JIMMY BROWN ALS WIELRENNER AMERIKA HEEFT WEER STERKE TROEVEN Ylcdwnaai UuMMijk. Abonneert U op dit blad HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN T Athletiek in Wembley Op de sprintnummers hebben Europese heren- athleten weinig kans f~)e heren athletiekkampen der veertiende Olympische Spelen vormen als vorige malen een inte ressante strijd tussen de vertegen woordigers van Amerika en die der overige landen. Amerika is in deze ftrijd tot nu toe het beste uit de i'bus gekomen, want van de 243 he rennummers, die sinds de instel ling van de moderne Spelen in 1896 rijn verwerkt, won het niet minder, dan 131 nummers, waarmede meer dan 50% der titels in Amerikaans bezit kwam. Twee andere landen met topscores op dit gebied zijn Finland met 36 en Engeland met 28 overwinningen. De recente oorlogs jaren en de daarop volgende tijden 'hebben echter een wijziging in de jathletiek krachtsverhoudingen ge bracht, die zeker te Londen merk- ybaar zal zijn. Finland bijvoorbeeld iheeft danig aan kracht ingeboet en jls vermoedelijk niet in- staat de grote Olympische succe.^en van >1920, 1924, 1928 en 1936 te nerhalen. STenminste dit is de indruk, die de .'Finnen op dit moment naar buiten Uit vestigen. Ook het niet deelnemen van .Duitsland en Japan aan deze Spe len betekent, dat de strijd op en- jkele nummers óf meer open dan I vroeger óf gunstiger voor het land \is geworden, dat altijd al op deze Inummers excelleerde. Tot deze (nummers behoren 't polsstokhoog- •epringen, dat nu Japan niet deel- neemt, een specifiek Amerikaan- jse aangelegenheid is geworden, 'terwijl hinkstapspringen en kogel- •lingeren tot de open nummers ge- irekend dienen te worden. Toch is de taak van de Ameri kaanse athleten de successen van ,1936 te evenaren allerminst een ge- imakkelijke, daar speciaal op de (Amerika bezat in 1936 in de athle- \ten Owens, Williams, Woodruff en Cunningham vertegenwoordigers, rna DONDERDAG^ 29 JULI 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 $ram. muzi 7.45 Morgengebed; 9 00 Vdor de vrouw; 9.05 Beethoven con eert; 10.00 en 10.45 »ram muziek 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Orkest Klaas van Beek; 13 00 Nieuws; 13.2: Muzikale mélange; 13.45 yoor de vrouw; 14.00 Amati trio; 14 30 Reportage van de plechtige opening van de Olympische Spelen 1048 te Lon den door Gerard Hóek; 17.00 Radio jeugdjournaal; 17.30 Ensemble Eupho «lia; 18.15 Voor de tuinbouw; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Le ger des Heils; 20 00 Nieuws; 20.15 Na tionale schoolzangwedstrijd; 21.30 Vrij en Blij; 22.15 De vaart der Volkeren; 22.35 Gram. platen; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram platen; 7.50 Dagopening; 8 45 Klassieke platen; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.35 Gram muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Philadelphia symphonie orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 From Strauss to Gershwtn; 14.15 Solistencon eert; 15.00 Voor du zieken en gezon den; 16.00 Coloriet, gevarieerd pro gramma; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 Kin 'derkoor; 18.00 Nieuws; 18.30 The Avro lians; 19.25 Nieuws; 19.38 Eerste deel van het BBC promenadeconcert uit Londen; 21.05 „Het leven was heus zo kwaad niet", Lex de Haaj ver teil herinneringen; 21.45 „Techniek en noodlot", hoorspel; 22.30 Reportage Olympische Spelen; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws - die van buitengewone klasse wa ren. Deze ontbreken ook thans niet, maar het merkwaardige geval doet zich voor, dat verscheidene andere landen eveneens over buitengewo ne klasse-athleten beschikken. Dit zal de strijd op vele nummers interessanter dan ooit doen worden, al behoeven, we er niet aan te twij felen of Amerika's athleten gooien ook bij deze Spelen hoge ogen. Het zou natuurlijk een hele krant kosten, indien we alle athleten, die een kans voor de finales maken, de revue zouden laten passeren. Trou wens dit is onmogelijk, omdat nie mand op dit moment kan zeggen of alle athleten inderdaad zullen starten op de ingeschreven num mers. We beperken ons dus tot de hoofdfiguren, zodat als binnenkort pers en radio met hun reportages komen, de genoemde namen niet helemaal onbekend klinken. De 100 en 200 meter Van beide nummers kan direct worden gezegd, dat hierin geen en kele Europeaan een rol van bete kenis zal spelen. Een kleine kans is er alleen voor de Roemeen Moi- na, die op dit moment de beste Eu ropese sprintprestaties op zijn naam heeft. Het staat echter niet vast, dat hij aan de sprintnummers zal deelnemen, daar hy ook 400 meter aspiraties heeft Amerika komt met het sterke drietal Barney Ewell, Mei Patton en Harrison Dillard. Ewell is de oudste, die al vele jaren meeloopt en die in 1946 te Praag een sterke indruk bij ons achterliet Hij is in elk geval een „uitgekookte" ath- leet, want hij heeft er voor gezorgd bij de selectiewedstrijden in top vorm te zijn en niet mee te doen aan de vele voorgaande keiharde wedstrijden, die een Amerikaans Olympisch athl'etiekjaar altijd ken merken. Mei Patton Is de blanke Ameri kaan, van wie men hoopt dat hij degene is, die de gekleurde sprin ters de voet kan dwars zetten. Zijn wereldrecordverbetering op de 100 yards van dit jaar in 9,3 sec. be wijst, dat hij over zeer grote snel heid moet beschikken. Hij heeft de laatste jaren nogal met blessures te kampen en moest hierdoor enige malen zijn wedstrijdseizoen en training korte en langere perioden onderbreken. Naar ons gevoelen kan dit winst voor Patton beteke nen, want hij vermeed hiermede de mogelijkheid zich dit seizoen in Amerika kapot te lopen. 83 overwinningen Zie slechts naar nummer drie van dit trio Harrison Dillard, de twee Jaar lang gedoodverfde winnaar van het nummer 110 meter horden. Hij speelde het klaar in twee op eenvolgende seizoenen 83 overwin ningen achter elkaar te boeken, maar faalde toen hij dit jaar zijn plaats in de hordenvertegenwoor digers moest verdedigen. Hij deed aan zoveel nummers mede, dat hij op de horden uitgeschakeld werd en zich met moeite voor de 100 me ter kon handhaven. Dit kari natuur lijk alleen in een land1 als Amerika, waar het gemis van een dergelijk athleet niet zoveel zegt. De sprinter, die de Amerikanen het meest bedreigt, is de Panama- 'athleet Lloyd La Beach. Hij stu deert in Amerika en heeft daar zijn athletiekopleiding gehad. Uit Ame rikaanse persverslagen kregen we de indruk, dat La Beach zeer ner veus aan de start is. Bij de Ame rikaanse kampioenschappen werd 'hij na twee valse starts uitgesloten ivoor de 100 meter. Er stond echter :bij, dat de starter zijn vak niet verstoner en oorzaak"was, dat do sprinters zich weinig zeker in hun startblokken gevoelden. Tot de andere candidaten voor een finaleplaats mogen worden ge rekend de Australiërs John Treloar„ John Bart ram als deze tenminste geen 400 meter loopt en, als hij. Is afgevaardigd, Clarrie Hayes. De laatste was als athleet in zijn land onbekend, maar werd tijdens wed strijden in Japan tussen leden van de bezettingslegers ontdekt. Hij liep kort na elkaar drie maal de 100 meter in 10.3 sec. Een athleet van wie men weinig weet is de Canadees Jack Parry. Maar wie zich herinnert, hoe in 1928 tijdens de Olympische Spelen te Amsterdam Percy Williams op onverwachte wijze de twee sprint nummers won en hoe Canadese athleten het verstaan juist op de Olympische Spelen met toppresta ties te komen, zal deze athleet niet uit het oog mogen verliezen. Ko meetachtige figuren aan de sprin- tershemel zijn beide athleten Lo- pez van Urugay en Lewis van Tri- nidad, die in 1947 met 10.2 sec. voor de 100 meter de aandacht van de gehele athletiekwereld op zich ves tigden. Al of niet terecht twijfelt' men aan de juiste tijdwaarneming. Ook Argentinië telt enige athleten, die het vorig jaar met tijden van 10.5 sec. voor de dag kwamen. Een sprinter, die als niet-Europeaan voor Engeland start, McDom'd Bailey, kan voor een verrassing zorgen, al is hij tot nu toe niet in de vorm van verleden jaar, toen bij als candidaat voor een der eerste plaatsen werd genoemd. Dezelfde athleten als hierboven starten in het algemeen ook op de 200 meter. In de Amerikaanse ploeg ls Dillard vervangen door de 400 meter lo per Cliff Bourland. Verder is ér na tuurlijk de grote kans, dat verschil lende 400 meter lopers eveneens zullen deelnemen aan de 200 meter en dan is een gevaarlijk outsider. Herbert Mc Kenley. Of deze in staat is La Beach te slaan, die met 20.2 sec. een nieuw wereldrecord vestigde, menen we te moeten be twijfelen. JAN BLANKER3 10 Het ging zelfs zo goed, dat Jim my na 'n kilometer of tien er aleen aardige gang in had. De lekke voor band kronkelde wel als een aal rond zijn velg, maar daar trok hij zich niets van aan. Hij trapte maar door, legde zijn kin pp het stuur en begon op die manier een snelheid te ontwik kelen, waarvan htf zelf vc J 'i stond Zo 'naderde hij weer de uewoonde wereld, nl het dopje Zevensloten Een geschenk, dat Tiet Nederlandse Volk waardig moet zijn Het Nationaal Comité schrift ons; Het gouden regeringsjubileum van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina staat in het middelpunt van de be langstelling van het Nederlandse volk Deze belangstelling zal tot uiting ko men in de feestelijkheden, welke over al in de lande worden georganiseerd en op of omstreeks 31 Augustus a.s. haar hoogtepunt zullen vinden. De vreugde over het gouden rege ringsjubileum uniek in de geschie denis van ons vaderland en dë dankbaarheid voor het in die 50 jaren gevoerde w^jze beleid van Hare Ma jesteit, zal ook op een andera wtjze tot uiting worden gebracht en wel door het aanbieden van een Nationaal Huldeblijk, waaraan hopelijk de gehe le Nederlandse bevolking aandeel zal hebben. De ,spoorwegen spreken Reizigersvervoer in 1947 ruim 2 maal zohoog dan 1938 Maar /iel aantal zitplaatsen gehalveerd... We bladeren in het jaarverslag van de Nederlandse Spoorwegen en den ken onwillekeurig aan de bekende ra dio-rubriek „De Spoorwegen spreken" Want ook in dit verslag spreken de spoorwegen, zij het dan in geschre ven taal, afgewisseld met cijfers. Het zijn vooral de cijfers die onze aandacht trekken. Want in de cijfers zit soms veel aantrekkelijks, mits men ze een beetje aandachtig be schouwt In 1938 beschikten de spoor wegen over 159000 zitplaatsen, in het afgelopen jaar, 1947 dus over 83000. Drie Jaar na de oorlog dus nog maar ternauwernood de helft! Nemen we daarentegen het aan tal reizigers, dan zien we dat in 1938 80 millioen reizigers vervoerd zijn, te genover 180 millioen in 1947! Hieruit volgt, dat het reizigersvervoer in '47 vijfmaal zo druk was dan voor de oorlog. Het is dus niet te verwonde ren dat de drukte in de treinen soms zo overstelpend is. HET GAAT GOED Tegelijk met de toename van het aantal reizigers stegen ook de ont vangsten. De opbrengsten van het reizigersvervoer was bijna viermaal zo hoog dan in 1938. Hoewel de ex ploitatie uitgaven enorm gestegen zijn stemmen de bedrijfsuitkomsten tot vreugde. Tegenover een verlies van 23 millioen gulden in 1938, staat nu een winst van ruim één millioen. DE VERNIELINGEN Het spoorwegbedrijf herstelt zich in betrekkelijk snel tempo van de slagen, die het door de oorlog werden toegebracht. Nog slechts één brug, n.1. die over de Rijn bij Rhenen, is niet hersteld. Verschillende stations wachten echter nog op verbetering van de materiaalpositie. Er is bij de spoorwegen een voort durend streven om de gang van za ken in het bedrijf In alle opzichten aan de hoogste eisen te laten vol doen. Gelukkig is men er van over tuigd dat dit niet alleen kan gebeu ren van boven af. Het personeel werd gestimuleerd om voorstellen tot ver betering van het bedrijf in te dienen én. het heeft daar ruimschoots ge- iruik van gemaakt Ruim negenhon derd voorstellen kwamen binnen, waarvan er bijna honderd beloond werden, terwijl een tachtig aanmoe digingspremies werden verleend. Op het Japanse eiland Hondo heers* ten gevolge van overvloedige regen watersnood. Een aantal dorpen staat reeds onder watei en de *dad Fukui, waar kortelings een hevige aardbe ving woedde, wordt ever ^c:.s met over stroming bedreigd. Te Bandoeng vergaderen verte genwoordigers van de Federale Gebie den, ter voorbereiding van de Ver enigde Staten van Indonesië. Dit Nationaal Huldeblijk zal de vorm hebben van een fonds, bijeenge bracht door de verkoop van jubfleum- insignes met de beeltenis van Hare Majesteit en door het storten van bijdragen. Het aldus bijeen te bren gen fonds is door Hare Majesteit be stemd voor de kankerbestrijding in Nederland. Het Nationaal Comité, da( ach het bijeenbrengen van dit fonds ten doel stelt, doet een beroep op alle organi saties in Nederland van welke aard zij ook zijn en op alle in ons land gevestigde ondernemingen, aan het gestelde doel mede te werken, door hun leden, resp, hun personeel op te wekken de jubileum-insignes te ko pen en extra bijdragen aan het fonds te storten en indien enigszins moge lijk in eigen kring, derhalve in eigen vereniging of onderneming, de ver koop onder leden of personeel ter hand te nemen. Daarnaast doet het Nationaal Co mité een beroep op verenigingen en ondernemingen uit eigen middelen 'n bijdrage aan het Nationaal Huldeblijk te geven. In het Nationaal Geschenk zullen de gevoelens van het Nederlandse volk voor zijn jubilerende Vorstin tot uiting moeten komen en dit Geschenk zal het Nederlandse volk dus waar dig moeten zijn. Jubileum-insignes kunnen worden aangevraagd btf de Burgemeester van Iedere gemeente. De extra bijdragen knruien worden gestort op Postreke ning 26000, ten name van het Natio naal Comité te Amsterdam of op de rekening van dit Comité by de Ne derlandse Handel My. te Amsterdam, bQ de Kasvereeniging te Amsterdam, of hg het Gemeente-Girokantoor te Amsterdam, C 600. Het Comité vertrouwt, dat het Ne derlandse volk een geschenk bijeen zal brengen dat en Hare Majesteit tot grote blijdschap zal stemmen èn nog lange tijd tot zegen zal zijn-voor de gehele Nederlandse bevolking door de beoogde activering van de kanker bestrijding. Een foto van NederlandEire: Een van onze voorhoede spelers «ringt <>P om de bal in Eüe'a doel te koppen. terwijl enige Eire. spelers hem afhou den. fWetenswaardig ALLERLEI Onze P.T.T. heeft niet alleen tot taak om de diverse poststukken te behandelen en te verzenden. Het la er af en toe ook een soort puzzle- afdeling. Dat wordt veroorzaakt door de slordigheid of onwetendheid van het publiek. Alleen bfl de Girodienst wor den 1.600.000 biljetten verkeerd in gevuld, die allen moeten worden ver beterd en behandeld. Vanwege de P. T.T. zullen nu op de scholen formu lieren worden verstrekt om de kinde ren te gaan oefenen. Dan kunnen zfl hun ouders gaan helpen WjJ ontvingen het tweede nummer van de tweede jaargang van „Vor ming buiten schoolverband", een do cumentatieblad dat verzorgd wordt door het Bureau Documentatie. Het blad bevat een schat van ge gevens omtrent verschillende organi saties, die op dit gebied werkzaam zgn. De belangstellende lezers kunnen wij een abonnement op dit blad ten zeerste aanbevelen. FEUILLt ION Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - 28). „Hij ontving het telegram dus niet?" vroeg Tarling. „Neen mijnheer". De twee detectives keken elkaar aan. „Wel wat dunkt je er van, Whiteside?" I „De drommel mag mij halen, als ik weet, wat ik ervan denken moet", zei Whiteside, op zijn hoofd krabbend. „Op grond van dat telegram verdachten wij het meisje. Dit verbreekt een grote schakel in de keten". „Aangenomen dat die niet reeds verbroken was" zei Tar ling haast uitdagend. „En het vernietigt beslist de enige mogelijke verklaring Van de reden, waarom Lyne in de nacht van de moord naar de flat ging Je weet beslist zeker, Cole, dat dit telegram mr. Lyne niet bereikt heeft?" „Beslist zeker", zei Cole. „Ik nam het zelf aan. Toen mr. Lyne weggereden was, ging ik naar de buitendeur oia een luchtje te scheppen en ik stond op de bovenste trede van de trap toen het gebracht werd. Wanneer u goed kijkt mijnheer, dan is het getekend ontvangen o;o 9.20 uur, dat is de tijd waarop het aankwam op het Dis trict-Postkantoor en dat ligt bijna tw;e mijlen van onze woning. Het was onmogelijk, dat mr. Lyne het voor zijn vertrek ontving en ik stond doodsangsten uit, dat zulke knappe heren als u, dit zouden ontdekken". .,Ik was zo knap, dat ik het niet ontdekte", erkende Tarling met een glimlach. „Dank u mr. Cole, dat is vol doende". Toen de man vertrokken was, zette hij zich op een stoel tegenover Whiteside en stak met een hulpeloos gebaar zijn handen in zijn zakken. „Ziezo ik ben overbluft", zei hij „Laat mij het geval nog eens nagaan. Whiteside, want het wordt zo gecom pliceerd dat ik de eenvoudigste feiten zou vergeten. In de nacht van de veertiende is Thornton Lyne vermoord door een of meer onbekende personen vermoedelijk in de flatwoning van Odette Rider, zijn vroegere kassierster, wonend in Carrymore Mansions.. Op de vloer werden bloedvlekken gevonden en er is nog een feit, het vin den van de revolver en de afgeschoten kogel, dat de juistheid van deze conclusie bewijst. Niemand zag mr. Lyne de flat in- of uitgaan. Hij werd de volgende mor gen zonder jas of vest in Hyde Park gevonden, met een zijden dames_nachthemd, dat herkend wordt als toebe horende aan Odette Rider, ook een van Odette Rider's zakdoeken lig op de wond. Op zijn lijk enige daffodillen en zijn auto waarin zijn jas, vest en schoenen, wordt op een honderd meter afstand terzijle van de weg gevonden Heb ik het goed onthouden?" Whiteside knikte. „Wat er ook fout mog^ zijn", lachte hij, „je geheugen is uitstekend in orde". „Het onderzoek in de slaapkamer, waarin de misdaad begaan werd, levert op een bloederige duimafduk op de witte latafel en een valies, dat herkend wordt als van Odette Rider, half-ingepakt op het bed. Later wordt een pistool dat van mij is, gevonden in de werkzak der da me, verstopt onder de naaistett-fournituren. Eerst wordt vermoed dat Miss Rider de moordenares is. Dit ver moeden wordt ontzenuwd ten eerste door het feit, dat zij toen de moord begaan werd, te Ashford was, bewuste loos tengevolge van een spoorwegongeluk en het tweede feit ten haren gunste is, dat het telegram, gevonden door Lyne's knecht, dat ogenschijnlijk door het meisje ondertekend is en Lyne uitnodigt op een bepaald uur in haar woning te komen, de vemoorde man niet heeft bereikt"- Hij stond op. „Kom mee naar Cresswell", zei hij. „Deze zaak maakt mij dol!" Hulp-Commissaris Cresswell hoorde het verhaal aan, dat de twee mannen te vertellen hadden en .wanneer hij verbaasd was, dan verried hij dit toch door niets. „Het ziet er naar uit, alsof dit de beroemdste fnoord-. zaak dezer eeuw zal worden", zei hij. „Natuurlijk kunt u niet verder optreden tegen Odette Rider en het is heel verstandig van u, dat u haar niet gearresteerd hebt Maar toch moet zij onder toezicht blijven, omdat ze M!M- baar weet, of vermeent te weten, wie de moord b heeft. Zü moet dag en nacht onder toezicht blijven en vroeger of later, zal zij u de man aanwijzen waarop haar verdenking rust". „Het is beter.' dat Whiteside naar haar toe gaat", zei hij, zich tot Tarling wendende. „Het kan zijn, dat hij tot een nieuw gezichtspunt komt Ik zie er niet veel heil in om haar hierheen te brengen. O ja, Tarling de gehele administratie van Lyne's Magazijn is in handen gesteld van een bekwame beëedigde accountants firma, Darb- wood en Solomon van St. Mary Axe. Wanneer u ver moedt dat er enige onregelmatigheid is gepleegd van de zijde van Lyne's personeel en wanneer die onregel matigheid in verband staat met de moord dan zullen we waarschijnlijk wel iets te weten komen, wat ons een aanwijzing kan geven". Tarling knikte. „Hoeveél tyd vereist dit onderzoek?" vroeg hg. „Zij denken van een week. Ze hebben vanmorgen d» boeken meegenomen wat mij eraan herinnert dat uw vriend mr. Milburgh ik geloof, dat hij zo heet d« politie alle mogelijke hulp verleent om een nauwkeurig overzicht te krijgen van de financiële positie der firma." (Wordt vervolgd^

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3