JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Zullen voedseltabletten ergste nood in „hongergebieden" kunnen lenigen? Zwaar werk in een nauwe sleuf temidden van broeiend hooi HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Studenten als proefko/lijn Op een kasteel „ergens in de buurt van Londen" zullen 100 mannelijke studenten einde dezer maand een vijf tal dagen en nachten op voedselta bletten gaan leven. Deze tabletten zouden de hongersnood, die in be paalde gedeelten van de wereld heerst kunnen verzachten. De studenten, die tussen de 23 en de 30 jaar oud zijn, nemen aan deze proef deel onder persoonlijke en voort durende supervisie van een medisch team, dat gevormd wordt door voor aanstaande artsen, chirurgen en pa thologen, die evenwel anoniem wen sen te blijven. Dr. Hellmuth Heitz, een Londens scheikundige, die sinds 1931 met deze tabletten proeven heeft genomen, heeft verklaard, dat de tabletten een nieuwe ontwikkeling bij het onder zoek naar de voedingsmogelijkheden betekenen, ook al, omdat zij zeer ge makkelijk te vervoeren zijn. Voorts zeide dr. Heitz ervan over tuigd te zijn, dat de tabletten goede WIJ LAZEN voor U... Drie verhalen voor de jeu gd J. F. VAN DOK schreef „Kareltje -uit het Kersenfand", een gezellig over de belevenissen een jongetje in de kersenbon gerd, uitgegeven door de Uitgeverij G. B. van Goor en Zonen. Karei is het zoontje van de eige naar van een kersenbongerd en als de kersei^bijna rijp zijn, moet hij, evenals alle andere jongens uit zijn dorp, met een "ratel de boomgaard verjagen. Het lijkt hem eerst heerlijk om een poos je niet naar school te gaan, maar al gauw verveelt hij zich in de bon gerd. Dan begint de pluk, die veel drukte met zich meebrengt voor Ka- rel's vader en zijn knechts. Honder den mandjes worden met de heerlij ke vruchten gevuld en naar de vel ling gereden. Een alleraardigst geschreven ver telling voor onze kinderen. Kees van Lent maakte er de plaatjes bij. EVENEENS van J. E. van Dok zijn de boekjes „Koos op Oom Jan's boerderij" en ,,Koos' avonturen op de boerderij". Op een eenvoudige, geheel aan de wijze van denken van zes tot tienjarige kinderen aangepaste wij ze, vertelt de schrijver iets over de vacantie van Koos, een stadsjonge- tje op de boerderij van zijn Oom. Koos leert het boerenleven kennen en maakt kennis met de dieren van de boerderij. De door de fa. G. B. van Goor en Zonen zeer fris uitgevoerde boekjes zijn bij uitstek geschikt om kinderen een goed beeld" te geven van het platteland. De aardjfce Illustraties verzorgde Kees van" Lent. diensten zullen bewijzen in de strijd tegen ziekte en hongersnood. Dr. Heit stelde zich' voor, iedere student dage lijks met zes tabletten te voeden. Zij mogen geen andre voedsel en geen drank tot zich nemen. De tabletten zijn bruin, wegen een derde ons en bevatten vitaminen, mi neralen en chemische stoffen, die het gevoel van dorst tegengaan. De studenten zullen dagelijks me disch onderzocht worden. Ook zal men intelligentieproeven op hen nemen. Gedurende de oorlog werden deze tabletten gebruikt bij de land- zee- en luchtmacht De tabletten waren toen toerijkend voor 4 dagen, doch door verbetering van haar kwaliteit hoopt dr. Heitz, dat ze nu voor vijf dagen toereikend zullen zijn. Waldorp gaat electrische naaimachines maken Zwitserse uitvinding toegepast met talloze mogelijkheden Gezien de enorme vraag naar naaimachines in ons land en in de gehele wereld heeft de directie van de N.V. Waldorp Radio te 's-Gra- venhage besloten electrische naai machines te gaan fabriceren. In de loop van 1949 hoopt men met de pro ductie te beginnen en voorlopig zul len 200 tot 300 arbeiders ln deze nieuwe industrie werk kunnen vin den. Reeds het volgende jaar denkt men een vr\j aanzienlijke productie te bereiken. De afzet in NederltMd, waar een deel van de productie zal worden verkocht, zal via de normale handel geschieden. Naar mening van de directie van N.V. Waldorp zal het althans voor de eerste vijf jaar mogelijk zijn een schier onafzienbaar afzetgebied te bestrijken. Zg verwacht van haar nieuwe product een aanzienlijke de- viezenbron voor ons land, doch het plan is echter om ook op de Neder landse markt een zo groot mogelijk aantal machines te plaatsen. De nieuwe Waldorp-naaimachine is een Zwitserse uitvinding, die bui ten dat land nog onbekend is. D» fabriek heeft licentie verkregen om voor de gehele wereld te produceren. De machine .zal worden uitgevoerd in een gemakkelijk, transportabel koffermodel en zal vele nieuwe snuf jes ten behoeve van de huisvrouw in zijn binnenste verbergen, aldus de toekomstige producenten. Waldorp zal na een rustige aanlooptijd een zo groot mogelijke uitbreiding aan de productie geven, hetgeen vermoe delijk op de bouw van een geheel nieuwe naaimachinefabriek zal uit draaien. Hoewel men ln de eerste tijd nog enkele onderdelen 'buiten .eigen bedrijf zal moeten laten maken, ligt het in de bedoeling zichzelf op de duur voor de productie van naai machines geheel onafhankelijk te maken. V AC ANTIETRIPS NAAR DE N.O.- POLDER f LET DAN HIEROP Nu de vacantietijd aanbreekt, wil len zeer velen een bezoek brengen aan de N.O.-polder. Da aandacht wordt er op gevestigd, dat de capaci teit van het pontveer aan de ramspol (ten Noord-Westen van Kampen) zeer beperkt is. Automobilisten zullen daar dikwijls lang moeten wachten; auto bussen voor excursies worden niet overgezet en zullen dus weer moeten terugkeren. Men rijde de polder dus binnen en verlate hem weer te Kadoelen, Vol lenhoven, Blokzijl, Kuinre of Lemmer maar niet aan de Ramypol. HOE IS MIJN SOCIALE POSITIE ALS IK IN DIENST BEN Het Is voor hen die in militaire dienst vertoeven belangrijk, dat ze weten hoe ze er voorstaan: welke rechten ze kunnen doen gelden? Zolang b.v. het nieuwe ontslag recht nog niet wettelijk geregeld is, kan de werkgever iemand die in mi litaire dienst moest, ontslaan. De So ciale Dienst van het Ministerie van Oorlog kan dan bemiddeling verle nen. Het zelfde geldt voor huisvestings moeilijkheden, kostwinnersvergoeding^ enz. De mllitfiir, die voor verschillen de problemen inlichtingen wil heb ben, kan zich bij een der Gewestelij ke kantoren van de Sociale Dienst vervoegen. Voor ons gewest is dit gevestigd te Alkmaar.-Doelenstr. 30. WOENSDAG 28 JULI 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 6.15 Gram. muziek 7.45 Een woord voor de dag; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Morgenconcert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Klarinetrecital; 11.30 Harmoniemuziek; 12.00 Ancora trio; 12.33 NCRV koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Piet van Egmond, orgel; 14.00 Werken van Chopin; 14.30 Planten praatje; 15.00 Zangrecital; 15.20 Kamer orkest; 15.45 Kamermuziek; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Sans Soucci: Ge mengd koor; 18.30 Ned. St i 19.00 Nieuws; 19.15 Nederlands .er koor; 20.00 Nieuws; 20.15 Kerkcon eert; 21.15 Gram. muziek; 21.20 Resi dentieorkest; 22.00 Music for strings and organ; 22.15 Gram muziek; 22.45 Avóndoverdenking; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8 Ik» Nieuws 7.15 en 8.15 Gram muziek, 8.50 Voor de vrouw; 9.00 en 9.35 Wer. ken van Mozart en Schumann; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje: 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Populair non stop: 12.00 Weekend orkest; 12.38 De Raaff en Schutte; 13.00 Nieuws, 13.20 Kwartet Jan Corduwener; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Kamermu ziek; 15.00 „Jan Eyre", hoorspel; 15.35 De Regenboog; 16.00 Laat de kinderen zingen; 16.30 Het stond in de krant; 17.00 Vragen staat vrij; 17.20 Ensemble Barcarolle; 18.00 Nieuws; 18.20 Vindo bona schrammeln; 18.50 Pianospel; 19.15 Regeringsuitzending; 19.40 Voor de jeugd; 19.45 Lezen in de bijbel; 20.00 Nieuws; 20.15 Stafmuziek der Am sterdamse politie; 20.45 „Onze stad", I hoorspel; 22.15 The Ramblers; 22.45 Van boek tot boek; 23.00 Nieuws. Eindelijk werd het dan toéh de beurt van de boerderij, die ons be schreven was al te zijn bezocht door zware broei. Het was te merken. Zo deskundig begonnen we ook al te worden, dat we reeds op een hon derd meter afstand begonnen te snui ven. Een doordringende geur was het De Nieuwe Kerk te Amsterdam ondergaat ter gelegenheid van de inhul diging van Koningin Juliana op 6 Sep tember a.s. een ware metamorphose. De 76 jarige restaurateur Zegers uit Amsterdam is bezig één der geheel vervuilde panelen die naast het orgel prijkten, met alcohol en terpetyn te reinigen. Deze panelen werden in 16 55 beschilderd door Bronkhorst die het leven van Koning David in beeld bra cht. Men is er ook toe overgegaan, de waardevolle panelen te verdoeken, te reinigen en te restaureren. Dit werk zal ongeveer 6 weken in beslag nemen. 18en het volgende ogenblik klapte hij met een doffe smak tegen een boom. Jimmy behoorde echter tot de volhouders in het leven. Hij zette met een verbeten trek om de mond zijn fiets weer op de wielen en begon opnieuw te trappen. Hij zigzagde als een beschonken matroos over de weg, maar daar er geen kip V kennen viel, hinderde het niet en langzamer hand ging het al veel beter. scherpe lucht, die ons op de keel sloeg. Twee mannen, het bovenlijf ont bloot, stoffig, met op het stof de grillig gevormde strepen van het af lopende zweet staakten even het werk en keken ons aan. Op onze vraag, hoe ze het hier uithielden, lachten ze. Het was nog niet erg. Het hooi was wel lekker warm, maar je kon je ,pijp er niet aan opsteken. Wellicht dat ze meenden, dat deze opmerking humoristisch was. Wjj konden er de humor niet van in zien. Het gaf ons een naar beklemd gevoel. Stel je voor, dat het hooi begon te branden. We herinnerden ons, dat we er wel eens gruwelijke verhalen over hadden gehoord. Hoe een boer bezig was de berg leeg te rijden, maar hoe plotseling het hooi overal brandde. Hoe we zo snel boven gekomen zijn, weten we niet. Waarschijnlijk is het een overhaaste vlucht geweest. Het gelach, dat uit de diepte der hel opsteeg klonk tenminste sarcas tisch en op de gezichten der hooi- stekers stond een lichte verachting te lezen, toen ze weer te voorschijn kwamen. Ze zouden nog eens op een andere plaats gaan ijzeren. Opnieuw werd het jzer ingeslagen, het bleef een poosje zitten om dan weer bevoeld te worden. Niet door ons. We hadden aan één keer genoeg. Wat maar goed was ook, want het ijzer bleek deze keer zo heet, dat je er ongetwijfeld je handen aan gebrand had. Even een kort overleg met de boer en dan klinkt het advies: Morgen déér ook nog maar een gaatje ma ken. Terwijl we het hek uitrijden, hoor den we nog hoe de ene hooisteker tegen de andere zegt: „Ze willen je advies wel opvolgen tegenwoordig. Het bouwen is nog te duur" Toen hebben we afscheid genomen van de mannen, die er voor waken, dat geen boerderijen verloren gaan. Want niet alleen dat bouwen duur is, het mate riaal is bijna niet te krijgen. We hadden het geluk, dat we met hooistekers op stap waren, die nög met het ouderwetse ijzer werkten. Niet zo één waar een thermometer op is, waar je de temperatuur op kunt aflezen, maar een echt, dege lijk ijzer, waar je met je hand aan moet voelen, höe heet het is en of 4e broei soms te gevaarlijk wordt. De eerste boerderijen leverden geen «ucces op. Het hooi was nog niet lang genoeg in huis, of wellicht was er geen reden om te broeien, iets wat wij niet kunnen beoordelen. In leder geval: het ijzer werd wel met de houten hamer in het hooi gesla gen, maar we konden er weinig warmte aan ontdekken, al3 het ding teruggetrokken werd. Tot we plotseling meer succes had den. De hooistekers waren reeds snuffelend het erf opgereden en ook wij hadden iets geroken, dat naar het abnormale zweefde, maar er in onze onnozelheid geen verdere aan dacht aan geschonken. Het werk begon nu ernst te wor den. Verscheidene malen werd het- flzer op diverse plaatsen in de berg geslagen en op een gegeven moment werden we uitgenodigd om het even vast te houden. Met een schreeuw van pijn lieten we het meteen weer los ook. Want het ijzer had nu de temperatuur van omstreeks het vriespunt verlaten om die van het kookpunt» aan te nemen. Met grijnzende gezichten keken hooi stekers en boer elkaar aan. „Flink warm", constateerden ze. Komen morgen nog wel eens terug". Met de hooistekers op stap „Lekker wi pijp nog ni Naar aanleiding van ons artikel over hooibroel ontvingen we een uit nodiging om eens een keer met de hooistekers op stap te gaan als ze hun rondgang langs de verschil lende boerderijen maakten. Het spreekt vanzelf, dat we die uitnodiging gaarne aanvaardden, maar we maakten er één voorbehoud bij: we moesten dan ook werkelijk bij een boerderij komen waar van flinke broei sprake was. Zo kregen we dan een dezer dagen een telefoontje, dat de tijd gekomen was. Enkele ogenblikken later zaten we op de flets en reden of er een me daille mee. te verdienen was. Nat en besweet stormden we het bewuste dorp ln. Het was alsof we dachten, dat er iets ernstigs aah de hand was. Toen we bij het adres van de hooistekers kwamen, zaten de he ren gemoedelijk aan een kopje thee en deden al spoedig een aanval op onze tabakszak. En aangezien ze geen sigaretjes draaiden, maar er een enorme pijp mee vulden, werden wij met zorg vervuld hoe we de week verder zouden moeten doorkomen. Enkele ogenblikken later waren we weer buiten, bestegen de fietsen en begonnen de tocht door het dorp. dat zich voor deze gelegenheid eens vriendelijk toonde en door een wei nig zonneschijn werd overgoten. De ene boerderij na de andere werd afgedaan.Hier een praatje ge maakt, "daar een „koppie" gedron ken, want het Is werkelijk ongeloof lijk, hoeveel thee en koffie hooiste kers kunnen verstouwen. Uw ver slaggever werd eerst met min of meer wantrouwende blikken begroet, daar men van oordeel was, dat hij van de Brandverzekering was, maar toen ze hoorden, dat hij van de krant kwam, was het ijs al gauw gebro ken. rm, maar je kunt er ie :t aan opsteken I" sein, dat er onraad was. Er heerste drukte in de berg. En er hing een verpestende stank. Gij bewoners van de stad, die de geur van hooi alleen maar kent, zoals die aromatisch tot u komt, als het en kele dagen gemaaid op het veld ligt, het is op de boerderij lang niet al tijd rozengeur en maneschijn. Het iS er dikwijls onaangenaam. En op het moment, dat wij op deze boerderij waren, was het voor ons in de „berg" bijna niet uit te houden. De hooistekers lachten ons uit. De boer, die juist een wagen vol hooi, dat er donkerbruin uitzag, de berg uitreed, lachte nog harder. We zou den aanstonds wel harder piepen. Want reeds was besloten, dat wij ons ln het „gat" moesten begeven. Voor degenen onder U, die niet weten wat het „gat" ls. zij vermeld, dat dit woord een sleuf uitbeeldt, die door de hooiberg wordt gegraven, ten einde de broei te doen verminderen. Langs een ladder gingen we naar boven, waar een schemerige atmos- pheer heerste. Waggelend over het hooi liepen we en ontdekten plotse ling de sleuf, misschien een meter breed. Er steeg een hete, verstik kende walm uit op, die ons ver schrikt deed terug deinzen. Te zelf- der tijd hoorden we stemmen, die uit de diepte opstegen en ontdekten we een laddertje dat naar beneder voer de. De hooistekers daalden af en wij volgden. We wilden ons immers niet laten kennen! Het leek of we In een put daalden. Maar dan een put, waarvan de wanden warmte uit straalden. Warmte en een nare FEUILLETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - 87. Tariing bekeek het wapen en draaide het om en om in zijn hand. Plotseling keek hij naar de kolf en slaakte een uitroep van verrassing. Whiteside volgde de richting van zijn ogen en zag twee diepe voren, die diagonaal over de greep liepen. „Wat is dat?" vroeg hij. „Het ziet er uit, alsof enige jaren geleden twee kogels afgevuurd werden op de eigenaar van de revolyi*, die hem misten," maar de greep troffen". Whiteside lachte. „Is dat een sjaaltje van je deducering, mr. Tariing?" Vroeg hij. „Neen", zei Tariing, „het is een stukje werkelijkheid. Die revolver is van mij!" HOOFDSTUK XVI De erfgenaam „Van jou?" zei Whiteside ongelovig, „mijn beste ouwe kerel, je bent niet wijs! rfoe kan dit jouw pistool zijn?" „En toch is het mijn pistool", zei Tariing kalm. „Ik herkende he't direct toen ik het op je schrijftafel zag lig gen en dacht dat het een of andere vergissing was. Deze groeven bewijzen echter, dat er geen vergissing in het spel is. Het was een van mijn trouwste vrienden en ik droeg het in China zes jaar lang bij mij". Whiteside snakte naar adem. „En je wilt dus zeggen", vroeg hij, „dat Thonton Lyne met jouw pistool werd gedood?" Tariing knikte. „Het is een even verwonderlijk als verbijsterend feit", zei hij. „Het .is ongetwijfeld mijn pistool en het is hetzelfde dat gevonden werd in Miss Riders kamer in Carrymore Mensions, en er bestaat bij ,mij niet de minste twijfel of Thornton Lyne verloor zijn leven door een schot uit dit wapen gelost Er ontstond een langdurige stilte. „Wel, dat is mij te machtig", zei Whiteside, het wa pen op tafel leggend. „Telkens staan we voor een nieuw mysterie. Dit is de tweede schok, die ik vandaag ont- vang". „De tweede?" vroeg Tariing. Hij deed deze vraag los weg, want zijn gedachten werden in beslag genomen door dït nieuwe en voor hem zo vreselijke gezichtspunt van de moord. Thornton Lyne war vermoord met zijn pistool! Dat was voor hem de meest verbijsterende omstandigheid, die zich had voorgedaan sedert hij in de zaak betrokken was. „Ja" sprak Whiteside, „het is de tweede tegenslag". Met moeiten rukte Tariing zijn gedachten los van dit nieuwe mysterie. .Herinner je je dit?" zei Whiteside Hij opende zijn brandkast en nam er een grote enveloppe uit, waarin een telegram zat. „Ja, dit is het telegram, dat Odette Rider verzonden zou hebben om mr. Lyne te vragen, haar in haar flat woning te bezoeken. Het werd gevonden tussen de ei gendommen van de dode, toen er huiszoeking werd gedaan". „Juister gesproken", verbeterde Whiteside, „werd het gevonden door Lyne's huisknech een man, Cole ge naamd, die een zeer betrouwbaar perston schijnt te zijn, tegen wie niet "de minste verdenking bestaat. Ik had hem vanmorgen hier om een nader onderzoek in te stellen omtrent Lynès gedrag in de nacht van de moord. Hij is toevallig hiernaast. Ik zal hem binnen laten komen". Hij drukte op een bel en gaf zijn instfucties aan een politieagent in uniform die binnenkwam. Dadelijk daar op ging de deur weer open en de beambte leidde een man binnen van middelbare leeftijd, die er zeer fatsoen lijk uitzag en het type was van een echte huisknecht. „Vertel nu eens aan Mr. Tariing, wat je mij verteld hebt", zei Whiteside. „Over dat telegram mijnheer?" vroeg Cole. „Ja ik vrees, dat ik me daarmee een beetje vergist heb, maar deze vreselijke geschiedenis maakte mij zo van streek dat ik denk dat mijn hoofd een beetje op hol was". „Wat is er gebeurd?" vroeg Tariing. „Wel mijnheer, dit telegram bracht ik de volgende dag aan mr. Whiteside dat wil zeggen, daags na de moord "Tariing knikte. „En toen ik het bracht, legde ik een valse verklaring af. Dat is iets, wat ik nog nooit in mijn leven gedaan heb. maar ik verzeker u, dat ik in de war was door al die ondervragingen van de politie". „Wat was dat voor een valse verklaring?" vroeg Tar iing snel. „Wel mijnheer", zei de knecht zenuwachtig met zijn hoed spelende, „ik zei dat het geopend was door mr, Lyne. In werkelijkheid werd het telegram eerst afgege ven en kwartier nadat mr. Lyne was vertrokken. Ik opende toen ik van de moord hoorde. En toen, vrezend» dat ik in moeilijkheden zou komen, door mij met politie zaken te bemoeien, vertelde ik aan mr. Whiteside, da* mr. Lyne het geopend had".

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3