en de Olympische Spelen Onze krani Abonneert U op dit Blad! SCHOENEN WIT SPUITEN Over enkele dagen zal de Olympi sche fakkel na een lange tocht het Wembleystadion in Londen worden binnengedragen en zal het Olympisch vuur, hoog boven compacte toeschou wersmassa's worden aangestoken. Op dat moment breekt er voor de Ne derlandse sportjournalisten een druk ke tijd aan. Slechts 21 perskaarten werden er aan Nederlanders verstrekt voor deze Spelen en een groot aantal landelijke bladen en combinaties van tien en meer streekbladen kregen een kansje. Daar waren wij niet bij, maar het fortuin zat toch met ons. Wij kon den n.1. een prachtige afspraak ma ken met het Dagblad voor de Zaan streek (DeJTyphoon)dat^ als enig alleenstaand dagblad de beschikking kreeg over een perskaart. A b Koe le, sportredacteur van de Typhoon zal voor onze krant een aantal re portages maken en in 't bijzonder de prestaties van de Zaanse en Alkmaar- se deelnemers op de voet volgen. Daarnaast staat onze krant per te lex regelrecht in verbinding met de redacteuren van het ANP, die met ongekende snelheid de berichten zul len overbrengen. Zo zal onze krant in de komende sportieve weken flinke aandacht kunnen besteden aan het sportgebeuren in Londen en onze le zers kunnen er dan ook op rekenen, dat alles wat van belang is op over zichtelijke wijze een plaats in de krant te vinden. Verder zullen wij onmiddel lijk na afloop van de atletiekwed strijden een nabeschouwing ontvangen van onze speciale athletiekmedewer- ker Jan Blankers. Grote Sportdemonstratie van „Achilles" Bijna 200 leden van de Egmondse Gymnastiekvereniging „Achilles" marcheerden Donderdagavond door de Voorstraat achter het vaandel naar het nieuwe Sportterrein .gelegen aan de Watertorenweg. Aan deze demonstratie was, zoals de voorzitter, de heer Dekker mede deelde, voor niet minder dan 85 leden een wedstrijd verbonden. Er werd gewerkt aan rek, ringen, paard en brug. Aan het slo{ werd een tweetal vrije oefeningen ten beste gegeven door de dames- en meisjes-groepen, die bij de talrijke aanwezigen zeer in de smaak vielen. De uitslagen van de wedstrijd was als volgt: Dames le graad: 1 N Wijker, 2 C Stam, 3 C Hopman. Dames 2e graad: 1 H Groen, 2 L Wijker, 3 N Hopman. Dames 3e graad: 1 T Gul, 2 M Sloot—Dekker, 3 G Bijrooker. Heren 2e graad: 1 P Dekker, 2 N de Graaff, 3 R Gul. Heren 3e*graad: 1 Th Wijker en Th Hopman, 2 E Stam, 3 A Broek. Adsp. Dames le graad: 1 A Sten- trop, 2 M Konijn, 3 K Visser. Adsp. Dames 2e graad: 1 E Over- pelt, 2 L Visser, 3 L v. d Pol. Meisjes 2e graad: 1 C Dekker, 2 R kker, 3 A Verbeek. Jongens le graad: 1 W.Hart, 2 P d Schinkel, 3 C van Pel. Jongens 2e graad: 1 C Schol, 2 J Hart, 3 W Wagner. Uit het dagboek van de Politie Vrijdagmorgen wilde op het Cana daplein een autobus parkeren. De chauffeur nam bij het oprijden van het plein de bocht te kort en kwam daarbij in botsing met een daar reeds geparkeerde bus. De zijwand van deze bus werd ingedeukt. Men regelde de schade onderling. Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor tien reed door de Metiusstraat in de richting van het Varnebroek een vrachtauto. Door het breken van een achterveer reed de auto tegen een langs de weg staande melkwagen op. De wagen werd opzij geduwd en twee bussen melk, waarin zich on geveer 80 liter melk bevond, kantel den. De melk ging verloren. De on fortuinlijke chauffeur vergoedde de schade aan de melkboer. De vracht auto werd later weggesleept. Enige tijd geleden werden door be zoekers van de kaasmarkt klachten ingediend bij de politie wegens het spuwen van jongens, die over de brugleuningen de boten van de rond vaart opwachtten en dan de vreem delingen bespuwden Vrijdag maak ten zich wederom twee broertjes schuldig aan dit feit. Zij werden op het bureau ernstig onderhouden en de ouders werden van het gedrag van hun zoontjes op de hoogte gesteld. Vrijdagavond werd de politie tele fonisch in kennis gesteld van vernie ling van de Bathbrug. De auto, die tegen de leuning van de brug was ge reden, had zich in volle vaart in de richting van de Pieterstraat vei-wij_ derd. Later kon de politie op de Laat een auto aanhouden, waarvan het signalement klopte met dat, wat door de toeschouwers was opgegeven. In de auto bevond zich indferdaad 'n gédeelte van de verdwenen leuning van de Bathbrug. De rest dre?f in het water van de Mien.t Daar het hier een militaire auto betrof is de zaak in handen van de Koninklijke Marechaussee gegeven. Personeel van Openbare Werken brachten een noodleuning aan. De Veiligheidsraad zal Dinsdagmor gen bijeenkomen om de Indonesische en de Palestijnse kwestie te behan delen. Busverbindingen De bussen, die om de twee uur uit Egmond aan Zee naar IJmuiden rij den, geven thans te Beverwijk aan sluiting op de treinen, die vandaar 25 minuten over het uur vertrekken. Dit is mogelijk gemaakt door de ver trektijden uit Beverwijk naar IJmui den 5 minuten te vervroegen. Door deze aansluiting zijn de reizigers uit Egmond aan Zee een half uur eerder in Haarlem, of Den Haag, Rotterdam dan dat zij in Castricum op de aan sluitende trein stappen. JUBILEA BIJ DE HOOGOVENS Er is reeds een groot aantal werk nemers bij de Hoogovens, die meer dan vijf en twintig jaar in dienst zijn. Vrijdag jl. .werd het zilveren jubi leum gevierd van wéér vier werkne mers. De diréctie en het personeel bereidden hen een grootse huldiging met muziek, geschenken en toespra ken. VISWEDSTRIJD ALKMAARSE JEUGD Met 't oog op het grote aantal prij zen, waaronder een 8-'tal hengels, heeft het bestuur gemeend, de in schrijving voor de viswedstrijd voor de jeugd tè verlengen, en wel tot Vrijdag 30 Juli uiterlijk 6 uur. Hij die het grootste aantal vis vangt, krijgt als extra-prijs het Alk- maarse wapen in zilver. Geef u alsnog op bij de bekende adressen. Rijkspolitie naar Vierdaagse Onder commando van de opper- wachfjaeeoier der Rijkspolitie Breet- velt zal een detachement van veer tien man uit het district Alkmaar meelopen in de vierdaagse te Nijme gen. De heer Breetvelt is een autoriteit op hét gebied van de wandelsport, en het zal voor hem nu de negende keer zijn, dat hij aan de vierdaagse deel neemt. Sinds Maart j.1. trainde hij elke Zaterdag zijn mannen, waaron der op dit gebied zowel nieuwelingen als veteranen zijn. Zij zullen dus nu een klein, maar naar wij aannemen, uitmuntend geoefende en gediscipli neerde groep zijn tussen de duizend tallen wandelaars. Als verzorger gaat mee de wachtmeester Westerveld, Maandagmorgen om 9 uur zijn de Opper en zijn mannen vertrokken. Wij wensen hen zeer veel succesr en hopen hen Zaterdag allen met de medaille in Alkmaar terug te mogen zien. Zeilwedstrijden Alkmaardermeer Op 21, 22, 23 en 24 Augustus a.s. zullen door vier zeilverenigingen na tionale en onderlinge zeilwedstrijden gehouden worden op het Alkmaarse meer. Er is inschrijving in vele klas sen mogelijk, en er zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De inschrijvin gen moeten geschieden vóór Maan dag 9 Augustus bij de heer G. Vooren, Zuiddijk 99, Zaandam. Als we van Eire winnen tegen Gr.Brittanniê Zondagavond vond een nieuwe lo ting plaats voor het Olympisch Voet- baltonrnooi, welke loting gnnstiger (als van Eire gewonnen wordt!) voor Nederland bleek te zijn dan de eer ste, aangezien ons land in de boven ste helft terecht kwam met Denemar ken en Groot Brittannië als voor naamste tegenstanders, terwijl Zwe den, Turlqje en Italië, die eveneens als sterk worden beschouwd, in de onderste helft hebben geloot. De eer ste ronde ziet er nu als volgt uit: Egypte—Denemarken; Groot Brit tannië tegen winnaar van Eire—Ne derland; FrankrijkIndia; Zuid Sla- vië tegen winnaar van Luxemburg Afghanistan, ChinaTurkije; Zwe denOostenrijk; KoreaMexico en ItaliëVer. Staten. agenda A.B.T.: Zorro's Zwarte Zweep met Linda Stirling en George J. Lewia Voorstellingen dagelijks om 8 uur, Zon dag 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: De Zigeune rin met Johr. Hall en Maria Montez. Dagelijks 8 uur, Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur. Toegang boven 14 jaar. HARMONIE. De'beste jaren van ons leven. Dagelijks 7.30 uur. Zondag 1, 4.30 en 8 uur. Woensdag "2 uur mati nee. Toegang boven 14 jaar VICTORIA: Dr. Jekyll en Mr. Hyde r>- Spencer Tracy, Ingrid Bergman en Lana Turnen, Voorstc'lingen als bij Cinema Americcin. Toegang 18 jaar BERGEN Maandag D'nsdag en Woensdag Rustende Jager: „Blanche Fury'1, met Stewart Granger en Valerie Hob son. Toegang 18 jaar. Woensdag Verlichtingsavond in Bergen. Donderdag Rustende Jager: „The Ramblers", o.l.v. Theo Uden Masman. VERGADERING P. v. d. A. De Partij v. d. Arbeid, afd. Alkmaar hpudt op Woensdag 28 Juli a.s. des avpnds om 8 uur in de bovenzaal van „Het Wapen van Heemskerk", Breed straat 'n huishoudelijke vergadering. De agenda vermeld o.m. Verant woording Verkiezingsactie en de ver kiezing van twee nieuwe bestuurs leden, wegens vertrek van mevr. J. de VriesVriese en van de secretaris J. Groot. GEMEENTELIJKE WONINGBOUW HENSBROEK Met betrekking tot de uitvoering van de gemeentelijke woningbouwplannen kunnen we be richten dat door Ged. Staten thans goedkeuring is verleend tot aankoop van het bouwterrein te Wogmeer, ei gendom van de heer W. P. Oudejans, aldaar. Reeds eerder werd de goed keuring ontvangen voor een terrein te Hensbroek. Aanvankelijk werd de hoop gekoes terd dat de 3 dubbele woningen (2 te Hensbroek en 1 te Wogmeer) nog vóór het intreden van dc winter vol tooid zouden kunnen worden. Hoewel met een en ander goede voortgang gemaakt wordt, ziet het er echter naar uit dat op z'n vroegst einde van dit jaar met het bouwen een begin kan worden gemaakt. Het werk van A. Roland Holst Een tentoonstelling in het te Bergen .Huis met de Pilaren" Enkele maanden geleden is A. Ro land Holst zestig jaar geworden. Er is toen zeer veel aandacht aan be steed, en met recht, want niemand zal kunnen ontkennen, dat hij niet een der belangrijkste nog levende Nederlandse dichters is. Zijn werk, dat aansluit bij dat van de „genera tie van 1910", heeft een zo eigen ka rakter, dat men hem als een volko men op zich zelf staande figuur in de moderne letterkunde moet be schouwen. Maar niet alleen dichter van grote, op de Ierse legende-wereld geïnspireerde verzenbundels was hij neen, ook zijn proza neemt een bijzondere plaats in. Wie de bundel .Tussen Vuur en Traan" en „Deirdse en de Zonen van Usnach" kent, weet, dat men tevergeefs naar een zo ge dragen en tegelijk lyrisch proza zal zoeken bij zijn tijdgenoten, die óf dichter óf prozaïst waren. En dat is één van Roland Holsts" meest bijzoif- dere gaven: hij is beide. Tentoonsteftiïi'i In „Het Huis met de Pilai^f? het kunstenaarscentrum te Bergen, waar thans werken van David Kou- wenaar en Jaap Mooy geëxposeerd worden, vindt men een kleine ten toonstelling over Holst. De expositie, die duurt van 24 Juli tot 7 Augustus a.s., werd zeer druk bezocht op de openingsmiddag. Men vindt er vele uitgaven van de dichter en enkele manuscripten. De voorzitter van het kuns'tenaarscentum opende de expo sitie met enkele woorden. Na een korte bezichtiging werden de geno digden verzocht, zich in „De Rusten de Jager" te verzamelen, waar Ro land Holst uit zijn werk voor zou dragen. Voor hij echter het woord nam, sprak mr. Kamp een korte rede uit ovf- de verhouding kunstenaar-burg- ger in over de waarde van het KCB. In zeer veel, aldus de heer Kamp, verschillen burgers en kunstenaars, maar men zou kunnen zeggen, dat zij in één ding naast elkaar staan: in het zoeken naar geluk. De heer Roland Holst, die daarop het woord nam, zeide, iéts goed te willen maken tegenover het KCB. Hij was geen man voor het verenigings leven, maar thans^ meende hij het een voorrecht iets uit zijn werk te mogen lezen in het Bergen, waarin hij reeds zo lange tijd verblijft. En zo las hij dan, geen gedichten ditmaal, maar proza, en wel een stuk over een dichter, vijf en twintig jaar ouder dan hij, die ook zo lang in Bergen woonde, een stuk, geschre ven bij zijn dood: „In memoriam Herman Gorter, aan allen dien hij dierbaar was". Gorter en Roland Holst beiden waren de rusteloze zoekers naar het geluk, hoezeer verschillend hun ka rakters ook geweest mogen zijn. Gor ter, de worstelaar om het licht, het licht dat hij vermoedde gedragen te worden door de arbeiders Roland Holst, de eenzame eigenlijk, zich vastklampend aan het verlangen. Hij las het stuk met zeer grote ont roering he£ was een geste tegen- Don Quichot ter bruiloft in Bergen „De Bergense Spelers" onder lei ding van de heer Haakman hebben in het zo goed als volle Openlucht theater in Bergen, de toeschouwers in vervoering gebracht met een op voering van Pieter Langedijk's blij spel „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho". Dit stuk verhaald in de hoofd stukken XIX—XX—XXI van de ro man „Don Quichot" geschr. door Mi quèl de Cervantes Save, heeft Pieter Langendijk in het begin der 18e eeuw -er toegebracht er een blijspel van te maken dat alle critiek kan door staan. Het is geestig en toch diep menselijk, en.... nu, opgevoerd op een zo schone avond in het prachtig gelegen Openluchttheater, maakte het tot een openbaring. Het was tot in de puntjes verzorgd, wat grime, costumes en belichting betreft. Maar vooral het spel van allen die er aan hebben meegewerkt!! Een pluim voor zulk dilletan— tisme. Streeft Bergen naar de roem van Oberammergau? Het begint er op te lijken, j.1. Woensdag een pracht opvoering van „.De Paradijsvloek", en nu dit, het was kostelijk! Alle medespelenden te noemen zou te vervoeren, maar toch moeten we voor enkele een 'uitzondering maken' en dan ten eerste voor Aad Groot, die de rol van de minnaar „Bazilius" prachtig heeft vertolkt, spel en uit spraak waren onverbeterlijk., evenals Jac van Baar in de rol van Meester Jochem, A. J. Noordberger die de rol van Sancho Panza heeft gespeeld was er io goed in dat hij zichzelf overtrof, hij toch kon op de repetitie's het rythme niet voldoende bijhouden doch door spraak en citeerlessen heeft hij iets kostelijks voor 't voetlicht gebracht. Don Quichot werd door de heer G. Stokman keurig gespeeld, doch moet waken voor overdrijving hij wordt dan minder goed ver staanbaar. Kamacho was in goede handen van C. Berkhout, iets rolvaster wel ge wenst. Quiteria was een statige Spaan se bruid en Me Coppens als „Laura" was goed in haar stille spel. Ook de ïollen van Valasko (Ant Buissink, VetLsoepe (Nic Noort), de pastoor (J. Groot) en Leontus de vader van de bruid (P. Kok) waren in goede handen. De balletten bij fakkellicht en vuurwerk, ingestudeerd door Anne marie Kühne en met muziek onder leiding van de heren Jo Heidbuurt en Haanraadts maakte het slot tot een fantastisch kijkspel. Een woord van hulde voor de heer J. A. Haakman de regisseur, is hier zeker op zijn plaas. Bravo! Bergense Spelers en het zal U niet aan belangstelling ontbreken'! De reprise volgt Woensdag 11 Aug. over het KCB vooral, die moeilijk beter getroffen had kunnen zijn. De heer Burnes sloot daarna .de bijeenkomst, en sprak de hoop uit, Roland Holst nog eens in het mid den der Bergenaren te mogen ont vangen. Arie van der Neut 'f snelst ronu het llsselmeer - Hennink derde De uitslag van de eerste etappe Amsterdam-Steenwijk (203 km.) van de Ronde om het IJselmeer (ama teurs) is gewonnen door A. v. d. Neut uit Amsterdam in 5 uur, 41 min. en 56 sec., 2e werd B. Remkes, Am sterdam, 5.43.09, 3e J. Hennink, Alk maar 5.43.11. Van de 62 renners die startten kwamen er 50 binnen de tijdslimiet aan. De tweede etappe werd Zondagmid dag om 12 uur in Steenwijk begon nen. Bij Oldebroek hadden zich twee kopgroepen gevormd, één van vier en één van acht renners, die fel achter elkaar aan joegen. In Nunspeet wa ren deze groepen samengesmolten en deze groep bleef lange tijd met grote" voorsprong aan de kop. De Amster dammer Witteveen had zich In Eem» nes bij de kopgroep geschaard. Bij Amstelveen werden uit deze groep vluchtpogingen gedaan, waardoor zij uiteen raakte. Als eerste drie ren ners stormden de Amsterdammer van Breenen, Witteveen en Arie van dér Neut, de winnaar yan de eerste etap* pe, de stadionbaan te Amsterdam op, waar WitteveeD in de eindspurt ze gevierde. De zege in het algemeen klassement kon Van der Neut echter niet meer ontgaan. De totaal uitslag was: (375 km.)] 1. Van der Neut (Amsterdam) 10.24, 28; 2. Bakker (Amsterdam) 10.25.24); 3. Hennink (Alkmaar) 10.27.21; 4. Remkes (Amsterdam) 10.27.55; 5. V. Breenen (Amsterdam) 10.32.13; 6. v. d. Veen (Amsterdam); 7. Kremer (Duivendrecht); 8. Mol (Groet). vviling arkten \VARMENHUIZEN 24 JULI 73.500 kg. aardappelen. Schotse muizen 6.907.40; Drielingen 4.10 4.90; Kriel 3.103.20; Eigenheimers 7.50—8.20; Bintjes 5.70; 1250 kg. wit te kool 46. ALKMAAR, 23 JULI Andijvie 5.5010.50 per 100 kg; Spinazie 1242; Postelein 2041J Worteltjes 1628; Tomaten 4068f Groene kooi 4—18; Spitskool 23; Ro de kool 69; Uien (bos) 416; Bie ten (bos) 418; Druiven 206; Sper- ciebonen 85128; Snijbonen (stok)] 112135; Pronksnijbonen 60lid, alles per 100 kg. Bloemkool IA 6096 per stuk; Bloemkool 1 35—55; Bloemkool 2 20 32; Komkommers 518; Meloe nen 4278, alles per stuk. Worteltjes 1120 per bos; Selde rie 2—6; Selie 23, alles per bos. Sla 28 per krop. Nieuwe Andijvie 68 per 100 kg.) Eigenheimers 89 per 100 kg. BR. OP LANGENDIJK, 24 JULI 70.000 kg. aardappelen. BI. Eigen heimers 7.307.90; Eerstelingen 6.60—8.20; Drielingen 3.80—4.30. 120.000 kg. rode kool 6.8.50f 20.000 kg. gele kool 14.5019.20) 5700 kg. witte kool 5.40—7.80; 280 kg .tomaten 42; 500 st. bloemkool 62.- 73.-; 645 kg. uien 12.80—17 Enige en algemene kennisgeving Heden overleed na een geduldig doch smartelijk lijden, onze lieve Man en zorgzame Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer J. WIT in de ouderdom van 60 jaar. Uit aller naam: K. Wit—Broers kinderen en kleinkinderen. Wieringerwaard, 25 Juli 1948 Molenweg F 3, De begrafenis zal plaats vinden Woensdag 28 Juli 's nam. 2 uur te Wieringerwaard. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Va der, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer KEES BOOD in de ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam: K. BOOD. Oudkarspel, 24 Juli '48 Biedt zich aan NETTE HUISHOUDSTER leeftijd 49 jaar. Brieven on der no. 1118 advertentie bur. J. E. Koopman en Co., te Breezand N.B. DANKBETUIGING Mijn hartelijke dank en volle tevredenheid aan: BOSLEXL. Inst. Reform te Franeker voor de doeltreffende en succesvolle methode ter be strijding van genezing van Rheumatiek, waaraan ik ge ruime tijd lijdende was. A. BLOKKER, Dorpsstr. 208, N. Niedorp Lijders (sters). Rheumatiek Ischias, Eczeem (huidziekte), Asthma enz. tot nu toe geen genezing gevonden? Schrijf uw geval dan eens aan BOS-LEXL INSTITUUT REFORM te Franeker, Telef. 2407 (Postzegel toijsl. s.v.p.) SCHAGERBRUG Tot onze grote blijdschap komt op Dinsdag 27 Juli a.s. D. VOLDER na een verblijf van ruim 2'/2 jaar in Indië weer thuis- FAMILIE EN VRIENDEN Ondergetekende vraagt maaien met zelfbinder met eigen bespanning. J. Landman, Moerbeek Nw. Niedorp Tandtechnische Inrichting J. KOSTER Plantsoen, Schagen. Reparaties om 5 uur ge bracht *s morgens klaar. KRAAMVERZORGSTER nog vrij September en November. J. KABOUT, F 68, Dirkshorn.' Te huur gevraagd van 1—15 Augusfcus FLINKE STRANDTENT opgave maat en prijs onder no. VA. 486 bur. v. d. blad. BOTERDOZEN allumïnium met gla zen binnenpot en gummi sluitring. FRANKENBERG N.V. Langestraat 28 K. H. KOLK, Arts PRAKT,JK HERVAT Gevraagd JUFFROUW voor Pedicure-inrichting Genegen in winkel be hulpzaam te zijn. Condities nader over een te komen. FA BEERS Schoenhandel Hoogzijde - Schagen MODERNE RUIME WONING (7 kamers plus grote zolder) aangeboden op prima stand in onmid dellijke nabijheid cen trum Alkmaar, huur f 36 per maand, in ruil voor kleinere woning in Alkmaar, huur f 25 tot t 30 per maand. Brieven onder no. 488 Bureau van dit blad JANSON - VROUWENSTRAAT 13- ALKMAAR Inschrijving van leerlingen voor de BEDRIJFSSCHOOL der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. IJmuiden Voor de opleiding lot machinebankwerker, construcliebankwerker. pijpmonteur. el.ctrici.il en instrumentmaker kan tot 1 5 Augustus de aanmelding geschieden dagelijks van 10-12 uur bij Aldeiing Onderwijs Walsefr. Oost. Vere.st v.ordt hel diplom. Nijverheidsschool; mex. leeftijd 16 jaar. B„ soll.crtet.e gelreve men de jchoolrapporten mede te brengen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4