbering geleden worden doch geen bovenmatige. Vooraanstaande diplomatieke en militaire correspondenten te Washing ton stelden generaal Clay op één van de grootste persconferenties in de geschiedenis van het ministerie van oorlog talrijke vragen. Over de mees te vraagstukken liet hij zich optimis tisch uit. Hij waardeerde de vastbe sloten houding van hét Duitse volk en de Duitse democratische leiders tijdens het gehele verloop van de Berlijnse crisis. Soviei-Superforten in Duitsland Op het vliegveld bij Dessau zijn, naar uit Sowjet-Russische bron wordt vernomen, 17 Sowj et-Russische super forten geland, die in de komende da gen boven de Sowjet_zóne „oefen- vluchten" zullen maken en aan ma noeuvres van het rode luchtwapen zullen deelnemen. In Brits-Amerikaanse kringen te Berlijn schijnt men er niet door ver rast, dat de Sowjets over 4_motorige superforten beschikken. Men neemt aan, dat deze grote" Sowjetmachines tot een type behoren do.t in de laatste jaren is geconstru eerd naar het model van een 1945 achter de Sowjet-Russische demarca tielijn in Oost-Duitsland gelande B_29 doch men betwijfelt of de toestellen van het zelfde kaliber zijn als de Amerikaanse B_29, aangezien nauwe lijks kan worden aangenomen, dat 't vliegveld van de voormalige Duitse Junker-fabriek landingsmogelijkheid bieden zou aan dergelijke zware ma chines. De B-29 kan niet eens op de vliegvelden Tempelhof en Ga'tow lan den. Conferentie op brede basis In Sowjetkringen te Berlijn legde men een opvallend optimisme aan de dag in verband met de, zij het dan ook voorwaardelijke, bereidwilligheid der Westerse geallieerden om in de naaste toekomst besprekingen te ope nen over het probleem Duitsland. Moskou zou van plan zijn de eis te stellen, dat deze onderhandelingen op zeer brede basis zullen worden ge voerd en de regeringen van alle lan den uit te nodigen, die belang heb ben bij de vrede met Duitsland Niet alleen alle staten van het Oos telijk blok, die deelnamen aan de conferentie te Warschau, doch ook kleinere staten van het Westen, die in de strijd tegen het Derde Rijk wa ren verwikkeld zouden aan de con ferentietafel en plaats moeten vinden. BALLON VLOOG TEGEN SCHOUWBURG Ter gelegenheid van de nationale feestdag steeg te Binche een ballon op. Met moeite kwam de ballon, die blijkbaar te zwaar geladen was, van de grond los en bij het stijgen raak te de gondel het dak van de schouw burg. Door de schok raakten enkele zware stenen los, die tussen de vele kyklustigen terecht kwamen. Twee personen, waaronder een jongetje van acht jaar, werden gedood, ter wijl drie anderen ernstig gewond werden. TWEE ZUSJES DOOR ZANDAUTO OVERREDEN Te Hank nabij Waalwijk had een ernstig ongeval plaats waarbij een kindje werd gedood en het ander zwaar gewond werd. Twee zusjes van der Pluym, resp. 2 en 4 jaar waren met andere kinderen aan het spelen bij een nieuw aan te leggen weg. Toen een met zand geladen vrachtwagen op een gegeven ogenblik achteruit reed kwamen zij onder de wielen terecht. Het tweejarig kindje werd op slag ge dood, terwijl het andere zwaar gewond naar het ziekenhuis werd overgebracht 'WEN-'ZONHEfWI'HW TOENEMENDE BEWOLKING Geleidelijk togpemende bewolking. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en stijging van temperatuur. In het Oosten van het land een groot deel van de dag nog droog weer, in het Westen plaatselijk enige regen. Weer étappe-zege voor.Gino Bartali Voor de 19e etappe van de Ronde van Frankrijk, MetzLuik (249 km.) startten gistermorgen 44 renners. Bij Thionville (28 km.) van de start kwam de Bel1; van Dijck aan het hoofd van het grote peloton als eer ste door en veroverde hierme'de de premie van 5.000 francs. Ook bij Fri sange was er nog weinig van strijd sprake. Alle renners lagen nóg bij elkaar, aangevoerd door Engels, Kir chen en Pasqüini. Kirchen, de enige overgebleven Luxemburger van de Nederlands Luxemburgerseploeg, passeerde aan het hoofd van het peloton de stad Luxemburg, waar hij met een ge weldig enthousiasme door zijn land genoten werd toegejuicht. Bij het passeren van de Belgische grens lagen Chapatte (Parijs) en Bevilacqua aan de kop gevolgd door van Dijck. Robic was de eerste die Arlon binnenreed, onmiddellijk ge volgd door van Dijck en Klabinsky. Het peloton lag hier op ruim 1 min. Het bleef echter een vlakke strijd tot 30 km. voor Luik een 5tal ren ners zich losreden en in deze volg orde binnenkwamen: 1. Bartali (Italië a) 7.18.55; 2. Ro bic (Fr. nat.); 3. Schotte (België a); 4. Ockers (België a); 5. Neri (Intern, ploeg) allen dezelfde tijd als Bartali. 7 (jn. 10: Giquet ,Fr.); Camellini (Intern.) ;Impenis (België a) en Kir chen in dezelf-1 tijd. De Ruyter en Janssen kwamen met een grote groep binnen, die ex aequo 18 tot 37 werd geklasseerd in 7 uur 21 min. 56 sec. Na deze etappe staat Bartali nummer 1 in het algemeen klassement met 131 uur 34 min. 53 sec. Schotte is 2e met 132 uur 0 min. 39 sec. Enthousiasme tijdens Conventie in Philadelphia Henry Wallace is Vrijdag voor de Conventie van zijn partij te Philadel phia aangekomen. Zijn enthousiaste aanhangers verzekerde hij, dat zü we reldgeschiedenis maakten. "Deze con ventie zal een belangrijk keerpunt in de geschiedenis van deze partij, de V.S. en de wereld betekenen", zeide Wallac tot enkele honderden partij leiders, afgevaardigden en partjjfunc tionnarissen. Volgens Wallace waren de kansen van *Ün partij bü de komende ver kiezingen gunstig. De menigte droeg spandoeken en borden mede en jolch te Wallace en senator Glen Taylor toe. Op de borden stonden slagzinnen als: „Het volk vóór de wi-sten" en „De Oud—strijders willen vr^r" enz. Op een persconferentie verklaarde Wallace later de vrede te wensen, opdat het „progressieve kapitalisme" een kans zou krijgen in de V.S. Of schoon bij nog niet direct plannen had om een bezoek aan Rusland te brengen zou hij er heen gaan als hij werd uitgenodidg. Hij was ook bereid nog een brief aan maarschalk Stalin te Een eskader F 80 (Shooting Star) gevechtsvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht is op het R.A.F. vliegveld te Odiham in Engeland aan gekomen na over de Noord-Atlanti sche Oceaan te zün gevlogen op de eerste WestOost vlucht. De Amerikaanse „Shooting Stars" op het Odiham vliegveld. Communistische partij in Malakka verboden De regering van Malakka heeft bekend gemaakt, dat zij de commu nistische partij en drie andere orga nisaties in Malakka heeft verboden. Volgens de officiële bekendmaking is bewezen, dat de communistische partij van Malakka zijn leden heeft gemobiliseerd, die thans in groene uniformen zijn gestoken en over ge heel Malakka regeeringsstrijdkrach- ten en particulieren aanvallen. Zij is niet alleen het hart en de stuwende kracht van de huidige revolution- naire beweging geweest door met onwettige middelen een aanval te doen op het gezag van de regering, doch heeft zichzelf in een propagan distische actie van nevendiensten ge worpen, verzamelt en verstrekt geld, voedsel en andere benodigdheden voor de guerillabenden in de Mala- kastaten", aldus de bekendmaking. Generaal de Gaulle op de spre kerstribune bjj een van de vele vergaderingen, welke hij de laatste tijd toegesproken heeft. „OLDENBARNEVELT" EN „GROTE BEER" NAAR HET VADERLAND Vrijdagmiddag zijn de „Johan van Oldenbarnevelt" en de „Grote Beer", die in convooi zullen varen, van Ba tavia naar Amsterdam vertrokken. Aan boord van de Oldenbarnevelt bevinden zich 1750 militairen en ge zinnen van militairen en aan boord van de Grote Beer ongeveer 1500 man terugkerende troepen. Beide schepen worden 18 Aug. in de Amsterdam verwacht. VERLIESLIJST De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Sold. G. Kouwenberg, afkomstig uit Amsterdam. Korp. A. W. Lips, afkom stig uit Oud Beierland (ZH.). Korp. H. Stoppelenburg, afkomstig uit Rotter dam. Het KNIL en de Koninklijke Marine meldden geen verliezen. RUSSISCHE STRIJDKRACHTEN IN DUITSLAND OPPERMACHTIG AAN BRITSE De correspondent te Berlijn van de „Daily Mail" (conservatief) wijd de gisterochtend een artikel aan de Sovjet-strijdkrachten in Duitsland. Volgens deze correspondent zouden de Russen in hun bezettingszone over 350.000 man beschikken, ver deeld over 30 divisies. Bij dit aantal moeten nog 60.000 „zeesoldaten" gevoegd worden en de ze eenheden zouden, volgens de cor respondent van de „Daily Mail" hoofdzakelijk gestationneerd zijn in Mecklenburg en Pom meren.' Tegenover deze Russische strijd krachten zouden de Britten niet meer dan 100.000 man bezitten, waaronder zes divisies elk van 6.000 man, die onlangs uit Palestina zijn gekomen en 25.000 man van de landweer. schrijven, -indien er nieuwe hoop op vrede van te verwachten zou zijn. Charles E. Howard een neger publi eist uit Iowa, verklaarde in zün rede bij de opening van de conventie, dat de keus was: „Wallace of oorlog". De nieuwe partij bood wederinvoering van de prijscontrole, een urgentiepro gram voor de woningbouw, een pro gram voor een nationale gezondheids verzekering, een ouderdomspensioen van tenminste 100 dollar per maano, verhoging van het wettige minimum loon tot 1 dollar en 5 cent per uur, af schaffing van de arbeidswet van Taft en Hartley en intrekking van het ont werp inzake verplichte militaire oefe ning, zo zeide hij. Naar vernomen wordt, bevat het pro gram voor de vrede met de Sowjet Unie, dat voor de nieuwe partij van Wallace wordt opgesteld, een belofte om te pogen de vernietiging van alle atoombommen te bewerken en te wer ken voor een wereldovereenkomst tot het onwettig verklaren van een oor log met atoomwapenen. De nieuwe partij zal officieel de „Progressieve partij" heten, zo hebben de gedelegeerden bloten. Als slagzin werd gekozen het „Wal lace of oorlog" uit de toespraak van Howard. Zatopeck overtraind De Tsjechische lange afstandloper Zatopek zal op de Olympische Spe len zowel op de 5000 m. als op de 10.000 m. starten. Verder gaat het gerucht, dat Za topek overtraind is. Indien dit ge rucht op waarheid blijkt te berus ten, behoeft dit trouwens geen ver wondering te wekken, want de Tsjech heeft dit seizoen een zeer zwaar programma verwerkt. Daar bij komt nog, dat hg tijdens de on langs gehouden Sokol-feesten te Praag aan een soort militaire veld loop moest deelnemen op een mod derige baan, gekleed in leger uni form met zware soldatenschoenen. Vandaag en morgen Ronde om het IJselmeer" Vanmiddag begint de Ronde om het IJsselmeer, een 2-etappenwedstrüd over plm. 370 km. over 2 dagen ver deeld. Zaterdag zullen een 70 tot 80 ama teurs (geselecteerd) zich in het IJ bos te Amsterdam opstellen voor de eerste etappe naar Steenwijk (200 km.). Dat zal om 2 uur zgn. Via Pur- merend, Hoorn en Den Oever zal over de Afsluitdijk Friese bodem bereikt worden, waar via Bolsward, Leeuwar den, Akkrum en Heerenveen in Over ijssel te Steen wijk de finish zal zijn van de eerste rit. Zondag.wordt voor de tweede etap pe gestart (170 km.). Hierbij zullen Meppel, Zwolle, Amersfoort, Hilver sum en Weesp worden aangedaan, waarna des avonds om plm. 5 uur de aankomst in het Olympisch Sta dion zal plaats vinden.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1