JIMMY BROWN ALS WIELRENNER ERE-LIJST VAN GESLAAGDEN HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN De schooldeuren zijn gesloten, de leerlingen hebben vacantie, nu voor hen, een tijd van grote spanning, een tijd van eindexamens, over— gangs— en toelatingsexamens voot bij is. Bij de felicitaties, die zij nu van alle kanten in ontvangst hebben te nemen, voegen wij de onze en wij willen ook niet nalaten, al dc leerlingen en hun leraren een pret tige vacantie toe te wensen. En hier volgen de uitslagen: UJL.O.—EXAMENS TE ALKMAAR OP 19 JULI 1948. Geëxamineerd werden 27 candidaten voor het diploma A. Hiervan slaag den er 19. J H Addens, Winkel; F Appel, Hee: Hugowaard; C Bakker, Br. op Lan gendijk; W Balyon; F Bethlehem; E H Bovra, allen Den Helder; M Blan ken, Oude Niedorp; M P L Bremer Oosterend; P Druif Eierland; E L Fok, Alkmaar; F de Jong. Alkmaar; E J Kampen, Enkhuizen; F G G Keyzer. Den Burg; J. M. r' G. Kie vits. Den Burg; J Kistemaker, An dijk; D Polman, Langedijk; N Rot gans. Burgerbru§; G Vriendjes, Pet ten; D J Weder. Langedijk. U.L.O.EXAMENS TE .ALKMAAR OP 20 JULI 1948. Er werden 27 candidaten geëxa mineerd voor he^ diploma A. Hier van slaagden er 20. N. Bakker, Hauwert; G L Belie Hoorn; W J v d Borg. Heiloo; K Brands, Blokker; A J Brasser, Alk maar; P Brommer, Heiioo; J Bron. Castricum; J Bruyn, Den Burg; J Duinker, Den Burg; H S Dijkstra Hoorn; N C de Graaf, Heiloo; J A Hageman. Hoorn; M Houter, Wog num; A Pereboom, Hoogkarspel; Th M Reij, Den Burg; M Tool, Hoorn; H J Uitslager, Purmerend; N S Vel trop, Beemster; A M Vlaming. Ooste rend; G de Vries. Pu mierend. uTl.o.—examens te alkmaar OP 21 juli 1948. Er werden 27 candidaten geëxa mineerd voor het diphita -A. Hiervan slaagden er 20. G ter Buurkes, Heiloo; M B Dros, Den Burg; N P van Elsland, Egmond aan Zee; G Groot, Hoorn; G Grijze, Westerland (Wieringen); D v d Hauw. Alkmaar; J A v d Haven, Den Oe ver; C v d Herwerden, N. Niedorp; H F Hollaar, Heiloo; J v d Horst Heiloo; G v Kalsbeek, Den Oever, A Klaver, Oude Niedorp; -M Kult, Westerland (Wieringen); E Molenaar, Heiloo; A G Nobel. Schellinkhout; M Olofsen, Hoorn: M Schotte, Hippo— lytushoef; W Vis. Enkhuizen; S Wa genmaker. Den Oever; P J de Wit St. Pancras. Alkmaarse Huishoud en Indusineschool In tegenwoordigheid van het Be stuur der school werd het getuig schrift aan de leerlingen van de ver schillende opleidingen uitgereikt. Van de Primaire Opleiding slaag den: N v Bezooyen. A Boot, R Bier man, A Bijtjes, G Edzes, H Feijkes, J Goos, G de Groot. R v Laar, H Ouwehand, N Pilkes, R Postema, D Prins, G Teunissen. A v d Vaart. R Wolzak, T Zwiers allen uit Alkmaar R van Baar, C Spil ëh T Witte, Ur— sem; I Bakker. G Bastiaan. Castricum B Beets, A Egger, T Eggers en B Timmermans, Peemster; A Glas, J.Hèi lig, A de Jong, M Stam, C Visser, K Visser, T v d Berg, Gvd Schin kei, allen uit Egmond aan Zee, T de Graaf, L v d Hoek, M Modder en A Mooy, Heiloo; J Beliekom. Egmond aan de Hoef; J van Leijen, Hens- broek; E Nijssen, Bakkum; B van Petten en T Salentijn. Graft; T Vor mer, Oude Niedorp; Gvd Wal, Win Kei; T Wanders, Barsingerhorn; M Baars, Limmen; B de Boer met lof Uitgeest; W Broekhuizen en L Ruig, N. Niedorp; W Geluk. H Groen. J Kliffen en N de Wit. St. Pancras; M Groeneveld met lof. St Maar tuigschrift: J. Bierman. W Gordijn, M Wieringervvaard; C Rood en R Wijn stekers, Outlorp; M de Krijger, Heer Hugowaard; T Koedijk en I Glaze kas, Br. op Langendijk; R' Spier, Nrd. Scharwoude; V Klok en J v d Meij den, Schoorldam. I3ci getuigschrift van de Opleiding Hulp in de Huishouding verkregen: C Jobse, M Meijroos, C Poot, D Poor ter, G Rijkes, E Schoehuys, allen uit Aikmaai; L Doornbos, Middenmeer; N v Duin, Bakkum; G Leeuwerik, Castricum; TPrins en B de Vries, St hagen; A Rol, Heiloo; A Ruigen tuin, Schagerbrug; J Vennik, Limmen en R Waiboer, Wieringerwaard. Het getuigschrift van de Opleiding Linnenen Costuumnaaien werd behaald door: A Appel, S Burger met lof. T Grondsma, N Huijgen, W Schui tema, N Josée, Z Kommer, D Kramer M Kouwen, allen uit Alkmaar; A 'Oudendijk met lof. Hensbroek; G Stam en J Zwart, Egmond aan Zee Van de Algemeen Huishoudelijke Vooropleiding verwierven het ge tuigschrift: J Bierman, W Godyn, M •Hoer, M. Sluymer, S Smiit, M de Wild, A Wolters, allen uit Alkmaar; T de Graaf en T Haringhuizen, Hei loo; M Vlug met lof, Noord Schar woude; B v Herwijnen, St. Pancras; N Cnossen en N Tielemans, Dirks horn; A Hartsuiker, J Schermer en B Waal, Beemster; H Smits, Bergen, D Jager, Egmond aan de Hoef en C van Splunter, Schagen. Het diploma van de Opleiding Huishoudkundige werd uitgereikt aan: E Zoetbrood, L v d Berg, M Blokker, I Bottemanne, T Burger, I Dirkmaat, T Koldenhof, C van Leeuwen fcllen uit Alkmaar; T Peijs, Koedijk; T Deutekom, Nrd. Schar woude* L Dirk maat, Br. op Langendijk; L van Ag— gelen en J Scholten, Bergen; T Tho— ma. Winkel; C de Vries, Hoogkars pel en K den Engelse, Middenmeer Rijks Hogere Burgerschool Bevorderd van de le naar de 2e klasse: W L Adamse, K van Amstel, D Boulonois, W G Dekker, P C Dok ter. T M Gutker, I S L Heek. J A Heemskerk. M A E 't Hooft, M de Jong. P N Lek, C Mijlhof. A C J Ober, M J van der Rest, E Ridder, G S Schaafsma, IJ Stemmer, A N Vos, C H Wiedijk, J Wijker, J de Wit, H Pelgrim, K Bakker, W A Bédorf, A J te Brake, A H Claasen, H Fetter, J W Gaastra, JAT Heiner, J P Horst, L Jonker, D G Kiewitt, J J T Kooij. J M Krijnse Locker. H P Lobach, W G Mars, T W Mulder, I de Ruiter A Sevenhuijsen, R Slot, D Sougé, J Stuij, J Velthuijs, E J Verweij, A P Beun, L J Boon, A J Butter, A W Glass, C S Hofman, P H A Hoog— carspel, L W J Houttuin, E W Kaal M J Kloos, C van Kuijk. N A Lin demans, P Massee, E Ort, S F Pas- ma. W J Polak, W J Schermerhorn, Th J Sombroek, G Sougé, G Tegel, A E Balder, M L Blom, F J v Boxel J C Duinker, M Goosens, L S IJ Heek. C E Heijblok. A W Koenen. A N Kooij, J J Van Muijlwijk, W J A van Raaij, W F Veltkamp, J Voort huijsen, B de Vries, G Wagenaar. J P M Wierda, J H Zoll. A Zwart en R J Vernes. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: GH Bakker, A C J Bijpost, A te Boekhorst, M J M van Bragt. P Delver, A van Diest, H Groenland, J G Haster, A M Hommes, M Jon kers. A Klerk. W J Lek. J J van Merwijk. H Oortwijn, A Rens, J Schin kei. C Slot. Th C IJpelaan, H J Sa— chumsky. H Beckeringh, A Blankvoort T Bohlander, C Bras. P C Debets. J de Groot, H Heida. CF Meijer, P S de Nijs, K Pey's, E Reurts, D G Schmidt, J H A Stokreef, L E Teng bergen, R E de Zeeuw, A J J Boom gaard. J G van Burken, K Dekker. F F Diemei. W Glas, W Goudsblom. B van Qulik. M F Hamburger. N Hoogvorst. B H Kaptijn, J M Klop, J J Króón, P Minnesma, A de Mol, C Soeteman. IJ van Steeg, S C Voogi, P Werner, F P de Boer, C N Bruin. P J de Haan, A A Hoogland, A Kern mink. A A Muller, H Nieuwveen, J H van Noord, D J Olie, W L Rie vieré. S Rus, M. Schmalz, P C Schol. E de Tourton Bruijns, G J Verheul. A A de Vries. A Kuiter. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: J F Bakker, P de Boer, A Boers, H Brak, J de Brnijn, W van Dok. R Duim, J P N de Geus, Ch A Gorter, H J Hofman, A J Kaarsen maker, A Kroonenburg, H C Kui pers. A Liekles Oebles, N van Maai leveld, E Muller. H Platt, C E van Ravesteijn, D Reinders, H E Span— daw, M T Swager, H Wilbrink, P Zwaan, R Th Amersbeek, W J Rempt. J de Graaf, C G Hoprp.-.n E J Jon ker, J M Kaal, M Koopmans, M L Koorn.J A Mars, A H Olie. J Pas toor, J C G Postma, L A J van Rijs wijk, G A Vis, J W A Weber. S Werner. P Willig. L J Wols, R IJan se, W C Zijlstra, J Zwetsman, G Benedictus, J Bestevaar, F J H Buis kool, FEP Cohen, Ch Helsdingen, A J Kiers, O Lunshof (voorw. bev.); M J Maats, H W Marwitz, F C -Mijl hof. I Möller, P R van der Oordt S Parma, A C G van Roekei, P Schoehuijs, W Schoehuijs, W. F. Stoel, G van der Stok, E E Temme, J M van der Valk, K Wagenaar. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: Afdeling A: N J Akkerman, D R Bennen, S Bison, W de Boer, J C Boomgaard, J H Brombacher, T Debets, R Donia, T Engel, J Feeke, E van Gorkum, J Klaasse Bos, T Koster, J H Lakeman, A Minnesma. F M Mol!. L N Oudes. L de Pee, J B Roozendaal, N P Roozendaal, E M Schaafsma, G J Schumer, I de Tour ton Bruijns, M Uitenbosch, B van de Veen, E de Veer, R E de Vries, J Winkel. G de Wolf. Afdeling B: K A Bakker, M Bast— meijer, R van Breest Smallenburg, T van Breest Smallenburg, I Charls W Daalder, P Dekker, C Dullemond, H W Hartgrink, C Hoeben, W K de Jonge, A P Kist, Th Konijn, P Mars, J Ouweltjes, N J H Peereboom, W v Peursen, M A Roep, K van der Sluis, P Vries, H J Waal, J H Christiaanse G Edel, W de Haan, J A Haasbroek, A Hoekmeijer, G Kalverdijk, W Klop, Th Knop, G M Kommer, J E Kooij, D G Passer. G Prins (voorw. bev.), W G F Schroevers, A M Swenne, Th de Vries, G J Zaadnoordijk én T Zwaanswijk. Het politieke „steekspel" in Bergens raad BERGEN Naar aanleiding van het verslag van de laatste Raadsverga dering van Bergen is ons gebleken, dat de debatten apders zijn verlopen dan volgens dat verslag het geval zou zijn geweest. Aa nde heer Broersma werd de vraag gesteld of hij achter zijn par tij stond, die de gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije heeft goedgekeurd. Hierop heeft de heer Broersma ggezegd, dat hij, alvorens die vraag te beantwoorden, eerst over de ver houdingen in dat land beter zou moeten zijn ingelicht, waarop Dr. Hemelrijk zeide, dit antwoord te heb ben yerwacht, daar de heer Broersma anders het recht zou hebben verloren aanspraak te maken op onze fun damentele vrijheden. Het doet ons leed, dat dit in ons verslag niet tot uitdrukking gekomen is., want de indruk die werd gewekt als zou de heer Broersma met de vraag in „zijn maag" hebben gezeten is ons gebleken onjuist te zijn. Wij vertrouwen met deze' recti ficatie de zaak tot zijn juiste propor ties te hebben teruggebracht. GELDEN VOOR ORGELBOUW BERGEN - i de gereformeerde kerk heeft men enige moeilijkheden met de orgelbouw. Hiermee is 'n bedrag ge moeid van 15000 gulden. Uit eigen middelen kan men onmogelijk de kos ten bestrijden, maar men heeft van de kant van enige zakenmensen buiten de gemeente f 3000 en van de commissie die het plan heeft voorbereid f 2000 mogen ontvangen, waarmee dus een derde is gewaarborgd. Aller hoop is nu gevestigd op de seizoengasten. Een eerste collecte bracht f 106.79 en men hoopt aan het einde van het seizoen zover te zijn dat men, met de middelen, die zelf ter beschikking staan en met de opge brachte gelden, mét de orgelbouw kan beginnen. ANIMO VOOR DE VIERDAAGSE. Onze plaatsgenoot, de heer B. de Vries, kantoorhouder der P.T.T. zal evenals vorige jaren, deelnemen aan de vierdaagse te Nijmegen. 16 Jimmy had echter niet het be nul een eindje opzij te gaan. Beduusd bleef hij midden op de rijweg staan en toen stoof het hele stel hem rake lings en luid tierend voorbij. Ze we zen op hun voorhoofd, om Jimmy te beduiden, dat hij een idioot was Jimmy keek hen met open mond na, toch een beetje vertoornd,want dat. gebaar kende hij van het voetbal veld heel goed Toen keek hij weer naar het fietsje, dat .hij nog in zijn hand had ZONDAG 25 JULI 194S Hilversum I 301 meter 8 00 Nieuws 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Ge wijde muziek; 10.00 Vrije Evangelische kerkdienst; *1.30 Gewijde muziek: 12.15 Apologie; 12.35 en 13.20 Het or kest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13 40 De avonturen van Spineuza; 14.00 VisaVersa, eer gevarieerd pro gram ma 14.40 Collegium musicum Amsteïodamense; 15.30 Muzikale tombola; 16.10 Sport, 16.25 Ves pers; 17.00 Ned. Herv. Kerkdienst; 1830 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Orgelspel; 19.15 Kent gij *«w bijbel? 19.30 Nieuws; 19.50 in 't ^oeckhuis 20.12 Omroep- kamerorkest; 2100 De roomkleurige Borsalino; 21.50 Viool en piano; 22.10 Qua tor in D; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; Hilversum II 415 m. -8.00 Nieuws; 8.40 Ensemble Bacarolle; 9.15 Men vraagt en wij draaien; 9 45 Oostelijk leven; 10.00 Residentieorkest; 10.22 Meisjeskoor; 10.40 Voordracht: 11. Omroeporkest; 12.00 Queén.s Hall Light Orchestra; 12.40 Gram nv7t*k 13 00 Nieuws; 13.15 Th" TwiV'ght Serenaders; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Residentie-orkest; 1615 Les chanteurs de Montreux; 16 35 Sport 18.00 Nieuws; 18.15 boekbespreking 18.30 De Gelijkenissen 19.00 Studio dienst; 20.00 Nieuws: 20.15 In va_ cantiestemming; 20.45 Het erge hoorspel; 2100 Kamerorkest; 21.45 Vacantie-cocktail; 22*10 Vioolreci— tal; 23.00 Nieuws. Maandag 26 Juli 1948. Hilversum I 301 m. „7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 915 Voor de zieken; 9.30 Bonte Menge ling; 10.30 Morgendienst 11.00 Ka merorkest; 11.20 van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Pianoricital; 12.00 Hellandn, sextet; ^3 00 Nieuws: Philadelpia Symphonie erkert 12.331 1315 Mandolinata; 14.00 Vacantie— vertelling voor de jeugd; 14 30 En semble Donau_klanken; 15.05 Opera fragmenten; 15.30 The Harlesden Song sters; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Concertgebouw-kwintet 17.45 Reportage van de interlandwed strijd Nederland-Eire te Porthsmouth door Leo Pagano 20.00 Nieuws; 20.15 Zomeravond-kerkconcert; 20.45 Mijn bezoek aan Djokja lezing; 21.05 Kon. Mil. kapel; 21.50 Muzikale flonkerin gen; 22.10 Met band en plaat voor u paraat; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; Hilversum II 415 meter 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.15 en 8.15 Gram. mu ziek; 9.00 Klasieke gram. platen; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog 11.20 Oude Schot se volksliederen; 12.00 Hasse Kahn's ensemble; 12.38 Ensemble Jean Leo- nardi; 13.00 Nieuws; 1320 Licht orkest concert 14.00 Pianorecital; 14.45 Ver korte uitvoering van „Rigoletto" van Verdi; 15.35 „Het glazen speelgoed" hoorspel; 16.40 Instrumentale ensem bles; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Orgel spel door Cor Steyn; 18.00 Nieuws; 18.20 Metropole orkest: 19.00 Limburg programma; 19.30 Meestertrio; 20 00 Nieuws 20.20 Residentie orkest; 21.00 Pianorecital: 21.35 PS, cabaretprogram ma; 22.20 Negro-spirituals; 22.30 Or kest Malando; Gondelvaart bij de jubileunifeesten LANGEDIJK De plaatselijke Oranje comite's uit Noord en Zuid Scharwou "i hebben besloten ter gele genheid van het regeringsjubileum on zer vorstin gezamelijk een gondelvaart te organiseren. Om tot een juiste bevordering te komen, zullen de deelnemers in ver schillende groepen worden ingedeeld. Deze zijn: Verenigingsgroepen, Mo torvletjes, Roeibootjes, Tuinschuitjes en Kano's. Door de plaatselijke muziekcorpsen uit Noord en Zuid Scharwoude Is mu zikale medewerking toegezegd. De afvaart zal geschieden vanaf de laad plaats en het veilingterrein te Noord Scharwoude en de route zal zijn langs de Voorburggracht tot de Broeker brug. ontbinding weer op het veiling terrein. Aan de burgerij van Zuid-Schar- woude wordt medegedeeld dat vanwe ge het plaatselijke Oranjecommité te gen betaling van een kleine vergoe ding zal worden gezorgd voor groen ten behoeve van de gevel—.straat en tuinversiering, alsmede voor de bootversiering (gondelvaart) Het groen zal na 21 Aug. a.s. wor. den opgehaald en is dan te verkrij gen bij café Jansen en N. C. Bruin, manufacturenhandel, na zes uur des avonds. Het is gewenst aanvragen nu al reeds in te dienen opdat men kan nagaan hoeveel groen ongeveer no_ dig.is. yigp de gevelen tuinversiering word£ een wedstrijd uitgeschreven met mooie prijzen. Het commité spreekt de hoop en de verwachting uit dat Zuid_Scharwoude langs het gans£ dorp een feestelijk aanzien zal krijgen. GESLAAGD Bij het te Amstedam gehouden ex amen voor kinderverzorgster van de Centrale Raad voor kinderuitzending en naar koloniehuizen slaagden de vol gende dames uit de gemeente: A, Difkmaat te Broek op Langendijk en D. Bakker te OudkarspeL Sport- en Muziekuitvoering KOEDIJK Vier samenwerkende verenigingen gaven Zondagmiddag be gunstigd door mooi weer, een uitvoe ring op het sportveld. Het waren de Gymnastiekvereniging Voorwaarts" de Muziekvereniging „Aurora" de To neelvereniging „De Roos" en de voet balvereniging KSV. Van de zijde van de burgerij was er flinke belangstel ling. De heer Molenaar voorzitter van „Voorwaarts" opende de middag. Hij sprak de wens uit, dat de uitvoering nieuwe donateurs voor de vereniging zou opleveren. Onder de tonen van opgewekte marsen was „Aurora" voor af het dorp doorgetrokken. Aan de in gang verzorgde „De Roos" de contro le en een gramofoonversterker, bereid willig afgestaan door de heer J. de Waal zond de bdZoekers al vroolijk muziek tegemoet „Voorwaarts" was deze middag goed in vorm. Begeleid door Aurora gaven de leden goede gymnastiekdemonstratles. Daarna speelde KSV I een wedstrijd tegen Schoorl L KSV wist voor de rust twee maal het doel der gasten te vinden. In de pauze concerteerde Aurora. Na de hervatting van de match viel niet meer zulk goed spel te zien als voor de rust. Twee spelers van Schoorl en een van Koedijk moesten zelfs van het veld vedwyderd worden. De wedstrijd eindigde met 20 voor KSV. De voorzitter van Voorwaarts reikte een lauwertak uit aan de win nende club. Hierna gaf Voorwaarts weer blijken van zijn kunnen met oefe ningen aan hoogrek, hoogspringen enz Aurora speelde marsen en er heerste een gezellige sfeer op het veld. De toeschouwrs gingen na sluiting door de heer Molenaar voldaan huiswaarts. Schoolfeest BROEK OP LDIJK Dinsdag heb ben de leerlingen van de 1ste, 2de, 3de en 4de klas der Chr. School een uit stapje gemaakt Haar Bergen. De kinderen vertrokken 's morgens om 8 uur met motorbootjes naar Koe dijk, waar de reis per tram werd voort gezet naar Bergen: men bezocht o.a. de Zee, de speeltuin en de duinen. Tijdens de avonduren scheepte ook het Muziekcorps in en werden de kin deren afgehaald met vrolijke marsmu ziek. Nadat er nog een rondvaart was ge maakt verzamelden alle motorbootjes zich achter de school, alwaar deze prachtig geslaagde dag besloten werd met 't spelen en zingen van Wilhelmus en Gezang 180. GESLAAGD Op een examen gehouden in de Waalkerk te Amsterdam, uitgaande van de G.O.V. is de heer Jn. Timmer man gedeeltelijk geslaagd voor Con certorganlst De heer Timmerman slaagde voor de delen concert en muziek geschiede nis. VÉi:' St. Pancrqs DE KERMIS IS WEER AFGELOPEN Ook de kermis van Sint_Pancras (Zuid) behoort weer tot hét ver leden. Wij kunnen wel spreken van een echte ouderwetse kennis, want dat was het. Drie dagen heeft jong en oud genoten van de kermisvreugde, ken gemaakt, en in het bizonder de De. exploitanten hebben goede za_ caféhouders. Het hoogtepunt van de kermis werd wel bereikt door de grote danstent, waar de jeugd weer volop kon ge nieten. Deze „Zuiderkermis" is zonder meer prima geslaagd. ROOIPRIJZEN VAN AARD APPELEN Een bericht van de Stichting van de Landbouw betreft de zelf door de Landbouwers te bepalen rooiprijzen voor aardappelen, welke eventueel in overleg met de arbeiders -kunnen wor den vastgesteld. Het ls vanzelfspre kend, dat deze prijzen binnen de be perkende bepalingen van het collec tief contract big ven. In dien, men met de arbeiders geen overeenstemming bereikt, kan men zich met de Perso neelscommissie van de Stichting van de Landbouw in verbinding stellen. Een afzonderlijke beoordeling van ie der bedrijf is noodzakelijk en deze beoordeling houdt gelijke tred met de min of meer gunstige ligging van het bedrijf. FEUILLETON Spannend verhaal *an EDGAR WALLACE - 35. „Om wat te zoeken?" vroeg Milburgh brutaal. „Een revolver of een automatisch pistool en wat ik nog meer kan vinden". Milburgh stond op. „u mag het huis van onder tot boven doorzoeken", zei hg. „Gelukkig is het niet groot en mijn salaris veroor looft mij geen kostbare inrichting" „Woont u hier alleen?" vroeg Tarling. „Geheel alleen", antwoordde Milburgh. „Morgen vroeg om acht uur komt er een vrouw om voor mijn ontbijt te zorgen en de boel schoon te houden, maar ik slaap hier alleen. Jk voel me zeer gegriefd", verklaarde hij. „Dat ra; nog wei erger worden", zei Tarling droogjes en fcegor. met de huiszoeking. Deze bleek vruchteloos te zijn, want er weed geen spoor gevonden van een wapen en zeker geen spoor van de rode stukjes papier, die hij zeker in Milburgh's bezit had denken te vinden. Want hij zocht niet naar de man die een aanslag op hem had gepleegd, maar naar de man die Thornton Lyne had vermoord. Hij kwam terug in de kleine zitkamer, waar Milburgh achtergebleven was met de Inspecteur en ogenschijnlijk was hij niet in de war gebracht door zijn niet_slagen. „Nu mr. Milburgh", zei hy bruusk, „moet ik u vragen: Hebt u ooit te voren zo'n stukje papier gezien?" Hy nam een stukje papier uit zijn zak en streek het glad op de tafel. Milburgh keek aandachtig naar de Chinese lettertekens op het rode vierkantje en knikte itoen. „Dus u hebt het meer gezien?" vroeg Tarling ver wonderd. „Ja mijnheer", zei mr. Milburgh zelfvoldaan. „Ik zou liegen wanneer ik zei, dat dit niet het geval was. Er is niets wat mij meer tegen de borst stuit dan om iemand te bedriegen". „Dat kan ik me voorstellen", zei Tarling. „Het spijt my, dat u zo sarcastisch is, mr. Tarling", zei de verongelijkte Milburgh, „maar ik verzeker u dat ik de leugen baat en verafschuw". „Op de schrijftafel van mr. Lyne", was het verras sende antwoord. „Op Mr Lyne's schrijftafel?" Milburgh knikte. „Wijlen mr. Thornton Lyne", zei hy „kwam uit hét Oosten terug met een menigte curiositeiten, waaronder ook een aantal papiertjes, bedekt mét Chinese letters gelijk aan dit. Ik ken geen Chinees", zei hij, „omdat ik nooit in de gelegenheid was om naar China te gaan. Het is mogelijk, dat de lettertekens verschillen, maar voor mijn ongeoefende ogen lijken ze allen eender". „u hebt deze papiertjes op Mr. Lyne's schrijftafel zien liggen?" zei Tarling. „Waarom vertelde u dit dan niet eerder aan de politie? u weet, dat de politie grote waar de hecht aan het vinden van een dezer dingen in de zak van de dode?" Mr. Milburgh knikte. „Het is waar dat ik dit feit niet aan de politie mee- deelde**' zei hij, „maar u begrijpt, mr. Tarling, dat ik zeer van streek was door deze droeve gebeurtenis, waar door ik al het andere vergat. Het was zelfs zeer goed mogelijk geweest, dat u in dit huis een of twee van deze opschriften had gevonden".Hij keek 'e detective glim lachend aan. „Mr Lyne hield er v&n om aan zijn vrien den mee te delen van de curiositieiten, die hij uit het Oosten meebracht", vervolgde hij. „Hij schonk mij die ponjaard,die u daar aan de muur ziet hangen, die hij op zijn reizen ergens in het buitenland koch. Het kan best zijn, dat hij mij een exemplaar van deze papiertjes heeft gegeven. Ik herinner mij, dat hij er mij iets van vertelde, maar kan mij op het ogenblik niet herinneren, wat dit was". Hij zou voortgegaan zijn met het vertellen van herin neringen omtrent zijn vroegere werkgeve.r maar Tarling maakte er een einde aan en vertrok na kortaf góeden- nacht gezegd te hebben. Milburgh vergezelde hem naar de poort en sloot de deur achter de drie mannen voor hij, met een kalme glimlach naar zijn zitkamer terug keerde. „Ik ben er zeker van, dat Milburgh de man is", zei Tarling. „Ik weet het zo zeker als ik hier sta". „Heb je enig idee van de reden, waarom hij je wilde vermoorden?" vroeg Whiteside. „In het minst niet" antwoordde Tarling. „Mijn aan valler was blijkbaar een man' die mijn gangen had nage gaan en die waarschijnlijk het meisje en mij in een cab naar het hotel was gevolgd. Toen ik naar binnen ging, zond hij dé zijne weg en nam toen de voorzorg om dit ook met de mijne te doen, wat heel gemakkkelijk was door de man te betalen en hem weg te zenden. Een cab man zal dit aannemen zonder argwaan te koesteren. Hij bleef toen in de mist op mij wachten en volgde mij, tot wij op een rustig plekje waren, waar hij mij met een zandzak belaagde en toen op mij schoot". t

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3